Derde Blad voor het Lanff van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4944 Plaatselijk Nieuws Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den r-iad der gemeente ELSHOUT EN OUDHEUSDEN op Dinsdag 20 Aug. des n.m. 3 uur, ter feestelijke installatie van den Edel- achtb. Hr. Mr. H. Loeff tot burgemees ter der gemeente. Met den Secretaris waren alle leden te genwoordig, terwijl de raadzaal, die met verschillende bloemstukken was versierd, verder gevuld was met belangstellenden, w.o. ZEerw. Heer Willems pastoor en den Eerw. hr. Grundeman kapelaan, de bur gemeester der gemeente Hedikhuizen, be nevens de Secretaris en Gemeenteont vanger der gemeente Drunen, Gem.ont vanger en secretarie personeel van de ge meente Elshout. De Burgemeester, met zijn echtgenoote arriveerden even 3 uur per auto) voor het gemeentehuis waar zij het eerst werden verwelkomd door den heer v. Liempt, secretaris der gemeente, terwijl op het bordes de voorstelling en begroeting plaats had van de beide Wethouders, waarna ZE Ach tb. met zijn echtgenoote de raadszaal werden binnengeleid. Nadat ook hier de voorstelling aan de raadsleden had p-laats gehad opende Weth. Kleijn de vergadering, waarop de Secretaris het Kon. Besluit voorlas, waarbij de Edel- Achtb. Heer Mr. Loeff tot burgemees ter der gemeente werd benoemd. Hierop nam Wethouder Kleijn het woord en sprak als volgt: Edelachtbare Heer Burgemeester. De dag is aangebroken, dat U edel achtbare in handen van den HoogEdel- gestrengen Heer Commissaris der Konin gin van Noord-Brabant den eed hebt afgelegd. Het is de eerste dag, dat U Edel achtbare als Burgemeester van Oudheus- den en Elshout ons gemeentehuis komt bezoeken. Ik dank Hare Majesteit de Koningin, dat het haar heeft megen be hagen U te benoemen tot burgemeester dezer gemeente. Zij' heeft daarmede, den zwaren last die op mijn schouders druk te als waarnemend burgemeester van mij afgenomen. Mijn inziens is het in goe de handen toevertrouwd. De gemeentena ren van Elshout. willen door de Heeren van Drunen bestuurd worden, dan zijn zij zoo zacht als schapen, samenwerken met de gemeente Drunen gaat altijd comme il faut, Elshout wil onder het zachte juk van Drunen staan. Volgens mij! moes ten zij1 maar gaan leven in gemeenschap van goederen. Ik hoop, dat U de ge meente met wijsheid, zachtheid en be leid moogt bestieren en onpartijdig de belangen van Oudheusden en Elshout zult behartigen en verdedigen. Nog ben ik zoo viij IT edelachtbare Heer Burgemeester te vragen onder Uwe bescherming te nemen de twee vooraanstaande vereeni- gingen in deze gemeente, namelijk de af- deeling van den Noord-Brabantschen Christvlijken Boerenbond, waarvan vooral de mindergegoede boeren, naar ik ervan overtuigd ben, het tengevolge van de hocge landpachten zwaar te verantwoor den hebben. De andere bedoelde vereeniging is de Roomsch Katholieke Werkliedenvereni ging. Laat U edelachtbare met de gees telijke adviseurs samenwerken om de gees telijke en tijdelijke belangen zoo moge lijk te verbeteren. Het zal voor den werkman een groot genoegen zijn als zij weten, dat zij door het geestelijk en burgerlijk gezag door woord en daad gesteund worden. Zij' zul len U er dankbaar voor zijn. Als alle burgemeesters en geestelijke adviseurs van Nederland samenwerken zullen wij gevrijwaard blijven van re volutie, socialisten en communisten. Be doelde verenigingen zijn den steun van Kerk en Staat. Moge dan Uw Bestuur over deze ge meente, onder Gods zegen, rijke vruchten afwerpen en strekken tot groei en bloei. Gaarne overhandig ik U de teekenen Uwer waardigheid en verklaar U als Bur gemeester dezer gemeente geinstalléérd en sluit met den hartgrondigen wensch, Lang leve Burgemeester Loeff. Thans nam burgemeester Loeff het woord en zei: Mijnheeren, het past mij op de eerste plaats dank te brengen aan H. M. de Koningin, voor het vertrou wen dat in mij gesteld is geworden, door mijne benoeming tot burgemeester der gemeente Oudheusden en aan den 1 Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die deze benoeming wel heeft willen bevorderen. Op de 2de plaats wil ik een woord van dank richten aan al degenen, die tot heden, de belangen der gemeente Oudheusden en hare ingezetenén met raad en daad hebben voorgestaan. Mijnheer Kleijn, de meer dan vriende lijke woorden die gij zoo juist als oudste wethouder tot mij gesproken hebt, hebben mij buitengewoon aangenaam getroffen, omdat ik daaruit cnmiddelijk beb kun nen opmaken, dat gij sprekende namens den raad, de secretarie en de burgerij mij op de meest hartelijke wijze, het welkom in de gemeente Oudheusden hebt tcegercepen. Oudheusden dat weleer tot Holland behoorde is zeker een van de aller oudste gemeenten in deze omgeving. De overlevering zegt, dat Oudheusden in de zesde eeuw reeds als zoodanig be stond en dat de Heilige Willebrordus er persoc nlijk het evengelie heeft verkondigd. In de geschiedenis meermalen genoemd en vc oral bekend door den slag van 1200, teen de graaf van Holland met vele edelen te Oudheusden door den hertog van Brabant werd gevangen genomen, heeft Oudheusden zich vanaf het grijze verleden, steeds in een goeden welstand megen verheugen en staat zijn burgerij j van oudsher als een zeer arbeidzame, j vredelievende en godsdienstige bevolking aangeschreven. Is het mij derhalve een bijzonder voorrecht in een dergelijke ge meente het burgemeestersambt te mogen bekleeden zoo is mij dat nog des te aan genamer, nu zeer langen lijd, vele le den mijner familie er hun verblijf heb ben gehad van wie er meerdere in de 16, 17 en 18 eeuw eene met het burge meesterschap te vergelijken openbare functie als schout- en drossaertsambt hebben uitgeoefend. Het burgemeesters ambt is voor mijt geen vreemde werkkring meer en juist daarom ben ik er mij zoo diepj van bewust, dat dit ambt in geen enkele gemeente meer een sinecure is. De oude tijd dat het burgemeestersambt in kleine gemeenten nagenoeg een zui ver eereambt was, is reeds lang voorbij en van den burgemeester, die op den dag van heden wil zorgen voor zooveel ten minste van hem afhangt, dat de zoo veelzijdig te nemen maatregelen en te verrichten werkzaamheden, die de au tonomie der gemeente met zich brengt en die het z.g. zelfbestuur eischt, goed, degelijk en met gepaste voortvarendheid worden verricht, zal een stuwkracht, lei ding en controle moeten uitgaan, die inderdaad heel wat van een lijdelijk toe zien verschilt. Volgens onze gemeentewet is gelijk gij weet het bestuur van een gemeente verdeeld over den raad, het collc-ge van B. en W. en den Burgemees ter, van welke de beide eerst genoemde bestuursoollege's waarvan de burgemees ter steeds de Voorzitter is biji de regeling en het bestuur der huishouding van de gemeente zulk een belangrijke taak heb ben te verrichten. Wil derhalve van een goede degelijke en vooruitstrevende huis houding der gemeente in haar geheel sprake zijn, dan zal er niet alleen door al deze verschillende bestuursorganen een groote activiteit aan den dag moeten wor den gelegd, maar zal er ook vooral tus- sclien deze bestuursorganen onderling en tusschen hen, die van die bestuursor ganen deel uitmaken een loyale samen werking moeten zijn, die bij elk meerhoof- ding bestuur en zeker bij dat van een openbaar lichaam als de gemeente is, zoo broodnoodig is. Dat ik daarom, na ook' mijnerzijds, u de verzekering te hebben gegeven dat ik niet alleen mijn beste krachten zal geven aan het bestuur dezer gemeente, haar belangen en die van hare inwoners met de strikste onpartijdigheid zal be- i hartigen, maar U ook een samenwerking aanbied die moeilijk oprechter eerlijker gemeend kan zijn, thans van ganscher harte, de zooals uit de woerden van den heer Kleijn mag opmaken, zoo eon amo- re aangeboden samenwerking en hulp aan vaart zult gij1 volkomen kunnen begrij pen, omdat slechts door eendrachtige en ordelijke samenwerking het doel kan worden bereikt wat wij allen zoo. vol gaarne nastreven dat van den bloei van de g< meente Oudheusden als zoodanig en de materieele en zedelijke vooruit gang barer inwoners. Niet mijnheeren, dat ik verschil van meening of inzicht uit onze vergaderin gen zou willen bannen verre van daar. Wat ik dezerzijds U geef en wat ik zoo gaarne accepteer is dit, dat er ziji een groot wederzijds en onderling vertrou wen, een groot vertrouwen, in den ernst en onbevangenheid, waarmede een voor stel wordt ingediend of een meening wordt verkondigd en met name een groot vertrouwen in de oprechtheid, waarmede dit voorstel of die meening als zijnde in het belang der gemeente wordt voor gestaan. Indien de beraadslagingen in den raad en het- College van B. en W. steeds in dezen geest worden gehouden* wat ik stellig verwacht, dan kan het niet an ders of juist door het hooren der verschil lende meeningen, zal dat besluit wor den genomen, wat in de gegeven om standigheid het meest in het belang der gemeente wordt geacht. Wanneer ik ten slotte mag rekenen op den onmisbaren steun van de secretarie, die door accura tesse en vlugheid van werken onze be stuurstaak zoo aanmerkelijk kan verlich ten, een steun die zeer zeker zal worden gegeven en ik bovendien nog de reeds zoo vaak ondervonden, welwillende hou ding en medewerking van de pers in roep een houding en medewerking ook zoo gaarne aan de geheele burgerij ge vraagd, dan twijfel ik er niet aan of on der Gods onmisbaren zegen zullen wij gezamelijk het bestuur der gemeente Oud heusden op dusdanige wijze voeren, dat daardoor de waarachtige belangen van de gemeente en hare burgerij het kracht dadigst worden bevorderd. U mijneheeren ten zeerste dankzeggend voor de har telijke woerden mij en mijne echtgenoote toegevoegd en voor de buitengewoon vriendelijke ontvangst ons bereid, verklaar ik thans het burgemeesterambt over deze gemeente en bet voorzitterschap van U- wen raad met zeer veel ambitie en groot vertrouwen in de toekomst te hebben aanvaard. Hierop werd de eerewijn rondgediend en een glas geledigd op het welzijn van den nieuwen burgemeester. Den ZEerw. heer Willems, pastoor der parochie, verkreeg -thans bet woord en zei, dat verschillende personen hem had den verzocht eenige woorden te spreken, bij deze plechtige installatie, iets waar aan spr. volgaarne wil voldoen. Wij staan niet als vreemden tegenover elkaar al dus spr., meermalen mocht ik uwe vriend schap genieten en van uwe vriendelijkheid profitceren. Het was ons zeer aangenaam, te vernemen, dat U tot burgemeester was bencemd. Dit is steeds de wensch geweest door velen herhaald, wq zagen U gaar ne komen. Toen onze geachte secretaris mij als eerste mededeelde dat hij ont slag had genomen als Burgemeester de zer gemeente, voegde hij er bij!, nu hoop ik dat Mr. Loeff burgemeester zal wor den. Meermalen zag ik uwe groote vroom heid, zeer dikwijls lieb ik U bij de won derbare Moeder van Elshout zien neer knielen ik hoop dat ze Godszegen voor U en Uwe echtgenoote en de gemeente zal afsmeeken. De Burgemeester dankte vo,or deze sym pathieke woorden, dat de samenwerking tusschen spr. en ZEerw. steeds vap de alleraangenaamste zal zijn, daaraan twij felt spr. niet, immers het verleden staat daarvoor borg. Spr. is overtuigd, dat geen gezag mogelijk is, zonder God, ook zal hij steeds voor oogen houden dat het gezag er niet is ter wille van zich zelf, toch terwille, van de ingezetenen. In de onderlinge gesprekken die hierna werden gevoerd, deelde de Burgem. mede, dat hij met het oog op een eventueele annexatie der gemeente afstand had ge daan van het recht op wachtgeld. In een spoedig te houden raadsvergadering, zal hij over de voorgestelde annexatie na dere mededeeling doen. Hij meent dat er voor de gemeente Oudheusden geen enkele reden bestaat tot vereenigen, om dat de gemeente er over ëen paar jaar, als de nieuwe regeling in werking treedt er bijzonder goed voor zal komen te staan. Wethouder v. Herpt merkt op dat de ingezetenen niet veel voor vereenigen voe len, waarop. Burgemeester Loeff ant woordt dat men dit in Drunen ook niet doet en naar hij' meent is dit met Heus den ook het geval en voelt men er daar ook niet veel voor Oudheusden te nemen. Na afloop van de installatie brachten de Burgemeester en zijn echtgenoote een bezoek aan de pastorie waar de har monie een serenade bracht en waar ZEeiw. heer pastoor namens harmonie en Congregatie sprak. De Burgemeester dank te voor de gebrachte serenade en de ge spreken woorden, waarmede de installatie die op uitdrukkelijk verlangen, van ZEdel- achtb. slechts op een eenvoudige wij'ze plaats had, afgeloopen. De geheele gemeente was ten teéken van instemming in vlaggentooi. AALST. Dinsdagmorgen circa 3 uur, werd de gemeente opgeschrikt door het geroep van brand. Het bleek dat deze was uit gebroken in den hooiberg tevens bergplaats van hout van den Bakker B. Het vuur vond hierin gretig voedsel, zoodat binnen enkele minuten alles was verbrand. Met moeite konden nog 3 vette varkens uit den brand worden gered. De brandspuit was spoedig ter plaatse en het huis zelf kon voor het gevaar worden bewaard. Het was doodstil, janders hadden de gevolgen erger kunne zyn' Naar men verneemt is een en ander laag verzekerd. ANDEÜ In het Eere-Comité voor het a.s. Oranjefeest alhier hebben zitting de heeren A. D. van der Schans, B. van Andel, P. Zegwaard, W. Bronkhorst, J. F. Calame, J. den Besten, J. de Fejjter, 0. van Andel en notaris van Willigen. 's GRAVENMOER. Onder leiding van het onderwijzend personeel, maakten vorige week de leer lingen der hoogste klassen der Chr Lagere school, een reisj» naar Den Haag en Sche- veningen. Dat de klsir.en dien dag, begun stigd door het prachtige weer genoten hebben behoeft nauwelyks gezegd te worden. Van de 17 dienstplichtigen der lich ting 1930, zijn er 7 bestemd voor den gewonen- en 10 voor den buitengewonen dienstplicht. Meldden wij reeds, dat het concert te geven door de fanfare «Euterpe* op 31 Augustus a.s., zou plaats hebben op de muziektent aan de O.L. schooi, thans deelen wij mede, dat in de op Dinsdagavond ge houden bestuuisvergadering alsnog is besloten dit concert te doen geven op het feestter rein, waartoe dit terrein electrisch verlicht zal worden. Bij aanbesteding der consumptietent werd deze gegund aan de hoogste inschryvers, t.w. H. Faro en C. Nerrings, beiden alhier. XV OUDRICHEM. Tot tijdelijk |onderw(jzeres aan de Byzondere school alhier is aangesteld Mej, S. A. van der Hoek te Gorinchem' -yCDe marechaussée Ph. F. Borgo al hier is gedetacheerd naar de provincie Gro ningen in vet band met de landarbeiders staking aldaar' WIJK EN AALBURG. De schietoefeningen van de Afdee- ling Wijk c.a. van den Bij*. Vrijw. Land storm, zullen, in plaats van op de uiterwaard d'Ebbe te Aalburg, voortaan gehouden worden in 't gymnastieklokaal alhier, onder leiding van den heer A. Sluijmnrs alhier, die reeds voorheen door 't militair verbond, ais plaat selijk leider werd aangewezen. In de gehouden vergadering van leden en het bestuur der atdeeling van het Groane Kruis Wyk, Aalbarg en Veen, was de opkomst niet groot. Verschillende aan gelegenheden werden besproken. Ook werd nog besproken de aanschaffing van een ligtent welke voor een patiënt dispor.ibel zal worden gesteld. De volgende ledenvergadering zal worden gehouden te Veen, vermoedelijk in October. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. J. Fnrster werd dezer dagen door de Algemeene Transportonderneming te Utrecht aangesteld tot Technis Controleur by de gecombineerde bedrijven A.T.O. en van Gend en Loos door geheel Nederland. Wjj wenschen den heer Furstcr proficiat met zyn gemaakte promotie. Behalve dat onze fanfare «Oefening en Uitspanning de feestelijkheden op 31 Augustus op de Ebbe zal opluisteren, zal zjj op Dinsdag 3 September 's avonds een concert geven op het feestterrein te Werken dam en op 19 September te Woudrichem op het concoursterrein, terwjjl by haar bovendien nog een aanvraag is ingekomen voor het geven van een concert, ter ge legenheid van het Koninginnefeest te Andel op 4 September. Er is dus werk aan den winkel en uit de verschillende aanvragen, bljjkt tevens, dat onze fanfare in onze omgeving nog steeds een uitstekende reputatie geniet. WASPIK. Zondagavond werd in den tuin van den Heer H. van Ierssl door de Harmonie «Volksvlijt en Volksvermaak* alhier een groot tain-concert gegeven. De verschillende nummers werden op onberispelijke wyze uitgevoerd. WAALWIJK. By de gehouden aanbesteding voor het bouwen van 4 woningen voor rekening van de woningbouw vereeniging te Baardwyk werd ingeschreven als volgt A woonhuis-keuken B aparte keuken. P. A. Kramer, A B Gendsreo f12.790 f12.980 L. Kooien, Nieawkuik f12.100 f12.400 J. Blankus, Nieuwkuik f 11.920 f12.320 C. B. Timmermans, SpraDg f 11.437 f 11.754 L v. Luxemburg, Kaatsheuvel f 11,300 A. Willems, Sprang Capelle f 11.228 f 11.478 J. van Laarhoven, R'veer f 11.226 f 11 526 H. M. Kramer, Waaiwyk f 11.200 f 11.360 Jos. Leijten, Raamsdonk f 11.460 f 11.320 P. J' Pennings, St. M.Gestel 10.800 f 10.900 J. Kooien v. Hulten, Waalwijk f10 500 f 10.620 Het werk is nog niet gegund. ZALTBOMMEL. Veiing 19 Augustus. Abrikozen 99196 ct. 100 stuks. Morellen 12 ct, p. p. Roode bessen 4 ct. p. p. Perziken extra 6 ct. p. st. Perziken I 3 ct. p. st. Krozen 78 ct. p. p. Witte pruimen 1922 ct. p. p. Blauwe pruimen 10 ct. p. p. Reine Victoria 30 ct. p. p. Eier- pruimen 19 ct. p, p. Meloenen 3337 ct. p. st. Jutteperen I 11 ct. p. kilo. Handperen I 9 ct. p. kilo. Kruideniers I 22 ct. per kilo. Reoykesperen I 6 ct. p. kilo. Boterperen 6 ct. p. kilo. Clapps I 18—26 ct. p, kilo. Clapps II 8—12 ct. p. kilo. Glasappel I 9 ct. p. kilo. Clapps extra 33 ct. p. kilo. Kalkperen I 6 ct. p. kilo. Kalkperen II 3ys ct. p. kilo, Zwaanhalzen II 4 ct. p. kilo. Pour Mad. 8 ct. p. kilo. Pree de Trev, I 8—16ct. p. kilo. Pree de Trev. II 4 ct. p. kilo. Kruitperen I 10 ct. p. kilo. Kruitperen II 7 ct. p. kilo. Suikerperen I 6ys—8 ct. p. kilo. Suikerperen II 3ys ct. p. kilo. Orangeperen extra 14 ct' p. kilo. Orange- peren I 8 ct. per kilo. Dirkjesperen I 9 ct. p. kilo. Keizerinnen I 9 ct per kilo. Dr. Julius Guillot I 1821 ct. per kilo. Charlemoowski I 15 ct. p. kilo. Charle- mouwski II 9 ct. p. kilo. Bloemzoet I 5 ct. p. kilo. Calville 8 ct. p. kilo. Yellow extra 33 ct. p. kilo. Yellow 118 21 ct. p. kilo. Yellow II 1015 ct. p. kilo. Gam. zuur I 11 ct. p. kilo. Keswick I 12 ct. p. kilo. Staaksnijboonen 11520 ct. p. kilo. Staaksnyboonen II 10 ct. p. kilo. Staakprincessen 13 ct. p. kilo. Stam- princessen 4—8 ct. p. kilo. Bloemkool 36 ct. p. st. Savojje kool 4 ct. p. st. Roode kool 59 p. st. Komkommers geel 23 ct. p. st. Komkommers groen 12 ct. p. st. Augurken I 3542 ct. p. kilo Augutken II 914 ct. p. kilo. Augurken III 3 ct. p. kilo. Uitjes I 16—17 ct. p. kilo. Uitjes II 3 ct. p. kilo. Mej. Hobo welke aan toevallen ljjdt, had het ongeluk haar arm te branden geneeskundige hulp van dr. Steenis werd ingeroepen. Di stoker van Heusden had deze w*ek, doordat hij uitgleed, het ongeluk tusscnen de machine te geraken. Na in Keulen verbonden te zyn, is bij voor verdere behandeling naar hier teruggekeerd. Gevonden Voorwerpen. Een dauoestasch met inhoud. Terug te bekomen bij A. Burghout te Heusden. EEN NEDERLANDSCHE STUDENT IN ZWITSERLAND VERDRONKEN. Dinsdag-avond zijn, waarschijnlijk door de sterke Bise, een heerschenden wind op het meer van Genève, in de buurt van Nyon opi dat meer, twee jongelieden, onder wie een Nederlander, de student Six, verdronken Six bracht zijn vacantie door op> het buiten van den heer Chau- pnisat, directeur van het Journal van Genève, en was met diens zoon gaan zei len. Het ongeluk werd opgemerkt op de stoomboot van Lausanne opi Genèvemen zag een omgeslagen boot op' het meer drijj- ven en zond onmiddellijk reddingsbooten uit, doch tot nu toe zijn alle pogingen tot het. vinden van de twee jongelieden vruch teloos gebleken. De zeilboot, die zij van een famelielid te leen hadden, stond er voor bekend vast op het water te liggen. Vermoedelijk is de boot door een verkeer de manoeuvre omgeslagen. „N.R.Ct." EEN DRONKEN CHAUFFEUR. De heer O. Lemmers uit Roosendaal kreeg toen hij van een ritje per auto terug keerde bij1 Antwerpen een lekken band. Teen hij Mj zijn wagen knielende een nieu wen band om het wiel legde, kwam met groote snelheid van den tegenovergestel- den kant een Belgische auto aangereden, die in vollen vaart op den stilstaanden wagen inreed. De hr. L. werd met zijn auto over den weg geslingerd. Toegescho ten voorbijgangers vervoerden den hr. L., die het bewustzijn had verloren naai- een ziekenhuis te Antwerpen, alwaar zijn won den wel ernstig doch niet levensgevaar lijk bleken. Per auto is hij, naar zijn woning in Roosendaal teruggebracht. De politie hield den chauffeur van de Belgische au to aan. Hij was zwaar beschonken. DE STAKING TE ZAANDAM DUURT VOORT. De vier bij de staking betrokken arbei dersorganisaties hebben nadat door de hoe fdhestuurders aan de stakende ar beiders verslag was uitgebracht van de conferentie met de werkgeversorganisatie van Woensdag en Vrijdag j.l., de voorstel len van de werkgevers na uitvoerige dis cussies algemeen te ongunstig beoordeeld voer beëindiging van het conflict. De sta king duurt dus onverminderd voort. EEN WAANZINNIGE DREIGT TE SCHIETEN. Een inspecteur in den arm getroffen. Men meldt uit Den Haag: Op v en balkon van een hoekhuis aan de Valkenboschkade vertoonde zich een waanzinnige met een revolver in de hand, die dreigde op iederen voorbijgan ger te zullen schieten. Door een revol verschot van een agent werd hij zoodanig getroffen, dat hij kon worden overmees terd. Toch zag de waanzinnige nog kans een inspecteur door een schot in den arm te treffen. Hij is naar het politiebu reau overgebracht. —o- Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9