Iedereen >ft. COBPS IU natuurlijk ook! Dit Miner Bestaat uit 2 Matten. jt.V. 5. P. SankbttyzcH Co'; Bink Biesbosch. Agentschap van de jlV- Amsterdamsche Bank,, Amsterdam. Plaatselijk Nieuws Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4936 Vrijdag 26 Juli 1929. KOOPT IN DE D ROO'STER IJ Jr TE GORINCHEM WINKELWEEK j - HEUSDEN - 1 Limonadesiropen Vruchten op sap I-AND VAN alten* Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. - Postrekening no. 61525 Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. I. veelheid opgeslagen dextrine. Ver schillende arbeiders waren op hetoo- genblik van de ramp in de fabriek aan den arbeid, met het noodlottig gevolg, dat velen van hen door rond vliegende stukken hout en andere voorwerpen getroffen werden. Een 17-tal arbeiders liep verwondingen op, van wie verscheidenen van zulk een ernstigen aard, dat zij, nadat de eerste hulp verleend was, per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Winschoten vervoerd moesten wor den. In de fabriek zelf ontstond on middellijk na de ontploffing een fel le brand, die het geheele bouwwerk in lichter laaie zette. Het vuur deelde zich ook mede aan een naast de fa briek gelegen opzichterswoning en 2 boerderijen. De fabriek en deze drie andere gebouwen werden nagenoeg geheel een prooi der vlammen, on- danks het krachtig optreden van de Veendamsche brandweer, weldra bij- I gestaan door de brandweren uit Pe- kela en Wildervank. De ramp heeft aan zes menschen schen het leven gekost. De slachtoffers zijn: de arbeider P. Kruizinga, gehuwd en wonende te Meeden K. Bos, die nog onder de puinhoo- pen ligt en die geheel verkoold moet zijn Fokko Molog, jeugdig arbeider; de vrouw van den opzichter Mie- dema, die onder een ingestorten muur werd gevondende 21-jarige Antje Miedema, dochter van den opzich ter. - van 24—31 JULI 1929. BEZOEKT de Drogisterij van A. Verschuur-Baert WlTTEBROODSTkAAT 52. De in het ziekenhuis opgenomen 19-jarige Jacob Miedema, zoon van den opzichter, welke vreeselijk was verminkt, is daar inmiddels overle den. Als tragische bijzonderheid zij vermeld, dat eenige jaren geleden 'n zoontje van den heer Miedema in een tobbe met kokend water viel en aan d e gevolgen overleed. Verder werden nog 18 min of meer zwaar gewonden in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. Het meerendeel van hen, die door de acht doctoren uit Veendam, Oude en Nieuwe Pekela zijn verbonden, zijn dermate door brandwonden aan het gelaat geteisterd, dat zr totaal onherkenbaar zijn. Het laatx zich denken, dat' de Ver slagenheid te Veendam groot is, en dat er oprechte deelneming heerscht met de familieleden van de slacht offers. Een groote menschenmenigte heeft stil het werk van de brandweer gadegeslagen, en steeds meer drong het door, dat een ontzettende ramp is gebeurd. Na den brand kwam nog een ou de arbeider uit een koelkelder te voorschijn, die zich daar had schuil gehouden en niet gewond was. Tijdens den brand cirkelden twee vliegtuigen boven het terrein. Het parket uit Veendam en dat uit Winschoten waren aanwezig. De oorzaak van den brand is te wijten aan de ontploffing van een apparaat, waarmede men dextrine be reidt. Het zuur, dat hierbij een groo te rol speelt, is in hooge mate brand baar, zcodat dit wel vermoedelijk de oorzaak zijn zal. Iliiineiilaiid. Hevige ontploffing te Om melanderwij k. 6 dooden. Te Ommelanderwijk vond Woens dagmiddag een explosie plaats in de aardappelmeelfabriek van K. en J. Wilkens, waardoor de groote fabriek met opzichterswoning, en de boer derij van den heer Vegter in brand zijn geraakt. Verschillende arbeiders bekwamen brandwonden, zoodat al le doctoren te hulp moesten worden geroepen. De ontploffing geschiedde te on geveer 4 uur en was tot ver in den omtrek hoorbaar. Aanvankelijk werd gedacht, dat een der ketels in de fa briek gesprongen was, doch hierom trent kon men geen zekerheid verkrij gen. De kans is zeer groot, dat de ontploffing ontstaan is in een hoe- DE ROTTERDAMSCHE BRAND STICHTER BEKENT. Bii een verhoor in het Huis van Bewaring afgenomen, heeft de boek drukker W. F. K. tegenover den in specteur den heer J. Melles, bekend zich bij herhaling aan brandstich ting te hebben schuldig gemaakt. Het bewijsmateriaal was zóó over stelpend, dat ontkennen hem langer onmogelijk was. Op de vraag waarom hii toch de de brandstichtingen had gepleegd, antwoordde hij „Wanneer ik veel drank had ge bruikt, dan was ik half gek en dan moest ik brandstichten". Kr. vertelde verder bij zijn verhoor, dat, wanneer hij in een krant las, dat de brandstichter al weer aan het werk was geweest, hij zijn lachen niet kon houden. Dan hadden ze er weer een op den rug van den armen brandstichter geschoven, zeide hij, daarbij den verhoorenden inspecteur met een oolijken glimlach aankij kende. •*- DE WARMTE. Te Eemster (Dr). is een zoontje van A. Baas tengevolge van de warm te plotseling overleden. tblep. No. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeej^ tfT komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitejrfaïidsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop v^arEffecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt f reemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Depositp, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Lotretten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA lUiiteiiland. MEIKERSEN, PEREN, PERZIKEN, b J ABRIKOZEN en ANNANAS. l i A. B A A IJ E S, A Botermarkt 88 HEUSDEN". mm CITROEN, FRAMBOZEN en SINAASAPPEL in heele en halve flacons. O BAHLMANN GORINCHEM HET ADRES VOOR; Prima Vee ren- en Kapokken Bedden Scherp concurreerende prijzen. HEUSDEN. Zondag en Maandag heeft in de schoo der Eerw. Zusters een tentoonstelling plaats van wat door de leerlingen der naaischool gedurende het jaar vervaardigd werd op het gebied der nuttige en fraaie handwerken. Van den cursus Lingerie, onder lei ding van de Eerw. Zuster Aniseta, slaagden alle vier de leerlingen, die er aan deel namen, op hst examen te Tilburg en wel G. v. d. Pol alhier, C. Brok, J. Verhoeven en M. v. Grevenbroek te Harpt. X Vrydag 1.1. ontving de Eerw. Moeder Overste, Zuster Emberto, uit het Moederhuis te Tilburg de mededeeling, dat haar taak als zoodanig, na een zes-jarig verblijf, hier geëindigd was. Al had men dat bericht reeds verwacht, nu men er zekerheid van had was de verslagenheid onder de Eerw. Zusters en bewoners van het Sr. Antooius- gesticht zeer groot, want in waarheid kan gezegd worden, dat gedurende haar verblyf alhier, hare Eerw. in ieder opzicht alles was voor allen, terwyl zy daarenboven veel verbeteringen heeft ingevoerd in het belang van het liefdegesticht en vooral van de ver pleegden. Ook de ingezetenen zien haar over 't algemeen zeer noode heen gaan. ÏWEUWSBLA» voor hot Land van Hsusdsn gii AltenajeLangstraat ei!de Bommelerwaard liebben voor ons liggen het nummer van Juni 1929 van het Tijdschrift voor Economische Geographie, welk numimer zich zelf het Biesbosch-nummer noemt. ,Wat daarin betreffende den Brabantschen Biesbosch wordt gezegd is bijzonder inte ressant en zulks thans nog te meer, waar de Brabantsche Biesbosch in verband met met hei tot stand komen van een veer over de Nieuwe Merwede van de Kop van het Land naar de Spieringhoeve en den daarmede in verband staanden we genaanleg thans veler aandacht in hoo ge mate op zich vestigt. Aan de hand van het in voormeld tijdschrift-nummer vervatte, willen we in een paar hoofdartikelen 't een en ander over onzen Brabantschen Biesbosch zeg gen, dat zeker de belangstelling van hen, die meer of minder met dien Biesbosch in contact staan, zal trekken. De verschijnselen en vraagstukken, die zich in het ontwikkelingsproces, dat de Biesbosch thans doormaakt, voordoen, ge ven ons een beeld van de problemen, voor wier oplossing onze voorouders wa ren geplaatst. Daarbij1 zijn het dan in het bijzonder de waterstaatkundige vraagstuk ken en de reeds aangeduide verkeerspro blemen, die zich naar voren dringen. Van deze beiden zijn de vestigingsmogelijkhe den en de ontwikkeling der bedrijven in hoofdzaak afhankelijk. De streek der voormalige Biesboschzee is het deel van het zeekleigebied, waar de invloed der rivieren op de vorming van den bodem het grootst, die van de zee het geringst was. Hoewel er tamelijk groote verschillen zijn waar te nemen heeft over het geheel de bodem hier een grocter zandgehalte dan elders. De bodemgesteldheid is gunstig voor de ont wikkeling van bedrijven van verschillen den aard. Waar de verkeersomstandighe den zulks toelaten, zooals op het Ei land van Dordrecht, zien We dan ook eene ontwikkeling van veeteelt en tuin bouw naast den landbouw als hoofdbe drijf. De Brabantsche Biesbosch zal na opheffing van het isolement, waarin hij thans verkeert, zich ongetwijfeld ook in die richting ontwikkelen. In dit verband is vooral de gunstige ligging van groote beteekenis. De lig ging tusschen belangrijke industriegebie den (Meierij, Langstraat en het gebied van Merwede-Noord-Nieuwe Maas)de na bijheid van groote steden (Rotterdam, Dordrecht) schept voldoende afzetmoge lijkheden voor tuinbouw en veeteelt. Al leen de verkeerswegen ontbreken. De voorwaarden voor de toekomstige ontwikkeling zijn daarmede aanwezig, in dien de streek bewaard blijft voor herha ling van een ramp als de St. Elisabeths- vloed in 1421. Dit gevaar dreigde niet slechts voor de Biesboschpolders, maar voor de ge- heele omgeving nog in het midden der 19e eeuw Door het uitvoeren van belang rijke waterstaatkundige werken in de twee de helft der vorige en het. begin dezer eeuw is het echter belangrijk verminderd. De vorming van de Nieuwe Merwede en de afsluiting der overige killen in het tijdvak 1850—18tS6 en de verlegging van den Maasmond in 1904 hebben de wa- terveideeling en afvoer aan vaste regels gebonden. Met deze werken is echter de water staatkundige toestand nog in geenendee- le definitief geregeld. Een terrein van ongeveer 14.250 hectaren is thans nog niet voor goed van het buitenwater af gesloten. Het aantal bewoners van dit ge bied bedraagt ten hoogste 600, in hoofd zaak pachters en zetboeren der bouw- polders. Groote stukken zijn echter bij- (na of geheel onbewoond n.l. de riet-, griend- en graslanden. De gebruikers en bewerkers dezer gron den wonen buiten den Biesbosch. Ook de houtindustrie die haar grondstof (griendhout) uit den Biesbosch betrekt, is in de omringende dorpen gevestigd. Vooral de verhuizing van arbeidskrach ten uit deze dorpen naar den Biesbosch wordt door den waterstaatkundigen toe stand en de ligging in afzondering, van de buitenwereld sterk gehinderd. Daar door heeft deze streek hare eigenaardige saciale verhoudingen en haar eigen pro blemen. De Brabantsche Biesbosch werd tus schen 1860 en 1885 door den bandijk langs de toen gevormde Nieuwe Mer wede aan de Noord- en Noord Westzijde afgesloten van Werkendam tot de Dee neplaat. Hierdoor trad voor dit gebied een nieuw tijdperk in. Vóórdien had het slibrijke water van de Merwede d.i. Waal- en Maaswater, vrij zijn weg gezocht door de vele killen en bij hoogen rivierstand de laag bekade polders overstroomd. Uit dien tijd stamt de iets zwaardere klei, die we in de voor dien tijd bedijkte pol ders aantreffen. Bij' normalen waterstand werden door den krachtigen stroom ech ter massa's zand en slib verder Z.W. w'aarts gevoerd. Na de afsluiting is daarin groote verandering gekomen. De vloed- stroom stuurt zijn water de in 't noor den afgesloten killen binnen, waar dit nu tweemaal per dag nagenoeg tot stilstand komt. Overspoeling van den dijk Werken- dam-Deeneplaat komt bij hoog bovenwater niet voor, slechts enkele malen bij' hoog opgestuwd vloedwater. Sedert den aanleg van den bandijk ver meerderde wel het aantal Hectaren in een of anderen vorm bruikbaren cultuurgrond. Echter werd de ligging der verschillende oonkade polders er vaak niet beter op. Het dichtslibbingsproces der kreken en killen uit zich aanvankelijk vooral in het smaller worden en het vormen van bochten. Bij de hoofdkillen vermindert de diepte meestal niet zoo snel. Ech ter wordt de scheepvaart in den zomer zeer gehinderd door de dichte begroei ing. Bij eb loopt het water zoover weg, dat van scheepvaart geen sprake meer jkan zijn. Bij vloed vormen de killen goede locale waterwegen, jt Is dus be grijpelijk dat het verkeer, hetwelk vroeger uitsluitend te water plaats vond, thans steeds meer om landverbindingen vraagt. In een gebied als de Biesbosch, dat in een overgangstoestand verkeert, moet het verkeersvraagstuk wel een van de belang rijkste zijn. (Wordt vervolgd.) DE GEWELDIGE ONTPLOFFING TE BERLIJN. De ontploffing in de zuurstoffabriek te Borsigwalde bij Berlijn is, naar Wolff meldt, van zoodanigen omvang, dat baar uitwerking nog niet te overzien is. In wijden omtrek zijn alle ruiten vernield en vele buizen beschadigd. Volgens een der geredden is bij; het ver laden van flessehen acethyleen een flesch ontpl; ft en daardoor zijn ook de andere in de lucht gevlogen. In een wilde paniek vluchtten alle arbeiders, een honderdtal, uit dat gedeelte van de fabriek. Nauwe lijks Hadden zij het fabrieksterrein verla ten toen een geweldige vuurzuil opsloeg en de eene ontploffing op de andere volgde. Men hoorde luid hulpgeroep uit de puinhoipen opstijgen. Daar in de nabij heid van de fabriek twee groote gashou ders staan, bestaat gevaar dat deze ook door weggeslingerde stukken worden ge troffen en in de lucht vliegen. In de frnole pakhuizen liggen ook vaten met carl id, dat eveneens in de lucht dreigt te vliegen. De uitgebroken brand heeft zicli ook reeds tot de dichtbij gelegen Rota-fabrie ken uitgebreid. Drie honderd meter in den omtrek der fabriek ligt de grond bezaaid met stee- nen en stukken ijzer, die door het geweld van den luchtdruk waren weggeslingerd. De ontploffingen hebben tot 's namid dags half 6 geduurd. Door de ontploffin gen ontstond reeds aanstonds een brand, die van het magazijn, waar de vulling f loats heeft, op de andere gebouwen over sloeg. Volgens de laatste berichten begonnen tegen zes uur de ontploffingen opnieuw. Stukken van stalen cylinders vlogen door de lucht, zoodat er onder de toeschou wers, die op een afstand stonden, een pa niek ontstond. De politie en de brandweer namen daarop1 weeT scherpe afzettings maatregelen, daar het gevaar klaarblijke lijk nog niet voorbij was. Later meldt Wolff dat liet aantal slaehtcff'ers vermoedelijk zal meevallen. Menschen die men omgekomen waande zijn later weer komen opdagen. Naar de oorzaak van den ramgi zal een commissie van deskundigen een on derzoek instellen. Tijdens bet opruimingswerk is om half acht een nieuwe ontploffing van flesschen zuurstof ontstaan. De brokstukken Wer den ver Weg geslingerd, zoodat de dichte menigte, die achteT het politiecordon op gehoopt stond, in panischen schrik op de vlucht sloeg. Het cordon is daarna wijder getrokken, daar blijkbaar bet ge vaar nog niet was geweken. De door de ontploffing verwoeste fa briek te Borsigwalde is de grootste zuur stoffabriek van Duitschland. Zij lever de zuurstof, stikstof, samengeperste lucht, alsmede argon- en helium-gas, terwijl in een nevenfabriek o.m. vloeibare acethyleen werd vervaardigd. EEN GEVAARLIJK ARRESTANT. De spoorweg directie te Breslau deelt mede, dat op het spoorwegstation Grottau twee spoorwegambtenaren ernstig gewond zijn door een inbreker, die gearresteerd was tn per trein naar Breslau gebracht' zou worden. De inbreker deed een poging om te ontvluchten en schoot daarbij op degenen, die hem achtervolgden. Daarbij werden de twee ambtenaren getroffen, die ernstig gewond in een ziekenhuis werden cpgenr men. De inbreker zelf is hij de achtervolging neergeschoten. STAKERS. Te Saloniki Wilden eenige honderden stakers troebelen verwekken in een Ita^ liaansche tabak fabriek. Men schoot op de betccgers en 15 gewonden moesten naar het hospitaal worden gebracht. MOORDENAAR IN ZIJN HUIS BE LEGERD. Te Widin schoot een zekere Nikolow zijn vrouw en zijn broeder dood, omdat zij naar hg meende ongeoorloofde betrekkin^ gen wilden aanknoopen. Teen d$ politie kwam om hem te arresteeren, barrica deerde hij zich in zijn huis. Er ontstond een vuurgevecht, dat vijf uren duurde, waarbij de politie handgranaten in hef buis wierp. Daar dit vruchteloos bleek1, stak zij ten slotte het buis in brand. Toen de moordenaar zag, dat lig niet meer kon. ontsnappen, doodde hij zichzelf door een schot in het hoofd. REVISIE GEVRAAGD VAN EEN. MOORDPROCES. De bekende Franscbe advokaat mr.- De Moro Giaffeiri beeft revisie aangevraagd van het vonnis tegen Mme. Bessarabot, die in 1922 wegens moord opn haar man tot 20 jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Voor den rechter had haar dochter, Paule Jacques, verklaard, dat zij, toen zij hoorde schieten, tusschenbeide heeft willen kom men. Haar moeder had haar toen opgeslo ten. Hieruit werd door de jury afgeleid, dat Mme. Bessarabo met voorbedachten rade haar man vermoordde. Haar dochter heeft thans, na 7 jaar, medegedeeld, dat zij onwaarheid beeft' gesproken ten aanzien van de opsluiting. Op grond hiervan heeft mr. De Moro Giafferri ie visie aangevraagd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1