Tweede Blad 10.4957 Woensdag 9 October voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht, Rinneiilaiid. Jan Pieterszoon Coen Plaatselijk Nieuws Buitenland. BEHOORENDE BIJ HET POLITICUS. o— Het exacte bewijls, dat de iepenspint- kever als overbrenger van de iepenziekte lean optreden, zal zeer moeilijk geleverd kunnen worden, maar de hierboven ver melde waarnemingen, zoomede andere om standigheden als tijdstip, wijze en menig vuldigheid van infectie maken het on getwijfeld noodzakelijk, dat ernstig reke ning gehouden wordt met de mogelijkheid, dat hij een niet te verwaarloozen bron van infectie vormt. (1589-1629). ie biji Coen zeker geweest zijn vertrou wen op God. ANDEL'. AALST. VEEN. Jllcnwsblad (Tereed voor den aanval Rondom het Binnenhof Ministerieel „klein- goed" Vraag en antwoord Van alles en nog wat. De parlementaire machine komt weer 0(P dreef. Op het Binnenhof is nieuw le ven gekomen, en de omstandigheid, dat er een vernieuwde Eerste en Tweede Ka mer zijn, een vernieuwde regeering en dus nieuwe departementshoofden, is oorzaak, dat er met nieuw vuur aan de behar tiging van 's nachts belangen wordt ge- Werkt. Al wil dit natuurlijk niet zeggen, 'dat de „oudjes" dat niet hebben gedaan. En 7X0 komen dan, terwijl de Kamers nog even krachten verzamelen, alvorens zich in het openbaar op de begrooting te werpen, de ministerieele antwoorden en verklaringen en mededeelingen af. „Klein-goed", zooals men het zou kun nen noemen. Zoo was daar dan minister Verschuur, die zich de ijswafels had aangetrokken. [Want kwamen daar niet de autoriteiten van den Ned. Bond van Marktkooplieden met hem confereeren over de inwerking treding van het besluit inzake consump tie-ijs, ter uitvoering van de Warenwet? .Waarvan een catastrophe voor de kleine Jij s koop lieden gevreesd werd. Want hoe mcesten die kleine venters aan een plaats komen van minstens 8 vierkante M„ waar dat ijs bereid moet worden, en die te gelijkertijd afgezonderd moet staan van de woonvertrekken enz.? Dat kostte veel te veel geld? Of de minister ten minste niet één jaar uitstel wilde geven? Neen, vond de minister, daar voelde hij' niet voor. Maar was het niet de taak van den Bond om tot de organisatie van centrale be- reidplaatsen van het ijs voor de ijswa fels mede te werken? Waarop' de hee- ren van den Bond van Marktkooplieden Onmiddellijk om een subsidie daarvoor vroegen. Waartegenover de minister niet afwijzend stond. Hij gaf ten minste in overweging, uitgebreide plannen te dien opzichte in gereedheid te maken en over een maand met die plannen andermaal bij hem op het departement) te komen ter verdere bespreking. En dan De vaccinatie. In verband met het voor komen van een licht soort ongesteldheid, die men alastrim heeft gedoopt zóó licht zelfs, dat van medische zijde be weerd wordt, dat er duizenden rondloopen (met deze „ziekte" terwijl ze het niet eens weten, wat toch moeilijk gaan zou, als de kwaal zoo hevig was, als men uit jde vreesaanjagende sensatie—berichten in sommige kranten zou kunnen cpimaken had het Tweede Kamerlid J. H. J. Vos den minister eenige vragen gesteld en o.a. ook, af Z.Exc. bereid was de in diening te bevorderen van een wetsont werp! met <le strekking de voorwaarden v. inenting tegen de pokken voor toelating va,n kinderen en onderwijzers in de scho len zoo spoedig mogelijk weder van kracht te deen Worden. Maar daarvan wilde de Minister van Arbeid niets weten. Z.Exc. was „niet bereid de indiening te bevor deren". Kort maar krachtig. En daar mee kon de Amsterdamsche arts naar huis gaan. Een interessante en hoogst belangrijke kwestie zal ook binnenkort opt het tapijt komen, n.l. het vraagstuk van toezicht opi de notarissen, zulks in verband met de verschillende déconfitures die zich met notariskantoren hebben voorgedaan en waarbij groote verliezen zijn geleden door personen, die hun vermogen hadden in {handen gesteld van den notaris, dien zij' vertrouwden. In verband hiermede stel de de minister van Justitie in 1927 een commissie van onderzoek in, onder voor zitterschap van mr. dr. M. Polak,, wel ke commissie thans met hare conclusies voor het voetlicht is gekomen. De com missie nu, hoewel overwegende dat het aantal gevallen van fraude niet bekend is, was van (oordeel, dat voorzieningen dienen te worden getroffen. Het publiek heeft er recht op; dat van overheidswege zooveel doenlijk wordt gezorgd, dat no tarissen werkelijk het vertrouwen ver dienen,' waarop zij krachtens hun aan stelling door de overheid aanspraak kun nen makten. En daarom wordt voorgesteld Den notarissen de verplichting op te leg gen boek te houden en daaropi van over heidswege toezipht te doen uitoefenen. Het oppertoezicht zou dan bijv. bij de Kamer van Toezicht berusten, terwijl ee nige door den minister aangestelde des kundigen het feitelijk toezicht zouden uitoefenen. Verder zou notarissen de ver plichting moeten worden opgelegd, van hun vermogenstoestand en van alles wat hun werkkring betreft, een zoodanige boekhouding te voeren, dat daaruit te allen tijde hun rechten en verplichtingen kunnen worden gekend. Verder behoorde van overheidswege te worden ingegrepen ter zake van het sluiten van bepaalde overeenkomsten. Den notaris behoorde verboden te worden direct of indirect gel den tegen interest ter leen of in bewa ring te nemen. Opi die manier zou een gebruik ,dat volgens de ervaring aanlei ding geven kan tot déconfitures, niet meer voorkomen. En in de derde plaats behoorde de Kamer van Toezicht, wilde zij preventief kunnen optreden, twee be voegdheden te krijgen, n.l. den notaris ver lof te geven, ongevraagd, voor een door haar te bepalen tijden voorts getuigen te hooren, die verplicht zijn om voor haar te verschijnen. Ook zou de Kamer discipli naire bevoegdheden moeten krijgen. En waar de commissie haar voorstel len heeft neergelegd in een ontwerpi van wet tcf wijziging van de wet op. het notarisambt, is het waarschijnlijk, dat we hiervan binnenkort wel eens meer zou den kannen hooren. EEN MONUMENT VAN ERKENTELIJK HEID JEGENS NEDERLAND? De correspondent van den N. R„ Crt. te Brussel meldt Naar aanleiding van het van Belgische zijde opgevatte plan, tot oprichting te Lausanne, van een monument der Belgi sche erkentelijkheid, ter herinnering aan de tijdens den oorlog in Zwitserland, aan Belgische uitgewekenen, gewonden en ge ïnterneerden verleende gastvrijheid, stelt de Indépendance beige, die plots tot be tere gevoelens ten opzichte van Neder land blijkt te zijn: gekomen, de vraag wanneer men er ook eens gaat aan den ken Nederland een tastbaar bewijs te geven van den dank der Belgen voor de liefderijke behandeling welke de op zijn grondgebied gevluchte Belgische bur gers er mocliteu ondervinden. De onthul ling van dit monument zou dan het vol gend jaar, ter gelegenheid mede van het Belgische eeuwfeest, kunnen plaats heb ben en het is zonder ongenoegen dat de Indé pen da nee beige, naar zij althans be- Weert, in het comité da,t de noodige gelden zou inzamelen, den Antwerpschen burgemeester van Cauwelaert naast Louis Piérard, dr. Terwagne, oud-minister Huys- mans enGallo (de anti-Nederlandsche redacteur van de Nation Beige), zou zien zetelen. VOORKOMEN VAN AARDAPPELWRAT- ZIEKTE. Verscheidene gemeenten waar bloem bollen worden geteeld, (Andijk, Anna- Paulcwna, Bennebroek, Haarlem, Heem stede, Heer Hugowaard, Bloemendaal, Oegstgeest, Winkel) hebben voldaan aan het verzoek van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, om dóór een gemeente-verordening mede te werken aan het voorkomen van verbouw van voor aardappelwratziékte vatbare aardappel- scorten. Enkele gemeentebesturen zijn echter van meening dat een bouwverbod voor z.odanige soorten alleen beteekenis heeft, wanneer opi bet grondgebied der gemeente aardappelteelt in het groot en voor expert wordt uitgeoefend. Dit is onjuist; reeds het zich voordoen van een geval van wratziekte in een particu lieren tuin kan besmetverklaring van een geheele landstreek ten gevolge hebben. Het hoofdbestuur der vereeniging heeft de gemeentebesturen, welke nog geen vér- erdening hebben vastgesteld, hierop' nog eens met nadruk gewezen en hen verzocht, het vraagstuk nog eens nader te overwe gen. o— WEGENBELASTING. Het verzoek der centrale landbouw organisaties om vrijstelling vcor de locndcrschers ingewilligd. De minister van financiën is aan den Wensch der centrale landbouworganisaties, dat de loondcrschers zouden worden vrij gesteld van wegenbelasting voor het ge bruik van de wegen met hun trae<tors, met dorschmachines, tegemoet gekomen, door te bepalen, dat ook aan houders van een landbouwbedrijf, die een trac- tor met dorschmachine hebben gehuurd, voor den tractor met aanhangwagen een kostelooze belastingkaart kan wor den afgegeven, waarmede met den trac tor naar de plaats, waar gedorscht zal werden, kan worden gereden en vandaar naar een anderen huurder of terug naar den verhuurder. DE IEPENZIEKTE. In oen in de maand Juli van dit jaar gepubliceerd bericht heeft ondergeteeken- de het advies gegeven, duidelijk door ie penziekte aangetaste, zoomede reeds door d© ziekte gedoode hoornen te rooieip ten einde het besmettingsgevaar voor de over blijvende te verminderen. In de resultaten van een zoo juist uit gevoerd onderzoek vind ik aanleiding, dit advies te herhalen en het eenigszins uit te breiden. Uit een door Dr. Betrem (laboratorium voor Entomologie) in samenwerking met Mej. Spierenburg. (Plantenziektenkundige Dienst) en met den heer J. J. Franssen (student aam de Landbouwhocgeschool) ingesteld onderzoek, waarvan de resulta ten binnenkort gepubliceerd zullen wor den, is gebleken, dat iepenspintkevers zoo wel i nwemdig (in het darmkanaal) als uit wendig, dragers kunnen zijd van levende deelen. Yam Graphium Ulmi, de zwam, die als de verwekker der iepenziekte (zij1 het dam wellicht onder bepaalde omstandigheden) jbeschouwd kan worden. Verder is door hen waargenomen, dat op plaatsen, waar de kevers verblijven, (in de poppenwieg en in de omgeving daarvan) de bovengenoem de zwam in den Grapthium vorm zeer over vloedig kan voorkomen. Volgens de algemeene opvatting zou de ïepenspintkever steeds secundair op treden, d.w.z. slechts hoornen, die reeds in kwijnenden toestand verkeeren, aan tasten. De vreterij; aan jonge takken en de toppen der boomen moet, echter beslist als een primaire aantasting beschouwd Worden. Daardoor krijgt het feit, dat de ke vers met levende deelen van de zwam Graphium-Ulmi bezet kunnen zijn, een l.ijzondere beteekenis. Ik meen hierin aanleiding te vinden, om het advies te geven, op plaatsen, waar de iepenziekte reeds voorkomt, zeer nauw keurig op de aanwezigheid van iepenspint- kevers acht te slaan, en hoornen, die duidelijk teekenen van aantasting vertoo- nen te rooien. Dit advies wordt thans reeds gegeven, omdat men nu de aan wezigheid van de (herfstgeneratie) ke vers in den stam kan vaststellen aan de soms groote hoeveelheden fcruin, „boor- meei" dat men aan den voet van aange taste boomen, onmiddellijk tegen den stam aan, aan vinden. De eerste aantasting der kevers heeft echter in de dikkere takken plaats. In het bijzonder zal men zijn aandacht moeten wijden aan plaatsen, waar iepe- boomen in groepen of rijen staan, om dat daar de kans op het optreden van .-.pintkevers, speciaal in kwijnende boo men en dus ook de kans opi verbreiding der ziekte het grootst is. Men boude er rekening mede, dat ge rooide iepen, in het bijzonder met het oog op het hierbovenbedoelde gevaar, ont- sohorst moeten worden of onder water bewaard, omdat ook in geveld hout de spintkevers nog tot volledige ontwikkeling kunnen komen. Nu gebleken is, dat de Graphium aan de binnenzijde van de schors zeer over vloedig kan fructificeeren, moet ook de schors vernietigd worden, DE INSPECTEUR, HOOFD VAN DEN TLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST, N. VAN POETEREN. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN EN WAARSCHUWING TEGEN BEDR.IE- GELIJKE PRAKTIJKEN. Nu het tijdstip; waarop iijmbanden bij vruchtbcomen moeten worden aangelegd, wederom daar is, wordt de aandacht op dit bestrijdingsmiddel gevestigd. Daar Iijmbanden uitsluitend voor bet vangen van wintervlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vracht- boomen te worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rupsen van deze vlin ders schade veroorzaakten. Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij appels en kersen. De lijmband bestaat uit een strook van vet ondoordringbaar papier, ter breedte van 12 c.M., die op 1 a IV2 M. boven den grond met twee touwtjes om den stam, (bij struikvormem zoo hoog als het stammetje dit toelaat, of om de hoofdtakken) wordt vastgemaakt en waarop ter breedte van 8 c.M. spe ciaal bereidde en zeer lang klevend blij vende rupisenlgm. wordt gesmeerd. Daar de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om hare ei eren hij de knoppen te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen der Iijmban den Nadere bij'zonderheden vindt men ver meld in Mededeeling No. 3 van den Plan- teuziektenkundigen Dienst „de Trekmade", terwijl het hoofdbureau van dien Dienst te Wageningen en de opi verschillende plaat sen werkzaam gestelde ambtenaren op aanvrage gaarne alle gewenschte inlich tingen verstrekken. Ter voorkoming van misverstand zij1 hier vermeld, dat de wormstekigheid van a.p- pe*s en peren niet door de rups van den wintervlinder wordt veroorzaakt en dus ook niet door het aanleggen van lijm- landen kan worden bestreden. Met nadruk waarschuwt de Planten ziekten kundigen Dienst noch voor het aanleggen van Iijmbanden noch voor het uitvoeren van andere bestrijdingsmaatre gelen in boomgaarden en particuliere tui nen gebruik te maken van de diensten van eenige rondreizende lieden, die zich daarvcor aanbieden. Deze lieden dienen zichj aan als boomkweekers en voeren bestrijding uit, waaraan echter nieti de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wOrdt meermalen volstaan met de besproeiing van enkele takken en wordt met ongelooflijk verdunde oplossingen ge spoten. De gegeven garantie, dat de bo> men drie jaar lang vrij' zullen blijven van ziekten en insekten, of dat de boomen drie jaar lang door ben gecontroleerd zullen worden zijn, zooals voor iedereen (duidelijk zal zijn, van' nul en geener waar de. Men ga dus niet in op welke aanbie ding ook van rondreizende lieden, maar wende zich voor advies, ook over de uit voering van bestrijdingen in boomgaar den enz. tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot zijne amb tenaren op verschillende plaatsen. Van algemeene bekendheid is de hard heid en wreedheid, welke aan de maat regelen van Coen soms verbonden waren. Men aarzelt hem te volgen, wanneer hiji schrijft „Alle de steden ende stercklen van Banda door Godts genaede ingeno men, geraseert, verbrandt ende omtrient 1200 zielen bekomen.Men schrikt, wanneer men hem hoort adviseeren, de. Bandaneezen te beoorlogen, „met de noo- teboomen te vernielen, dat lichtelijcken en met- minder perijckel sail, konnen ge schieden dan hun vaste nesten te over weldig!) en." Maar het zou oneerlijk zijn hier de nadruk opi te leggen en niet naar vo ren te brengen, dat eenerzijds Goen ie mand was „ervaren in den koophandel, alsmede in saken van state, seer eerlijck, altijd laborieus zonder eenigen tijd te verliezen", waarvan de eerste gouverneur- generaal Pie ter Both verzekerde, „dajti hier nooijt iemand en is geweest, die sijn cloeckheid gepasseerd heeft, noch komen en zal", anderzijds te gedenken het groo te ideaal, dat Coen bezielde „....daer can in indien wat groots verricht worden." Coen had moed. Hoe scherp klonk niet zijn verwijt tegen de Bewindhebbers der Compagnie, hoe hekelde hij niet de slap heid en kortzichtigheid van de heeren Zeventien, hunne misplaatste zuinigheid, „lok sweer U bij' den Allerhoogsten, dat de Generale Compagnie geen vijanclen heeft, die haer meer hinder en schade doen dan d'onwetentheijt en onbedacht» beijt, die onder UEd. regueert en de ver- stani.igen overstempt." Het is niet moei lijk te zeggen wat thans metj een Indi- sohen bewindhebber zou geschieden die zulke boodschappen naar Den Haag zou sturen. Hoe had iemand den moed met een maritieme macht van nauwelijks 30 groo te en kleine vaartuigen, verspreid over Indië en de Phi lippijnen, tot in China en Japan toe, gesteund door een op een aan tal ferten verspreid legertje van 15 a 1600 samengeraapte soldaten van allerlei landaard en ras, aan een wereld, maar dan ook een wereld, van vijanden zoo ver van huis, het hoofd te durven bieden. Meer nog, hoe durfde hij eraan te den ken, met- zulke middelen het Nederlandsoli gezag voorgoed in den Archipel te ves tigen. En deze vestiging was noodig. Ja renlang hadden de Nederlanderser naar gestreefd langs minnelijken weg aan de moeilijkheden, die de Gompagniehan- del ondervond, een einde te maken. De fei ten hadden maar al te duidelijk gespro ken, de handel leek opi den duur onbe staanbaar, wanneer geen veilige nederzet ting werd toegestaan en deze nederzetting kon slechts veroverd worden. Het is Jan Pieterszoon Coen geweest, die aan de Nederlanders de veiligheid in Indië heeft gegeven. In den loop' van 1619 en 1620 konden opi de plek „olim Jaoatra" de grondslagen gelegd worden voor een nieuwe stad, die in 1621 offi cieel begiftigd werd met den naam Bata via en bestemd was om de koningin van den Archipel te worden. 't Was opi het einde van 1618. Op het fort Jacatra zag zich Coen allengs meer bedreigd door Engelsche batterijen en bolweraen was omringd „als in een cou- we". Duizenden Javanen lagen aan de landzijde en hadden Jacatra reeds meer malen in een moeilijken toestand ge bracht. Daarbij was de Engelsche Vloot van 15 schepen, die haar operaties met den roof van een Nederiandsch schip begonnen was, in aantocht. De zeven be schikbare Nederlandsche schepen kon den onmogelijk aan de overmacht der EngeLchen weerstand bieden. Alles stond opi het spelgelukte het thans niet de zege te behalen, dan was het met de Nederlandsche heerschappij in Indië waar schijnlijk vcor goed gedaan. Begrijpt ge met hoeveel trots Coen later kon schrij ven „siet en considereert doch, wat een goede corrage vermach." Met angst en vrees gaf Coen het com mando over het fort Jacatra over; aan van den Broeck, om zelf met zijn schepen naar de Molukken te varen om daar ver hing te halen. De vrees van Coen, dat Van den Broeck niet de rechte man op de rechte plaats was, bleek maar al te zeer gegrond te zijn. Na een schijnver drag van vrede liet van den Broeck zich door de aanbiedingen der Javanen ver lokken om het Hof van den Regent van Jacatra te bezoeken, waar hij met een Dan tal der zijnen verradelijk werd ge vangen genomen; de anderen bleven zich nog geruimen tijd in het fort verdedigen tegen de verbonden Engelschen en Ja vanen, maar ook zij begonnen weldra met de overmacht te onderhandelen. Toen er 31 Januari tot de overgave besloten werd, ontstond er tusschen de overwin naars verschil en de Bantamsche regeering deed hare rechten op Jacatra krachtig gelden. Het fort werd zoo goed mogelijk hersteld en men besloot aan den in- landsehen vijand het hoofd te bieden, 't Werd half Mei. 't Ging als een loo pend vuurtje de bigde tijding, dat er 18 zeilen aan den horizon zichtbaar wa ren. Coen was er. En met de komst van Coen was het gevaar geweken. 30 Mei 1619 werd met het zwaard in de (vuist het weinig verdedigbare Jacajtga verdelgd en 5 Aug. kon Coen schrijven. ,,In deser vougen hebben wij voet ende dominie in 't land van Java becomen. Het fondament van soo lange gewenschte ren dezvous is nu gelegt." In Coen leefde het Christendom, zijn brieven zijn getuigten v. zijn geloof in de voorzienigheid Gods. Dat geloof kon hem ook sterken) in moei lijke tijden en de ondergrond van zijn be kend woord „En desepereert nimmer," I LEVEND BEGRAVEN. I De wraak van slachtoffers van' een' oplichter. Een telegram uit Parijs aan: het II b.l d. meldt Men heeft hier Vrijdag in de buurt van [Parijs een misdaad ontdekt, gepleegd met( zulk een ontzettende geraffineerde wreed heid, dat een Edgar Allan Poe het nietj beter had kunnen verzinnen. Een bewoner van een plaatsje in de Parijsche banlieue ontving een anonie- raen brief, waarin hem werd medege deeld, dat een van zijn jeugdvrienden^ bekend als de „Markies v. Champaubert", een bekend oplichter, djiie Ideslweg© niet! lang geleden vijf jaar gevangenisstraf hjad! uitgezeten, op 29 September levend begra ven was in het Bosch van Vernenil, om streeks 10 kilometer van Parijs. Dege nen, die dit gedaan hadden, waren vroege re slachtoffers van zijn oplichterijen, en zij' hadden ervoor gezorgd, dat er vol doende lucht in de kist doordrong om.' den ongelukkige nog langen tijd in het leven te houden en aldus zijn doodstrijd, te verlengen. Door middel van een schets! was de plaats in het bosch duidelijk aan gegeven. Toen degene aan wien de brief gericht (was zich tot de auftoriteiten wendde,; meenden deze aanvankelijk met een lugu bere grap te doen te hebben. Niettemin' trokken de gendarmes er opi uit om een onderzoek in te stellen. Al spoedig vond men m het bosch. op de aangeduide plaats' een soort van gemetseld schoorsteentje») pat uit den grond oprees. De plaa(ts' waar dit zich bevond werd opgegraven) en men stuitte nu inderdaad op een doojds- kist, waarin het schoorsteentje uitmond de. In de kist Vond men het lijk van den pseudo-markies slechts in een hemd ge kleed. Volgens de ooggetuige droeg het' gelaat van den doode de sporen van een verschrikkelijken doodstrijd. Hg was blijk baar niet door verstikking, doch door uithongering, en misschien door de ont zetting over zijtn vreeselijke en volstrekt' hop el co ze positie, omgekomen. Omtrent de daders van deze afgrijselijke misdaad is verder nog niets bekend. Men zoekt in de eerste plaats den schrijver van den anoniemen brief, die blgkbaar meer van de zaak afweet. Ock dezen winter zal er alhier even als het vorige jaar een cursus voor vol wassenen in bedrijfscontröle (landbouw- boekhouden) worden gegeven doior het' hoofd der landbouwschool, den heer W. Brcnkhorst. De lessen worden ook ditmaal Vrijdags avonds gegeven gedurende de maanden Nov. Dec., Jan. en Eebr. (circa 15 les- avonden van 2 uur en vangen aan opi 1 Nov. ai.s., des avonds te half zeven. j Om tot den cursus te worden toegela-' ten, moet men den leeftijd, van 21 jaap hebben bereikt, dus meerderjarig zijh—j of in het bezit zg:n van een diploma van een algemeenen land- of tuinbouwwin- tercursus. Vooraf worden belanghebbenden opge roepen ter vergadering in de landbouw school op Vrijdag 18 Oct., des avonds te 7 uur, waar een en ander nader zal werden besproken. Men zie ook de desbetreffende adver tentie in dit blad. Als er maar 12 lief hebbers zijn, is er al animo genoeg, om de zaak te laten doorgaan. Ged. Staten hebben goedgekeurd het Geërfdendagsbesluit van den Dorps- polder Aalst om aan de Geitenfokveree- niging alhier een jaarlij ksche bijdrage te verleenen ad. f 15.—. In een der havens te Rotterdam, al- Waar zekere C. alhier, werkzaam was, kreeg deze een zak graan opi zijn lijf. Ern stig benadeeld werd hij terstond naar hetl ziekenhuis opi den Coclsingel vervoerd. Naar men verneemt was de toestand wel' gevaarlijk, doch bestaat kans het leven te behouden. X Van de gelegenheid, om te worden ingeënt bij dr. S„ tegen de alastrim, werd slechts door weinig personen gebruik ge maakt. Met het rooien der Brava-aardappe- len is een begin gemaakt. De uitkomst! is goed, ook de kwaliteit. Van prijzen werd nog weinig vernomen. Men leverde enkelo partijtjes af voor f2.50—f2.75 per H.L. y( In de laatst gehouden raadsvergade ring Werd besloten' een onderzoek in. te stellen, of deze gemeente kan worden aangemerkt voor een vaste standplaats van een rijksveldwachter. Is dit gunstig,' dan zal vermoedelijk worden overgegaan tot den houw van een woning voor de rijkspolitie. Naar we vernemen; zal de leesbibli otheek ten huize van H. met' een flinke partij' boeken worden uitgebreid. In den afgeloopen winter werd hiervan nogal veel gebruik gemaakt. De laatste weken werden nogal veel aaxdbeienplanten uitgezet. Was de uit komst dit seizoen voor sommigen niet erg gunstig, deze teelt overtreft toch' verire die van de aardappelen. Voor enkele dagen heeft de wied. Clement haar 94sten verjaardag gevierid. Ze is de oudste inwoonster van deze ge meente.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5