Tweede Blad No. 4985 Woensdag 15 Januari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parijsche Modebrieven. Plaatselijk Meuws Ingezonden Land- en Tuinbouwwereld FOSTER'S MAAGPILLEN BEHOORENDE BIJ HET ONS VISITE-TOILET. Behalve de chique, elegante toiletten die speciaal voor den scbouwbnrg, feesten en partijen zyn bedoeld, hebben we ook nog de zoogenaamde «gekleede japonc. Deze gebroiken we voor verjaardagsavondjes, thee middagjes, enfin voor alle gelegenheden waar- by geen >grande toilette* verplichtend is. Over het algemeen komt het gelegen heidsjaponnetje by het meerendeel der dames het meest van pas. Velen houden er zelfs niets anders op na dan een of twee japon nen van dit genre en laten de gala-toilet ten over aan de vrouwen der mondaine kringen, waar een dergelijke kleedirg meer op z'n plaats is. Bij de aanschaffing van een visite-jappon- netje beeft men de keuze uit tal van stofien Men kan 't even goed van laken nemen als van het fijnste fluweel van eenvoudige ciêpe de chine of van 't veel duurdere crej satin. Uw keuze zal niet in de eerste plaats van uw smaak of den inhoud vau uw beurs afhangen, maar vooral van de omstandigheden waarin gij verkeert Het is in Parijs het eerste en hoogste gebod voor 'n vrouw met goeden smaak, dat ze zich aan de omstandigheden aan past Wordt er in uw kring niet veel toilet gemaakt, kies dan vooral niet zoo'n chique japon dat ge alle aanwezenden overstemt. Kunnen uw vriendinnen 't minder goed dan gijzelf, wees dan zoo fjjn, niet zulke kostbare stoffen te kiezen dat de andere bij u afsteken. Kom vooral in eenvoudige omgeving nooit in een rijke kleeding. Dat zou een groot gebrek aan tact verraden Alle omstandigheden in aanmerking ge nomen dus, heeft men verder de keuze uit tal van zyden stoffen, uit fluweel in de meest denkbare variaties, zijder, mous seline en eigenlijk alle moiia stoffen die niet te schitterend en te kostbaar aandoen om ze tot gebruik voor galatoiletten te stempelen. Iets nieuws op dit gebied is moiré zijde die tot nu toe nooit voor visite-japonnen genomen werd. Ze wordt echter alleen in het zwart gebruikt. Zwart blijft hier trouwens altijd een geliefde kleur. En daarom ziet men ook de meest verschilen de zyden stoffen in het zwart, terwyl ver der ook flesschegroen en marineblauw tot de veelgekozen tinten behooren. ometrische figuren verdeeld. Na is 't een feit dat mits op de juiste wijze gedaan, een dergeljjke stofverdeeling zeer kaD bij dragen tot het bevorderen van de slanke liju. Minder slank maken horizontaal aan gebrachte fijne plooitjes, terwyl men voor de breede opnaaisels die sommige japon nen sieren, wel een hyperslank en tenger figuurtje mag hebben. Vele japonnen heb ben een smal ceintuurtje op taillehoogte, met een mooie gesp of sierspeld gesloten. Alleen de princessejapon die door z'n snit even getailleerd is, houdt er geen ceintuur op na. De dames die veel houden van licht en kant aan den hals kunnen tevreden zijn. Ze mogen op deze japonnetje naar har telust gebiuik maken van groote bertha- kragen, jabots, en verschillend gevormde witte halsgarneeringen. Een enkel juweel, niet te opvallend en niet te kostbaar, wordt op deze mooie namiddag-toilletten toege laten. WILHELMINE. Men iet er echter speciaal op, dat de stoffen fijn en soepel zijn. Want hoewel de japonnen tegenwoordig wijder en rui mer zijn dan vroeger, mogen ze het figuur toch niet breed en plomp maken. Welis waar hebben de visitejaponneD niet dien overvloed van slippen en volants en waai erende banen als de partij-toiletten, maar toch worden ze met veel ruimte gemaakt, terwijl losse banen en volants er een groo te rol in spelen. Het lyfje is meestal tamelijk aangeslo ten. Ook om de heupen ligt de stof aan en daaronder pas komt de groote dikwijls onregelmatig aangebrachte ruimte. Zoo wel blouse als heupstuk zijn dikwyls zeer bewerkt. Het lykt wel of men er een eer in stelt om de stof niet aan één stuk te laten, maar uit tal van kleine deeltjes te zamen te stellen, zooals men vroeger zou gedaan hebben als men niet genoeg had. Soms wordt de stof in driehoekeD, een ander maal in vierhoeken of andere ge Door den stoomtrawler ïZaanstroom* 4 Ym 197 is te IJmuiden binnengesleept het Zweedsche s.s. »Johann Sanne*, dat bij vliegenden storm nabij het Hornsrif het roer verloor. Het schip is naar Amsterdam gebracht. is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid, f 0.65 p. flacon. 7 gotm too soedf CAPELLE. DRUNEN. 's GRAVENMOER. MOUDRICHEM. Bij gehouden aanbesteding van het gewoon jaarlijksch onderhoud aan gecneen- tegebouwen enz. over 1930 werd een en ander gegund als volgt Levering van grintA. van Horssen voor f 2.28 per M3. Vervoer van grint3e perceel G Ver hoeven voor 46 cent4e tot en met 7e perceel W. Colijn voor resp. 8498 149 en 159 cent. Metselwerk Perceel 8 Ph. Struik voor f 974 50 perceel 9 P. van Strateh voor t 255.25. TimmerwerkPerceel 10 D. G. de Graaff voor f 290.—perceel 11 idem voor f 71. Schilderswerkperceel 12 J. P. Gaij voor f 92.perceel 13 J. Roomer Zood voor f 36.50. a. te 's Hertogenbosch op Woensdag 12 Febr., vm. 9 uur, voor het type trekpaard. b. te Zevenbergen op Woensdag 12 Febr. nm 2y4 uur, voor het type trekpaard. c. te Waalwijk op Woensdag 12 FebG no\ iy3 uur, voor het type tuigpaard. De gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1930 voor Noordbrabant zullen worden gehouden Mijnheer de Redacteur! Jfieawsblad geheel niet kwaad staat. Het is voor al af te raden met stamrozen, seringen, azalea mollis of andere speciale bloem planten iets te beginnen daar liet tot niets dan teleurstellingen kan leiden. Wil men toch iets kleurigs, dan neme men eenige Jtibessoortcn f Symphtriearpus. Ook met Phlox Eciairent kan men wer kelijk succes hebben. Als muurbedekking kan men tegen de noordheining of muur een morel plaatsen, die met zijn frisch roede vruchten een zeer aardige achter grond geeft. Voor de andere zijden kan inen dan Kamperfoelie of klimop ne men. Heeft men zijn keus naar genoegen gemaakt, wat, indien men werkelijk lust in zijn tuintje heeft, ©n niet alles aan vreemde landen wil overlaten dikwijls heel wat hoofdbrekens kost, dan kunnen de werkzaamheden een aanvang nemen. Men zorgt eerst voor voldoende afwa tering door diep spitten, de grond met puin en steenen of ook door takken er onder in te brengen. De bemesting, het tweede punt op het programma., ge schiedt natuurlijk in hoofdzaak door hulp- EEN TUINTJE ZONDER ZON. Hierover komt in „Onze Tuinen" een artikeltje voor, waaruit we gaarne heb belangwekkendste overnemen. Gemis aan zküb in een tuintje is zeker wel heb bezwarenste, da.t men zich kan indenken. En wanneer de huisheer verzekert, dat men „geen la.st van de zon" heeft en 's zomers „heerlijk schaduw" genieten kan, dan is 't te begrijpen, da,b een liefhebber van bloemen en planten, een gevoel van vrees niet van zich af kan zetten, in 't vooruitzicht, dat ondanks de daaraan bestede zorgen en moeiten het tuintje toch niet de verwachte vol doening geeft. Al mag dan het tuintje er frisch en verzorgd uitzien, de heerlijke geur en de heldere kleur der bloemén outbreekt. 't Is dan ook geen gemakkelijke taak een beplanting te vinden voer zoo'n tuin tje geschikt, waarmee rekening gehouden is met de oppervlakte grondsoort en last not least z'n buurman. Want men wil over 't algemeen graag een paar boernen in zijn tuin, in elk geval eenige groote struiken en dan heeft men moeite van buurman's grond af te blijven. Het gencftl van bloemen moet men in hoofdzaak ont beren en men is dns verplicht zijn troost te zoeken in het groen. Vooral coniferen en grcenblijvende heesters zijn hier op plaats, zij geven het geheel een frisch aanzien en zijn merendeels niet veél- eischend, wat den grond 'betreft. Zoo b.v. de gewone hulst, aucuta, Coroneaster, Skimmia, japoniea en Juniperres zijn ^struiken, die men met succes kan plaat sen. Met eenige vollegrondsvarens, wat sneeuwklokjes, erocussen en andere lie ve voerjaarsplanten tusschen en voor de struiken verspreid en omlijst door een frissche grasrand kan men werkelijk een mooi tuintje krijgen. Het geeft het ge heel een ernstig tintje, wat echter in 't mest, daar stalmest meestal in de stad niet te krijgen is. Men strooide in 't najaar was superfosfaat en patent kali en in 't voorjaar de bekende Chilisal- peter. mische gedeeelte is het duo Damme uit Prinsenhage uitgenoodigd, dat bereids de ze uitnoodiging heeft aangenomen. Blijkens het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim in de ge meente Sprang-Capelle heeft deze com missie gedurende het vorige jaar 15 maal vergaderd ter behandeling van 113 ge vallen van ongeoorloofd schoolverzuim. Van de 47 verzorgers, die ter verantwoor ding waren opgeroepen, waren slechts 25 verschenen. De afd. Sprang-Capelle van den Chr. Besturenbond houdt a.s. Dinsdag 21 Jan. des avondsi half acht in ,het bendsgebouw te Sprang een openbare ver gadering, waarop als spreker zal optre den deheer J. S. Ruppert Jzn., penn. van het Chr. Nat. Vakverbond uit Utrecht met'het onderwerp „De Ziektewet". Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier, heeft besloten einde de zer maand een uitvoering te geven voor leden en geintroduceerden in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. Voor het- ko- 10 Jan. Goudreinetten extra 16— 18 cent; idem le srt. 11—16 cent; idem 2e srt.. 8—10 centidem 3e srt, 2—G cent; Present of England 10—15 cent; Bellefleurs 7—IOV2 cent; idem 2e srt, 2 6 cent; Ossekoppen 7—10 cent; idem 2e srt. 4—6 cent; Reine d'Or 3—6 cent; Bipi- peling 7—11 cent; Blanke Reinet 3—8V2 cent ;Ccurt Rendu 4—7 centRabouwen 5—6 centEisdener Klumpkes 3—5 cent, Zcete campagne 6—9 cent; idem 2e srt." 2—3 cent,idem bellefleurs 3—5 cent idem huismans 4—6 centidem veentjes 2—4 centHandperen 20—30 centCom- 1 esse de Paris 26—30 cent; Br ederede 10— 14i/c, cent; idem 2e srt. 6—9 cent; Klei- peren 7—11 cent; Pcndsperen 6—8 cent; Ijsbonten 4—9 cent; Spruiten 16—24 cent; idem 2e srt. 8—16 cent; Witlof 16—19 cent; Kroten 2—3V2 cent; Juin 2—6Vs cent; .Sjalotten 4—14 centWorte len 1—2 cent; Knolraap V2—1 centSchor- seneeren 10—17 cent; Spinazie 14—16 cent; Breekpeen 6—8 cent per k.g.; Roo- dekcol 3—11 cent; Wittekool 2—4 cent; Sav.rjekool i/2—5 cent; Boerenkool 1—2 centSelderie 7 cent per stukKnol- selderie 2—17 cent; Snij selderie IV2—3 cent; Kroten 2—3 cent; Prei i/216 cent per bos. Aunvoer 18.400 k.g. fruit. Op Woensdag 8 dezer, hield de tuin- en landbouwvereeniging in het café van den heer G. Snels aan den Vaaxtweg alhier, een algemeene ledenvergadering. De pkemst daartoe was tamelijk. Nadat deer den voorzitter, den heer A. B- rstlap, mededeeling was gedaan van de ingekomen stukken en n: tulen in or de waren bevonden, had een zeer ge animeerde bespreking plaats ever dc be strijding van de Zijderups, die een ware verwoesting gaat aanbrengen onder de fruitbccmen en de andere boomen in 't algemeen. Na eenige besprekingen werd beslc- ten bij het gemeentebestuur terplaatse er op' aan tje dringen circulaires te la ten drukken ten koste van de gemeente en deze te laten verspreiden bij de tuin- en landbouwers terplaatse. Deze circulaires zouden ;.m. moeten inhouden de maatregelen, die eventueel gene men kunnen worden ter verdelging van de zijderups in de planten alwaar men ze liever niet aantreft. MeJewerking daartoe zal worden ver leend door den ponologisehen dienst en den beer Onrust, eerste ambtenaar van den lantenziektenkundigen Dienst te Ou denbosch. Van de gelegenheid voor bestelling van kunstmeststoffen werd een ruim gebruik gemaakt. Aangezien van de rondvraag door nie mand gebruik wordt gemaakt, sluit de voorzitter deze vergadering en danktt al le aanwezigen voor hun trouwe opkomst. Het Dongensr he mannenkoor „Wil- helmina" geeft Dinsdagavond eene uitvoe ring in het café van den heer M. J. de Geus. alhier. Veer de jaarlijksche verpachting der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk be stond veel animo. De plaatsen zijn daar om ook veel duurder verpacht dan an dere jaren. Gedurende de maand December wer- den alhier voer de vleesehkeuringsdienst i aangegeven 11 runderen, 17 varkens en 2 kalveren. WIJK. Bij de gehouden stemming zijn al hier ut kerkvoogd en ouderling bij de Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren A. de Kok en li. v. Wijk. Beiden hebben deze benoeming aangenomen. HENGSTENKEÜRINGEN. Nu het oude jaar 1929 voorbij is, wilt U ons wel een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad afstaan,, omdat wij1 zoo gaar ne cveral willen laten weten, hoe dank baar wij zijn voor wat de Zendingsweek 1929 heeft opgebracht,. Wie had dit, in fiien tijd van finaneieele malaise^ ge dacht? Wijl zijn beschaamd door de trouwe hulp en liefde van zooveel predikanten, evangelisten, onderwijskrachten, particu lieren, die zich voor het Zendingswerk; in deze actie gegeven hebben. Zie, Hoog geachte Redactie, dat geeft moed om verder te gaan en ook in 1930 in dezo eerste maand reeds te mogen rekenen op aller medewerking en steun. De arbeid' staat niet stil, dezelfde behoeften blij ven, ja vermeerderen. De sameinwefkéndó Zendings-Ccrporaties rekenen dan ook vo]| vertrc uwen op alle zendingsvrienden, die haar werk steunen. En allen, die helpen,] zullen ervaren de waarheid van het ge zegde Anderen gelukkig maken is zelf gelukkig zijn. U Jankend voor de verleende plaats ruimte, Namens de Hoofdbesturen der Samenwerkende Zendings-Corporaties B. J. C. Rijnders, Zend ingsdirectoft, Oegstgeest, Jan. 1930. Slotvergadering gehouden te Woudri- chem, cp Dinsdag 7 Jan. 1930 in café „Wilhelm" van de Land- en Tuinbouwtentoonstelling annex mu ziek- en zangconcours, gehouden op 17, 18 en 19 September 1929. Wegens de zeer uitgebreide werkzaam heden van de fimantieeleer mmissie der Tentoonstelling kon eerst lieden de slojtr vergadering, waarop alle komité's en koin- misbte's waren uitgenoodigd, gehouden werden. De Voorzitter, de heer P. van Krie ken, pent te 8 uur de vergadering metj een k0 rt welkom, en geeft het, woord aan de heer Spiering, alg. sekretaris vooaj het uitbrengen van zijn verslag. De heer Spiering mem oreert hoe heti plan ontstond ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Land- en Tuin- bcuwver. „Altena" een tentoonstelling te organiseren. Om advies wendde hij zich tct de heer Bronkliorst, hoofd der Chr, Lagere Landbouwschool te Andel, tot de heer Huijser, landbouw onderwijzer te Woudrichem en tot de heer C. G. de Jong te Almkerk, sekretaris der Brab. Mij. van Landbouw. Deze he rep' sympatiseerden zeer met het plan en Pa- loofden hun volle medewerking. Gewez©Dj werd tevens op de enorme massa werfi die aan een dergelike organisatie is ver- blenden. Waar tevens de muziekvereen. „Woudricbems Fanfarecorps" tegelijker tijd ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een concours wilde houden, w©rd tesloten dit tegelijkertijd te doen, en al zo lief en leed samen te delen. Komité's! werden opgericht en de praktiese ar beid begen. De heer J. van Herwijnen te 's-Gra- venhage aanvaardde als jud -Woudr ichem- ■mer het beschermheerschap. Burgemee ster van der Lely werd benoemd tot] Eere-voorzitter van het, ere-komité, waar, in de meeste vooraanstaande personen uitj het Land van Heusden en Altena zit ting namen. Men was doordrongen van het grote algemeene belang dat ag-nt een Tentoonstelling in deze streek ver bonden was. Immers ieder wist dat het| met de landbouw niet zo rooskleurig ging, de laatste jaren. Dat er nieuwe perspekrieven geopend moesten worden in onze landstreek, die een overkompleet heeft aan arbeidskrachten en waardoor; velen gedwongen worden elders werk te zoeken. Men had goed gezien, toen men bedacht, dat de mensen aauschouwelik meest worden voorgesteld welk tekort er hier heerscht op het gebied van be- sproeieng en bemesting, en hoe daarin verbetering kon en moest komen, wilde! men er in bijdragen de landstreek voor; verdere teruggang te behoeden. Men ging aan het werk. En hard is er gewerkt, doch met plezier. We willen en kunnen hier niet alle namen noe men van de velen die zich verdienstelijk gemaakt hebben, doch een warm woord! van dank aan de heer Brcnkhorst te An del voor zijn vele adviezen en voor heti praktiese werk dat hij; deed, en vaq harte deed, mag hier niet achterwege blijven. Ik heb me wel eens afgevraagd, als ik voor de zoveelste keer bij de bel van mijnheer Bronkhorst zijn huis stond, ,of ik er wel toe over mocht gaan weer een uur van zijn druk bezette tijd in be slag te nemen. En altijd werd hij' be reid gevonden, en voorzien van nieuwe adressen om te bezoeken ging ik weer weg, vooruitgegaan door talloze brieven ter intreduktie. Uw doeltreffende hulp blijkt in dankbare herinnering. Ware hij niet door ziekte verhinderd geweest aldus verder het verslag van de heer Spiering in de voorste gele deren had ongetwijfeld de heer Huijser ge staan. Voor zijn grote morele steun on zen welgemeenden dank. Dank ook aan allen die het gantie- fends tekenden, aan de heren Huizengai en van Gogh, land- en tuinbouwkonsu-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5