Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. üo. 4880 jfrüMDeceier erjassen, Ulsters, Regenjassen en Jekkers koopt U dit seizoen bij de firma zzzz= P. M. VELTMAN ZONEN tat 6 's-HERl Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET BOSSCHE RECHTBANK. Dopdslag door een rijks veldwachter. iVppr de rechtbank verscheen H. S„ rijksveldwachter, vroeger te Wer kendam, thans te Haaksbergen, ver dacht ter zake dat hij pp 2 September 1929 te Werkendam opzettelijk A. Arnoudse zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door daartoe pp korten afstand met een revolver pp hem te schieten, waardopr Arnoudse werd getroffen en zwaar lichamelijk verwond, waarvan hij twee dagen la ter is overleden. Het door verdachte gebruikte vuur wapen was in de rechtzaal als over tuigingsstuk aanwezig. Vanwege het O. M. waren 10 ge tuigen (gedagvaard. Getuige deskundige C. Bresier, arts te Werkendam, bij den getroffene geroepen, vond hem aan den weg pp den grond liggen in een plas vloeistpf, zoo breed, dat getuige, die op zijn knieën gezeten, den patiënt moest helpen, met gemakkelijk zijn werk kon verrichten. De gro,ote plas was geen vaste substantie, doch een vloeiend braaksel, waarin veel alco hol. Getuige vond spoedig de le vensgevaarlijke schotwonde en gelast te onmiddellijke overbrenging n. h. dichtsbij gelegen ziekenhuis. Het transport was niet gemakkelijk. De tocht ging per auto en vervolgens per veerstoomboot, waarin de getrof fene moest worden overgedragen om bij aankomst aan den overkant weer verder per autoi naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Verdachte ondervraagd verklaarde dat hij zich pp den bewusten avond thuis bevond, toen hij ter assistentie geroepen werd, pmdat het in Wer kendam zop; rumoerig was. Op het terrein van de herrie gekomen, wa ren daar vele levenmakers w.o. ook Arie Rijkers. De nachtwaker Bagger man vervoegde zich bij verdachte en diens collega. Voortdurend werden de drie beambten door de rumoermakers gehinderd. Arie Rijkers, bekend als gevaarlijk, was dronken en ging met de anderen van hier naar daar, van een auto naar een boot en vandaar naar een café. De beambten tracht ten met kalmte en beleid de orde èn te herstellen èn te handhaven, maar het bleef rumoerig. Ten slot te overlegden de politiebeambten dat er toch een eind aan moest gemaakt worden. Verdachte wilde ingrijpen, maar werd door collega Smal, ge- meente-veldw. nog gewaarschuwd voor den 'berucht en Rijkers. Deze ging te keer als een woest beest. Ómdat hij een gevaarlijk sujet is en tot alles in staat is, lette verdachte bijzonder op hem. Smal was pok ge wapend, maar van den nachtwaker die daar liep met zijn hond en een lantaarn, kon niet veel steun ver wacht worden. Het was pikdonker. Er was niets te zien dan bij het schijnsel van den lantaarn, welke de nachtwaker droeg. Op het woeste ge brul en getier van Arie Rijkers wa ren vele nabij gekomen. Op een ge geven pojgenblik kwam uit de troep rumoermakers Arnoudse naar voren, op verdachte aan. Deze schoot toen om schrik aan te jagen, maar niet om te treffen. Toch trof het schot. De president merkte op dat het toch niet noodig was te schieten. Smal was er toch ook nog om te helpen en de nachtwaker kon toch ook wel wat. Dus is zelfverdediging! toch wel uitgesloten. Verdachte antwoordde ontkennend en hield zich overtuigd dat er voor hem en de andere beambten op het moment daar bij den razenden Arie Rijkers gevaar was. Het schot was meer bedoeld om Rijkers in bedwang te houden. En zoodra er dan ook een schot viel, gingen alle levenma kers aan den haal. Alleen Rijkers bleef ter plaatse en wierp zich op Arnoudse. Getuige J. Smal, gëm.-veldw. ver klaarde als voor. Getuige had toen het leven ontstond nog gewaar schuwd: Jongens, bederft nou je ei gen feest niet. Óp 3 en 4 Sept. nl. zou er Koninginnefeest gevierd wor den. Uitvoerig verhaalde Smal over de vele lamlendigheden welke de woeste jongens uithaalden en waar door zij de drie politiemannen het zeer moeilijk maakten. Toen Arnoudse naar voren kwam op de politie aan, stak hij de hand achter zich als wilde hij een wapen grijpen. Het was een ontzettend ge vaarlijke situatie daar tusschen de vloekende woestelingen in, vooral om Arie Rijkers, die als hij in zijn beest achtige actie is alleen met een. re volver in bedwang te houden is. Toen S. schoot, wankelde Arnoudse ach teruit, wankelde en viel toen neer. Had u zelf pok geschoten indien u in de plaats van S. had gestaan vroeg de president. Was de toestand zop kritiek Ja, zeer zeker, antwoordde getui ge Smal. De rijksveldwachter S. was in zoo'n gevaarlijke positie geraakt, dat hij wel moest schieten. Ik zou het in zijn plaats ook hebben gedaan. We hebben het door de toenemende onrust als voelen aankomen dat er wat op handen was. Driemaal zegt getuige in die week aan den burge meester te hebben opgemerktHet loopt deze week niet goed af in Wer kendam. Kon S. vóór hij schoot nog niet eerst sommeeren, vroeg de president. Neen, aldus getuige. Als een lo comotief kwam Arnoudse uit de don kerte aangevlogen en nog vlug licht te ik het licht van den lantaarn van Baggerman naar Arnoudse omdat de rijksveldwachter hem zou zien. 't Was alles kwestie van een oo genblik'. 'tWas 's nachts 12 uur. U had toch ook steun aan den nachtwaker aldus de president. Op dat oogenblik niet, antwoord de getuige Smal. Van den hond heb ik zelfs maar last gehad. De nacht waker doet zijn plicht, maar alles moet hem worden opgedragen. Hii neemt zelf geen beslissing tot han delen. Dus op het kritieke moment hadden wij er geen volle zelfstandige politie-kracht aan. Getuige B. Baggerman, nachtwa ker te Werkendam, gaf lezing van het gebeurde. Smal kon het onmo gelijk af. De hulp van den rijksveld wachter was beslist noodig. Om de aanwezigheid van A. Rijkers vooral was er groot gevaar voor de politie. S. kon niet anders dan uit zelfbehoud te schieten. Getuige W. v. Marei, commissaris van politie te Gorinchem, bevestig de zijn proces-verbaal. Getuige had den verslagene in het gasthuis te Go rinchem nog een kort verhoor kun nen afnemen. Arnoudse had nog ver haald van jhet uitgaan en bierdrin- ken waarbij allen boven hun biertje waren geraakt. Arnoudse was van af de boot komen aanloopen toen hii „moord" hoorde gillen. Inmiddels trof hem het schot. De patiënt was te zwak iom nog meer te verhalen. Gevraagd naar de reputatie der jon gelui in kwestie, verklaarde getuige dat Arie Rijkers een ontzettend slech te reputatie heeft. Als het stel naar Gorinchem kómt afzakken en Rijkers is er bij, dan worden in Gorinchem steeds extra politiemaatregelen ige~ nomen. Getuige H. Bauer, arts, als deskun- ge gehoord, heeft mede de sectie op het lijk verricht. Het schot had de maag doorboord, tengevolge waar van de inhoud der maag in de buik holte was gevloeid. Getuige had veel bier bij het bloed aangetroffen. Nog al meer vroeg de Officier, Dokter B. heeft ook al in een plas drank gelegen. Getuige verklaarde voorts, dat Ar noudse veel bloed verloren had. Getuige D. de Waal, 23 jaar, schip per te Werkendam, was dien dag ja rig en daarom waren allen uitgegaan. Getuige met zijn broer waren nuch ter gebleven. Beiden stonden aan den wal te kijken toen het tumult zijn toppunt bereikte. Arnoudse kwam aangeloopen met de handen opgehe ven in dreigende houding. Achter uit Waaltjesl werd er tot getuige en diens broer geroepen en meteen viel het schot. Getuige Teunis de Waal, 19 jaar, schippersknecht te Werkendam, had mede deelgenomen aan de luidruch tigheid. Hij verklaarde overigens als voor. Getuige was „locht" in't hoofd geraakt van 'tbier drinken. Verdachte vroeg, wie de drie zijn geweest die heel den nacht na het gebeurde in een boot op het water hebben gelegen. Op die manier lig gen zwalken doet men niet voor zijn pleizier! Verdachte veronderstelde dan ook dat die drie wel tot den troep rumoermakers zullen behoord hebben. Getuige de Waal wist niets van die drie in de boot af. Getuige A. Rijkers, Werkendam, de gevaarlijke schipper in kwestie, was na de pret van den dag nog niet naar huis gegaan. Hij was niet dron ken en weet alles nog goed. Hij bleef wachten tot alle andere op de booten waren, waar ze thuis hoorden. Waarom zat je dan achter een pe troleumvat en een ander er achter vroeg een der rechters. Ik zat daar gewoon, heel alleen, aldus getuige. De politie kwam bij me en zeide: „Wat doe je hier?" Ik moest daar weg, maar ik meende toch dat ik daar gerust mocht zitten. De politie heeft me met een gummi stok geslagen, tot ik hulp en moord riep en eenige jongens kwamen ook aangeloopen, maar niet in dreigende houding. Tijdens dien oploop viel 't schot dat Arnoudse trof. Ik zeide Bram wat gebeurt er nou met je I Ik heb aan de Waal gevraagd vlug naar den dokter te loopen, omdat Arnoudse wel scheen te zullen dood bloeden. Ik had geen wapen en geen mes, zeide getuige. Getuige C. v. d. Heuvel, schip persknecht te Werkendam, was ook van de partij geweest in 'tdorp. Ge tuige was al aan boord en hoorde toen plotseling „moord" roepen. Hij kwam aangeloopen en ter plaatse en terwijl het schot viel waren daar al leen de politiemannen, Rijkers en Ar noudse. Verdachte merkte op dat getuige C. v. d. Heuvel in die week heeft gezégd: er moet bloed vloeien. Requisitor. Het O. M, memoreerde het ten laste gelegde: mishandeling, subs, mishandeling met doodelijken afloop en weer subs roekelooze onvoorzich tigheid. Voor wat de feiten aangaat, wijst spr. er pp, dat hier de persoon Rij kers een bijzondere rol in de straf zaak speelt. Spr. kent helaas Rijkers maar al te well Uit andere straf zaken memoreert spr.; dat Rijkers ge vaarlijk is en als hij nijdig is brult als een hond en niet meer weet wat hij doet. De verklaringen van Rijkers zijn voor de rechtbank anders dan voor den rechter-commissaris. Wat hij hier zegt acht spr. dan ook niet aannemelijk. De politie heeft den gevreesden Rijkers achter een vat aangetroffen. Het was heel den mid dag rumoerig geweest en het is be grijpelijk dat de politie met den alge meen gevreesden Rijkers voor zich daar in 't donker niet gerust op hem was. Een politieman is er voor de handhaving der orde en gezag en de politieman die op een gegeven oogenblik niet van zijn bevoegdheid weet gebruik te maken, is als poli man niet pp zijn plaats. Spr. neemt aan, dat de half dronken Arnoudse half dronken is kómen aanloopen en de verklaringen der beide dokters bevestigen dat de verslagene veel ge dronken had. Het schot was niet voor hem bedoeld, maar het heeft hem ongelukkigerwijze getroffen en nog ongelukkiger is hij aan de gevolgen bezweken. Spr. construeert uit de ge tuigenverklaringen de overtuiging dat verdachte uit noodweer Rijkers bui ten gevecht moest stellen maar door een ongelukkig toeval kwam het schot op een ander terecht. Spr. is van oordeel dat verdachte als goed 'po litieman niet anders kon handelen en de rechtbank is heel de zitting van den middag bezig geweest pm de zaak nauwkeurig te onderzoeken. Verdachte' heeft niet zenuwachtig, doch zeer welbewust gehandeld. Ten slotte concludeert spr. tot vrij spraak ten aanzien van de geheele ten laste legging. De verdediger Mr. Janssens, Den Bosch, sloiot zich aan bij de beoor deeling van het O. M. en pleitte vrijspraak. Uitspraak 2 Jan. 1930. B. Cf. NEDERHEMERT. I. Jaarsvergadering van de IJsclub ^Eensgezindheid* alhier op Woensdag 18 Dec, 1929, des avonds 7 uur. Aanwezig 70 leden. De Voorzitter opent de ver gadering en spreekt alsvolgtGeachte aan wezigen, eerstens heet ik u allen harteljjk welkom op deze vergadering, het doet my genoegen zooveel belangstelling hier te zien, dat is toch een teeken dat er animo be staat, ik hoop ook dat die zal bljjven bestaan. Want voor een vereeniging zooals de onze op het oogenblik is, is het voor ons be< stuurders geen kleinigheid, wjj doen het naar onze meening wel zoo goed mogelyk, toch het is een heel werk om alles te regelen voor 200 leden die onze vereen, telt. II. Hierna verkrijgt de Secretaris het woord tot het lezen van de notulen en een kort verslag over het boekjaar 1929. Dit verslag luidt als volgtGeachte leden van de IJsclub ^Eensgezindheid,* op my rust de taak verslag uit te brengen over doel en werking der vereeniging over 1929. Mjjn mededeelingen kunnen kort zyn, gezien de gewoonlyk zeer uitvoerige toespraak van den Voorzitter, waarin al het voorgevallene in het afgeloopen jaar besproken wordt, ook nu van deze veronderstelling uitgaande, wil ik volstaan met enkele opsommingen en wel in de eerste plaats, dat 5 leden bedankte als lid van de vereeniging, wegens vertrek uit deze gemeente en dat 5 per* sonen als lid toetraden, zoodat ons ledental geljjk bleef. Opgericht met 40 leden, telt onze vereeniging er thans 200. De financiën onzer vereeniging zijn, gezien de vele uit gaven in de laatste maanden, bevredigend, de rekening sluit met een batig saldo, groot f30.—. Thans wil ik nog iets zeggen over het doel onzer vereeniging. Het vereenigings- leven in het algemeen is een groote behoefte in de maatschappij, zoodat vereenigingen op verschillend terrein als paddestoelen ver rijzen, maar dikwjjls wordt gezien, dat vele wegens gebrek aan onderlinge samenwerking der leden, op een mislukking uitloopen. Gelukkig mag ik van onze vereeniging zeggen, dat zij telkenjaren meer en meer aan haar doel beantwoord en betuig hier naast namens bestuur den hartelyken dank aan allen, zoowel leden als niet-leden, voor hun medewerking. Welnu, geachte leden breng de vereeniging tot bloei en laat de vriendschapsbanden nog inniger worden aan gehaald, wat de vereeniging zelf en de leden persoonlijk ten goede komt. Alvorens te eindigen spreek ik den wensch uit dat de leiding onzer vergadering nog een reeks van jaran mag blyven berusten in handen van onzen geachte Voorzitter G. v. Ooyen en dank de leden voor het in my gestelde vertrouwen als Secretaris. III. De Voorz. zegt, namens de vergade ring, den Secretaris dank voor zyn accuraat beheer en voor zyn keurig verslag, terwyl hy zjjn persoonljjken zeer waardeerende w» Voorzitter gericht. Hy woord aan den penningou financieel verslag uitbreng! op- of aanmerkingen goedg welke door den Voorzitter onderteek». _.a is. O k de penningmeester ontvangt een woord van dank. IV. Daarna wordt overgegaan tot ver kiezing van een Voorzitter wegens periodieke aftreding. Met byna alle stemmen wordt herbenoemd tot Voorzitter G. v. Oojj«n Jz., die zyn benoeming aanneemt en de leden zyn dank betuigt. V. De contributie voor het jaar 1930 wordt vastgesteld op f 1. VI. Thans volgt een bespreking over de aanschaffing of huren van een motor- pomp, om de baan onder water te zetten. Door sommige leden wordt het denkneeid geopperd eerst het resultaat of te zien of men water op de baan kan houden, eer men tot aanschaffing van een eigen motor overgaat. VII. Voorts wordt besproken twee vaste tenten te verhuren op de ysbaan en twee baanvegers aan te stellen. VIII. Hierna volgde de rondvraag, w*a- van door eenige leden gebruik werd ge maakt en waardoor nog verschillende punten in behandeling werden gebracht. Daarna sluit de Voorzitter met een woord van dank de prettige en geanimeerde ver gadering. Op den geërfden dag van den bu> ten- polder 't Eiland Nederhemert, werd besloten over te gaan tot het aanschaffen eener sneeuwploeg, bestemd voor schoonhouduig der wegen. Zoo iets zal voorzeker tot veler tevredenheid stemmen, een goed voorbeeld voor anderen. NEDERHEMERT. Op de Uiterwaard© van den beer Peletier werd j.l. Vrijdag groote drijf jacht gehouden, er werden 18 hazen ge schoten. In de j.L vergadering van den Buitenfolder -t Heiland Nederhemert werd op 't voorstel van. 'ti bestuur be sloten tof aanschaffing van een sneeuw ploeg, om hïji eventueel© sneeuwval, de jbjijl hun in onderhond, zijnde wegen te doen lontruimen. y NIEUWENDIJK. Ten behoeve van de belastfgpiioh- tigen wonende alhier en aan do Kille zal 'de ontvanger; der Directeból&stingen te .Woudrichem,' op Zaterdag 4 Jan. namiddags van 1—3 uur zitting houden, in het Instituutloikaal alhier. Het! ligt in het voornemen de eerste Zaterdag van ieder kwartaal ojp bovengenoemd uur al daar zitting ite houden. WERKENDAM. y Jl. Vrijdagavond kwam dê A. R. Kiesvereen. ^Nederland en Oranje* alhier, onder leiding van haren Voorzitter, de heer M. J. v. Oord, in het gebouw voor Chr. Belangen iu een ledenvergadering by«*en. Na opening en lezing der notulen en jaarverslag gaf de Voorzitter een keurig overzicht over de afgeloopen stembusstryd. By de bespreking kwam ter sprake de invloed der pers. Gewezen werd op de ontzaglyke actie die alom en ook hier ter plaatse, de roode pers ontwikkeld. In vela plaatsen waren de abonnementen op dt socialistische dagbladen met 100 pCt. toe genomen. Een voorstel uit de vergadering om ook hier een stevige actie te beginnen voor de eigen pers, werd met algemeene instem ming aangenomen. Eveneens werd een voorstel tot oprich. ting van een adviezenbureau voor sociale zaken enz., om daardoor den band mei ds kiezers te versterken, door het bestuur aan genomen. De heer H. Groeneveld wordt herkozen en de heer Jac. G. van Oord gekozen. Na regeling van huishoudelijke zaken werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde I, aan de Universi teit te Utrecht, mej. G. Lazonder, alhier. Omdat wij steeds brengen het beste en het nieuwste en toch blijven dê laagste in prijs 9 Onze meer dan 50-jarige reputatie is voor U de beste waarborg tfenwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5