Tweede Blad No. m Vrijdag 20 December DE LENTEFEE Uw ASTHMA ABDUSIROOP voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNierenPillen Kinderrubriek. FEUILLETON „Herfst". Binnenland Nierwaarschuwingen. AKKER'* Voor de Borst BEHOORENDE BIJ HET Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste "waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz, in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Eindhoven verzakt? Bij den nieuwbouw der perceelen voor de firma Vroom en Dreesmann te Eindhoven, bestaat ernstige vrees dat de omliggende huizen zullen gaan scheuren en instorten. Daarom zijn de huizen dwars over de straat gestut. DOOR JULES MARY. Jfienwsblad Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Speculaas. 2. Oorij'zer. 3. Mot Tom. 4. Peer Reep. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn eerste is iets, "waarin men meestal melk of stroop haalt, mijn tweede is een visch, en mijn geheel I* is een kunstmatige waterweg. Rara "wat is dat 2. Neem een nuttig ding, dat men in i tijha alle huizen vindt en dat mee- stal van hout gemaakt is, voeg daarbij' een klinker, en ten slotte nog een oude lengtemaat, dan krijg je een oud, groot' gebouw,' diat vroe ger door edelen gebruikt werd. 3. Neem een bekend huisdier, welke naam men met 3 letters' kan schrij ven, voeg daarbij een kip zonder kop.... 'dan krijg je een stof, waarvan veel kleedingstukken enz. gemaakt worden. 4. Neem weer datzelfde bekende buis- dier, voeg daarbij' eeu bekende ri vier, dan krijg je een meisjesnaam. Die naam is niet erg mooi, maar tooh heel bekend, vooral door de poppenkast. Welke is die naam? OOM KAREL. ZWIEP" IX. En de koning ging voort: „Dat jon getje, Zwiep is zijn naam, heeft mij een grooten dienst bewezen. Wil U wel geschrokken was, omdat de agent zoo boos keek. „Als hij soms hier is, moet ik hem dadelijk meenemen, want hij moet voor straf opgesloten worden", zei de agent, barsch en keek de zaal rond. „Want hij heeft scheel gekeken tegen het hondje van de vrouw van den hoofdcommissaris. nE dat wordt streng ges i.raft." „Is er niets aan te doen, dat hij niet mee hoeft?" vroeg de koning beleefd. Maar de agent schudde van nee en riep: „Waar is dat jongetje?" „Halt", riep de vorst van Libardië toen, „wacht eens eventjes, agent. Als ik •lat ojngetje meeneem naar Libardië, hoeft hij dan niet met U mee „Nee, dan niet", antwoordde de agent! en rammelde met zijn sabel. „Goed, dan gaat Zwiep met mijl mee naar Libardië, als hij wil. Wil je Zwiep?" riep vorst Bcrus. „Graag", kwam een stem van onder de tafel vandaan. Mopperend vertrok de a- gent. En zoo gebeurde het„ dat' Zwiep gelooven, dat ik nog geen vier en twin tig uur geleden, nog maar een paar stui vers i n de schatkist had en amper genoeg om der ooie kool van den groentenman te betalen, en dab ik niet wist, wat ik U en Uw metgezellen zou moeten voor zetten, omdat de bakker en de slager en de melkboer me niets wilden leveren, als ik geen geld had? Welnu, dat jon getje heeft mij uifj de benauwheid ge red." „Zoc", zei koning Borus van Libar dië, „heeft hij' zoo'n rijke Pa? Heeft die al dat geld gegeven?" „Is U betoeterd," riep koning Flippus half-boos, ljalf lachend uit, ,,dat jon getje heeft heelemaal geen Pa, laat staan een rijke Pa. En hij heeft me geen cent gegeven. Hij: heeft me alleen gehol pen en me een prachtig middel aan de hand gedaan." En toen vertelde Koning Flippus in het kort, wat' er gebeurd was. Hoe hij straatarm was geweest op een ze ker oogenblik, en hoe hij' vloer de in val van Zwiep in minder dan geen tijd weer overvloedig van alles was voor zien. „Het is kolossaal", riep vorst Borus eindelijkuit, en sloeg van verbazing met zijn vuist op tafel, dat alle glazen rin kelden. Op dat oogenblik kwam er een groote politie-agent de zaal binnen, die erg streng keek en blijkbaar iemand zocht, gasten keken wel een klein beetje ver schrikt en koning Flippus verslikte zicjh in een appelflap, toen de politieman hem op somheren toon vroeg: „Majesteit, kent U O'Ok een jongetje, dat Zwiep heet?" „Hm, jjjja, dat is te zeggenstot terde de koning^ die wel een klein beet je fc-H* Ongerust zag Romain hem aan. Wat is er van uw verlangen, mijn- Eeer, vroeg Irirji. Vergist ge u niet. Neen, neen, antwoordde Gaume, ik ver gis mij nietik spreek immers' met mijnheer Romain Goux «Ta. Maar ik spreek niet alleen tot Romain Goux, maar tevens tot een voormalig blediende van den markies de Soulaimes Lazarus Beermann, dezelfde, die mij' des- tijjds zulke kostbare gegevens, omtrent d,ien armen Mirador verschafte. Romain verbleekte, 't Zweet parelde op zïjn voorhoofd. Hïj. gevoelde zijn wraak ontsnappen. Daarom ontkende bijl Ik begrijp niet, wat u bedoelt. Kom, kom, zeide Gaume lachend. Ge weet 't, integendeel zeer goed' een ik zal geen tijd verspillen met 't u uit te leggen. Ge z'ijt toch Romain Gonx, de ex- Becretaris van mijnbeer Bertignolies; Ja, maar ik heb niets met dien La zarus Beermann te maken? Volg m'ij:. Waarheen? Naar 't bureau. Reecis langen tijd zoch ten wij, u. Waarvan beschuldigt men mij' dan? Dat zullen wij; u straks wel zeggen... Laurens, Michel en de markiezin wacht ten hem. Zij' wisten niet waarom Gaume hen zoo vroeg reeds ontboden had, dóoih zij; vermoedden, dat er i ets ernstigs geschied was. De markiezin bleef zitten. Michel en Laurens traden op hem toe. Op zachten toon om dóór de markiezin niet verstaan te worden zeide de agent to# de beide broeders. Ik heb hem. Romain Goux. Ja, en zij! moet weldra zeggen, de markiezin, dat ik mij! niet vergist- heb en als Romain Goux, Lazarus Beermann uw bediende is.... zeg dan geen woord Ik wil niet, dat nw moeder 't van te voren weetwij! moeten er op voorbe reid zijn, dat hij, ontkent en 't, is nood zakelijk, dat hij onmiddellijk bekent De markies en Laurens namen hun pilaars naast de markiezin weer in. Gaume begaf zich naar de kamerdeur. Hij wist dat Romain en de agent, daar achter wachtte. Treedt binnen, zeide hijl de deur ope nende. Maar op 't gezicht van Laurens, Michel en de blinde verroerde Romain zich niet, Tegenstand was vruchteloos. Romain gevoelde zich verloren. Gaume Taapte den dolk, de pruik en den valscben baard op. Wie weet, waar dat goed voor kon wezen. Nadat zij in 't' rijtuig gestapt waren, bereikten zij weldra 't bureau. Binentredende vroeg Gaume den inspec teur Is er iemand voor mij Ik had er om ge Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker 's Abdijsir oop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Per koker: f 1.50, f 275, f 4.50 telegrafeerd. Ja, er zijn twee heeren en een blinde dame Best. De agent, die Gaume geholpen hadj op zijn tocht naar de Rue de Courcel les hield Romain Goux bij de pols vast,, ,1 och deze dacht aan geen tegenstand. Hij: dacht aan Jenny, aan Bertignolles en aan 't huwelijk1, dat naderde, dat na twee dagen geschied zou wezen. Tranen van woede 'ontsprongen zijn oó- gen. Gaume opende de deur van zijn kamer, als aan den grond genageld bleef hij! staan. De agent moest hem voortduwen. Hij. bleef echter op den drempel staan starende op- de blinde, wier verschij ning hem plotseling aan zijn moord her innerde. De markies heeft in dien man Laza rus Beermann herkend en Laurens in hem den onbekende, die hem in de Rue de Bruxelles die valscbe wissel© aan bood. Daar Gaume hen echter gewaarschuwd had, uitten ziji geen woord. Zij' wisselden slechts een veelbeteeke- nenden blik met Gaume. Wat wil Ganme doen? .Wat gebeurt er? Gaume vat Romain Goux hrji de pols en geleidt hem langzaam naar de mar kiezin. Ontsteld biedt deze weerstand. Vlak hïj' de markiezin gekomen, zegt Gaume Nu ge zijt ook niet beleefd.... Waar om groet ge nw yoormaligen 'patroon niet 't Schijnt dati Romain hem niet ver met vorst Borus naar het rijk van Li' bardië ging. En welke avonturen hïjl daat beleefde, dat vertel ik je misschien nog wel eens op een anderen keer. EINDE. Zwart jigt de grond op den omploegde# akker, omwoeld door het blanke koude staab .De kluiten blinken als een vreemd metaal, De lucht wordt blauw, de hemelkoepel strakker. De landman spoort de ruige paarden aan» Het harde leder schuurt er fel hun schonken, als golven deinen langs de vojor, de benken van vetten grond, waarop de stoppels staan Bij avond hult de hemel zich ia rouw, waarachter wolkenpoorten schuiven. De kleine wolken zijn als blanke druiven, zij hangen aan den hemel wazig blauw1. Een late vogel wiekt snel over het land, en laat zich door den wind nu drijven, en zet zich neder op de naakte twijgen. Van hooge boomen, staande aan den rand. 0! herfst met uw wilde kleurenpracht, van waar uw, als met bloed gedrenkte kleuren wij zien uw dood, en 't wond're gebeuren wordt door den Schepper, eeuwig voortgebracht.... HAROLD. (Nadruk verboden.) BRUG BIJ KEIZERS VEER. Blijkens het Verslag werd bij bet afdee- lings onder zoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp bob verklaring van het, alge meen nut der onteigening ten behoeve van de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer, de opmerking ge maakt, dat voor deze overbrugging een rijvlaktreedte van 8.50 M. te gering moet worden geacht bij, het sterk toenemend autoverkeer. Deze geringe breedte viel te meer op, daar bekend is, dat de com missie voor de overbrugging der groote rivieren in Gelderland, ingesteld bij be- sluit van Gedeputeerde Staten van Gel derland van 28 December 1925, zelfs voor de brug te Doesburg grootere breedte- eischon heeft gesteld. Men meldt nit Den Haag In een nota naar aanleiding vain het eindverslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ont werp- van wet tot verklaring van het alge meen nut der onteigening, noodig voor overbrugging van de Bergsche Maas hij KeizeTsveer, deelt de Minister van Wa terstaat mede, dat hiji het vaststellen v. de breedte van het rijvlak voor bruggen in bet algemeen wordt overwogen, dat; om de ko-sten voor den brugbouw niet te hoog te maken, die breedte gemeen lijk niet grooter moet worden genomen dan de breedte van de rijbaan op de aan sluitende wegen voor het toekomstig ver keer en dat in vele gevallen voor de rij- vlakken op de bruggen zelf met een g-e- ringeTe breedte dan voor 'de Tijvlakken op den weg kan worden volstaan. Voor het vaststellen van de rijvlakbreedte voor do brug te Keizersveer in aanvankelijk ge dacht, dat hier met- een breedte van 6 M. genoegen zou kunnen worden genomen, In verband met mogelijke eischen, door het toekomstig verkeer aan de brug te stellen, is echter besloten voor die breed te 8.50 M. aan te nemen en de Minister meent, dat daarmede voor de verbinding, waarin deze brug is gelegen, voor lange jaren een zeer bevredigende uitkomst zal worden verkregen. Wat betreft de vergelijking in dit op zicht met de brug te Doesburg, moeit staan beeft. Gaume begint te lachen. Ge schijnt uw sp-raak verloren te heb ben? Als ge mijnheer de Soulaimes niet herkent lof nooit in dienst geweest zijt, zegt -*t dan ten minste... De ellendige siddert van angst. Neg steeds staart, hij' de markiezin aan. Als hij spreekt, zal ze hem herkennen. Hij1 is verloren. Als hij niet spreekt, zal men ver moeden, waarom hij zwijgt. Zijn zwijgen is dus ook een bewdjis.... Hij is dus- ver loren. Wat hij denkt, schijnt ook Gaume te denken. Spreek of zwijg. Dat is mij 't zelfde. Eindelijk vat Romain moed. Wat wilt ge van mij weten? Ik zal ju alles zeggen. De uitwerking van dien eenvoudigen zin, hoe zacht oojfc gesproken, is als- een, donderslag. Ontsteld springt- de markiezin op en strekt haar handen uit- naar den mond, vanwaar die woorden kwamen. De moordenaar. De moordenaar. Zij' snelt op hem toe en grijpt! hem big' den arm. Zijn hooft zinkt op zijn- borsten hij' sluit zijn oogen om. niets meer te zien. Gaume schudt hem dooreen. Heb je nu nog den moed, te ontken nen? Neen, antwoordde Romain op doffen toon. Jij' hebt die wissels aan mijnheer Lau rens Soulaimes gebracht,, met de valsche handteekening van zijn broeder. Dat was ik. Heb je Jactel vermoord? Ik. Góed. Meer behoef ik nu niet van je in a^irx'^7giellijike nabijheid' van een ïtad komt te liggen, zoodat met- het riatseliike verkeer moet worden reke ning gehouden, terwijl vermoedelijk polk! eeen tram verbinding op deze brug zal pvc eten worden aangelegd. o STAATSMIJN MAURITS. De uitbouw van Staatsmijn Mauri ts, -de grootste mijn van Europa, gaat geï'egeldj zijn gang. Met het bouwen van een nieuwe was- scherijl en zeverij is een begin gemankt. Alle 4 de schoorsteenen zijn belangrijk Verhoogd, waaronder de zoo druk be sproken stoflaag mede in verband met de installatie van de zuig inrichting, tót de geschiedenis behoort. Watertoren en' drie koeltorens van de ammoniakfabriekj zijn gereed gekomen. Drie gashouders zijn z-oo goed als1 klaar. Men verwacht, dat het bedrijf in Maart a.s. in werking kan worden gesteld. Belangrijk nieuwei wer ken zuilen nog verrijzen op de aange kochte uitgebreide terreinen, ten Z. |deï( ammoniakfabriek onder de gemeenten Stein en Sittgrd. DE SCHENKING VAN SORGHVLIET, Bij' de Tweede Kamer tis ingediend een wetsontwerp, waarbij' wordt voorgesteld1,' den Slaat te machtigen de bekende over eenkomst van schenking aan te gaan,' waarbij1 het landgoed Sorghvliet" te 's Gravenbage door de erfgenamen van wïjl- len mr. Goekoop aan den Staat onder de bekende voorwaarden wordt overgedragen, De bedoeling is, dat op het terrein een representatief gebouw zal worden opge richt en dat het z.g. Catshuis bewaard; blijft en in verband met deze bestemming wordt gebruikt. Binnen tien jaar- moet1 met den bouw van een representatief, gebouw een aanvang zijn gemaaktan ders komt bet landgoed integendeel Oanl de schenkers terug. De Regeering acht het wenschelijfc in deze zaak den wetgever te betrekken, o.a. omdat er geen eenstemmigheid! heers eht over de vraag, of aan een schen king een ontbindende vo-orwaarde |kian] worden verbonden. Door de bij- de wet| verleende machting zal de rechtsgeldig heid van de overeenkomst echter komen vast te staan. De Regeering zal zich nader omtrent! de aan het landgoed te geven bestem ming beraden en te zijner tijd daaromtrent nadere voorstellen doen. ■—O1 MISBRUIK VAN DEN GOEDEN NAAM VAN NEDERLANDSCHE EIEREN. Eenigen tijd geleden werd mededeeling) ontvangen, dat uit Roemenië twee wagons eieren aan een firma, te Ham burg waren gezonden, welke eieren ver pakt waren in kisten, waarop een merk wa-s aangebracht, warin het woord „Hol land" zou voorkomen. i Bij: jh et onderzoek, dat terzake is inge steld, is gebleken, dat bedoelde wagora' te Hamburg zijhi aangekomen en dat dó kisten inderdaad van een genoemd merk! met de woorden „Hollandische verlassii- che Landeier" waren vóórzien. Voorts is vastgesteld, aldus Handels berichten, dat deze kisten uit den wa gon zijn gebracht naar het pakhuis van de firma waaraan zij geadresseerd waren eB| dat althans een deel der kisten aan ver schillende handelaren in Hamburg zijp afgeleverd. - t j i -o- r.'H i 'j "i j. j A PRAKTIJK-EXAMENS. Op Maandag, Dinsdag en- Woensdag1, 6| en 8 Januari a.s. zal het 22ste Praktijk- Examen vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut" in 3Q verschillende plaatsen van het land iaf- genomen worden. De aanmelding sluit uiterlijk 28 December. Op dezelfde data worden ook de Leeraars-Examens in- Ta len en Boekhouden (Privaatdocent) af genomen. Het Secretariaat is gevestigd te Haar lem. te weten. Op zachten toon vraagt- Laurens aan Gaume Met welke bedoeling heeft die man dat gedaan? Dat moeten wij' weten. 't Is een uitvoerende kracht geweest.. maar wie heeft 't hem bevolen? Die man heeft wellicht uit jalouzie ge handeld, want hij' bemint Jenny, ant woordde Gaume.... Herinnert ge u die woorden niet, die ik gehoord heb1, olp 't oogenblik dat die cowboy met Bertig nolles sprakDat was over Jenny,i daar hen ik zeker vanHij- kende dp liefde van 't jonge meisjezonder twdji- fel heeft hij' willen verhinderen, dat jijl haar huwde. Gaume, voor 't eerst zijit- ge niet 'Open hartig tegenover ons. Ge verbergt! eins uwe meening. Dat is zoo, maar 't kan niet anders;. Hebben wij1 geen vertrouwen in h? Wat ik mijl voorstel is zoo vreemd'..* Wat is «"w plan dan? Gaume aarzelde, zwevende tusschen cleh! last om te zwijgen en alles aan- den jongen man- te zeggen, dien hij' zooi gaaraö mccht. Eindelijk schudde hij zijn hoofd!. Ditmaal zal ik' zivijgen, zeide hiji,; ma&sd blijf Vertrouwen in mij' stellen. Nu trad hij, öp Michel toe, die met! dia markiezin sprak, die zeer ontroerd en' opgewonden was. Ik dank u, dat gij! gekomen zijt, mijn heer de Soulaimes, en vooral u, mevrouw", vraag ik excuus, dat ik u zoo vroegtijdig van uw rust beroofde.... Nu heb fkj u echt er niet meer noodig. Hijl wenkte den agent, die Roma-in uif de kamer, leide. i (Woa-dt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5