Dit nummer bestaat uil 2 bladen. ij Scheren ^AND VAN altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4947. Woensdag 4 September 1929. Binnenland Dit blad verschat WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525- Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. MINISTER BEELAERTS. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerfs van Biokland, is Zater dagavond uit de residentie vertrokken ter bijwoning van de Assemblee van den Vol kenbond. DOOR AUTO GEGREPEN. Zaterdagmiddag zaten twee jongens elkaar na op het voetpad in de Balistraat te Am sterdam. Juist op het moment, dat een vrachtauto passeerde, rende een der jongens, zonder om te zien, den rijweg over. De chauffeur van den wagen kon niet meer tijdig stoppen een wiel ging over het hoofd van den knasp heen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het O.L.V. gasthuis vervoerd. O— AUTOBUS VAN EEN DIJK GEVALLEN. Een autobus uit Bleskensgraaf, waarvan het gezelschap, dat uit 19 personen be stond, op excursie was naar den Vierpolder voor het bezichtigen van een stal, is bij het uitwijken voor een vrachtwagen van den dyk getuimeld, De bus sloeg enkele malen over den kop, waarbij verschillende perso nen verwondingen bekwamen. Drie inzit tenden, die zwaar gewond waren werden naar Rotterdam vervoerd, teneinde aldaar in een ziekenhuis te worden opgenomen. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is de Amsterdammer J. Bakker, oud 22 jaar to Wijk aan Zee bij het zwemmen verdronken. Zjjn lyk is tot nu toe nog niet gevonden. HEIDEBRAND. Zaterdagmiddag is een groote heidebrand uitgebroken op den Solschen Berg bij Gar deren. Militairen, die door den burgemeester telefonisch opgeroepen werden, verleenden hulp. O— ONMENSCHELIJK: Aneta seint uit Batavia De Javabode verneemt uit Magelang, dat het Hoogmilitair Gerechtshof tegen luitenant v. d. B die, zooals bekend, op Borneo een dwangarbeider aan zijn teenen ophing, een gevangenisstraf eischte van tien jaar. Het vonnis van den Krijgsraad luidde drie jaar gevangenisstraf. In het overgelegde rapport van den psychiater wordt luitenant v. d. B. toerekenbaar verklaard. ONGELUK BIlllET DUIKEN. Te Katwijk aan Zae is Zaterdagmiddag de 18 jarige zoon van ds. Meydring bij het duiken in het ondiepe uitwateringskanaal, op zulk een ongelukkige wijze op den bodem gekomen, dat hy zijn ruggegraat brak. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het Diaconessenhuis te Leiden gebracht, waar hij Zaternacht is overleden ALASTRIM. Ook buiten Rotterdam neemt het aantel alastrim-gevallen toe. Te De Klomp (ge meente Efe) is een geval geconstateerd by een van hier afkomstig kind. Ook in de gemeente Dodewaard (Gld.) komt een geval voor, evenals te Oegstgeest en Eindhoven. In laatstgenoemde plaats zyn, tengevolge daarvan alle gemeente-ambtenaren ingeënt. AANRIJDING. Zatermiddag reed de 66 jarige H. de Jong uit Bussem per rywiel over den Am- sterdamschestraatweg te Naarden en stak den weg naar links over zonder van ie voren een teeken te geven van richting te zullen veranderen. Hy werd hierby aangereden door een motorryder, den heer J. W. Wijers die uit de richting Amsterdam kwam en met een snelheid van 50 K.M. reed. Men mag van een wonder spreken, dat de heer De Joog geen noemenswaardig letsel opliep ofschoon zyn fiats onder hem werd weg gerukt eu hyzeif 40 meter werd meegesleurd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagmorgen is op den onbewaakten overweg te Goor, de 50 jarige gehuwde arbeider B. Brummelhuis uit Boekelo (gem Haaksbergen) door den D-trein Berlijn Vlissingen gegrepen. Hy was per rywiel op weg naar Goor om een begrafenis by te wonen. De man werd ongeveer twee honderd meter meegesleurd. Het lijk was ernstig verminkt. Het rijwiel, dat op de locomotief was blyven zitten, is te Goor- Zuid daarvan verwyderd. OVER DEN KOP°GESLAGEN. Zaterdagmiddag reed de 24 jarige A. C- A. M. Smit, uit Amsterdam, tydelijk ver toevende te Laren (N.H.) op zijn motor met groote snelheid over den Amsterdam- schestraatweg, toen hij plotseling op onver klaarbare wijze over den kop sloeg. Hij werd door een passeerenden automobilist bewusteloos op den weg gevonden. Da automobilist waarschuwde de politie te Naarden, waarna dr. Key?er uit Naarden, de eerste hulp verleende. Nadat Smit het bewustzijn had herkregen is hij per auto naar zijn tijdelyke woning te Laren ver voerd. Zijn toestand is redelijk wel. Het motorrijtuig werd zwaar beschadigd. TUSSCHEN MOTORFIETS EN MUUR. Terwijl vrouw Ester met haar 6-jarig dochtertje ter zijde van de Wipstrikker Allee op de grens der gemeenten Zwolle en Zwollerkarspel in een der gevaarlijke bochten naar het drukke verkeer stond te kijken, kwam de motorrijder M. uit laatst genoemde plaats in razende vaart aanrijden. Hy kon de bocht niet goed nemen, waar door hy met kracht tegen den muur van een schunr botste. Moeder en dochtertje geraakten zoo ernstig tusschen motor en muur bekneld, dat het meisje bijna opslag dood was. Vrouw Ester werd met een gebroken arm en eenige lichte kwetsuren naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle over gebracht. ADDERS. De bosschen van Norg (Dr.) werden on veilig gemaakt door de aanwezigheid van adders. Een bezoeker van het bosch in de omgeviDg van Nojpg, die een plekje had uitgezocht om te rusten, wilde gaan zitten, toen zijn aandacht getrokken werd door enkele paddenstoelen, welke hij ging be kijken. Even later bij zijn overjas, die hy op het gras gedeponeerd had, terugkomende, zag hij een groote adder van wel 4 meter lang. Het beest verdween in het gras. Eenige meters verders kropen plotseling weer drie van die beesten rond, terwijl op een andere plaats in de zon zich drie exemplaren lagen te koesteren. OVERLEDEN. In het Ziekenhuis te Arnhem is over leden het 9 jarig zoontje van den heer Kat, dat Zaterdagmorgen in de Hommelstraat aldaar door een vrachtauto werd overreden en daarna met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis was vervoerd. Het kind was met zyn moeder inkoopen voor Koning'nnedag gaan doen en was den weg overgestoken, terwijl zijn moeder nog in den winkel stond. 3 Kinderen levend verbrand. Uit Rucphen (Noord-Brabant) wordt gemeld In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in een hut bewoond door den arbeider M. K., vrouw en 7 kinderen. K. was eenigen tijd geleden wegens huurschuld uit zyn huis gezet, daarom had hy zelf een hut gebouwd. De hut stond spoedig in lichtelaaie. De ouders en 4 kinderen wisten zich te reddeD, doch 3 kinderen resp, 8, 6 en 2| jaar, ver brandden levend. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. Zij arresteerde den arbeider M. H. uit Rucphen en later ook de vrouw van M. K voornoemd. Ze hebben bekend de hut in brand gestoken te hebben. OVERREDEN. Aan de Waalhaven te Rotterdam zyn Zaterdagmiddag 2 kinderen van schipper Peekstok van het in de haven liggende schip xWillebrordusc, terwijl zy op deD wal speelden, door twee motorrijders over reden. Het 8 jarige meisje W. J. Peekstok, bleek het rechterdijbeen te hebben gebro ken, terwyl haar 7 jarig broertje T. Peek stok een schedelbreuk had bekomen. Beide kinderen zijn per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verplegiag werden opgenomen. ZWARE BRAND BIJ DE VORK. Op het voormalige station De Vork heeft een felle brand gewoed. De groote goe derenloods. waarin gevestigd was de kunst mesthandel van de fi-ma Van de Pol, is door onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel afgebrand. Door het vuur zijn ook verwoest de opslagplaaten van de firma Kempkes Waterreus, waar veel vaten terpentyo geborgen waren, Ook de kolen- loods van de firma Chrispyn te Oosterhout is in vlammen opgegaan. Tevens zyn tal van fruitkisten verbrand. Da vuurzee tastte de seinregeling van het doorgaand verkeer aaD, zoodat in het trein verkeer nogal vertraging ontstond. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos. gedurende zoo langen tijd verbonden is geweest aan de zaak van den wereldvrede nu de plaats is geweest van een Confe rentie, welke terecht kan beschouwd wor den als een groote stap naar dat doel. (w.g.) Arthur Henderson. MET GESTOLEN AUTO EEN MAN DOODGEREDEN. Zaterdagnacht is op den Haarlemmerweg, even buiten Sloterdijk, bij den zijweg naar Sloten, een tragisch ongeluk gebeurd. De 25 jarige caféhouder J. B. uit Zandvoort stond zyn auto te repareeren aan den kant van den weg. Plotseling werd hij overreden door een auto, komende uit de richting Amsterdam. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, werd beschadigd en de bestuurder maakte zich uit de voeten. Kort na het gebeurde kwam een motor ryder uit de richting Haarlem langs, die onmiddellijk de politie waarschuwde. B. bleek reeds te zijn overleden. In den vroegen morgen gelukte het de politie den bestuurder van de auto, die het ongeluk had veroorzaakt, te arresteeren. Het bleek de 21 jarige S. te zijn, die de auto ge stolen had ten nadeele van de Estotaxi Mij. S. is in verzekerde bewaring gesteld. Het slachtoffer van dit tragisch ongeval was 3 maanden gehuwd. aM geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als rrmrt vóór het in^ zeepen de |>üid even inwrijft met slechts een weinig KANO tfoOR MOTORBOOT OMVER GEVAREN. Zondagmiddag is op den Amstel, ter hoogte van het Arbeiderssportpark »Amstelrust« een ernstig ongeluk gebeurd. Om ongeveer kwart voor vijf, toen het in de omgeving nog vrij druk was, werd een kano, waarin zich twee jongens bevonden, door een motorboot aangevaren. Het ranke vaartuigje sloeg om en de bei de inzittenden geraakten te water. Het warme weer had heel wat water sport-enthousiasten tot een tochtje op het water verleid en het speekt dus vanzelf, dat dit ongeval niet onopgemerkt bleef. Een der jongens had men spoedig op den wal gebracht. Hij was buiten bewustzijn. Door toepassing van kunstmatige adem haling werd hij weer tot bewustzyn ge bracht. Toen bleek, dat nog een jongen in het vaartuigje had gezeten. Onmiddellijk werden pogingen aangewend ook den twee den drenkeling op het droge te brengen. Aanvankelijk slaagde men daarin niet. Na ongeveer 20 minuten dreggen werd het lichaam van den anderen jongen ge vonden. De jongen, Frans Verdik genaamd bleek te zijn overleden. EEN TELEGRAM~VAN HENDERSON AAN H. M. DE KONINGIN. Minister Arthur Henderson heeft uit Genéve aan de Koningin het volgende telegram ge zonden Majesteit, Het moge mij vergund zyn U mijn nede rige gelukwen8chen aan te bieden op Uwer Majesteit's geboortedag en myn oprechte wenschen voor Uw gezondheid en voor de welvaart van Uw land. Ik gryp deze gelegenheid aan om Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijn diep gevoelden dank voor de ware gast vrijheid door Nederland jegens my en mijn collega's op de jongste Conferentie betoond. Het is byzonder passend, dat Uwer Majesteits Residentie, welke zoo nauw en voor let Laid vai Heusden en AlteieJeLaigstraat nU Bommelerwaard —O— —O—— verricht hadden kunnen worden. De be spreking der andere rekeningen wil de Commissie liever in besloten vergadering houden, zij kreeg den indruk dat er fic tieve bedragen op voorkomen en nu is het mogelijk dat na verkregen inlichtin gen, de duisterheden worden opgeheven Un daarom lukt het de commissie betei Vergadering van den raad der gemeentede besprekingen in besloten vergadering ^MÜROL Doos 30-60 eo 90 ctTube 80 et. Bij Apoth'. en Drogisten. ANDEL op 30 Augustus n.m. 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. d. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. v. Andel. Ais de Voorzitter de vergadering met lezing van het formuliergebed opent, zijn de heeren Verwijs en v. Wijgerden afwe zig. De secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. De heeren Verwijs en v. Wijgerden ko- m.n ter vergadering. Aanbieding Gem.-begrooting en die van het G.E.B. voor 1930. De heeren v. Hou- welinsren en v. Wijgerden worden aan gewezen, deze begrooting te onderzoeken. Vaststelling pensioengrondslag van den Veldwachter en Secretaris' der Com. tot Wering schoolverzuim. De pensioenraad heeft aanmerking gemaakt op de pensi oengrondslagen voor deze ambtenaren. Die voor de veldwachter behoort van 1600.— epi 1826.— te worden gebracht en die voor den Secretaris voor de Commissie tot wering van schoolverzuim op- f 10.— te worden gesteld en dit met terugwerkende kracht, ingaande 1 Juli 1922. De ge meenteveldwachter zal zelf f73.45 en de secretaris van de Commissie tot Wering van schoolverzuim f 3.25 hebben te be talen. De bedragen voor de gemeente zijn respectievelijk f 222.85 en i' 10.09. De Voorzitter noemt het een gedwon gen fraaiegheid waaraan niet valt te ont komen. Met algemeene stemmen worden de pensioengrondslagen vastgesteld als .aangegeven. Wijziging van de gemeente-begrooting 1929. Met oog op* de vastgestelde pensi oensgrondslagen moet een begreotingswij- ging plaats hebben. Ook voer een bedrag van 200.— aan kwade posten moet de begroeting worden gewijzigd. Met alge meene stemmen wordt ook hiertoe be sloten. Ingekomen stukken: Schrijven van de vereeniging voor wet telijke dierenbescherming, waarin wordt verzocht wettelijke bepalingen in het le ven te roepen, voor goede huisvesting van dieren. De Voorzitter meent dat met het oog te houden. Het is best mogelijk dat de fout niet bij de menscben zit en al leen bet Dag. Best. schuld treft, deze had dergelijke rekeningen waar niet wijs uit te worden is moeten weigeren. Er kan in een openbare vergadering even wel moeilijk in den breede over deze kwestie worden uitgewijd, er zijn echter aanwij zingen dat er niet juist berekend is. Voorzitter. De heer Gulden, sprekende namens de Commissie maakt het nu nog erger. Nu wordt de schuld opi B. en W. geschoven en is de Commissie zoo laf dit College over de leveranciers van de gemeente, een slag te geven en zou nu verder de zaak maar in een onderonsje willen afwerken. Dit is een heel goedkoo- pe conclusie, docii ik neem daarmee geen genoegen, de Commissie moet nu met de rekeningen komen, namen noemen epi zeg gen Jat is" fout B. en W. zijn in het open baar aangevallen moeten zich ook in het openbaar kunnen verdedigen. v. Straten. Daar hoort ook bij de otp>- gaaf welke werkzaamheden door B. en W. zijn opgedragen aan een persoon buiten de gemeente,, die ook door iemand in de gemeente verricht hadden kunnen wor den. v. d. Schuijt. Hoe komen B. en W. er toe v. d. Wiel machinist aan den Water toren te Werkendam, werkzaamheden op te dragen aan de Werkensche school. i Voorzitter. Dat zijn misschien werk zaamheden geweest die verband hielden met de waterleiding. v. d. Schuijt. De werkzaamheden zijn veiiicht aan de waterplaats verder is een aanrecht met zink overtrokken en wordt gesproken van een plaat in den schoor steen. Ik vind het treurig dat men der gelijke werkzaamheden door iemand uit Werkendam laat verrichten. Voorzitter, v. d. Wiel is ambtenaar bij de Waterleiding en verricht als zoodanig ook wel werkzaamheden in de Werken, en nu kan het best zijn, dat B. en W. omdat hij- toch bezig was, hem een klei nigheid hebben laten doen, wat ook door iemand uit de gemeente verricht had, kunnen worden. De gemeente Werken dam laat hem daartoe de vrijheid om dat v. d. Wiel met zijn werkzaamheden op de plaatselijke omstandigheden geen aan -le waterleiding geen behoorlijk be rennen aanwezig zijn om bepalingen te g.taan heeft. v. d. Wiel is voor ons niet maken, de stallen zijn in de gemeente niet j de machinist, doch v. d. Wiel, best mo- van grooten omvang. Al^ is het idee heel j gelijk dat hem tegelijk is opgedragen een plaat in de schoorsteen te leggen. Ik mooi, toch acht spr. het een bezwaar de mensclien steeds maar meer aan ban den te leggen en op kosten te jagen. Al leen als in het vervolg gebouwd wordt, zou er misschien op gelet kunnen worden. De heer v. Wijgerden acht de bouw verordening reeds kras genoeg men be hoeft de bepalingen werkelijk niet, te verzwaren. Het schrijven wordt hierop voor ken nisgeving aangenomen. Daar verder niets te behandelen is en geen der heeren meer het woord vér- langt sluit de Voorzitter de vergadering. Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. De Voorzitter brengt in de allereerste plaats de Commissie dank vcor bare be moeiingen. Wat de opmerking over con versie van leeningen betreft, de Com missie kon weten dat reeds het vorig jaar big de begrooting er op gewezen is, |dat een leening niet kon worden ge converteerd. Er is slechts eene leening die van de Wed. Scheurwater van f 4100 a 5i/2 pCt. dus niet 6 waarover wel ge sproken is, ze te ccnverteeren, doch waartoe op- verzoek van de Wed., die in 1922 het bedrag onder zeer voordee- lige conditie heeft verstrekt niet is over gegaan. Het bedrag is toen geleend, tegen een rentevoet van 5i/2 pCt. wat voor dien tijd zeer laag was en met een aflossing van f 200 per jaar. Wat de rekeningen betreft, deze kwestie komt telkens aan de orde, het valt moeielijk te beoordee- len of een artikel tehoog berekend is omdat daarbij! rekening gehouden moet ze niet voor lafaards uit te schelden. vind het kleinzielig dat B. en W. daar van een verwijt wordt gemaakt. v. d. Schuijt. Goed, maar waarom, is niet iemand uit de gemeente genomen. Vocrz. Dan moet de raad besluiten dat B. en W. niet buiten de gemeente mo gen gaan een dergelijk besluit is er niet. Wat het soldeeren en de sch Dorsteen plaat betreft, daar kan Weth. v. Straten mis schien wel eenige toelichting over geven.. v. Straten. Van der Wiel heeft mij ge zegd dat hij nog een oud rekeningetje voor de gemeente had loop-en, dat hij had ingediend bij oud secretaris Vos. Vraag het maar aan mijnheer Bottenberg zei van der Wiel en dat heb ik ook gedaan, doch ideze verwees me naar het Hoofd der school van Duijnen. Na informatie ben ik tot de conclusie gekomen dat v. d. Wiel een plaat op den schoorsteen had, ge maakt die er was afgestormd. v. d. Schuijt. Waarom dan niet een gespecificeerde rekening ingediend f12 voor een plaat is toch een reuzen bedrag. v. Straten. In de W. O. loopt water leiding die moest in orde gemaakt wor- |den en dat moet toch gebeuren, door iemand van de waterleiding. Gulden. Mijnheer de Voorzitter U is, wat heet van stapel geloop>en. De com missie heeft heel gemoedelijk een op merking gemaakt. B. en W. zijn ten slotte aansprakelijk, reeds herhaaldelijk heb ik er opi gewezen, dat men de rekeningen zou laten specificeeren. B. en W. laten dat maar gaan, als de Commissie daar over een opmerking maakt, behoeft men worden met de kwaliteit. De Commissie heeft verder een naam genoemd en nu gaat het naar spr. meening niet aan, om de verdere bespreking in besloten vergadering te houden, nu men eenmaal iemand heeft genoemd, meet men ook de feiten noemen. De heer Gulden zegt dat de Voor zitter zich schijnbaar vergist, v. d. Wiel uit Werkendam is niet genoemd, omdat hij te veel gerekend zou hebben, doch alleen, omdat door dezen werkzaamhe den zijn verricht, die ook docr ingezetenen Voorzitter. U verwart de zaak. Gulden. De Commissie wil niet worden uitgemaakt voor lafaards, de grief loopt tegenover B. en W. Voorzitter U hebt in een openbare vergadering een opmerking gemaakt, waar deer de menschen den indruk krijgen. B. en W. spelen met de leveranciers onder een hoedje. Gulden. Daar is niemand, die daar aandenkt. Voorzitter. Die conclusie moet men toch trekken als de Commissie geen na-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1