VERSCfyE C. BÖUMAN P. J. SQKËTSELMR EN NU. Jan Geertzen, Laat bloemen Uw tolk zijn. „HET BL0EMENHUIS" H. C. VERHOEVEN ZOON, Keukenfornuizen Waschfornuizen Waschmachines mm Karnmackines Kippengaas ïeiningdraad B. A. VAN DER POL, Land- en Tuinbouwwereld Pluimveeteelt. Parijsche Modebrieven. Druiven? Bananeè, Meloeaèn, Tomaten, Pruimen. Spreekuren 94 Hötei Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages- Gezonder opvattingen THANS is dat GEHEEL VERANDERD Slechts een naad. T WOONHUIS I Vraagt demonstratie aan huis. tol ons ook kunnen begrijpen, want de generatie, die wat ouder is dan wii heeft ook wel al die jaren met ons aan het front gestaan, maar die man nen hadden al een eigen huis en een l>etrekking en die kunnen nu terug keren in hun oude positie en zullen de oorlog vergeten, en de jongens, die op ons volgen, die lijken op wat wii vroeger waren, die zullen ons vreemd blijven en ons op zii schuiven. We weten met onszelf geen raad.... Maar misschien is alles, wat ik nu bedenk, alleen maar somberheid en angst en zullen deze gedachten ver dwijnen, als ik weer onder de oude populiren sta en mag luisteren naar het ruisen van hun bladeren. Het khn toch niet waar zijn, dat hetvoof- goed verdwenen is, dat weke gevoel, dat ons bloed onrustig maakte, dat bedwelmende, dat ons toelachte uit duizend aspekten, die de toekomst ons beloofde, die melodie uit dromen en boeken geweven, dat vage verlangen naar een vrouw, het kan toch niet, dat dat allemaal is ondergegaan in trommelvuur, wanhoop en soldaten- bordelen...." „Hij sneuvelde in October 1918, bp een dag, dat het zo rustig en stil was op het gehele front, dat het le gerbulletin zich tot dat ene zinnetje bepaalde„Van het westelik front geen nieuws Hij was voorover gevallen, en lag op de grond, alsof hij sliep. Toen men hem omdraaide, zag men, dat hij niet lang geleden kon hebben, over zijn gezicht lag zulk een rust, dat het wel leek, alsof hij dankbaar was, dat het :zO met hem was afgelopen". W. M. J. U. B. Warme kleuren. WILHELMINE, Verkrijgbaar bij Drietrtfuipetterstraat - mmm - Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERÖ» *436. A m Reclamewagens speciaal tarief. ook op 't gebied van meubileering breken zich baan. Even zoo goed als men heden andere eischen stelt aan z'n kleeding als b.v. onze grootouders, even zoo goed stelt men heden andere eischen aan de meubileering van zyn huis. Tot vóór enkele tientallen jaren geleden was de meu bileering van een huis altyd een zeer kostbare geschie denis. Eendeels tengevolge van het feit dat de meubel industrie van die dagen nog zeer slecht geoutilleerd was. Anderdeels, doordat door ff.H. Meubelhandelaren van den ouden stempel een vry groote winst op hun arti kelen moest worden gelegd, als gevolg van de kleine omzetten in dien tyd. want dank zij een streven van een groep der bekendste Meubelhandelaren in den lande, waarvan wij voor het Zuiden de eer hebben deel uit te maken, is in samen werking met de grootste meubelfabrieken in binnen- en buitenland een resultaat bereikt, dat als een verblij dend teeken voor onze moderne samenleving mag worden beschouwd. Want het is een overbekend feit, dat van een goede en gezellige meubileering een beschavende en cuftureele kracht uit gaat. Dit voor zoover betreft de aesthetische zijde der moderne msubileering. Wat nu de commercieele zijde betreft bezichtigt ooze ruime Magazijnen en aparte Toonkamers. G. VENNIX Grootste speciaal-meubelzaak der Zuidelyke ProvinciëD. VUGHTERSTRAAT 46—48 HERTOGEN J30SCJHE Telefoon 922 Levering per eigen vrachtauto franco thuis door het geheele land. Bij geboorte, bij verjaardag, by verloving, by huwelijk, bij jubileum, doch ook by rouw vertolken zy Uwe gevoelens van genegenheid. Wij leveren U smaakvol werk tegen BILLIJKE PRIJZËiY Verzendingen naai* alle plaatsen. Aanbevelend: Krnisbroederstraat 3, Vachterstraat 80a, 's-BOSCH. TEL. 564. OPGERICHT 1857. Diploma Bioembinderij van de Kon. Mjj. van Tuinbouw en Plantkunde. Enorme voorraad bij RSTRAAT 129 - 's HERTOGENBOSCH alvorens U bij een solied en vakkundig adres inlichtingen ver schaft te hebben. Wie mijn NIEUWE WISSELSTROOM ONTVANGER gezien en gehoord heeft, heeft direct een besluit genomen. DE VOORDEELE^AN DIT TOESTEL ZIJN Geen accu of anodebatterij meer (slechts een stekker inAÈet stopcontact). Geen spjélen verwisselen. Uitersfc^selectieve en krachtige ontvangst. Zeer^4aag in prijs. Vq<rerygbaar in elke gewenschte uitvoering. stzelfde toestel is ook verkrijgbaar voor «taatsen waar geen electriciteit is. Een apparaat wordt een week zonder eenige verplichting afgestaan. Radio-Technicus. WIJK bij Heusden. DE FOSFORZURE MESTSTOFFEN. Bïj de bemesting van. bet land dient de landbouwer zorg te dragen, dat tenmin ste vier voedingsstoffen in voldoende ma te in den grond aanwezig zijn, n.l. Stik stof, fosforzuur, kali en kalk. Op ver scheiden grondsoorten kan zelfs ook de jkalktemesting gemist worden, terwijl dit ,op jonge zeekleipolders eveneens het ge val is met kali. Stikstof en fosforzuur, zijn echter vo-or alle grondsoorten nood zakelijke bemestingssfoffen. Wat de fos- •fofrzure meststoffen betreft, deze wor den gedeeltelijk uit ruwe, natuurlijke fos faten bereid. Er komen n.l. op sommige plaatsen gesteenten voor, die een schei kundige verbinding van fosforzuur met een andere stof zijn. Dit is o.a. het ge val in Marokjko, Algiers, Tunis, Florida.. Al naar den aard dezer ruwe fosfaten spreekt men van aardachtige en steen achtige fosfaten. De eerste zijn los en kunnen zoo opgeschept worden, de an dere moeten losgehaikt worden. Ook in ons land komen nog wel fosfaten voor. In de oorlogsjaren heeft men ze gebruikt «om er superfosfaat van te maken. Dit gebeurde uit de z.g.n. fosforietknollen, ■die in Twente in den grond gevonden wer den. Daar 't zoeken naar deze knollen te veel tijd en dus geld kost, haalt men thans de ruwe zouteu weer uit Noord- Afrika. De ruwe fosfaten worden wel als .zoodanig in fijngemalen vorm in den handel gebracht. Dit gebeurt vaak onder alleriei klinkende namen en onder op gave van 't gehalte aan fosforzuur, om de boeren te Verlokken dit goedkoope goedje te koopen. Dit is echter in geen enkele omstandigheid aan te raden, daar de ruwe fosfaten in onze gronden niet1 lopilosbaar zijn en dus waardeloos. Al leen in sterke zuren kunnen ze opge lost werden. Mogelijk zouden ze met eenig succes op sterk zure gronden kunnen worden aangewend, maar voordeelig zou den ze ook daar niet zijn, daar de concen tratie der daarin aanwezige humuszuren lang niet groot genoeg is, om het toege diende fosfaat onmiddellijk cp te los sen. Ruwe fosfaten moeten we daarom als „taboe" beschouwen voor den land bouwer. Behalve in ruwe fosfaten komt dit soert ook voor in beendermeel. Been dermeel zonder meer, kan dus ook niet aanbevolen worden als hulpmeststof. Iets anders wordt het, wanneer de ruwe fos faten of beendermeel behandeld worden 't zij met zwavelzuur, dan wel met fos forzuur. Dit zijn beide sterke zuren en wanneer die in de goede verhouding ver mengd worden door het ruwe fosfaat, dan ontstaan er zouten, die gemakke lijker op te lossen zijn. Dan kan er bijv. superfosfaat ontstaan. Dit is een betrek kelijk eenvoudig scheikundig proces, dat aan de superfosfaatfabxieken geregeld wordt toegepast. Superfosfaat is een mengsel van een basisch fosforzure kalk •en gips. Volgens sommigen doet die gips geen goed. In elk geval komt in su perfosfaat altijd vrije zwavelzuur voor, waardoor dit soort altijd een zure reactie vertoont. Bcvendien is het een physiolo- gisch zuurzout. D.w.z.,' dat al is het in zuivere toestand een neutraal zout, het zich tegenover de planten als een zuur zout gedraagt. Op onze zandgronden zal het alleen dan gebruikt kunnen worden, als de grond kalkrijk is. Wanneer men bdjv. last heeft van schurftige aardap pels, kan een bemesting met superfos faat wonderen verrichten. Superfosfaat is dn water oplosbaar en daardoor een uitne mende meststof voor kleigronden. Het w.ordt meest in 2 vormen in den handel gebracht, n.l. met 14 pot. en met 17 pCt. -fosforzuur. Slaat men superfosfaat op jdan dient men er opt bedacht te zijn, dat het fosforzuurgehalte altijd wat te- trug loopt. Is er meer zwavelzuur ge bruikt, dan ontstaat het z.g.n. precipi- taat, een meststof, die vooral uit beende- pen bereid wordt en in zwakke zuren ppgelost kan worden. Voor eenigszins kalkhoudende, basische zandgronden kan deze meststof goed gebruikt worden, al is ze misschien iets duur. Ten slotte is er nog een vierde fosferzure meststof, die verkregen wordt als een bijproduct uit de ijzerfabrieken, n.l. het Thomas- slakkenmeel. Dit zijn de fijngemalen „slakken" die op het vloeibare ijzer ko- men drijven en de onzuiverheden van het ruwe ijzer bevatten. Het gehalte aan fosforzuur is variëerend en ton van 14 pCt. tot 20 pCt. loopern Daarom wordt dit altijd per procent fosforzuur ver kocht. Daar zich hierin een vrij aan zienlijke hoeveelheid kalk bevindt in den vorm van ongebluschte kalk, is het Tho- mas3lakkenmeel de aangewezen meststof voor onze zure zandgronden. Bij het aan knopen ervan dient men evenwel zekere eische van fijnheid t-e stellen. Is deze meststof te grof gemalen, dan is ze waardeloos. Hoe grooter fijnheid, hoe be ter de humuszuren op het slakkenmeel kunnen inwerken om het oplosbaar te maken. Meestal is het fosforzuur in super fosfaat iets duurder dan in slakkenmeel. Voor 't komende najaar is dit bijv. per K.G. 20 cent en 17 cent. Toch moeten de klei-boeren zich nu niet laten verlei den het goedkoope slakkenmeel te ne men. Dit is alleen in zwakke zuren op losbaar en zou dus in de neutrale klei gronden. zonder werking blijven. Men stelt wel eens de vraag, wanneer de fosforzure meststoffen uitgezaaid moeten worden, in 't najaar, of in 't voorjaar. Dat is onver schillig. De fosforzuur spoelt niet uit zooals bijv. Ohilisalpeter. Zelfs ton men na een aantal jaren een behoorlijke fos faat bemesting te hebben toegediend, wel eens een jaar overslaan. Er zit dan genoeg in den grond. S. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. In de afgeloopen week heb ik een aan tal hoenderhokken gekeurd. Daarbij bleek, dat men er nog lang niet genoeg van doordrongen was, dat een ventilatie in een hoenderhok nommer één moet zijn. Op verschillende plaatsen waren de hok ken ware broeikassen. Dat de dieren in de warme dagen en nachten, die we gehad hebben daar onder leden, was aan ze te zienbleekje, sla.ppe kammen en geen eiers. Licht in 't hoenderhok is goed, en noo- dig, te veel licht, te veel glas dus, maakt •'t hok tot een broeikas. Een andere fout was, dat 't glas niet of niet voldoende open kon. De ramen moeten van onder open kunnen draaien en van boven als een steekvenster opengezet kunnen wor den. Daarbij' zet men de ramen van Mei tot half October nacht en dag open. Er loopen te veel kippen rond, die geen ei-1 ers leggen. Controleer ze eens, kijk vooral goed naar de ooren van de Witte Leg horns. Ze moeten zuiver wit zijn. Heb ben ze een gele tint, dan deugt uw hen niet. De póoten moeten wit zijn, zijn ze geel, dan legt de kip niet. Iets anders is 't als de kip broedsch is geweest. Kippen, die nu niet leggen, die ziekte verschijnselen vertoonen ruime men op. Zorg bij warme, zonnige dagen, dat de kippen schaduw hebben. Anders krijgen ze diarrhee en vallen in den rui. Kijk goed in het hok, cf er geen bloedluis aanwezig is. Tusschen spleten in de stokken ton men ze zien. Ook aan 't grijswitte stof op stekken en plan ken. Elke week minstens moet de spuit gebruikt worden. Kopluizen bij' kuikens kunnen met een beetje benzine op den vinger verwijderd worden. Kijk ook of ze niet onder de vleugels en om de cloaca zitten. Spuit ook 't hokje eens met „Rids" of een dergelijk preparaat. Kalkpooten zijn niet erfelijk, wel be smettelijk. Ze worden veroorzaakt door een soort schurftmijt en 't voorkomen er van wijst- op onvoldoende verzorging eq reiniging van 't hok. Een innemend mid del er tegen is hertshoornolie. Smeer daar de pooten mee in. Men is er in zeer korten tijd van af. Wanneer de kuikens nia 6 a 8 wekeh niet te best meer groeien, zoekt dan de oorzaak in het hok. Op die leeftijd moeten de kuikens op de stok zitten. Deze stokken zijn 6 8 c.M. breed en liggen 10 a 15 c.M. van elkaar en 15 c.M. boven den grond. Is dit niet het geval, dan zitten ze 's nachts te veel op elkaar en verbroeien. S, Garneering met open zoompjes. Toen we als kleine meisjes in de hand werkles voor het eerst een open zoompje mochten maken, was dat een heele ge beurtenis. Wat een heerlijk werkje, von den we dat, één voqr één de draadjes uit te trekken, een prettige afwisseling na al die vervelende rol- en stiknaad jes met peuterfïjne steekjes. En hoe mooi zag zoo'n a-jourrandje er uit als 't af was. We wisten er al spoedig gebruik van te maken wanneer we met St. Nicolaas of verjaardag een kleedje fabriceerden.. Toen we grpoter werden, versierden we er zakdoekjes en ondergoed mee. En op het oogenblik kunnen we niet beter doeu dan onze zomerjaponnen met deze aardige open randjes te tooien. Ze vormen veelal de eenige garneering, zoowel van een linnen, een voile als een todle de soie of een crêpe de chine toiletje. Maar alleen bij effen kleurtjes worden ze gebruikt en het japonnetje behoudt er een eenvoudig karakter door. Dikwijls laat men deze randjes doorschijnen op« een onderjurk Man iets lichtere tint dan de japon. De Fransche dame, die ook 's zomers zoo graag in het zwart gekleed gaat, laat haar a-jour-randje op een wit zijden onderjurk doorschemeren. Door verschil lend gekleurde onderjurken kan men op deze wijze variatie in z'n toilet brengen. Evenais de open randjes behoort n ook de kragen en manchetjes op het oogen blik tot de „lingerie"-garneering. Ze zijn van linnen, van batist, van voile, soms eveneens met open zoompjes versierd, heel dikwijls met smalle Valenciennes kantjes afgezet of met geplisseerde strook jes. Wat zien we dezen zomer veel mooie, wanne kleuren, ro,od, zachtgroen, hemels blauw, rose, alle nuancen van oranje. Ook citroengeel wordt veel gedragen, vooral in samenstelling met wit, wat dikwijls alleraardigst staat. Trouwens, alle sterke kleuren doen goed bij: wit1, ter wijl men met andere combinaties in tegendeel zeer op moet passen. We ont moetten onlangs een meisje, gekleed in een rood zijden geplisseerd rokje en fel gele jumper. Ze zag er uit of ze juist van een carnavalfeestje kwam. Voor 's avonds is rose zeer geliefd b.v. een voile japonnetje in twee tinten roze, een zachte en een meer sprekende tint, Bij avondtoilet draagt men heel dikwijls een sc bitterende bloem, van parelmoer, van kristal, van imitatie-diamantjes, wit ofwel gekleurd. Blaadjes en stelen zijn dan van metaal. Sommige dezer bldemen zijn afkomstig van de grocte juweliers en zeer duur. Ze hebben bloemblaadjes van goud en een hartje van diamantjes. Zco'n schitterende garneering behoort na tuurlijk meer thuis op een kostbare ja pon dan op een eenvoudig voiletoiletje Satijn, mooie zijde, mouseline worden bij feestelijke gelegenheden gedragen, alsook het luchtige, teere crêpe georgette, met' heel groote bloemen bedrukt welke langs den geheelen omtrek met metaaldraad zijn omwerkt. Een bijzonder mooi en on gemeen japonnetje zagen we van blauwe kant. 't Had een roze zijden schouder stuk, een aansluitend kanten lijfje en een heel wijden rok. Aan de taille was een bol staande kanten strook aange bracht en in 't midden van voren be vond zich een enorme groote rose roos waarvan een heele waterval van blau we zijden linten tot op den rok neer daalde. Maar een dergelijk toilet, hc-e mooi cok, heeft het nadeel zeer opval lend te zijn, zoodat men 't maar een enkelen keer dragen kan. Cretonne tasschen, De gezellige groote cretonne tasschen zijn meer dan ooit in de mode. Wan neer men uit wandelen gaat of aan het strand zit, heeft men geen leeren taschje bij zich maar altijd een exemplaar van gebloemde stof, hetzij van cretonne of anders van toile de soie cf crêpe de chine. Waar 't mogelijk is, neemt men ze van dezelfde stof als de japon of laat ze anders door een klein detail met het toilet harmonieeren b.v. een band vaa de taschstof is als garneering om den hoed gelegd of als das op de japon ge knoopt. Heeft men echter wat dikwijls: voorkomt noch van de taschj noch' van de japon een lapje stof over, zoq zorgt men eenvoudig dat de kleuren zooveel mogelijk overeenstem-men. Men kiest geen blauw of geelgebloem.de tasch bijl eenJ roze japon, geen roze of roode tasoh bij! een geel toiletje, enz. .a i v..; - y- rJtf :h, ..S-- BEZOEKT TELEPHOON S54

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6