Pluimveeteelt. DAMRUBRIEK. Land- en Tuinbouwwereld it^ Marktberichten. Plaatselijk Nieuws VOOR DE HUISVROUW. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Met groote dankbaarheid deelen de Hoofd besturen der Samenwerkende Zendings- Cor poraties mede, dat de collecte, voortvloeiende uit de week van Gebed, Toewyding en Ofier, tot 30 November een bedrag van f 160.000. heeft ingebracht, waardoor de totaalinkomsten van de maand November ongeveer f 200.000. werden, iets minder dan iu dezelfde maand van bet vorige jaar. Groote bydragen kwamen er ditmaal weinig inde algemeene offervaardigheid is dus stygende, hoewel de uitkomst niet zoo boog was als verleden jaar. Het gaat er nu om, dat door de inkomsten van December een dreigend tekort, dat nadeelig zou zyn voor het werk in 1930, wordt afgewend. Na matigen berekening is hiertoe nog f 80 000 aan bydragen noodig, in de onderstelling dat de gewone bronnen van inkomsten niet by verleden jaar zullen achterbljjven. Nu is f 80.000 een bereikbaar ideaal vroeger zyn er wel December-maanden met f 100 000 geweest. Bereikbaar als allen, die in de Zending belang stellen, meedoen. HET*OVERSTICHT, genootschap tot bevordering en instandhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijsel, heeft een ver gadering gehouden, waarvan de deelnemers officieel ten Raadhuize te Kampen werden ontvangen. 2. 6. 10. 12. 16. 18. Veemarkt 's Hertogenbosch. Wegens de feestdagen van KERSTMIS en N1EUWJA.4R a.s., worden de op die dagen vallende veemarkten gehouden res pectievelijk op de DINSDAGEN 24 en 31 DECEMBER a.s. Redakteur M. J. L. BÉNEEER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onze Oplossingswedstrijd. PROBLEEM No. 2. AuteurA. de Graag, Heusden. De Stand was Zwart 8, 9, 44, 18, 19, 23, 24, 29 en dam op 6. Wit47, 25, 30, 32, 35, 39, 42/45, 47. De oplossing is: Wit: 25—20, 39—33, 20X*29, Zwart: 6X48, 29X40, 23X25, 45X34, 35X2. 48X30. Goede oplossingen ontving ik van de heren C. de Joode te Meeuwen, C. Bax te Heesbeen, A. Egas, Werkendam, Joh. Pellekaan, Almkerk, A. K. Deurloo te Heusden, C. S. de Joode, A. de Joode, G. M. v. d. Kolk te Genderen. PROBLEEM No. 5. Wit begint en wint. Stand in cyfersZwart schyven op 2, 3, 6, 9, 41 t/ua. 16, 18, 22 en 23. Wit schyven op: 24, 25, 26, 30 t/aa. 34, 36, 38, 39, 42 en 49. Oplossingen worden binnen 10 dagen ingewacht. °sseD van t 0 57 tot f 0.87—f 0.98 „0 fl.16 tot fl.56-fl.80i ,i"0en 30 a 37 ct. p. V, kilolammeren 22 i 28 p. st.vaikens f 0.40 f 0.42 per ^"/q kilo. Melkkoeien f 260 f 430, kalfkoeien f 190—f 405, stieren f 180f 390, pinken fHO— f450, graskalveren f60—-f 110, vaarzen f 80—f 155, biggen f 20—f 30. overloopers f f slachtpaarden f 100 f 205, werkpaarden f 120 f 230, hitten f90—f165, veulens f f nuchtere fok kalveren f 16—f 27, nuchtere slachtkalveren f 15f21, biggen per week f f ie RetterdamBche eierreillng. (Warmoezierstraat 3739) Er werd besteed voor Kipeieren f 5.50—f 12.00 Eendeieren f 7.45—f 8.45 Aanvoer100.000 stuks. ZALTBOMMEL, 3 Dac. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 40 biggen prys f 22 tot f 30. 28.000 eieren, prys p. st. 9x/2lOVz 820 K.G. boter, prys per half K.G. roomboter fl.30, boerenb. fl.20. BREDA, 2 Dec. Op de markt van beden waren aangevoerd 336 stuks vee, t.w. 74 stuks hoornvee, 67 varkens, 195 biggen en 0 schaap. De volgende pryzen werden besteed Kalfvaarzen f 240f 280 Kalfkoeien f 300—f 375 Graskalveren f 45f 60 Pinken f 85-f 110 Fokstieren f f Biggen f 20f 28 Per pond geslacht lekw. 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 48 —52 4447 4043 Vette koeien 4447 3842 3237 Per K.G. levend gewicht Vette varkens 8183 7881 Vette zeugen Vette kalveren 70—80 's HERTOGENBOSCH, 4 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd 2644 stuks. 1451 hoornvee, 1017 biggen, 26 zeugen, 93 schapendamm., 57 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalfkoeien i 220—f 385 Kalfvaarzen 1210f300; Magere ossen en koeien f 135f 230 Vette ossen en koeien le kwal. 56 ct., 2e kwal. 48 ct. p. p. Pinken f 110f 170 Zeugen f 130 —170 Biggen f 2.50 f 2 75 per week Schapen f 2233 Lammeren f 16f 26. HandelVet vee willig, ruim prjjs- boudend. Kalfvee met goeden handel. Jong fokvee handel vry goed. Ook voor den dood goed prysboudend. Schapen en biggen iets flauwer. Zeugen pryshoudend. GOR1NCHEM, 2 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd 992 runderen, 0 nuch tere kalveren, 232 overloopers, 904 biggen, 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 325f 400 melkkoeien f 250—f 300 kalfvaarzen f 225—f 275 guiste vaarzen f 150—f 200 stieren f 100 150 graskalveren f 60 f 120 nuchtere kalveren f 15f 20, overloopers f 30f 50. biggen f 20 f 30, schapen f f lammeren f f geiten f 0f ROTTERDAM, 3 Dec. Aanvoer 207 paarden, 19 veulens, 1310 magere en 790 vette runderen, 441 vette kalvereD en graskalveren, 481 nuchtere kalveren, 299 schapen of lammeren, 34 overloopers 181 biggen, 0 bokken of geiten. ANDEL. AALST. BENEDEN - LANGSTRAAT. DUSSEN. 7s GRAVENMOER. deut der Rijnprovincie. De opper-president van de Rijnprovincie heeft zich in verband met de ontruiming van liet. Rijnland tot de bewoners van Üo Rijnoevers gericht met oen imededeé- ling', Waarin hij ;o.a. zegt De tweede bezettlngs-zone is ontruimd, ïn den nacht van 30 November op 1 [December zullen 2 millioen Duitsohers hun vrijheid terug krijgen. Van Ehren- breitstein en de dienstgebo'uwen van den lopper-president, waarin 10 jaar lang de iRijnlandcominissie was gevestigd, zal (weer de Duitsche vlag waaien. In deze luren denken wij allereerst aan onze broe ders en zusters, in de 3e zone, en aan (de Saar, die daar voor volk en vader land vreemde heerschappij hebben te dra gen. Wij voelen met hen mede en spre ken den 'wensch uit dat voor hen spoe dig' het uur der bevrijding zal slaan. Vervolgens brengt de president dank pan de rijksregeering, wier politiek de grondslag voor de ontruiming is ge- Iwteest. Dankbaar herdenkt hij1 de zor gen van de regeering tot de instand- houdii.g van het vaderland in de moei lijke tijden. Ook in de toekomst, nu er speciaal in de ontruimde gebieden krach tige maatregelen moeten worden geno men cm den bloei dier gebieden te be vorderen, zullen wij vol vertrouwen in de regeering blijven. Een gelukwensch van Von Hindenburg. De opperpresident van de Rijnprovincie heeft Zaterdagmiddag aan president von Hindenburg een telegram gezonden, waar in hij mededeeling doet van de bevrij ding der tweede zone van het bezette ge bied. President von Hindenburg heeft hier- jolp telegrafisch geantwoord en gezegd: In het uur, Waarin de 2e zone bevrijd is, denk ik dankbaar aan de trouwe be volking van het Rijnland, die 11 jaar bet harde lot van een vreemde bezetting beeft moeten dragen. Die trouw) aan het vader land zal mij onvergetelijk blijven. Allen, die beden onder bet luiden van de vrij- heidsklokken bijeen komen, zend ik mijD hartelijke groeten. Ik spreek de hoop uit, dat ook voor het nog bezette deel van het Duitsche land spoedig het uur der vrijheid zal slaan. Aken ontruimd; de Duitsche vlaggen uit. Duizenden menschen hadden zich Za terdagochtend tegen 11 uur in de stra ten tusschen het station te Aken en de (woning van den Belgischen bevelhebben den generaal Pouleur verzameld om het schouwspel van het vertrek der Belgi sche troepen bij te wonen. Velen uit den omtrek waren met auto's naar Aken ge komen. Aan -len vlaggestok aan de woning van den. Belgischen generaal wapperde de Bel gische vlag nog. Voor het liuis had zich een bataljon infanterie opgesteld Toen generaal Pouleur verscheen presenteerdén de troeepn het geweer, de sta'fmuziek speelde en een Belgische sergeant haalde plechtig de Belgische vlag neer. De toeschouwers stonden in ademlooze stilte en duizenden paren oogen richt ten zich cp het dundoek, met welks ver dwijnen een tienjarige bezetting beëin digd werd. Kort daarop namen de generaal met zijn ecktgenoote plaats in een auto, en gevolgd door den staf reden zij in de richting van de Belgische grens. (Onmiddellijk na het vertrek van de troepen per trein, toonde de bevolking ha,ar enthousiasme door het allerwegen ontplooien van de Duitsche vlag. ZILVER POETSEN. Zilver is een duur metaal en het krast heel gemakkelijk, vandaar dat het ook al tijd voorzichtig behandeld moet. worden. Zilver is te herkennen aan het merkje. Dat is voor groote .voorwerpen b.v. le pels en vorken een leeuw, voor kleine yoortverpen, b.v. theelepeltjes, vingerdoek- ri-ngetjes, een dolkje, i Zilver wordt gauw leelijk door zou ten en wanneer er eieren mee gege ten wooden, dan krijgt het een rood bruine aanslag. "Iedere dag wordt het zilver afgewas- sohen in warm zeepsop en flink afge- jiroogd met een zachte doek, Neem een paar voorwerpen in de hand en wasch ze (af, Wondt alles eerst in het wa ter gegooid, dan is de kans van krassen (veel greoter, het zilver krijgt, dan een (doffe glans. Komt er een aanslag op, dan moet het gepoejtst worden. Hiervoor wordt (dan gebruikt fijn krijt (er mogen geen harde stukjes inzitten) 10 cent per ons Dit wordt aangemaakt met spiritus tot een dm papje. Hiermee wordt het voor- (werp stevig' ingewreven in een richting. Daarna wordt het met een zachte doek zoolang' nagewreven, tot er geen zwart meer af komt. Vuile werkjes worden meestal door deze behandeling niet schoon en daarvoor neemt men dan wat geest ,vjan salmiak. Haal nooit het vuil er met een speld of ander scherp voorwerp Wit, maar gebruik b.v. een lucifershoutje, waar een puntje aangeslepen' wordt. Al le voorwerpen die met eten in aanra king komen moeten na het poeder even afgewassclren worden. 'Voor siervoorwerpen b.v. vaasjes kan (ook oleïne of slaolie gebruikt worden. Oleïne is een vette vloeistof, die goed- kopper is als slaolie. Ze is lij den drogist te krijgen. Wrijf het voorwerp stevig met ,wat oleïne of slaolie in. Gebruik voor al niet te veel, daar dan het zilver een blauwachtige glans krijgt, die moeilijk weg 'is te krijgen. Om zeker te zijn dat al het vet weg is wordt het nadat het uitgewreven is, nog nagedaan met rood aarde. Dit is een rood poeder, wat eerst even in het doekje gewreven moet wor den, daar het wel eens kan gebeuren dat er horde stukjes inzitten. Het zilver op deze manier onderhouden, behoudt beter de donkere glans, dan wanneer het ge poetst wordt met krijt en spiritus. Moet er veel zilver ia eens schoon gemaakt worden, dan zou poetsen te veel tijd nemen. Het wordt, dan uitge kookt op den aluminimumplaat. Deze plaat is van zuiver aluminimum, die zoo te krijgen is. Neem een pan of bakje, waar op den bodem een doek komt te liggen, voor het krassen van liet zilver. Leg daarop de plaat, waarop het zilver ligt. Er komt dan zooveel water bij tot alles onderstaat, en soda (op 1 L. wa ter 1 schep soda,). Zet dit op en laat dit 3 minuten goed doorkokeii. Borstel het dan dadelijk met een borsteltje met zeep af, spoel het a,f, droog liet en wrijf het na met een zachte doek. WENKEN BIJ DE AFLEVERING VAN EEN PRIMA EI. 1. Raap eiken dag alle eieren; in den zomer 2 of 3 maal per dag. doel de waarde der suikerbieten te leu ren kennen voor het mesten van varkens. Een groep van 8 varkens werd gevoederd met een mengsel van 60 de el en maïsmeel, 20 deelen gries, 15 deelen cocosmeel en 5 deelen diermeel. De 7 dieren der an dere groep kregen bij liun rantsoen va,n genoemd mengsel elk 2.5 KG. suikerbieten per dag en om de eiwitverhouding niet te wijzigen daarbij nog 1 ons diermeel Een tweede proef werd genomen met 16 biggen uit 2 toornen, verdeeld over twee groepen, elk van 8 stuks. De een© groep kreeg een mengsel van 100 deelen gerst en 20 deelen diermeel; de andere daarbij 1 KG. bieten en Vs ons diermeel. Beide groepen kregen bovendien wei. Bij slach ting werd de kwaliteit, van bietenvar kens in doorsnee beter geaolit dan die dei- varkens, welke geen bieten gegeten had den. De leiding van het voederbureau der Fr. M. v. L. concludeert: ,,Wat den groei betreft, komen de cijfers der ge middelde gewiclitsvermeerdering per dag bij beide proeven goed overheen. De meél- varkens zijn sneller gegroeid, de bieten varkens echter voordeeliger, vooral bij de proef, waarbij 2.5 K.G. suikerbieten per varken per dag werd gevoederd. De snellere groei der meelvarkens is van in vloed geweest op de mindere kwaliteit Zorg voor een voldoend aantal leg- nesten. Plaats de nesten op ren schoone, droge plaats in het bok. Denk aan zuiver, droog strooisel in de nesten. Haksel, hooi, stroo krul len of zaagsel. Maak de nesten, wanneer die be smeurd zijn door gebreken eieren of iets anders, dadelijk schoon. Sluit de legnesten 's avonds. Het zijn geen bedjes. Houd de hokken zindelijk. Verwij der de mest twee maal per week. Zorg steeds voor droog strooisel: op den grond, stroo, haksel of turf molm, op den mestvloer zand of sturfstrooisel. Bewaar de eieren op zindelijk, dro ge, frissche, mest vrije plaatsen, leg de verzamelde eieren bij elkaar, zender iets ertusschen. Eieren nemen spoedig smaak of reuk van andere stoffen over. Bewaar de eieren nooit in de hok ken. Zorg er voor, dat de eieren altijd droog blijven. Lever elke week alle goede eié- ren a,f. Houd kneuzen, kleintjes, vuile en misvormde eieren voor eigen ge bruik. Verpak bij verzending in kisten de eieren alle tegelijk vlak voor het versturen. Gebruik nooit vochtige, vuile of beschimmelde kartons. Wasch kippeneieren nooit af. Lever nooit weggelegde eieren of eieren uit gevonden. nesten- Plaats broedsche en zieke kippen afzonderlijk. Schouw zoo mogelijk de eieren voor de aflevering. Pluimveehouders, Uw eigen belang eischt stipte opvolging van bo>ven slaan de wenken. Houdt u bovendien aan de voorschrif ten van Uw organisatie of afnemer. 3. 5. 7. 8. 9. 11. 13. 14. 15. 17. 19. 20. WAT THANS GOED ALS VEEVOEDER DIENST KAN DOEN. Nu in dit jaar de oogsten buitengewoon groot genoemd mogen worden en daaren tegen de prijzen zoo ^bijzonder laag zijn, zal wel bij. vele landbouwers de vraag rijzen, of het niet mogelijk is cp de een of andere wijze de producten meer ren dabel te maken. Reeds moer wezen we op het gebruik van aardappels als voeder voor koeien en varkens, wat zonder be zwaar- en met voordeel kan plaats vinden, aangezien de voederwaarde van aardap pels in vergelijking met die van mais fl,50 per HL. bedraagt. In het Friescli landbouwblad wordt er nu gewezen op het gebruik van suiker bieten bij heb mesten van baconvarkens. Op de proef boerderij der Fr. M. v. L. te Rijperkerk wordt een proef genomen melt. en omgekeerd de minder snelle groei der bietenvarkens op de betere kwaliteit van het bacon. Het voordeel is dus, bier, waf den kostprijs betreft, per KG. aan den kant der bietenvarkens, die 2.5 KG. bie ten per dag per dier ontvangen hebben. Zoolang, als in dit geval, 0,7 KG. maïs meel, 0.23 KG. gries, 0.18 KG. cocos meel duurder zijn dan 0.075 KG. dier meel en 3.57 KG. bieten, is het voor deeliger bieten te voederen, afgezién van het prijsverschil bij uitbetaling naar kwa liteit en hefc risico door den lain geren duur der mestperiode bij bieten varkens. Bij de andere proef is het voordeel der bietenvarkens, tegenover de meelvarkens slechts gering. Daarbij komen 0.37 KG. gerst overeen met 1.39 KG. bieten. De bieten zijn dus nog iets in het voordeel. In Duitschland, waar het al niet anders is dan ten onzent, zoekt men ook naar middelen om de de geoogste vruchten zoo vkaordeelig mogelijk te ruimen. En zoo heeft het Pruisisch Ministerie van land bouw cp grond van de proeven van prof. Lehrmann te Göttingen en op grond van jarenlange waarnemingen op de proef- boerderij voor varkenshouderij te Ruhls- dorf een leiddraad laten publiceeren voor het gebruik van rogge als veevoeder on der het opschrift: Rogge kan liet best gebruikt worden in den varkensstal. Het vleesch van met rogge gevoederde var kens liecft een pittigen smaak. In voe dingswaarde staat liet eenigszins hooger dan gerst en iets lager dan mais. Telt men gerst op 100, dan is die van rogge 109 en die van mais 116. Het eiwitgehalte is zoo goed als gelijk. Bij gevolg kan rogge met gerst en (of) mais worden ver mengd. Rogge heeft echter een scherpen snaak, waar de varkens niet erg op ge steld zijn. Het verdient daarom aanbeve ling niet te veel rogge bij mengen. Dat varkens tengevolge van het voederen met regge stijf worden, is een vooróórdeel. Rachitis kan door alle graansoorten wor den veroorzaakt en ontstaat altijd, wan neer het voeder niet genoeg kalk be vat. Het verdient, aanbeveling rogge in middelmatig gebroken vorm te voederen. Koken en stoom en van de ongebroken rog- gekorrels bevordert de verteerbaarheid niet, doch neemt den sterken smaak ee nigszins weg. Versche rogge moet niet worden gevoederd. Roggeschroot kan het best met andere .krachtvoedermiddelen voor elke ouderdomsklasse afzonderlijk worden gemengd. Deze droge mengsel, die nen bij' eiken maaltijd in den stal te wor den gebracht, waar ze tegelijk met aard appelen worden gevoederd. S. o— Vamad van f 0.74 tot f OO——f 4.16 j van f O 70 tot f 0.88—f 1.06; Op 16 December a.s. zal voor liet comité van Winteriezingen alhier optre- deu Dr. Oorthuys uit Amsterdam, met het' onderwerp „Wat heb ik aan mijn dopp", Op Dinsdag, 1 December a.s. (des nam. 7 uur zal gelegenheid bestaan toit, het bezichtigen van de goederen, welke doer de Herv. Meisjesver. „Tabitha" voor; de armen zijn gemaakt. Donderdag 28 Nov. lierdichten Joh, Vernoc-v en E. Vernocy hun 50-jarige echt- vereeniging en op denzelfden dag het echtpaar J. Biesheuvel—Spiering hun 40- jarige echtvereeniging. Tot ouderling en diaken der Ned, Herv. Kerk zijn herbenoemd C. v. Ros- siun en G. v. Ballegooien, In den hopihandel is het kalm gestemd. Men besteedt voor goed. han- Idelsbooi f 28—f 30 roggestroo f 18, lia- verstroo f 20 alles per 500 KG, Naar we vernemen zal de heer D. |de Graaff uit Hank den heer G. v. d. Koppel als raadslid opvolgen. Zaterdagavond gaf enze fanfare „Wilhelmina" in de zaal van ,,De Koppel- paai den" tegenover de R.-K. Kerk haar1 eerste winteruitvoering met medewerking van het duo de Bruine uit Waalwijk. Daar de heer de Bruine voor het Dusscn's pu bliek geen onbekende is, was er voor deze uitvoering nogal belangstelling, hoewel nog wel meer publiek aanwezig had kun nen zin, vooral ook, daar er werkelijk te genieten was. De muzieknummers werden onder lei ding van den directeur der fanfare, den. lieer E. Vingerhoets, als naar gewoonte keurig afgewerkt en wat de voordrachten, van het duo de Bruine betreft, dat deze in den smaak vielen, bewees het da verend applaus, waarmede de humoristen na elke voordracht werden beloond. Het goed slagen van deze uitvoering is dan ook wel toe te schrijven aan de om standigheid, dat het bestuur der 'fan fare de medewerking van dit duo voor de zen a.vond heeft weten te verkrijgen. Voor de oproeping van een onder wijzer aan de Clir. School alhier, hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. Vrijdag 29 November j.l. had in het café van G. Snels een vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van net Waterschap „Beoosten de is Gra- vemoersche Vaart" ter verkiezing van een bestuurslid. In de vacature ons taan 'doof de benoeming van O. C. Dekkers als Sluiswachter aande Hoogebrug in 'dat .Waterschap, waarin werd gekozen de heecr Arie Snijders te Sprang-Oapelle. Op het naburige Oosteind is jdopr het bestuur van de fanfare „Concordia" aan den heer G. van der Sluis te Don gen, eervol ontslag verleend als directeuf der fanfare. Op het Oosteind had een wielrijder het ongeluk met een paal van het elec- t-risch net, op zulk een hardhandige wijze kennis te maken dat hij een zijner handen, zoodanig bezeerd,e, dat dit lichaamsdeel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6