foto-atelier-coertse PUROL i Ingezonden Plaatselijk Meuws Marktberichten. 'J VOOR ONVERANDERLIJKE VERGROOTINGEN P' IS MODERN EIND B 119 GO R K U M TEL. 266. het voordeelig gebit. -O rechtsgeleerd veldwachter. Wijk, 46 Dec. 4929. 1889 1929. Met dank aan den Heere mochten wy herdenken, dat de heer D. de Graaf! zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer aan de Zondagsschool mocht vieren. Het past ons in dezen om onder eer- biedig opzien tot den Heere, die hem ge durende dit tydperk heeft believen te spa ren, hem bekwaamheid heeft geschonken, om zyoe krachten daaraan te besteden, een enkel woord ter zyoer gedachtenis te spreken. Als ouddeerling der Zondagsschool mag ik by dezen nog terugdenken aan myne jeugd, aan de vele getrouwe onderwyzin- gen, die ik onder hem heb mogen ont vangen. En velen in onze gemeente, zullen met my hetzelfde moeten getuigen, als zy ook op datgene mogen terugzien. Ik twy- fel niet, of velen zullen hem by deze dank baar gedenken, als zy zien mogen op al den arbeid, die hij in het midden der ge meente heeft verricht. Met ernst, liefde en toewyding heeft hy gedurende al die jaren de kinderen voorgegaan, wy mogen het beschouwen als een groot voorrecht en zegen voor onze gemeente. De onderwy- zingen, die hy den kinderen heeft gegeven, waren altyd gegrond op Gods dierbaar Woord, zoodat de gemeente hare kinderen gerust aan zyn onderwijs kan toevertrou wen. Hierby gedenken wy ook aan onzen ge- achten predikant ds. Gobius du Sart, naast wien de heer de Graaf! zoovele jaren werk zaam heeft mogen zijn. Beiden komt in deze der gemeente dank, achting en er- kentelijkheid toe, waar zy samen veel arbeid onder de jeugd verricht hebben. Dat dan ook terugziende op de vele jaren dat zy samen werkzaam mogen zyu, en z^ de gemeente groote diensten hebben bewezen, in dankbare herinnering moge blyven, waar de gemeente veel achting en dank aan hun, in den middellyken weg verschuldigd is. Dat des Heeren dierbaren en onmisbaren zegen op beider werk moge rusten tot eere en verhooging van Zynen Naam, die alleen de dank en de eere toekomt. Dat de Heere beiden verder moge ge denken en hun schenken moge nog jaren in de gemeente werkzaam te zyn, dit is myn hartewensch. Namens de kinderen der Zondags school, J. VAN KAPEL. ÉMMÉ^ V IW -Ê V- Mh In den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer P. Besselaar, in leven burgemeester van de gemeenten Bunschoten en Spakenburg. ANDEE. Maandagavond zal door de kinderen der Byz. school in de voorm. openbare school Kerstfeest worden gevierd. Iedereen is in de gelegenheid de viering by te wonen. Voor het Comité van Winterlezingen alhier trad Maandag j.l. op Dr. Oorthuijs uit Amsterdam met het onderwerp«Wat heb ik aan myn doop«. Spreker zette zyn onderwerp op baiteogewoon boeiende wyze uiteen en van het begin tot het einde werd zyn mooie rede in ademlooze stilte aange hoord. 't Was dan ook wel de moeite waard dezen alleszins begaafden en talent- vollen spreker te hooren. BRAKEL'. Op Dinsdag 47 December j.l. werd des avonds half zeven een ouderavond ge houden in de openbare lagere school alhier. De belangstelling van de zyde der ouders was vry goed, terwyi ook de kinderen van de 5 e klasse aanwezig waren. Nadat de Voorzitter de heer Vermeulen de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Door den heer Gouda, onder wijzer, ward daarna met de leerlingen der 5e klasse eene aardrijkskunde-les behan deld. De kinderen werden getracteerd, waarna pauze, in welk het werk der leer lingen kon worden bezichtigd. Veel goed teekenwerk trok vooral de aandacht. Na de pauze'werd door het Hoofd der School, de heer M. Weststrate eene causerie gehouden over schoolverzuim, leerplicht en enkele andere daarmee verband houdende onderwerpen. De inschryviog voor den dienst plicht der lichting 4934, zal meer iD het bijzonder kunnen plaats hebben ten Ge meentehuize op Vrijdag 40 Januari 4930, des voormiddags 40 uur. Voor de vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich tót heden 5 sollicitanten aangemeld, en voor die van onderwijzer 47. BENEDEN - LANGSTRAAT. Uit den aard der zaak gaat er, nu voor de winterprovisie is ingeslagen, in aardappelen zeer weinig om. Groote hoe veelheden zya er ingekuild of worden aan het vee opgevoerd. De marktprijs is dan ook laag. Goede kleisoorten worden ver handeld van f2,a f 2,75 en zandsoorten van f4,50 a f4,75 per H.L. DONGEN. Als voorzitter van de zangvereen. «Wilhelmina* is gekozen de beer A, D. C. Snels. GAMEREN. Aan de weegbrug is de drukte der suikerbieten weer afgeloopen. Gewogen werden 4,776,474 kilo. In de aardappelen is geen handel. De voorraad is groot en de koopers laten op zich wachten. De prys der vette varkens is 40 a 44 cent per pond. Hooi stil. Gekozen tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. kerk alhier, de heeren G. van Honk en J. v. d. Werken. De verhuring van zitplaatsen in de Herv. kerk alhier, kenmerkte zich dit jaar door een buitengewone animo. De pryzen varrieerde van f6.tot f 45. '8 GRAVENMOER. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is benoemd Mej. C. Verburg van Driewegen. (Z.L Eerste Kerstavond hoopt de Chr. zangvereen. «Excelsior* des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een utvoering te geven. En de Chr. zangvereen. «Halleluja* in de Geref. Kerk. GIESSEN. De heer J. P. Boer, adjunct-Commies bij de Posterijen alhier is geslaagd voor het eerste gedeelte van het ontwikkelings examen voor Commies by de Posterijen. GORINCHEM. Veiliog van fruit en groenten van 47 Dec. Pryzen: Pondsperen 57y2 ct., Belle fleuren 6—■71/2 ct., Lemoenappelen 6 ct., Spruitkoppen 56 ct., Kroten 24x/2 ct., Spruiten 1314x/2 ct., Uien 5—5x/2 et., Wortelen 3 ct., Goudreinetten 8—43 ct., Sterappelen 4245 ct., Comptesse de Paris 42 ct., IJsbouten 5x/26 ct., alles per kilo. Knolselderie f 4,50, Prei f 4,00— f 5,50 Wortelen f 6,00 alles per 400 bos. Roodekool f 3,50 8,00., Witte f 7,50 f 9,50., Savooya f 6 50.. Groene f 3,00 f 4,50., Kropsla f 2,00., Andyvie f 1,40 2,00., Knolrapen f 2,00—f 2,50., Boerenkool f 1,60f 1,85, alles per 100 stuks. Ruwe Huid Ruwe Handen NIEUWENDIJK. Zaterdag II. trad voor de A. R. Kiesvereeniging op den heer Kloosterman van Schiedam. In een gloedvolle rede be toogde hy, dat volgens de leer van Marx de roode vaan niet naast het Kruis van Christus kan staan. Tevens wees hij er op, dat het religieuze socialisme zich niet wend tot het Kruis van Golgotha om verzoening der zonden. Met stille aandacht werd de boeiende rede van het begin tot het einde gevolgd. Zondag werd na de godsdienstoefe ning stemming gehouden in de Ger. Kerk. Gekozen werden voor ouderling H. Crezee en C. Biesheuvel en voor diaken A. v. d. Stelt Czn. Op 4 Dec. jl. werd de Java-Soem- ba-film vertoond. De zaal was voor beide voorstellingen goed bazet. Des middags werd voor een volle zaal een kindervoorstelling gegeven. Op duidelyke wyze werd ons den zendings- arbeid die er op die eilanden geschied, vertoond. De arbeider J. V. kocht te Gorin- chem II. Maandag een jongen big. Het diertje dat zich echter by zyn nieuwen baas niet zoo thuis gevoelde, wist te ont snappen, zwom over de Bakkerskil en ver dween in het riet. Na lang zoeken wist mea echter het te vinden, en mocht het weder naar zyn baas, die het weder gaarne in ontvangst nam. Het zoontje van A. C. viel te Ze venbergen van het motorschipna te zyn verdwenen in de diepte sprong de heer J. R. te water en redde den kleine van een wissen dood. Deze week werden verhandeld: de kipeieren 79 gulden, eendeneieren f 7.50, alles per 100 stuks. Benoemd tot directeur der Mond- harmonicavereeniging de heer Straver te Gorinchem. 2 e Kerstdag hoopt de Knapen ver. «Benjamin* haar jaarvergadering te houden in het Instituutlokaal. OUDENDIJK. Het fanfarecorps «Kunst na Stryd* directeur de heer C. G. van Dyk te Alm- kerk, hoopt op Zaterdag 21 Dee. a.s. in de 2o Openb. School een uitvoering te geven. Het Duo Valk te Dordrecht, zal het Komische gedeelte verzorgen. De vanwege de Oranjevereeniging ie geven filmavond, zal zeer waarschynlyk gehouden worden op Zaterdag 28 December a.s. Aangevraagd is de vertooning van den prachtfilm «Alleen op de Wereld.cc POEDEROIJEN. De inschryving van de dienstplich tigen der lichting 1931 zal voor deze ge meente meer in het bijzonder kunnen plaats hebben in het zittingslokaal van den Burge meester te Aalst op Donderdag 9 Januari a.s, des voormiddags 10 uur en te Poede- rooyen des voormiddags half 42. RIJSWIJK. Het rund dat enkele weken geleden by den landb. V. was komen aanloopen, is thans door den eigenaar S. terugehaald, wat publiciteit wel vermag. Op 30 Dec. a.s. zal alhier des avonds 7 uur in de O. L. School uit gaande van de Bijzondere Vryw. Land storm vertoond worden de Landstormfilm 1928. SPRANG. Den 2e Kerstdag hoopt de Chr. Zangvereen. «Excelsior* in het Ned. Herv. Kerkgebouw een uitvoering te geven. A.s. Maandagavond hopen de leiders der Geref. Zondagschool vereen. «Jachin* in het Geref. Kerkgebouw met de kinderen Kerstfeest te vierèn. Zoowel ouders als belangstellenden hebben vryen toegang. De netto-opbrengst van de gehouden bazar ten bate van het Groene Kruis en de school voor C.V.O. alhier bedroeg ruim f750.—. Bij een twist die j.l. Zondagavond in het café Trompen ontstond tusschen enkele Sprangsche en Waspiksche jongelui werd zekere W. B uit Sprang enkele steekwonden in zijn rug toegebracht, welke door Dr. W. verbonden werden. Zekere P. uit Waspik werd ernstig aan het hoofd verwond. Ook het café-mubilair moest het ontgelden. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt. Ooder leiding van ds. v. Willigen werd jl. Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk met de kinderen der Zondagschool Kerst feest gevierd. Door zyn Eerw. werd met de kinderen het Kerstevangelie behandeld, terwyi door den leider dhr. Adr. Janson een Kerstver haal werd verteld. Ter afwisseling zongen de kinderen Kerstliederen, waarvan enkele onder begeleiding van het kerkorgel. De kinderen werden op verschillende versnape ringen onthaald. Aan het slot kregen allen een cadeautje mee naar huis. Om halftien keerden zoo wel ouders als kinderen hoogst voldaan huiswaarts. Het kerkgebouw was flink bezet. VEEN. Dinsdag overleed alhier, de weduwe J. Clement—Versteeg. Ze was de oudste inwoonster van het dorp en bereikte den hoogen leeftijd van ruim 94 jaar. By de Vrijdag gehouden verkooping van Bouwland was er veel kooplust en gingen de pryzen in verband met de tegen woordige opbrengst nogal hoog. Ook een perceel weiland bracht een flinken prys op. Hieruit zou men opmaken dat het boerenvak nog niet zoo slecht is. iWOUDRICHEM. Tot geneesknudige, belast met het voeren der doodschouw, is voor 1930 aan gewezen de heer A. A. Giesberts, arts alhier. Naar we vernemen zal met ingang van 1 Februari a.s. aan het Postkantoor alhier weder een directeur worden aange steld. WASPIK. Zaterdagavond werd in het Hó tel van den heer Chr. Montens een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de Biljartvereeniging «Ons Genoegen* te Waalwyk en «Krjjt op tijd* te Waspik De uitslag was «Ons Genoegen* 551 punten en «Krjjt op tjjd* 468 punten. Op den 2 en Kerstdag zal door de Toneel vereeniging «Eatre-Nous* alhier een uitvoering worden gegeven, waarbij zal worden opgevoerd een blyspel in drie bedrijven. WIJK. Aan de firma van Alphen Electr. immerfabriek alhier is opgedragen de leve ring van ramen, deuren en kozynen be- noodigd voor een te bouwen groot Zieken huis te Eindhoven. I -Or* i I, I 's HERTOGENBOSCH, 18 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd 2837 stuks. 1635 hoornvee, 983 biggen, 41 zeugen, 108 schapen-lamm., 70 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalf koeien f230f385; Kalfvaarzen f220f310; Magere ossen en koeien f 130f 230 Vette ossen en koeien le kwal.. 57 ct., 2e kwal. 48 ct. p. p. Pinken f 415f 170 Zeugen f 140150 Biggen f 2.50f 2.75 per week Schapen f 2235 Lammeren f 16f 26. Handel Vet vee willig, ruim pryshoudend Kalfvee met goeden handel. Goed prys houdend. Jong fokvee ruim pryshoudend voor dooi f0.90f 0.95 per K.G. Schapen iets williger zeugen flauwer, biggen met redelijken handel. GORINCHEM, 46 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd 448 runderen, 0 nuch tere kalveren, 105 overloopers, 542 biggen, 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f 400 melkkoeien f 250f 325 kalfvaarzen f 200f 300 guiste vaarzen f 140f 200 stieren f graskalveren f 60f 120 nuchtere kalveren ff overloopers f 30f 50. biggen f20f30, schapen f f lammeren f f geiten f8f12. ROTTERDAM, 3 Dec. Aanvoer 255 paarden, 17 veulens, 4489 magere en 880 vette runderen, 486 vette kalveren en graskalveren, 508 nuchtere kalveren, 243 schapen of lammeren, 12 overloopers 127 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien van f 0.74 tot f 1 02f 1.18 ossen van f 0.70 tot f 0.88fl.08; stieren van f 0.57 tot f 0.89fl.01 kalveren van fl,16 tot fl.66fl.88; schapen 30 a 37 ct. p. 1/3 kilo lammeren f 22 k f 28 p. st.varkens f 0.40 f 0.41 per y2 kilo. De Rotterdamsche eierveiling. (Warmoezierstraat 3739) Er werd besteed voor Kipeieren f 5.35f 1.005 Eendeieren f 7.05—f 8.50 Aanvoer145.000 stuks. ZALTBOMMEIi, 3 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 16 biggen prys f20 tot f28. 48,000 eieren, prys p. st. ll/28y2 ct. 860 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.22£, boerenb. fl.20. BREDA, 16 Dec. Op de markt van heden waren aangevoerd 336 stuks vee, t.w. 94 stuks hoornvee, 84 varkens, 158 biggen en 0 schaap. De volgende prijzen werden besteed Kalfvaarzen f 240f 280 Kalfkoeien f 300—f 375 Pinken f 65-fl00 Biggen f f Fokstieren f f Graskalveren f f Per pond geslacht lekw, 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 50—54 4648 4044 Vette koeien 4550 4044 3338 Per K.G. levend gewicht Vette varkens 8284 7981 Vette kalveren 6570 HandelIn vet en drachtig vee goede handel met oploopende pryzen voor vet vee. Er was zeer veel vraag naar fokvee. Vette varkens en biggen werden vlug verkocht. DOODGESLAGEN. Een 17-jarige gymnasiast, die per trein naar Neurenberg ging, kreeg van een openstaande deur van een in de andere richting rijdenden trein zoo'n slag, dat hy onmiddellyk dood bleef. De conductenr die de deur had laten openstaan, werd met kort recht tot 1 maand gevangenis veroordeeld. VIERVOUDIGE MOORD. In een aanval van waanzin heeft een man te Montreal zyn vrouw en 3 kinde deren met een byl gedood. ZEVEN MEISJES VERBRAND. Uit Baltimore wordt gemeld Zeven jonge meisjes zyn levend verbrand in de werkplaatsen van een firma, die in oud papier en lompen handelt. AFSCHAFFING VAN HET KERST FEEST IN RUSLAND. In Rusland is een groote beweging tot afschaffiiog van het Kerstfeest ontstaan. Op wensch van den arbeidsraad heeft de centrale Sovjet bepaald dat op 25 Decem ber zal worden gewerkt. De autoriteiten hebben het plaatsen en aanvoeren van den- neboomen verboden, f— i i r ADRES Een. juffrouw te Nijmegen liet zich een gebit maken. Zij hiad. nu baar tonden weer, al waren het dan geen echte. Doch heit! eenige wat tegen viel was de rekening. Deze 'beliep f 130. De echtgenoot van de 'juffrouw wilde dat bedrag niet betalen en toen kwam de zaak voor den Kanton rechter. De man beriep er zich op, dat zijn vrcuw zonder zijn machtiging deze schuld had aangegaan. De Kantonrechter te Nijmegen besliste* dat de bedongen renumeratie op zich zelf genomen een vrij hoog bedrag is Idat de vrouw die opdracht, gaf, is de echtgenoote van een timmerman, die ge rekend kan worden tot den netten, een- youdigen burgerstand; dat voer deze men- scheri een uitgaaf van f 130 niet kan ge acht worden te be hoeren tot de gewone dage!ijksche uitgaven eener huishouding; dat, nu vaststaat, dat de bewilliging van den man voor deze uitgave niet is verleend, deze ook niet tot betaling is gehouden. De vordering van den tandarts werd dus nietontvankelijk verklaard. Blij- de behandeling van de rechtszaak van een raadslid te Bodegraven, die uit ide zitting was verwtijiderd, stelde mr. Duys bij het verhoor van den veldwachter Öe vraag of het in het dossier aanwezige procesverbaal door den veldwachter zelf was gemaakt, of dat men hem daarbij^ g'eholpen had. ,De veldwachterIk heb het verbaal zelf ojugemaakt zonder iemands hulp. Mr. DuysDan neem ik voor de juridi sche kennis van dezen dorpsveldwachter diep mijn hoed af, want het buitengewoon, uitvoerige verhaal wemelt van citaten. uit Nov ons, Buys, Simons en arresten van den Ho ogen Raad. Ik heb zc o'n proces verbaal nog nooit van mijn leven aan schouwd. Do president (tot den veldwachter)Ik herinner u er aan, jd,a|t u onder eede staat. Heeft u dit merkwaardig verhaal zelf ge maakt of met iemands hulp? De veldwachter: Niemand heeft mij er bij1 geholpen. Het is, volmaakt eigen werk. Do officier van justitie zeide naar aan leiding hiervan, dat toen hij het proces verbaal der politie ontving van den veld wachter, op liet parket de eerste gedachte Was „dat heeft die veldwachter nooit zelf gemaakt". Er is toen navraag naar ge daan maar het antwoord was alles-dp- helderend: deze veldwachter is juridisch zéér goed bij en studeert iederen dag verder. Waarop liet O.M. een compliment heeft gebracht voor zulk een proces-ver baal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6