Tweede Blad No. 4934 Woensdag 24 Juli JULI Jan Geertzen, 's-BOSCE, Souvenirs van Heusden l J Belastingen J. ELËRAN, OfcOl MAN, „LEONARDO'. J. Lambooy, Berewoutstr. 36, 's BOSCH. Levering Tan Drukwerk Firma IA Veermau, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Prijzen 50 cn 60 cent F= L. J. VEERMAN Firma L.J. Veerman BEZOEKT Parlementair Overzicht. Slapeloosheid Mjjnhardt^ Zenuwtabletten I- en Tuinbouwwereld Hötel Café Billard VOORRADIG Sigarenfabriek de Heusdensche Winkelweek, KI ooél-erbalsem.^ van ouds bekend Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (naby hst Station.) BEHOORENDE BIJ HET Prikkelbaarheid Groenechimmerend roggeveld vol zilvrend zonnelicht, Slaapt knikkebollend in naast blaoke-bieten- akker. Grijsblauwe haverhalm vol paarien klokskens, dicht Byeen de kelkjes, schudt het dommelend mugje wakker. Bruinrypend weggras in zyn armoe schooner dan De klisse overvloed van vette weiden achter Paarspluimend distelbroed, nygt ter be groeting van Het vluchtig vlindertje en wiegt zyn kuifje zachter. In zondoorscbenen sloot druilt gele water bloem Op dryvend bladerschiid, het woekerend wier ontschoten, Waar spiegelende voorn karmynen vinnen spreidtgezoem Van duizenden insecten hangt in 't riet der slooten. Aan blootgegraasde wei ontbloeit een sneeuwbed uit De witgebolde bloem van blanke-klaver zoden. En ranke runderen reiken rekkend naar den buit Van glippend boezemgras, door speelschen wind geboden. De ratelende maaimachine kruipt en grypt, Waar 6leepend eens de zeis der moede maaiers zong Haar schurende gebit, hoektandig, stroopt en knypt Het gras ter struik af met der vinken donzig jong. Een eiber speurt met opgetrokken poot en sneb, Standbeeldend op een stapel blauwig hooi, naar buit. Wydschaduweud geboomte sneeuwt langs steeg en slep Kapokken noodt zacht lispelend tot rusten uit. De landman stoot de stroeve spade naar den stronk Der aardvrucht en wrikt op haar been derblank gewas Of ment van slingerenden wagen prille paarden, honk Heenzeulend wintervoedsel, bederfontwoe- kerd gras. TIJA. die gehouden wordtvan 2431 Juli. O, AKKj POLfTICUS. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door Jarêt gebruik van een paar Glazen buisj^7É> ct. By Apoth. en Drogisten. De toekomstige Pachtwet. BENEDENLANGSTRAAT 's GRAVENMOER. ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. i Reclamewagens spéciaal tarief. een groote sorteering Iin zwarte- en goaden lyst. Boekhandel - HEUSDEN. Rechtskundig Adviseur ADVIES in alle belasting aangelegenheden,INVULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Billijke Conditie n. LEESBOEKEN, STUDIEBOEKEN, TIJDSCHRIFTEN ENZ. worden steeds keurig gecartonneerd of gebonden op de Boekbinderij van de HEUSDEN. Drletrompetterstraat, HEUSDEN, Heeft voorhanden Alle soorten groenten in blik, Snijboonen, Spercieboonen, Doperwten, Spinazie, Wortelt jes, Andijvie, Asperges, Soep groenten en Appelmoes. Vruchten op sap, Kersen, Abrikozen, Perziken, Ananas, Mirabellen en reine Claudes. VerderZalm, Sardines, Kreeft, Lunchtong, gesneden Ossentong, Makreel in blik, Haring in tomatensaus, Cham pions en Truffels. Ook gedroogd fruit o. a. Pruimendrank, Abrikozen, Appel en Tutti-Frutti. Minzaam aanbevelend: Rookt bet SER1EMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. spoedig, net en bilHfk, door Nieuwsblad komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsvertering*- stoornissen moeten spoedig zwlchtenvoor Poster's Maagpillen. bet laxeermiddel bij uitnemendheid. Roste r's ^Maagpillen Alom verkrijgbaar d f 0.65 per flacon. Van het kabinet.De senaat dcet zqn best Een plan, dat ons uit het moeras helpt Senaatsgebeu ren. Het is langzamerhand gewoonte gewor den bij velerlei gelegenheden den titél van Remarque's opzienbarende boek „lm .Westen Nichts Neues", of een variant erop, te pas te brengen. Men zou het nu ook weer kunnen zeggen van onze lichtelijk befaamde kabinetsrisis „Van het coalitie-front geen nieuws"'. Al 'kan ruen er zeker van zijn, dat er achter de schermen wel het noodige af-gescher- mutseld zal zijn, sedert H. M. \le Koningin vóór enkele dagen aan jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouek, minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer !der Staten-Generaal, de opdracht ver leende een kabinet samen te stellen, steu nende op de rechterzijde. De Tweede-Ka merfracties van de a.r., ch. hist, en r.k. zijn nu aan het vergaderen geslagen, in een ijverig pogen tot heelen van de coa- litie-bréuk. Dat deze poging tot vor- mip^f van een regelmatig rechtsch kabi net gedaan zou worden, werd verwacht. 'Men kon ook moeilijk een anderen weg volgen. Niet onmogelijk dat bij het ver schijnen dezer regelen, de beslissing over deze poging reeds gevallen is. Wat ons aan Schiller's gedicht „Das Lied von der Glocke" doet denken: „Ach, vielleicht, indem wir hoffen" „Hat uns Unheil schon getroffen.".. Vertaling. Ach, wellicht, terwijl we nog hoopen, Heeft ons het onheil reeds bekropen.... De Eerste Kamer bezorgde de weliswaar demissionaire ministers De Geer en Kan (die velen in een volgend kabinet ho pen en verwachten te zien) een succes, het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten aan te nemen. Tegen stemden alleen de sociaal democraten Wibaut, Rugge, Mendels en Ossendorp. Nu moet men niet denken, dat het al les overigens koek en ei was in den se naat. De zaak zat zoo, dat er slechts weinigen waren, die door het ontwerp absoluut en ten volle bevredigd waren. Maar velen vonden het in ieder geVal iets, het was een stap vooruit. De Twee de Kamer was na zooveel jaren van het gezanik af, zooals dr. Wibaut het ver klaarde, en dat verklaarde de houding dier Kamer, die het wetsontwerp op 3 Mei j.l. z.h.s. aannam. Meneer Wibaut had er heel wat op tegen overigens. Het ontwerp zou na korter of langer tijd een drukkend keurslijf blijken. De strijd in zake de finanoieele verhouding tusschen rijk en gemeenten zou niet ten einde zijn; hij zou slechts van naam veranderen en een strijd worden om de herkrijging van de gemeentelijke autonome .in het financieele beheer. De liberale heer Kos ter had ook het een en ander op zijn gemoed. Hij had bezwaar tegen het bij dragen in de gemeentefondsbeiasting door niet binnen het Rijk gevestigde perso nen en lichamen. Dat was niet over eenkomstig de in Genève gehuldigde denk beelden in zake voorkoming van diyb- bele belasting. En dan die zakelijkome- drijfsbelasting en het mijnrechtNeen, de gegevens waren zoo onvolledig, dat het een sprong in het duister wagf En het 'per 1~^_iicL doorgeloopen plev<K«y"», emetten, döorliqcjen, ochrujn*r> etc or I ,39«r»/ o de Kuid odelyK. VCr. nezen door worden zacht „Geer* goud, zoo_gocd" (Adv. in,Blokschrift) zou vap>r 's ministers antwoord afhangen, hoe hif zou stemmen. Blijkbaar viel dat nogaï goed uit. Ten minste meneer Kos ter stemde niet tegen. De Amsterdam- scho burgemeester de Vlugt vond het cmtwerp wel aanvaardbaar, omdat het een regeling was, opgebouwd om ons uit het moeras der plannen en adviezen te helpen, waardoor een goede grondslag is verkregen waarop langs nieuwe we gen de rast ter zake van het verbro ken evenwicht in de financieele verhou ding kan worden bevorderd. Dit was fei telijk een goede karakteristiek van de houding der Kamer jegens het ontwerp. En 's Minister betoog kwam hierop ook weer neer, toen hij de diverse klagers beantwoordde, want hij zeide „Bovendien is het huidige ontwerp geen grondwet". Met andere woorden, als de praktijk het nuttig en noodig doet blij ken, kan er immers nog gemakkelijk wat veranderd of aangevuld worden. Dit is maar een begin, een grondslag. Dus Alleen moest men niet aan de grondbe ginselen gaan tornen, hoopte minister de Geer. Dan deed de Eerste Kamer op vlotte wijze het suikerwetje in den doofpot. Voorlccpig althans. De heeren Wibaut, Rink en van Embden vonden, dat het nu welletjes was en de senaat maar met va- cantie moest gaan, zoodat zij voorstel den het wetsontwerp- Van den Heuvel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie na het zomerrecès te behandelen, wat voor de Eerste Kamer dan pos laat in het na jaar zal worden. Iedereen was het daar mee eigenlijk eens. Zcoals meneer Wi baut zei, hij had den indruk dat de voor stellers van het wetsvoorstel niet zoo'n levendig verlangen hebben om de behan deling te bespoedigen. Dus daarop hiel den we het dan maar. De Eerste Ka mer nam het uitstel-voorstel z.h.s. aan. En voordat de Kamer naar huis ging, was er nog een klein afscheid. Omdat de voorzitter van de Eerste Kamer ge durende 15 lange jaren, de vriendelijke witte snorrebaard die Baron van Voorst tot Voorst is, verklaarde, nu het voor zitterschap neer te leggen. Zeker, hij bleef nog wel in de Kamer, maar de voor zitterszetel zou voortaan door een an der ingenomen moeten worden. De heer Rink (lib.) als oudste lid in leeftijd, na den voorzitter, sprak hartelijke dank woorden namens de Kamer, evenals mi nister Kan, die het namens dp regeering deed. Ofschoon minister Kan niet ze ker wist, of dit wel „gewoonte" is, ja, hij wist niet eens, of zulks niet in strijd was met een antecedent. Maar te dek sel, om altijd met je bloote bol te loo- pen is ook nog nooit door een minister vertoc nd, en om, als je Ergens namens de regeering een plechtigheid bij moet wonen, en je gaat onderweg aan het stil le Noordzeestrand even een duik nemen, dat is ook nog nooit door een minister vertoond. En toch doet minister Kan liet. Zoodat niemand het hem kwalijk nam, dat hij baron van Voorst tot Voorst dank te en zijn bewondering uitsprak voor zijn onpartijdige leiding. En minister Kan beweerde* dat d"e Burgerlijke Stand be paald een fout had gemaakt ergensv..ftls ze beweerde dat Baron van Vcxmiïf tot Voorst al over de tachtig jaaaytmd is.... Reeds lange jaren is er van verschil lende zijden op aangedrongen, de ver pachtingen van landerijen wettelijk te regelen. We kunnen constateeren, dat in ons land een „landhonger", bestaat, waar door bij het vrijkomen van land vaak zeer hcoge pachtprijzen worden besteed, tot schade van pachter en verpachter beide. De eerste zal toch trachten uit de grond te halen, wat er uit te halen is en des ondanks soms niet in staat zijn aan zijn verplichtingen te voldoen, 't zij door te genslag in den oogst of door lage prijzen* der producten. Bovendien zal een en an der gepaard gaan met een verarming van den grond, omdat zoo'n pachter ook niet bij machte is voldoende meststoffen aan zijn land toe te voeren, 't Gevolg hier- v. is geweest dat verschillende landbouw maatschappijen pachtcommissies in het leven hebben geroepen, om desgewenscht advies te geven aan de verpachters, lioe de pachtcontracten in te richten, de pachtprijs vast te stellen en de wijze van verpachten te regelen. Op deze wij ze trachtte men ook het nog zooveel voorkomende „strijkgeld' jagen te voor komen. Tenslotte is door de regeering een com missie in het leven geroepen, die deze kwesties te bestudeeren had en rapport moest uitbrengen. Het is nu ongeveer 10 jaar geleden, dat dit rapport versche nen is en in die 10 jaar is de zaak zeker nog wel dringender geworden. Thans is door de regeering een wetsont werp voor de pachtregeling ingediend. In verschillende opzichten heeft de re geering een andere weg1 gekozen ter bé- reiking van het doel dan in het boven genoemde rapport is aangegeven. Zij1 heeft getoetst wat volgens de theorie te ver beteren valt aan de wat in de practijk uit voerbaar is gebleken en aan haar ei- <f^.n opvattingen. Zoo valt al dadelijk op, dat in het z.g.n. continuatierecht de regeering een ander standpnnt inneemt als de com missie. Onder continuatierecht moet men verstaan het recht van een boer, die eer) bedrijf heeft gehuurd, om dit opnieuw in te huren bij 't verstrijken der huurter mijn, natuurlijk onder verschillende con dities. De conclusie der commisse luidde in dezen: „De bezwaren aan een wettelijk ccntinuatierecht verbonden, hebben de t c mmissie in meerderheid weerhouden een 'dergelijk recht in het ontwerp op te nemen. „De regeering heeft deze con clusie niet overgenomen, daar de com missie zich blijkbaar een vergaand conti nuatierecht zich voorstelde. Door een be perkt condinuatierecht heeft ze deze be zwaren veel minder trachten te maken. Zoo vindt het recht eerst toepassing bij boerderijen en los land, wanneer dit van dien aard is, dat het bedrijf van den pachter in belangrijke mate of geheel er mede gemoeid is. Alleen opzeggin gen, die onredelijk zijn, komen voor op heffing door den rechter in aanmerking Zoo wordt het vrije verkeer in onroe rende goederen, dat op rationeelen grond slag berust, niet belemmerd. In het voor gestelde wetsontwerp is ook een regeling opgenomen ter vergoeding van verbete ringen door den pachter aangebracht bij het einde van de pachtovereenkomst. De ze vergoeding zal niet plaats vinden, wan neer de verpachter zich er uitdrukkelijk tegen verzet heeft, en wanneer het bé- treft eenjarige- of seizoenverpachtingen. Ook mag alleen die verbetering in aan merking komen, die de laatste 10 jaar is aangebracht. Natuurlijk geldt dit recht niet voor verbeteringen, waartoe de pach ter krachtens zijn overeenkomst gehou den is. Een andere zaak, die nader gere geld wordt is het z.g.n. remissierecht. Dit bestaat reeds, maar in de artikels 1631 tn 1632 van het Burgerlijk Wetboek is de gelegenheid geboden het remissie- recht bij overeenkomst uit te sluiten. En van die gelegenheid wordt zoo druk gebruik gemaakt, dat practisch er niet van gesproken worden kan. Daarom wordt in het voorgestelde ontwerp het remissie- recht tot een dwingend recht gemaakt, waarbij aan den rechter in de pachtzaken tegelijkertijd een pochtcommissie terzij de wordt gesteld, zoodat deze bij eventu- eele geschillen steeds uitstekende voor lichting zal kunnen krijgen. Ook is deze regeling niet afzonderlijk maar als een onderaeel van een der geheele pacht om vattende regeling voorgesteld. De recht spraak in dezen zal berusten bij den kantonrechter. Hierin is verschil met het voorstel van de commissie. Deze toch wilde aan de in te stellen pachtcom- ïnissie rechterlijke bevoegdheden verleé- J nen. Van deze rechtspraak zou ook geen hooger beroep meer mogelijk zijn. Dit i3 door de regeering afgewezen. Dit zijn wel de meest belangwekkende onderwer pen, die in het wetsvoorstel behandeld worden. Ongetwijfeld zal het niet onge wijzigd de Tweede Kamer passeeren. 't Is te hopen, dat het de langverwachte op lossing zal brengen van het netelige pacht, vraagstuk. S. -O Berichten van den Plantenziektenkundigen Dienst. DE IEPENZIEKTE. Op zeer vele plaatsen ziet men thans iepeboomen, die verschijnselen van aan- jtasting doo-r de iepenziekte vertoonen. De bladeren worden geel of roodachtig en vallen op den duur afvele boomen heb ben reeds een deel van het blad verloren en loopen dus door den zeer ijlen bla derkroon in het oog. In andere gevallen ziet men een enkelen tak de hierboven genoemde verkleuringsverschijnselen ver toonen of wel plotseling geheel verdorren. Een aantal boomen is reeds geheel dood. Het staat nu wel vast, dat de iepenziek te veroorzaakt wordt door een zwam, Grap'hium ulmi Schwartz, door onderzoe kingen zoowel in het buitenland als hier te lande verricht, is dit afdoende bewezen. Daarmede kan tevens het parasitaire ka rakter van de ziekte als zeker worden aangenomen. Hoewel de wijze, waarop langs natuur lijken weg de besmetting der boomen plaats vindt, nog niet voldoende bekend is, mag het toch wel waarschijnlijk wor den geacht, dat dooa* de ziekte aange taste boomen een min of meer ernstige bron van besmetting vormen. Daar ver der bekend is, dat eenmaal door de ie penziekte aangetaste boomen na korter of langer tijd. zoo goed als zeker aan die ziekte te gronde gaan, kan het voor het tegengaan van een verdere uitbreiding lier ziekte wenschelijk worden geacht, de zieke en dotoden boomen op te rui men. Aangezien het vaak moeilijk is, de licht aangetaste boomen in dón winter als zoodanig te herkennen, geeft onderge- geteekende aan particulieren, zoomede aan de beheerders van Staats-provinciale-ge- meente en watersohapsaanplantingen het advies, alle iepeboomen, die de verschijn selen der iepenziekte vertoonen, tlians van een mericteeken te voorzien en deze boomen in den komenden winter te doen rooien. Spoedige verwelking van het ge velde hout moet daarbij' wenschelij'k wor den geacht. Niet alleen als poging, om aan het verder voortwoekeren van de iepenziekte paal en perk te stellen, maar tevens om een aantasting door iepenspintkevers te voorkomen, die zooals bekend is, bij voor keur eenigszins kwijnende boomen aan tasten, wordt bovenstaand advies gege ven. De inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst N. VAN POETEREN. Met den hooibouw is het voorspoe dig gegaan. Zoowel over kwaliteit als kwantiteit is men te vreden. De prijs van het nieuwe hooi bedraagt thans f 25.— per 500 K.G. Tengevolge der lang durige droogte is de naweide slecht be zet. De regen zal echter aan de toemaat wel ten goede komen. De alhier gehouden collecte ten be hoeve der Zuiderzeefonds heeft de som van f 15.25 opgebracht. Donderdag 25 Juli aanstaande zal de raad des avonds om 8 uur in open bare vergadering bijeenkomen. BEZOEKT --

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5