Dit tuinier bestaat uit 2 bladen. DE LENTEFEE uiduitslag Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4987. Woensdag 22 Januari 1930. Binnenland FEUILLETON Und van altenA lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. JULES MARY. Dit blad varschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. KIND DOOR KOKENDE THEE VERERAND. Het anderhalfjarig zoontje van Ir. P> Zuiderduin te Zwolle trok spelende den theeketel van de tafel, waardoor het den heeten inhoud over het lichaampje kreeg. Eenigen tjjd later is het kind aan de be komen verwondingen overleden. UIT EEN AUTOBUS GEVALLEN. De 18'jarige Marie D. uit de Belgische grensgemeente Bree, werkzaam op de Philipsfabrieken te Eindhoven, is Zaterdag morgen onderweg uit een autobus gevallen en zoodanig verwond, dat ze op slag dood was. BENDE AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. De Antwerpsche politie heeft een zes* tal personen gearresteerd, die zich bezig hielden met het stelen van auto's. Onder de gearresteerden zjjn vier Nederlanders, een zekere Van L. en Van der M. en twee chauffeurs uit Chaam, n.l. K. en v. H. De laatstgenoemden moesten zich belasten met het overbrengen der gestolen auto's naar Nederland. DE ONTPLOFFING TE GRONINGEN. In het Eemskanaal onder de gemeente Farmsum bij de spoorbrug der Noord-Ooster Locaalspoor is een gedeelte van een vrouwen lak gevonden. Hoewel het lijk ongekleed was en het niet meer te herkennen bleek, neemt men aan, dat het lyk van vrouw Jasper is, die by de ontploffing op een sleepboot aan de Bontebrug te Groningen, is omgekomen. Zooals men weet, heeft men naar haar en haar dochtertje dagenlang, zonder resul taat gedregd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond had te Oosterbeek een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 50- jarige werkman Stoks uit Arnhem reed met een handwagen op den Utrechtschen Straatweg in de richting Oosterbeek. Hy hield rechts van den weg. Vermoedelijk dacht hy, dat de tram in aantocht was, hy week naar links uit, met het noodlottig gevolg, dat hy door een vrachtauto van Van Gend en Loos werd aangereden. De ongelukkige werd over den weg gesleurd en was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. DOOR 106 DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN IN DECEMBER 1929. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand December 1929 bedroeg 46.9 mil- lioen of 3.74 millioen meer dan het vorig jaar December. De opbrengst over het geheele jaar 1929 bedroeg 511.2 millioen of 19.8 millioen meer dan het vorig jaar. LIMBURGSCHE MIJNEN. De Limburgsche mynen produceerden ge durende het afgeloopen jaar 11.612.702 ton steenkolen. Io 1928 was de productie 10.920.004 ton. OVERLEDEN. De arbeider Reurs, die by het hoornen rooien te Purmerend door een vallenden tak getroffen werd, is aan de gevolgen van een hersenschudding overladen. DE MOORD BIJ~vÖORBURG. De directie van de xHaagsche Courante heeft f 500.uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot de arrestatie van de moordenaars van den Voorburgschen manufacturer Van der Drift, die, zooals men weet, iu den avond van 10 Januari iu Stompwyk werd doodgeschoten. SPOORLOOS VERDWENEN. Vrjjdag is een arbeider en tevens bank- looper van de N. V. J. Elias Stoom linnen - fabrieken te Stryp by Eindhoven, die een bedrag van f 5000 voor de uitbetaling van loon op een bank te Eindhoven in klein geld moest inwisselen, niet teruggekeerd en spoorloos verdwenen. De politie zoekt den man, die reeds eenige jaren dit werk heeft verricht. MISS HOLLAND~1930. Mej. Emmy Kuster uit Den Haag is Zaterdagmiddag by den schoonheidswed- stryd te Amsterdam gekozen tot Miss Hol land. Mej. Kuster zal in de eerste dagen van Februari naar Parijs en de Rivièra vertrekken en daarna naar Buenos Ayres, om deel te nemen aan den wedstryd om het wereldschoonheidskampioenschap. Er was bij den wedstryd veel belang stelling van de zyde van persfotograven enz. TJALK GEZONKEN BIJ LEMMER. Op ongeveer 1 uur afstand van de haven van Lemmer is het schip gezonken van schipper S. Post van Urk. Het is een ijzeren tjalk, die met een moterschip in aanvaring was gekomen en lekkage had opgeloopen. De reddingboot van Lemmer was ter assistentie uitgevaren en Vrijdagmiddag om half twee teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat van het gezonken schip alleen nog de mast boven water uitstak. De schipper en zjjn vrouw die, zoover be kend, alleen aan boord wareD, zyn omge komen. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig TRAM-ONGELUK TE UTRECHT. Te Utrecht heeft in de Viestraat een ernstig tram-ongeval plaats gehad. Een bewoonster van de Stationsstraat, mevrouw Van A., bevond zich in de Viestraat, in gezelschap van twee harer dochtertjes, op weg naar Irene, ter bywoning van een godsdienst-samenkomst in dat gebouw. Haar beide dochtertjes, een meisje van omstreeks 5 en een meisje van ongeveer 6 jaar, liepen spelend achter de moeder aan on vermaakten zich, door in portieken van winkels zich te verstoppen, waar zij dan gevonden® moesten worden. Daar by geraakte het jongste meisje onder een tramwagen, waarbij haar beide voeten werden afgereden. Naar de klinieken overgebracht is de kleine daar overleden. MEUWSBL4 voor liet Land van Heasden en AltenejeLaggstraat en do Boimelerwaarit s—o- "i p Oi Ik heb een moord begaan. Zeg hen, wien gij gedood, hebt. Mijn medeplichtige.... Remain Goux.J Zeg hen, waarom gij hem gedood hebt. Ik heb hem gedood, omdat ik meende dat hij nog niets gezegd had... om hem te beletten, dat, liij' iets zou zeggen. Allen waren vol afschuw achteruit ge schoven. Bertigholles wachtte cp zijn knieën hun Ciordool af. En Jenny wier oogen schitterden, Jen- Ay, die steeds den blik van Laurens ontweek, vervolgde. Vader zeg hen, dat gij voor uw straf gereed zijt. Ik ben gereed. [Welkte die straf ook zij. Hoe smartelijk en onteerend die sitxa.f ook zij, niet omdat zij mij zullen straf fen, maar omdat gij' mijn dochter, mij straft. De stilte, die op dit antwoord volgde Iduurde ge-ruimen tijd. Bextign o-lles bleef op zijn knieën lig gen. Daarna, stond de blinde op,, steunende op den arm van Gilberte, en trad eenige schreden vooruit. Dit is mijin meening', zeide ze. Allen togen hun- hoofd. Michel en Laurens, mijn beide zooinis, tegen wie de haat van dezen man ge- o— Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. richt was, zij alleen kunnen de, .straf be palen, die hij, verdient. Dat is waar. Allen keurden 't goed. Toen stond Laurens, op: Jenny, zeide hij,. We zouden geen ver schrikkelijker straf kunnen bedenken, dan de straf, die giji uw vader opgelegd lia,d. Zij reikte haar vader de hand waarna deze langzaam opstond, 't Scheen, als of hij niet leefde, alsof hij droomde. Langzaam verlieten zij 't vertrek. Op, den drempel scheen 't, alsof zij aar zelde, of zijl zich neg eenmaal wilde keeren, om Laurens te vragen: Wat had ik je gedaan'? Maar zij bewaarde haar verwijt diep in 't hart en verliet 't huis zonder hem aan te zien, dien ziji nog steeds liefhad. VI. Geen woord werd er tusschen vader 'en dochter onderweg gesproken. Beiden traden hun huis binnen, zonder iets te, zeggen. Eemge dagen verliepen. Op zekeren dag kwam Bertign olies op zijn plan terug en vroeg aan Jenny: Ileb je er al over gedacht, mijn kind? Waarover vader? vroeg ze. Wat ik je verleden week gevraagd hebt Mijn plan wa.s immers om naar Amerika terug te keeren. Ik heb 't niet vergeten. Je hadt mij; verzocht eenige dagen te wachten. Die eenige dagen zijn voorbij'. Nu zal je wel geen reden meer hebben om hier te blijven. Heb je er over na gedacht Nog niet. Wat, hen je dan van plan, kindlief? Ik wil Frankrijk nog niet verlaten. Waarom niet? Later vader, nu nog niet. T iO— Maar waarom wil je wachten? Nog' eenige 'dagen.... En als ik mijl aan die zotte grillen niet, stoor? O vader, zeide ze, terwijl zij haar hoofd ophief je zendt den moed niet hebben, mij, tegen mijn wil mede te nemen. Er lag vastberadenheid in die kalme woorden. G-een macht ter wereld zou haar dwin gen om te vertrekken. Wat was haar geheimzinnig plan? Toen Bertignolles op; zekeren- dag uit was ging ook zij; uit. Op straat, riep zij een huurrijtuig aan en gelastte den koetsier haar naar -de Rue Beaubouy te brengen. Zij wist de liefdesavonturen van Lau rens en Mar ia,-Ro,sa, want zij had Gaume- ondervraagd en Ga,urne had alles gezegd. Zij, wist, wat er voorgevallen wa,s, hoe Marie zich had willen opofferen om -de familie te redden, die ten val gebracht was, hoe zdj! ver va,n Lauren-s- gevloden was. Door Gaume waren, zooals onze lezers wel begrepen zullen hebben, met onder- teekening van Laurens, de leden d,er fa milie de Soulaimes te No,gent opgeroepen. In -de Rue Beaubourg l'i-et men haar in een klein salon, waar Gaume eenige wie ken te voren Marie-Rosa de bekenten is harer liefde ontlokt' had, zij, had Marie- Rosa te spreken gevraagd. Onmiddellijk trad Marie binnen. Zij kon baar verbazing nauwelijks bedwingen toen zij! Jenny herkende en bleef aarzelend op den drem'pel staan Zij! wist nog niets van de ernstige gebeurtenissen, waarvan 't bezoek van Jenny een gevolg wras. Uit de bladen had zij slechts vernomen, dat op den morgen, da,t Jenny met Lau rens zou huwen, toen alles voor de ce remonie gereed was er een man kwam, die TEN DOODE MISHANDELD. Onaangenaamheden over een prikkel draadversperring. Een 66 jarige man het slachtoffer. Zondagnacht is de 66-jarige J. v. d. Ivieft te Walderveen door Luren zwaar mishandeld. Hij' is aan de gevolgen over leden. Omtrent den doodslag te Walderveen bij Banier kan nog worden gemeld, dat het slachtoffer, de 66-jarige J. Kieft, die reeds vaak met zijn buren onaangenaam heden over een prikkeldraadversperring heeft gehad, Zaterdagavond tegen half elf -door lawaai in zijn slaap werd1 ge wekt. Aanstonds ging de man naar bui ten, daar hij1 wel vermoedde, dat de om- wont nden hier bezig waren zijn afraste ring te vernielen. Slechts een oogenblik later ging ook de nog iets oudere vrouw naar buiten, die toen haar man reeds tegen den grond zag liggen. Hoewel blijkbaar zwaar gewond, ver telde de man nog aan zijn vrouw door zijn naaste buren Albert S. en Herma,- nus v. B., die van een bijl en van eem schop- waren voorzien, te zijn geslagen. Na vreeselijk lijden is de ongelukkige juist 24 uur later overleden. Genoemde S. en van B. zijn reeds ge arresteerd. Kieft heeft ook nog gezegd dat er behalve de daders, nog drie an dere personen aanwezig zijn geweest. O SNELTEEIN UIT DE RAILS GELOOPEN. Zaterdagmorgen zijn, even voorhij het station Bovenkarspel, de twee achter ste personenrijtuigen van den sneltrein, die om 10.38 uit Enkhuizen was ver trokken, waarschijnlijk door het te vlug omgooien van een wissel, uit de rails geloopen. Het eerste rijtuig van de twee ging gedeeltelijk door de spoorbrug heen, waardoor de brug vrijwel geheel werd vernield. De wagen werd er weer uit getrokken en circa vijftig meter over de biels gesleurd, waarna het rijtuig weer op de rails werd getrokken. De verbinding tusschen die rijtuigen brak vóór de brug a,f, waarna het laatste rijtuig gedeeltelijk overzij ging. In de twee rijtuigen bevonden zich ongeveer 60 passagiers. De machinist, die het on geval bemerkte, bracht den trein spoedig tot stilstand. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor Vergadering van den raad der gemeente RIJSWIJK, op Vrijdag 17 Jan. des v.m. 10.30 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Aanwezig de he-eren Smits, v. Garneren, v. Herpen, Lievaart, v. Mersbergen en v. Heukelom. Afwezig de heer WesteiTaken. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Lezing der notulen wordt aange- te-'i-1JÜUiMLA-L.j- '...J-—f. ■i'W. 't jonge meisje lief had en zich voor de voeten van Jenny doorstoken had. 't Jonge meisje was zóó ontroerd ge worden, dat zijl -ernstig ziek werd. Dat was alles. Een woerd van 't gesprek met Gaume was haar in de gedachten gebleven. Hc-udt slechts, moed. Mejuffrouw, begon Jenny op zachten toen herinnert ge u nog, hoe ik u op een onzer lessen-, als een vertrouwbare vriendin, naar den uitverkorene van uw hart vroeg. Ja, dat herinner ik mij. Mijn antwoorden, de nwe kwamen we derzij,asch zoo- met. elkaar overeen, dat wij er door getroffen w-er-den. Ja, antwoordde Marie en ik ontroer de er zelfs ze-er door, daar gij; mij' den naam noemdet van hem, dien gij; lief- laadt. Dat is zo-o-, Ik was, zoo gelukkig, lief te hebben.,.. Ik had nog hoop in de toe komst. Een ongeluk scheen mij niet mogelijk. Een ongeluk? Weet gïji niets Ik weet slechts, dit, mejuffrouw, dat Laurens u liefheeft, daar hij, u hiiwt en dat een ongelukkig toeval uw huwelijk slechte uitgesteld heeft. Helaas, Laurens bemint mij niet, mijn huwenjk gaat niet door Juffrouw. Ja, ik kan mij! uw vreugde voorstellen. O, ik ben u, daarom niet kwaad ge zind. Is dat niet natuurlijk? Laurens, heeft n lief, ik wilde u dit mededee- len omdat ik weet, Marie-, waarom gij u zoo- edelmoedig opgeofferd hebt. Zij wischtë een traan uit; haar oogen. Giji moet hem wel meer liefhebben dan ik, want ik zou nooit in zulk een op offering toegestemd hebben, daar ik hem -daarvoor niet genoeg bemin. houden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken De Voorzitter brengt opnieuw' aan de orde de verschillende brieven, adressen en rapporten betrekking hebbende op do cphetfing van de O. L. school en het person, aan deze school verbonden, welke adressen reeds in de vergadering van 25 September 1929 zijn voorgelezen. In de allereerste plaats wordt, voorge lezen het schrijven v. den Hoofd Inspec teur voor het L. O. naar aanleiding van een door den Inspecteur ingesteld onder zoek. Uit het onderhond da,fe de Inspec teur met Hoofd der school heeft gehad,- blijkt, dat naar de meening van den heer Visser het verzet tegen de op- heffing der openbare school, is- te wiji- ten aan de omstandigheid, dat. hij- niet als Hoofd aan de Christelijke school zou worden benoemd. Het gaaf bier du» niet over een principe verzet, men is niet tegen christelijk onderwijs, doch men zou het toejuichen als de heer Visser Hoofd der Openb. school werd benoemd tot Hoofd der te stichten bijzondere school. Er zullen thans een 20-tal kinderen over blijven voor de openbare school, terwijl er 73 naar de Christelijke school zullen over gaan. De Voorzitter haalt, eenige staal tjes aan, v. de Waarde die men moethech ten aan handteekeningen. Er zijn perso nen die toti 2 en 3 maal hunne hand- teek'ening herriepen en daarna weer plaat sten. Het Rijksschooltoezicht verklaar de in zijn rapport geen bezwaar tegen de opheffing' der openbare school te heb ben, indien de gelegenheid wordt gege ven aan die kinderen, wier ouders -dit verlangen, openbaar onderwijs te verschaf fen. Ged. St. schrijven dat zij zich vol komen kunnen vereenigen met het rap port van den Hoofd Inspecteur, want, al mag het waar zijn -dat A. Kant. zijn hand- teekening heeft herroepen er blijvén dan toch nog meer dan 12 leerlingen öVër waarvoor openbaar onderwijs wordt ver langd, zoodat het raadsbesluit, tot op heffing der openbare school niet ka.n worden goedgekeurd. Overdracht van de tegenwoordige O. school zal bij het. Col lege van Ged. St. geen bezwaar onder vinden mits lokalen beschikbaar worden' gesteld voor openbaar onderwijs voor diö kinderen, waarvoor dit verlangd wordt. Ged. St. stellen daarom voor het raadsbe sluit van 15 Juni j.l. waarbij' tot ophef fing werd besloten in te trekken. Le Voorzitter deelt mede, dat; B,. en W. deze zaak hebben overwogen -en hoe wel het College overtuigd is, dat gelet op, den geest in de gemeente, er géén; bezwaar tegen Christelijk onderwijs, be staat en niemand vijandig tegenover den' Godsdienst staaf, zijl, gezien de bezwaren die door sommige ingezetenen worden gemaakt te-gen de opheffing der open bare school, toch moeten voorstellen ge volg te geven aan het advies van Ged. St. Spr. wil er nog aan toevoegen, dat het belang der kinderen- beter gediend zou zijn geworden, als de ouders- die Ik zon daarvoor den m-o-ed niet gehad) hebben. Wijl hebben z-eker niet op dez-elfdé wijze liefen toch meende ik, lrem zoo, lief te hebben. Marie, hervatte zij' na een oogenblik) stilzw'ijgens zonder 't te weten was ik de oorzaak van uw verdriet. Ik deed u lïj- jden.... Ik kom n daarvoor vergiffenis smeeken. O, Jenny, Jenny, riep Marie-Rosa, uit', verheugd, dat zijl hem terugvond, dien zij, voor haar verloren waande -en vol mede lijden met dat arme kind. Hoe schoon, rijk, zacht en goed zij oók was, werd zij' toch niet door Laurens bemind. Gij1 hadt wel reden hem lief te heb ben. Marie, en hoe gelukkig zult .ge niet worden daar ge weldra zult huwen, want; nu belemmert niets uw geluk meer..... Marie, ik bevrijd u. O, nu begrijp ik' alles. Hoe dikwerf heb- ik dat geslo ten hart va,n hem willen doorgronden. Steeds was zijn geest afwezig, zeifis; als ik in zijn nabijheid wa,s. Ik bekende hem steedmijn liefde, doch hij.... zag: mijl met een gliinlach aan... En toen ik hem dwong, die woorden uit te spreken, waar voor ik mijn leven zou gegeven hebben,; toen weigerde hij, hij; zweeg, wendde, zijn hoofd af en verontschuldigde zich met allerlei antwoorden. Ja, ja,, ik begrijp alles, alles'.... Hiji beminde- mij! niet, hij beminde u.... Hijl huwde mij slechts1 omdat men hem dwong,- om zijne familie onverdiende schande tel besparen. Zijn oprechtheid belette hem mijl te bedriegen, door mij te zeggen,- da,t hij mij beminde. Mijn God. God. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1