Pil immer Mat oil 2 maden. DË LENTEFEE DIJ SIROOP BONBONS Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4983. Woensdag 8 Januari 1930. Proeftuin Qorinchem FEUILLETON' Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. JULES MARY. Iets, Nieuws! Dit blad varschÜDt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uurJ en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 102 Thuis: Akker's Abdijsiroop Tegen Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid/ Keelpijn Asthma Buiten AKKEIfs NOODLOTTIGE AANRIJDING. Voor de Rechtbank te Breda heeft terecht gestaan de 28 jarige M. A. F. J., kermisexploitant, wonende te Bergen op Zoom, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 28 October j 1. onder Etten-Lsur met zijn auto hoogst onvoorzichtig en roeke loos had gereden, tengevolge waarvan hij zekeren J. H,, die daar met kar en paard zich op den weg bevond, aanreed, en daar bij zoodanig verwondde, dat hij spoedig daarop overleed. In deze zaak werden 8 getuigen gehoord, terwijl nar. Dirven uit Bergen op Zoom als verdediger voor verdachte J. optrad. J, beweerde, dat hij door een hem tege moetkomend licht verblind was geworden, maar geen der getuigen had een voertuig met een verblindend licht gezien. Eischf 2000 boet©, subs. 5 mnd. hechtenis en ontzegging van het recht'een auto te besturen gedurende den tyd^van 1 jaar. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. De verdachte geconfronteerd met den Luikschen chauffeur. Naar wij vernemen is Vrijdag in het Huis van Bewaring de verdachte van den moord in den polder Blydorp V., gecon fronteerd met den Luikschen chauffeur marktkoopman Vanlandenghem. Hy heeft den verdachte V. echter niet herkend'als de man die op den bewusten datum by hem in de auto beeft gezeten. Ook de verdachte verklaarde dat dit niet de chauffeur was met wie hy zou hebben medegereden. Door deze confrontatie is dus komen vast te staan, dat Vanlandenghem niet den man is, die V. volgens diens verklaringen op den dag van den moord (9 Oct.) zou hebben vervoerd. Toen V. naar zijn cel werd weggevoerd moet hy schamper hebben gelachen. EIERPAKHUIS AFGEBRAND. Vrijdagmiddag ongeveer kwart over zes werd de beer Wals van de firma J. Wals Czn., eieren- en graanhandel import en export te Landsmeer, gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in het eierpak- huis dezer firma, staande aan het Zuideinde. De knechts hadden kort te voren dit pak huis verlaten en geen onraad bespeurd. Daar het pakhuis gevuld was met on geveer 600 kisten met stroo, vonden de vlammen gretig voedsel en weldra stond het pakhuis in lichte laaie, De brandweer van Landsmeer was spoedig ter plaatse met twee bandspuiten werd water gegeven, doch daar men bevreesd was voor uit breiding, werd de Amsterdamsche brand weer gewaarschuwd, die weldra ter plaatse verscheen met een motorspuit. Het pak» huis werd een prooi der vlammen, 2 A 300,000 eieren gingen verloren. Verzeke ring dekt de schade, die uit den aard der zaak aanzienlijk is. FELLE BRAND TE STEENWIJK. Zondagmorgen is de vetsmeltery en ex portslachterij van de firma Pasman te Steenwijk tot den grond afgebrand. Om half zes werd de brand ontdekt en om twaalf uur eerst was men het vuur meester. De schade wordt op eenige tonnen ge schat, die door verzekering - ook de be drijfsschade wordt gedekt. Er zijn door dezen brand 70 personen zonder werk gekomen. Met grooten spoed zal de fabriek weer worden opgetrokken. VERGAAN. Zaterdagmorgen meldde de directie van de N.V. Scheepvaart-Maatschappij »Millin- (Wordt yervolgi) j NIEUWSBLAD voor het Land tan Neusden en Altena,fleLangstraat en de Bammelerwaard Door G. Kootstra, Voorzitter cler Proeft uinvereeiiiging. (Vervolg). In ons vorig artikel hebben we breed voerig aangetoond, dat ons nieuwe be drijf, gelegen aan de Haarsche Kade al hier, nog maar staat in liet teeken van (wolding. We hebben daarbij, geenszins gezwegen over de vele en velerlei moeilijk heden, waarmede het bestuur door aller lei onvoorziene omstandigheden te kam pen heeft gehad, moeilijkheden, welke ons g'edurende het eerste bedrijfsjaar fei telijk is het maar ruim acht maanden g'eweest verder van het beoogde doel verwijderd hielden dan het zich aanvan kelijk liet aanzien, maar die we staan aan liet eind van het afgewerkte teelt- plan-1929 en kunnen nu volledig over ■over de verkregen resultaten van ons aller arbeid in deze aangelegenheid oordee- len dank zij ook de krachtige hulp van de vele publiekrechtelijke lichamen, blank- en andere instellingen en het groo te aantal toegetreden leden, tenslotte kunnen worden overwonnen, zoodat we frisch en met opgewektheid het jaar 1930 tegemcet treden. Aan de andere uiteenzetting van zaken "willen wij! een mededeeling vooraf laten gaan, die haar grond vindt in een op merking, welke in den loop van den jong- sten zomer meer dan eens gemaakt en ter onzer oore gekomen is. Ze was n.l. dezedat het bestuur wellicht beter had gedaan, indien het een stuk land gekocht had, dat voor den tuinbouw, dus voor de teelt van fijne groenten, meer geschik te eigenschappen in zich sloot. Zeker, we hadden de hand kunnen leggen op een perceel, dat zich aanvankelijk beter ei gende voor de greenten- en fruitteelt. Maar of dit in de gegeven omstandig heden een verstandige daad va.n het be stuur geweest zou zijn, trekken we, om hierna genoemde reden, in ernstigen twij fel. Wanneer een meer voor den tuinbouw geschikt perceel land aangekocht was, dan z:u stellig aanvankelijk minder zorg besteed behoeven te worden en aan de bewerking van den grond en asn het kweeken van de groenten en het fruit dan zulks nu het geval is. De grondsoort van [einzen tuin was te voren zeer geschikt voor de grove landbouwgewassen, maar moet voer het overgroots deel voor de teelt van fijnere cultures gedurende den eersten tijd geschikt gemaakt, worden. Het ligt voorde hand,'dat, wanneer een voor den tuinbouw zeer geschikt stuk land was aangekocht, we aanstonds be tere resultaten bereikt, hadden, doch men vergete niet, dat. zulks een bedrieg olijk voorbeeld zou zijn geweest voor hen, die een groente- en fruitteelt-bedrijf aanleg den op gronden, welke in kwaliteit n hoedanigheid overeenkomen met die van i DOOR Mijnheer de Soulaimes, ik wil dat nie mand, volstrekt niemand hier binnen treedtverstaat ge? En ik verzet mij tegen iedere poging om dit arme kind te ondervragenMen zou haar dooi den. 't Zou een misdaad wezen. Stel u gerust dokter. Ge zult gehoor zaamd worden. Iedereen verliet 't ver trek. Toen Laurens in de kamer terugkeerde, ■waar 't lijk va,n Romain Goux lag, ont waarde hij Gaume. Onmiddellijk snelde de agent op hem toe. Gij1 waart hier, Laurens, gij zoudt ons dus inlichtingen kunnen verschaffen Ik! weet niets. Zegt ge dei waarheid? Ik zweer 't u. En Jenny? Van haar zcuden wïji kun nen vernemen Jenny is half waanzinnigZeker, jd'e waarheid weet zijl Maar niemand mag bijl haar komen. De geneesheer verbiedt 't. Neen, neen, reken op onze voorzichtig heid, Laurens. De lijkschouwing duurde niet lang. 1 Alvoiens 't lijk te vervoeren, liet de Commissaris Eertignolles roepen. Als drenken trad hij! binnen hoewel hh| allen strak aanstaarde, sidderende hij, den tegenw-oordigen tuin en dergelijke gronden liggen in deze streken vrij' ze ker h onderden hectaren. Zij', die zulke gronden tot tuingrond willen bestemmen, kunnen straks naar den proeftuin gaan om van den bedrijfs leider die inlichtingen te vragen en raad gevingen in ontvangst te nemen, welke ncodig zijn, om binnen den kortst moge lijken tijd op practisclie wijze hun doel te bereiken, terwijl het voor hen, die der gelijke bedrijven wenschen aan te leg gen cp beter en geschikter grondsoorten, z coals die in het Land van Ifeusden en Altena aangetroffen worden, met toe passing van dezelfde methodes als cle onze, in hun toekomstig bedrijf steeds mee zal vallen. Daarom, en daarom ook alleen hebben we ens oog laten vallen op een perceel, dat voor ons doel voor het grööfcsite gedeelte geschikt gemaakt miet worden. Zooals we reeds opmerkten, derden zul len hun profijt kunnen trekken van de daarbij door ons opgedane ervaringen en daardoor voor veel teleurstellingen en schade gevrijwaard werden. Ter voorkoming van mogelijk verkeerd getrokken conclusies hebben we geineend, icns vroeger te dezer zake ingenomen standpunt, niet het minst tegenover on ze leden, nog ©ens duidelijk iii het licht te moeten stellen, er de verzekering aan toevoegende, dat het bestuur tot op den huidigen dag neg geen berouw gehad heeft van zijn in dezen genomen initia tief en aan de algemeeene vergadering- gedaan voorstel. Yam het teeltplan-1929 rest ons nog me de te deelen, dat Onmiddellijk na de oplevering van de serre's den jongen druivenboompjes de voor hen bestemde plaatsen beschikbaar gesteld konden wor- I den. Hoewel de temperatuur in de kas sen gedurende den heet en nazomer meer malen eenige graden te hoog was, groei den de ionge boompjes in doorsnede best, vele maakten zelfs een prachtig sclict. Het was daarom voer het bestuur een verblijdend verschijnsel, omdat daarmede het afdoende bewijs is geleverd, dat de kwaliteit van cleh grond voor deze zoo gewilde teelt geschikt is, zoodat, in dien zich geen ongewone omstandigheden voordoen, in 1933 de eerste trossen drui ven geplukt zullen worden. Maar vóórdat de oogsttijd van deze heerlijke vrucht aangebroken is, krijgen de cursisten nog drie of vier keer de ge legenheid om zich in het snoeien van deze planten profetisch té oefenen, even als ze, beginnende in 1931, in dat oip- zicht- in staat gesteld zullen worden, cm zich die kennis en wetenschap ei gen te maken, welke noo-dig zijn om later zelf met succes een boomgaard te kunnen aanleggen en onderhouden. Voor dat doel zullen, rekening houdende met de gr, nclsoort, in den herfst verschillen- de soorten eerste kwaliteit hoornen wor den geplant, waarvan indien de financiën het toelaten, eenige leiboomen. Hoe geheel anders 't bedrijf er nu reeds voorstaat dan in liet begin van 192-9, moge blijken uit, het volgende. Met de uitvoering van het teeltplan 1929 kon eerst en dan nog onder mjnder gunstige omstandigheid, in de maand April een aanvan werden gemaakt. Plet teeltplan J.930 werd opgemaakt in October 1.1. en gecorrigeerd en gewijzigd door den rijkstuinbouwconsulent en de commissie van advies, bestaande uit vijf deskun digen. Nog diezelfde maand is een be gin gemaakt met de uitwerking van dat plan. Het spreekt vanzelf, dat de werkzaam heden te dien opzichte zich toen vrijwel uitsluitend bepaalden tof de glascultures. Daarvoor werden buiten het plantenma- teriaal 350 platramen gelegd en inge zaaid. De daaronder gekweekte peen, bloemkool en sla heeft het uitstekend gemaakt. Van die gekweekte bloemkool- en slaplanten zijn er resp. 1300 en 9000 overgebracht naar het warenhuis, welke, evenals die in de eerste druivenkas/een zeer need aanzien hebben. Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. toen bij Ga,urne herkende. 't Hielp- niets, of men hem ondervroeg, •op elke vraag antwoordde hij Remain Goux heeft uit liefdeswan- hcop een zelfmoord begaan. Niets anders kon men uit hem krijgen. Teen de Commissaris de woning van Bertignclies verliet, nam Gaume Lau rens ter zijde. Hoe komt 't, dat Romain Goux in vrijheid gesteld is? vroeg Laurens hem. Gij kunt 't mij verklaren, Gaume en gij zij fc de e-enigste wellicht. Ja, want die man had 't mij: te dan ken, dat men hem niet langer in ar rest hield. Waarom? Om zich op Eertignolles te wreken. Hoe verklaart giji zijn dood? Zij verrast mij, dat meet! ik u be kennen. Als ik 't lijk in de kamer van mijnheer Eertignolles gevonden had, zou ik den ken: Mijnheer Eertignolles heeft Romain- Gcux vermoord; maar in de kamer zij ner dochter is dat een ander geval. En tcch kan ik niet gelooven, dat, die1 jon gen een zelfmoord begaan beeft. Wat denkt ge nn te deen? Wat ik totl nog toe gedaan hebwach ten. Romain Goux is dood; de waarheid •zal n>oit aan 't licht komen. Ge vergeet, dat Romain mijl alles me degedeeld heeft.... en dat zijn dood een bewijs is, dat hij niet gelogen heeft. Ha, Mijn vriend, dat alles is dus uw werk. Ja, ik ontken 't niet, zeide Gaume droevig, maar denk eens aan mijn wei felen. Ik was reeds besloten, mij1 met deze zaak niet meer te bemoeien... Ik ben er echter mede voortgegaan, omdat ik, niet- e druivenkassen zullen reeds in Janu ari' met spinazie werden ingezaaid. Als e winter 'niet al te streng optreedt, kan in normale omstandigheden ver wacht worden, dat de spinazie eind Maart, de sla, in cle druivenkassen z.g'. vellen begin April, cle sla kreppen 'eind April en begin Mei en cle bloemkool eind Mei gereed komen. tegenstaande alles, de schuldigen straf fen. wilde, zonder de ongelukken te vree zen, die een dergelijke bestraffing na zich konden sleepen.... Nu is 't te laat cm terug te gaan. Maar wie za,l bewijzen, dat Eertignol les schuldig is? Dat weet ik niet. En» als dat bewijs niet gegeven kan worden Dat bewijs zult ge weldra hebben. Van wien? Hebt ge Eertignolles zoo even gezien? Zeker. Hiji is onherkenbaar. Hij is zwak als een kind voor 't ongeluk, dat zijn doch ter bedreigt.... Ja, en? Hiji zal bekennen. Wees maar geduldig. En Jenny? Beklaagt ge haar? Yan gans citer harte. Dat had ik u ook voorspeld. Ge moeist tussohen haar en Marie-Rose kiezen. Bei den zijh. onschuldig. Een van haar moest 't slachtoffer worden, 't Ongeluk is ge beurd, en onherstelbaar. Ge ziit wreed, Gaume. Neen, mijn vriend. En Gaume keerde zich om en zeide eenige minuten niets. Zijn hoofd hing •cp zijn borst. Laurens vatte zijn handen. Gaume hief zijh opgen op. Ze stonden, vel tranen. Gaume. Wat is er? Niets.... of weinig. Maar wat dan Wilt ge volstrekt! alles weten? Ben ik uw vriend niet Welnu, Weet dan allesik had haar lief. De voorspellingen van den geneesheer Na deze voor-cultures worden in de kassen snij boon en gepoot en in bet wa renhuis tomaten geplant. Medio Febru ari wordt de nieuwe kweekkas in ge bruik genomen voor het kweeken van tomaten- en komkommerpla-nten. Voorts zullen, van nu af aan, alle be- noodigde planten en zaden zooveel moi- g el ijk, mede ten voorbeeld en ter ver krijging van meerdere financieele vo-or- deelen, door ons zelf gekweekt wórden. We hepen hiermede aangetoond te heb ben, dat onze leerschool in 1930, in tegenstelling met 1929, reeds voor een belangrijk gedeelte in het volle bedrijf staat genomen te worden, den tuinder en cursisten tot een -goed vo-orbeeld kan zijn en een weldadigen invloed kan hebben op de verdere ontwikkeling, bloei en wel vaart van het tuinbouwbedrijf, dat in •deze richting behoefte heeft aan een in- lichtings- en voorlichtingsdienst. Wiji willen onze beschouwingen eindigen met de niet onbelangrijke mededeeling, dat vooral het tuinbouwbedrijf in het Land van Heusden en Altena, zich ziender- cogen uitbreidt, getuige de 1400 aange schafte platglazens' en de bouw van twee druivenkassen, terwijl te Gorinchem een groote plantenkas en een druivenserrei zullen verrijzen. Wanneer de aankomende tuinders maar zoo verstandig zijn, om, alvorens zelfstan dig op te treden, zich door grondige theo retische en pxactische opleiding het vak eigen te maken, de kweekers zich tot één groot lichaam met een gereglemen teerde saamhorigheid waten te vereenigén teneinde elkanders belangen onderling te behartigen en de bedrijven geleidelijk uit te breiden, dan gaan zij, die het tuinbouw- en fruitteeltbedrijf in deze streken be oefenen. bij normale omstandigheden, in navolging van hun beroepsgenooten in het Westland en op de Zeeuwse he ei landen, een gcede toekomst tegemoet, mé de tot zegen en verheffing van al de bij: onze beweging betrokken gemeenten. die Jenny behandelde, kwamen weldra uit., Nauwelijks was bare flauwte geweken, of ziji kreeg ijlende koorsen. Zij-' was geheel buiten kennis, zij ijlde onophoudelijk over 't geen zij in de laat ste c ogenblikken doorleefd had. Eertignolles duldde niet, dat, er iemand anders buiten hem bij Jenny waakte. Dag en nacht; za,t hij- bij haar bed, doo- delijk ongerust, en bespiedde de- minste beweging, 't geringste gefluister der lip pen. 't Moet echter gezegd worden, dat hij nu noch uit vrees, noch uit egoïsme handelde. Aan zich zelf dacht hij niet, slechts aan haar. Hij- dacht er volstrekt niet aan, dat de verschrikkelijke mededeelingen, dié zij ontvangen had, en in haar ijlen her haalde, door den een of ander v-erno:- men konden worden. Over die onschuldige kinderlippen kwa men onophoudelijk de woorden van moor denaar en dief, van dochter van een moordenaar en van een dief. 't Was hem onverschillig, of men 't hoorde of niet. Hiji dacht er zelfs niet aan of men die wie-orden hoorde en ze verspreiden ken. Slechts aan Jenny dacht hij. De crisis duurde lang. Geruimen tijd. wanhoopte men. Eindelijk herstelde 't arme kind, doch slechts- om nog grooter verdriet te on dervinden. De herstelling ging langzaam voor waarts. Alle voorzorgsmaatregelen moesten ge nome a worden, opdat zij niet zou in storten. Laurens die in de eerste dagen Bertig- Or- nc-lles niet verlaten had, was naar Noj- gent teruggekeerd. De berinnering aan de innige liefdé van Jenny was hem een verwijlt. Daar! Gaume 't voorspeld bad.... verwachtte lrij1 nog een drama.... Doch welk? Hiji wist weliswaar, waar Marie-Rosa' zie b sc'hnil hield, 'doch hij- had zich,1 voorgenomen, haar niet te bezoeken, vóór dat hiji de vrijheid geheel teruggekregen had. Door zijn woord, -dat hij Berlignolles gegeven had, was hij. gebonden aan hem.; Eveneens was hiji aan hem gebioindenJ dcor de toestemming, die hij zijn biroie- der gegeven had. Als de geheele intrigue van Eertignol les verbreken was, dan eerst zou Lau rens weer aan zijn l-entefeetje toiebéhoorénj dat met zooveel moed haar liefde, haar- idrcomen, haar- rechten opgeofferd had,' voor de eer en 't fortuin eeasr families die haar verstopten had; met! hoeveel zo;ui hiji tot haar terugkeeren Door haar slechts kon hiji gélukkig Wjojr- den, door haar slechts de pijnlijke herin nering aan Marie-Rosa uitgewischt wpp- den. Bovendien was er eenige hoopi in (diei treurige gemoederen te Nogent gekomen,; als een zonnestraal, die de opeengepakte nevelen doorboekt. Twee goede berichten kwamen op den zelfden dag te Nogent aan. In 't begin der roman habben wirjl ge sproken oiver 'fc plan van een huwélijk tusscben. Gilberte en een jong axlvocaat;- Renaud genaamd. Tengevolge van dat huwelijksplan was Marie-Rcsa te Nogent gekomen om de plaats van Gilberte in te nemen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1