Tweede Blad C. BOUMAN - HEUSDEN - J. Lambooy, Berewoutsir. 36. 's BOSCH, Belastingen J. ELËRAN, voor het Larid van Heusden. en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Druiven, Bananen, Meloenen, Tomaten, Pruimen. AUPOPA P. J. SCHETSELMR I „LEONARDO". Firma L.J. Veerman Parlementair Overzicht. Plaatselijk \ieuws CQ5TUUM TOOMEn Spreekuren 9—4 Sigarenfabriek Drietrompetterstraat BEHOORENDE BIJ HET 80. 4950 Weensdag 13 September Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden cp 12 September 1929 des namiddags ten 3 uur ten raadhuize te Waalwijk. Tegenwoordig zijn van de afdeeling Groctbedrijf 5 leden, van de afdeeling Kleinbedrijf 9 leden. Voorzitter: B. Timmermans-Verschure. Secretaris: M. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter memoreert de benoeming van het lid der Kamer: F. J. v. d. Reyt tot lid der Provinciale Staten, zoodait thans twee der leden zitting hebben in dit College. Hij1 vertrouwt, dat de Ka mers in deze beide leden warme pleit bezorgers zal hebben in de Statenver gadering, wanneer daar zaken aan de orde komen, die voor het district dei Kamer van belang zijn. Aan de orde: Ingekomen stukken: Bericht van goedkeuring der rekening over 1928 door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en het verificatie- rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten worden voor ken nisgeving aangenomen. In zake de bestrijding van het euvel der vliegende winkels wordt besloten de aandacht van de Burgemeesters in het district te vragen voor openbare verkoo- pingen, die liet karakter hebben van vlie gende winkels en zoo noodig door per soonlijke bespreking door afgevaardigden der Kamer met de Burgemeesters de me dewerking voor de actie te verzekeren. In verband met het verzoek van eeni- ge organisaties en van industrieelen uit Dongen en Bijen om verbetering te ver krijgen in de regeling van den treindienst voor het station Gilze-Ryen, wordt beslo ten andermaal een schrijfteiijk vertoog te richten tot de Nederlandsche Spoior- gen, gesteund door een persoonlijke be spreking door een Commissie uit de Ka mer. Biji de behandeling van dit punt wordt levendig betreurd, dat de provincie Noord brabant in het geheel niet vertegenwoor digd is in den Spoorwegraad en zal over legd worden gepleegd met de overige Noord-Brabantsche Kamers voor een ge zamenlijke actie om hierin verbetering te krijgen. Mededeeling wordt gedaan van de cor respondentie, die door liet Bureau is ge veerd met de afdeeling Handel van liet Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid in zake de voorgenomen verhoo ging van het Duitsche invoertarief voor schoenen. Ten aanzien van de wijziging van het kiesrecht voor de Kamers spreekt zich de Kamer uit voor wijziging omtrent de volgende punten 1. Het kiesrecht behoort te worden gegeven aan de in het Handelsregister .ingeschreven handelszaak en niet aan de daarbij betrokken personen. 2. Het vereenigingskiesrecht kan zon der eenig bezwaar vervallen. .3. De indeeling in de verschillende kapitaal-klassen worde maatgevend voor het uit te brengen aantal stemmen. 4. Het gebied der Kamer worde vaoi de verkiezingen verdeeld in kiesdistricten. 5. Het kiesstelsel worde zoo mogelijk zoodanig ingericht, dat reservecandidaten gekozen kunnen worden. i 0. Het kiesrecht voor handelszaken met filialen worde* wat de filialen betreft, afhankelijk gesteld van de beteekenis daarvan. 7. I>e stemming passé zooveel mogelijk aan lij het stelsel der kieswet. 8. Het opmaken der Kiezerslqsten wor de zooveel mogelijk vereenvoudigd. 9. De afdeelingen voor Groot- en Klein bedrijf te handhavengroeps vertegen woordiging kan facultatief worden ge steld. Naar aanleiding van het verzoek van G. J. W. Branderhorst te Eethen om de tusschenkomst der Kamer ten einde ver betering te krijgen in den postdienst en het personenvervoer in het Land van Altena, wordt besloten de gevraagde tus schenkomst te verleenen en in verbinding te treden met de betrokken Inspectie van den Postdienst en met de Directie van de A.T.O. II, Mededeeling van verdere ingekomen! journalisten, die drukbezochte perscon- stukken. De Voorzitter deelt o.m. mede, da* ten aanzien van de uitgifte van een eco nomisch-geografische beschrijving van de provincie Noord-Brabant door de geza menlijke Noord-Brabantsche Kamers, be halve docr onze Kamer deelneming is tc-egezegd door de Kamers te Breda, 's Hertcgenbosch en Eindhoven, zoodat nog gewacht wordt op de beslissing der Til- burgsohe Kamer. Bericht is ontvangen van den Mini ster van Waterstaat, dat tot verbetering zal werden overgegaan van de overbrug ging der uitlaatsluis van het kanaal 's Hertc genbosch—Drongelen. Van de Inspecteur der Posterijen te 's Hertcgenbosch, dat de kwestie van ver vroeging der eerste postbestelling te Waaiwijk nog in behandeling is. De Voorzitter brengt verslag uit van de bespreking met vertegenwoordigers v. de Besturen der Gemeenten Waalwijk, Sprang-Capelle en Waspik in zake de voorbereiding van een actie voor de af sluiting van de Oude Maas. Bij de be spreking in de volle medewerking van de vertegenwoordigde gemeenten toegé- zegd. Contact zal worden gezocht met het testuur van het Waterschap „het Zuiderafwateringskanaal", zoodra het voorloopig bestuur van dit Waterschap zal zijn vervangen door het definitief be stuur. Aan de uitnoodiging tot deelname aan het opi 24—26 September a.s. te Almelo te houden 8e Congres van den Nederl. R. K. Middenstandsbond zal gevolg worden gegeven door de afvaardiging van den Voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf A. v)an Beek en het lid dier afdeeling J. C. Frederiks. In verband met het bericht van de Directie der Nederl. Spoorwegen, dat we gens te liooge kosten van aanleg en ver lichting van enkele stations op de lijn Lage-Zwaluwe niet kan worden overge gaan tot eleotrische verlichting, zal an dermaal op aansluiting aan het electrisch net worden aangedrongen. Aahaesie zal worden betuigd aan een verzoek van den R.. K. Bond van Schoenfa brikanten te Kaatsheuvel tot verbetering van den afhaal- en besteldienst van goe deren door de Spoorwegen. Opi voorstel van den Heer Mortier zal- w orden gevraagd de betaalbaarstelling v. postcheques in Nederlandsch Indië. III. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergadering zijn gegeven. 0. M. wordt mededeeling gedaan van de volgende adressen: 1. Aan de Notarissen en Deurwaar ders in het district der Kamer werd een circulaire gericht in zake beteuge ling van het euvel der vliegende winkels. 2. Aan den Ministerraad werd ver zocht het handel drijven door Rijksamb tenaren te verbieden. 3. Aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid werd de wenschelijkheid kenbaar gemaakt, dat in het ontwerp vei ligheidswet zoodanige wijzigingen wor den aangebracht, dat de oneerlijke con currentie, die het molenaarsbedrijf wordt aangedaan door maalderijen, die zooge naamd voor eigen gezinse of bedrijfs- behoefte malen, wordt beteugeld. 4. Aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd verzocht de invoering van 5-daagsche abonnementen. 5. Aan den Minister van Waterstaat werd de meening der Kamer kenbaar ge maakt de niet optvolging van liet advies der Commissie in zake het geschil over het onderhoud der haven van Lage-Zwa luwe. 6. Aan den Inspecteur der Posterijen te 'a Hertogenbosch, werd de meening der Kamer te kennen gegeven, dat liet be zwaar, dat enkele stukken niet zullen kunnen worden opgenbmen in de eerste postbestelling te Waalwijk, niet opweegt tegen het voordeel van een vervroeging van den eersten besteldinst. III Vaststelling der begroeting 1930. De begrooting wordt vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 9019.25. De volgende subsidies en contributies zijn uitgetrokken: R. K. Iioogere Handelsschool, Waalwijk f 400- R. K. Handelshoogeschool, Tilburg f200- Instituut voor Economische Geschrif ten, R.dam f 50.— Bureau voor Handelsinlichtingen, Am sterdam f 40.— Nederlandsche Kamer van Koophandel, Brussel f 25.— Schippersvereen. „Schut tevaer", Am ster- dam f 2.50 De vergadering wordt daarna besloten. Opt het Binnenhof De schimmel verdwijnen Prinsjesdag in aantocht Nog één keer: van achter de ecu- lissen Het Binnenhof, na de koortsachtige dagen van de vreemde en uitzonderlijke drukte der Internationale Hexstelconfe- rentie toen Eerste en Tweede Kamerge bouwen uit hun zomerslaap werden ge haald door heftige discussies van gxoote (diplomaten in velerlei talen, en door ferenties van Brit-sche en Duitsche en Frans che perschefs frequenteeren. het Binnenhof dan was weer even ingedom meld. Van de massa's automobielen, met BRAKEL. Bij besluit van Ged. Staten van uitheemsche nummerborden, van de tien- Noord-Brabant van 4 September is aan tallen geuniformale of vermomde politie- w. van Leeuwen alhier vergunning mannen was Q->g slechts de schim der verleend tot het in werking brengen van herinnering-aanwezig en we hadden moei- een Marktautobusdienst van Brakel over te, onszelf te overtuigen, dat dit alles werkelijkheid was geweest, op dat stille, slapende Binnenhof, de drukte der diplo maten, de plechtige Romeinsche groet van den Italiaanschen hoofdinspecteur van politie, die elk portier van elke Ita liaans che auto opende,, en de uitstap pende Italianen met de op>geheven rech terhand, èla Mussolini begroette. Wij journalisten, hadden den korten, zeer welgedanen heer, met zijn zwarte snor- Zalt-Bommel en Hedel naar 's-Hertogen- bosch en is aan J. van den Oord te 's- Hertogenbosch eveneens vergunning ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Oyen ever Oss naar 's-Hert ogenbosch. GENDEREN. Vrijdagavond omstreeks elf uur had frlliier een ernstige vechtpartij plaats retje, zijn bolhoed, zijn donkerblauwe jas- Terwijl de meeste bewoners zich reeds ter je lichte flanellen broek, en zijn op- nachtrust begeven hadden en enkelen nog zichtige oranje-gele schoenen voor alles genoten van den liefelijken zomeravond, gehouden, behalve voor een politieman. Maar dit alles is voorbij. De schim leeft nog skchts. We groeten elkaar, als we het Binnenhof oversteken nog wel eens, uit hoofde dier gemeens chaptpelijke her werd plotseling een hevig en doordringend gegil vernomen, dat tot ver in den om strek gehoord werd. Naderbij' gekomen bleek ons, dat zekere v. M. bewusteloos op den grond lag, als gevolg van een N'dijk 30 54 2.40 N'dijk 24 50 1.60 W'dam 28 50 1.60 innering, met opgeheven rechterhand, of hevige vechtpartij. Gelukkig konden de wel, met de ho.ofsohe zwier van den zeer diep afgenomen hoed. Zooals we de di plomaten zagen doen..... Maar sedert en kele dagen begint het drukker te worden weer. Deuren van Eerste en Tweede Ka mergebouwen gaan open, er wordt schoon gemaakt, gewerkt aan de voorbereiding van het nieuwe parlementaire jaar. Want volgende week is het Prinsjesdag En dus voor een laatste keer laten wijl heit, parlementaire leven van achter de coulis sen de revue passeer en in eenige parlé- mentaire notities. Zoo was daar een in teressante vraag van het Tweede Kamer lid Krijger, zoowel aan den minister van Waterstaat als aan dien van Buiten- landsche zaken, omtrent de wijze, waarop doo rde Belgische regeering op Neder landsch gebied uitvoering wordt of zal werden gegeven aan den Belgischen maat regel van bestuur in zake het verleenen van een z.g. „compensatietoeslag" voor scheepsvracht uit Duitschland, bestemd voor Antwerpen. Of dit den Ministers bekend was, en zoo ja, op< welke manier het geschiedde? En of er tusschen de Nedei landsche en Belgische regeeringen ter zake overleg gepleegd was? Dan: De verbinding Amsterdam-Rijn, waar omtrent geruchten liepen, dat de nieu we ministerl yap. Waterstaat reeds een keuze zou hebben gedaan. Maar de Mini ster had deze" dagen gelegenheid deze geruchten definitief tegen te spreken, al had de kwestie zijn volle aandacht, omdat „Amsterdam moet geholpen wor- jden". De minister wilde echter eerst het rapport van ir. Heyning betreffende het plan-Mussert afwachten, alvorens een beslissend oordeel uit te spreken. Ver der wa.3 er nog d© vraag van het Eerste Kamerlid Westerdijk betreffende eventu- eele Rijkssteun voor verbetering van de binenhaven van Zoutkamp. Maar de mi nister kon hier niets toezeggen, zoolang de naastbelanghebbenden het niet tot een eenigermate vaststaand plan hadden ge bracht, waarvoor zij' steun begeerden. De lieeren moesten het eerst dus een® trach- te worden. De belangen van den voetganger... Ja, ook daar had de minister van Wa terstaat oog voor net zoo góed als me neer Smeenge van de Eerste Kamer, die gevraagd had, of de minister niet van oordeel was, dat bij de wegenverbetering ook de belangen van de voetgangers be hartigd moesten worden. Zeker, en er was bij den aanleg en verbetering van rijkswegen opi den aanleg van eenvou dige voetpaden gerekend. Maar in en nabij: bebouwde kommen moesten de kos ten niet alleen voor het Rijk komen. Daar moesten belanghebbenden samenwerken. -. Eenige benoemingen in vacatures in de Kamers vallen er ook te vermelden. Koo werd in de plaats van den heer As- selbergs te Bergen op Zoom, de heer E. B. Dumoleyn te Hontenisse benoemd ver klaard tot lid van de Eerste Kamer. En in de plaats van minister Ruys de Bee- renbrouck zal tot lid van de Tweede Ka- 'mer gekozen verklaard worden mr. C. M. J. F. Goseling (r.k.), Amsterdammer van geboorte (1891). Ten slotte: - een alarmkreet van meneer Korten- horst over de Nederlandsche eieren, die :v(an onvoldoende kwaliteit en gewicht zouden zijn, waardoor de export bedreigd wordt. Hij vroeg inlichtingen van den Minister van Binnenlandsche zaken en wilde weten, in welk stadium de organi satie der control© op den export van Nederlandsche eieren zich thans bevindt en welk resultaat de invloed der regeering op de tot standkoming daarvan heeft ge had. En zooi belanghebbenden zelf niet binnen korten tijd tot afdoende regeling geraken mochten, of de minister dan maatiegelen wilde voorbereiden, waardoor op meer afdoende wijze aan den kritieken toestand van den Nederlandschen eieren- handel, met name op Engeland, een ein de wordt gemaakt. POLITICUS. levengeesten nog weer opgewekt wordén zocdat vervoer per autobus naar de ou derlijke woning mogelijk was. De oorzaak van dezen twist schijnt gelegen te zijn in een meisje, waarop de verslagene ver liefd is. Bossche Ct. HEDIKHUIZEN. De heer P. Achten, ambtenaar ter secretarie alhier, is in gelijke functie be noemd te Vlijmen, terwijl tot opvolger van den lieer Achten door B. en W. werd bnc-emd de heer B. va,n Iersel, ambtenaar ter secretarie te Nieuwkuijk, wonende te Waalwijk. LAND VAN ALTENA. Prijswinnaars van Jen Schietwed- str.jd van den kring van Burgerwach ten in 't Land van Heusden en Altena op Zaterdag 7 Sept. 1929 op het fort Up'pelsche nd ij k Naam Plaats Sec. P. Prijs Veterane klasse. P. J. van Berchum, W'dam 26 54 2.60 W. van Driel, W'dam 25 33 2.40 A Klasse Z. Wij'nanJ s, M. de Bok, J. Visser Jr. B. Klasse. H. Verschoor, Almkerk 38 59 3.20 A. v. Hartingsv., W'dam 36 56 2.60 K. Biesheuvel, N'dijk 35 55 2.40 A. Branderliorst, N'dijk 38 52 1.80 C J Verhorst, W'dam 37 51 1.60 C van Vugt, Waardh. 37 50 1.40 J. Kant, N'dijk 27 42 1.— A. v d. Wiel Uitwijk 30 47 0.80 P. Kramer W'dam 30 47 0.80 O. de Graaff Uitijijk 44 46 0.60 J. Colïjn Waardh. 33 35 0.40 C. Klasse. O. Visser Werkendam 33 56 2.40 G. v. Oord J.Jnz. W'dam- 34 56 2.40 P. v. Vugt Uitwijk 41 56 2.40 J. C. v. d. Straaten W'dam 38 55 2.20 T. (vVugt Uitwijk 39 54 2.- iW. v. Vugt Uitwijk 33 53 1.80 Jac. v. Driel Werkendam 39 53 1.80 A. v. d. Heuvel W'dam 34 51 1.40 J. Scherf f Waardhuizen 38 51 1.40 G. Koekkoek Almkerk 29 53 1.20 A. Lagrouw Almkerk 29 48 0.80 G. Pouli AlmkCrk 38 47 0.60 J. Pruissen Uitwijk 27 45 0.20 C. v. d. Mooren Uitwijk 34 45 0.20 H. C. Visser Werkendam 37 45 0.20 ZALTBOMMEL. De brug over de Waal. Naar wij vernemen zijn de plannen voor deru brug genbouw alhier in een zondanig gevor derd stadium gekomen, dat vrij! zeker is, dat begin 1930 een aanvang met de werkzaamheden zal worden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk zal de nieuwe brug P'lm. 50 M. beneden de spoorbrug ko- jmen en zal de aansluitende verkeers weg parallel loopen met den spoorweg tot den Oenselschen dijk. Vandaar zal hij zich om de stad heenbuigen en ter hoog te van de Veiling den Stationsweg krui sen. Verkrijgbaar bij fndïen ge Uw laat by. CtlEM WA55CHEPU EH VERVEQlJ 5CHUTTEPSGRACMT TEL. 125 GORINCHEM Agentschappen voor AndelBode Straver Giessen en Rijswijk J, v. Herwijnen, Manufact.Gies sen Veen J. Duister, Manufact., Wijk en AalburgJ. Bax, Manufact., Aalburg Dassen J. A. v. d. Weeterings, Manufact. AlmkerkP. H. Rombouts; Manufact. NienwendijkP. Romi-outs, Manufact. Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. 1 HOEVEEL NEDERLANDERS WONEN ER IN DE VERSCHILLENDE WERELDDEELEN? In Nederland wonen thans ongeveer zeven millioen zeven honderd en vijftig duizend Nederlanders, in Duitschland honderd en zijf duizend, in België vijftig duizend, in Frankrijk vijf en veertig hon derd, in Engeland vijf en veertig honderd, in Zwitserland drie duizend!, in geheel Europa ongeveer zeven millioen negen honderd en zeventien duizend. In Ned. Oost-Indië wonen honderd vijf en tachtig duizend Nederlanders, in Ned. West-Indië honderd en twintig duizend, in Amerike honderd vijf en zeventig duizend, in Af rika vijf duizend, in Azië vijftien hon derd en in Australië veertien honderd. Al les bijeen zijn er ongeveer acht millioen vier honderd duizend Nederlanders over de wereld verspreid. Hierbij zijn de stam verwanten (Vlamingen en Afrikaners) niet gerekend. Rookt het SERIEMERK Dg allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (naby het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden, INVULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Bill ij k e Conditiën. LEESBOEKEN, STUDIEBOEKEN, TIJDSCHRIETEN ENZ. worden steeds keurig gecartonneerd of gebonden op de Boekbinderij van de HEUSDEN. Kfcitw^blad VERSCHE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5