De Troonrede. arnst van de gebeurtenissen en de emo ties van dezen dag der bevrijding. Met veel moeite kon de auto zich uit de menigte losmakental van fotografen vereeuwigden de scènes daar op de We teringeschans. „Hoera 1" en nog eens „hoeral" riep men voor Klunder en Tennissen en voor de advocaten, die eveneens per auto wegreden. Om 4 uur 85 sloten zich de zware deuren van het Huis van Bewaring, voor de verdachten van Giessen-Nieuwkerk opende zich het lichtend verschiet van een nieuw leven in de vrye maatschappij. Als een wachtwoord gat men 't door in de stad„ze zijn vrijgelaten 1" en den geheelen middag en avond bleef de ge beurtenis het gesprek van den dag Door bemiddeling van de microfoon van de V.A.R.A. waren Zaterdagavond de leden van de S.D.A.P. opgeroepen om om half twaalf op het Leidscheplein te Amsterdam samen te komen ten einde Klunder en Teunissen te verwelkomen. De beide in vrijheid gestelden hadden te voren enkele woorden voor de radio gesproken om het publiek te bedanken voor zijn sympathie en het Gerechtshof voor de invrijheidstelling. Op het Leidscheplein was het reeds om 11 uur zeer druk. Een groot aantal agenten to voet en eenige ruiters pro beerden het verkeer gaande te houden, doch dit gelukte slechts ten deele. Met het verstrijken van den tijd nam de mensehenmenigte steeds toe, zoodat tegen twaalven het plein geheel volstond. Omstreeks twaalf uur kwamen Klun der en Teunissen op het Leidscheplein, waar hun advocaten en mr. Buys hen ontvingen. Zy zijn verschenen op het balcon, zijde Leidschekade, yan het American-hotel, toegejuicht door velen. Er was een ge weldig gedrang bij het hotel. Hare Majesteit opende de zitting der Staten Generaal met het uitspreken der volgende Troonrede Leden van de Staten-Generaal. Te midden van U leden der Staten- Generaal, voel ik mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zeger, dien de Almachtige ook dit jaar over myn dierbaar volk heeft verspreid. Die zegen zy een spoorslag te meer voor alle deelen van het ryk en zyne inwoners van eiken landaard, om hunne beste krachten bij voortduring te blyven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van moederland en overzeesche ge westen. De betrekkingen welke met de andere mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelyken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen, zal door mjj krach tig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechts orde den weg zal helpen banen tot gelijk tijdige en wezenlijke vermindering van be wapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de wederzjjdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevordelyk kon zjjr>, het bereiken van over eenstemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht stof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigd mag heeten, zouden land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voort brengselen gelyken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wettelyke maatregelen ter bevordering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buiten land. Op uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voor zoover zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewyzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekondigde ontwerp tot herziening van het huwelyks- vermogensrecht zal u thans spoedig bereiken ook overigens zal vernieuwing van recht op onderscheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werk loosheid zal worded voortgegaan. Naar Ik vertrouw, zal het rapport der staatscommissie voor de herziening van de lager onderwijswet 1920 binnen niet al te langen tyd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de lager onderwyswet 1920 aanhangig worden ge maakt. Het zal myn ernstig streven zjjn, het financiëel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobering van 's rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte van wettelyke maatregelen, welke lasten op 's lands schatkist kannen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blyven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzydigheid en verdedi ging van de onafhankelijkheid van den staat. Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Ryn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wyziging van de Zuider- zeesteunwet zal U worden voorgezet. Een wetsontwerp betreffende de publiek rechtelijke regeling der collectieve arbeids overeenkomsten zal worden ingediend. In voorbereiding is een wettelyke rege ling omtrent de instelling van bedryfsraden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. Ia voorbereiding is een wettelyde regeling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der econo mische voorlichting van nijverheid en handel Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internatio naal gehuldigd wordt door een onderhands lingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd Ten aanzien van den politiekeo toestand in Nederlandsch-Indië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der overheid het algemeen belang in waarheid wordt gediend. Het bedryfsleven in Nederlandsch Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten ongunstige verhouding op de wereldmarkt. De algemeene toestand kan nietemin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch- Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uit breiding worden gegeven voor en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn be vestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuurshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toe passing vinden als door een krachtige toe passing van die beginselen binnen dat ge bied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegenover eene voortgezette uitbreiding van de koffie cultuur en van de bauxietnyverheid staat een teruggang van de goud- en balata winning. Oak voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voort schrijdende opbloei van Currfao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blyft mijne aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God uw arbeid milderyk moge zegenen, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. CORRESPONDENTIE. Het Gemeenteraadsverslag van Werken dam en verschillende Plaatselijke Berichten worden wegens plaatsgebrenk in het volgend nummer opgenomen. (Red.) Itekendmakiiig. ^GEVONDEN VOORWERPEN. Een lorgnet. Terug te bekomen op het gemeentehuis te Heusden. - DE BURGEMEESTER VAN HEUS- DEN maakt bekend, dat niet a.s. WOENSDAG, doch, a.s.. DONDERDAG 19 September 1929, des middags 3 uur ten stadhuize gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting en herinen ting. Vergadering van den raad der gemeente HEUSDEN op- Maandag 16 Septem ber 's avonds 8 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. De Voorzitter opent de vergadering, de ambtenaar ter secretarie leest daar na de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden -vastgesteld. Ingekomen stukken: Twee besluiten van Ged. St. waarbij goedkeuring wordt verleend aan de in de vorige vergadering genomen besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting. Schrijven van de Centrale Esperanto commissie te Nijmegen om evenals in vele andere plaatsen reeds gebeurd ook in deze gemeente een cursus te doen houden in Esperanto. B. en W. achten voor het geven van een dergelijken cur sus hier geen voldoende belangstelling aanwezig om op het verzoek in te gaan,, waarmede de raad zich vereenigt. Schrijven van het Bestuur van den Nocrdbrabantschen Waterschapsbcnd met verzoek om lid te worden. B. en W. zijn van meening, dat het belang der ge meente niet vordert lid te worden. Ook met deze meening gaat de raad accoord. Circulaire van het Bestuur van de Ver- eeniging voor Wettelijke Dierenbescher ming om met het oog op de vele bran den in boerderijen en het omkomen van vee daarbij, in de bouwverordening bepa lingen op te nemen om dit gevaar te beperken en het vee te beveiligen. Waar fcn deze gemeente de veehouderij slechts in geringe mate wordt beoefend en B. en W. bovendien van oordeel zijn, dat het meer op den weg van de veehouders zelf ligt hun vee te beveiligen, acht heit College het niet noodig in de bouwver ordening hiervoor bepalingen op te ne men. Ook met deze zienswijze kan de raad zich vereenigen. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring der gemeenterekening 1928 en die van het Vleeschkeuringsbedrijf. Beide reke ningen worden zonder eenige op- of aan merkingen goedgekeurd zooals zij door den raad onlangs voorloopig zijn vast gesteld. Vaststelling der gemeentebegrooting en der begroeting van het vleeschkeurings bedrijf beiden over 1930. Beide begroo- tingen zijn bij een commissie in onderzoek geweest, welke commissie bestond uit de heeren de Mol, Ruitinga en Metselaar. De Voorzitter verzoekt deze commis sie rapport van hare bevindingen te wil len uitbrengen. De heer Ruitinga zegt dat hem is -op gedragen, rapport uit te brengen. Met genoegen heeft de commissie geconsta teerd dat de begrooting overzichtelijk is samengesteld, de bedragen zeer voor zichtig zijn geraamd, het geheel geeft hoop op de toekomst. Over een paar kleine punten ontving de commissie gaarne in lichtingen. Er komt n.l. een post op de begroeting voor, voor huisnummering wordt daaraan ook de hand gehouden? De Voorzitter antwoordt dat deze post bestemd is voor bevolkingsregister en huisnummering, dit laatste kan evenwel vervallen, omdat de eigenaars der huizen zelf voer de nummering moeten zorgen. Hieraan wordt ook zooveel mogelijk de hand gehouden. De heer Ruitinga is het opgevallen, dat zijn woning die vier jaar geleden is geverfd, nog steeds niet is voorzien van het huisnumjner De Voorzitter zegt dat de eigenaar van deze woning, dan de politie wel zal krij gen. De heer Ruitinga merkt verder op, dat iook een post op de begrooting vóór- kojmt voor kinderen die de openbare la gere school alhier bezoeken, uit andere gemeenten. Nu is het de commissie opge vallen, dat voor de kinderen uit Oudlieus- den f 20.— en voor die uit Herpt f 15.— Wordt berekend, vanwaar dit verschil? De Voorzitter kan hierop* antwoorden, naar zijne meening het verschil hierin zit, dat do* regeling met de gemeente* Oud- heusden, dateert van misschien 20 jaar terug, terwijl die met de gemeente Herpt slechts 2 jaar oud is. Waarschijnlijk is* men vroeger niet happig geweest op kin deren van buiten, "omdat men toen niet over voldoende ruimte beschikte. Nu er een nieuwe school is, met voldoende ruim te, is dit bezwaar vervallen. Spr. noemt f 15.— nog een goede prijs. De heer Ruitinga vraagt of het dan niet op den weg ligt, om uit een oogpunt van billijkheid een uniforme regeling te tref fen. De Voorzitter meent, dat hiervoor geen reden bestaat, zoolang niet wordt gere clameerd. De oommissie heeft nog een opmerking n.l. over post 133 uitgaven, rentevergoe ding voor scholen. Zijn die gebouwen niet te hoog geraamd De Voorzitter; verklaart dit niet te weten en hij' mag dit ook niet becordeelen. De raming is in 1920 ingevolge de wet gemaakt door 3 deskundigen, een aan gewezen door het bestuur der bijzondere scliocl, een door het gemeentebestuur en een door den onderwijsraad en deze des kundigen hebben de waarde bepaald. De heer Ruitinga merkt op da.t| deze ra ming 9 jaar geleden is, de gebouwen zijn sedert dien tijd niet in waaide vooruit gegaan, is het geen tijd opi een lierschat- ting te doen plaats hebbeu? De Voorzitter antwoordt dat de wet eischte da,t de waarde der gebouwen ge nomen werd opi den toestand vau 1 Juli 1914, zoolang de wet niet verandert) blijft dit zoo, het is dus de waarde der ge bouwen op dat tijdstip. Grooter onbillijk heid acht spr. het percentage, dat naar zijn meening veel te hoog is, doch ook daaraan is niets te doen. De heer Ruitinga zegt dat de Com missie verder niets heeft aan te merken, j |de begroo-ting is keurig in orde, zeer overzichtelijk en geeft hoop* op de toe komst. De Voorzitter heeft namens B. en W. nog een voorstel te doen in verband met Je samenstelling der begrooting B. en W. zouden n.l. de jaarwedde van den plaatselijken deurwaarder van f 40.wil len brengen op f 20.—. Met het oog op de vermindering van de werkzaamheden, sedert de gemeentel, inkomstenbelasting niet meer door de gemeente, doch door het rijk wordt geind. De raad gaat met dit voorstel accoord. De begrooting wórdt hierop voorloopig vastgesteld in ont vangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op een bedrag van f 52193.93y2j den kapitaaldienst op f 3616.—. De begrooting vo*or het vleeschkeurings bedrijf in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 6133. Voorstel van B. en W. tot het maken van een waterkeering in den mond dei Oude Haven. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat, zooals bekend is, de D*e- mert gedurende den geheelen zomer, ten gevolge van den lagen waterstand in een slechten toestand verkeert er was geen water, om op tijd te spuien. en W. hebben overwogen of het op- de een of andere manier niet mogelijk zou zijn, reeds langs voorzieningen zijn getroffen, om door een waterkeering in de wiel| De Voorzitter merkt op- dat geen wa- water te houden om daarmede te kunnen ter uit de Demert mag worden geput, de spuien. Vandaar hun voorstel, of het in politie heeft daarop te letten, alle opzichten aan het deel zal beant-4 De heer Metselaar brengt daartegen iny woorden is een vraag, doch het is te pro-dat de heer Stap indertijd terecht heeft beeren. Zou het niet helpen, dan is het nu de gemeente electriciteit krijgt een klei nigheid om een electrise h pompje te plaatsen en het water op te pompen. De opgemerkt, dat er hier geen politie is om daar op te letten, men doet .tegen woordig wat men wil, de vuilnisbakken worden maar zoo op straat gestort, Zon- heeren zullen misschien zeggen dat er nog dag hebben de kinderen den geheelen dag een mogelijkheid is, om verbetering te gespeeld op de muziekkiosk, den bal op brengen, n.1. door verbetering van het sluisje in den wieL Dit is evenwel niet mcgplijk, de vloer van dit sluisje ligt te hcog en daaraan is niets te veranderen. Er zou een geheel nieuw sluisje gemaakt moe ton worden waaraan met het oog op de groote kosten niet is te beginnen. In verband met dit voorstel brengt sj.-r. een adres ter tafel van bewoners, laDgs den Demert die verzoeken voorzie ningen te treffen om aan den onlioudba- de tent, moet met kogels doorzeefd zijn. De Voorzitter heeft dit ook vernomen, doch het is moeilijk vast te stellen, wie of dit doet. Sp«r. zal evenwel het voor stel van B. en W. in omvraag brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Vocistel van B. en W. tot afstand van een terrein voor den bouw van een trans formatorhuisje. De Voorzitter kan mededeelen dat het ren toestand een einde de maken, hetzij contract met de P.N.E.M. is geteekend,- dcor het aanbrengen van verbeteringen, dat evenwel de goede verwachting door hetzij door demping Het voorstelhem in de vorige vergadering uitgesprD- waarmede B. en W. nu komen, was reeds j ken niet is verwezenlijkt. De P.N.E.M. heeft gezegd teekenen en wel binnen eenige dagen, anders achtte deze zich niet meer aan het voorgestelde contract gehouden, cmda.t zij een voorloopig cón- toen dit adres kwam. Spa. geeft toe dat de toestand, zooals hij thans is onhoudbaar is. Men dient evenwel in aanmerking te nemen dat het een buitengewoon drogen zomer is, ter-tract had met een aannemersfirma. B. I wijl naar spr. meening de grootste stank en W. hebben toen geteekend. Nu houdt veroorzaakt is, door het inlaten van het het contract in, dat de gemeente ook i vuile water van den gashouder, dat een kcstelcos afstand moet doen van een versclirikkelijken stank af gaf. Spr. hoopt stukje grond voor den bouw van een J dat de raad met het voorstel van B. en W. accoord zal gaan. Straks is een in schrijving gehouden, met resultaat, dat de waterkeering voor f 746.— kan wor den gemaakt. De heer Ruitinga vraagt hoe B. en W. zich de waterkeering hebben voorgesteld De Voorzitter antwoordt, dat aan j weerszijden een paar muurtjes zullen wor- den gebouwd, waarop schotbalken komen, (het is geen kostbaar werk, doch dit 1 is ock niet noodig, een waterkeering zoo- als aan de „Bromsluis" bestaat, ach ten B. en W. voldoende. De heer Ruitinga vraagt of de voor gestelde waterkeering, geen moeilijkheid j zal opleveren voor de visschers, die met hun bootje in de „Wiel" ligplaats hebben. De Voorzitter antwoordt, dat de vis schers geen rechten hebben, om daar met hun bootjes te liggen, daarbij de water keering doet alleen dienst bij lagen wa terstand. De heer Ruitinga vraagt of B. en W. verwachten in den kolk (Wiel) het wa ter op voldoende hoogte te kunnen ho*u- transformatorenhuisje. B. en W. meenen daarvoor te bestemmen het terreintje ach ter de vischbank, waar het waaggebouw staat. De P.N.E.M. had gedacht het mid den op het terrein te plaatsen, doch B. en W. vonden dat het daar zou misstaan,. Met algemeene stemmen wordt besloten dit terreintje kosteloos af te staan. Voorstel van B. en W. verkoop van dour iepziokte aangetaste boomen. De Voorzitter deelt mede dat verschil lende Loomen weder door deze ziekte zijn aangetast en deze hoe eer hce beter op geiuimd dienen te worden met het oog op besmetting. Binnen de gemeente staan 15 boomen, op den Herptschen weg 17,- den Heesbeenschen 12, den weg naar Els- hout 64 dus totaal 108 boomen die ge rooid zullen moeten worden. De raad gaat met den voorgestelden verkoop accoord. Verzoek van Th., A. Korsten om ver gunning voor het gebruik van een stukje gemeentegrond bij de tramhaven. De Voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat Korsten 200 vierkante M. ter- den, om te spuien, waarop de Voorzitter rein vraagt aan de tramhaven voor berg- 1 antwoordt, dat als dit niet te vaak by plaats van kolen. B. en W. stellen voor heeft te gebeuren, B. en W. dan wel het verzoek in te willigen, tegen den resultaat verwachten. Bij een zomer als gebruikelijken prijs van 6 cent per dezen zal het waarschijnlijk niet afdoen- vierkanten M. De raad hecht aan dit vo*or- de blijken. De heer Metselaar noemt het een lap middel. De Demert is een open riool, waar langs 30 woningen met twee scholen stel zijn goedkeuring. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering ter sprake is gebracht de muur achter de Herv. Kerk. B. en W. staan. Dempen zal wel groote kosten hebben prijsopgaaf gevraagd, naar de met zich brengen, doch voor men het voorstel van B. en W. aanneemt zou spr. een onderzoek naar deze kosten wil len doen. De Voorzitter verklaart er geen be zwaar tegen te hebben de kosten te kosten van afneming van den hoek, deze zouden bedragen f 285.Hieronder is; dan niet begrepen, de bestrating en het verwerken van grond, zoodat alles zeker meer dan f 300.— zal kosten. B. en W. meenden dat liét wegnemen van den hoek' doen begrooten, doch hij kan thans alUaar niet van zoo'n groot belang is,- wel zeggen, dat het met het oog op om dit bedrag er aan te besteden, de groote kosten, onmogelijk zal zijn en De heer Stap* acht het wegnemen van bovendien waar moet de grond worden den hoek wel van algemeen belang en gehaald De heer Metselaar meent, dat de stads- mesthoop goede diensten kan bewijzen, als men dan wat zand er biji j neemt, is er naar zijn meening wel wat te berei ken. De Voorzitter geeft toe dat het een verschrikkelijke toestand is, doch men meet ook in aanmerking nemen dat het hard noodig. De gelegenheid is er nu, de muur :.s thans weg, is ze weer opgebouwd,* dan krijgt men deze niet zoo gauw meer terug. Spr. zou willen adviseeren, wel op het bod in te gaan. De heer Metselaar vraagt of de kos ten niet gehalveerd kunnen worden. De kerk de helft en de gemeente de helft. De Voorzitter antwoordt dat de kerk een buitengewonen zomer is en voor de hierop niet zal ingaan, die heeft geen be- Demert een zeer ongunstig jaar. Spr. lang tij liet verkeer, dat spr. evenwel niet meent dat de gemeenteraad gerust het groot noemt. voorstel van B. en W. kan aanvaarden J De heer Stap* blijft er bij dat er wel en het niet behoeft te doen stranden op veel verkeer is, heel vaak rijdt men er het denkbeeld om de Demert te dempen, tegen de muur op*, daarom zou spr. nu Spr. wil de kosten weieens globaal doen de gelegenheid is, om den hoek rui- op nemen en als het mogelijk was, zou hij zeggen dempen, doch de kosten zullen zoo hoog zijn, dat het een oumogelijklieid zal blijken. Het is jammer, dat tijdens het graven van den Maasmond niet tot demping is overgegaan, toen had dit met geringe kosten kunnen geschieden, men zocht toen naar ruimte om den* uitko- meuden grond te bergen. Die tijd is evenwel voorbij. De heer Schmiehausen' vraagt of ook weieens gespuit wordt door het- hoofd riool nabij den hoogen steiger, vroeger ge- mer te maken ook aangrijpen. De Voorzitter zal het voorstel van B. en "VV. in omvraag brengen, wordt dit ver worpen, dan is vanzelf het voorstel van den heer Stap* aangenomen. Tegen het voorstel stemden de heeren Stap*, Schmiehausen, Ruitinga en Met selaar, zoodat het voorstel van den heer Stap* is aangenomen en den hoek wordt afgegrond. 1 De heer de Haan noemt het half werk, als men verbetering zou willen brengen,- dan dient de heele muur 2 meter terug beurde dit herhaaldelijk, uu bemerkt men gezet te worden. er niets van. I De Leer Stap merkt op, dat het voor- De Voorzitter antwoordt dat als er stel van B. en VV. is gevallen, «nen water is, door dit riool nog geregeld 'wordt gesp'uit, de lage waterstand is evenwel oorzaak dat dit dezen zomer niet kon geschieden. De heer Schmiehausen gelooft dat men spoedig een centrifugaalpomp zal moe ten aanschaffen, anders zal men heel weinig met de voorgestelde verbetering opschieten. De Maasstuwen te Grave zijn oorzaak dat men geen water meer krijgt. De Voorzitter zegt, dat de stuwen weg gaan, zoodra er water komt, de droog- tepeiiode, die men thans meemaakt-, is oorzaak dat de stuwen in werking zijn gesteld, om op* die manier te, trachten behoeft er niet meer over te praten. Rondvraag. De heer Metselaar meent, dat nu bin nenkort met het aanleggen van de elec- trische kabels zal worden begennen, ook de bestrating aan de orde zal komen. En nu vindt spr. het jammer, dat men begint met de straten die nog in een goeden toestand verkeeen. Aan de Wijk- scliepoort scheuren de huizen, tengevolge van het drukke en zware verkeer, de be strating is daar slecht bij een stortbui stroomt het water de huizen binnen, naar spa*, meening behoorde men de nieuwe bestrating daar het eerst te beginnen. de Maas van Grave tot Maastricht be-straat is er niet zoc* treed, met de vaarbaar te houden. reeds aangekochte keien, belegd men dan De heer Metselaar big ft meer voor 00 €en veel grooter traject dan als dempen voelen. De heer Stap zqu eerst een onderzoek naar de kosten daarvan ingesteld wil len zien. De heer Metselaar noemt het eeu on- houitaren toestand, hij heeft- het gezien dat iemand water uit de Demert scliep*- te er in schoot en tot zijn middel in de beer zakte. Als er maar rij ken langs de Demert woonden, zou er Aangenomen. Wordt het besluit van nieuwe bestrating doorgevoerd in zijn ge heel kost het de gemeente wel f 100.000. Spr. zou willen voorstellen eerst aan de Wijkschepeort te beginnen. De Voorzitter zegt dat het besluit voor de bestrating eenmaal is gevallen. De heer Metselaar zou tcch willen voor stellen aan de Wijksoliepocrt te beginnen, De Voorzitter zal dan in de volgende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2