DE LENTEFEE FEUILLETON püpss? Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4949. Woensdag 11 September 1929, Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS Parlementair Overzicht. Buitenland ^and VAN ALTENA Dit blad mnchynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemêntsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regt! meer 45 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DOOR JULES MARY. POLITICUS. smaakt a/s mom voor tint Lul in Heusden n mtiiUiliiistrut tilt Bmtltrviirl Een opmerkelijke figuur in het par lementaire leven Koninklijke be- lconing Kamerleden die niet sla pen De Scheldekwestie. Wanneer aan den vooravond van den 31en Augustus de milde lintjesregen op al of niet roem-dorstigen nederdaalt, kan men er vrijwel zeker van zijn, da,t in een of anderen vorm eenige markante fi guren uit ons parlementaire leven in het oranjezonnetje worden gezet, en al dus een openlijke erkenning v»in hupnte verdiensten ontvangen, vrij van politieke bijsmaak. Zoo is nu de oud-minister van financiën, oud-lid van de Eerste Kamer en thans benoemd verklaard lid van de Tweede Kamer: de heer H. Colijn benoemd tot Minister van Staat. Hetgeen door velen ook door politieke tegenstanders beschouwd wordt als de bekroning van een merkwaardig actieve carrière van Üen man, die, opgeleid voor onderwijzer, bij! het Instructie Bataljon in Kampen tot luitenant werd opgeleid, tot 1907 hij! het Indische leger diende, diverse onderscheidingen voor betoonden moed ontving, en vervolgens in het civele be- tetuursleven overging, om enkele jaren iden grooten oorlog in de Tweede Ka mer zijn trede te doen. En reeds in 1911 zien we Colijn als minister optreden. iVan oorlog natuurlijk. In 1912 tevens .van Marine ad interim. Dan volgt een periode van minder groote directe ac tiviteit, want van 1914 t,ot 1920 zit Co lijn dan in de Eerste Kamer. Het jaar 192-2 vindt hem weer in het „harrenas" terug, in de Tweede Kamer. Er komen donkere dagen voor Nederlands financi eel© positie. De na-oorlogsmaladse doet zich gevoelen, heel Europa zucht on der de gevolgen van den oorlog. De her- stelstrijd is zwaar. Gedesorganisserde va luta's in heel Europa ruineeren den han den. De Nederlandsche Staat leeft op te groeten voet. En dan, in Augustus 1923, aanvaardt Colijn de portefeuille van financiën. En voert een krasse bezuini- gingspolitiek, die hem veel vijanden op den hals haalt, veel critiek, veel misken ning ook wellicht. De ambtenaren kunnen |de ge.- eliiedenis van het Bezoldigings besluit niet licht vergeten. In 1925 treedt hiji vervolgens -op als kabinetsformateur, om daarna in 1926 weer in onzen senaat zitting te hebben. Tot nu toe. Dat is in vogelvlucht de staat van dienst van deze merkwaardige figuur uit ons par- 68 Wat dan, mijnheer wat dan? Hij meende, dat, hoe uw gedrag in den laatsten tijd ook tegenover hem was, hij uit genegenheid voor zijn vroegere liefde tot u, het beter was, dat zij 't van een vriend van hem te weten kwaamti Ach Gcd, mijnheer, waar handelt 't dan ever. Vermoedt gij 't niet, mejuffrouw. Gij kendet de wensch van mevrouw de Sou- laiints immers Nu begon zij* 't te begrijpen. Wankelde hoorde zij Gaume toe, met haar hoofd naar hem uitgestrekt, als om ,de woorden van zijn lippen te lezen, terwij 1 zij haar handen krampachtig tegen haar luid kleppend hart hield. 'tLukt, 't lukt, mompelde de agent. Glimlachend hervatte hg nu: Mijnheer de Soulaimes heeft rekening met zijn familie gehouden., zgn hart moe ten laten zwijgenen nu mejuffrouw zal hij weldra huwen. Sinds eenige minuten verwachtte zij dat woord reeds. Zij had 't voorzien en ontving den slag wankelend en bleek als een doode. Ach mijn God. Gaat hij huwen..... Nu reeds. Mgn God, Mgn God. Snikkend viel zij nu bewusteloos op den lementaire leven, die tegelijkertijd lei der van de a.r. partij is. Een andere meerendeels militaire fi guur Joet zijn intrede in de Tweede Kamer, namelijk, het r.k. lid Th. F. M. Schaepman, in de plaats van den heer J. C. van Beek, die zgn benoeming in de vacature Deckers niet aannam. Men herinnert zich wellicht, dat de heer van Beek, op grond van de overeenkomst be treffende de kwaliteitszetels der r.k. staatspartij, voor zgn benoeming zou be danken. De heer Schaepman is ook afkom stig van het Instructie Bataljon en was van 1897 tot 1920 in militairen dienst (laatstelijk als kapitein). Later werd hij adjunct-directeur en parlementair redac teur van de Maasbode. Men mag dus aan nemen, in dit nieuwe lid iemand te krij gen, die tot zekere hoogte het klappen van de zweep kent. j|( Intusschen zijn de ijverige vragenstel lers, die den Ministers o:k tijdens het en voor de belangen der kiezers waken, reces laten merkten, dat zij niet slapen, en voor de belangen der kiezers waken, op; hun post. Zoo kwam het Eerste Ka merlid Smeenge voor de voetgangers op, een categorie van weggebruikers, die het al is er grootendeels sprake van eigen schuld in dit geval, in verband met de anarchie der voetgangers ten opzichte vfan de regels van het verkeer in onzen tijd van snel en mechanisch verkeer soms wel wat hard te verant woorden heeft. Meneer Smeenge wilde van den Minister van Waterstaat weten, of die niet van. oordeel was, dat bij de wegenverbetering, naast de belangen van het snel- en rijwielverkeer, ook die van de voetgangers in het oog dienen te worden gehouden? En zeer diplomatie ke vraag, waarop de Minister zonder schijn van twijfel dadelijk „ja" zal ant woorden. En, aldus was ongeveer meneer Smeenge's tweede vraag, of de minister in geval van „ja" dan wilde bevorderen, dat bij den aanleg van nieuwe of ver breeding van bestaande wegen, dooT den aanleg van wandelpaden ook aan de be langen der oudste rechthebbenden, na melijk der voetgangers, aandacht zou wor den geschonken. Tenslotte De Scheldekwestie. Er moeten in de Belgische bladen van 23 en 24 Juli be richten hebben gestaan over strandingen bij Ylissingen, althans opi Nederlandsch gebied, van Duitsche en Engelsche sche pen, waarover volgens die bladen in Ant werps che scheepvaartkringen groote ver ontwaardiging heerschte, omdat die stran dingen geweten werden aan het gebrek kige onderhoud van de bevaarbaarheid der Schelde. Nu er bestaan twee mogelijkheden. Of de berichten zijn „gekleurd" en sterk over dreven, misschien zelfs wel geheel of gedeeltelijk gefantaseerd. Of, er zit een grond van waarheid in. En dan is het ernstiger. En om dat te weten te komen, grond. Gaume trad op haar toe. Alle duivels, ik ben wellicht te ver gegaan. Zachtjes riepi hij haar toe. Mejuffrouw, Mejuffrouw Ma.rie-R.ose.. Schep moedAlles was toch tusshen u beiden uit.... Gij hebt 't immers zelf zoo gewild. Zij bleef bewusteloos liggen. De agent schrikte ervan, zoo bleek zij werd en zoo onbewegelijk als zij bleef liggen. Zou ik haar gedood hebben, dat arme kind?.... Dan heb ik wat opi 'mgn gewe ten. Maar 't is niet mogelijk.... Juffrouw Marie. Aanvankelijk had hg alleen met haar willen wezen, doch nu 't zoet ongeluk kig afgeloopen was, wilde hij hulp gaan inroepen, toen 't jonge meisje zich bewoog woog en haar oogen opslceg. Hij nam haar in zgn armen en legde haar nu op een canapé neer. Daar wachtte hij, todat zij geheel bij gekomen zou wezen. Zij sloeg echter geen acht op hem. 't Scheen wel, alsof zij niet vermoedde, dat hg bij haar stond. riotseling herinnerde zij zich, 't 'geen zij! gehoord had en barste in een luid zenuwachtig gesnik uit, een zenuwen- cri sis. Achter de canapé stond Gaume glim lachend zgn handen te wrijven. Best zoo, best zoo, mompelde hij glim lachend. Dat had hij verwacht. Hij liet haar uitweenen, in de overtui ging zijnde, dat met haar tranen ook haar moed verdwgnen zou en zij hem weldra alles bekennen zou. Zich over de canapé heenbuigende, flui- stelde de heer Vliegen aan den Mini ster van Waterstaat de vraag, of Zexc. mee kon deelen, of, en, zoo ja, welke strandingen omstreeks dien tijd hebben plaats gevonden op de aangegeven plaats, en of inderdaad de oorzaken in bovenbe doelde berichten juist werden weerge geven. En verder, of in het bevestigende geval, maatregelen van de zijde van Wa terstaat werden genomen (en welke!) of zullen genomen worden, om in dien toe stand verbetering aan te brengen. Een zeer belangwekkende kwestie, wa; op' een helder en klaar antwoord/fen zeerste gewenscht is. O Openbare vergadering v. d. Raad der Ge meente ALMKERK op Vrijdag 6 Sep. 'm. 10 uur. A/wezig de heeren Koekkoek, A. v. d./Stelt Az. en Nieuwenhuizen. Voorzitter de Heer A. de Jong, (loco- urgemeester) Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed, en ver zoekt hierna den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde. zijn ingekomen stukken: Een schrijven van de vereeniging voor wettelijke Dierenbescherming waarin- zij den Raad in overweging geeft om b.v. biji branden enz. goed toe te zien, dat daarin zoo min mogelijk vee verloren gaat. En verzoeken tevens in de bouw verordening opi te nemen, dat de stallen voor 't vee van moderne Constructie moeten zijn. De Heer Van Leeuwen zegt dat het hier toch enkel gaat over Dierenbescher ming, maar spieker kent hier ook wel gevallen, dat ingrijpen wel noodig was, b.v. dat van een persoon beesten in de weide liepen, zonder eten of iets en dat ze da,gen achter een^ aan 't hek staan zonder voeder. De Voorzitter zegt nu komen wij weer op een ander terrein want als men olan eens bij alle veehouders de stallen zou den gaan bezichtigen naar 't eten, dan zou men misschien nog wel meer ont moeten. Waarna dit schrijven opi voorstel van B. en W. voor kennisgeving wordt aan genomen. Een schrijven van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten waarv. ook de gemeente Almkerk lid is, om aansluiting bij de Provinciaale afdeelng. Op voor stel van B-. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de stichting Moe- sterde hij Gij- bemint hem dus nog altijd? De tranen begonnen opnieuw te vloe en. 't Gesnik werd vreeselijk. Meedoogenloos vervolgde hij Daar ook gij gaat huwen, kan 't u immers niet schelen. Gebruik uw ver, stand, 't Is een kwestie van eigenliefde niet van liefde. Gijl verbaast er u over, dat mijnheer de Soulaimes u zoq spoedig dig heeft kunnen vergeten en wilt, dat hij u liefheeft, terwijl gij hem niet meer bemint. Zenuwachtig snikkend riep zg nu uit. Maar ik bemin hem, ik bemin hem, mijn God, mijn God. Als gij hem bemint, waarom hebt gij hem dan verlaten? Waarom verbergt gij u dan?... Waarom huwt ge dan? Troosteloos herhaalde zg slechte Ik bemin hem. Ik bemin hem. Een vreemde manier om hem te beproe ven. Ach, mijnheer, wat zij t ge toch wreed. Hg zette zich nu naast haar neer en vatte haar hand. Gij hebt ongelijk, mij niet als een vriend te beschouwen. Ik kan u wellicht nog van veel dienst zgn, indien gij openhartig zgt. Helaas. Waarvoor zou dat goed we zen, Laurens is immers toch voor mij verloren. Wie zegt dat? En dat huwelijk?.... Daar is geen sprake van, heden ten minste niet. Dan hebt ge gelogen. Ja mejuffrouw. Waarom Omdat ik wel vermoedde, dat gg' mijn- deiheil te Tilburg, waarin zij den Rand verzoeken deze inriehtng eene subsidie toe te kennen. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven voor kennisge ving aangenomen. Hierna wordt een adres behandeld wat betreft het aanstellen van een schoolarts. De heer Noorloos vraagt wat hiervan de bedoeling is. Voorzitter zegt- dat hierdoor de sctfoc 'kinderen dan worden onderzocht .v. naar Keel, Oor, neus en verschillende andere ziekten maar spreker zou liever in deze aangelegenheid een afwachtende houding aannemen, daar dit voor een plattelandsche gemeente bijna, ondoen baar is. Waarna dit schrijven voor ken nisgeving wordt aangenomen. Een schrij- van van de Gezondheidscommissie ge vestigd te Heusden, waarin zij den Raad verzoekt te rekening, waar ia voor de ge meente Almkerk een bedrag van f 184.14 voorkomt te willen goedkeuren. Aldus wordt besloten. Hierna wordt door de commissie tot 't nazien der Gem.-rekening dienstjaar 1928, bij monde v. d. Heer Verschoor ver slag uitgebracht en zegt deze dat de re kening keurig in orde en accoord is be vonden, en richt in verband hermede een bijzonder woord van dank tot den sec. en B. en W. voor de groote werkzaam heden hieraan verricht. De rekening sluit met een batig saldo van f 12.852.75. Waarna de Gem.-begTOO- ting 1930 den Raad wordt aangeboden en geduiende 14 dagen opi de secretarie ter inzage ligt. De sec. zegt bereid te zgn, indien dit noodig mocht blijken, hierover de noodige inlichtingen te verstrekken, en wel opi Zaterdag 14 Sep. n.mj. 7 uur (Z.T.) Bdji de gebruikelgke rondvraag zegt de heer v. d. Meijden, dat de heer A. v. d. Oord alhier, in zijn bedrijf nog steeds veel last ondervindt van den elec. paal, welke aldaar op zgn erf geplaatst is. Spreker zegt wij zijn verplicht hem be hulpzaam (te zijn, en stelt voor dit in handen van de Elec. Oom. te geven. Ook de Voorzitter zou graag tot een oplossing dien aangaande komen. Terwijl de heer Noorloos aanraadt zco spoedig mogelijk wat betreft de ver plaatsing dezer paal een oplossing zien te vinden. v De heer verschoor ondersteunt het voerst-e], van den Heer v. d. Meijden. Besloten werdt de Elec. Com. opdracht te geven hierin te voorzien. De heer v. Leeuwen zegt dat nu de gemeente toch weer de dupe is geworden, door van Oord zgn winstbejag. Spre ker zegt de grond welke uit het gat nabij die lichtpaal gekomen is, heeft van Ocrd verkocht voor f 100.— nu zou spreker hierin wel willen voorzien maar vooraf hierover toch van Oord eens in lichten, da,t het toch zijn schuld is, dat nu verplaatsing van dien paal noo dig is. De heer Noorloos zegt dat het niet is zooal de heer v. Leeuwen verklaart, want toen die lichtpaal daar gezet is heeft van Oord nog gezegd zet hem daar niet neer, want het belemmerd zeer het op en afrijden en nu wil hij f 5.— geven en zelf mee helpen, als de ver plaatsing geschied. De heer Verschoor zegt nog, als men vandaag een paal plaatst zal hij: mis-, schitn over één jaar weer in den weg staan. De heer Burghout verzoekt de straat aan de Kerkpoort wat op te laten ma ken, spreker zegt wanneer het regent scheppen de menschen bijna de schoenen vel, zulke gaten liggen daar, of wanneer de lijkkoets daar moet draaien, dan kan te ld ze bijna. De Voorzitter zal de Later hiervan kennis geven. Ook zegt de heer Burg hout dat er enkele marktbussen. in de strafiat stuk' zijn, spreker zegt dat dit zeer gevaarlijk is des avonds en verzoekt deze te laten herstellen. De Voorzitter zal ook hiervan den Gem, opzichter in kennis stellen. De heer v. Leeuwen zou graag de raadsvergaderingen des avonds houden, daar dit volgens spr. veel gerieflijker is, dan als op den dag. De Voorzitter zegt deze vergadering nu voor den middag te hebben gehou den, daar er dezen middag een kinderfeest plaats vindt. I Daar de meeste leden niet voer des avonds vergaderen zgn wordt op het voorstel v. d. heer v. Leeuwen niet inge gaan. De heer A. v. d. Stelt Czn. zou graag in verband met het druk verkeer, a d. stoepi bg de boterfabriek te Nieuwen- flijk, een bord geplaatst zien, met 't opschrift rechtshouden en verzoekt de politie opdracht te geven oan op kruis wegen enz. goed op te letten, daft er rechts wordt gehouden. De Voorzitter zegt, bijna alle auto's wielrijders en ook voetgangers weten dat! zij rechts moeten houden. De heer Noorloos zegt dat er toch! nóg wel ongelukken gebeuren al wordt er voldoende rechts gereden, b.v. bij1 bodh- ten kruiswegen enz. en al staan er waar schuwingsborden. De Voorzitter brengt in verband met' dit gezegde naar voren dat hij! gelezen heeft, dat er zoo pas een nieuwen crono- meter is uitgevonden, welke wanneer eien; auto Opkomst is door de politie ajf kan geconstateerd worden, of deze te hard rijd of niet, spr. zou zop'n nieuwe uitvinding voor de politie alhier ook wel nuttig vinden. Daar niemand meer 't woord verlangt sluit de Voorzitter deze openbare ver gadering en gaat de raad over in geheime zitting. BERGTOERISTEN VERONGELUKT. Twee toeristen uit München, die een tccht hadden ondernomen cp de Watz mann, worden sedert eenige dagen ver mist. Er bestaat geen hoopl, dat zij' nog leven. Voordat de toeristen hun tocht] on dernamen, werden zij gewaarschuwd. heer de Soulaimes nog steeds lief hadt, dat gij daarin tegen uw hart en wil gehandeld hebt, dat gij slechts 't slacht offer uwer liefde waart. Maar waarom hebt gij mij dan zoo ge marteld? Wat kan 't u baten, te weten, dat ik geen wil meer heb, dat ik be loofd heb, Laurens te ontvluchten en en dat ik hem steeds ontvluchten zal Voor 't oogenblik Voor 't oogenblik baat 't mij niets, juffrouw, maar wellicht spoedig. Gij' hebt mij beloofd, mijuheer, nooit uw stapi van heden aan Laurens mede te deelen. Nooit, meujffrouw. Deel mij dus even eens onder de stipste geheimhouding me de, wie u van. mijnheer de Soulaimes rerwiiderd heeft. Zijn moeder en broeder. En welke redenen hebben zij daar voor opgegeven? Weenende bij' de herinnering daaraan, verhaalde zij nu 't onderhoud met de markiezin wat men haar had doen be loven. Toen zg geëindigd had, vroeg zij Gij weet, dat mijnheer de Soulaimes door een jong, rijk en schoon meisje bemind wordt? Jenny Bertignolles Ja. Welnu, ik bemerk, dat men langzamer hand alles tot dat huwelijk voorbereid zoo langzaam en met zooveel voorzichtig heid en beleid, dat ik niet weet, hoe hg daaraan ontsnappen kan. Geruimen tijd dacht Gaume na- De gedachte, dat dit alles gedurende drie maanden in de familie de Soulaimes beraamd was met 't eenige doel: 't hu welijk van Jenny met Laurens, door kruiste een oogenblik zijn geest. Hij verwierp die gedachte echter. Waarom Laurens dan enteerd? Waar om Michel met een faillietverklaring be dreigd? Waarom die diefstal uit de kas? Waarom Jactel vermoord? Zijn vernuftige geest kon hieruit echter niets opmaken. Opi 't geluk dacht hij alles, maar wel dra geraakte hiji zoodanig in die voor stellingen verward, dat hij in zichzelf geen vertrouwen meer stelde. Hij' verliet Marie-Rosa, ten prooi aan een geweldigen toorn tegen zichzelf. We zullen zien, hoe hij te werk ging. De eerste keer, dat Laurens bij! zijn broreder kwam, na de geheimzinnige ver dwijning van MariejRosa, nam de mar kiezin hem bij de hand en verzocht hem, zich hij haar neer te zetten. Hij gehoorzaamde. Mijn kind, zeide de markiezin, ga bg mij zitten. Ik heb je iets te verzoeken...* jeter nstige dingen te zeggen. Wat dan moeder? Je hebt mij- toch lief, niet waar? O, mgn lieve moeder, hoe kunt gte zulk een vraag doen. Gij' zult me dus geen verdriet aan d< en Gij' hebt om mijnentwille zooveel go- leden Ik zou mijn leven wel willen geven om u eenig verdriet te besparen. 't Leven eisch ik niet van je, mijn zoon, en toch heeft het er veel van. weg. 't Is een zeer groote opoffering.....i... *t vergeten van een onmogelrjken droom ter vervulling van een piicht. Spreek moeder..... Van mij kunt gij alles eischen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1