Land- en Tuinbouwtentoonstelling te WOUDRICHEM DINSDAG. Wie zich dezer dagen in de rich ting van Woudrichem begaf, be merkte reeds op verren afstand, dat er binnen deze oude veste iets bij zonders plaats greep. Dit verkondig de immers de vlag op den ouden toren en den rijk gepavoiseerden ko renmolen „Nooit Gedacht" staande op den stadswal. En werkelijk het is ook iets bijzonders wat men te Wou- richem op touw heeft gezet en heeft aangedurfd. Het is een bekend feit, dat de be woners van het Land van Heusden en Altena niet makkelijk voor iets nieuws of bijzonders fijn te vinden men krijgt de menschen daar niet zoo spoedig uit hun ouden sleur en daarom getuigt het van moed en durf in deze streek %en Land- en Tuinbouw tentoonstelling te organiseeren. Ter viering van haar 25-jarig be staan heeft de Land- en tuinbouw- vereeniging „Land van Altena" te Woudrichem dit feit pangedurft, waarvoor het ijverige bestuur dezer vereeniging met zijn helpers, zeer zeker reeds een woord van lof en hulde toe komt. Dinsdagmiddag 3 u., werd de eers- ste Land- en Tuinbouwtentoonstel ling in deze streek geopend door den Ed.Achtb. Heer Jac van der jLely. Bij deze opening waren tegenwoor dig Mevr. v. Herwijnen uit Den Haag. de heeren Huizinga, Rijkslandbouw- 'consulent, v. Gogh, Rijkstuinbouw- consulent, Vorster, Rijkszuivelconsu- lent, de leden der Prov. Staten de heeren A. D. v. d. Schans, Gulden en W. G. de Waard, verschillende Burgemeesters uit het Land v. Heus den en Altena, verder vele vooraan staande personen uit de streek, bene vens een talrijk publiek. De Ed.Achtb. Heer J. v. d. Lely opende met de navolgende rede Dames en Heeren, De uitnoodiging van het Bestuur der Land- en Tuinbouwvereeniging „Land van Altena", om deze ten toonstelling te openen, heeft mij ver eerd en ik heb geen ©ogenblik ge aarzeld haar te aanvaarden. Ik heet U allen welkom, in 't bij zonder de heeren Huizinga, van Gogh Vorster, resp. rijkslandb. consulent voor Noordbrabant, rijkstuinbouw— Consulent, rijkszuivelconsulent, voor zoover tegenwoordig de heeren leden der Staten dezer provincie en mijn collega's van de gemeenten uit den omtrek en het bestuur van het Cen traal proeftuinbouwbedrijf te Gorin- Chem, wier tegenwoordigheid ten zeerste wordt gewaardeerd. Ook Mevr. v. Herwijnen, echtgen. van den beschermheer mag ik een bijzonder welkomstwoord niet ont houden. Dat mijnheer v. Herwijnen wegens ongesteldheid hier niet aan wezig is, spijt ons, terwijl het voor hem eveneens een groote teleurstel ling zal zijn, deze plechtigheid niet te kunnen bijwonen, daar hij steeds getoond heeft zoowel in vreugde als in kommervolle tijden met deze ge meente mede te leven. Evenwel wen- schen wij hem een spoedig herstel toe. Gaarna had ik ook den heer Com missaris der Koningin het welkom willen toeroepen, doch volgens in gekomen bericht is Z.Exc. wegens verblijf in het buitenland verhinderd de tentoonstelling te openen. Tot het houden dezer tentoonstel ling is het initiatief genomen door de Land- en Tuinbouwvereen. „Land v. Altena", ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. Dit initiatief ver dient volle waardeering, niet alleen om het doel, dat men wil verwezen lijken maar ook om den moed die daaruit spreekt. Dit doel acht ik in hooge mate bevorderlijk voor de vooruitgang der materieele welvaart van deze gemeente en hare omge ving. Bovendien mag ik het een groot voorrecht neemen, dat de oude veste Woudrich^n, de eer mag genieten, de eerste gemeente in het Land v. Heusden en Altena te zijn, waar een land- en tuinb. tentoonstelling wordt gehouden. Waar toch, dan op een tentoon stelling als deze met haar verschil lende groepen kan aan een ieder worden getoond, wat op het gebied van land- en tuinbouw, handel en nijverheid werd bereikt en tot wel ke hoogte de- verschillende takken van die bedrijven zijn gebracht en op welke wijze zal men beter dan door onderlinge vergelijking komen tot een vervolmaking van den ar beid die men heeft ondernomen. Kan eenerzijds een dergelijke ex positie den inzender de voldoening brengen die ieder bij de uitoefening van zijn bedrijf behoeft en niet heeft, anderzijds kan zii door hem zijn te kortkomingen te toonen, niet anders dan een prikkel zijn tot nog grootere krachtsontplooiing en tot meerdere kennis. Doch waar ook beter dan op een tentoonstelling waar de uit komsten van ernstigen arbeid zijn samengebracht, kan men den belang hebbende een beeld geven van dat gene wat ieder op zijn terrein voor zijn bedrijf kan verwerven. Op welke manier en op welke plaats kan men op afdoende wijze den grondslag leggen voor zijn toe komstige handelingen. Voor hen, die de tentoongestelde produkten zullen hebben bezichtigd, en aan de elders verkregen resulta ten zullen hebben getoetst zal het een spoorslag zijn hun bedrijf op s gelijke wijze te exploiteeren, terwijl het bovendien voor hen een prikkel zal zijn tot nog intensiever uitoefe ning daarvan. Gelukkig is hier in deze omgeving reeds eenige vooruitgang te bespeu ren en wordt er met de oude sleur gebroken. Vooral voor de jonge land en tuinbouwers kan zulk een ten toonstelling van groot nut en be- teekenis zijn. Hetgeen hier door hen in oogenschouw is genomen en door hen later zal worden toegepast, en 1 de kennis verkregen op land- en tuinbouwscholen of cursussen zal hen maken tot goede land- en tuinbou- bers. Hun bedrijf naar de laatste ei- schen des tijds te doen inrichten terwijl voor hen, die het tuinbouw bedrijf, waarop men zich in het Land van Heusden en Altena meer en meer gaat toeleggen, en die de opkomst voor deze streek kan beteekenen, ter wijl de Proeftuin te Gorinchem de gelegenheid biedt om hun practische kennis te vermeerderen, door die in richting te bezoeken. De moed die uit het organiseeren van deze tentoonstelling spreekt, ver dient allen lof. Wie eenigszins be kend is met 'het werk dat de voorbe reiding van een dergelijke zaak vraagt, de teleurstellingen die daar bij worden ondervonden en het gel delijk risico dat men kan loopen. zal met mij de personen huldigen, die ondanks dat alles, hun tijd en energie hebben willen geven voor het organiseeren van deze tentoon stelling en ik mag- niet nalaten aan allen, die daartoe hebben medege werkt een woord van hartelijken dank te brengen, dat alles op zulk -"een keurige wijze is tot stand gebracht. Ik hoop daarom, dat ter bekro ning van hun werk deze tentoonstel ling in alle opzichten mag slagen en het doel zal* worden verwezen lijkt, dat men zich daarvan heeft voor gesteld en dat zij met Gods zegen in de toekomst haar vruchten moge afwerpen, hetgeen zeer zeker zal bij dragen tot bloei en vermeerdering van de welvaart dezer gemeente en hare omstreken. Ten slotte heb ik nog een wensch. dat deze dagen ordelijk mogen ver- loopen en vraag daarvoor aller me dewerking. En hiermede verklaar ik de ten toonstelling voor geopend. Door het bestuur is mij verzocht een woord van dank te brengen aan den beschermheer, voor de door den heer Konhhhhhh, tuinier te Honse- lerdijk ter opluistering ingezonden stand van 'Westlandfruit. Mag ik Mevr. v. Herwijnen verzoeken den dank aan haar echtgenoot te willen overbrengen. Z.Ed.Aéhtb. zei hierop dat het be stuur hem nog heeft verzocht, me- dedeeling te willen doen van het in komen van een telegram van geluk- wensch van den oud-burgemeester des Tombes. Als tweede spr. werd door den heer v. Krieken, die ook den eersten spr. had ingeleid, aangekondigd de heer Noorduijn, die sprak namens de heer v. Herwijnen en namens dezen hulde bracht voor de energie die uit de organisatie van deze tentoon stelling spreekt en diens spijt betuig de, dat hij zelf niet kon tegenwoor dig zijn, wegens ziekte. Hierop sprak de heer van Gogh. Rijkstuinbouwconsulent, die zeidehet tot een genoegen te rekenen, hier een kort woord te spreken. Spr. me moreerde dat het 25 jaar is geleden dat de Land- en Tuinbouwvereeni ging „Land van Altena,, werd op gericht, zeer waarschijnlijk uit den drang om verbetering te brengen in den ongunstigen toestand voor land en tuinbouw. Spr. constateerde uit het feit dat de vereeniging thans ruim 300 leden telt, dat deze in de afge- loopen 25 jaren flink is opgegroeid. Spr. noemde het een gelukkige ge dachte het 25-jarig bestaan te vieren met het houden van een tentoon stelling, waarop het beste, wat Land en tuinbouw voortbrengen wordt ge toond en waarin een prikkel is ge legen om steeds voort te gaan om te streven naar vooruitgang. Met het uitspreken van zijn beste wenschen voor het welslagen der tentoonstel ling, eindigde spreker. Thans verkreeg de heer Huizinga, Rijkslandbouwconsulent het woord. Deze spr. sloot zich geheel aan bii de woorden van de vorige sprekers, wil evenwel nog iets in herinnering brengen. In den loop der jaren zijn al vele tentoonstellingen op het ge bied van Land- en Tuinbouw gehou den, waarvan de internationale ten toonstelling in 1884 te Amsterdam gehouden, wel de grootste is ge weest. Op deze tentoonstelling wa ren ook vele producten ingezonden uit andere landen en toen bleek, dat Nederland, wat de verschillende pro ducten betrof, zeer ver bij andere landen ten achter stond. Uit deze tentoonstelling is ontzettend veel goeds voortgekomen. Toen toch zijn de handen ineengeslagen en is de regeering om steun verzocht. Het ge volg is geweest dat in 1886 een staats commissie tot stand kwam, die een rapport over den toestand van land en tuinbouw heeft uitgebracht. De ze staatscommissie was weer in ver schillende subcommissie's onderver deeld en nog heden ten dage is het zeer interessant, deze rapporten te lezen, waaruit men zal constateeren dat tusschen deze subcommissie vol komen eenstemmigheid bestond. Allen drongen aan op meer en be tere voorlichtingen. Naast de Land bouwschool te Wageningen zijn ook landbouwwintercursussen tot stand gekomen en daarna volgden de La gere Landbouwscholen, zooals er ook een te Andel is opgericht. Tevens werd aangedrongen op meerdere sa menwerking wat tot gevolg heeft ge had, dat sedert dien alle coop, bo- terfabrieken die er thans bestaan zijn opgericht, bloerenleenbanken, land— bouwvereenigingen, vereenigingen tot aankoop van veevoeder en zaaigra nen, waren allen een uitvloeisel van deze tentoonstelling. Hieruit blijkt dus, dat een tentoonstelling onein dig veel nut kan afwerpen. Spreker noemde het een goede gedachte, dat de Landb. vereen. „Land v. Altena" zocals hij heeft vernomen, besloten heeft zich aan te sluiten bij de N.-Br. Mij. van Landb., daardoor toont zii immers iets voor samenwerking, wat spr. een prachtig verschijnsel noemt. Hij acht de organisatie dezer ten toonstelling eveneens een goede ge dachte, omdat, zooals spr. heeft aan getoond, uit een dergelijke tentoon stelling zooveel goeds kan worden geboren. Hij wenschte bestuur en le den geluk met het tot heden ver kregen succes en eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze ten toonstelling de voorbode moge zijn van een groote en belangrijke voor uitgang van deze streek. Hierop beklom de heer A. D. v. d. Schans, Lid van de Prov. Staten, vangst nemen. U mevrouw, verzoeken wij, uwen echtgenoot onze bijzondere erkente lijkheid te willen overbrengen alsme de onze diep gemeende wenschen voor een spoedig al geheel herstel. Dames en Heeren. Lang wil ik niet van uw geduld vergen. De ex posities wachten U. Moge het ten toongestelde U niet alleen slechts in teresseeren, maar moge er ook in geestelijk of materieel opzicht U tot een aangename herinnering pf voor deel strekken. Dank U. Het gesprokene werd door de „Zingende reus" zeer duidelijk over het geheele terrein, ja tot zelfs daar buiten verstaanbaar gemaakt. Hierna volgde onder geleide van den Eere-Voorz. een rondgang door de verschillende hallen. Hal I bevatte de voortbrengselen van land- en tuinbouw, er waren meerdere mooie inzendingen en de beoordeeling is zeer zeker voor de jury geen gemakkelijke taak geweest. Bijzondere aandacht trok de inzen ding van Notaris van Herwijnen met een stand van Westlands fruit. Schitterend was de aanblik van de verschillende soorten fruit en voor velen zal deze inzending een tan- taluskwelling zijn geweest. Deze in zending was alleen ter opluistering, j evenals die van het bestuur van de Land- en Tuinb. vereeniging zelf. Ook deze laatste trok meer dan bij zondere aandacht. Het stelde n.l. den toren van Woudrichem voor, opge trokken van verschillende soorten ap pels. Ook de stand van de Lagere Landb. school te Andel is zeer be zienswaardig en leerzaam. In hal II zijn de stands voor vee voeder en kunstmest ondergebracht. Ook daar is veel bezienswaardigs en op het gebied van landbouw veel leerzaams. In hal III zijn de handelsartikelen ondergebracht. Verder vindt men er vertegenwoor digd v. d. Maaden's Hoenderpark uit Wijk en Aalburgde firma v. Mill WelEd.G. Heer J. VAN HERWIJNEN, Notaris te 's-Gravenhage, Oud-Woudrichemmer, Beschermheer der gehouden Land- en Tuinbouwtentoonstelling annex Concours op 17, 18 en 19 September te Woudrichem. het spreekgestoelte. Deze spreker be gon met te zeggen, dat hij door zijn aanwezige medeleden der Prov. St. was verzocht, ook namens hen een woord te spreken, dat hij daaraan gaarne wilde voldoen, toch aangezien hij geheel onvoorbereid is, heel kort zal zijn. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de Landbv. voor de or ganisatie dezer tentoonstelling, de eerste die in het Land v. Heusden en Altena op touw is gezet. Land en tuinbouw hebben de volle sym pathie en aandacht van spr. en zijn ambtgenooten. Hii hoopt dat deze tentoonstelling in alle opzichten mag slagen en mag bijdragen tot ontwik keling en opbloei van den land- en tuinbouw in deze streek. Gaarne zegt hij zijn steun en die zijner mede-sta tenleden toe, als het er op aankomt, de belangen van land- en tuinbouw in de Statenvergaderingen te verdedi gen en voor te staan. Ook deze spr. eindigde met den wensch, dat dit feest in alle opzichten moge slagen. Hierna sprak dhr. Huijser, Voor zitter van de Aid. Tuinbouw, na mens het Uitvoerend Comité en zei: Dames en Heeren, Namens het Uitv. Comité van de zooeven door U geopende tentoon stelling met daaraan verbonden Con cours voor Zang- en Muziekgezel schappen, zeg ik U hartelijk dank. Hartelijk dank zeg ik ook namens het Uitv. Comité aan allen die in eenigeijei vorm hebben medegewerkt om tot stand te brengen, wat zoo dadelijk aan U en aan het groote publiek getoond zal worden. Moge het alles strekken tot berei king van het beoogde doelde ver betering van de economische posi tie van de bevolking van het Land van Altena. Ten slotte voelt het Comité zich gedrongen van deze plaats uiting te geven aan haar bijzondere dank aan den Ed.Achtb. Heer notaris v. Her wijnen voor zijn bereidwilligheid, het beschermheerschap op zich te nemen. Helaas kan hij door ongesteldheid, onzen dank niet persoonlijk in ont uit Gorinchem met zijn autopark enz. Het geheel maakt een bijzonder goeden indruk, terwijl op het gebied van land- en tuinbouw veel te leeren valt. Verschillende kermisvermakelijkhe den zijn verder aanwezig, zoodat, als men genoeg heeft van het nuttige en leerzame, men in de een of an dere vermakelijkheid zich kan gaan verpoozen. Na den rondgang werd de eere wijn rondgediend en werden de ten ten voor het publiek opengesteld. De- eerste dag werd besloten met een concert dat gegeven werd door de Mannenzangvereen. „Zang en Vriendschap" en „Woudrichem's Fan farecorps." Fraai herfstweder, voor den tijd van het jaar zelfs buitengewoon war me zonneschijn, begunstigde dezen eersten dag. UITSLAG BEKRONINGEN op de gehouden keuring tijdens de Land- en Tuinb. Tentoonstel ling op 17 September '29. De Jury was als volgt samenge steld Voor LandbouwH. E. Hui zinga. RijkslandbouwconsulentW. Bronkhorst, Hoofd der Chr. Lagere Landbschool te Andel en G. de Jong. Voor tuinbouwA. v. Gogh, Rijks tuinbouw consulentH. v. Gessel, landbouwonderwijzer te Veen en P. J. L. Treffers te Capelle. LANDBOUWGEWASSEN. Zeer eerv. vermelding: N.-Br. Mij. v. Landb. en Chr. Lag. Landb. school te Andel. Eervolle vermeldingW. G. de Waard, Werkendam. Mooiste en meest volledige inzen ding halmgewassen en schoof: le prijs G. P. Timmermans, Moer dijk 2e C. M. Donken, Drongelen 3e A. Z. Snoek Jr., Almkerk. Mooiste en meest volledige inzen ding Knol-, Bol- en wortelge wassen le prijs G. P. Timmermans, Moer dijk; 2e A. Z. Snoek Jr., Almkerk; 3e H. Muilenburg, Gorinchem. Mooiste inzending landbouwzaden p le prijs G. P. Timmermans, Moer dijk. Inzending vlas: Eervolle vermelding: Joh. Nieuwen- huizen te Almkerk. TUINBOUWGEWASSEN. Mooist inzending fruit: le prijs Tuinbv. „Excelsior" Veen"^ 2e Jac. Verduin, Dussen3e Huize- Noordeloos te Noordeloos. Mooiste inzending Goud-Reinetten le prijs Otto v. Vugt, Giessen2e G. v. Duist, Andel3e Tuinbv. „Excel sior" Veen. Mooiste inzending Bellefleur: le prijs J. H. Verhoeven, Woudri chem 2e G. v. Duist, Andel3e Ad. van Vugt JWzn., Rijswijk. Mooiste inzending sterappelen: le prijs G. v. Duist, Andel2e Jac. Verduin, Dussen; 3e Tuinbv. „Excel sior". Veen. Mooiste inzending tafelappelen le prijs J. Snoek, Almkerk2e A. Kolff, Sleeuwijk3e F. den Adel,. Sleeuwijk. Mooiste inzending tafelperen: le prijs J. Snoek, Almkerk2e A. Teuling, Dusserw; 3e A. Kolf, Sleeu wijk. Mooiste inzending stoofperen: le prijs Tuinbv. „Excelsior" Veen"£ 2e Huize Noordeloos, Noordeloos 3e J. Snoek, Almkerk. Mooiste inzending keukenappelen r le prijs niet toegekend2e Tuinbv. „Excelsior", Veen3e A. Teuling,. Dussen. GROENTEN. De mooist volledige inzending van groenten le prijs Huize Noordeloos, Noorde loos 2e Otto van Vugt, Giessen3e L. van 't Sant, Sleeuwijk. De mooiste witte kool: le prijs niet toegekend2e Otto v. Vugt, Giessen3e A. B. Holster, Woudrichem. De mooiste roode kool: le prijs Otto v. Vugt, Giessen2e A. B. Holster. Woudrichem J 3e Hui ze Noordeloos, Noordeloos. De mooiste savoy e kool: le prijs Otto> v. Vugt, Giessen'; 2e Huize Noordeloos Noordeloos. De mooiste spruitkool: le prijs Huize Noordeloos, Noorde loos 2e G. Millenaar. Andel. De mooiste boerenkool: le prijs niet toegekend2e G. Mil lenaar. Andel. Knol-, bol- en wortelgewassen le prijs niet toegekend2e Huize Noordeloos, Noordeloos3e Tuinbv. „Excelsior" Veen. De mooiste snijboonen le prijs Tuinbv. „Excelsior" Veen! 2e A. B. Holster, Woudrichem3e Otto v. Vugt, Giessen. De mooiste inzending Princesse— boonen: le prijs L, v. 't Sant. Sleeuwijk2e A. B. Holster, Woudrichem; 3e W. Nieuwenhuizen, Woudrichem. De mooiste inzending Tomaten le prijs A. van Zon, Rijswijk 2e L'. van 't Sant, Sleeuwijk3e W. Nieu wenhuizen, Woudrichem. De mooiste inzending komkom mers le prijs W. Nieuwenhuizen, Woudri chem 2e fa. v. Moergestel, Dussen 3e A. B. Holster, Woudrichem. De mooiste inzending bloemkool: le prijs H. Muilenberg, Gorinchem 2e Huize Noordeloos, Noordeloos. De grootste inzending tomaten: le prijs R. J. Valk, Rotterdam De mooiste inzending druiven: le prijs fa. Duynesveld te Waterin gen. De mooiste hoeveelheid fruit van een soort: le prijs A. Kolff, Sleeuwijk2e Hui ze Noordeloos, Noordeloos3e S. Bouman te Drongelen. Na een beoordeeling door de Rec- lameoomm. werden uit een 32-tal han delsstands op de tentoonstelling, de navolgende firma's met een prijs be kroond le* prijs Gebr. v. Ballegooijen, Slie- drecht (veevoeder j. 2e prijs N.V. Bax' Groothandel, Woudrichem (koloniale waren). 3e prijs fa. B. van Geluk, Dord- drecht (kunstmest). Eervolle vermelding: „Wonder v. Gorinchem" (Radio). Eervolle vermelding: Coop. Zui velfabriek Nieuwendijk (zuivelpro ducten). WOENSDAG. ALGEMEENE VERGADERING der N.-Br. Mij. v. Landbouw op Woensdag 18 Sept. 1929 in hotel Spronk. Deze vergadering werd te Woudri chem gehouden bij de gelegenheid van de Land- en Tuinbouwtentooa- stelling. Bii de opening roept de Voorzitter de heer P. M. Sneep allen een woord van welkom toe. vooral ook die hee ren die aan onze uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen, ge volg hebben gegeven, wij noemen Zie vervolg pag. 2 van dit Blad.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4