Pil nummer Bestaat uil 2 maden, Dr. J. B. Neenk's Artikelen Houten Pijpen Minder vlugge scholieren jlV. 5. p. fankhuyzett i Co'5 Batik r Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4946 Vrijdag 30 Augustus 1929. Binnenland UND VAN ALTENA Dit blad varschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertenttén van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. iBiBP. wo. is Raamsdonksveer. Agentschap van de jt.VAmsterdamsche dank, Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. W* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA zijn voor den Handel tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij A VERSCHEER BAERT Wittebroodstraat 52 REISDEN ONTVANGEN een mooie sorteering Nieuwste modellen in verschillende prijzen. A. BAAI J ENS, GEMEENTE SECRETARIS WIJK EN AALBURG, Door Gsd. Staten tan Noord-Bra bant werd op 6 Febr. j.l. goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad dezer gemeente van 12 Nov, 1928; waarbg aan E. Sluijaaers, ongevraagd ontslag ver leend werd als secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand dier gemeente. De Raad ging bij de Kroon in beroep en liet voor den Raad van State zgn op vattingen verdedigen door Mr. Marchant. Thans is bij Kon. Besluit van 19 Aug. j I., overeenkomstig het advies van den Raad van State, het ingesteld beroep on gegrond verklaard en het besluit van Gsd. Staten van Noord-Brabant gehandhaafd. voor lit Land van Heusden en AlteiajeLangstraat ende Bontlirwiirl Telken jare brengt in het bijzo-nier de maand Juli vreugde en verdriet in het schoolleven. Vreugde voor de leer lingen die naar eens hoogere klasse wor den bevorderd of voor een examen sla gen, verdriet speciaal aan de ouders v. leer lingen die niet-overgaan of voor hun exa men worden afgewezen. Dit niet-overgaan dit niet-slagen wordt dikwijls gevoeld als een miskenning van de geestelijke vermogens der ouders, wat in den regel in hooge mate overdreven is. Zien we niet meeimalen dat kinderen van professoren reeds op de Lagere school de grootste moeite hebben om liun klas te kunnen volgen? En zien we het ook nret vaak dat kinderen van ouders*, die in hun jeugd cp* school zeer goed konden lee- ren, tot de minste leerlingen der klasse behaoren Hoe cok, er zijn nu eenmaal vlugge en minder vlugge leerlingen en daar valt niets aan te veranderen. En nu is het bij vele ouders een groot ongeluk dat zij' hunne kinderen, die allerminst vlug zijn, tocli als vlug willen zien aangemerkt. En deze cudertrek beinvloedt het onder wijs ten kwade en wel in meerdere mate dan men denkt. Zoodra- het vaststaat dat een leerling niet zal kunnen overgaan of niet voor een examen zal slagen, da.n ware het verre- weg het beste hem een klasse te verlagen, maar in de praktijk wordt dit middel te weinig toegepast. De regel is zoo als hij altijd is geweest dat zwakke leer lingen als ze reeds duidelijk blijken ge ven bij hun klassegenooten achter te staan, rneestrompelen o-p den schoolweg, daarbij gesteund door hunnen onderwij zer, die hen huiten de gewone school uren met privaatlessen laaft. Wordt hek pogen van den onderwijzer met zooge naamd succes bekroond, dan krijgen we in eene hoogere klasse een nog ellendiger gestrompel, dat den achterblijver steeds meer zijne tekort komingen doet gevoelen, hem moedeloos macht en den afstand, •die hem van zijne makkers scheidt, steeds vergroot. Gevolgen zijn dan allerlei na righeden voor den achterblijver en stag natie in het onderwijs, door de achterblij vers, met wie de onderwijzer zich te veel moet bezighouden, veroorzaakt. Er zijn maar weinig ouders, die zoq verstandig zijn, zich kalm neer te- leg gen hij het feit dat hun kind minder met geestelijke krachten is bedeeld dan vele andere kinderen en dat het dubbele inspanning en moeite kost om het de noodige schoolkennis bij te brengen. Zien de ouders de voorteekenen van, een naderend blijven zitten zich afteekenen op het schoolrapport, dan spannen ze zich bovenmate in om te redden wat te red den valt. Dat is menschelijk en zeer be grijpelijk. Is eenmaal het vonnis geveld, dan trachten ze niet zelden den onderwijzer te bewegen om het nog eens een jaartje met hun telg aan te zien. Dat zulks in den regel onverstandig is laat zich ken. In een der jongste nummers van de Haagsche Post vonden we het volgende: „Men moet zich goed voor den geest balen dat de onderwijzer vóór hij het vonnis van zitten-blijven velt, al heel wat extra-zorg aan den veroordeelde heeft besteed en zich juist daardoor bij zónder aan het kind heeft gehecht. Men moet daarbij bedenken, dat (als gevolg van het opschuivingssysteem) een veroor deeling tot zitten-blijven meebrengt, dat die onderwijzer zijn zorgenkind aan een ander zal moeten overgevenDan wordt het duidelijk, dat een veroordee ling tot zittenblijven niet. eerder valt, dan wanneer ze absoluut onvermijdelijk isen zelfs dan soms nog niet zou vol gen, als die onderwijzer met zijn gemoed eens kon te rade gaan. Want wij kun nen het bier wel verklappen, dat bet en juist bij zeer toegewijde leerkrach ten meer dan eens voorkomt dat eon boofd, op de hoogte van zijn school, en de zaken meer nuchter beziende, de zittenblijvers als het ware uit de han den zijner medewerkers moet breken. Dan zijn er nog de abnormale geval len. B.v. dit. Het hoefdt der school vreest, dat een bepaalde leerling, als hij niet verhoogd mocht worden, zal over gaan naar het bijzonder enderwijs, weet mogelijk, dat dit al een plaats voor dien leerling open houdt; hij wijkt voor dezen abncxrmalen druk ensleep-t zuchtend het kind mee naar een hoogere klasse. ;Wat hier individueel plaats vindt komt elders massaal voor. Er is b.v. een school vcor Cewoon L. O., die haar voortzetting vindt in een school voor U. L. O. onder hetzelfde dak, of in een afzonderlijke in richting van hetzelfde bestuur. De eerste moet nu de laatste voeden; en doet ze dat niet| in voldoende mate, dan dreigt er bij de afdeeling voor U.L.O. vermindering van personeel, mogelijk zelfs opheffing der school. „Het komt zoo vaak aan op het aantal, vooral in de muloschclen. Een kind in de zevende klas telt mee voor de mulo. En als je het een jaar laat zitten, komt het daar niet. Dan ben je het kwijt en... je kunt het niet missen." Zoo lezens wij in een blad voer het christelijk enderwijs." Deze oorzaken verergeren uit den aard der zaak het kwaad, dat voor een eenigs- zins ingewijde in schoolzaken bloot ligt n.l. het feit dat men in vele schoolklas sen een of meer leerlingen aantreft, die er absoluut niet thuis behooren, zulks als gevolg dat zij nooit in eene klassd>j zijn blijven zitten om het rnierwijs in die klasse voer de tweede maal te vol-' gen. De onderwijzer moet zulke leerlingen permanent sleepen, wat èn vcor de leer- j lingen èn voor den onderwijzer eene wa re knelling is. Mochten hun ouders de dwaasheid begaan hen voor het Middel- baar O onderwijs te bestemmen dat wacht hun een afwijzend bij het toelatingsexa-1 men. Ze gaan dan naar het Uitgebreid Lager Onderwijs, hetgeen wil zeggen dat deze beklagensvaardige kinderen nog weer voor drie of vier jaar veroordeeld zijn tot monnikenwerk. Pij de beantwoording der vraag of een kind al dan niet mag overgaan is het niet slechts noodig het koel ver- stand te laten oordeelen, maar boven lien is het gewenscht om in gevallen, waar- in met grond valt aan te nemen dat een leerling te eeniger tijd zal moeten blijven zitten met het doubleeren van de klasse er zoo vroeg mogelijk bij te zijn. Alle uitstel is hier schadelijk. Mogen alle ouders en onderwijzers dit leeren beseffen heeft te zeggen, zelfs G-ed. St. hebben dat niet. Waar de Waterschappen niet zijn toegetreden en bij het gemeentebe stuur niet bekend is, om welke reden, men niet is toegetreden, meenden B. en W. dat het gewenscht is, dat het gem. be stuur nogeens een jaar afwacht en in formeert bij de Waterschappen en ook bij den Bond. Er is evenwel ook iets te zeggen voor de redeneering, dat de ge meente wel toetreedt, om daardoor de Waterschappen ook tot toetreding te bren gen. De heer Sigmond vraagt of B. en W. ook nekend is, wat de Bond wil. Spr. meent dat de Waterschappen bevreesd waren, dat zij te veel afhankelijk van den Bond zouden worden. De Voorzitter leest .hierop* het adres met toelichting voor, waaruit blijkt dat de Bond zich op* een breed standpunt plaats. De heer v. 't Sant kan zich na de toelichting goed met het advies van B. B. en W. het nu voorstellen het veel te brengen, en W. om een afwachtende houding aan lang zal duren, ook hij zou maar over- De beer Gulden sprekende namens deze te nemen, vereenigen. j gaan om het pad te koopen, anders Commissie zegt dat deze in de alge- De heer v. d. Stelt gelooft dat bij komt men niet verder. Het. is er nu een meene opstelling der rekeningen geen de Waterschappen, veel egoisme in het cnlnudbaren toestand slechts een schuit nkele aanmerking heeft, doch zij* acht spel is en men daarom niet is toegetreden, tegelijk kan de haven in, om koren te noodig op ^eeni ge on de rd rel en Men was bevreesd, waar de bestuurs-laden. leden van. den Bond uitsluitend in den De Voorzitter merkt op dat de ge- Westhoek wonen, dat de belangen van meente het pad reeds in erfpacht heeft deze streek zouden worden verwaarloosd. de menschen kunnen er dus gebruik van Spr. kan dit standpunt niet goedkeuren, j maken Zoolang men het niet eens is, zij zijn oprichters en men kan toch nietkunnen zij er gratis gebruik van maken, vergen, dat deze maar direct hun plaats dit is een voerdeel voor de menschen aan missie eenige bemerkingen op ingedien- afstaan aan personen uit deze streek. I de Kille. Kunnen de boeren als tegen de rekeningen van verschillende werk- Hij kan zich evenwel goed vereenigenprestatie nu onder elkaar de haven niet keden voor verrichte werkzaamheden. i enkele aanmerkingen te maken. Zoo heeft de Commissie b.v. gevonden een leening van f 4.100.— rentende 6 pCt. die geconver teerd kan worden, waarom is dit niet geschied? B. en W. beboeren, daarop steeds toe te zien. Verder heeft de oom- h, "V ergadering van den Raad der gemeente SLEEUWIJK op Dinsdag 27 Aug. des n.m. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer W. Beuken kamp. Secretaris WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig met kennisgeving de heer O. W alraven. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Ingv komen stukken i Schrijven van het Bestuur van den NoordbT. Waterschapsbond,- waarin de ge meente wordt verzocht, als buitengewoon lid tot dezen bond toe te treden, de kosten daarvoor bedragen f 2.50 per jaar waai voor men dan gratis het maandblad ontvangt en zoodoende op* de hoogte blijft met de werkzaamheden van den bond. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, niet tegenstaande zij* zeer sympathiek tegen over den bond staan. De overweging om het adres voor kennisgeving aan te ne men is gegrond op het feit, dat de wa- terschappen in de gemeente die van zelf sprekend veel meer bij genoemden bond zijn betrokken als het gemeente bestuur, niet als lid zijn toegetreden. B. en W. willen evenwel een beslissing ge heel aan den raad overlaten. De heer Gulden meent dat op het ge bied van het waterschapewezen in Noord- brahant nog heel wat te doen valt, daar om acht spr. het gewenscht, iedere P'Oging die wordt gedaan, om verbetering te brengen reeds in principle te steunen. Dat de waterschappen niet zijn toege treden behoeft voor het gemeentebestuur geen reden te zijn, om ook niet toe te treden. Het moet voor hef gemeentebe stuur juist een reden te meer zijn, toe te treden, om op de hoogte te blijven met de werkzaamheden van den bond. Spr. stelt dan ook voor dat de gemeen te op het verzoek ingaat. De heer v. d. Stelt vraagt- of de ge meente er ook iets aan heeft, als zij als lid toetreedt. De Voorzitter merkt op dat het ge meentebestuur in Watersehapezaken hiete met het advies van B. en W. om een jaar te wachten met toetreding. De heer Gulden noemt het doel van den Bond goed, na de ontvangen toelich ting kan hij zich er niettemin ook wel meóle vereenigen om een jaar af te wach ten. Aldus wordt besloten. Verzoek van de Vereoniging voor Wet telijke dierenbescherming, om in de bouw verordening bepalingen op te nemen voor stalling van vee, B. en W. stellen voor dit verzoek voo)r kennisgeving aan te nemen, de Wet eischt wel bepalingen voor de volksgezondheid evenwel niet voor dieren. De raad gaat met dit voor stel accoord. Verzoek van de afdeeling Noordbra- .bant, van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, om als lid toe te treden. De kosten bedragen voor het eerste jaar f 7.— verder f 5.60 per jaar. Het voor stel van B. en W. om als lid toe te treden wordt aangenomen. De Voorzitter zegt dat thans nogmaals aan de orde is, de erfpacht van het pad aan de Kille. De gemeente heeft 3 maanden uitstel gevraagd voor het ne men van een beslissing docll Versteegb wilde volgens verklaring van den no taris slechts 1 maand toestaan, deze ter mijn loopt 17 September af, dan moet een beslissing worden genomen of de ge meente het pad voor f 1000.— wil koo pen. De Voorzitter noemt het een las- wat uitdiepen? Botermarkt 88, HEUSDEN. 1 Over die rekeningen die veel te wenschen over laten en waarop* zaken voorkomen, die naar het oordeel der Commissie veel te hoog zijn berekend en waarvan er een bij is van iemand buiten de gemeente^ n.l. v. d. Wiel uit Werkendam voor het verrichten van werkzaamheden, die ook do|or personen uit deze gemeente ver richt hadden kunnen worden, zou de Oom- missie straks in besloten vergadering nog het een en ander willen zeggen, om per sonen niet oimoodig in opspraak te brem- gen. - De Commissie heeft nog de algemcene i op merking, dat de gemeente-ontvanger niet voldoende activiteit heeft betoond, bij de inning van verschillende belastin gen, er loopen nog achterstallige bedra gen van '25, '26 en '27. De Commissie kon niet zien wa,t de ontvanger heeft ge daan, om deze bedragen binnen te krijgen,- doch de verkregen inlichtingen toonden Dan, dat hij niet voldoende actief is geweest. Verder kan de Commissie zich De heer v. d. Stelt zegt dat men dit wel makkelijk kan hesp-treken, doch uitvoe ren is niet zoo- gemakkelijk. Het vo-crstel van den heer Gulden om het pad te koe pen, wordt hierop aan genomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Verhagen, v. Straten geheel met de rekeningen vereenigen en en v. 't Sant. Verder zal getracht wor- zegt zij dank voor de hulp door den den zo-c goed mogelijk met Lagrouw af actieven gemeente-secretaris bij* het na- te werken. zien der rekeningen verleent. Zij1 adviseert Voorstel van Burg. en Weth. tot de gemeenterekening vo-orloopdg vast te wijziging der verordening op het Land- stellen in ontvangst op f89005.05 in uit- bouwverlcf. In overleg, met de betrokken op f76122.05 sluitend alzoometeem 'Hoefden der Scholen en onder goed- batig saldo van f 12883. De rekening keuring van den Inspecteur voor het van het Burgerlijk Armbestuur is voor Lager Onderwijs wordt bet te verleenen eerste maal bij' den raad in onder- tig geval, na langdurige onderhandelin-landbeuwverlof vastgesteld als volgtZGek geweest, de Commissie heeft, met gen, wil Versteegh niet minder dan1 veer de school te de Werken vanl—15 genoegen kunnen oonstateeren, dat de April en 1-15 Juni, voor de school te opstelling hare goedkeuring heeft. Zij Sleeuwijk van 1-14 Juli en 16-30 Sep- stelt voer deze rekening vast te stellen tember en voor de school te Kille van entvangst epi f 3002.66 in uitgaaf op 1-14 Juni en 16-30 September. f 2939.67 sluitende alzoo met een batig De Voorzitter zou voor tot behandeling sa-lde» van f62.97. f 1000.— gulden gaan, omdat dit bedrag er in publieke veiling ook voor geboden zou zijn. B. en W. stellen zich op* het standpunt dat eerst de erfpacht met Lagrouw geregeld moet zijn, alvorens, tot aankoop* Van. het pad kan. worden be sloten. Lagrouw zal dan evenwel de clau sule van achterstallige betalers moeten van punt. IV en V wordt overgegaan, eerst den raad machtiging willen vragen, om den kelder van het gemeentehuis laten vervallen want, de gemeente kanwaterdicht te doen maken. Deze laat deze bedragen niet geind krijgen. Doet tha-ns water door wat zeer lastig is. De hij dit niet dan kan hij de geheele erfpacht overeenkomst doen vervallen, of metselaar W. Duizer heeft zich bereid verklaard, de noodige werkzaamheden uit hij kan zeggen, de erfpacht blijft en ik te voeren voor f 150.— onder garantie, vorder dat de gemeente deze bepalingen nakomt. Indien de erfpacht blijft vra gen B. en W. den raad machtiging, om liet pad te koopen voor f 1000.—. Mocht de erfpacht met Lagrouw komen te ver vallen, dan vragen B. en W. machtiging ook de bestaande erfpacht op het pad, waarvoor 40.— per jaar wordt betaald te doen vervallen en ten slotte komt al les in orde, dan zouden B. en W. door den raad bepalingen vastgesteld willen zien veer de heffing van veer of kadegelcL I De heer Gulden merkt dat uit de ze laatste bepaling waarbij een toltarief wordt voorgesteld, blijkt dat de chao tische toestand die aan het pad thans bestaat bestendigd zal blijven. Aan den eigenlijken wensch van den raad om daar in verbetering te brengen wordt dus niet voldaan, spr. vreest verder dat het moei lijk zal vallen wijziging te krijgen in de erfpachtsovereenkomst met Lagrouw. Hij zou zoo spoedig mogelijk verbetering wil len brengen en daarom willen voorstel len, dat de gemeente het pad koopt en ook het water, want meer is het niet wat men kan krijgen van Lagrouw, maar koopt, of althans dit in bezit neemt, als het niet anders kan, dan maar door onteigening. De heer r. d. Stelt vreest dat zooals indien niet waterdicht behoeft de ge meente ook niet te betalen. De heer Gulden vindt het niet billijk dat dit werk niet wordt aanbesteed, heeft Duizer dit jaar het metselwerk voor de gemeente De Voorzitter antwoordt toestemmend, op deze laatste vraag, spr. is het even wel niet eens met den heer Gulden over aanbesteding. Duizer is op* het gebied van kelders maken een specialiteit. Waar de heer Kramer, deskundig is op dit gebied verzoekt de Voorzitter dezen even op te nemen, of het bedrag van f150.— niet te hoog is. De vergadering wordt voor dit onderzoek geschorst. Na her opening zegt de heer Kramer een bedrag van f 150.— niet te hoog te achten en adviseert hij het werk aan Duizer op te dragen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Verder worden B. en W. gemachtigd de stoelen in de raads zaal te doen nazien en een nieuw tafel kleed aan te schaffen. Vaststelling rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1928 en voor- loopige vaststelling der gemeenterekening 1928. De Voorzitter verzoekt de Commissie die belast is geweest met het onderzoek der rekeningen rapport t« willen uit- (Slot in het volgend nummer.) DE TAND DES TIJDS. Hiertegen moeten zelfs de haxtfite roti- se n en sterkste eiken hef. afleggen. Dit' bleek dezer dagen bij' een der eeuwen oude majestueuze eiken vcor het Ko ninklijk Paleis Het Loo, waarvan de vori ge week een tak naar beneden kwam eh van zoodanigen omvang, dat hij op zich zelf een flinke boom geleak De eik stond juist voor het postkantoor en de vallende tak vernielde de telegraaflei- ding, zonder verdere schade aan te rioh- ten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1