Dag- en AvondKleeding NAAR MAAT. Jtfanfcïs Gosfuums ^Japonnen BE LENTEFEE Uitgave: Eirma L. J. YEEEMAN, Heusden. No. 4961. Woensdag 23 October 1929. Parlementair Overzicht, FEUILLETON Spierpijn. lliiuieiilanrï Int. Telefoon no. It. Postrekening no. 01525. JULES MARY. •-And VAN alte# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 80 PORTVERLAGING BIJ DE POS TERIJEN. Naar wij vernemen, zal de op 1 Nov. a.s. in overweging zijnde ta riefsverlaging zeer waarschijnlijk haar beslag krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, mag thans met reden worden verwacht dat de door P.T.T. ontworpen verlagingen voort gang zullen hebben. Deze zijnverlaging van het bin- nenlandsch briefporttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 71/? tot 6 cent op gelijke wijze te handelen voor brieven welke uit Nederland naarN.- Indië, Suriname en Curacao, alsmede in 't grensverkeer met België en Duitschland worden verzonden invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een ge wicht boven 20 gram en niet mleer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent), zulks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze gewicht strap zou kunnen splitsen het minimum port voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Suriname of Curacao, te verlagen van 71/5> tot 6 cent het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als ge volg, dat voor een gewicht boven 50 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen op gelijke wijze te handelen voor monsters verzonden per zeepost naar Ned.-Indië, Suriname en Curacao, als mede van België, en Duitschland is op de punten, welke mede haar dienst betreffen overeenstemming verkregen Van de Nederl. postadministratie staat nog biet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoo dat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zul len ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling, alle verlagingen als hiervoren aange geven op 1 November a.s. te verwe zenlijken, al blijft het uiteraard mo gelijk, dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te heb ben, in welk geval de datum van in gang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. (Wordt vervolgd.) voor bet LanJ van Htusden en Altena, IcLangstraat en He Bomnielerwaard De interpellatie-aanvragen in de Tweede Kamer Meneer Wijn koop krijgt nul op het rekest De 1 ambtenarenwet in de Kamer. Keen, vond de Tweede Kamer, laten we nu niet dadelijk, zóó als we onze voeten binnen de deur hebben, aan het bekvech ten en windmolens bestrijden slaan. En laten we nu liever eerste een beetje gaan werken. Ten minste, zóó was de strek king der gebeurtenissen, want de Ka lmer weigerde eenvoudig cm den heer Wijïnkocp' in de gelegenheid te stellen eenig communistisch gebalk uit te stoo tten, in de eerste plant's eer zake van (zijn. interpellatie omtrent, de verhouding van Nederland tct de Sovjet Unie, ten tweeden male ter zake van zijn interpel latie over het „Optreden van burgemees ters en rijkspolitie tegen de strijdende arbeidersbeweging in Oostelijk Groningen, de Zaanstreek en Maastricht". In bei de gevallen oordeelde meneer van Schalk, de voorzitter, het veel juister, daar nu maar mee te wachten tct bij de behan deling van de betrekken hoofdstukken der staatsbegrocting. Zoodat rèspi. met 81 te gen 2 en 78 tegen 2 stemmen de in- terpellatieverzceken afgewezen werden. Meneer Duys (s.d.a.pi.) trek eigener be weging zijn interpellatie over de Giessen- Nieuwkerk-zaak in, omdat hij van oor deel was, dat gezien den stand van zaken wat betreft deze kwestie bij de Justitie een bespreking beter kan wor den gehouden bij de aanstaande alge- Imeene beschouwingen inzake de Rijksbe- grooting. Zoo dat we eindelijk en ten langen leste begon nen met de algemeene beschouwingen over bet wetsontwerp tot regeling van den DOOR Dat is van meer belang.... Waarcim, waaromHebt ge hem de reden van uw belangstelling medege deeld Ik heb hem niet verzwegen. Ik had u aangeraden hem niet uit 't jO|og te verliezen, al zijn bewegingen en yoioral zijn gelaat gade te slaan, terwijl ge hem endervraagdet. Ik heb 't niet vergeten. En wat hebt ge opgemerkt. Een zonderlinge ontroering. Ah. 3 Die, weliswaar, niet lang geduurd heeft. Ja-, 't is iemand met veel zelfbehopr- sehing. Wat- denkt ge er van, Gaume? Ja, dat zon ik u niet durven, zeg- jgen.... Om openhartig te wezen, op 't lOiogenblik vermoed ik nog niets, maar ik denk er veel kwaad van.... O, vraag mij; slechts niets; dat is de mceite niet waard..,.. Ik wil liever nog wat wachten. Na een oogenblik nadenken vervolgde bijZeg mijHebt gij' sindt gisteren nog- over de onverklaarbare verdwijning van dien cowboy nagedacht Ja. En hebt ge niets gevonden? rechtstoestand van rijksambtenaren. Een ■oud ceestje, najar meneer Boon (v.b.) in: het licht stelde, en er was al herhaal delijk gereclameerd, wanneer de regee ring nii eens met dat wetsontwerp voor Üen dag kwam. Enfin, het twaalfjarige Wetsontwerp' was pan eindelijk op de agenda aangeland. En meneer Boon vond Üe verdienste ervan, dat de toewijding der ambtenaren erdoor zou toenemen, om dat hun rechtszekerheid greater zou wor- jdjen. Alleen vond hijl het jammer dat 13.000 arbeidscontracters buiten de voor zieningen der wet zouden vallen, Meneer SlrLjv'e spieren dadeUljK^wrLjv/er» met Kei ©eoicje. middel dal tot cliep ir> Llw -spieren door driocjt -en U. ene! Weer !en'^0 rnaa)^: AK.K.er'3 K! oosterbalóG m ,Ceen goud zoo opecf ter Laan (s.d.a.pi.) keek niet cp duizend, jen zei dat het er ruim 14.000 waren, die niet van de nieuwe wet zouden pro- fiteeren. Waarom had de minister? nu geen poging gedaan om dat te voorkomen? Maar hoe dan ook, als de wet nu dan toch eindelijk maar eens het Staatsblad bereikte. Na twaalf jaar, sapristi. Me neer van Wijnbergen (r.k.) was heel cou lant. Hij vond het een beslt wetsont werp', mits de materieele regeling der rechtspositie van de ambtenaren in het vooruitzicht werd gesteld. Of dati echter over drie dan wel over tien jaar zou ge- btsupen, kon ',bem minder schelen. En dat verwijt van meneer Ter laan over de arbeidscontracters kon hij niet deelen. Deze categorie kon immers recht vinden Niets. Ik voor mij: denk, dat die man niet op .-straat is gekomen; over 't dak heeft hijl niet kunnen gaan, daar 't huis van den heer Bertignolles geheel afgescheiden is van de andere huizen dat hijl dus in 't huis gebleven is.... Maar dan,riepi Laurens verblee- kend uit Denk er niet over, verzoek ik u laten wij liever afwachten.... Kent gij 't personeel van den heer Bertignolles? Neen. Weet gij da,n ten minste niet, waaruit dit personeel bestaat? Niet juist. Zeg mij' dan, wat gij weet. Er zijn ongeveer tien bedienden, mannen en vrouwen, de eene helft uit; Parijs, de andere uit Amerika. Hebt gij- ze gezien? Allen niet, een of twee slechts. Herinneren die u niet aan de trekken van Lazarus Beermann? Neen. Baad pleeg uw geheugen eens. Op geen enkele wijze. Buiten 't dienstpersoneel? Mijnheer Bertignolles heeft een secre taris Wie is die man? Dien heb ik nooit gezien. Gaume luisterde koortsachtig tjoe. Instinctief gevoelde hij', dat hij de waarheid langzamerhand nabij' kwam. Maar die cowboy heeft geen vleugels. Hij; ka,n 't venster niet uitgevlogen we zennoch in den grond verzonken zijh... Hij; móet dus dien macht in 't huis van den heer Bertignolles gebleven zijn.. Toornig vervolgde hij: nu: Er blijft dus niets anders over dan te weten te komen, of die cowboy, en La- bij' den burgerlijken rechter? Meneer 8c hokking (o.h.) was Content, vond de wet een logisch opgebouwd geheel en was van meening, dat er geen reden was om aan te nemen, dat telkens behoefte pan den rechter zou zijn. Meneer Schouten (a.r.) vond het voorstel ook smypathiek, al moest er z.i. nog een kleinigheid aan Veranderd worden. Hij vónd, dat wellicht aan de regeling van het materieele recht in dit wetsontwerp een wat' te groote plaats was ingeruimd. Overigens; nietis dan lef. De heeren ter Laan en van den Bergh wijzigden eenige van hun amen dementen nog, o.a. die met betrekking tot de arbeidscontracters, waardoor de toepasselijkverklaring van het financiee- te deel van de wet opi de arbeidscontrac ters achterwege wordt gelaten, en zij' al leen toepasselijkverklaring van het ma terieele recht vragen Moskou fulmineerde natuunijk. Lou de Visser slingerde ee nige brallende leuzen de zaal in en we hadden er een lief cling onder kunnen verwedden, dat de machtspositie van cle bezittende klasse er met de haren bij gesleept zou worden. Nu, dat gebeurde dan ook. Het wetsontwerp' versterkte die machtspositie. En dus; was hij niet; al leen „lauw" maar pardoes tegen de wet. Het leek te deksel wel, of men de rech teloosheid der arbeiders in overheids dienst wilde reglementen. De zoon van Moskou maakte van deze fraaie gelegen heid ook nog even gebruik, om een vrien delijkheid jegens meneer Coiijn te uiten, door de verklaren, dat „wat voor Coiijn c.s. recht is voor de ambtenaren, is voor mijl zoo krom als een hoepel." Na deze schcone beeldspraak eischte hij' nog, dat de „wergwet van 1903" moest worden ingetrokken, als men de positie van het proletariaat in overheidsdienst wilde re gelen. Actueel was ook de indiening van het wetsontwerp, tot schorting voor opnieuw den 'tijd van een jaar, van den indirecten vaccinatiedwang. In de memorie van toe lichting werd gewezen op de sterke toe neming van het aantal encephalitis Re vianen, na de vaccinatie-stormloop der laatste maanden, toen er een vrees-epide mie werd veroorzaakt door de sensatie- berichten omtrent de alastiim. De toe neming van de encephalitis na de vac cinatie was oorzaak, aldus de minister, dat het motief voor de opschorting on verzwakt is gebleven. De feiten die- den wei gever tot opschorting bewogen, zijn onveranderd gebleven. Vandaar dus dit wetsvoorstel. En naar de voorzitter, meneer van jSchaik mededeelde, zal het jaarlijksche begrootingsfestijn op 5 November een {aanvang nemen, op> welken datum de 'behandeling van de begrooting 1930 zal beginnen. '■'Et L- •""hl-!!■-■'"ü"- "1- zarus Beermann dezelfde persoon zijn, Iwant ook ik kan mij, vergissen. Hoe dat te weten fe komen? Ge hebt juffrouw Jenny nog niets ge vraag 1 Neen. Door haar kunnen wij wellicht de waar»- heid te weten komen. Hoe dan? Als die cowboy bijl haar vader bekend is," zal juffrouw. Jenny hem ook wellicht kennen, 't Is mogelijk, dat zij hem cp 't bal gèzien heeft. En indien, uwe be weringen juist zijn, als zij 't was; waar op die woorden betrekking hadden, die ik gehoord heb; dan zal zij: ons wellicht inlichtingen verschaffen kunnen. Daar Laurens niet antwoordde, vervolg de Gaume: Ge gaat dus juffrouw Bertignolles een een bezoek brengen, want slechts door haar kunnen wijl de waarheid vernemen. Twee dagen daarna begaf Laurens zich nogmaals naar Bertignolles. Nu 't huwe lijk bepaald en de dag vastgesteld was; begaf Laurens zich dagelijks naar zijn verloofde. Des morgens stuurde hij1 Jenny bloemen en stoorde zich niet- aan Bertignolles. die op zijn gewone, ruwe wijze gezegd had: 1 1 I I I Vooral geen dwaasheden, geen onnoo- dige uitgaven. Jenny is maar een eenvou dig meisje. Eveneens had hij; afgesproken, dat Ber tignolles zijn dochter verscheiden keer per week naar cle markiezin te Nogent bracht. De blinde erkende telkens meer en pareer haar liefheid. Zijl zag die1 verbin ding met vertrouwen tegemoet en als tde herinnering aan de oprechte, reine liefde van Marie-Rosa naar nu en dan DE ROTTERDAMSCHE MOORDZAAK. De politie te Rotterdam heeft Vrij dagavond om half twaalf bericht ontvan gen- uit Heerlen, dat daar even tevoren ■een vermoedelijke verdachte van den moord opi Marie van Os te Rotterdam ge pleegd op 9 October j.l., in een logement was aangehouden. De inspecteurs van 't bureau Paauwensteeg, die verschillende spieren hadden gevolgd, 'waarbij; o.m. ge bruik gemaakt was van het voor Holland ongekende hulpmiddel om de plaats van het misdrijf door luchtfoto's in kaant te brengen, kwamen Dinsdagnacht in Am sterdam opi het spoor van. een onbeken den man, wiens signalement overeenkwam met. dat van den dader tegen wien men droevig stemde, meende zij, da,t Jenny 't beeld van zijn lentefee weldra door haar goedheid en zachtheid uit zijn hart zou wisschen. Bertignolles sprak juist met zijn doch ter, toen graaf de Soulaimes aangediend werd. Een kwartier verliep'. In weerwil van alles, was Laurens ver strooid, ■Telkenmale herinnerde hij zich dewoior- den van Gaume. Jenny en Bertignolles bemerkten deze verstrooidheid wel, maar 't was slechts Bertignolles, die er de reden van ver moedde. Ongetwijfeld was hij nu gerust, vrees1- de hij1 't gevaar van de laatste dagen niet, meer, want zonder aarzeling vroeg hij' den graaf: Waar denkt ge toch aan, mijn Laurens Verontschuldig mij, ik ten een weinig verstrooid, Jenny, zeide hij; glimlachend tot zijn verloofde. 't Is waar, mijn vader heeft gelijk gij' zijt erg ongerust. Ongerust niet, maar in gedachten ver diept. Waarover? Ge hebt toch geen gehei men voor ons. Neen, neen, die heb ik niet. Bovendien heb ik uwen vader er gisteren reeds over gesproken. O., zoo zeide Bertignolles ontmoetigd denkt gij daar nog steeds aan. Nog steeds. En zich tot Jenny wendend, wilde Lau rens haar regelrecht vragen, of zijl dien cowboy niet gezien had, waarmede haar vader op> 't feest zoo geruimen tijd ge sproken had. Bertignolles verhinderde hem dit ech ter. verschillende aanwijzingen kreeg. Men hoerde, idat deze man wel eens in loge menten te Amsterdam verblijf hield, doch men kende geen naam, voor- of bijnaam. Dinsdagnacht zijn de inspecteurs' Beek- mau, Grevelink en Kalkman, die al sinds een week onafgebroken aan het werk wa ren, per auto naar Amsterdam, vertrokken,-; om daar een onderzoek in logementen in te 'stellen. Bij! dit onderzoek kwam zijn identiteit vrijwel vast te staan, terwijl te vens bleek, dat verschillende bijzonderhe den uit zijn leven overeen kwamen met de gegevens waarover men reeds beschikte. Teen tal va.n inlichtingen over dezen mart onderling begonnen te kloppen, werd bij het voortgezette onderzoek in deze rich ting ontdekt, dati de man de laatste ja ren geregeld in verschillende plaatsen vaa Nederland in logementen verblijf had ge houden, telkens onder anderen naam. Hij bleek tweemaal gesignaleerd te zijn in 't' algemeen politieblad, telkens onder ande ren naa:m. Teen men de zekerheid bad,; bij; al de inlichtingen telkens met denzelf den man te doen te hebben; is aan den officier van justitie verzocht een tweede,- voor Nederland geheel nieuw opsporings middel toe te passen, om dezen man, die ergens verblijf moest houden, te kunnen arie'steeren. Er is een geheime circulaire gezonnen, Donderdagmorgen om tien, uur, aan alle politieautoriteiten, burgemeesters en brigade-commandanten van maréchaus see. In deze circulaire werd aanhouding van den man gevraagd, wiens signalement aldus werd gegeven: leeftijd 33 jaar, dik c.vaal hoofd, fcreeden mond, oogen blauw, flink postuur, lang pl.m. 4.75 M., licht blond tot rossig achterover gekamd haar^ gezonde bruine gelaatskleur, van de neus vleugels twee rimpels schuins naar on deren, Haagsch accent, doffe stem, lacht veel en schel, gekleed met bronzig man chester pak en hocge rijgschoenen, loopt meestal blootshoofds, ,op' linkerhand bijl de mnis een schuin litteeken van een srjj^ wend. Dit signalement was samengesteld hit do gegevens gedistilleerd uit de getui genverklaringen te Rotterdam en die wel-* ke in Amsterdam waren opgedaan. Bo vendien was er een dertien jaar oude fotd bij. Ln deze circulaire werd verzocht in geheel Nederland in den nacht van Vrij dag 18 op' Zaterdag 19 October van half twee 's nachts af een nauwkeurig onder zoek te doen instellen in alle logementen^ burger-kosthuizen, kleine particuliere pen sions, kortom overal waar aan werklie den, zwervers, marskramers e.d. nachtver blijf wordt verleend, alsmede opi plaatsen waar dergelijke lieden zich onderdak ver schaffen (schuren, hooibergen). Met na druk werd verzocht personen, wier identi teit niet volkomen vast stond niet eerder los; te laten voordat deze was vastgesteld'. Zooi was dus over heel Nederland een net gespannen, toen men Vrijdagmiddag om: vier uur pen mededeeling kreeg, die het ge he el e plan in gevaar bracht. Men hoor de n.l. dat de verdachte beschikte over een trouwboekje met een geheel anderen naam,, waarmee hijl dus zijn identiteit kon bewijzen en zooi door de mazen van het Ontsteltenis stond op 't gelaat- van den moedigen man te lezen. Voordat Laurens nog sprak, richtte hij zich tot zij'n dochter en zeide snel Kunt gij' Laurens niet helpen, mijn kind? Waarmede vroeg zij'. La.urens heeft je immers verteld, dat hij! bij een onzer gasten de stem van den man meende te herkennen, die de kas,- sier van zijn broeder vermoord heeft. O, ja, nu herinner ik 't mij1.... Heb jij dien man niet gezien, al was hij; gemaskerd, wellicht heb je hem toch herkend 1 Als ik maar wist, welk kostuum hijl aanhad Als c owboy verkleed. Als cowboy zeide zij. Zij' zocht. Laurens zag haar strak aan en Ver wachtte met ongeduld haar ant(W;O|0ird|. Bertignolles glimlachte echter. Om de herinnering zijner dochter te scherpen voegde hij;, er aan top Laurens beweert, dat die man herhaal delijk met mij gesproken beeft..... Door de menigte der gasten kan ik mij| nietj iedereen herinneren, met wien ik gespro ken heb en bovendien is mijn geheugen niet zoo.scherp; als dat van jou, wellicht kan jij hem dus inlichtingen geven. Wat zijn dochter antwoorden zou, wist liiji niet, maai* zonder twijfel was hij' op 't gevhar voorbereid, dat hijl liep; want' zijn gelaat verried niet de minste aan doening. Opi zijn lippen dezelfde glimlach'. En in zijn aogen*een sooivt van nieuws gierigheid, waarmede hgi 't antwoord zij ner dochter afwachtte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1