mor lint Lui van Heusden en Altena,deLangstraat en de BDSimelerwaard LET OP! LEVERTRAAN. Drogisterij FIRMA COOPS Pil immer nesiaat oil 3 lianen, jt.V. 5. D. Caaktwyzcn (o's Bank wilt o MANTEL of JAPON F= J. A. ATHMER-MARTENS Gasthuisstraat - Gorinchem. Zie de étalages! Agentschap van de ft.V. Amsterdamse!» Bank, Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4962. Vrijdag 25 October 1929. Gasthuisstraat 507, Tel. 264, GORINCHEM a Van 10 voor 8 cent. 1 Per kistje van honderd f7.—. j A. BAA1JENS, l Wij leveren U de grootste sorteering tegen den laagsten prijs ^nd van alten* Int. Telefoon no. 10. Postrekening no. 01525. 4 Een zeer goede sigaar 4 voor weinig geld Miskleur „ER B LEVERTRAAN T. BOONSTRA beter en goedkooper gekleed gaan Koop dan Uw bij de Dit blad verschat WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. kunt ge Uw kinderen met den lepel ingeven, wanneer gjj nu reeds begint met Politietoezicht door de Koninklijke Marechausseé in het Land van Altena. 2 Botermarkt 88 HEUSDEN. J N W Het is nu de tijd om te beginnen uwe kinderen te geven. In de Drogisterij van A. VERSCHEUR BAERT Wittebroodstraat 52 HEISDEN koopt U een flacon gegarandeerd zuivere Levertraan voor slechts 56 Cent. telef. if», is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MF* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM op 21 Oc tober 1929, des nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer M. D. v. Wendel de Joode, looo.-bu.rgem. Secretaris: WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig ,alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, waarna de notulen der 'vorige vergadering door den Secretaris wor den gelezen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Ter tafel komen de volgende stuk ken a- Schrijven van Ged. St. houden de bericht van ontvangst van het be sluit tot wijziging der Alg. Pol.ver. b. besluit van alsvoor houdende goedkeuring van het besluit tot wij ziging der gem.-begr. 1929 c. procesverbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger d.d. 24 Sep tember, aangevende in ontvangsten f 43856,45, in uitgaven f 43292,425, zoo dat in kas was f 564,025. d. schrijven van den Min. v. Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw hou dende mededeeling, dat in de kosten van steunverleening aan vorstwerk- Loozen een rijkssubsidie is toegekend van f200. e. schrijven van de Vereen, voor Wettelijke dierenbesch. te Zwolle hou dende verzoek in de bouwverordening eenige bepalingen op te nemen waar aan veestallen moeten voldoen f. schrijven van de Centrale Espe ranto Propaganda Comm. te Nijme gen houdende verzoek de kinderen der lagere scholen de gelegenheid te geven tot het volgen van een één jarigen Esperanh>cursus Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. g. verzoek van den Noordbr. Wa- terschapsbond om als buitengewoon lid toe te treden. Op voorstel van B. en W. wordt met lalgemeene stemmen besloten niet toe te treden, aangezien het nut, er voor deze gemeente niet van wordt ingezien. Op voorstel van B. en W. worden met jajgemeene stemmen ingewilligd verzoeken van het Chr. Kinderkoor „Frisch Gezongen" om voor het ge ven eener uitvoeringvan de Chr. J. V. „Prediker 12:1 om voor het her denken van het 50-jarig bestaan en aan den Raad van Arbeid te Dord recht om voor het houden van een lezing in het belang van de binnen scheepvaart gebruik te mogen ma ken van het gymnastieklokaal der le Openbare school. Een verzoek van de Afd. Noord brabant van de Vereen, van Nederl. Gemeenten om ten behoeve van de bestuurskamer van het Vereenigings- huis een bedrag van een vierde cent per inwoner beschikbaar te stellen, wordt op voorstel van B. en W. met algem. stemmen niet ingewilligd. Vervolgens komt ter tafel een schrijven van het Bestuur der Comm. tot voorbereiding van een schoölart- sendienst in de Prov. Noordbrabant, houdende verzoek, te willen besluiten in beginsel tot dezen dienst toe te treden en hiervoor op de begrooting voor 1930 een memorie-post uit te trekken. Tevens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van de te Heusden zetelende Gezondheidsoomm. waarin in overweging wordt gegeven tot toe treding te besluiten. Op een daartoe aan het Bestuur der Bijzondere school gericht verzoek of dit voor hare schooi tot medewerking aan gemelden dient bereid is, werd de mededeeling ontvangen dat ge meld schrijven voor kennisgeving is aangenomen. B, en W. stellen voor niet als lid toe te treden, aangezien zij van mee ning zijn dat de kosten voor deze gemeente te hoog zullen worden. Het lid Viveen zegt, dat verschil lende gemeenten in het land reeds tot instelling van een schoolartsen- dienst zijn overgegaan, waarvan ook hij het groote nut inziet, aangezien de kinderen dan steeds onder toezicht staan van een arts, die voor mogelijke ziekten kan waarschuwen, zoodat 'n' dergelijken dienst ten zeerste in het belang der volksgezondheid is te ach ten. Hij stelt voor deze zaak: nog eens goed te onderzoeken en de behande ling daarvan tot een volgende ver gadering aan te houden. *W Het lid Spiering kan zich hier mede vereenigen, waarna met algem. stemmen wordt besloten het verzoek aan te houden. Ingekomen is vervolgens een schrij ven van hét Bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier, hou dende verzoek een bedrag van f 60.— beschikbaar te willen stellen voorden aankoop eener nieuwe kachel in het overgenomen lokaal harer school, aan gezien de aldaar thans staande kachel versleten is. De Voorzitter deelt mede, dat ide kachels in de le openb. school even eens door andere moeten worden ver vangen en door B. en W'. is besloten een proef te nemen met een goed*, koopere kachel. In verband daarrrte*- de stelt dit College dan ook voor aaït het bestuur vap gemelde vereeniging. het verzoek te willen richten met het aanschaffen der kachel te wachten totdat een oordeel is gevormd p|m!- trent het al- of niet voldoen' der ka chel in de openb. school en indien deze naar genoegen is, eveneens een dergelijke goedkoopere kachel aan te schaffen. Met algem. stemmen wordt daartoe besloten. Daarna komt ter tafel een in een! vorige vergadering aangehouden1 ver zoek van W. N. Koppers alhier pm de Zandsteeg van electrisché straat verlichting te voorzien. Blijkens ingekomen mededeelingeh' van de PNEM. zullen de kosten be dragen voor aansluiting van de Ou- dendijksche stoep tot pan de pas ge bouwde huizen f 97, vermeerderd met f 17.50 voor elke straatlantaarnvopiri NIEUWSBLAD Dezer dagen vernamen wij dat autoritei ten bij bet Wapen der Koninklijke Ma- xecbaussée aan de regeering hadden voor gesteld eene nietiwe brigade in het leven (te Toepen in de nabijheid van het Keizers veer, znlks met het oog op het drukke verkeer dat men aldaar verwacht wan neer de brug over de JBergsche Maas gereed, zal zijn gekomen. Maar tevens deelde onze zegsman ons mede dat aan Dedoeld voorstel geen gunstig onthaal vtan do zijde der regeering was te beurt gevallen. Dit laatste beeft onze instemming, daar eene nieuwe bri gade bij' bet Keizersveer of elders in de gemeente Dussen ons over bodig voorkomt en eene instelling van zondanige 'brigade den spot zou drijven met de in onze dagen ver doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen. Ongetwijfeld zal de teg een steeds drukker wordend ver keer met zich brengen en daardoor een intenser politietoezicht noodzakelijk ma ken, maar de oplossing hiervoor behoeft niet gv-zocht worden in de instelling ee- ner nieuwe brigade, maar in een gansch anderen maatregel. Te Raamsdoriksveer is eene brigade der Koninklijke Marechaussée gestationneerd en hare kazerne is gelegen op een af stand van plm. 3 K.M. vanaf het 'einde van den Zuidkant der te bouwen brug. De manschappen dezer brigade zijn dus' voldoende in de gelegenheid om veel vuldig een wakend oog te houden op de |f as sag over de brug, zoodat er aan de vestiging eener brigade aan de Noord zijde jn de onmiddellijke nabijheid der brug geen behoefte zal bestaan. Een en ander neemt echter niet weg dat de bruggenbouw over de Bergsche Maas bij Keizerveer en over de Merwede bij Sleéu- >vij!k het verkeer over den rijksweg Am sterdam Utrecht Breda Antwer pen Brussel ld,rijs1, waarvan de straat weg imeeuwijk—Keizersveer een gedeelte uatrnaakt, dermate zal doen toenemen, dat Oen meer uitgebreid politietoezicht dan tot nu toe plaats vond, een eisch zal blijken te zijn. En hoe nu dat meer uitgebreid lolitietoezicbt op doelmatige en toch niet zeer kost bare wijze te verkrijgen? Ziedaar eene -vraag, waarop wij' gaarne een antwoord willen geven. In het Land van Heusden en Altena 'zïjin twee brigades der Koninklijke Ma rechaussée 'gevestigd en wel eene te Heus den) en eene te Woudrichem. Is er, nu ééne brigade in ons land, die met het oog op haren bewakingskring, in eene hoogst Ongunstig gelegen kazerne is gehuisvest dan is het wel de brigade Woudrichem. Ouder den bewakingskring' dezer brigade ressorteeren de gemeenten Woudrichem, de Werken en Sleeuwijk, Werkendam, [Almkerk, Dussen, Rijswijk, Giessen en 'Andel, zoodat die kring gerust zeer uit gestrekt mag worden genoemd. Woudri chem ligt dus geheel in den N.-O.-hoek v. jhet territoir, hetwelk aan het toezicht der brigade is toevertrouwd en dat die ligging inderdaad buitengewoon ongunstig is (willen we aantoonen. Zoo, is de af stand van Woudrichem tot aan de grens vjan den bewakingskring in den Bies- bosch d.i. de Spieringsluis ruim vier Uren gaans, die vanaf Woudrichem naar [Keizersveer ruim drie uren, die vanaf Woudrichem naar Dussen eveneens ortge- (veer drie uren, die vanaf Woudrichem naarj Andel! ruim één uur, die vanaf Wou drichem' naar Werkendam (dorp), dat wel de gemeente van het Land van Altena is, die aan de politie het meesjte werk verschaft, ongeveer zeven kwartier en die vanaf Woudrichem naar den grooten ver keersweg Amsterdam—Parijs en de toe komstige brug te Sleeuwijk ongeveer drie kwartier. Uit deze opsomming blijkt zon neklaar dat Wroudrichem voor eene ma- reehanssée-brigade zeer ongunstig is ge degen en zulks neg te meer als men weet dat de gemeenten in de buurt' van Woudrichem te weten Rijswijk, Gies sen en Andel, zoomede ook Woudrichem zelf, tot de zeer rustige Altenasche ge meenten mogen worden gerekend, waar zelden 'of ooit strafbare feiten van eenigs- zins emstigen aard worden gepleegd. En nu mijn antwoord opi de biervoren gestglde vraag „Dit luidt verplaats de brigade Woudrichem naar de nabijheid van of in het fort Altena aan den ver- keeraweg Amsterdam—Parijs". Daardoor verkrijgt men le. eene in veel meerdere mate in hét centrum van haren bewakingskring ge- stationneerde brigade; 2e. een veel intenser toezicht op het verkeer op den grooten verkeersweg Am sterdam—Parijs 3e. een korteren afstand vanaf de kazer ne naar de te Sleeuwijk te bouwen brug en een veel korteren afstand vanaf de kazerne naar de te bouwen brug aan het Keizersveer; 4e. een veel korteren afstand vanaf de kazerne naar Werkendam, naar de Spieringsluis, naar Almkerk en naar Dus sen. Eene mogelijke tegenwerping dat de Woudrichemsche brigade ook als rivier politie dienst moet doen kan niet ern stig gemeend zijn, daar ieder, die eenigs- zins met het werk der marechaussée te Woudrichem op de hoogte is zeer goed weet dat haar diensten cp het water bitter weinig beteekenen, wat ook niet anders kan daar haar bewakingskring te Ijand zeer uitgestrekt is en haar vaar- materiaal ongeschikt is om met succes rivier dienst te verrichten. Eene andere mogelijke tegenwerping dat verplaatsing der brigade te Wotïdrichem naar elders te bezwarend moet worden ge jacht, omdat hare kazerne nog betrekkelijk nieuw! is, gaat evenmin op. We weten; zeer g'oed dat verplaatsing nabij het fort Al tena aldaar eene nieuwe kazerne noodig maakt, die met inbegrip van den be- noiodigden grond ongeveer f 25.000 zal kosten, tenzij' men haar bouwt in bet fort zelf dus op rijksgrond, in welk ge val |de kosten met plm. f 2000 zouden kun nen worden verminderd. Maar daar staat tegenover een heel veel doelmatiger lig ging der brigade, wat toch zeker een enorm groot voordeel is dat wel nieit 'precies in geld kan worden uitgedrukt, imaar waardoor toch zeker een niet te onderschatten algemeen belang in hooge mate Wordt gediend. In den tijd toen de Wpudrichemsche kazerne Werd gebouwd waren de toestanden gansch anders dan Sm Immers had de riviervisscherij. en W-mdrichem's bevolking bestaat voor een groot gedeelte uit riviervisschers' een 20 25 tal' jaren geleden veel 'méér politietoezicht noodig dan thans, terwijl er tot voor een achttal jaren oojk nog feene brigade van de Koninklijke Ma rechaussée te Dusjsen was gevestigd, wier bevolkingskring bdji opheffing dier bri gade voor het grootste gedeelte bijl den Wc udrj chems chen is gevoegd, waardoor de brigade te Wcudriehem nog veel meer in een uithoek van haren bewakings- klring is geraakt. En wie had een 20 jaren geleden het thans zoo drukke ver keer op den rijksstraatweg kunnen voor zien. Da,t uit een strategisch oogpunt bezwaar zou kunnen worden gemaakt te gen wegneming der brigade uit Wou drichem, kunnen we ons moeilijk inden- denken. Biji de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren toch zullen 5 of 6 man schappen marechaussée tcch zeker niet vdn veel invloed kunnen zijn op den gang van zaken in tijd van oorlog. Het gemeentebestuur van Woudrichem zou zich ongetwijfeld met hand en hand ver zetten tegen verplaatsing van' meerge- ncemae brigade, en alle pogingen aan wenden om haar te behouden, zulks uit den aard der zaak om het plaatselijk be lang te dienen. Maar waar het in casu een algemeen belang betreft, zou de Hoo ge Regeering eventueel toch zeker bet alge meen belang stellen boven bet belang van eene kmine gemeente alléén. "Verplaatsing der brigade Woudrichem maar de nabij heid van het fort Altena en haar dan, in- dien zulks noodig mocht blijken te zijn, versterken met één of meer manschappen Is ons inziens noodzakelijk, om te gera ken tct het meest mogelijke doelmatig politietoezicht dat door één brigade van het Wapen der Koninklijke Marechaus sée in het Land van Altena' kan worden uitge.efend. En zou men het een be zwaar achten ran Woudrichem geheel van Rijksfolitietoezieht te ontdoen dan wa re dit bezwaar te ondervangen door over plaatsing van. den rijksveldwachter te Almkerk naar Woudrichem, hetgeen bij verplaatsing der brigade Marechaussée v. "Woudrichem naar fort Altena, zeer goed zou kunnen geschieden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1