LETTERS ARTIKELEN SINT-NICOLAAS EN KERSTMIS 1929. Ravenswaay's Letters-Artikelenü! KINDERSPEELGOED. Denkt U om onze SPAARBON RAVEN SWAAVvs SO °lo WINST!!! Aanslag op den lialiaanschen Kroonprins. Plaatselijk Nieuws mantels - Japonnen - Hoeden de geheele Z,andsteeg van Oudendijk- sche stoep tot aan de Koepoort met drie lampen op ongeveer f 840 en van de Koepoort tot aan den z.g.n. hand wijzer f 490, vermeerderd met een re cognitie voor het slaan van palen pp rijksgrond. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in deze met geen advies ko men en de beslissing aan den Raad overlaten. met lid v. d. Wiel zegt dat het hier een weg betreft waarbij zoowel wijk A als wijk B belang heeft en zeer nuttig zou zijn indien deze werd ver licht. Nu we drie verschillende op gaven hebben is het z. i. geen moei lijke 'keus en zou hij de geheele Zand- steeg willen verlichten. iHet lid Viveen kan zich met het door het lid v. d. Wiel gezegde ge heel vereenigen en zou niet op een lichtpunt willen kijken. !Het lid Holster zegt dat B. en W. met geen advies zijn gekomen omdat zij de prijzen nog al hoog vonden. Hij vindt het evenwel ook wel nuttig in dien de geheele Zandsteeg werd ver licht en zegt zich met het voorstel van der Wiel te kunnen vereenigen. Het lid Spiering zegt in de stuk ken gezien te hebben dat er ook een verzoek is van eenige ingezetenen Langs den Merwededijk om aldaar een licht te willen aanbrengen. Hoewel hij de verlichting der Zandsteeg ook wel gewenscht vindt, acht hij het toch aldaar nog harder noodig en zou dit verzoek zeker willen inwilligen. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten de geheele Zandsteeg van electrische verlichting te voorzien en aldaar 4 straatlampen te plaatsen. Tevens wordt met algemeene stem men ingewilligd een verzoek van T. Vink en drie anderen om aan den Merwedijk tusschen café van Andel en A. voor den Dag een lichtpunt aan te brengen. In verband met een in een vorige vergadering aangehouden verzoek van een 25-tal ingezetenen aan den Ou dendijk om aan het z.g.n. Lage Eind een tweetal pompen te plaatsen, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. op de begrooting voor 1930 een post hebben geraamd voor het maken van een brandput daar ter plaatse, waar aan eveneens groote behoefte bestaat, waarop dan een straatpomp zal wor den aangekoppeld, hetgeen bewezen heeft goed te voldoen. Volgens door den opzichter opgemaakte begrooting zullen de kosten daarvan f 459.be dragen. Het lid Holster deelt nog mede dat de andere brandput op den Ou dendijk zeer goed voldoet, hetwelk nog bij de laatst gehouden beproe ving der brandspuit is gebleken. In verband hiermde vraagt het lid Viveen naar de plannen van de drink waterleiding en zegt, dat indien daar binnenkort niets van mocht komen, het dringend noodig is dat ook in wijk A voor een betere drinkwater voorziening wordt gezorgd. Het lut tele bedrag, dat een goede pomp kost mag geen reden zijn deze niet aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat blijkens het jaarverslag van het Rijksbureau voor de Drinkwatervoorziening over 1928 men aldaar druk bezig is de plannen uit te werken. De watervoorziening in wijk A of B is echter nog een groot verschil, aangezien het mee- rendeel der bewoners van. wijk B. ver van de rivier af zitten. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkom stig het voorstel van B. en W. beslo ten. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. en W. om langs het terrein der mestvaalt een doornenhaag te plaatsen en als beschutting hiervoor een heining met prikkeldraad. De klosten hiervan zijn begroot op f56.47. Indien in plaats van prikkeldraad een heining met harmonicagaas wordt ge plaatst, zullen de kosten f 79.35 zijn. Het lid Viveen vindt dat de ver- zjajmelplaats voor straatvuil veel te klein is en steeds het vuil moet wor den weggereden, waarmede we ten slotte nog niet veel verder komen. Hij vestigt de aandacht van B. enW. er |op of het niet beter zou zijn het vervoer van het straatvuil door den reiniger met paard en kar te doen plaats hebben, opdat dit in eens naar dë bestemde plaats zou kunnen wor den gebracht. Het lid Kentie vindt de plaats niet të klein, als het vuil maar geregeld wiordt weggereden. Het plaatsen der höag vindt hij wel wat gevaarlijk in vërband met het verbranden van pa pier en dergelijke. Hij is vap meening djait de planten daardoor veel zullen lijden. Het lid Spiering vindt ook de ee nige oplossing, dat het vuil direct naar de plaats van bestemming moest kunnen worden vervoerd. Er is ech ter hiervoor geen geschikt terrein te vinden. Indien evenwel een haag ge- plaats wordt, zou hij in overweging willen geven een haag aan te bren- de vorige vergadering benoemde com missie van onderzoek brengt bij mon de van het lid v. d. Wiel verslag uit, hierop neerkomende, dat de comm. missie de begrooting heeft onderzocht en in orde bevonden, weshalve zij tot vaststelling kan adviseeren. Ten aanzien van den uitgetrokken post ad f 600 als subsidie aan de Christe lijke Bewaarschool meent de Com missie evenwel te moeten opmerken, dat het haar niet billijk voorkomt dat van het gebouw der Chr. Be waarschool slechts een zekere cate gorie van inwoners gebruik kan ma ken voor het houden van vergaderin gen en dergelijke, hoewel toch per sonen van elke gezindte door middel ran belasting in het subsidie bijdra gen. Tegen gemelden post heeft de commissie geen bezwaar, mits er de voorwaarde aan wordt verbonden, dat ieder van. het gebouw gebruik zal mogen maken. Ten aanzien van de begrooting van het Burgerl. Armbest. heeft de Com missie geen opmerkingen te maken. De Voorzitter deelt mede dat ver schil moet worden gemaakt met de bewaarschool als onderwijsinrichting en als gebouw. Het gebouw behoort in eigendom aan de Ned. Herv. Kerk en wordt als zoodanig enkel voor christelijke doeleinden afgestaan. In dien er gebruik van wordt gemaakt, moet daarvoor vergoeding worden be taald. Het is dus te verklaren, dat voor het houden van politieke lezin gen en dergelijke van alle partijen het gebouw nooit beschikbaar zal worden gesteld Het lid v. d. Wiel zegt het toch onbillijk te vinden dat ieder geen ge bruik van het gebouw mag maken. Hij heeft niets tegen het subsidie, doch stelt voor er ae voorwaarde aan te verbinden dat het lokaal voor ie der toegankelijk moet zijn. Het lid Viveen zegt dat indien het Kerkbestuur het gebouw ter beschik king stelde, alle partijen daarvan toch geen gebruik zouden maken. Zijns in ziens gaat het hier evenwel over het recht. De gemeente geeft elk jaar een flink bedrag aan subsidie, zon der welke de bewaarschool niet zou kunnen blijven bestaan en nu zou hij het rationeel vinden dat de ge meente ook eenige zeggenschap ver kreeg over de inrichting van het on derwijs en dat b.v. klachten daarover tot den Raad zouden kunnen worden gebracht en deze daarover een be slissing had te nemen. Het lid Holster zegt dat de zaak eenigszins verward wordt. Het sub sidie dat gegeven wordt is voor het onderwijs en niet voor het gebouw. Indien dit niet werd gedaan en de ge meente moest zelf een bewaarschool in stand houden, dan zouden de kos ten heel wat grooter zijn. Het ge bouw, waarin de bewaarschool is on dergebracht, is van de kerk en deze is z. i. geheel vrij dit des avonds voor andere doeleinden beschikbaar *"e stel len. Het lid Viveen zegt dankbaar te zijn voor hetgeen voor bewaarschool- onderwijs wordt gedaan. Hij heeft dan ook geen enkele reden tot kla gen. Dit zou toch echter plaats kun nen hebben en daarom zou hij de gemeente eenige zeggenschap willen toekennen. Ook het lid Holster meent dat de gemeente ten aanzien van het onder wijs wel eenige medezeggenschap mag bezitten. Het lid Spiering zegt dat we hier nauwkeurig onderscheid moeten ma ken tusschen gebouw en onder wijs en het niet aangaat, al geeft de gemeente subsidie, medezeggenschap te (krijgen over de onderwijszaken. Dat is toch onmogelijk en heeft toch bij andere vereenigingen of corpora ties, aan welke subsidie wordt ver leend, ook niet plaats. De Voorzitter deelt mede, dat het toezicht over de bewaarschool bij het Kerkbestuur berust en dit bestuur dit toezicht wel niet uit handen zat ge ven. Hij deelt verder mede, bij het betrokken (wel ter tafel te brengen om geen (enkele vereen, of partij meer in (het gebouw toe te laten. Het lid v. d. Wiel deelt hierop me de, dat hij dan bereid is zijn voorstel in te trekken. In verband met de vaststelling der be vb: worden verhoogd, aangezien er mid- ien voor aanwezig zijn. Indien wij naar naburige plaatsen, o.a. Sleeu- wijk, Almkerk en Dussen zien, maakt onze gemeente wel een zeer droevig figuur. Wij zijn het er allen over eens. dat de verbetering zeer urgent is en dat de thans bestaande toestand on houdbaar is. Volgens een indertijd door den gemeente-opzichter gemaak te begrooting zou de verbetering on geveer f 3000 kosten, welke uitgaaf niet 4als ongemotiveerd kan worden aangemerkt. Hij wijst b.v. op de ge meente Gestel, met ongeveer gelijk aantal inwoners als deze gemeente, waar verleden jaar nog een nieuw ge meentehuis van f7000 werd gebouwd. Zoover zou hij echter nog niet willen gaan, doch zou voor verbetering f 3000 beschikbaar willen stellen. Hij wijst tevens nog op het feit, dat de bijzondere school wellicht binnen af- zienbaren tijd het aantal leerlingen bereikt voor een vierde lokaal, waar voor dan een gedeelte van het gym nastieklokaal der le Openbare school zou moeten worden gebruikt. Hier door zou dit lokaal vervallen en zou daarvan door geen enkele ver. gebruik meer van kunnen worden gemaakt. Wellicht verdient het de aandacht te overwegen of het Gemeentehuis niet voor vereenigingslokaal zou zijn in te richten en het daarnaast gelegen huis van de gemeente als gemeentehuis te bestemmen. Aangezien hij overeen en ander reeds dikwijls heeft gespro ken en van den slechten toestand van het gemeentehuis overtuigd is, stelt hij voor op de begrooting een post van f 3000 voor verbetering uit te trekken. De Voorzitter zegt v>or het in dertijd gemaakte plan weinig te voe len. Hij geeft toe dat verbetering dringend noodzakelijk is, doch zegt dat de financiën bij hem den door slag geven. Hij kan er zijn stem even min aan geven om een ander gebouw tot gemeentehuis te bestemmen, aan gezien het gemeentehuis juist op 'n zeer goed punt staat, zeer goed punt sfaat. Hij acht zich thans in verband met de financiën niet verantwoord tegenover de bur gerij. Ook het lid Viveen is van den slechten staat zeer zeker overtuigd, doch acht zich ook niet verantwoord een dergelijk bedrag voor verbete ring uit te trekken, vooral daar er op het gebied van sociale hervor mingen in deze gemeente nog zoo veel te doen is. Hij wijst in dit ver band op de volkshuisvesting en zoo veel andere dingen, waaraan nog veel is te doen. Wel is hij voor verbete ring der secretarie. Het lid Spiering zegt de verant woording zeker ook gped te voelen als de overige heeren, doch vindt het eveneens onverantwoordelijk om met zoo'n rommel te blijven zitten. Het lid v. d. Wiel is het er even eens over eens dat de toestand slecht is, döch meent dat er nog andere dingen zijn die eveneens dringend ver betering behoeven, b.v. woningbouw enz. Het lid Holster is van meening, dat voor een bedrag van f 3000 nog BRENGEN U GELUK VERBRUIKERS VAN Gedurende de maanden NOVEMBER en DECEMBER ontvangt U van Uw winkelier bij aankoop van gratis een mooi stukje REEDS ZIJN 680 EXTRA-CADEAUX UITGEREIKT. weinig kan worden gedaan en we dan toch nog met een oud gebouw blijven zitten. Aangezien het voorstel van het lid Spiering niet wordt gesteund, heeft hierover geen stemming plaats. De begrooting wordt daarna met algem. stemmen vastgesteld in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven pp f 57559,43 en in den Ka- pit,aaldienst in ontvangsten en uitga ven pp f 29186,09. Eveneens wordt met algem. stem men vastgesteld de begrooting voor het Burgerlijk Armbest., aangevende in ontvangsten en uitgaven een be drag van f 1559. Met algem. stemmen wordt ver volgens benoemd tot onderwijzer bij het vervolgonderwijs aan de le Open bare school voor den cursus 1929-'30 de heer I. J. Baart, tot onderwijzeres, zoo noodig, Mej. G. H. SterrenSerg en aan de 2e Openbare school tot onderwijzer de heer D. Zevenbergen en tot onderwijzeres, zoo noodig, Mej. G. A. van Dijk. In plaats van dhr. J. Spoor Rzn., die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, wordt met 6 stemmen tot lid van het Burgerl. Armbest. benoemd, dhr. C. M. Schaap, terwijl 1 stem werd uit gebracht pp den heer J. v. Straten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de door het Bestuur derbii- öij- zondere school gestorte gelden als waarborgsom te beleggen door aan koop van certificaten N. W. S. 41/? Gewijzigd wordt de begrooting voor het jaar 1929 volgens door B. en W. overgelegd ontwerp-besluit. Vastgesteld wordt het aanvullings kohier der Hondenbelasting over '29 ten bedrage van f 20.50. Een ingekomen schrijven van de Gezondheidscomm., gezeteld teHeus- den pm een drietal woningen onbe woonbaar te verklaren, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Daarna wordt de vergadering (ge sloten. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur heeft de 25-jarige Italiaansche Anti-Fascist Fer nando Darwsa een aanslag gepleegd op kroon prins Umberto toen deze een bezoek bracht aan het graf van den onbekenden soldaat te Brussel. De prins bleef evenwel ongedeerd en de plechtigheid werd zonder verdere stoornis voortgezet. De dader, die door de politie tegen de woedende menigte moest worden beschermd, werd onmiddelijk gearresteerd. Het schot heeft alleen den helm van een politieagent geraakt. Zooals bekend, vertoeft kroonprins Um berto te Brussel in verband met zjjne ver loving met de prinses Marie José van België. VOOR li uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. De le ronde voor den groepen wed strijd, uitgaande van de damclub V. D. is als volgt ingedeeld Groep IC. de JoodeBax. VogelaarCath. de Joode. Groep IIDeurlooGt. Jonker. S wage m akersVos. gen welke sneller groeit dan doorn en welke ook' in den winter groen blijft. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 5 te gen 2 stemmen, die der leden Viveen en Spoor, aangenomen. Daarna komt aan de orde de vast stelling van de gemeentebegrooting en de begrooting van het Burgerl. Armbestuur, beide voor 1930. De in grooting zegt het lid Spiering ver- Igens dat bij reeds een jaar lang den Raad heeft gewezen op den on- houdbaren toestand, waarin het Ge meentehuis en voornamelijk de secre tarie verkeert. Het 'bevreemdt hem dan pok ten zeerste, dat noch B. en W., noch de commissie van onderzoek der begrooting met een voorstel zijn gekomen om een post op de begroo ting te plaatsen voor verbetering van het gemeentehuis. Hij wijst er op, dat de pngelukkige toestand, waarin voor al [de secretarie verkeert, spaak moet loopen. Enkele cM.'s vanaf de ka chel staat een kast, waarin naast an dere stukken de registers van den Burgerlijken Stand vanaf 1813 zijn geplaatst, zoodat brandgevaar aldaar zeer groot is. De burgemeesterskamer staat bij een flinke regenbui gedeel telijk onder water. We kunnen nu wel zeggen dat de financiën van dien aard zijn, dat het niet kan lijden, doch een uitgaaf voor verbetering is ten volle gerechtvaardigd. Tevens kan .(hij mededeelen, dat hij bij het inzien der gemeentebegrooting totde conclusie is gekomen, dat de verbe tering kan plaats hebben zonder dat de belasting met één cent behoeft te bv J'ty* EEN POND LETTERS-MARGARINE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2