UW ADRES Foto-Ateiier-Cottts* Meubel- en Beddenmagazijnen. MIÜBLEINTEN BEDDEN, DEKENS, SPIRAAL- so KAPOKMATRASS H. .HUIJ5MAN - GORINCHEM. (oopt bij beo die in Dll BLAD adverteeren. Binnenland Bezoekt met de aanstaande Winkelweek F. DERSi. N I PATIIEFOONTM PL WEN. Het voo'deeligst adres voor Wij toonen in onze Etalage wat wij maken en laten ons Atelier doen wat wij toonen. GORINCHEM. m m m KODAKS Vakkundige bediening. Hoogstraat B. 655 - - - Arkelstraat D. 23. is. Aangezien de begrooting tot geen op- of aanmerkingen aanleiding beeft gegeven, stelt de commissie voor goedkeuring te verleenen. De Voorzitter brengt de commissie dank voor bet onderzoek en bet uitgebrachte rapport. De begrooting daarna met alge- meene stemmen goedgekeurd. Een verzoek van het algem. Burg. Arm bestuur tot wyziging der begrooting 1929 in den gewonen- en in den kapitaaldiens'. Er wordt besloten de begrootingswijziging goed te keuren. De Voorzitter zegt, dat het noodig wordt geoordeeld besprekingen te voeren omtrent de bemesting der gemeetelanderyen. Na een breedvoerige gedachten wisseling, waarbij het pro en contra over de verschillende meststoffen wordt behandeld, wordt tenslotte werschelyk gevonden eenige afwisseling te brengen in de bemesting der landerijen. De Voorzitter deelt mede, dat door het Alg. Burg. Armbestuur een Bijster is aan gekocht van C. de Jong, gelegen onder de gemeente 's Gravemoer en een perceel grond aan de Dongensche Vaart van den heer W. Timmermans te 's-Gravemoer. Het Armbestuur heeft een aanvang ge maakt met het begraven van putten in >De Reept afkomstig van Timmermans, paal AA.12, waardoor dit perceel tot goed weiland wordt verbeterd, hetgeen een aanwinst voor het Armbestuur beteekent. Aangeboden wordt de gemeenlebegrooting 1930. Deze begrooting heeft gedurende den daarvoor bepaalden tijd ter gemeente-secre tarie ter inzage gelegen. Mevr. Millenaar Loeff, raportrice van de commissie van onderzoek, geeft aan de hand van de cyfers, voorkomende in de rekening, een financieel overzicht en vraagt den Voorzitter hoe of op welke wjjze B. en W. zich voorstellen de f 500.op de post voor onderhoud van straten en pleinen, denken te besteden. Door den Voorzitter wordt een en ander nader uiteen gezet, waarmede de vergade ring accoord gaat. De commissie heeft met genoegen ge merkt, dat eindelyk eens nieuwe kachels zullen worden aangebracht in de O. L, schooi. De begrooting is, in tegenstelling met die van 1929, niet te krap geraamd, Mevr. MillenaarLoeff adviseert namens de commissie de begrooting, zooals zy door B. en W. is aangeboden, goed te keuren. De Voorzitter dankt de commissie voor het werk by het onderzoek der begrooting, de begrooting wordt daarna goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde het percentage der Gem. Inkomstenbelasting 1930/1931. B. en W. kunnen tot genoegen mededeelen, dat het percentage is verlaagd kunnen worden van 4y2 op 4°/0 het aantal opcenten op de Rijksinkometenbelas- ting van 125 op 100. Dienoverkomstig wordt dit vastgesteld. Het aantal opcenten op de Vermogensbelasting blijft ongewijzigd. Besproken wordt het baggeren in de Haven. Door de verbazende vlugge aanslibbing baart het onderhoud daarvan wel eenige zorg. Er worden ieder jaar veel kosten gemaakt aan de Haven voor het onderhoud, hetgeen zyn oorzaak vindt in den enormen aar-voer van bagger. Verder niets meer aan de orde zijnde, fltit de Voorzitter op de gebruikelyke wyze deze vergadering. NAJAARSKEURING YAN SPRINGSTIEREN. De Provinciale Commissie voor de onder steuning van Rijkswege der Veefokkerij in Noordbrabant, heeft bepaald, dat het onderzoek van springstieren in de twaalf districten in 1929 voor de maand Septem ber zal plaats vinden Te Waalwijk op 16 September te 11 uur voorm. Te Heusden op 16 September te i uur nam, Te Alm kerk op 16 September te 4 uur nam. In overleg met de vereeniging voor de cultureele betrekkingen der Sowjet-Unie met het buitenland, heeft het genootschap Ne derlandNieuw-Rusland een studiereis naar Rusland georgani seerd. Maandagavond vertrokken van het Centraalstation te Am sterdam dr. H. P. Berlage en prof. Frijda. VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. DAAR VINDT GIJ EEN RUIME SORTEERING wmM mki^mSÈÈ&t i mm $0 ui r fe* Komt U in GORINCHEM, Breng dan eens een fcezof Gramophoon- en Muziekhajnfdel W&ïk "J Westwagenstraat C. 54d GORINCHEM. Steeds het nieuwste voorhanden van Kees Pruis, py Derby, Duo Hoffman enz. v A Eerstdaags verkrijgbaar de Nieuwste Platen van 'de VOLLENDAM ZANGERS. Ruime keuze Harmonica's, Mondharmonica's, FUrften, Giters, Violen, Mandolines, Pianomuziek Blaasinstrumenten enz. enz. i- DE SUIKERCRISIS. Het valt niet te ontkennen, dat in Ret algemeen voer de suikerindustrie de toekomst er niet rooskleurig uitziet. Over de ganse he wereld zijn groote voorraden suiker opgehoopt, de prijzen zijn dien tengevolge ongekend laag, en het ziet er niet naar uit, dat in afzienbaren tijd een verbetering van beteekenis zal in treden waar elk land, en Cuba vooraam .voortgaat groote hoeveelheden suiker te 'pro-duceeren, in de hoop door het tref fen van bijzondere maatregelen (bescher ming e.d.) daarvoor nog wel afzet te kun nen vinden. Hoewel onze Javasuikerin- dustrie nog een belangrijken voorsprong heeft doordat men, tengevolge van de wetenschappelijke teelt, een zeer lagen kostprijs heeft weten te bereiken, zullen in de eerste jaren de verdiensten wel zéér gering zijn. Ongetwijfeld zal dit er toe bijdragen, dat velen, meer dan tot nu toe het geval was, zullen doordrongen worden van het besef, dat in het alge meen de winsten van de Javasuikerindus- trie waarlijk niet zoo hoog zyn als men wel denkt. De strijd, dien de suikerindustrie op Java na 1884 had te strijden, was eer) zware- Nadat men eenmaal met het ver leenen van premies voor den uitvoer van bietsuiker was begonnen, werd het een scort van wedloop tusschen de landen, wie het verst daarin zou gaan. De mede dinging bleef niet langer een kwestie van technisch-commercieele uitrusting, maar vi oral een van agrarische ligging van het produceerend land tegenover de af zetgebieden. De producenten en hunne aanhangers hadden er belang bij om de beslaande suikerpolitiek te beschermen; wel ontvielen hun de verleende premies bij de mededinging grootendeels en werk te het kunstmatig beschermen op< den duur verslappend, maar de natuurlijke vrees voor het onbekende, dat uit de afschaffing der premies zou geboren wor den, hield hen van instemming daarmede terug. Totdat eindelijk, dank zy de te Brussel in 1902 gesloten Suikerconventie, de pogingen, reeds sedert 1864 onderno men, met succes werden bekroond, en een einie maakten aan de kunstmatige be scherming. Dat wil geenszins zeggen, dat zender moeite de rietsuikerfabrikanten, ook die op Java, zich groote winsten za gen verzekerd; de onderlinge concurrentie der verschillende rietsuikerproduceerende landen eenerzijds, de blijvende concurren tie met de bietsuiker anderzijds, de voort durende verandering van afzetgebieden, ziedaar met andere factoren evenvele re denen om voortdurend waakzaam te zijn. werd uitgekeerd een totaal dividend van bijna f7 millioen of gemiddeld 10.2 pCt. Nu hebben echter Indische cultuurbedry- ven de gewoonte om groote reserves van verschillenden aard te kweeken. Ware het kapitaal destijds in overeenstemming ming geweest met de WERKELIJKE waarde der bezittingen, dan zou het ge middeld dividend de 7V2 pCt. niet hebben overschreden. Nu is het volkomen waar, dat in 1920, toen tengevolge van onberekenbare om standigheden, die. de markt bij elk pro duct bij tijd en wijle te zien geeft, de sui kerprijzen ongekend hoog opliepen, ook engekend hoe ge winsten werden gemaakt, maar in 1919 en 1920 zijn uitzenderingsja- ren geweest en sedertdien gebleven. Eén bekend econocm heeft van een viertal zuivere cult uur banken: de Nederlandsch- Indische Landbouw My. de Handelsver- eeniging „Amsterdam", de Cultuur Mv. der Vorstenlanden en de Koloniale Bank cyfers verzameld over de in het algemeen gunstige jaren 1911 tot 1915.' De uitge keerde winst in procenten van de totaal bedrijfsmiddelen bedroeg resp. gemiddeld 10, 9, 7, 8, 8.84 en 5.24 pCt.cijfers, die waarlijk niet op overmatige winsten duiden. Uiteraard zijn deze cijfers hoo- ger, wanneer men slecht met het maat- Tcch heeft.de Brusselsche conventie goed werk verrichthoe goed blijkt eerst nu. Tengevolge van den oorlog tcch heeft zij vanzelf opgehouden te bestaan, en de moeilijkheden, die de suikerpiroducenten in verschillende landen ondervinden, hebben de vraag naar voren gebracht, of niet hernieuwing dezer overeenkomst een mid del zoude ziju om die moeilijkhedeu zoo niet te doen ophouden, dan althans te verminderen. Intusschen, hij die meent, dat na 1902 belangrijke winsten als vanzelf aan de Java suikerproducenten toevloeiden, houdt met de feiten weinig of geen rekening. Wie de cijfers van kost- en verkoopprijs over de jaren, gelegen tusschen 1911 en. 1921, raadpleegt, ziet, dat jaren met ge weldige winsten zeldzaam zijn. Mr. A. Pacts tot Gansoyen berekende in de ope ningsrede, waarmede hij het IX-de Sui kercongres te Soerabaya in 1911 opende, dat cijfers, over 90 fabrieken verzameld, in 1906 deden zien dat deze een geza menlijk nominaal aandeelenkapltaal had den van ruim f 6O1/2 millioen, waarover schappelijk kapitaal rekening houdt. Maar dat is juist de fout, die men regelmatig tegenover de suikerindustrie, en ook te genover andere Indische cultuurbedrijven begaat. Toen in 1920 nieuwe belastingen in Indië werden ingevoerd, en de Ex trawinstbelasting een sterk progres sieve aanlegde, is er gesproken voor en tegen de z.g. AANTOONING van kapitaal. De be lastbare winst toch zou worden berekend in evenredigliied tot het kapitaal en van de zijde der industrie stelde men zich op het standpunt, dat dan ook het werkelijk kapitaal, en niet het daarvan sterk ver schillend nominaal kapitaal in rekening diende to worden gebracht. Wanneer men nu ziet, dat de arbeid van de z.g. com missie voor de aantooning aan het lioht heeft gebracht, dat de winsten voor het in verschillende groep>en van ondernemin gen belegd kapitaal zonder aantooning waren berekend naar een cijfer van f 2 milliard, terwijl zij, tengevolge der aan tooning, billijkheidshalve naar een cijfer van f 4.2 milliard -werden berekend, kan men tegen het stelsel der aantooning zelve weinig inbrengen. Maar moet men ook bedenken, dat wanneer men winst percentages van suikerondernemingen ver meld ziet, die in tientallen loopen, deze zijn berekend naar het maatschappelijk en niet naar het werkelijk kapitaal, en die, worden zij omgerekend, tot normale cyfers terugloopen." Het is. zoo verklaarde de toenmalige Directeur van Financiën in de Volks raadzitting van 14 Juni 1919, een ave ree htsch begrip, dat men hetgeen door eigen vlijt, arbeid en geestkracht op- eer lijke wijze werd verkregen, niet als in de eerste plaats voor zichzelf verkregen zou mogen beschouwen. Aldus wordt de waar heid uit het oog verloren, dat, wil men een natie economisch sterk en welvarend maken, moet worden bedacht, dat des menschen stoffelijk streven dan tot het hoogste wc-rdt opgevoerd, als men de maatschappelijke waarde erkent van ge zond eigenbelang en rekening houdt met het verschijnsel, dat de mensch in het algemeen slechts zijn volle kracht geeft, als hij daarmede eenige welvaart kan be reiken, die hij onder de bescherming der wet kan genieten. Het gaat te dien op- zichte met de Javasuikerindustrie gelijk met eiken tak van bedrijf en zij, die zich laten misleiden door de schijnbaar ge weldig hooge cijfers der suikerwinsten, verliezen uit het oog, dat men, door der gelijke begrippen aan te kweeken, den grondslag ontneemt, waaraan elk bedrijf behoefte heeft. Het denkbeeld eener Gcuvernemcntssui- kenfabriek maakte in den laatsten tijd meer dan eens onderwerp van bespreking uit. Is het nu niet eigenaardig van den Directeur van Landbouw in een critisch gesteld overzicht van dit probleem te vernemen, dat bij de suikerindustrie op Java gewerkt moet worden cp een ge ringe winstmarge. Kostprijs en ver koopprijs naast elkander stellende, ver kreeg deze Directeur over de totaal pe riode 1900 tot 1924 een winstmarge van f 1.44 per picol, exclusief de jaren 1919 en 1920, en inclusief die jaren, van f 2.33. Maar hij stelde onmiddellijk daarnaast de geweldige risico's, aan dit bedrijf ver bonden, en de groote kapitalen, voor al tegenwoordig benoodigd om dit bedrijf te voeren. ERNSTIG MOTORONGELUK. Op den Arnhemschen Weg te Amers foort heeft Dinsdagavond te ongeveer elf uur een ernstig motorongeluk plaats ge had. Een militair daar ingekwartierd, in verband met de groote legermanoeuvres en die onbekend was met den weg, kwam met zeer groote snelheid de bocht door bij de Albert Cuypstraat. Blijkbaar heeft de motorrijder de bocht te groot genomen. Het motorrijwiel kwam tegen den rand ran het trottoir terecht en slipte. De be rijder werd tegen den grond gesmakt en het motorrijwiel eenige meters verder over het trottoir geslingerd. In deernis wekken- den toestand is het slachtoffer, dat ten gevolge van dezen val een dubbele gecom pliceerde beenbreuk had gekregen, p>er auto naar het ziekenhuis overgebracht, O EEN BROODJE VOOR LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE. Brood en aardappelen, schrijft dr. War- tena in de Geneesk. Gids, zijn wel de meest populaire voedingsmiddelen; deze te mceten missen is een kwelling voor den lijder aan suikerziektewat moet ik voor ontbijt gebruiken? is de dagelijksche vraag, waarmede onze lijders tot ons ko men. Een intelligente dame kwam op het idéé een broodje te maken, juist geschikt vqcr een dag; dit zou dus niet oud wor den, niet te korstig en niet onaangenaam, van smaak. Daarvoor is een vormpje nocdig, waarin men een kleine cake bakt,- dit wordt van binnen besmeerd met sla olie. Dan wordt de massa klaar gemaakt en wel als voilgtj1 ons havervlokken wor den door de gehaktmolen fijn gemalen, gemengd met een tiende L. water, 1 theelepel zout of meer, naar smaak en twee eierdooiers. Bij -dit papje, dat goed gemengd dient te worden, doe men twee stijfgeklopte eiwitten en zet de massa ruim) 2 uur in bovengenoemd vormpje in een matig ver warmden over (gasoven). Dan krijgt men een heerlijk broodje, waarvan men eenige sneedjes voor ontbijt en lunch kan afsnij den en met flink boter tot een. prettige boterham maakt. Ik hoop dat velen van dit recept genoegen mogen beleven. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE DOESBURG. Dezer dagen worden in Gelderland le- ger-oefeningen gehouden, waaraan ook het 19de regiment infanterie zou deelne men, welk regiment thans te Doesburg in garnizoen ligt. Dit regiment zou tijdens de oefeningen worden ondergebracht te Arn hem en te Westervoort, waarvoor het ge meentebestuur reeds twee schoollokalen had beschikbaar gesteld, terwijl een klein gedeelte bij inwoners zouden worden inge kwartierd. Thans is echter onder het gar nizoen te Doesburg een epidemie uitge broken, die zich in hoofdzaak uit in keel pijn. Vermoedelijk heeft men hier met' griep te doen, wat echter nog niet vast staat. Ruim honderd man waren door de ziekte aangetast. Een .groot deel van de patiënten is in het militair hospitaal op genomen, waartoe brancards af en aan re den. De geneeskundige dienst heeft on middellijk alle maatregelen genomen en naar wij vernemen, is gelast, dat het 19e regiment niet aan de oefeningen te Arn hem zal deelnemen. De oefeningen gaan echter door voor zoover het betreft) het 8e en lie regiment en enkele afdeelingt n ar tillerie, die er aan deelnemen. Voorloopig vertoont het ziektebeeld geen ernstige verschijnselen. „N.R.C." HUIJSMANS sww g:-\ j Het beste es voor -4" j. - - - II KINDERWAGENS. II - -t' -Ö y 'O' - - -.Cv w^;-. -v V:.-* WJ- - v»* joz. de Jong,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6