DË LENTEFEE Transpireereutfe Voeten FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4939. Woensdag 7 Augustus 1929. Jtiiiteiiland. 'f ^AND VAN ALTEN^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61526. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. Gebrek aan eetlust slechte spijsvertering. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- ,j\ stopping, maagpijn eo hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- ftillen, bet tonische axeermiddel. Maagpillen Foster's *Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.* Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 5 Augustus nm. 8 uur. VoorzitterEdelAchtb. heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. L gekomen stukken Besluit van Ged. Siaten waarby goed' keuring wordt verleend aan het raadsbe sluit tot wyzigiDg der begrootirg van het Vleeschkeuringsbedrijf. v Verzoek van de stichting »Moederheil« om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op dit verzoek beschikt. Hetzelfde geschiedt met een verzoek van de militaire vereeniging te Venlo. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening en der rekening van het vleesch keuringsbedrijf beiden over 1928. Deze rekeningen zijn in onderzoek geweest by een commissie bestaande uit de beeren de Moll, Stap en Smiehausen. De heer de Moll brengt namens deze commissie rapport uit en zegt, dat alles keurig in orde is be vonden. De rekening van het Vleescbkeu- ringsbedryf sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 6159 60, terwyl de gemeenterekening een batig saldo aangeeft van f 10265 65£ Het heeft de aandacht van de commissie getrokken, dat tengevolge van het wyze en zuinige beleid van het hoofd dezer gemeente, het batig saldo nog flOOO.hooger is als het vorig jaar, hoewel de bevolking niet is vermeerderd. Spr. stelt namens de commissie voor, de rekeningen voorloopig vast te stellen, zooals zy door B. en W, zijn aangeboden. De Voorzitter zegt de commissie dank voor hare bemoeiingen en licht nog nader toe, dat de gewone ontvangsten der ge meente hebben bedragen f 57335 44, de uitgaven f 47069.78a. Het voorstal der commissie wordt hierop aangenomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog een voorstei hebben te doen, dat niet op de agenda staat, nl. het voorstel om aan de Oranjevereeniging een subsidie van f50 toe te kennen, omdat het anders voor deze vereeniging niet mogelijk is, het Koningin- DOOR JULES MAEY. .58 nefeest op eenigzius behoorlyke wijze te vieren. B. eu W. zouden deze subsidie tot wederopzegging willen toekennen. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. Bespreking pasvoorziening. Dit punt zou de Voorzitter in besloten vergaderiog willen behandelen. Bij de rondvraag vestigt de beer Met selaar op het gevaar, dat wielryders, die om half zes 's avonds van hun werk op de scheepswerf komen, veroorzaken, door het afryden van het stoepje aan de vUilen- boomen«. Ongelukken kunnen daardoor niet uitblyven, deze zijn trouwens al voor gekomen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, er een bordje te plaatsen met verboden rijwielpad*. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Zou dit niet helpen, dan kan een bepaling iu de Politieverordening worden opgenomen. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting. wspirpér and^leD srafdoe en andere transpirerende lichaamsdeelen moet uien behandelen met Purolpoeder, als zynde het meesr afdoende middel daarvoor. Purol Voet,- yToilet- en Kinderpoeder in Bossen vary'BO ct. en 1 gld. By Aphoth. en Drogjpfen. MASSA-MOORDENAAR GEARRESTEERD In verband met een roofmoord op den veehandelaar Lisch is te Berlijn zekere Ba- ginski gearresteerd die nog verscheiden andere misdaden op zijn geweten moet hebben. Ongeveer 9 jaar geleden zijn kort na zjja huwelijk zyn schoonouders overleden. Meo meende, dat deze oude menschen, die tegen het huwelijk waren gekant, uit verdriet, waren gestorven. Volgens geruchten zou Baginski hen echter hebben vermoord. In drie andere gevallen zijn de bewyzen overtuigender. Twee jaar geleden is een houthandelaar uit Hoheristein, met wien Baginski zaken had gedaan, vermoord en van alles beroofd in een bosch aangetroffen, korten tyd later werd de zoon van een pao- toffelfabrikant vermoord en beroofd. Ook een veehandelaar uit Algenstein is toen verdwenen onder omstandigheden die zeer be zwarend voor Baginski zijn. Naar al deze mis laden wordt thans opnieuw een onder zoek ingesteld. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP. Zondagmiddag heeft op de reede van Ostende een vreeselijk ongeluk plaats ge had. Zooals op verschillende badplaatsen, die tevens visschersplaatsen zijn, dikwijls het geval is, maakte een aantal vacantie- gangers een pleziertochtje met een visschers- boot. De visschersboot 0 21 voer met ruim een zestigtal passagiers aan boord, voorna melijk Franschen en Walen, toen de plei- zierboot sStad Kriocke* in zee stak. Iu de vaargeul kwam de O 21 met de pleizier- boot in botsing. De visschersboot kantelde en verdween byna onmiddellyk^ in de diepte. Er was onmiddellyk hulp ter plaatse van verschillende bootjes, die in de buurt waren, zoodat vijf en twintig personen, min of meer ernstig gewond, opgenomen konden worden. Zy werden naar O.tende vervoerd en daar in het hospitaal ophenomen. Onder hen bevond zich ook de schipper van de O 21, die er zeer ernstig aan toe is. Tot nog toe zijn reeds een tiental lyken aan gespoeld. Het ongeluk vond te 2 uur plaat3. Omtrent het lot van de vermiste personen, waarschijnlijk nog ruim 25, is nog niets bekend. Het meest waarschijnlijk is dat ook deze personen verdronken zyn, doch (Wojrdt vervolgd.) f voor het Land van HeusdeR en Alteoaje Langstraat en de Bomnielerwaard Dus mejuffrouw, dat is afgesproken. Gij zult uwe lessen bij mijn dochter hervatten? Verschrikt, hijna ontroerd, liet hij 't 'jonge meisje achter. Laurens, zou hen kunnen redden, als hij een rijk huwelijk deed. Dat woord hoorde zij telkens door haar hoofd gonzen. En zonder twijfel riep dit woord haar in haar bevreesde ziel toe, dat Laurens voor haar verloren was, want snikkend .verborg zij haar hoofd in hare handen. Martine had den bezoeker weg zieD gaan en bracht de cotelette nu, binnen. [Wat is dat, juffrouw? Wat is er ge beurd? Heeft die heer u verdriet aan gedaan? Dat verwondert mij, want hij zag er zoo zachtzinnig, zoo goedig uit. 't Is niets Martine, antwoordde Marie hare tranen afwisschende. Ondertusschen verliet Bertignolles de Woning en wreef zich in zijn handen. Hij had zijn dag goed besteed. Naar alle zijden liepen de draden van zijn nauwkeurig overlegde intrigue. Tot nog toe was alles- naar zijn wensch gegaan. Alles volgens zijn plannen uit gevoerd. Hij glimlachte en haalde zijn horloge jiit zijn vestzak. Vergadering van den gemeenteraad van HERPT EN BERN cp Maandag 29 Juli des n.m. ten 7V2 uur. Vocxzitter: Burgemeester v. Eggelen* Aanwezig alle leden. Een verzoek van de Werkverschaffing aan blinden „St. Odilia-' om eene bijdrage uit de- gemeentekas a f 0.02V2 per inwoner. B. en W. stellen vopr, niettegenstaande door ben het groote nut van deze instel ling wordt ingezien, afwijzend te be schikken. Aldus wordt besloten. Een schrijven van het waterschap „Herpt en het Herptsche Veld" om den z.g. dwarspad van den legger af te voe ren. B. en AV. stellen voor aan dit ver zoek gevolg te geven. Aldus wordt beslo ten. Voorts wordt medegedeeld da± een schrijven is ingekomen mededeelende dat de persoon die onlangs in het krank zinnigengesticht te Vught is opgenomen, aldaar wordt verpleegd op kosten der gemeente Herpt c.a. Ingekomen een verzoek van het R. K. Schoolbestuur om medewerking tot aan schaffing van nieuwe schoolbanken. De voorzitter deelt mede dat in Heusden 16 banken kunnen gekocht worden a f 7.50 per stuk. Daar dit een voordeelig saldo is, wordt besloten daarop in te gaan. De gemeenterekening over 1928 wordt door B. èn AV. aangeboden. De voorzitter benoemt een commissie die deze zal na zien. Als zoodanig worden benoemd de heeren Jac-. de AVilt en Adr. Kouwenberg. Nadat deze heeren met den secretaris de rekening hebben nagezien, verklaren zij alles in orde te hebben bevonden en sluit de gewone dienst met een voordeelig saldo van ruim f 2100 en de kapitaal- dienst met nihil. De voorzitter deelt mede dat de plan nen tot verkrijging van electriciteit in Heusden thans zoo zijn dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden. Daar hier ook nog al belangstelling bestaat voor electra zoo wil hij thans voorstellen aan de P.N.E.M. te vragen boe en op welke voorwaarde zij ook onze gemeente van electriciteit zou -willen voorzien. AVordt met alg. stem men beslaten aldus te doen. Ook stellen B. en AA'', voor in beroep te gaan bij de Kroon omtrent den aanslag in de ge meentelijke belasting over 1928—1929 v. Mevr. de Wed. v. Herpt die na^ 1 Mei 1928 uit deze gemeente naar Nijmegen is verhuisd en Jaar de gemeente Nijmegen haar in de belasting heeft aangeslagen. De bedoeling is te verkrijgen dat de be lasting over 1928—1929 ten goede komt aan de gemeente Herpt omdat Mevr. v. Herpt na 1 Mei 1928 is verhuisd. AVordt besloten dit te doen. Nadat bij de rondvraag nog enkele kleine zaken zijn behandeld sluit ae voor zitter de vergadering:. /YB. Ct.) 't AAras nog geen twee uur. Te twee uur verwachtte hij Laurens. De jonge man wachtte hem reeds. Laten wij maar meteen gaan, zeide Ber tignolles, maar alsof hij zich eensklaps bezen, voegde hij er aan toe: Sta je toe, dat ik Jenny medeneem? Dat zal baar een weinig afleiding geven en dan kunt gij haar aan uw moeder, aan uw broeder en aan zijn dochter voorstellen Bijna onmiddellijk gevoelde Bertignol les berouw- over die woorden. Laur-ens zweeg, zijn hart klopte, alsof bij plotseling geschrokken was. A\Taarom vroeg Bertignolles hem dit? De beide mannen staarden elkaar strak aan. Maar de vader van Jenny glimlachte als altijd. Niets verried, in hem een bij bedoeling. Hij zeide zelfs Mishaagt 't u? O, laten wij er dan niet meer over spreken. Ik verzoek je nog maals, mijn jongen, geneer je niet voor mij. Ik ben, zoo&ls je weet, niet al te best op de hoogte van de Parijs che ge woonten. Ik ben nog een weinig onbe schaafd gebleven. A'erontschuldig me. Laurens vreesde den vader in de harts tochtelijke liefde voor zijn dochter be- leedigd te hebben. Ik zal mejuffrouw Jenny aan mijn moe der voorstellen, zeide bij. Neen, neen, laten wij er niet meer over spreken, verzoek ik u. Mynheer Bertignolles, laat mij mij niet schamen, over mijn dwaze, beleedigende aarzeling. Ge wilt 't toch Ik verzoek 't u. AATeinu, 't zij zoo. Ik dank je, mijn waaide Laurens, ik dank je voor haar. Arfcrgaöering van den raad der gemeende -JETHEN op Zaterdag 3 Aug. v.m. half tien. A70icrzitter Edelachtb. Heer D. E. Brune. i Secretaris AA'elEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer de Bruijn. .De Voorzitter opent de vergadering, waarop de secretaris, eerst het formulier gebed en daarna de notulen der vorige vergadering leest, die hierop- onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken De Voorzitter zegt dat hij tof zijn verwondering een briefje beeft gekregen van J. A. Ockers uit Meeuwen, aangewe zen als lid van de schattiugscommissie voor de perceeltjes grond door Redek-er en AV ed. de Graaf f. De heer Ockers schrijft dat deze per ceeltjes eigendom zijn van de kerk en niet van de gemeente, willen adressanten ze dus knopen, zullen zij zich tot het kerkbestuur moeten wenden. Spr. beeft een en ander nogeens op- de kadastrale kaarten nagekeken en hij heeft de per- ceeitejs, daar niet onder het eigendom der kerk vermeld gezien wel als eigen dom van de gemeente Spr. zal Ockers nu uitnoodigen om inzage te komen ne men van de kaart, hij kan zich dan over tuigen, dat hij abuis beeft. Schrijven van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie over het voor komen van veelvuldige branden en het nemen van maatregelen daartegen, met het oog op de begrooting 1930 wenscht ZExo. zoo spoedig mogelijk bericht. De Voorzitter gelooft niet dat in deze gemeente naar meer brandbluschmidde- len behoeft te worden uitgezien, in ieder Een kwartier daarna nam 't jonge; meis je glimlachend bij hen in 't rijtuig plaats. VII. DE AVOLF ONDER DE SCHAPEN. Niettegenstaande zijn koelbloedigheid, voelde Bertignolles zijn hart kloppen, toen bij den voet in 't huis te Nogent zefte. Als reddende engel trad. hij 't binnen. Toen het hek dicht- viel en zij den gang doorliepen, vroeg hij nieuwsgierig aan Laurens, waar de moord geschied was. Laurens wees 't hem met een somber gebaar aan. Zij traden binnen. De graaf liet Ber tignolles en Jenny in een klein wacht- salon, dat op den weg uitzag. Eenige minuten daarna ontving de mar kies Bertignolles in zijn kabinet, terwijl Laurens Jenny aan zijn moeder voor stelde. Daarna liet hij haar alleen en begaf zich naar zijn broeder. Bertignolles was, als een openhartig man van zaken, met de deur in huis gevallen. Mijnheer de Soulaimes, uw broeder heeft u ongetwijfeld medegedeeld, wat mij hierheen voert? In enkele woorden ja en zoo snel, dat gij er mij nog verrast en ontroerd door aantreft. Kom kom, stel u dat maar uit 't hoofd. Ik kom hier niet, als een engel, die uit den hemel daalt, om u geluk aan te brengenIk ben een handelaar, een geldman boven alles. De zaken in Fran krijk zijn dezelfde als die van Amerika.... En 't is een zaak, die ik met u te be handelen heb..... AVij zijn twee deelgenoo- ten, ziedaar alles 't Woord doet- aan de zaak niets af, dorp is een goede spuit aanwezig, terwijl in Eethen en in Drongelen ook neg een spuit over is, zoodat er in totaal in de gemeeme 7 of 8 spuiten zijn, terwijl men overal goed aan water kan komen. B en AV. zouden daarom willen berichten dat het niet noodig is ter bestrijding van brandgevaar meerdere uitgaven te doen. De beer v. Buuren zou er tevens bij willen berichten, dat overal in de gemeen te altijd voldoende water is. De Voorzitter zegt dat dit zoo is, misschien dat één afzonderlijk staande woning minder goed te bereiken is, doch dit is een uitzondering. Met algemeene stemmen wordt besloten Ged. St. te be richten overeenkomstig bet voorstel van B. en AV'. Aanbieding gemeenterekening 1928. De gewone ontvangsten dezer rekening bedragen f 75833.43, de uitgaven 76183.64 nctdeelig saldo f 650.21. De kapitaaldienst geeft een ontvangst aan van 14934.45 de uitgaven 14782 31 voordeelig saldo f 152.14. De Aroorzitter wil aan deze gegevens toevoegen, dat het nadeelig saldo geen achteruitgang beteekent, de dienst 1928 geeft vooruitgang aan. De rekening 1926 sloot n.m. met een nadeelig saldo van f2513.76, nu eind 1928 met een nadeelig slot van f650.21, zoodat 1928 een vooruitgang heeft gebracht van f 1863.55. De rekening wordt voor de leden ter in zage gelegd, terwijl ze veer onderzoek in handen wordt gesteld van een commissie bestaande uit de lieeren Vos, Lankliaar en Donken. Aanbieding gemeentebegrooting 1930. Deze tegrooting sluit in entvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op een bedrag van 77466.67 voor den kapitaal- dienst op f 13252.14. Deze begrooting wordt eveneens in banden gesteld van de zelfde commissie en verder voor de le den ter inzage gelegd. De heer Donken vraagt, boe lang de commissie tijd heeft voor haar onderzoek waarop- de Voorzitter antwoordt, dat daar voor 14 dagen staan. Voorstel van B. en AV. tot verhooging der jaarwedde van' den ambtenaar ter secretarie. De Voorzitter zegt dat de heeren, weten, waarover bet gaat n.l. over het voorstel tot verhooging dezer jaarwedde met f 50.— De heer v. Buuren zou voer deze van het begin af onverkwikkelijke zaak, de raad gaarne voltallig zien en stelt daar om voer, ze tot de volgende vergadering aan te houden. De heer Donken wenscht dit voorstel te steunen. Het wordt aangenomen met 4 jtegen 2 stemmen. Voor stemden de heerc-n Donken, Vos, v. Buuren en v. d. Beek. Bij de rondvraag informeert de heer v. Buuren, hoe of het met de van de ge meente Breda gekochte spuiten is. De Voorzitter antwoordt dat deze in orde zijn er mankeerde slechts een klei nigheid aan, dat zoo in orde was ge bracht. Spr. heeft van een deskundigen Man den heer v. Laarhoven een zeer bevredigend rapport gekregen en ook de opperbrandmeester te Eethen was er nu over tevreden. De heer v. d. Schans voegt er aan toe, dat de opperbrandmeester hem beeft ge zegd dat de spuiten nu zoo goed waren, als ze nog ooit geweest zijn. De heer Donken vestigde nog de aan dacht over een onvoldoenden uitweg. De Voorzitter zegde toe hiernaar een onderzoek te zullen instellen en sloot daarop de vergadering. mijnheer, antwoordde de markies, de man die mij heden, in den wanhopigen toe- stard, waarin ik mij bevind, deelneming en fortuin komt aanbieden is geen deel genoot in mijn zaken. En terwijl hij de handen van Bertignol les drukte, vervolgde hij Dat is een vriend, een weldoener. Bertignolles sidderde van vreugde en sloct een oogenblik zijn oogen, opdat men de vreugde, die er in te lezen was, niet bemerken zou. Op- dat oogenblik trad. Laurens binnen. Ik ben van uw toestand op- de hoogte, mijnheer, zeide Bertignolles. Laurens heeft 't mij uitgelegd. Is hij werkelijk zoo wanh opdg Helaas. Wat ik allereerst wilde, is, de zaken uwer fabriek bestudeeren. Mijn raad en wenken kunnen u wellicht van dienst; zijn, ik heb zeer veel ondervinding in eiken tak van industrie. Ik heb van van alles in mijn leven gedaan. AVanneer ik er mij dus van op de hoogte gesteld heb, zul len Wij eens over 't kapitaal spreken, dat gij noodig hebt, om uw zaak voort te zetten. Hoe lang denkt u 't nog te kunnen uithouden? Mijn kas is uitgeput en als ik bin nen een maand geen hulp gevonden heb... Een maand.... dat is te lang.... binnen acht dagen ben ik op de hoogte uwer zakenIk zal er 't zwakke punt in opzoeken..... En mijn beurs zal voor u geopend wezenGij ziet dusdat ik slechts deelgenoot wil worden. Mijn dankbaarheid blijft dezelfde, want gij wilt mijn leven, neen mijn eer red den. Ik zal er mij over verheugen voor n, die mij behaagt en voor Laurens, dien ik lief heb en wien ik reeds eenige dien sten heb kunnen bewijzen. Dat weet ik mijnbeer en in naam mij ner familie, bedank ik u daarvoor. AVanneer zie ik u terug? Bepaal den dag, ik ben ter uwer be schikking. Bertignolles kon zijn c verwinning slechts met de grootste mcei,te beheer- schen. Binnen een maand, dacht by!, moet Jenny de vrouw1 van Laurens wezen. Eeaa. maand is meer dan noodig is. In 't salon cvp de eerste verdieping1 bevonden Janny en de blinde zicih. Ongemerkt bad Jenny met enkele otn- beteekenende zinnenden naam van Lau rens in 't gesprek gemengd, 't geen 't ijs tusschen hen gebroken had. Jenny verhaalde, hoe haar vader hem in de club bad leeren kennen; zij ver- sche bezoeken van den jongen man aan; haalde alles, wat zij wist, de schaar- sche bezoeken van den jongen man aajof hun huis, zijn edel gedrag in de mij nen van Sans-Saucd, waar hij als de eenvoudigste mijnwerker had gearbeid olm' zyn ondergeschikten te leeren kennen, vóór de betrekking te aanvaarden, die Bertignolles hem aangeboden bad. En zy verhaalde de blinde, hoe gelukkig zij zich gevoelde, rijk te zyn, daar dit» haar vader in staa,t stelde, een wreede onrechtvaardigheid te herstellen, door huis van Nogent te ondersteunen. De markiezin hoorde haar glimlachend aan. Zou Michel daardoor niet gered worden? De hoop op betere dagen was haar buis binnen gebracht, door een jong meisje, dat lief en goed scheen te zijn,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1