Tweede Blad Ho. M9 Woensdag 11 September voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws Vragëo op rechtskundig gebied Binnenland BEHOORENDE BIJ HET merkt als een deel van uw inkomen, zoo dat U daarvan belasting verschuldigd is. En zulks nog te meer wanneer U vrijwillig in uwe tegenwoordige woonplaats woont en evengoed in den Haag zoudt kunnen wonen. Door twee leden van een gemeenteraad i3 een schryven gericht aan den xRaad van State*, over eene kwestie welke in die gemeente aanhangende is. In dit schryven hebben zy den naam genoemd van een zeker persoon, als zou deze beleedigende woorden hebben geuit aan 't adres van de Prov. Griffie. Daar deze persoon geen lid van den raad is, zooals in het schryven wordt voorgesteld en met deze kwestie niets te maken heeft, zoo vraag ik, kunnen leden vaD den raad zoo maar in een schryven straffeloos iemands naam gebruiken. W. v. L. Een raadslid heeft als zoodanig rechten in de raadsvergadering. Buiten de raads vergadering echter is hy gewoon particulier persoon, volkomen gelyk aan een met raadslid, zoodat hy buiten de raadsvergade ring als raadslid niets te zeggen beeft. Het schryven van de door U bedoelde raadsleden wordt dus door den Raad van State beschouwd als een schryven van particuliere personen. Nu zegt U dat zy in bedoeld schryven den naam van een persoon, die geen raads lid is hebben genoemd en wel als zou deze beleedigende woorden hebben geuit aan het adres van de Prov. Griffie, of in het schryven de naam van een raadslid of van een niet- raadslid is genoemd doet niet te zake. De schryvers mogen gerust iemands naam in een brief gebruiken mits ze hem daardoor maar niet opzettelyk in goeden naam en eer aantasten. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Iemand verkocht my een koe en garan deerde my hare melkopbrengst op minstens 20 L. per dag. Nu blykt de koe maar ten hoogste 12 L. te geven. Is dit nu als een verborgen gebrek te beschouwen D. S. Wordt door het plaatsen van een hek, dat zonder eenige moeite kan worden geopend en weer gesloteD, de uitoefening van eene erfdienstbaarheid geacht verhin derd of bemoeilykt te worden W. W. In deze gemeente ligt eene uiterwaard, genaamd »Het Wykerzand*. Het beheer daarover wordt gevoerd door een Bestuur, gekozen door en uit Stemgerechtigden voor genoemde uiterwaard. Rechtspersoonlijk heid bezit deze als ik het noemen mag corporatie niet. Mag men zich nu in de vergadering van Stemgerechtigden door een gevolmachtigde doen vertegenwoordigen Het reglement zwijgt voor zoover my bekend -over de bevoegdheid tot stemming bij volmacht. Dit is echter even min uitdrukkelijk verboden. Gaarne zou ik hierover Uwe zienswyze vernemen. B. W. Ik ben werkman en verdien f 0.50 per uur in de omgeving van Den Haag. Ik kom elke week naar huis gedeeltelijk per fiets en gedeeltelyk per boot of soms per trein, en geniet daarvoor f 2.50 per week als reisgeld, ben ik nu verplicht om van dat reisgeld ook nog belasting te betalen A. V. Vergoeding van reisgeld wordt aacge- BRAKEÜ" NEDERHEMERT. WASPIK. WAALWIJK. Id de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, welke Donderdag 12 Sep tember' des middags te 3 uur, in algemeene vergadering bijeenkomt, zal o.m. ter sprake worden gebracht een schryven gericht tot den Burgemeester van Loon op Zand inzake bestryding van het euvel der vliegende win kels. In het advies aan het bureau wordt er op gewezen dat in een rondschrijven van 26 Nov. 1928 om medewerking aan de Burgemeesters werd aangedrongen om het euvel der vliegende winkels te bestryden, waarby wy wezen op een ministerieele uit spraak aan de hand waarvan met intrek king van de drankvergnnning zou kunnen worden opgetreden tegen koffiehouders. die in hun localiteiten vliegende winkels toelaten. Door het lid onzer Kamer' den heer J. C. Fredericks, werd onze aandacht gevestigd op een aangekondigde verkooping te Kaats heuvel door een deurwaarder, welke ver kooping het karakter had aan de onderne mingen die de Kamer wenscht te bestry den. Den 8 Juni 1929 hadden wy ons reeds gewend tot notarissen en deurwaarders in het district der Kamer waarby hunne mede werking werd gevraagd, om ons behulpzaam te zyn in onze actie tegen de vliegende win kels, Ofschoon wy slechts van een notaris de toezegging van zyn medewerking mochten ontvangen, hebben wy geen reden om aan te nemen dat van die zijde niet op mede werking zou kunnen worden gerekend. Van den te Waalwyk gevestigden deurwaarder is komen vast te staan dat bij de gevraagde medewerking niet wenscht te verleenen. Wy achten het daarom van belang dat onze Kamer opnieuw de aandacht van de Burgemeesters vraagt er op wyzende dat deze vorm van verkoopingen op andere wyze kan worden bemoeilijkt. Verder zal o.m. nog behandeld worden een schrijven van G. Branderhorst te Eethen be treffende den postdienst in het Land van Heusden en Altena. Het advies van het bureau luidtDe heer Branderhorst beklaagt er zich o. ra. over dat de avondbladen eerst den volgende morgen worden besteld. Verbetering zou naar zyne meening mogelyk zyn door iets latere ver zending der poststukken uit Waalwyk, waar by dan de stukken aangevoerd met trein 469 uit Lage Zwaluwe, nog zouden kunnen wor den opgenomen. Ook de correspondentie tus schen de verschillende plaatsen in de streek wordt onvoldoende geacht. Het denkbeeld van een A.T.O. dienst WaalwykGorichem zal niet kunnen worden verwezenlijkt, zoo lang de Ged. Staten afwyzend staan tegen over een concessie voor dezen dienst. Wy stellen voor een poging aan te weoden om een gedeelte der kenbaar gemaakte wen- schen vervuld te krygen. DE SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN—GENERAAL. Bij Kod. besluit van 4 September is bepaald De tegenwoordige zitting der StatenGene raal zal worden gesloten op Zaterdag 14 September des namiddags te drie uren. Onze minister van staat, minister van bin- r.enlandsche zaken en landbouw, wordt ge machtigd zich op het in artikel 1 vermelde 'ijdstip te begeven uaar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in Onzen naam te sluiten. PROVINCIALE AUTOBUS-KEURINGS DIENST IN BRABANT. Het offiicieel orgaan van den Ned. Bond van Autobus ondernemers (De Autobusdienst) deelt mede, dat de heer Ir. Zoetelief Nor man, aan wien in Noordbrabant het toe zicht opgedragen was over het nieuwer- wetsche verkeersmiddelde autobus, met ingang van 1 November a.s. zyn keurings werkzaamheden in dit gewest niet meer zal verrichten. De reden daarvan schynt te zyn, naar wy uit goede bron vernemen, dat de keurmeester het werk niet meer afkan. »Prv. Ct.c HET DRAMA TE*RUCHPEN. De verdachte van het drama te Ruc- phen, waarby, zooals bekend is, drie kin deren zyn verbrand, H. werd Donderdag avond jl. op vrye voeten gesteld, doch dienzelfden avond op last van den officier van justitie wederom gearresteerd en te Breda opgesloten. De moeder van de drie kinderen is Dins dagmorgen naar Breda overgebracht. Haar aanhouding is eveneens verlengd, daar er zich nieuwe tegen haar pleitende omstan digheden hebben voorgedaan. TWEE MOTORBOOTEN IN BRAND. Vrydag is op de Kagerplassen door on bekende oorzaak een luxe motorboot van dr. Schoenmaker uit Scheveningen in brand geraakt. Het vaartuig dreef naar de luxe motorboot van den heer Van Hulst, uit Warmond, welk vaartnig ook vlam vatte, Beide booten zyn totaal verbrand. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. jftenw;tilaii Vervolg raadsverslag WIJK. Roza. Geef nu antwoord op wat ik zeg, wat moest ik doen, het speet me genoeg, dat wij dezen weg moesten bewan delen. Nu is ons de conclusie van de Krocn nog niet bekend, wij kunnen dus de zaak niet vooruitloopen, doch als die conclusie is gebaseerd op de overweging dat de Ontvanger door Ged. St. is ge dechargeerd, dan vraag ik, waar zijn de f 2000.—. Ik zeg in den zak van secre taris Sluijmers, als U er cp staat zal ik dit ook ten allen tijde buiten in het open baar in tegenwoordigheid van de politie zeggen. v. Loon. Daar hebben ze nu al feest opgevierd, maar zie dat kunnen ze van die f 2000.— wel doen. (Iemand van de publieke tribune roept iets aan het adres van het raadslid van Loon. Ilij wordt op aandrang van het lid van Loon, door den Voorzitter het zwijgen opgelegd.) v. d. Pol. Er is zooi'n pressie op ons uitgeoefend, ik ben uitgescholden en wethouder Roza heeft me den raad ge geven mijn Ojoren te doen uitspuiten dit is evenwel voor wethouder Roza. een trage die. Roza. Ik zeg dat nog tegen U. v. d. Pol. Ik ben dankbaar dat II. M. onze gt-ëerbiedigde Koningin recht heeft gesproken aan onze zijde,ter eere van haren verjaardag, zal ik nu morgen vlag- gen. Rcza. Dan is zeker het Olympiadefeest uit uw hoofd. v. d. Pol. Weth. Roza. heeft gezegd, wij mosten dus maar zeggen lieverd komt hier maar weer zitten. Roza, Als wiji hem moeten ontvangen zeg ik dat nog. Wethouder v. d. Velden wil ook nog- wel iets zeggen. Het begin is geheel, zooals Weth. Roza heeft uit eengezet. Toen de secretaris ter verantwoording werd geroepen, heeft hij huilend schuld bekend. Spr. roept hiervoor God als ge tuige. De heer v. d. Pol maakt de opmerking deze er buiten te laten. Weth. v. d. Velden antwoordt dat hij dit gerust doet. De secretaris heefitj B. en W. toegezegd zich te laten afkeuren en ontslag te zullen nemen. Toen kwam het bewuste telegram van den overleden Commissaris. Later heeft de tegenwoor dige Commissaris den Burgemeester nog gevraagd of de raad nog genegen zou zijn, als liet bedrag van f 1983.75 in handen van ZExc. werd gestort, den hr. Sluijmers dan alsnog eervol ontslag te verleenen. De Burgemeester heeft toén geantwoord, ik geloof niet dat zoo iets meer gaat. De houding van den secreta ris tegenover B. en W. was van dien aard, dat het voor hen onmogelijk was toen nog eervol ontslag te verleenen. Zij zijn door hem neergezet zooals in Nederland nog niemand is neergezet. Bij; den Com missaris der Koningin staat het dus ook vast dat Sluijmers de f 1983.75 nog in den zak heeft. Dat hij bang voor een onderzoek was blijkt uit zijn woorden in vredesnaam geen accountant te ne men. Vcor den Raad v. State is het feit ook komen vast te staan, dat de ge meente door de handelingen van den secretaris een schade lijdt van f 1983.75, dit staat voor mij vast. v. d. Pol. Dat zal wel zoo blijven, v. d. Velden. Dat staat vast en datb zullen de belastingbetalers dan moeten opbrengen. Wij moeten thans afwachten. Je hebt evenwel gezegd, dat hier zoo veel is gezegd, doch ook door Mr. v. Urk en mijnheer Cleerdin zijn voor den Raad \an State geraffineerde leugens ge sproken. Ik heb hen daar dan ook ge tart de bewijzen te leveren en ik doe dat hivjr nogeens. v. d. Pol. Daar was uw stem, die eens roepende in de woestijn. v. d. Velden. Ik zou daar niet gesproken hebben, als ze niet zulke grove leugens hadden gesproken. Over die f 1500.— wil ik ook nog wat zeggen. Wijlen Commis saris van Voorst tot Voorst, zei tegen ons boen wij hem over deze f 1500.— kwa men spreken, zeg dan dat de Burge meester ze in den zak heeft. De secre taris heeft hier op zijn stoel gezegd dat hij1 ze niet ten onrechte had betaald dab is geheel zooals weth. Roza het heeft ge zegd. We zullen het besluit afwachten. Maar of de secretaris door zijn decharge of door politieke hulp, vrij uitgaat, ver andert niets aan het feit op zichzelf. En kele jaren geleden, teekende Sluijmers nog op mijn lijst teen ik solliciteerde naar de betrekking van kantoorhouder, iets wat de Burgemeester toen weigerde, wij waren toen beste vrienden, doch zoodra de zaak aan de orde kwam en wij het recht voor de gemeente zochten, toen was het uit met de vriendschap. v. i. PoL Tot de vereenigïng aan de orde kwam ging het goed, de politiek zit er knap dik op. Ik zal alles nog maar niet zeggen. Roza. Neen, ga door. Herinnert ge u niet dat ik U ook in het begin heb verzccht door te gaan, met de bijvoeging (dat het nu nog niet zoover was, of wij konden terug als wij ongelijk hadden. v. d. Pol. Ik heb toen gezegd, ik hang het niet .aan de groote klok. Rcza. Juist, maar dat is verkeerd, ik denk evenwel dat ik U wel voel. U be doelt, dat de heer Sluijmers van de nieu we gemeente burgemeester zou worden. Is het niet zoo Dan wil ik hier ver klaren, da.t ik tegen Sluijmers heb gezegd, teen daarover met hem sprake was, dat ik zoo iets niets ergs zou vinden, v. d. Pol. Het kan verkeeren. Roza. Ja dan houdt alles op. v. d. Veldem Ik heb voor den Raad van State mijn opren goed open gehad. De heer Cleerdin zei zelf dat de hande lingen van den secretaris waren af te keurc n. v. d. Pol Hij noemde het toch slechts een papieren tekort. v. d. Velden. Toen Mr. v. Urk en mijn heer Cleerdin spraken van een papie ren tekort, zei Mr. Marchant. Neen, neen, zoo is het niet, onomstootelijk is toen aangetoond dat er in de gemeentekas, tengevolge van de knoeierij van den secretaris, een tekort bestaat van i'1983.75. Toen dat werd aangetoond, heb ben zoowel mijnheer Cleerdin als Mr. v. Urk hun portefeuille onder den arm genomen en zijn verdwenen. Het komt wij al sterk genoeg voor als de Griffier der provincie toe geeft voor den Raad v. St. dat er geknoeid is en er dan tevens bijgevoegd, dat dit geen argu ment ia om den secretaris er uit te trap pen als een hond. Als de secretaris zijn hand van liet papier had gehouden, dan was h\.t wat anders geweest. Wij zijn in het begin te goed geweest, als ik al les vooruit had. geweten zou liet zoo niet zijn geloopen. v. d. Pol. Misschien de gevangenis, v. d. Velden. Dat was de weg, voor iemand die zoo in de boeken lieeft ge knoeid. Hoe hebben ze mij niet gezocht, als ze hadden gekund, zouden ze mij aan den dijk hebben gezet en dat alleen om dat ik stond voor het financieel belang van de gemeente. Ik blijf van der Pol dankbaar dat hij1 mij daarvoor in het be gin lieeft gewaarschuwd. f v. d. Pol. Ja ik begreep heel goed, hoe dat smaakt. v. d. Velden. Ik heb mijn hand niet op Jl et papier gezet, ik lieb niet geknoeid en gestolen. v. d. Pol. Voor ons is dat nog. niet be wezen. v. d. Velden. Al is, liij gedechargeerd, is hij; daardoor onschuldig. Heeft v. d. Pol 'in het begin zelf niet gezegd lief is verschrikkelijk voor mijn partij en heb ik toen niet gezegd jullie kunt er niets aan doen, je behoeft er niet voor in je schulp te kruipen. v. d. Pol. Door B. en W. is ook wel aan dokter Casparie geschreven. v. d. Velden Hij is ook niet ziek. v. d. Pol. De lieeren zijn altijd be nauwd voor de financiën van de gemeen te, 100 gulden verhooging voor den mon teur of administrateur van liet bedrijf kan er niet af, maar de behandeling van deze zaak zal de gemeente ontzettend veel kisten. v. d. Velden. Al zal het nog f 2000 imeer kosten er bij' berusten doen wij niet. v. d. Pol. Van der Velden heeft weieens gesproken, dat de nieuwe Commissaris een frisschen wind over Noordbrabant zou deen waaien. Nu geloof ik, dat die frissche wind n aantocht is. v. d. Velden. Het is een uitgemaakte zaak dat de zoon v. Verwijs een moord heeft begaan. Door politieke hulp of door inroepen van clementie, is hij vrijgespro ken. Is hij1 nu toch een moordenaar ja of neen? v. d. Pol. Dat kunnen wiji niet uit maken. Dat is van U een S.D.A.P. ge dachte. v. d. Velden. Ik tart u dat te bewij zen, maar is dat nu een moordenaar ja of neen? v. d. Pol. Daartoe zal ik het zwijgen maar bewaren ik laat dat liever aan de rechters en doktoren over. v. d. Velden. U moet antwoorden) op mijn vraag, zeg dan maar neen. v. d. Pol. In beginsel blijft hij een moor denaar. v. d. Velden. Dus ook al is hij langs polit ïeken weg of door een goeden vriend vrij gemaakt. Door het Verificatiebureau is in een rapport vastgelegd, door Mr. Marchant is voor den Raad van State onciustcotelijk vastgelegd dat de secre taris een bedrag van f 1983.75 van de gemeente in den zak heeft. Nu doet het er weinig toe of hij ioor de een of andere reden wordt vrijgemaakt. Roza. Hij heeft ons zelf gezegd, ja jullie kunnen niet anders, jullie hebt het belang van de gemeente voor te staan. v. d. Velden. Wij waren het met den secretaris goed eens, in het begin heb ik tegen hem gezegd nu' moest gij eens Wethouder zijn en ik secretaris wat zoudt gij dan doen? Toen zei hij ja, v. d. Velden jullie kunt niet anders. Roza. Hij( zei ik neem het u niet kwalijk u kunt niet anders u hebt uw eed afgelegd. v. d Velden. Het is voor mij en voor ieder die de zaak kent, of ze uit de verslagen heeft gevolgd een feit dat Sluij mers f 1983.75 aan de gemeente schuldig is en dat blijft hij schuldig tot aan zijn dood toe. v. J. Pol. Het recht dat hier bestaat heeft uitgemaakt dat hij het niet schul dig is. Roza. Dat weet je nog niet. v. d. Pol. Ik hecht meer waarde aan die uitspraak als aan de meening van het college hier. v. d. Velden. Ze zullen mij niet met een kluitje in het riet sturen. Alles is er aan te pos gekomen, Katholieken, Anti revolutionairen, Vrijheidbonders. Alles heeft er aan moeten meewerken, om hem vrij te krijgen, alles is in het touw ge bracht. v. d. Pol. Dus men had maar bij de "pakken moeten blijven zitten. v. d. Velden. Als men onschuldig is behoeft men niet heel de wereld af te reizen, omdat te bewijzen. v. d. Pol. Als er werkelijk feiten ge pleegd waren die niet in orde waren, dan hadden B. en W. de justitie in den aa~m moeten nemen. Roza. De eerste dagen toen het pas aan- lianging was vertelde de secretaris hier op het gemeentehuis, da,t de Commissaris in zijn tegenwoordigheid den officier van Justitie op belde, en dezen vroeg om als men uit Wijk met een klacht bij' hem kwam ze dan naar hem te verwijzen, als zijnde liet hoogste administratieve gezag. Gaat je nu een licht op? v. d. Pol. Die wist er misschien al meer van. Roza. Die draaide de zaak den nek om, Joch ik zal er niet verder op ingaan. v d. Pol. Ik zal er niet veel meen over zeggen, ik heb er nu liet mijne cvergezegd, het heeft nu IV2 jaar ge duurd, het is welletjes. De Voorzitter sluit hierop de vergade-'' eeren zich wiegekind van roode of Dit verzacht geneest men met Doos 30 60 en 90 ct. Tube 80 et; Bij Apoth. en Drogisten Op 't oogenblik heerseht in onze gemeente een buitengewone drukte mét de levering van aardbei planten. Nauwe- welijko is de aardbeiencampagne achter den rug of we zouden kunnen spreken van een xiardbeienplanten-campagne. Werden tog' voor een paar jaar de aardbeipla,nten jjfie te veel waren, in de sloot geschof feld, thans is dit geheel andere gewor den en wordt zelfs het kleinste plantje gespaard. Door den heer L. van der Stelt, tuinbouWvakonderwijzer alhier wer den verleden jaar de eerste pogingen aangewend om de aardbeienteelers van hun te veel aan planten af te helpen, maar dat dit eenmaal begonnen werk zulk een omvang zou nemen, had men niet kunnen denken. Duizenden bij dui zenden zijn er door Van der Stelt ont vangen, die ze weer naar elders verzend. De aanvraag was op een moment zoo groot, dat Rrakel alleen niet voldoende kon leveren, zoodat ook verschillende aardbeienteelers uit Poederoijen, Zuili- chem, Nieuwaal en Gameren geleverd hebben. Thans zijn er reeds meer dan acht maal honderdduizend verzonden. Dat dit een buitenkansje voor de aard- beiteelers is, laat zich begrijpen. Er zijn er die ruim f 4.— per roe van de plan ten maken, zijnde meer dan de aard beien zelf vaak hebben opgebracht. Door dat de aardbeiteelers de koppen bij el kaar staken, konden zij zulk een suc ces bei-eiken. Het ligt in de bedoeling van den Heer Van der Stelt, om geza menlijk de teelt van allerlei groentenplan- ten ter hand te nemen; binnen zeer korten tijd zal een vergadering worden belegd, waar een en ander betreffende dit onderwerp zal worden besproken. Dus we krijgen dan niet alleen aard- bciplanten uit den Bommelerwaard, doch ook groentenplanten. We hopen van gan se her liarte, élat de heer v. d. Stelt ook hiermede succes zal hebben. De herijk van maten en gewich ten zal voor deze gemeente gehouden Worden te Aalst op 18 Sept. e.k. tusschen 1—4 uur. Bij de N. V. Scheep-sbouwwerven voorheen P. en A. Ruijtenberg ailiier werd met goed gevolg te water gelaten, het Dortmund—Eemskanaalscbip Betsy", laadvei mogen ongeveer 940 ton, in aan bouw voor den heer M. J. Vermeeren al hier. De kiel zal worden gelegd voor een soortgelijk schip groot 1000 ton, voor re kening van den heer G. A. Bruijninekx te Engelen. De twee groote najaarsmarkten zul len worden gehouden op Maandag 21 October en Donderdag 21 November.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5