Hoesten An ga |Vrou wén handen PUROL Plaatselijk Nieuws Binnenland Moeders denkt eraan Biggen f 2.50f 3.00 per week Schapen f2234; Lammeren f 18f28. Vetvee willig goed prijshoudend. Kalfvee iets williger met hoogere prijzen. Jong fokvee met goeden handel duurder, schapen prijshoudend, zeugen en biggen williger en goed prijshoudend. Bepalingen betreffende de vaccinatie. Ingediend is een wetsontwerp, houdende verlenging van den geldigheidsduur van tjjdeljjke bepalingen betreffende de vaccinatie. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend De t\jdeljjke opschorting van den zjjde- lingschen vaccinatiedwang, bij de wet van 29 December 1928 verlengd, zal 31 De cember eindigen indien geen nadere voor ziening wordt getroffen. De regeering stond dus voor de vraag of zoodanige voorziening noodig is. De encepbalitis-commissie uit den Gezond heidsraad, die den vorigen jare advies uit bracht toen de regeering voor dezelfde vraag stond, heeft thans wederom van haar ge voelen doen blijken. Haar advies, dat strekt tot verleogiog vao de opschorting, wordt met een daarbij behoorend rapport van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. Terburgh ter griffie van de Tweede kamer ter kennisneming van de leden neer gelegd. Tot de opschorting van den zydeliogschen vaccinatiedwang is, ten vorigen jare beslo ten, omdat na en blijkbaar in samenhang met de vaccinatie gevallen van aandoening van het centraal zenuwstelsel zich hadden voorgedaan. De vaccinatie kon dus niet meer gevaarloos worden geacht. De opschorting van den vaccinatiedwang in verband met het encephalitis gevaar had eene sterke daling van het aantal inentin gen en daarmee eene vermindering van het aantal encephalitis gevallen ten gevol ge. Vielen in 1927 36 volkomen zekere en 13 zoo goed ais zekere ziekte gevallen te constateereo, op welken 49 gevallen 15 sterfgevallen voorkwamen, in 1928 bedroeg het aantal zekere en zoogoed als zekere gevallen rep. 11 en 8 met 3 sterfgevallen. Het optreden van de ziekte die alastrim geooemd is, heeft in de tweede helft des jaars aanleiding gegeven tot een geleidelijke, maar sterke toeneming van de vaccinaties. Hoe sterk de toeneming is kan nog niet worden gezegd, doordat de gegevens daar over nog niet door de inspectie zjjn ont vangen; zeker is, dat de inentingen veel vul- diger plaats hebben in de laatste maanden. Tot 1 Augustus 1929 zjju er 3 geval len van encephalitis aangegeven, waarvan de encephaiitis commissie er 6 rekent te behooren tot de zekere gevallen, 1 tot de twijfelachtige gevallen en 2 meent niet als encephaiitis postfaccinalis te moeten be schouwen. Van 1 Augustus tot 3 October 1929 zyu 59 gevallen van encephalitis aan- gegegen. Het onderzoek naar deze geval len is nog niet afgejoopenhet is dus mo- gelyk, dat enkele gevallen niet als zeker zullen moeten worden beschouwd. Deze absolute cyfers verkrijgen eerst dan ver band met het aantal inentingen (dat nog niet bekend is) hare volledige waarde, maar zij bewyzen in ieder geval dat het motief voor de opschorting onverzwakt is gebleven. De fyten, die de wetgever bewo gen tot opschorting zijn onveranderd Allen onderzoekingen in binnen en buitenland ten spijt, is het nog niet gelukt het pro bleem op te lossen of een veiliger weg tot vermyding daarvan te vinden. Het feit, dat alastrim is opgetreden en zich in zekere mate verbrydt, verandert het probleem niet, ook niet voor zooveel het den wetgever betreft. Inenting tegen pokken acht men de beste beveiliging te gen alastrim, met de toeneming van inen ting zijn ook de encephalitisgevallen toege nomen. Voor den wetgever ligt het vraagstuk dus nog steeds zoo dat hy door den zyde- iinschen vaccinatiedwang te herstellen zou dwingen tot een behandeling van het li chaam, die naar de uitspraak van de er varing Diet geheel veilig is. De regeering meent daarom, dat nadere voorziening door verlenging van den termyn van opschorting van den zydeliogschen dwang, met een jaar noodig is. Van dit voorstel wordt gebruik gemaakt om de terminologie van art. 17 der wet van 1872 in overeenstemming met de nieuwe bewoordingen. Of alastim en pokken identiek of min of meer verwant zyn, is een wetenschap pelijke vraag, over welker beantwoording nog vry groot verschil van gevoelen heerscht. De regeeriDg kan zich daarin niet party stellen. Zou alastrim identiek met pokken zyn, dan zou die ziekte onder den naam „pokken" vallen. Het bestaande meeningsver- verschil geeft daartoe nog geen grond en de wetgever bjj vaststellen van de tjjde ljjke bepalingen alleen aan de klassikale pokken kunnen denken, In overeenstem ming met het advies van de encepha litis commissie uit den Gazondheidsraad acht de regeering het veilig de bevoegd heid uit te breiden door in plaats van „pokken" te lezen „pokken (variola major) of alastrim (variola minor)". Er is dan gelegenheid op grond van de tegen alas trim beschermende kracht van inenting ons in geval van nood, wanneer de epide mie door haar aard of haar verbreiding onder bepaalde leeftjj iepen daartoe zou nopen de beveigingsiu-atregelen toe pas sen in verband met de gevallen van alas trim. A Bronch'tfC Bronchitis en Kinkhoest Siroop perflesch 1 gld> Bonbons per doos 60 ci ANDEL. AALST. WASPIK. WOUDRICHEM. ZALTBOMMEL- De heer A. Strijkers in zijn cabine in draad- looze verbinding met het luchtschip om de weerberichten door te geven. De chef van de radiotechnische Dienst der K-L-M. heeft zoo uit Waalhaven denge- heelen tocht gevolgd. BRAKEL. Tot leden der Watersnoodcommissie zijn in deze gemeente benoemd de heeren A. van Dalen, L. van Wjjgerden, Joh. van Wijgerden en R. van Zanten. Vanwege den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland zijn in deze gemeente borden geplaatst met den naam der ge meente, ten dienste van het doorgaand verkeer. De arbeider C. v. Heusden, had met bietensnijden het ongeluk zich in de hand te snijden, waarvoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. NIEUWENDIJK. Het zoontje van W. de Graaf ge raakte spelenderwjjs in de ïBleek«. Op het hulpgeroep snelde D. H. toe, die hem spoedig op het droge bracht. Bjj den heer A. Walraven is een aalfuik gestolen. Van de(u) dader(s) tot op heden nog geen spoor. Door de C. T. M. is aan Joris v. d. Stelt opgedragen het bieten scheep doen. De eerste bieten zjjn reeds geleverd. Deze week werden de eieren ver handeld voor f 8.75 per 100 stuks. Zondagavond zal de Jongelingsver- vereeBigiDg »De Zaaierc een propaganda vergadering houden in het Institautlokaal. Toegang vrjj. Op Zaterdag 19 October, zal bjj gunstig weder het voor enkele weken opge richte Mondharmonica-vereeniging sKunst na Arbeidc een concert geven. Wjj wekken dan ook iederen inwoner op dit concert by te wonen, om te genieten van het heerlyk muziek. Dien avond zuilen vlaggetjes ten bate der vereeniging verkocht worden. RIJSWIJK. dat alle Wonder-artikelen op speciale wijze hygiënisch verpakt zijn. U koopt dus goede, versche waar, die niemand voor gebruik kan aanraken. Koffie en Thee in speciale aluminium verpakking, daardoor geen verlies van aroma! Alle Wonder-artikelen bevatten spaarbons, rechtgevend op honderden nuttige dingen. Vraagt Uw winkelier steeds Wonder-artikelen. [^blijven ondanksalle huishoudelijke arbeid Igaaf, zacht en blank door Bij Apoth. en Drogisten Naar we vernemen, zal docr den heer Zegwaard bij genoegzame deelname een cursus in veeverlas kunde worden ge geven. Een begin van brand ontstond ten huize van A. E,. op ,,'t Gemeent". Waar schijnlijk doordat de kachel te dicht bij Dezer dagen ontstond een begin van brand in de woning van den heer C. v. D. alhier. Het ongeval werd echter spoe dig bemerkt. ITet dochtertje van den heer d. Z. had het ongeluk op een rijwiel geze ten aangereden te worden door een mo torrijder. Persoonlijke ongelukken, kwa- (men niet voor. Het rijwiel werd deer lijk gehavend. De schade werd door den moterrijder onmiddellijk betaald. Mej. S. A. van der Hoek, tijdelijk onderwijzeres aan de Ohr. school alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de C'hr. schoei te Waardhuizen. Gedurende het tijdvak 4 tot en met 10 October j.l. werden aan de visoh- knarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 80 tolt 105 cent; dunne aal 30 tojt 55 cent; snoek 40 tot 50 centbrasem 30 tot 40 cent; baars 14 tot 25 cent; voorn 6 tót 12 cent alles per pond. Op de 14 October gehouden veiling werd besteed voor: een schoorsteenschutje geplaatst was, is j dit in brand gevlogen, waarna het vuur zich mededeelde aan behangsel en vloer matten. Gelukkig kwam juist het werk volk der steenfabriek van hun werk te rug en wisten deze met enkele emmers water erger te voorkomen, wat in dezè dicht UebouvVde buurt, ernstige gevolgen zou k.mnen hebben. De brandspuit welke men bereids ge haald had, behoefde gelukkig geen dienst te doen. Vorige week is het vernieuwde ca techisatielokaal alhier in gebruik geno men. Het gebouw heeft plaatsruimte voor ongeveer 75 personen. Donderdag j.l. had alhier een on geval plaats, dat nog gced is afgeloiopen. Een luxe auto, waarin een tweetal per sonen uit Waalwijk waren gezeten, reed n.l. met groote snelheid va,n den hoogten Maasdijk en kwam in de rivier de Maas terecht. Het voorste gedeelte der auto stond in het water. De inzittenden wis ten zich evenwel te redden. De auto werd den volgenden dag op den wal gebracht. Aardbeien 19—22 per pond. Druiven (Black Alicant) 23 per pond. Druiven (Franken Thalen) - 19 per p net. Maagdenperen I 8—10 per kilo. Veep terpenen I 4 pier .kilo Knhjperen 12 [per kilo. ("alias I 8 per kilo. Novo Pato I 7 per kilo. Diamantperen I 8 per kilo. Bergamotperen 2—3 per kilo. Bon Louis I 11 per kilo. Stro peren 3 per kilo>. Eeurré Clairg I 15 per kilo. Koningsperen I 3 per kilo. Belg. Bakperen I 5 per kilo. Dikstelen 4 per kilo. IJsbouten I 5 pier kilo. Meloenperen I 6 per kilo. Goudreinetten extra lil per kilo. Goudreinetten I 7—10 per kilo. Goudreinetten II 4—5 per kilo. Wijnappel I 7—8 per kilo. Gro aieveldeiD I 3 per kilo. Melkappetl I 6 per kilo. Melkappel val 3 per kilo. Bloemé 6 per kilo. Cox Pcmona extra 7 per kilo. Cox Fcmooj'ij I 7 per kilo. Tuinzoet I 34 per kilo. Tuinzoet ex-tra 6 per kin. Dubb. Benderzoet 9 per kilo. Avez. Caipel le I 5 per kilo. Bellefleur I: 5—7 per kilo. Keinzoet 4 per kilo. Ka-neelzoet 4 per kilo. S-assenmijnen I 5 per kilo. Abr. apipejl I 4 per kilo. Sterap.p. extra 13 per kilo. Hterapp. I 9—10 per kilo. Sterappel val 3—5 per kilo. Schijvers extra- 8 per kilo. Sc hij vers I 6 per kilo# Kcningsrojad I 6'per kilo. Kcningsrood extra 9 per kilo. Juinappelen I 3 per kilo. Weidragers I 4 per kilo. Landb. Reinetten extra 12 per kilo. Bloemkool I 16 per stuk. Bloemkool II 4 per stuk. Savoijekool 6 per stuk. Roede-kool 5—6 per stuk. Rocdekool II 2 per stuk. Roodekool extra 8 per stuk. Wxttekool 4—5 per stuk. Andijvie 1 per stuk. Tomaten 3—5 per pend. Meloenen 5—13 per stuk. Stam'princessen 22 per kilo. Staaksnijboonen 20 per kilo-. Noten 56 per 100 stuks. Augurken I 10 per kilo. BIGAMIE. De Tilburgsche politie heeft een bi gamist opgespoord. Zekere P. J. W. uit Raai te trad aldaar in 1904 in het hu- I welijk. Kort na de voltrekking van dit j huwelijk verliet hij zijn jonge vrouw. Hij j is toen het land ingegaan en heeft zich I in 1923 te Apeldoorn opnieuw in den echt laten verbinden, zonder dat het hu- j welijk met de eerste partij gerechtelijk ontbonden was. Eenigen tijd nal dit twee de huwelijk is deze tweede vrouw ko men te overlijden. De man is toen weer op' stap gegaan en kwam in 'Beterin gen bij Breda terecht, waar hij in 1926 opnieuw in het huwelijksbootje stapte. Nadien vestigde hij zich met deze vrouw te Tilburg. Een zuster van 's mans eer ste vrouw had intusschen in de cou rant gelezen, dat W. zich metterwoon te Tilburg had gevestigd, westhalve zij derwaarts ter onderzoek uitt-oog. Zij heeft den man al spoedig in Tilburg gevonden en herkende hem als den eersten man van haar zuster. De man in kwestie be weerde echter bij hoog en bij laag, daf liij te Raai te nooit gehuwd was geweest en zCifs toen de politie er hij gehaald was, hield hij dat vol. Vergezeld van de Til burgsche recherche is de man toen op transport gesteld naar Raalte, waar hij met zijn zoogenaamde eerste vrouw werd geconfronteerd. Toen deze laatste W. zag, herkende zij hem aanstonds en kreeg van emotie een flauwte. Toen scheen W. het niet langer meer te kunnen uithou den en liij bekende de gezochte man te zijn. Hij is op transport gesteld naar Breda, cm voorgesteld te worden voor den Of ficier van Justitie aldaar. o— DE EMOTIE VAN HET WEERZIEN. Een onderwijzer, met verlof uit In- dië aangekomen in Den Haag, liet zich per taxi van het station Hollandsche Spoor naar de Magnoliastraat rijden. De emotie van het weerzien van zijn familie was oorzaak, dat de verlofganger vergat zijn actentasch uit- den auto me de te nemen. De chauffeur rekende af en reed heen, om op' de standplaats Hollandsche Spoor tot de ontdekking te komen, dat zijn passagier de tasch had achtergelaten. Er bleek zich een bedrag van f 11.000 in te bevinden, het totale verlofskapi- taal van den onderwijzer. Nog dienzelfden avond heeft de chauf feur den ontstelden verlofganger zijn kost baar bezit kunnen terugbrengen. o~~* DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN. Te 's-Heer Arendskerke is de zoon van M. door een revolverschot in den buik getroffen. De revolver ging af toen een zuste-T van den getroffene het wapen schoonmaakte en blijkbaar niet wist, dat het geladen was. De jongeman is in het Gasthuis te Middelburg opgenomen. DIEFSTAL AAN DE HOOGOVENS TE IJMUIDEN. Twee Duitsche geëmployeerden van de Hoogovens te IJmuiden hebben kans ge zien een belangrijk stuk machinedeel te ontvreemden. Hun pogingen om dit te verko..pen gelukten evenwel niet, zoodat zij; niet wetende wat te beginnen, het stuk machine in een in aanbouw, zijnd huis verborgen. Het gelukte de maréchaussée te Bever wijk de daders op te speren en tot beken tenis te brengen. Zij bevinden zich thans in arrest. o— BOISING TUSSCHEN MOTOR EN TRAM. Opi de Stadh ouders kade te Amsterdam aan sl en kant vapt d|e P. C. Hooftstraaiti is een motorrijder tegen een tram gereden. De nadering van de tram wordt daar ge meld door een rood licht, de wagens rijden dan altijd langzaam. Veimoedelijfc lieeft de motorrijder dat sein niet waargenomen. In volle vaart reed hij tegen de tram op-. Hij bleef be wusteloos liggen. Ernstig gewond aan liet hoofd en met een gecompliceerde been breuk werd hij in bedenkelijken toestand naar het Tesselschade-ziekenhuis ge bracht. —o AANSLAG OP EEN ARMBEZOEKER. Iemand wonende te Amsterdam op het Bickerseiland, die wekenlang steun trekker was van de afdeeling „Maatschap pelijke Steun", werd om de een of andere reden van de ondersteuningslijst ge schrapt. Hij gaf daarvan de schuld aan den armbezoeker die hem vroeger onder controle had. Hij heeft dien ambtenaar, den heer Jonker, herhaaldelijk opgezocht cm te betoogen, dat hij nog, wel degelijk steun noodig had, de armbezoeker heeft hem daarbij telkens goeden raad gegeven,' daarbij' echter op den voorgrond stellen de, dat hij zelve er niets aan kon, doen. Dinsdagmorgen heeft de ex-ondersteun de den armbezoeker in den omtrek van diens woning in de Van der Heistraat opgezocht. De ambtenaar bracht zijn dochtertje naar school, liep met den man opi en raadde hem aan een brief tq schrij ven naar den directeur van „Maatschap pelijke Steun". Verstoord zei de gewezen steuntrekkende, dat dit toch niets gaf en hij dat gesol met een armen drom mel meer dan moe was. Toen het drietal opi de Ceintuurbaan liepi en was gekomen ter hoogte van. de Tweede Sweelinckstraat, gaf de werklooze den armbezoeker plotseling een slag met een boksijzer tegen het hoofd «n bewerkte den ambtenaar daarna, met een ploerten- do o der. Onmiddellijk liepi er volk te hoop, een vrouw gilde: „Help, help".... De arm bezoeker vluchtte in den winkel hoek Ceintuurbaan-Tweede Sweelinckstraat. De ex-oudersteunde haaldè een revolver te voorschijn en richtte die op, den vluch tenden ambtenaar. De kogel werd echter door een deurpost gestuit. De dader heeft daarna de vlucht geno men, rende een zijstraat in en liep1 een kapperszaak binnen. Daar is liij door de inmiddels gewaar schuwde politie van het bureau Pieter Aertszstraat aangehouden. Hij werd voorloopig in bewaring ge steld. VECHTPARTIJ. In een café te Dokkumer Nieuwe Zijlen bevonden zich de gebroeders H. en O. Zwaagman. Daar het sluitingsuur was; verzocht de caféhouder hun te vertrek ken, aan welk verzoek zij niet voldeden. De caféhouder riep, daarna de hulp in van den rijksveldwachter Mulder, die daar juist ter plaatse was en den mannen nog maals verzocht te vertrekken. In antwoord hierop, hebben zij, naar den politieman met hun messen gestoken, zonder hem te raken. De veldwachter trok zijn revolver en loste een schot, ter waar schuwing, zonder dat dit - hielp Fit zelf verdediging heeft hij daarop drie schoten gelost, welke de gebroeders Zwaagman troffeu. Twee er va,n troffen O. in het dijbeen^ boven cle knie en H. kreeg een schot in het been onder de knie. Daarna hebben zij het café verlaten. Later op, den avond zijn de beide getroffene na,ar liet Diaeones- senhuis te Groningen vervoerd. Hun toe stand is bevredigend. OP STAP MET DE ERFENIS. Een zekere v. d. M. deed te En schedé bij de politie aangifte, dat hij in de Marthalaan aldaar door twee onbe kende personen, met wie hij dien avond was uitgeweest, tegen den grond was ge slagen en van een bedrag van ongeveer f 600 was beroofd. Het was een erfenis die hem pas was ten deel gevallen. Nog dien- zelfden avond .heeft de politie de beide- dader.'- van hun bed gelicht. Na een lang durig verhoor bekenden zij' en wezen te vens de plaats aan waar ze het geld, had den verborgen. Beiden zijn ter beschik king van de justitie gesteld. O VUURWAPENEN IN BESLAG GENOMEN. Opi last van den burgemeester van Barradeel is door de maréchaussee der de FTaneker in samenwerking met de gemeentepolitie va.n Barradeel, een inval gedaan in een woning aan den Zeedijk onder Piétersbierum, bewoond door den rijwielreparateur G. R„ op vermoeden, dat aldaar in strijd met de Vuurwapenwet, 'n aantal vuurwapenen voorhanden zou zijn. In beslag genomen werden een cylinder revolver, een pistool, twee dubbelloops jachtgeweren, drie enkelloops geweren, 4 enkeiloops buksen, twee loepen van gan zenroeren, zes geweerloopen, enkele met slot en eenige munitie. Het onderzoek wordt voortgezet. EEN AARDIGE ATTENTIE VAN DE ZEPPELIN. Toen Zondagmorgen de Zeppelin boi- ven Rotterdam kruiste en h >nderdduizen- den o ogen op het luchtschip gevestigd Va ren, zag men plotseling, dat aan boord van het luchtschip toebereidselen werden gemaakt om een parachute te laten neer dalen. In spanning wachtte men af wat dat kon beteekenen, tot, spoedig het raad sel wercl opgelost. De Zeppelin had n.l. uit Friedrichshafen een aardige attentie meegebracht, voor de Blue Bandfabrieken te Rotterdam. Aan de parachute was eeu verkleind model van de aluminium beterwagens be vestigd, zocals deze in de Blue Bandfa brieken als een der modernste verbeterin gen op hygiënisch gebied worden ge bruikt en door de Zeppelinwerf worden geleverd. Een bewijs hoe in dezen tijd van nieuwe vindingen een onzer grootste industrieën zelfs met de Zeppelin in verbinding staat-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6