Tweede Blad NO. 4946 DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. Huiteiilaiit! FEUILLETON Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Najaarskenring Dekhengsten. Maandag had te 's Bosch plaats de ver plichte nsjaarskeuring van dekhengsten, type trekpaard. Goedgekeurd werden o.m. Supérieur de Zuiddorpe, eigenaar Peter Bouman te Aalburg. Squire, eigenaar M. Verschoor te Almkerk. Tambour, eigenaar M. Verschoor te Almkerk. Baron van Biervliet, eigenaar L. van Rheen te Bruchem, gem. Keikwjjk (G.). Een ernstige ontploffing heeft Maandagmorgen in de Splendo - Gloeilampenfabrie ken te Nijmegen plaats gehad. Gelukkig is het ongeval niet tot een ramp geworden. Oogenblikkelijk na het gebeurde stroomde veel publiek toe om na de gevolgen van de ontploffing te informeeren. JULES MARY. Tot vice admiraal is bevorderd Jhr. G. L. Schorer, chef van de afdeeling materieel aan het departement van j Defensie (No 2). AMMERZODEN. Op de 2585 inwoners bedroeg het aantal electrische aansluitingen in 1928 360 met een verbruik van 46.775 K.W.U» AALST. De deze week gehouden toemaat- «erpachtingen, gaven weer hooge prijzen. Besteed werd van f 33 36 per schaar. Veulenscharen tot 38.terwijl enkels perceelen f5080 per H.A, deden. Alhier had de verhuring van wei- scharen op de uiterwaard »De Zaai waarde plaats. Voor een koeschaar werd tot f 38 geboden. Dus gingen de prijzen nogal omhoog, vergeleken bij het vorige jaar. ANDED. De muziekvereen. »Andels Fanfare corps* heeft zich, naar wij vernemen, teruggetrokken van deelname aan het con cours te Herwijneo. De dienstbode van den Heer Deo Dekker geraakte, door een duizeling be- vanger, aan den toren in den sloot. Ze wist zich, geheel onder den modder, even wel weer op het droge te brengen. Thans is het Oranjefeest definitief op Donderdag 6 Sept. a.s. bepaald. Aan vang 8 uur (o. t.) met een rondgang door het dorp. 's Morgens kinder- en 's middags volksspelen. 's Avonds geeft de gunstig bekend staande muziekvereen. uit Wjjk een concert. Aanvang 7.30 uur. AALBURG. Dinsdag, 3 Sept., des avonds om kwart voor zeven(O.T.)hoopt de heer Schoonderbeek Godsdienstonderwgzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. BRAKEL'. Onder zeer groote belangstelling van Eereleden, Donateurs en Leden mocht de muziekvereen. sOefening Baart Kunst* haar 10 jarig bestaan herdenker. Het repetitie lokaal was door ijverige handen in een ware feesttuin herschapen. (Dank aan de Schenker) Bloemen en nog eens bloemen, zeer schoon, prijkten tusschen hun immer groen. Onder de aanwezigen merkten we ook op den Burgemeester S. van Dflen en zgn gast J. Korthals Alter, benevens den Dyk- graaf van Dam van Br&kel en echtgenoote. Het eerst voerde het woord, de Burge meester en bracht na zijn felicitatie naar voren hoe verheugend het moet zyn voor de jubileererde vereeniging te strijden en te winnen. Gaen overwinning zonder strijd. Evenzoo voerde de Dijkgraaf van Dam van Ërakel het woord en wees thevens op het feit, dat nog nimmer een zang- of muziek gezelschap het in deze gemeente tien jaar ffieuwsblad Beste jongens en meisjes. De oplossingen van. de vorige raad sels zijn 1. Klepel is k lepel. 2. De andere is mijn vader. 3. De letter „B". 4. Het woord „fout" zelf. En de nieuwe raadsels zijn: X x x x x x X o o o o X o o o X o o i X o p X 1. Op den eersten regel van boven- staande figuur staat de naam van een vrucht, op den tweeden een voorwerp uit de keuken, op den derden een verzameling boomen, op den vierden een lichaamsdeel, op den vijfden iets wat men alleen, aan het trand vindt en op den zes den een medeklinker. De beginlet ters van elk woord, tezamen ge voegd en van boven naar beneden gelezen, vormen het woord van den eersten regel. 2. Ik ken een boer, die niet anders kan werken, of hij maakt een la waai dat hooren en zien je ver gaat. Wat is dat voor een boer? 3. Wat is kleiner dan ieder mensch en steekt toch boven hem uit? 4. Neem van elk der volgende woor den één letter, da,n krijg je een vischPOES DUN TON BES KA PEL. DE POP VAN ROSE MARIE OOM KAREL. I. stoomboot heen. zou gaan, zou je wel 6 weken lang moeten varen, en misschien nog wel langer. Nu dan, Rosemarie is het eenige doch tertje van een man en vrouw die daar ginds in het verre Australië wonen. Haar vader en moeder zijn nog jong en de vader van Rosemarie verdient niet zoo heel erg veel geld. Nü had Rosemarie graag een lief, klein broertje gehad, je weet wel, zoo eentje die in een wiegje ligt en waarmee je kunt rijden :'n een kinderwagen. Maar hce lief ze het ock aan rader en moeder vroeg, het gebeur de niet. Het kostte zoo erg veel geld, zei vader altijd. En moeder knikte dan erg treurig. Maar op een goeden dag had moeder tegen Rosemarie gezegd: „Hoer eens hier, beste meid, vader en (moeder hebben heel weinig geld. We kunnen dus voer je verjaardag geen moo ie pop vcor je koepen. Maar moeder heeft een plannetje. We gaan zelf een mocie dat er een paard, dat- voor een zware wagen gespannen was, door de gladheid was uitgegleden en gevallen. En het kon niet meer opstaan, omdat het telkens opnieuw uitgleed met zijn gladde hoe ven. Er was een politie-agent bij, en de voerman en een heeleboel andere man nen, die allemaal probeerden het arme aard op de been te help>en.Maar het lukte niet. Het paard was erg moe en zenuwachtig geworden en het hijgde zóó erg. dat het schuim op zijn bek stond. (Wordt vervolgd.) MEER DAN 50 MENSCHEN OMGEKO MEN DOOR EEN ZWARE WOLK BREUK. Naar de „Pester Llqyd" verneemt is Usküb döor een hevige wolkbreuk de diepte; hij laat acht kinderen na, DAAR GAAT DE~<ÏÖ70 METER-GOLF.' Uit Oslo wordt gemeld dat de Noor- sche omroep maatschappij het aanbod van Teiefunken, om het nieuwe radiostatic n kcstelcos om te bouwen op een golflengte van 1072 M., heeft aanvaard. Het is ge bleken dat het station op de tegenwoor dige golflengte niet ver genoeg reikt, DE DIEFSTAL IN 'S KONINGS BADKOETS. Naar gemeld wordt is de Rus Issjen, dir een paar weken geleden een diefstal pleegde in de badkoets van Koning Albert te Ostende, verschenen voor de rechtbank te Brugge. Hem werd ook nog de diefstal van een portefeuille ten nadeele van een particulier ten laste gelegd. Voor het eer ste feit werd It-sjen tot één jaar gevange nisstraf, voor het tweede tot zes maanden veroordeeld. Een onderzoek is nog gaande het ziekenhuis werd overgebracht. Ver scheidene arbeiders liepen lichte brandt- wonden cp<. O MOORDAANSLAG IN EEN RECHT ZAAL. Vrijdag heeft te Koningsbergen tip dens de behandeling van een recht zaak tegen een fabrikant uit Angerburg de eischer, een zwager van den ver dachte, een moordaanslag op den fabri kant, Greilich, gepleegd, toen. deze wegens gebrek aan bewijs werd vrijgo srtoken. Toen Greilich na de voor lezing van het vonnis de zaal wijde verlaten, richtte zijn zwager Grunau plotseling een revolver op hem en vuurde tot driemaal toe. De getroffene kreeg wonden in den rugx en in het dijbeen, zoodat hij naar het ziekenhui* moest worden overgebracht. Tegen den dager, die terstond gegrepen werd, i* wegens poging tot moord rechtsingang, vt rleend. pop voor je maken. Ik heb een hee leboel mooie lappen, van fluweel en zij de. Daarvan zal moeder een mooie pop pop maken. En dan vullen we die op met zaagsel, zoodat het precies een ech te pop is." Zoo gezegd, zoo gedaan. En toen Ro semarie jarig werd, kreeg ze de prach- tige pop, die een fluweelen jakje en een z.jden rok en een satijnen hoedje had. En de schoentjes waren van zwar te glimmende zijde. O, het was een prach tige pop. Rosemarie was .er natuurlijk wat blij mee en den heelen dag bijna liep ze met de pop in haar armen, 's Avonds moest zij op de stoel naast haar bedje zitten, zoodat ze haar dadelijk kon zien, als ze 's morgens wakker werd. Rc- semarie hield eiken dag meer van haar pop. Voor haar was het een lief klein kindje, waar ze lange gesprekken mee had en waaraan ze alles vertelde. Als ze uitging met moeder, moest de pop natuurlijk ook' mee. En zoo gebeurde het op een kouden dag in Maart, toen het 's nachts gevroren had, zoodat de stra ten erg glad waren, dat Rosemarie met moeder en de pop een boodschap in de stad gingen doen. Opi weg daarheen zagen ze op eens een heeleboel menschén bij elkaar staan. Moeder en Rosemarie gingen kijken wat het was en het bleek, De geschiedenis die ik je nu ga ver tellen, is nu wel over een klein meisje en haar pop, doch. nu moet je niet den ken, dat het een heel kinderachtig ver haaltje is. Want dan heb je het heel erg mis. Luister maar: Rosemarie is een lief, klein blond meisje, van amper 6 jaar en ze woont in een land, heel ver hiervandaan, namelijk in Australië. Als jecer, Jmet een groote geteisterd, die in ongeveer een half uur een geweldige overstrooming veroorzaak te. De Warder en ook andere rivieren stegen ongeveer IV2 M. en traden buiten haar oevers. Verscheidene stadsdeelen van Usküb werden schier geheel ver woest. Meer dan vijftig kinderen en oude mensehen vonden den dood. In de voorstad Tsjare, die bijzonder ernstig getroffen werd, zijn 800 gezinnen dakloos. Sinds menschenheugenis is Usküb niet door zoo'n hoogwater-catastrofe getrof fen. De schade wordt op* meer dan 100 millioen dinar geschat. DOOR A Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purol-Kinderpoeder. Purol dooa 30. 60 en 90 ct. Tube 80 cf. Purol-Kinderpoeder per bu»60 ct. en 1 gld. 65 De markies las zijn moeder dezen brief voer, terwijl Gilberte niet aanwezig was; Arm kind, mompelde de blinde, 't doet mij werkelijk leed, haar genoodzaakt te hebben, zóó te liegen, maar 't moest. En ik, moeder, zeide Michel droevig, ik vrees, dat, als Laurens eenmaal ge huwd is, dat jonge meisje slechts aan den dood zal denken. En toch kunnen win' niet anders hande len. De markies antwoordde niet. De familie de Soulaimes 3tcnd dus wel aan den rand van een afgrond Slechts een huwelijk kon haar daaruit redden. Den volgenden morgen ontving Marie- Rosa, bij 't uitgaan een brief van Lau rens. Hoe beefde zij niet, toen zij 't couvert openscheurde. Zij had verwijten verwacht. Maar niets daarvan. Men zou gezegd hebben, dat die gebeurtenis van gisteren niet plaats had gehad, dat 't een akelige droom was was geweest. Laurens roerde 't zelfs in 't geheel niet aan. Zijn brief was vervuld van teederheid. Als altijdvol vertrouwen.... vol plan nen voor de toekomst. Dezen brief las zij, terwijl zij zich naar haar leerlingen begaf. Haar oogen schoten vol tranen. Zrj; had gemeend, dat de vermoedens van den jongen man opgewekt zouden worden en haar opoffering aldus nutte loos ware. Ze behoefde dus op enkele dier brie ven slechts te antwoorden, welke ze daar na lederen morgen ontving en waaj-va.n geen enkele eenig verwijt bevatte- Maar hare antwoorden. Hoe koel en 1 anaal waren die niet. Laurens verschrikte er zeer docr. Wat had hij misdaan om de liefde te verliezen, waaraan hij meer waarde hecht te, dan aan zijn leven?.... Als hij haar lief had gehad, was hij' harer onwaardig. Zijn zwakheden hadden hen dus geschei den. Die had ze hem echter vergeven. Hijl had 't- leven slechts aangegrepen, daar hij! cp Marie-Rosa steunende voortschreed, docr haar liefde verkwikt werd. Zou zij hem dus verstoeten? Waarom had zij hem dan niet meer lief? Vanaf dat oogenblik maakte de jalouzie zich meester van zijn ziel. Had hij dan een medeminnaar En wien? Die gedachte scheen hem hoonend cn beleedigend voor Marie, belachelijk zelfs. Neen, neen, hij behoefde niets te vree zen. Toch bleef de verste oting zijner lieve Lentefee hem onverklaarbaar. Hij meest |dus wel geloof slaan aan 't gezegde van haar op dien laat sten zendagmiddag. Hoe dergelijke lasteringen den kop in te drukken? Docr zijn huwelijk met Marie.... Dat huwelijk was hem echter verboden. Op zijn leeftijd moest hij daarormtrent de toestemming zijner moeder nog hebben. Bovendien had hij haar te liéf, gevoelde TROEPEN-VLIEGTUIG NEERGESTORT 3 DOODEN, 4 GEWONDEN. Uit Cairo- wordt gemeld Zaterdagmiddag is een Vickers Vic toria troepen-vliegtuig- met 7 man aan boord, neergestort, na van het Helio- polis-aercdroom te zijn opgestegen. Er zijn 3 docden, w.o-, de bestuurder, en 4 gewenden. o VADER OMGEKOMEN BIJ HET RED- DEN ZIJNER KINDEREN. Men meldt uit BerlijnToen de koop man Wilhelm Schultse in de nabij heid van de Elbebrug van Wittenberg met zij kinderen op een ondiepe plek baadde, raakte zijn acht-jarige dochter en vervolgens zijn elf-jarigen zoon, die zijn zusje te hulp wilde komen, in de stroo ming en dreven naar het midden der LILe-rivier. Het gelukte den vader de beid* kinderen te grijpen en tob dicht bij den oever te brengen. Daar werd hij evenwel door een hartverlamming ge troffen. Met bootjes werden de beide kinderen gered, maar de vader zonk in betreffende een derden diefstal door Itsjen te Brussel gepleegd. KOKEND METAAL STORT OVER ARBEIDERS. De „B. Z." meldt uit Bochum In het bedrijf van de Wittener ijzergie terij te Witten bij Bochum is een vrecse- lijk ongeluk gebeurd. Eeu met gloeiend ijzer gevuld vat, dat door een ongelukkig toeval bleef hangen, is, teen de kraan, waarmee het verplaatst werd, verder zou rijden, omgekanteld. Het gloeiende me taal werd uitgegoten over de vormers Arndt en Stuecken. Arndt werd tob een onherkenbare massa, terwijl Stuecken, meb vfeeselijke brandwonden overdekt, naar hij te veel eerbied voor haar. Nooit zou hij er toe kunnen besluiten iets tegen haaT wensch in te doen.... Ook jegens Ma lie niet O, hoe menigmaal las hij die koele blieven van 't arme meisje over, hoe her las hij ze niet, met gloeiend voorhoofd, met toorn in zijn ziel. Zij' behandelen steeds gewone onderwer pen. Geen enkel woord van liefde was er meer in te vinden, 't Was niet meer de verloofde, die aan haar aanstaanden man schreef, noch de vriendin aan haar vriend, noch de zuster aan haar broeder. 't Was uit beleefdheid, dat zij hem schreef. Op zekeren dag snelt hij naar hare woning. Doch zij doet hem weten, dat zij hem wegens ongesteldheid, niet af kan wach ten. Bijna gek liep hij de straat op. Den volgenden morgen kwam hij' terug. De daarop volgende dagen tevens. Nu twijfelde hij niet meer. 't Was duidelijk genoeg: Marie-Rosa had hem weggezonden en weigerde, daar van een verklaring te geven. O, riep hij uit. Ik zal haar zien. Ik zal haar zien, 't koste, wat 't wil. Vroegtijdig begaf hij zich nu cp zeke ren morgen naar de Rue de Vintimille en bleef daar tegenover haar woningd wach ten. Hij kende den naam van al haar leer lingen, benevens de uren, waarop zij les gaf, tevens. Zij moest dus heden uitgaan. En waarlijk, hij had zich niet vergist. Nauwelijks had Marie-Rosa haar voet nog cp straat gezet of zij bemerkte hem. Zij verwonderde er zich niets over. Een dergelijke ontmoeting had zij im- mers reeds lang voorzien. lederen morgen, vanaf dien laatsten Zondag, herhaalde zij bij zich zelf, hij zal mij opi straat wachten om mij te spreken, daar ik hm in huis nit meer ontvang. Hij scheen zoo ontroerd, zijn oogen drukten zulk een droevig verwijt uit, dat ock zij ontroerde. En zij moest, onver schillig, ironisch, coquet zelfs uitzien. Die grievende komedie, welke haar ver plichtte, haar hart te martelen. Marie, zeide hij bevend, met droge lippenMarie.... Bonjour, Laurens, aantwoerdde zij glim lachend en reikte hem de hand, alsof er niets voorgevallen was. Langzaam vervolgde zij haar weg. Hoewel hij haar 't eerst aangesproken had, was zij toch doorgeloopen. Lij de hand, die zij hem toegestoken had, hield hij haar terug. Ik eisch een verklaring van je Marie. Waarvan, viendlief? heerschen. Twee woerden van u, kunnen, daar ben ik zeker van, die onaangename Er moet tusschen ons een misverstand verhouding opheffen. Maxie, ik smeek u, mij te zeggen, waardoor ik uw liefde en achting verloren heb?... Wat heb ik mis- dan? Waaraan ben ik schuldig? Ik heb 't recht, u dit te vragen en uw plicht is 't, mij te antwoorden... Ik heb je niets te verwijten, Laurens. Dan begrijp ik 't geheel en al niet meer. Dat komt, omdat je niet nadenkt, Laurens. Nadenken, vroeg hij, en waarover? Onze liefde wordt onmogelijk mijn vriend.... omdat wij toch nooit huwen kunnem... uw moeder zal ons steeds haar toestemming weigeren.... is 't dus niet veel. beter, onmiddelijk te scheiden Ja Laurens, is dat niet veel beter, zoowel, voer jou als voor miji? Glimlachend had zij; dit gezegd. En Laurens meende 't door zijn ontroe ring verkeerd verstaan te hebben. Mijn God, zegt gij;, dat, Marie?... En dat alles zegt ge mij' glimlachend.... en, ik? veel, dat- uw hand zich ongeduldig uit< de mijne trekt, omdat ge ongetwijfeld haast hebt enomdat ik u verveel. Dat is waar, Laurens, ik heb haasti? antwoordde zijl. Maxie, waarom zeidet ge zooeven, dat, 't voer u, zoowel als voor mijl, betetf ware, te scheiden? Voor u, Laurens, om lat ik u daarmee de vrijheid geef. De vrijheid, riep hij uit. Als gij' weer vrij zijt, kunt' ge een huwe lijk sluiten, dat met u en uwen naam' overeenkomt. En op die wijze voldoet/ gij! ongetwijfeld aan den vurigsten wenscb.' uwer blinde moeder. Hoe weet ge dat? Ik weet 't niet-, maar dat is gemakkelijk! te denken, te voorzien. Verdei, wie geeft u 't recht-, van m§( te denken, dat ik! aan een andere vrouw zou kunnen denken? k voorzie de toekomst en wil slechte' uw geluk bevorderen. Een vreemd geluk, Marie, want die woerden martelden mij' reeds.... Gij hebt! zulk een onbegrijpelijke gedac,hte plot seling gekoesterd. Ge hebt aldus gehan deld en gesproken, zonder wellicht na te denken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5