M. N O RT 11. Opgepast J WINKELS Kousen- en Sokkenbreisters, C. BOUMAN, J. Lambooy, Berewoutstr. 36. 's BQSGH. Pluimveeteelt. In de DONKERE DAGEN vóór KERSTMIS BIJ DE MARKT GORINCHEM Gouden Verlovingsringen. Fa. L. J. VEERMAN, GEVRAAGD RONDBREIMACHINE „LEONARDO". Plaatselijk lieuws Zuisterhuis C 494 - Gorinchem, Als Gij Sigarenfabriek AL'MKERE. Vo,or de Zendingévereeniging alhier trad op Ds. A. Bosch van Alfen aan den Rijn. Kerk matig" bezet. Oorzaak: slechte ■weergesteldheid. Spr. vraagt! in 't bijzonder aandacht voor Jesa- ja 195 en 6 en behandelt dat gedeelte aan de hand van 3 punten: le. :de droeve klaoiht van Christus 2e. Zijn hojopivolle bestemming 3e. de bemoediging van God Hem ge geven. De adventstijd aldus spr., is uitste kend geschikt vopr een bijeenkomst als' deze. Straks vertoeven we in onze ge- da, chten bijl Bethlebeons kribbe, en hooren [we de God verheerlijkende, blijde mare 'der herders. Het heil, den geloovige gegeven, moet echter nok geschonken aan anderen. De Opgestane Heiland gaf daartoe recht streeks bevel. 1 Vooral in onzen tijd oefent liet. Evan gelie zGO'n bekoring. Hoe rijk bedeeld is de geloovige en welk een verschil met hen, Jie neerzitten in Schaduw! des Goiods. Hoe donker 't levenspad, dat niet wordt Wordt beschenen door de Zon der gerech tigheid. Leidt daaroim de wereld henen naar het licht, dat| op is gegaan in den zaligen Kerstnacht en God belooft, dat [uw arbeid niet ijdel zal zijn. Christus is toch hierin een voorbeeld. Reeds in de eeuwigheid klopte zijn hart vol liefde vopr Zijn volk, en in iden stillen Raad des Vredes beloofde Hij' den Vader de redding der Zijnen. Daarom moest Hiji komen als mensch. op ■aarde, en moest Zijn weg leiden van Rethlehem naai* Golgotha. Hoe moest Jak'ob hebben verlangd naar de komst van Gods eigen Zoon! Doch hoor, hoe Hiji klaagt! De eenzame bergen van Galilea zijn Zijn stille getuigen. Men staat Hem tegen. Zijn zending schijnt te mislukken. Maar neen! Hoe verhevener taak, des te grooter de beschroomheid in 't hart van hem, die ze ten uitvoer moet leggen. Oppervlakki- gen aanvaarden ze, zonder op de moei lijkheden te letten met blij optimisme. [Wie 't zware inziet, vraagt verlegen, als Mazes„Zend toch een anderMessias pok zoo- te moede. Hij weet, dat Jakob zich niet wil laten terugbrengen tot den Heere., Dit droeve feit brengt Zijn ziel in heftige beroering en in weedom des harten roept Hij' 't uit over de heilige stad: Hoe menigmaal heb Ik uw kinde ren willen Hierin ligt bemoediging voor ons. HoeVelen staan ons tegen bij: onzen zendingsarbeid! Hoe klein nog ons zen dingsterrein! En millioenen verzinken ■nog in den donkeren nacht van eeuwige 'jammer. Laat ons niet klagen, maar arbeiden, en ons Hem ten voorbeeld stellen, die 't zware verlossingswerk op Zich nam en de eere Gods voor oogen hield.. Dan blijven wij hoopvol gestemd. Christus' klacht was niet; vergeefseh. Als Israël Hem verwerpt, schenkt God het heil der Heidenen. Israël dacht al leen te zijn Gods uitverkoren volk en pp staatkundig en Godsdienstig 'gebied jden .voorrang te verkrijgen! Maar de Heiland, der wereld stortte Zijn dierbaar bloed voor de wereld! Hierin toch komt Zijn heerlijkheid uit! Hij roept u, mede te arbeiden en Zijn Licht uit te 'dragen tot de einde der aarde. BENEDEN - LANGSTRAAT. Vette varkens staan op goeden prijs en worden betaald, vuil gewogen tot 84 cent per K.G. Jonge biggen blijven eveneens duur en gelden van f 16 tot f 25 per stuk. 's GRAVENMOER. Door de "WelEerw. heer Ds. Snoeiji Werd bij de Geref. Kerk alhier, een kna- penvereeniging opgericht onder den naam ,,,Samuël" als leiders zijn daarvoor aan gewezen de heeeren A. Borstlap, M. Hoef nagel en W.. H. Dekkers. GEERTRUIDENBERG. Tot ontvanger der Directe Belas tingen alhier is benoemd de Heer J. Cbx, thans in gelijke betrekking te Steenwïjk. NIEUWENDIJK. Op Vrijdag 20 December a.s. hoopt Ge Chr. Gem. Zangvereeniging „O.K.K." alhier onder leiding van directeur, N, Snijders een uitvoering te geven. Uitge voerd zal worden het Kerstoratorium van Muller, Voor gemengd vrouwen- en man nenkoor, kwartetten en solisten. Medewer king zullen verleenen mej. H. van Rïjs- (wjijk en de lieeren P. en G. van Rijswijk en Ge Heer J. de Graaf. Ter verduidelijking yan den tekst zullen lichtbeelden wor den vertoond. Zondag zal na. afloop der gods dienst, stemming plaats hebben voor ou derling en diaken als candidaten zijn gesteld voor ouderling C. Biesheuvel, H. .Urezee, J. Keller, A. de Later en voor diaken A. G. Heijstek en Adr. v. d. -Stelt Gzn. Bij den heer J. Snoek geeft eén lcce 38 liter melk per dag. Bij. controle [Was het vetgehalte 3.50 pCt. Deze week werden de eieren ver handelt viojor 9—10 cent per stuk. Zondag 14 December houdt ;de 'An- tir. kiesvereeniging een openbarevergade- ring in het Instituut. Alsdan hoopt, de heer Kloosterman van Schiedam een ant woord te geven op de vraag „Kan naast bet kruis de roo.de vaan." Den arbeider D. Lievaart geraak te met zijn hand tusselien een molen, waarvoor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Zaterdagavond sprak de Heer van Zalingen in het Instituut, ever de eerste Ned. Mij., voior ziekenhuisverpleging te Gouda, spr. zette duidelijk uiteen welk voordeel deze- vereeniging bied ,aan hare leden. Ook sprak spreker over de ziek tewet er werden verschillende vragen ge- stelt, welke op duidelijke wijze werden beantwoord. De landbouwer J. v. id. Stelt Czn. had het ongeluk met boonstaken af te snijden, in zijn hand te snijden. De ont boden geneesheer Dr. de Vries constateer de bloedvergiftiging. SPRANG. Tot notabel bij de Ned. Herv. Ge meente is benoemd W. N. Kuijslen. Na een maand aan de Chr. school als onderwijzeres werkzaam te zijn ge weest heeft mej. Kalis met. ingang van iWOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 29 November tot en met. 5 December ,jl. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aan gevoerd. Besteed werd vooa* dunne aal 29 tot 35 cent; snoek 40 tot 50 cent; brasem 23 tot 27 cent; bot 20 tot. 35 centbaars 18 tot 27 centvoorn 10 tot 17 cent; alles per pond. Het op het Gemeentehuis bij. het trouwen aanwezige busje van het Bur gerlijk Armbestuur leverde over 1929 een bedrag op van f 35.16. Voor het Comité van Winterlezin- gen zal op 19 December a.s. optreden Ds. A. C. den Hertog van Rotterdam. Vrijdagavond werd in de le Open bare school de eerste ouderavond va.n dezen winter gegeven, waartij vele ou ders tegenwoordig, waren. De avond kan in alle opzichten als uitstékend geslaagd worden beschouwd. WASPIK. Het zoontje van den heer J. had het ongeluk van een wagen te vallen Overbrenging naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer werd noodig geoordeeld. In het hotel van den heer II. van Iersel werd aanbesteed het verbouwen van een woonhuis tot winkelhuis voor réke tor-veerboot je van hier op Harclinxveld j.l., Maandag' eenige uren niet kunnen va ren. Tijdens het stormweer der drie dagen te voren heeft liet een tamelijk geregel- den dienst onderhouden, maar liet ver voer wa.s erg gering, daar zeer velen een overtocht met liet kleine vaartuigje niet durfden te wagen. Een grootere boot, die heter tegen stormweer bestand is;, ware zeker geen overbodige lux©! De heer B. Versluis, tydelyk onder- wyzer aan de Openbare school alhier, is benoemd te Herwynen. S*Door den hevigen wind van jl. Za terdag zijn van het nieuw aangebouwde gedeelte der Herv. Chr. school vele ruiten stuk gewaaid. Een geladen aak met grond liggende in de binnenhaven en toebehoorenhe aan den heer C. de Boon alhier is gezonken. De bakker v. d. S. alhier woei met zyn fiets van de Ka, waardoor het brood een frisch modderbad kreeg. ZALTBOMMEL. Aardbeien 63 cent per pond. Mispels 10 cent per kilo. Spruiten I 26 cent per kilo. Maandagmiddag is de Witte Zee«, een der sleepbooten die het dok, dat onderweg van Hamburg naar Rotterdam, ver ongelukte, sleepte, te Maassluis binnengekomen. Na behouden thuiskomst vertelde A. Voogt, de eerste geredde van het door midden gebroken dok, aan zijn vrienden en bekenden zijn we derwaardigheden. 1 Februari e.k. aan het schoolbestuur haar ontslag' aangevraagd. De storm van de laatste dagen heeft hier aan de riete daken nogal scha de aangericht. Bij' zekere J. waarde 4 groote ruiten uit. J.l. Zaterdagmorgen ontstond in den schoorsteen van liet „Sprangskof- fiehuis" brand. Door het flink optre den van den herbergier en enkele bu ren kon het vuur nog' bijtijds gedoofd warden. Was dit brandje niet to hou den geweest zou de ramp met dit storm weer niet te overzien zij'n geweest. De heeren M. Bos, Jac. Timmer mans, W. NieuWenhuizen en G. L. Vos hebben hunne benoeming, respectievelijk tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. ning van de heeren Gebr. Dekkers te Capelle. Het metselwerk werd gegund aan J. van den Broek alhier voor f 850.—, het timmerwerk aan Gebr. Boom te Raams- donk voor f 550,— en het schilder werk aan Th. Hamers alhier voor f309.—. WERKENDAM. Bij het aanslaan van de aut:o van Notaris Paap kreeg de chauffeur F. Duijnhouwer j.l. Dinsdag een slag van den slinger, die hem een groote wond boven het rechteroog veroorzaakte. De wond, die hem veel pijn deed en hevig bloedde, werd door dokter Mijnlieff ge hecht. Vanwege den storm heeft het mo- Roodekool 46 cent per stuk. Wittekool 5 cent per stuk. Savoijekool 4 cent per stuk. Boerenkool 2 cent per stuk. Andy vie 1 cent per stuk. Prei 24 cent per bos. Herfstvygen I 10 cent per kilo. Triumph de Kiel I 9 cent per kilo. Sterappelen 9 cent per kilo. Galdelingen extra 11 ct. per kilo. Wijnappelen extra 12 cent per kilo. Wynappelen I 8 ct. per kilo. Goudreinetten extra 15—16 cent per kilo. Goudreinetten I 910 ct. per kilo. Aanvoer appelen 4500 kilo. Aanvoer peren 1100 kilo. NIEUWSTE ONTDEKKINGEN. ITce nuttig en verdienstelijk de hanen ook megen zijn, elk jaar heeft men er te veel. Daarom ontbrak het ook nooit: aan pogingen, om vooraf te weten, of een ei een haan of een hen zou oplevei'eh. Langen tijd golden spitse eieren voor aanstaande haantjes, de ronde voor hen- nentjes. Op sommige plaatsen vindt men nog de meening, dat klein© eieren hen netjes, groote eieren haantjes leveren. Den onzin hiervan gaat men thans toch algemeen inzien. Daarna kwam er een theorie, dat de eerste eieren van een legs er ie van één hen (dus de grootste) altijd haantjes; en de latere (dus de kleintjes) beslist] hennetjes zouden geven. Ook hiervan heeft de ondervinding de onhoudbaar heid bewezen. Beter was de scheikuiken- fokkerij, waarbij men direct na het uiti het ei komen de haantjes en hennetjes kan onderscheiden. Maar daarmee was de kwestie van de geslachtsbepaling in het ei nog niet opgelost. Ook de ont dekking, dat in elk - bevrucht ei oor spronkelijk de beide geslachten als' chro- mosonen aanwezig zijn en eerst in den loop der bebroeding het eene of liet andere geslacht de overhand krijgt, gaf nog geen opheldering. Maar tegenwoordig schijnt men een flinken stap nader gekoi- men te zijn. De geleerde wereld houdt zich den laatsten tijd bezig met de wer kingen na. te gaan, die de lichtstralen, op levende wezens uitoefenen. De ont dekking van de geneeskracht der ul- tra-violette-stfalen en van de hoogte zon in verband met vitaminen en het nieuw! uitgevonden glas is gedaan. Maar Ge bacteriën doodende radium en Röntgen stralen worden a.l meer en meer in de geneeskunde voor mensch en dier aan gewend. Vooral in Amerika is het Paul Hadlev geweest, die kuikens behandelde met die stralen om de levenskracht, te verheugen. Maar zonder succes. Daarom begon hij- eieren te bestralen en na vele proeven met wel twintig soorten van Xstralen kreeg hij' resultaat. De uit komst was veel beter -en ook de kui kens sterker en absoluut vrij van ziek tekiemen enhet waren uitsluitend 'hennetjes. Dit wordt aldus verklaard: de mannelijke chromosomen worden door; de bestraling gedoiod, de vrouwelijke blij ven ongedeerd. Op de bijzonderheden van. de lichtsoort en op den duur der be straling komt het aan endeze blie ven vcorlo'opig het geheim van den ont dekker, die zijn werk hoopt te vol tooien en zijn methode practisch tie ma ken. Als liet eenmaal zoo ver komt, dan staat een revolutie in de pluim veewereld voor de deur RIJNAAK GEZONKEN. Tusschen Jutfaas en Vreeswijk is de Rijnaak „Alt", schipper Borgman, met 7 '40-ton steenkolen, bestemd voor Ge Steenkolen Handels Vereeniging, door den storm op steenen geraakt, lekgeslagen en gezonken. zal een goede bril U veel dienst bewijzen- GAAT NAAR Gediplomeerd Opticien, en U bent aan het bests adPCS, EHBSS9II Voorradig de origineele en in étui JUWELIER TELEFOON 132 Graveeren gratis en direct II10! t De Arbeids inspectie kijkt scherp toe! Talmt dus niet langer doch bestelt direct, want ge moet er toch toe overgaan! Vanaf 1 Januari as. is inge volge het werktijdenbesluit voor winkels de Arbeids wet ook van toepassing op Dat beteekent o m., dat van genoemden datum af in eiken winkel aanwezig moet zijn een A r b e idslijst en een Arb eidsregister overeenkomstig de wettelijk voorgeschreven modellen. Verkrijgbaar in handel van de den Boek- HEUSDEN. in de geheele provincie, onverschillig waar, die in 't bezit zyn van een rondbreimachine, onverschillig welk merk, voor breiwerk als huisarbeid. Tevens gelegenheid voor hen, die nog geen machine hebben, daar gelegenheid bestaat voor aanschaffing eener desgewenscht op gemakkelijke betalings-conditiën. Geheel gratis onderricht, zoodat men grondig breien kan. Ge garandeerd het geheele jaar door breiwerk. Gemiddelde weke- lyksche verdienste van 10 tot 20, naar gelang bekwaamheid. Tevens reparatie-Inrichting door vakkundig personeel. Schriftelijke aanmeldingen aan de Directie der Eerste Ned. BreMnrichting en Rondbreimachinehandel »NEERLANDIA«, Van der Weeghensingel II, 's Hertogenbosch. lijdt aan trage ontlasting, gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsver tering, enz. neem dan Wortelboer's Krui den of Wortelboer's Pillen en gij zijt spoedig weer hersteld. Verkrijgbaar a 60 ct. bij Apothekers en Drogisten. Drietrompetterstraat, HEUSDEN, bericht, dat hij heeft ontvan gen Alle soorten groenten in blik, Snijboonen, Spercieboo- nen, Doperwten, Spinazie, An dijvie, Worteltjes, Appelmoes en Soepgroenten. Alle soorten Jam - merk HERO. - Vruchten op sap, in blik en flesch, Perziken, Abriko zen, Kersen. Reine-claudes en Melange op sap. Alle soorten Jam De Betuwe Tiel. 2 ponds pot a 82 cent. 1-ponds pot a 46 cent. Verder alle soorten Kruide nierswaren en Comestibles. Minzaam aanbevelend Rookt het SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. y Naar men verneemt zal de ijsbaan deze winter des avonds electrisch ver licht worden, alsdan kunnen diegenen die op den dag geen tijd des avonds nog ge nieten. Eversharp Potato

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6