Tweede Blad Ho. 49/1 WBensdas 27 Noteier De Proeftuin le Gormchem. J. WAAIJERS Ziet de speciale Sint Nicolaas étalages C. B0UMAN DË RECLAME HALT! LEES DIT! Een Practisch St. Nicolaas-Cadeau Aanleg van Electrische licht- en Mtinstallatie's. Firma J. 1KS LAARHOVEN, Bedenkt met de as. ST. HIGOLAASDAGEK dat St. Nicolaas-Etalage H. CRIJNS SCHOENEN. H. van Herwaarden, -Qsr_ D. M. van Herwaarden, - voor het Land van Heusdén en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht Ingezonden HEUSDEN WINSTGEVEND Markt 91 HEUSDEN. A. A. BURGHOUTS een paar heerlijke warme ■V* Ziet onze étalage's. Artikelen Galanteri'èn en Speelgoederen Electrische lampen en kroontjes Zijden kap- en glasplaatlampen Staande- en Bureaulampen Philipslampen en Armaturen Veste Electrische Verwarmingsapparaten, Theelichtjes, Botermarkt O 77, HEUSDEN BEHOORENDE BIJ HET *i i HOOGSTRAAT O 105 HEUS DEN. Het van ouds en meest bekende adres voor Huishoudelijke VERKRIJGBAAR BIJ Luxe doozen Luxe doozen Chocolade Chocolade Borstplaat en Speculaas, - en Taai- Minzaam Bonbons Borstplaat Letters Figuren Suikergoed Honing ■Taai. - aanbevelend. IN DIT BLAD IS koopt U in de van ouds bekende zaak van verlichtingsartikelen, BOTERMARKT N. 91. Ruime sorteering Strijkijzers, enz. Prachtsorteering LUXE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KOPERWAREN KOPERSLAGERIJ LOOD- EN ZINKWERKEN. MASTIEK- EN LEIENDAKBEDEKKING. CONCURREERENDE PRIJZEN. Tot een bezoek beleefd uitnoodigend Aanbevelend, Erk. Installateur F. N. E. M. een concurreerend adres is voor Heerenkleeding naar maat, maar vooral ook Heeren- en Dames-Onder- kleeding, Katoenen, Manufacturen, Tricotgoederen, Sajetten, Wol, gekleurde Breikatoen enz. enz. Hiermede bericht ik mijn geachte Cliëntèle van Heusden en Omstrekendat mijne gereed is. RUIME KEUZE BEKENDE KWALITEITEN AAN BILLIJKE PRIJZEN. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Aanbevelend Brood-, Koek- en Banketbakkerij Botermarkt 85 HEUSDEN. Uwe GEZONDHEID staat op spel, wanneer U KOUDE VOETEN hebt, koopt daarom als het nuttigste St. NICOLAAS CADEAU, De grootste sorteering, ook in WARME ZOOLTJES enz. enz. tegen de laagste prijzen. Als Buitengewone St. NICOLAAS-RECLAME, ontvangt vanaf heden tot 5 December, iedere Kooper die voor een bedrag van f 2,50 besteedt, een reclame pakket, ter waarde van één gulden cadeau. VISCHMARKT 67 f Kiettwtflad iVocTtzetiting van de begrooitingsbe- schcnwingen Een coeaan van mee- I ningten Snap shots nit de ein- delojze rij der deliberaties De vól-ijverige kamer is nu dezer da- )gteni ock nog aan het avondvergaderen ge slagen. Dat doet de maat! overloopen. Een eenigèr mate aan eengerbijd beeld te geven van de dag-vergaderingen, was nog' eenigszins mogelijk. Maar om alles fwat de heeren (en de dames niet te vergeten) gedurende vijf dagen en avon den in een week allemaal vertellen, dat •zou een foliant vullen. Zoodat de chroni queur in arren moede zich bepaalt tot leenige „grepen" uit het volle leven" Ider politiek te doen. Was heb de dich ter Schiller niet, die ons vertelde, dab ■we maar in het volle leven hadden te jgrfjpen, en wéér men het grijpt, ,„da ist es interessant"? Welnu dan, ééns kon men het toch niet worden, dit kabi net au parlementair, extra-jfexlementair of de Hemel-weet-wat-voor-andere-combi natie was. De Kamer was het er gloeiend loneens over. Maar hoe dan ook, een van Ide tviqornaamste betoogen was toch- en do voornaamste betoogen was toch- en 'daar bleef het kabinet zelf ook bij dat. viopraf geen overleg was gepleegd. Dus •was en bleef het kabinet in den grond extra-parlementair. Al zei meneer Max- chant dat de heer de Geer in het bedje ■was gestapt, dat meneer Colijn gespreid heeft. En meneer de Geer pastei er pre- in. En meneer; Wij'skoop streed „als maar" hevig voor het proletariaat, en kon zich maar niet begrijpen, waarom een „vroo- lijke kerel" als mr. Marchant altijd zoo ■tegen hem mopperde. a|c De eerste daad van de Kamer, nadat de schier eindelooze „algemeene beschou- Iwjingen" met de overbekende geloofsbe lijdenissen der politieke groepen geleden fwjaren, was het verwerpen van de motie- Hei" Laan tjot herziening vanj het Be zoldigingsbesluit, met 57 tegen 28 (s.d. a.p„ v. d. en Wijnkoop) stemmen. De Ka mer vereenigde zich dus in meerderheid met de opvatting van minister de Geer, !dat deze zaak nu eerst eens tot rust moet komen, voor men er weer in gaat veran deren. De Pegrooting voor Buitenlandsche za ken werd zonder veel pourparlers aange nomen, nadat minister Ruys tevoren bij1 de algemeene beschouwingen a,l het een en ander over de verhouding tot België had medegedeeld, waaraan minister Beelaerts 5|ich refereerde. Men krijgt den indruk, dat een oplossing van het Belgiscli-Ne- derlanusche geschil nagestreefd wordt langs den weg der moderniseering en verbetering der tusschenwaferen tusschen Schelde en Rijn, terwijl er dan eventueel later bij mondelinge onderhandelingen te spreken zou zijln over een kanaal, dat gelegen zou moeten zijn tusschen de be staande waterwegen en het door de Ne- iöerlandsche definitief verworpen kanaal lAntwerpen-M oerdijk. Meneer Wijnkoop diende echter twee trotache motjes in. De eene eisehte de onmiddellijke afschaffing door Nederland der exterritorialiiteitsrechten in China. De xander verlangde niets minder dan de lonmidaellijke erkenning van de Sovjet- Republiek des voorstellers aangeno men vaderland door Nederland. Veel [plezier had Moskou's onechte zoon er niet van. De Kamer verwierp beide mo ties met 63 tegen 1 stem. Smadelijker pjederlaag was niet denkbaar. Bijl Justitie kon men vrij algemeen een prettige toon vernemen over minister Den nens beleid. Al waren er natuurlijk ver schillende wenschen. Van s.d.a.p. zijde en v.d. zijde kwamen dé beide dames-afge vaardigden mej. Groeneweg en Mevr. Van Italie-van Embden voor een verbetering vjan de huwelijkswetgeving pp, die ten (aanzien van de vrouw nog erg ouder- Wetsch was. Naast lof voor minisiter Don- ner, was het bepaald akelig te hporen, 'dat een groot' deel van ons volk dansend den eeuwigen ondergang tegemoet gaat, zopals ds. Zandt (g.s.p.) verklaarde, die Verder heftig tegen stemplicht, crematie enz. tekeer ging,1 en vervolgens het vrien delijke strafstelsel van de doodstraf weer jn het leven wilde roepen. Me.j Katz (c.h.) wilde opk eenige ver beteringen in de huwelijkswetgeving, o.a. .vergemakkelijking in de executie der ali- tmenta tievonnissen. Al gaf zij te ken nen, dat- huwelijk een soort van georgani seerd overleg moest zijn, en niet een ver houding als eens ergens pp een tegel geschreven stond" Ik, haan, ben kening", terwijl op een anderen te gel stond" Als ik, hen niet thuis ben". Bij1 Waterstaat werd meermalen uit drukking gegeven aan gevoelens van vol doening over de benoeming van den nieu wen directeur-generaal. Minister Reymer kreeg echter vrijj scherpe tegenstand 'tp verduren tegen het voorstel tot instelling van een luchtvaartdienst, die hij: nood zakelijk achtte door; de practijk en de ontwikkeling van de luchtvaart, en die den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en die den rijksstudiedienst voor de lucht vaart niet in gedrang zou brengen. Maar ;de heeren van. Dijk (ar.) en v. d. Bilt (v.b.) waren er niet mee eens, vonden geen noodzaak aanwezig van de omzet ting van het, bureau Luchtvaart in een zelfstandigen luchtvaartdienst, omdat; het huidige personeel alleen maar een andere naam zal krijgen. Maar de minister vond de bezwaren toch heusch wel wat over dreven. POLITICUS. Vergadering van den Raad der gemeente 's GEAVEMOER, op Maandag1 18 No vember 192-9, des avonds iom half acht. Voorzitter tevens Secretaris, is de Edel achtbare Heer D. Smits. Aanwezig zijn alle leden, uitgezonderd Merv. Millenaar-Loeff, met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met formuliergebed en leest de notulen der vorige vergadering vopr, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van den Warenkeurings- tlienst voor het gebded Breda, over het 2e kwartaal 1929. Een Besluit van Ged. Staten tot goed keuring wijziging begrooting 1929. Een schrijven van de E.N.S.A.I.D., modevak school te Utrecht, met verzoek om 's Woensdag-middags het voorste lokaal der O.L. school ter beschikking te mogen heb ben tot het; geven van een knipcursus. Goedgevonden wordt dit lokaal ad. f 1.25 per keer beschikbaar te stellen. Een Besluit van. Ged. Staten, waarbiji de Gemeenterekening 1928 is vastgesteld overeenkomstig de voorloopige vaststel ling. Een Besluit van Ged. Staten, inzake het verleenen van subsidie bij- feestelijke gelegenheden. Soberheid meet worden be tracht en er dient, gelet te worden op het uitgeven van gelden tien behoeve van sj ijzen en dranken bij het honden van feesten. Een schrijven van B. en W. te Ooster hout omtrent ziekenverpleging. Aangezien deze aangelegenheid nog eens nader onder de oogen moet worden gezien, is zij- voor alsnog niet vatbaar voor een beslissing. Een schrijven van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld de balans en verlies- en winstrekening van den Warenkeurings- dienst, gebied Breda, over 1928. Vervolgens geschiedt mededeeling van jden verkoop van de aan den Vaartweg staande iepeboomen, die dood waren en waarvan de koopers zij de heeren D. van Locn en A. Blom te 's Gravemoer en A. J. van Iersel te Waspik. Besproken wordt verder de iepeboo- Imen aan den Vaartweg op te ruimen in verband met de groote sterfte die er onder die soort boomen heerscht. In de ze kan geen beslissing genomen woonden, aangezien de Vaartweg, indien dit zou pilaars hebben, van zijn geheele beplan ting beroofd zon worden, alhoewel te vóór zien is, dat door de sterfte binnen af- zienbaren tijd, alle boomen dood zullen gaan. De voorzitter deelt mede, dat het brand weermateriaal op de waterleiding is be proefd en dat aan de Hoofdstraat, alles goed in orde Was, terwijl dit eveneens het geval was aan den Vaartweg met uitzondering van een slang, die aldaar defect bleek te zijn. De Commandant der brandweer, de hr. A. van Willigen, adviseert tot aanschaf fing van een brandwagentje, ten einde de slangen gemakkelijker te kunnen ops tellen, aangezien dat nn neg al eens groote bezwarenn met zich mede brengt. B. en W. kunnen hiermede accoord gaan en stellen voor tot aanschaffing van een dergelijk wagentje over te gaan. Dienover eenkomstig wordt met algemeene stem men besloten. De Nota, gevallen door Ged. Staten -over de begroot ing 1930, in van, ad ministratieven aard. Eenparig wordt; be sloten de bedenkingen uit den weg te ruimen, overeenkomstig het ontwerp van B. en W. De voorzitter leest vervolgens een schrijven voor van den armmeester P. van der Dussen, waarin deze mededeelt zich iniet meer voor een herbenoeming als zoodanig beschikbaar te stellen. De Raad brengt P. van der Dussen dank voor de door hem op dit terrein gedanen ar beid. Vervolgens geschiedt mededeeling van een schrijven der Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager onder wijs, waarin geadviseerd wordt in de va cature' van een vertegenwoordiger van het Bijzonder onderwijs te voorzien. Als no. 1 Wordt aanbevolen S. Verlare en als No, 2 B. G. Los. De. heer S. Verlare wordt tot bestuurslid gekozen. Besloten wordt over te gaan tot ver koop der hakbare boomen, staande op de Gemeentelanderijèn. De voorzitter deelt een schrijven mede van God. Staten van 6 November j.l., in zake wegenverbetering in deze gemeen te en wel in de gevaarlijke bocht welke zich bevindt in de Hoofdstraat bij: de woning van deni heer M. J. de Geus. Ged. Staten vragen of de gemeente bereid is een bijdrage te verleenen in deze niet onbelangrijke zaak. De verbetering, die voorgesteld wordt, wordt voor het tegenwoordige snelverkeer niet voldoende geacht. De bedoeling is namelijk een gedeelte van het bestaande pjand van M. J. ,de Geus weg te bre ken, waardoor in den weg een afronding wordt verkregen met een straal van acht meter. Besloten wordt om Ged. Staten te berichten, dat geen bijdrage uit de gemeentekas zal worden verleend omdat de gemeente voor haar gemeentenaren daarbij1 geen belang heeft, aangezien van het paxralel met den Molendijk loopende OBmmalaantje gebruik kan worden ge maakt, terwijl bovendien in de gemeente toch slechts enkele auto's aanwezig zijn die van de verbetering zouden kunnen prcfiteeren. De verbetering wordt toch alleen aangebracht ten behoeve van het intercommunaal snelverkeer en het ligt derhalve niet op den weg der gemeente hiervoor een bijdrage beschikbaar te stel len. De voorzitter deelt daarna een inge komen verzoek mede van de armmees- ters van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur, waarin deze verzoeken hun jaar wedde alszoodanig te willen verhoogen. De armmeesters basseeren dit op de vol gende feiten. De werkzaamheden breiden zicli in den laatsten tijd dermate uit; dat de moeite, die zij; zich daarvoor geven ven om deze functie behoorlijk te ver vallen van dien omvang zijn, dat zij de jaarwedde van f 50.— onvoldoende vin den. Bi. en W. stellen den Raad voor de jaar wedde van den Regeerend Armmeester op f 100.— te stellen en die der beide andere armmeesters met f 10.— te verhoogen en alzooi te brengen op f 60.—. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten Tenslotte wórdt de wijziging begroo ting 1929 overeenkomstig het gedane voorstel goedgekeurd en sluit de voor zitter, daar niemand van de rondvraag gebruik maakt, als naar gewoonte deze vergadering met dankgebed. tuinder dus biet af, mede door Kei kWiai- liteitsverschil der producten. x Zooals men twee weken geleden in de Gorcumsehe bladen heeft kunnen le zen. is dit najaar aan het Bestuur van den Proeftin toegevoegd een Commissie van Advies, bestaande uit vijf leden. Deze heeft ten doel, het Bestuur met iccirdeel van advies te dienen in alle practische aangelegenheden met betrek king tot den Proeftuin, zooals het teelt- plan, bemesting, verwarming, e.d., in het kort in alles, wat een vlotten, goeden gang van zaken kan bevorderen. De Proeftuin bestaat bijna een jaar.. Maar alle begin is moeilijk. De "winter whs streng en lang. De aardbeien b.v. heb ben daardoor zeer veel geleden. Zooals trouwens bijna overal. De broeixamen kwa men te laat want: de vorst stremde alle waterwegen alle vóór-cultures moes ten hierdoor uitvallen. De prijzen waren tlezen zomer niet te best. Dus was het begin voor den Proeftuin niet gemakke lijk. Maar er is geen reden tot ontmoediging. Een mensch is immers in enkele jaren niet volwassen. En een proeftuin in één jaar niet .optima forma. Er wordt met ambitie voortgewerkt. En zoo zal de tuin langzamerhand wor den, wat men er van mag verwachten; een plaats, omi gratis zijn .thinbouwinzicht te verrijken. En voor elk wat wils. De boer, die "wil gaan tuinen, kan er kennis gaan nemen van verschillende vol- legrondsteelten, en van de cultures onder plat glas. De tuinman, die al zoover is, kan er zich op de hoogte komen stellen van de teelt in warenhuizen en kassen, zoo,wel koude als warme. Want a.s. winter wordt ook aangelegd centrale verwarming. En naar de eischen des tijds. De plaats Van den Proeftuin is goed naar veler oordeel. De grond kon beter. Geen onoverkomelijk bezwaar: tuingrond is bijna altijd te verbeteren door grond bewerking, vermenging en bemesting. Een landbouwer kan in dit opzicht minder tereiken door te groote comple xen en doorgaans door minder opbrengst. pEn al is'de gropd, aanvankelijk wiat minder geschikt, het heeft ook zijn goede zijde. Want daardoor kan juist een inzicht worden verkregen, wat men van een tuin kan maken. En het schrikt een beginnend Wat de cultures betreft, het teeltplapl voor het komend© seizoen is gereed, en znl a.s. Donderdag ter vaststelling aap het Bestuur wórden aangeboden. En al kunnen we dit uitgewerkte plan om de plaatsruimte hier niet weergeven, (er is wel gelegenheid voior de ledetn om.' het in te zien), getracht zal natuurlijk woerden, die gewassen te teelen, welke voor deze streken het me©stl loonend kun nen zijn. Ook; voor den Proeftuin zelf. Want in de toekomst zal deze góed- deels op eigen wieken moeten drij ven; watj fcle kosten betreft, En buiten onvoor ziene omstandigheden zal dit' stellig even goed kunnen; als met verschillend,®1 andere proeftuinen. Aangaande de bemesting, zal behalve met stalmest1 en kunstmest, vooral ;ojok in de kassen met gezeefd straat-vuil ge werkt kunnen werden; dit ter verbetering van den grond. Een goed onderlegd vakman is; pis knecht in den tuin aangesteld, terwijl het a.s. vertrek van den tegenVoofÜigehi chef de benoeming van een opvolgerf hoo;- dig maakt. Uit de sollicitanten is doop het Bestuur reeds een grostal van -vieP opgemaakt. De Commissie van advies, A. Kool, Arkel voorzitter-Tuinh|0|UWleep- aar. J. Jonkers, Noordeloos,; Secretaris Tuin- bouWvak onderwijzer kweeker. J. Verduijn,. Dussen idem. j Ah. v. Moergestel, Dussen idem. i j t G. de Iioop; Leerdam, Kweeker. PRAKTIJK-EXAMENT. Het 22ste Praktijk-Examen in Boekhou den en Nederlandsche, Duitsche, Fran- sche, Engelse he, Spaansche en Maleiseh© Handelscorrespondentie, alsmede in Ste nografie (elk stelsel), zullen door de Ver- eeniging „Het Nederlandsche Handels-In stituut" (Konninklijk goedgekeurd) Wor den gehouden op Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Januari as. Aanmelding sluit 28 December as. Dee xamens zullen worden afgenomen' De examens zullen wórden afgenomen! in Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, A- pe ldc era, Arnhem, Assen, Breda, Eind hoven, Enschedé, Groningen, Den Haag,; Haarlem, Harderwijk, Hengelo (O.), Den Bosch, Kampen, Leeuwarden, Maastricht^; Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Til burg, Utrecht, Venlo en Zwolle. Ook zullen top die data worden afge nomen de Leeraars-Examens in Handels correspondentie en Stenografie, zootoeide de Examens Fabrieks-Boekhouden, Rekè- ning-Courant-Boekhouden en Vaorbetrei-j dend Praktijk-Examen in Talen en Boek houden. Het Secretariaat is gevestigd te Raar-. .1. i Ir i DOOR EEN VRACHTAUTO GEDOOD:; Vrijdag is te Limmen het vierjarig pleegzcontje van den heer Doe ter, Öaitj pp de brug tusschen Limmen en Caetricum speelde, door een vrachtauto uitf Casttri- cum gegrepen en onmiddellijk gedood,; f en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5