LET OP Drogisterij Firma COOPS Dit immer bestaat uit 3 maden. ii de Jt.V. 5. D- Eankhnyzta 4 Co's Batik Botermarkt 72 Heusden. Ds Firma E TM EETJWIJE Zn. St. NICOLAAS-ETALAGE'S Agentschap van de ft.V- Awstcrdamschc Bank, Amsterdam. Drogisterij A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4970.. Vrijdag 22 November 1929. Gasthuisstraat 507 GORINCHEM, Hoek Engstraat no. 77-78 te HEUSDEN A. BAAIJENS, '■AND VAN ALTENA lal. Telefoon no. 1*. Postrekening no. 61535. Drogerijen Chemicaliën Verbandstoffen. Miskleur „ERBA" Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. Ziekenverplegingsartikelen. telbf. wo. is ELa.a.m.sdonlxsv'eer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA is verplaatst naar Profiteert van onze RECLAME-DAGEN. Plaatselijk Nieuws Mantels - Japonnen - Hoeden is uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. heeft de eer U mede te deelen, dat haar gereed zijn en U beleefd uit te noodigen tot een bezoek. Woensdagavond half acht heeft het sHeusden's Mannenkoora een Kunstavond (Viool en Instrumentaal Concert) georgani seerd in het Hotel ïHet Wapen van Amsterdams Zie advertentie. 4 Een zeer goede sigaar 4 voor weinig geld Van 10 voor 8 cent. f Per kistje van honderd f7.—. 1 Botermarkt 88 HEUSDEN. 's GRAVENMOER. Ter hoogte van het „Geel Huis", had een aanrijding plaats ttis- schen een luxe auto, bestuurd door F. O. uit Dongen en een tweewie lig voertuig bespannen met 'n paard en bestuurd door C. T. uit Ooster hout. De auto bekwam daardoor aan de voorzijde nog al aanmerkelijk scha de, terwijl het voor het voertuig [ge spannen paard een onbeduidend wondje aan de borst opliep. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dopr het Gem.-Bestuur is aan de besturen van het Groene Kruis,, Afd. 's-Gravenmoer, en het Fanfa recorps „Euterpe" alhier, respectie velijk een subsidie uitgekeerd vah f 50 en f 50. Onze dorpsgenoot de heer Th. A. Versteeg is te 's Haige bil het No tarieel Staatsexamen (derde of laatste gedeelde) geslaagd. De heer A. Faro Azn. rooide van het land een biet, welke het kp- losale gewicht bereikte van 22 pond. Een vrachtauto van de bier brouwerij „De Pen" te Rijen kwam op den 's-Graventtioerschen weg, ter plaatse waar men deze weg aan het vernieuwen is, in de Vaartkant te recht. Met veel moeite gelukte het ten slotte het wagentje op den wejgi te krijgen, doch het verkeer onder vond begrijpelijkerwijze, Igiedurenlde dien tijd een stagnatie. Tot lid der Plaatselijke. Comm. van het Toez. op het Lager Onder wijs is herbenoemd de heer St. Ver- la re. 4 NIEUWENDIJK. i In onze gemeente werden ver schillende vergaderingen en bijeen komsten gehouden, t. w. Zaterdagavond vergaderde de ko~ lenbond in het Instituut. Wegens af wezigheid van den voorzitter werd de leiding gegeven aan den heer Wis se. De secretaris las de notulen, het jaarverslag en financiëel verslag1. Uit de rekening bleek, dat de fi nanciën er goed voorstaan. Bij de stemming werd den aftredende voor zitter O. Walraven met algemeene stemmen herkozen in de plaats van het overleden lid J. C. Ottevanger werd gekozen H. C. Ottevanger, tot lid van de comm. v. toezicht. De gehouden vergadering der IJs club was zeer druk bezocht. De jaar verslagen stonden in het teeken van groei der vereeniging. Door het be danken van dhr. Joh. v. d. Stelt Gz!. en W. Keiler als bestuursleden wer den gekozen C. v. d. Stelt Az. en J. v. Drunen, terwijl Joh. v. Breugel herkozen werd. Bij de gehouden verloting kregen verschillende leden een kistje sigaren. Namens het be- istuur werd Joh. v. d. Stelt dank ge bracht voor al den arbeid aan de IJsclub verricht. In de laf gelpopen week trad voor het 'comité voor winterlezingen pip Ds. Callenbach van Rotterdam' met het onderwerp „Guido Gezelle". Spr. wenschte zijn hoorders te bepalen tot het leven van den dichter Gezelle. Op een treffende wijze wist spreker zijn hoorders met een prachtige rede te bloeien. Gekozen tpt lid van 't Comité voor Chr. Winterlezingen de heer H. Groe- neveld Czn., Kijfhoek. Aangesteld tot melkoontroleur- tnonsteropnemer a,an de Coop Zui- voor bet Land van Heusden en AltenajBLangstraat en de Bommelerwaard Er gaat geen dag voorbij cf men ziet in de couranten lange lijsten van. ge slaagden bij academische examens en in den zomertijd och van hen, die met goed gevolg het eind-examen van een Gym- nusium of eene Hocgere Burgerschool af legden. Voor deze laatste categorie komt dan de vraag aan de orde of zij hunne studie zullen voortzetten aan eene uni versiteit of hoogeschool en, zoo ja, voor ■welk vak van studie. A.thans voor velen van hen. Niet voor allen. Er zijn er, bij wie reeds in den Gymnasium pf H.B.S. tijd eene zoo duidelijke voorliefde en aanleg voor eene bepaalde studierichting zijn gebleken, dat hunne keuze niet twijfelachtig behoeft te zijn. Deae gelukkigen behoeven zich ook het hoofd er niet over te breken of de maatschappelijke vooruitzichten hun, na volbrachte studie, een behoorlijk bestaan heioven. Zij worden dokter of ingenieur' of predikant omdat zij1 niet anders kun nen. Maai* ik geloof niet, dat dit bij1 de meesten het geval is. Er zijn er meer, die met zekerheid weten wat. zij niet dan wat zijl wèl willen worden. Geen leeraar of predikantzulk eene negatieve beslissing komt meer voor dan de positieve wil om advocaat of geneesheer te worden. Het zou de moeite waard zijn eens een onderzoek in te stellen naar de re denen, waarom gestudeerde menschen het beroep hebben gekozen, waarin zip hun leven slijten. Menigeen is er zich ver moedelijk niet eens meer van bewust. En ;bij degenen, die er zich wèl nog rekenschap van kunnen geven, zou mis schien bij: enkelen slechts sprake geweest. Zoolang wij1 nog niet in een maat schap pij leven, waarin iemands geestelijke en lichamelijke eigenschappen den doorslag kunnen geven bij' de keuze van een be roep, zullen financieele overwegingen een grooten invloed daarop' uitoefenen. Vóór menigeen is in de eerste plaats het ant woord op deze vragen van belanghoe groot zijn de kosten van de opleiding? welke vooruitzichten heb ik om na mijn studietijd spoedig een betrekking te vin- din, die mii een behoorlijk bestaan waar borgt Nu valt het in onzen tijd niet te ontkennen, dat het antwoord op deze vragen velen van de studie moet afschrik ken. De kosten van de opleiding zijn aan merkelijk gxooter geworden. De Staat heeft daartoe .het zijne bijgedragen, door eenige jaren geléden de college- en exa- men-g'elden te verhoogen. Maar de voor naamste reden, waarom het velen ou ders moeilijker valt, hunne kinderen te laten studeeren, is toch, dat de kosten van het levensonderhoud de laatste jaren zoozeer gestegen zijtn. Daarbij' komt, dat in verschillende vak ken dj studie langer duurt dan vroeger. Het mag waar zijn, dat het wetenschap pelijk gehalte van hen, die aan een Ne- derlandsche universiteit of hoogeschool hebben gestudeerd, dat van vele andere landen overtreft, de naar mijne meening ten onzent onmiskenbare neiging om den studietijd te verlengen heeft toch veel bedenkelijks. Vooral wanneer men in het oog houdt, dat de overgroote meerderheid der studenten niet uit liefde voor de we tenschap studeert, maar alleen omdat die studie de noodzakelijke voorbereiding is voor een beroep of ambt. Maar in meerdere mate nog dan de grootere kosten der opleiding, moeten de maatschappelijke vooruitzichten menigeen ervan afschrikken, de studie te begin nen. We kennen allen de verhalen van jon gelui, die, met een ingenieurs-diploma in den zak, geen betrekking kunnen vinden en, om maar niet ledig te loopen, een of ander baantje aanvaarden, waarvoor de studie te Delft waarlijk niet noodig was geweest. En niet alleen voor de ingenieurs zijn de tijden slecht. Voor de juristen en de scheikundigen ziet hét er, wel iets, maar toch niet véél beter uit. In 1924 is er een boekje verschenen, waarin een aantal deskundigen hunne meening hebben geuit over de vooruit zichten voor aanstaande juristen. In dat boekje vinden we als oordeel van den oud-Hoogleeraar in het Strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Professor D. Simbos het volgende „Wie de studie van de rechten kiest, wete dat hij zich niet' gemakkelijk een goede loopbaan, een behoorlijk maat schappelijk bestaan zal kunnen verzeke ren. De strijd om het bestaan kan ern stig wezen voor hem, die niet over vol doende middelen beschikt om zijn beurt te kunnen afwachten. Het: is goed zich daarvan in vollen ernst rekenschap te geven." Eveneens in 1924 hebben een paar* U- trechtsche Hoogleeraren eene waarschu wing laten hooren aan het adres van hen, die mochten meenen dat een schei kundige of plant- of dierkundige na vol brachte studie er op rekenen kan een plaats in het bedrijfsleven te veroveren. Ook hierbij is de markt overvoerd. Ook vcor de studenten in de letteren is het niet zoo' gemakkelijk eene aanstel ling' tot leeraar bijna het eenige be roep1, waarop zij1 zijn aangewezen mach tig te worden. Eenige jaren geleden was dat anders, Door het steeds toenemend aantal hoogereburgerscholen en lycea overtref toen de vraag' naar leeraren ver reweg het aanbod. Wie neg maar pas c and idaat s -e xamen had gedaan, kon reeds aangesteld worden en weerstond meestal Üeze verleiding niet. De behoefte aan leer aren was toen zoo groot, dat allerlei on bevoegden tot leeraar werden benoemd: op hoop van zegen dat ze straks eene middelhare acte zouden behalen. Maar sinds de bezuinigingswind over oinsi land is gestreken is het anders. Nieu we scholen werden er vcorloopig niet meer opgericht, het aantal lesuren van de leeraren en het maximum aan tal leerlingen in de klassen werden ver meerderd en de behoefte aan nieuw per soneel dus verminderd. Wie thans in de letteren studeert, heeft niet meer de ze kerheid van eene aanstelling, zoodra hij gereed is. Er bestaat dus eenige aanleiding om hun, die op het punt staan de studie te beginnen, aan te raden zich rekenschap te geven van wat zij gaan aanvangen. Vooral geldt dit hen, die even goed, d.w.z. zonder dat het hun eenig hartzeer kost, den steven ergens anders heen kun nen wenden. Voer Wie, krachtens aanleg en voor liefde, een wetenschappelijken loopbaan kiezen, zal het toch reeds moeite kosten, een goede positie te verwerven; hoe min der mededinging zij' daarbij ondervinden van anderen, die gingen studeeren omdat hun vader het ook deed, of omdat zij te weinig fut hadden een carrière te kie zen, die meer* met hun eigenschappen strookte, des te beter. Maar laten omgekeerd ook zij, die aan een leven van studie de voorkeur geven boven een ander-en werkkring, zich niet laten weerhouden door de ongunstige vooruitzichten. Want in de eerste plaatsalle tijden hebben hun weertijden. De eultuuronder- nemingen in Indië beginnen er al weer beter voor te staanzij zullen straks weer wat royaler kunnen zijn bij de aanstel ling van wetenschappelijk personeel. De industrie in Nederland heeft den slecht sten tijd achter den rug; voor scheikundigen zal over eenige ja ren het bedrijfsleven weer betere kan sen bieden. De bezuiniging bij het on der-wijs, die niet slechts het overbodige afkapte, maar ook bet wezenlijk noodige besnoeide, mag alleen als een tijdelij ke maatregel worden aanvaard, die be stemd is te verdwijnen, zoodra's lands financiën dit gedongen. Maar dan ook, en vooralwie lust heeft in de studie, la,te zich door niets daarvan afschrikken. Want het is honderd maal beter, in bescheiden materieele omstandigheden t© leven naar eigen aard, dan veel geld te verdienen en zich zelf te verliezen. VOOR Het Departement Heusden van de Mij', tot Nut van 't Algemeen opent zijn reeks Winterlezingen ditmaal met een Voordrachtavond door den bekenden Kunstenaar Henri Dekking, uit Rotter dam Het programma bestaat uit een ernstig stuk getiteld „Moederlegende" van Dtr. Halm Unger, en twee humoristische stuk ken resp1. In 't Cachot van E. Eckstein en Nicalaas Beets Feest van Is. van Rennes. De talenten van den Heer Henri Dek king, die ook alhier geen vreemde is, zijn wijd en zijd bekend en zijn zijnen toehoorders een waarborg, da,t hen een mooie avond wacht. Het bijwonen van de zen voordrachtavond kan dan ook elkeen wonden aanbevolen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij| naar de in dit Nr. voorkomende (adver tentie. De heer Dobbe, wachtm. der Kon. Mareohaussée, is naar hier overgeplaatst van West-Ka,pelle, ter vervanging van den Wachtm. van Overbeek, die werd over geplaatst naar Veenhuizen. De Heusdensche Winkelvereeniging zet V0|0>r de ai.s. Sint Nicolaasweek een flinke reclame op touw. Zooals uit de verschillende advertentie's in ons nummer van heden reeds blijkt, kan men zich zeer tevo,or deelen als men gedurende die week zijn inkocpen in Heusden doet. Bovendien ontvangt de kcoper bij ieder bedrag van één gulden dat hij bij de deelnemende winkeliers die kenbaar zullen worden ge maakt, en wier namen ock in ons blad. zullen worden gepubliceerd, besteedt, een genummerde bon die kans geeft op ver schillende prijzen, waarvan als hoofdprijs een bedrag van f 50.— aan artikelen, die de winnaar bij, de aangesloten winkeliers kan gaan uitzoeken. Deze reclameweek loopt van 30 Novem ber tot en met 6 December en wordt Zaterdagd 30 November geopend met de feestelijke intocht van Sint Nicolaas en zijn knecht waarbij onze beide muziekge zelschappen welwillende medewerking zul len verleenen. Wij komen op een en ander nog na,der terug. De minister van Binnenlandsohe, Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat met afwijking van het bijzonder visscherij- reglement V het visschen gedurende den nacht met alle visebtuigen, met uitzonde ring van het spieringdrijfnet, op het Oude Maasje, beneden de afdamming bij Waal wijk, zal zijn toegestaan tot en met 15 Maart 1930. „Wij, ontvingen een dezer dagen het, eerste nummer van „Bax' Nieuws", het Huisorgaan van den bekenden Groothan- iden in Koloniale Waren etc. N. V. J. Bax' Groothandel te Woudrichem. Dit nieuwe blad ziet er heel smakelijk uit en wij- twijfelen er niet aan of het zal inderdaad de vriend van 55.000 huis gezinnen worden, zcoais aan de kop van het blad is vermeld. O.m. bevat dit eerste nummer ook een groot aantal puzles en raadsels, zoowel voor de grooten als vóór de kleinen. De moede prij'zen die aan het oplossen der raadsels verbonden zijn, zullen er ze ker toe bijdragen dat in een groot deel van de 55.000 huisgezinnen hard gepuz zeld wordt." Men is op 't oogenfclik in onze gemeente druk bezig met het leggen van den kabel voor lret electrise h net. Deze ligt reeds vanaf de woningen op den Herptscben weg en zoo' goed als door de gebeele stad. Thans is men bezig met het leggen van een kabel naar de Com- servenlabr. Verder is het transformatoren- huisje op het Wilhelmina,plein gereed en is de kabel gelegd, dan begint men di rect met de huisaansluitingen. Werkt het weer verder mede, dan kunnen wij nog in den loop van dit jaar in liet bezit van electrieiteit zijn. De heer Verschuur-Baext heeft zijn drogisterij van de Wittebrcodstraat 52 verplaatst naar de Botermarkt! 72 nabaj bet postkantoor, waardoor de Botermarkt een keurigen winkel rijker is geworden. Deze verplaatsing zal zonder twijfel aan de zaak Van den heer Verschuur-Raert ten goede kernen. Naar Wij: vernemen hebben de aanne mers Gebroeders v. d. Staak alhier, beide panden aan de Hoogstraat hoek Molen straat aangekocht,. Het ligt in de be doeling, de bouwvallige woningen af te breken en er twee middenstandswoningen te mouwen, waaraan hier werkelijk behoef te bestaat. Wij' juichen deze daad toe en hopen van harte, dat de firma, v. d. Staak, succes met hare onderneming mag hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1