Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SE LENTEFEE Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. No4959. Woensdag 16 October 1929. Buitenland Binnenland Aio dij .siroop. „Graf Zeppelin" over ons land. *-AND van altenA Int» Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. FEUILLETON - JULES MARY. \o& die Liw ade l xie Op, vSsrrtiirri Koling met Dit blad verscbynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. de eerste sneeuw. Naar gemeld wordt, is in den Harz de eerste sneeuw gevalleB, terwijl de tempera tuur 1 graad bedroeg. DUBBELE ROOFMOORD. Vorige week is in de voorstad Praga een roofoverval gepleegd. De 64 jarige winkelier Gansiorwski en zyn vrouw werden door de politie, die achterdocht begon te koesteren, toen het echtpaar den geheelen dag niet opendeed, in levenloozen toestand in den kelder aangetroffte. De daders heb ben de beide oude menschen gekneveld en daarna geworgd. De politie stelt een streng onderzoek in. AUTO BANDIETEN. Vrijdagochtend hebben auto-bandieten te Marseille een brutalen, zij bet ook mislukten, aanslag gedaan op een belastinginner, wien ze een portefeuille met 20,000 Frank ont rukten. De bandieten wareD van hun wagen gesprongen om den man te overvallen, had den den motor niet afgezet om dadelyk weer weg te kunnen ryden na hun misdaad ie hebben gepleegd. Maar eeu voorbijgan ger, die blijkbaar met auto's bekend was, zette den motor af toen by den wagen zonder chauffeur aan den weg zag staan. Toen de bandieten terugkeerden in den auto, waarin zjj eerst de portefeuille naar binnen wierpen, konden zjj niet terstond wegrjjden. Zjj sprongen weer uit den wagen, maar vergaten den buit. Hoewel nagezet door de politie, die een revolvervuur op hen opende, dat de bandieten al vluchtend be antwoordden, wisten zij te ontkomen. AAN EEN ONGELUK ONTSNAPT. Naar thans eerst bekend wordt, is de Zweedsche duikboot »Hajen«, die een be manning van 28 koppen heeft, ternauwer nood aan een ongeluk ontkomen. De boot zou een duikmanoeuvre uitvoeren, doch door een defect aan de pomp-installatie kwam de duikboot niet op de berekende diepte terecht, doch zonk dieper en dieper. Da boot had bjjna den bodem van de zee be reikt, toen het gelukte de boot lichter te maken, waarop zij weer naar boven steeg De duikboot maakte sterk slagzij, doch men slaagde er in het vaartuig van de Stockholmsche scheren, waar bet ongeluk plaats had, naar het dok te Stockholm over te brengen. door (Adv. in Blokschrift) —o— MEUWSBLAB veor het Land w Heusden eg Altena,IeLangstraat en de Bomoielerwaard o— ——O IJK EN HERIJK. De minister van arbeid, handel en nij- Verheid, gelet op- het Kon. besluit van 9 November 1869 (St.bl. no. 167), houdende vaststelling van de stempelmerken en het afkeuringsmerk voor de maten en gewich ten, zooals het laatstelijk is gewijzigd bij Kon. besluit van 30 October 1908 (St.bl. no. 332), en opi art. 10 van heb reglement op den ijk van gasmeters, vastgesteld bij CH 1 - 78 .Waarom? Omdat wij vermijden moeten, vermoe dens in den geest van uw aanstaanden! schoonvader opi te wekken. Gaume, gij1 verbergt ons uwe. meening. Dat is wel mogelijk, antwoordde de agent. Werkelijk dacht bij nog steeds aan de geheimzinnige woorden van den cowboy ,,Als zij sterft, behoort ze tenminste niemand toe. i „En wie weet, of ik dan niet liever lxad, dat zij stierf Opi wie zinspeelden die woorden? Wat had hij' er mede willen zeggen? Hij' deelde Michel en Laurens zijn over denkingen mede. Dit heb ik gehoord, zeide hij. 't Is geen banale zin, geen woorden, die loswieg door twee onbekende gesproken zijn, door twee vreemdelingen, die elkaar toevallig ontmoeten, neen 't is 't gevolg van een Kon. besluit van 15 October 1913 (St.bl. no. 391), heeft bepaald, dat heit goed- keuringsmerk, gedurende de jaren 1930 en 1931 te bezigen, zal zijn: a. lij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter f in kleinen sitaan- den drukvorm: b. bij den ijk en herijk van gasmeters Koninklijke kroon. (St.ct.) O AANRANDING IN DE I1EEZER BOSSCHEN. Uit Helmond wordt gemeld: In clo Heezer bossclieu, tegenover St-erk- sel, stapte de lieer J. G. uit Asten even van zijn fiets om zijn pijp aan te ste ken, toen een hem onbekende man, die zijn hoed diep' in het gezicht had ge drukt, hem naderde en trachtte te bewe gen tot afgifte van zijn geld. De heer G„ die zeer kalm bleef, bukte naar zijn fiets, richtte zich plotseling op en gaf den onbekende een hevigeu slag. De aanrander trok hierop een mes en er ontstond een hevige vechtpartij. De heer G. trachtte de aandacht te trekken van een in snelle vaart passeerenden motor- rijcler, hetgeen hem niet gelukte. De aanrander trachtte intusschen in de bossclieu te ontkomen. De lieer G. be kwam slechts enkele lichte verwondingen, terwijl zijn kleeding door messteken ver nield werd. De politie stelt een onderzoek in. O DRAMA IN EEN SFOORWACHTERS- WONING. In 'le spoorwachterswoning aan de spoorlijn Middelburg—Goes onder Noord- Kraaiert, bewoond door de weduwe M. met haar acht kinderen, heeft zich een drama afgespeeld. Tijdens het avondeten was twist ont staan tusschen de 20-jarige dochter des huizes, Cornelia. M. en liaar 23-jarigen broeder Jan M. Toen het meisje van tafel opstond trok zij een revolver en loste een schot cp haar broer, dat hem in de maag trof'. Het slachtoffer zakte hevig bloedend ineen. Dr. Beil uit Arnemuiden verleende hulp en oordeelde overbrenging van het slacht offer naar het gasthuis te Middelburg noodzakelijk. De toestand van Jan M. is zeer ernstig, Het 20-jarige meisje is door de politie aangehouden en voor den rephter-commis- saris te Middelburg geleid. Het meisje liep. al eenige dagen met een geladen re volver rond. DUBBELE KINDERMOORD. TE ROTTERDAM. Vrijdagmorgen hebben werklieden, die graafwerk verrichten in den driehoek tus schen den Dordtscihen straatweg en heit oude en nieuwe gedeelte van den Groenen Hilledijk, een doos gevonden, waarin twee kinderlijkjes bleken te zitten, van een jongen en een meisje, tweelingen, die kennelijk dadelijk na. de geboorte in de doos zijn gedaan en gestikt. De lijkjéSs waren gewikkeld in oude couranten en ibet eene in een oude deken en het andere in een oude rok. Sporen va.n ge weld zijn opi de lijkjes niet aangetroffen. Naar alle waarschijnlijkheid is de doos in den nacht va,n Donderdag opi Vrijdag begraven en voorzoover het onderzoek heeft uitgewezen is het niet. onwaar schijnlijk te achten, dat de kinderen le vend begraven zijn. gesprek, dat reeds lang behandeld is. Vol gens mij'ne meeniitg kennen mijnheer Ber tignolles en dien cowboy elkaar reeds lang. Daar valt niet meer aan te twijfelen. Maar nu, wie is die cowboy? Van wie sprak hij Vermoedt gij 't, mijnheer Lau rens Laurens antwoordde peinzend Wellicht Zeg 't dan. Weifel niet. Och!, 't is maar een gedachte 't is niets waard. Wij1 moeten elkaar alles mededeelen. Die onbekende dacht, volgens mijne meening, aan juffrouw Bertignolles.... hij bemint haarEn hij wil niet, dat zij een ander toebehoort.... Ja, antwoordde Gaume nadenkend. Dat is aanneembaar... gij1 kunt gelijk hebben.. Morgen s'peekt gij' mijnheer Bertignol les? Ongetwijfeld. Zult gij 't hem dan vragen? Ik beloof 't u. Ge moet de vragen echter toit. juf frouw Jenny richten, maar mijnheer Ber tignolles strak blijven aanzien... Wat vermoedt ge dan, Gaume?.. Gaume verzweeg als een filosoof zijn piolitievermoedens en zeide Ik vermoed niets, maar ik verwacht alles. Daarna namen ze afscheid van elkaar. DE KINDERMOORD IN DEN POLDER rl E ROTTERDAM. Zaterdagochtend te ongeveer half twaalf is in zijn woning te Rotterdam een man gearresteerd, die gekleed was als de mm met de fiets, die W< ensdagavond te ongeveer zeven uur in de Coolsche- straa tMarieJtje v. O. ontvoerd heeft. Vele aanwijzingen waren tegen hem, maar volgens latere berichten schijnt hij de moordenaar niet te zijn. Inmiddels heeft de politie Zondagmor gen om 7 uur opnieuw een verdachte aangehouden, die door een buurtagent zwervend op' de 'plaats van liet misdrijf werd aangetroffen. Deze man komt met het signalement overeen, had eveneens een fiets bij zich, doch droeg een ander costuum. Hiji gaf bij zijn verhoor op', dat hij de geheele week in een andere plaats in een logement had vertoefd. Bij telefonische informatie in die plaats bleek, dat hij pas Donderdagavond daar gekomen was, terwijl de moord Woens dagavond is gepleegd. De verdachte heeft', toen hij opi deze onjuistheid werd ge wezen, bij het opgegeven aribi volhard. Nogmaals is controle van het alibi verzocht, terwijl de man in afwachting daarvan voorloopig is aangehouden. Hij is geconfronteerd met de getuigen en daarna weer in vrijheid gesteld. Zaterdagmorgen is bij de politie bericht ontvangen, dat de Regeering f 500 uitlooft vcor het vinden van den dader. In overleg met de politie van het bure au Grcote Paauwensteeg heeft de directie van het Rett. Nieuwsblad besloten am een btlooning van 250 gulden uit te lo ven voor aanwijzingen, welke kunnen lei den tot de aanhouding en veroordeeling van den dader. De fotohandelaar W. Walg stelt voor de(n)gctn, wiens aanwijzingen tot aanhou ding van den dader leiden een klapca- mera met lens beschikbaar. DE BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOEEER. Onder een zeer. grooten toeloop van be langstellenden is het stoffelijk overschot van liet jeugdige slachtoffer van den moord in Blijdorp' ter aarde besteld. Omstreeks kwart over acht vertrok de enkele lijkkoets van het Ziekenhuis aan den Coolsingel naar de St. Josephkerk aan de West Kruiskade. Een zeer groote menigte stond hier op gesteld achter een sterk pclitiecordon. Zwijgend en ontroerd sloeg men de stoet gade. In de kerk werd een driestemmige mis gezongen, waarna de stoet weer werd geformeerd en tusschen onafzienbare ha gen van belangstellenden naar de Cool- schestraat reed. Voor de ouderlijke woning van het slachtoffer werd even halt gehou- XII. LAZARUS BEERMANN. Den volgenden morgen begaf Laurens zich, zoodra hij vermoedde ontvangen te kunnen worden naar mijnheer de Bertig nolles. Bertignolles scheerr goed geluimd en glimlachte, toen hij Laurens zag. O. e, ge verliest ook geen tijd om mijn dochter 't hof te maken, Jenny was van 'o feest echter eenigszins vermoeid en is nog niet gereed. Als gij! haar zien wilt, zult ge bij ons moeten blijven dejeuneeren. Laurens nam 't aan. Ongedwongen piraatten zij over 't feest vart den vorigen dag. Hoe ongedwongen Laurens echter scihij- ;nen wilde, toch wa.s hij ontroerd. Hij1 durfde Bertignolles de vraag niet doen, die sedert lang opi zijn lippen brand de: „Wie was die cowboy, waarmee ge gisteren gesproken hebt?" Neen, hij1 durf de 't niet, omdat hiji wist, hoe ernstig 't was. Als Bertignolles antwoordde en de verwachtte inlichtingen gaf als Gaume zich niet vergist had, zouden de diefstal (en den moord weldra, bestraft wezen. Maar, als Bertignolles niet antwoordde, als hij een vage inlichting gaf, zouden zij (weer in 't onzekere ronddelen, waarin zij zoo langen tijd reeds leefden. Toch moest hij een besluit nemen. den, bloemen werdep hier op' de kist ge legd, waarna de stoet naar de R..-K. Be graafplaats in Crooswijk reed. Hier volgde de plechtige beaarding in tegenwoordigheid van famiilie en genoo- digden. Er werd niet gesproken. De „Graf Zeppelin" is Zaterdagavond om 23.23 uur Duitsche tijd (22.43 Hall. tijd) te Eriedrichshafen opgestegen voor liet maken van zijn vlucht naar Holland. Nadat de weersomstandigheden gunsti ger geworden waren, besloot de comman dant van het luchtschip' de reis naar Hol land te aanvaarden. Onp half elf Duitsche tijd betraden de passagiers de hal. In ge spannen verwachting voor de a.s. groote luchtreis. De motoren werden opi gang ge bracht en alles scheen in orde. Kort daar na. verscheen ook dr. Eckener ter plaatse. Commando's weerklonken en langzaam werd liet gevaarte uit de hal getrokken, onder felle belichting der schijnwerpers van de luchtschepenwerf. Nadat ten slotte nog eenige waterballast was uitgeworpen, klonk het bevel „Sehiff Hoch", waarna het luchtschip zich elegant in de lucht verhief. Delfzijl is de eerste NederlancLsche stad geweest, die door liet luchtsohipi ,,Gra.f Zep.peiin" werd bezocht. Zondagmorgen te ruim half zeven werd Delfzijl wakker ge roepen door het geschreeuw in de straten „het luchtschip, komt." Als een wolk naderde statig de „Graf Zeppelin" over de Eems in de richting van Delfzijl. Het luchtschip- had op de boeg aan de voorzijde het rood-wit-blauw ge- beschen. Het was schitterend weer en het luchtschip vloog op slechts geringe hoogte. Oirb 5 minuten over zeven verscheen de „Graf Zeppelin" voor de eerste maal bo ven Groningen. Het was prachtig weer. De hemel was helder en het trotsche luchtgevaarte schtiterende als zilver in de zon. Majestueus beschreef de Zeppelin waarvan de opschriften, de vlag eronder, en zelfs iets van de passagiers erin te onderkennen vielen 'n grooten kring over de stad. Vooral opi de Groote Markt had zich een groote menigte verzameld, in de verwach ting dat 'h et luchtschip' om den Martini toren zon vliegen. Deze verwachting werd dan ook bewaarheid, want tot tweemaal toe vloog de „Graf Zeppelin" om den toren. Na de eerste maal verdween het luchtschip- om even, daarna weer terug te keeren en dan nogmaals over de stad en om den toren te hebben gevlogen, verdween het luchtschip, in Zuid-Weste lijke richting. Ook op de daken der huizen hadden zich zeer vele nieuwsgierigen opgesteld. De route werd genomen ver Meppel, Zwolle, Deventer, Apeldoorn. Na over de ze plaats te zijn gevlogen zette het lucht schip- koers naar het paleis Het Lo-o. Een duizendkoppige menigte had zich in de omgeving van het paleis opgesteld en toen het luchtschip' naderde, ging een groot gejnich opi. De Zeppelin bracht een groet aan de Koninklijke familie, door met den neus omlaag te duiken. Het vloog daarna over de gemeente om, vervolgeus weer terug te keeren en op dezelfde wij-ze een nieu wen groet te brengen aan de Koninklijke familie. De Koningin en de Prinsesston den, naar men meende te zien, voor het raam en Prins Hendrik en zijn broer Prins Adolf op- het platvorm va,n het paleis. Van het plan om bloemen te werpen had de Zeppelin afgezien daar er beden kingen waren gerezen van hopger l)andv Vijf minuten voor 9 kwam de Zeppelin t' ven Arnhem en zette koers naar den Bosch, waar het luchtschip' te even kwart voor tien arriveerde. Op- ens bulletin, dat het luchtschip- te ongeveer 10 uur boven 's Bosch werd verwacht, hadden zich velen per auto en fiets naar deze plaats gespoed. Tengevolge van -de laag hangende wolken hebben evenwel weinigen het luchtschip' gezien. Men hoorde het wel heel dicht bij, tengevolge van liet gedraver en geronk der motoren, doch de laaghangende wolken beletten het ge zicht. Alleen als het luchtschip' van de eene wolkenbank in .de andere schout was het voo-r hen, die er vlak onder ston den even zichtbaar. In het Bossche veld was het buitengewoon druk van bewo ners uit den geheelen omtrek, die zich' naar den Bosch spoedden. Van 's Bosch! ging naar Tilburg en Breda en van laar over Dordrecht naar Rotterdam, waar het luchtschip om kwart voor elf. arriveerde. De belangstelling was" hiér zeer groot'. Zoowel cp- straat als op de daken dei- huizen hadden zich duizenden opgesteld' om van het schouwspel te genieten. De- „Graf Zeppelin" vloog zeer laag en was ze-er goed zichtbaar. Het luchtschipdoleef maar kort boven de stad en vedween toen in de richting van Delft. Vandaar ging het naai' den Haag, om geven door een 8-tal vliegmachines maak te de Zeppelin een vlucht over de stad. Boven het Koninklijke paleis werd met de Holiandsche vlag gezwaaid. Om 11.12 verscheen de Zeppelin boven Leiden waar de belangstelling, als overal elders bij zonder groot was. Kwart voior 12 kwam het boven Haarlem, waar de meeste da ken der Luizen met belangstellenden wa ren bezet. Te 11.35 kwam het lucht schip' boven Schiphol, alwaar met be hulp- van een parachute een postzak we gende minstens 30 K.G. werd neergela ten. In Amsterdam was liet enorm druk öp straten en pleinen^ duizenden .juichten en zwaaiden het luchtschip' toe toen het boven de hoofdstad vloog. Van Amster dam ging het over Utrecht naar Nijmegen waar de Zeppelin te ongeveer half een arriveerde. Te 12.50 passeerde de Zepp>elin hij- Beek de grens, en, zette koers in de richting Cleeff. De tocht hoven Nederland had juist 6 uur en 10 minuten geduurd. Over Keulen, Cob'lenz ging het naar Erie drichshafen terug waar -de Zeppelin, om 18.30 uur arriveerde en zeer vlot landde. Alle Holiandsche deelnemers aan de vlucht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland waren bij aankomst van de Eenige. kostumes trokken - vooral de aan dacht door hunne oorspronkelijkheid en hunne onbekendheidzeide Laurens. O, wat mij' betreft, zeide Bertignolles, ik heb' zooals ge weet, niets gezien. Ik had slechts oogen voor u en voör mijn dochter't Overige bekommerde mij wei nig. En alsof hij 't gesprek niet wilde wen den, vervolgde hij Ge zult veel benijders met uw huwelijk hebbendat verzeker ik u.... maar ge past ook goed bij elkaar.... Plotseling scheen hem iets in te val len Nu gij- 't echter eens zijt, heb ik volstrekt géén reden, uw huwelijk uift te stellen.... We kunnen dus de voltrek king van 't huwelijk reeds vaststellen.... Wat id en kt ge er van? Och, dit moesten wij aan juffrouw Jenny overlaten. O, mijn dochter zal niets anders wil len dan gij en als gij haar slechts den t'ijfd laat, haar uifzet te regelen, zal 't overige wel schikken. Familiaar klopte hij met zijn hand op de knie van den jongen man en zeide: Toen ik u gisteren gadesloeg, scheen 't mij, dat g'e u nog al gelukkig ge- voeldet, niet waar Jenny is lief en waardig bemind te werden.,., men kan haar niet aanzien zonder netroffen te worden doior haar lie ven blik ën glimlach. Zij dwingt liefde af. Niet waar? En ik ben er zeker van, dat gij haar gelukkig zult maken, Lau rens Jenny is zo-o- goed eni zoo' lief, dat 't [reeds een misdaad zou wezen, haar ,'t geringste leed aa,n te doen't Zou een even groote marteling wezen, alsof men (een aardig klein vogeltje tusschen zijn vingers dood druktJa, ik geloqf, d.afc 't niet mogelijk is, Jenny leed te doem 't Was waar, wat Bertignolles zeide. Laurens zag dit in en gevoelde mede lijden met 't kind dajt zoo schoon en lief was, .en dat hij' bedroog, dopr haar niet iief te hebben.... Wellicht zal ik haar eenmaal liefheb ben, dacht hij'In geen geval zal zij er nooit aa,n behoeven te twijfelen...... daar zal ik wel zorg voor dragen Bertignolles vervolgde zijn gesprek. Daar Jenny uw familie dus binnen treedt en uw naam zal dragen. Laurens [wil ik niet, dat men van den vader uwer vrouw zou kunnen zeggen, dat hij {den markies de Soulaimes uw broeder, niet uit de verlegenheid geholpen heeft... Terwijl hij opi een klein brandkastje wees, zeide hij Daar is honderdduizend franc in, die ik gisteren aan de bank opgeëscht heb. •Die som zal den markies niet' alleen in staat stellen, zijn zaken te herstellen,; maar zijn zaken zelfs uit te breiden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1