Pil immer ftesiaat uil 2 maden Een Winternacht Und van altenA UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4989. Woensdag 29 Januari 1930, FEUILLETON Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Wrijf Uw pijnlijke spieren Dit blad wrschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nnr en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. Vergadering van den Raad der gemeen te HEUSDEN op Vrijdag 24 Jan. des n.m. 8 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig zijn alle leden, als de Voor zitter de vergadering opent. Voor de ze vergadering bestaat van de zijde van het publiek veel belangstelling. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. St. dat zij hunne beslissing inzake het genomen raads besluit tot vaststelling eener rooilijn op den hoek van de Wijkschestraat, verdagen. Bericht van den heer G. v. Everdin- gen, dat hij zijne benoeming tot Re gent der Godshuizen aanneemt. Idem van den heer H. Crijns, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aan neemt. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening, groot f12000.idem van het raadsbesluit tot aankoop eener mschiiving op het Grootboek N.W.S. nominaal groot f1200.Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aange nomen. Voor de leden wordt ter in zage gelegd, het verslag 1929 van den Vleeschkeuringsdienst, van den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling, van de Volkshuisvesting. Nog is ingekomen het besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1929. Rekeningen over 1928 en begrootingen voor 1930 van de Godshuizen. Deze zijn in on derzoek geweest bij een Commissie, bestaande uit de heeren de Mol, Rui- tinga ,en Schmiehausen. De heer Ruitinga brengt op verzoek van den Voorzitter namens deze Com missie rapport uit en zegt dat alles is nagezien en in orde is bevonden op- of aanmerkingen heeft de Commis sie niet, alleen is het haar opgeval len dat een 5-tal bevelschriften wel gekwiteerd zijn, doch niet gedateerd. De Voorzitter zegt, dat deze bemer king aan den Secretaris van het Col lege zal worden gerenvoyeerd. Het be treft evenwel waarschijnlijk, een vijf tal bevelschriften die niet in orde wa ren en overgemaakt zijn. Rekeningen en begrootingen worden hierop goed gekeurd. Vaststelling van de vergoeding be doeld in art. 101 der Lager onderwijs wet ten behoeve der bijzondere scholen c*ver 1928. Dit bedrag wordt vastgesteld op f5.11 per leerling, ingevolge de cij fers der gemeenterekening. Vaststelling van het voorschot op de sub. 4 bedoelde vergoeding over 1930. NAAR HET ENGELSCH. Wordt gesteld op f4 per leerling, zijn de SO pCt. van de vastgestelde ver goeding voor het jaar 1928. Verzoek van het Bestuur der R.-K. Bijzondere Jongensschool om beschik baarstelling van gelden voor de ver bouwing der school. In gevolge art. 72 der L. O. wet 1920 stellen B. en W. voor medewerking te verleenen tot den verbouw dezer school, welke verbou wing noodzakelijk is wegens toename der leerlingen en ook omdat de lokalen Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig en de speelplaats niet voldoen aan de in de wet gestelde eischen. De kosten voor deze verbouwing zijn nog niet bekend, omdat nog niet vaststaat of tot verbouwing of tot afbreking der bestaande school zal worden overgaan, om ze daar met gebruikmaking v. de beschikbare materialen geheel opnieuw op te bouwen. Met algemeene stem men wordt besloten de gevraagde me dewerking te verleenen. Verzoekschrift om ontheffing riool belasting 1929. Besloten wordt den hr. v. Everdingen voor een perceel in de Pelserstraat, de familie van Bokhoven voor een percel op den hoek van de Oudheusdenschepoort en Mej. v. Diem voor een perceel in de Breestraat, op hun verzoek ontheffing te verleenen van hun aanslag in de rioolbelasting, omdat deze perceelen in het afgeloo- pen jaar niet bewoond zijn geweest. Wijziging gemeentebegrooting 1929. Aangezien een paar posten niet toe reikend zijn gebleken, moet af en over schrijving plaats hebben. Deze kan ge schieden uit den post onvoorzien en een post van ontvangst, verhaal pen sioen bijdrage. Met algemeene stem men wordt tot de voorgestelde wijzi ging besloten. De Voorzitter deelt mede dat als nog een verzoekschrift is ingekomen v. eenige caféhouders uit de gemeente, een verzoekschrift, dat naar spr.' meent nogal eenige belangstelling heeft. Adressanten geven in hun schrijven te kennen, dat indertijd door hen is ver zocht, de kermis te stellen van He melvaartdag tot de daarop volgenden Zondag,, wat toen evenwel door den raad is veranderd van Zondag voor tot en met Hemelvaartdag omdat de kermis te Drunen, begon Zondag voor Pinksteren. Het bezwaar, dat voor bei de plaatsen aan deze tijdstippen was verbonden, is komen te vervallen,door dat de gemeenteraad van Drunen, heeft besloten de kermis aldaar te doen aan vangen op Pinksterzondag en te doen duren tot Zondag na Pinksteren. De vermakelijkheden, die de kermis te Heusden willen bezoeken, hebben dus voldoende gelegenheid hier af te bre ken en daar weer op te bouwen. Adres santen wijzen er verder op dat thans de Maandag, Dinsdag en Woensdag voor hen stille dagen zijn en zij toch de kosten voor muziek moeten moe ten maken, door het stellen om de kermis van Hemelvaartdag tot Zondag daarna valt er slechst de Vrijdag en Zaterdag, als stille dagen in terwijl de kermis bovendien één dag wordt be kort. Het adres is onderteekend door de caféhouders Doedijns, Verheij, Tim mermans, Leijten en v. Strien. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, welk voorstel zonder discussie wordt aangenomen. De ker mis begint dus in 't vervolg met He melvaartdag en duurt tot en met den daarop volgenden Zondag. B. en W. wordt machtiging ver leend tot het houden van de jaarlijk- sche verhuringen en verpachtingen. De Voorzitter kan naar aanleiding van een opmerking van het lid Stap meeaeeelen, dat B. en W. een kijk je zijn gaan nemen en naar het oor deel van het College werkelijk niet ongewenscht is op den hoek van „Vlamburg" een lantaarn te plaatsen. B. en W. wilden dit evenwel niet op eigen gezag doen, omdat de kosten nogal belangrijk zijn, deze zullen vol gens opgaaf van de P.N.E.M. f 193.95 bedragen. Er moet een heel eind ka bel gelegd worden vanuit het „Kik kerstraatje". De heer Ruitinga zegt, dat bij die aanlegplaats 3 lantaarns dicht bij el kaar staan, spr. vraagt of het nu niet zoo kan worden gevonden, dat er daar een minder komt en de derde wordt geplaatst op de aangegeven plaats. De Voorzitter is van oordeel, dat men de lantaarns aan de aanlegplaats noodig heeft en er men geen van kan missen. De heer Ruitinga is van oordeel, dat als de lampen flink hoog komen te hangen en er lampen met voldoende sterkte worden ingedraaid met 2 lan taarns wel kan worden volstaan. De heer de Haan is het hiermede eens, als lampen van voldoende licht sterkste worden gebruikt, acht spr. de door den heer Ruitinga aangegeven op lossing goed mogelijk, ook op den wal, dient een sterke lamp te worden ge nomen. Besloten wordt op het bedoel de punt een lantaarn te doen plaatsen, terwijl de verdere regeling aan B. en W. zal worden overgelaten. De heer Ruitinga vraagt hoe of het staat met de rooilijn op den hoek van de Wijkschestraat. De Voorzitter zegt, dit ook niet te weten, spr. heeft zoo even voorgele zen dat Ged. St. hunne beslissing hier- over hebben verdaagd. De eigenaar van i het pand, de heer Bouman, is nog j in onderhandeling over verkoop. De Stichting Hendrik de Keizer denkt er wel over, het pand te koopen, men j dient nu af te wachten of deze koop zal doorgaan. Al is dit niet het geval, dient men toch nog af te wachten wat dan de eigenaar zal doen. De vergadering wordt hierop geslo ten. KLOOSTERBALSEM TUINBOUW EN FRUITTEELT. De belangstelling in den tuinbouw en fruitteelt in het Land van Heusden en Altena is de laatste weken sterk groeiende. De burgemeesters in dat deel van Noordbrabant zullen naar we vernemen de leiding van deze actie in hun gemeente op zich nemen, terwijl de heeren G. Kootstra burgemeester en voorzitter van de proeftuinvereeniging te Gorincbem en de rykstuinbouw concu- lent, de heer A. van Gogh te Ginneken, zich bereid verklaart hebben als sprekers op te traden. DE BRUGGENBOUW IN GELDER LAND. Men begint het eerst aan de Waal brug. De brug in Arnhem. Naar de Geld. uit goede bron ver neemt, zal de overbrugging van den Rijn in geen geval geschieden buiten de gemeente Arnhem. Zooals men weet, is er ook sprake geweest van een plan om de Rijnbrug te bouwen bij Ooster beek. Het staat thans vast, dat inzake de Rijnoverbrugging te Arnhem het Lauwersgrachtplan zal worden uitge voerd. Voorts is het zeker, dat de overbrug ging van de Waal bij Nijmegen zal wor den uitgevoerd vóór de overbrugging van den Rijn bij Arnhem. Op onze vraag te bevoegder plaatse, of men nog dit jaar de aanbesteding van de brug over de Waal kon ver wachten, deelde men ons mede, dat dit zeer waarschijnlijk het geval zal zijn. Eerst moet echter de Rijnvaartcom missie nog worden gehoord. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER TE ROTTERDAM. Men vreest dat V. niet veroordeeld zal kunnen worden. In bevoegde kringen vreest noen, volgen de Haagche CtM dat W. V. niet te veroor- deelen zal zyn op de bewijsgronden, die politie en rechter-commissaris hebben aange voerd. De publieatie van den brief van den onbekenden Maastrichtenaar, die f 1000 voor zijn inlichtingen vraagt, wordt als een veegteeken beschouwd, een poging, om te redden, wat er te redden is. Men ver- gete niet dat de brief dateert van 17 Nov. Men vreestdat V. niet veroordeeld zal kunnen worden, ofschoon men wel de over tuiging beeft, dat bij de moordenaar is Het juridische bewijs te leveren, zal den openbaren aanklager veel zorg geven. De verdachte ontkend naar wy vernemen nog altijd lachend. Ze kunnen me niets maken, zegt by voortdurend tegen zyn cipiers De Rotterdamsche rechtbank heeft dei voorloopige hechtenis van den verdachte in de zaak, betreffende den moord op Marietje van Os, gepleegd in den polder Blijdorp, opnieuw verlengd met dertig dagen. De rochter commissaris hoopt de stukken in deze zaak binnen een afzienbaren tijd naar den officier van justitie te kunnen zenden ter sluiting van de instructie. VRIJWILLIGERS^VOOR RIJDENDE ARTILLERIE. Bij ministerieele kennisgeving wordt in de eerstvolgende Legerorders ter kennis van de landmacht gebracht, dat de gelegenheid tot aanneming van vrij willigers voor het Korps Rijdende Ar tillerie weder is opengesteld. KINDERVERLAMMING. Een 6-jarig zoontje van G. v. T. te Zevenhoven, is aangetast door kinder verlamming. IWWSBL4 voor het Land van Heusdeii en Altena,deLangstraat eo de Bommelerwaaril „Mijtn zoon. is geen vis'scher", antwoioari- de zij, „hij is soldaat." „Wel, het is hetzelfde. Er zijn even goed gevaren op het land als op zee, en juist nu groote gevaren. Waar is u'w zoon nu „Aan het front", was het antwoord. „De goede God alleen weet nog of hiji leert. Zij voegde er wild aan toe: „Die hatelijke Duitschers. Ik heb hooren zeg gen, dat in Lotharingen, waar de Duit schers kwamen, ons volk de waterbron nen vergiftigde. Dat was goed gedaan goed gedaan." „Neen, moedertje, dat was niet goed gedaan, als het gedaan is." riep Blanche verontwaardigd uit. Maar ik kan het niet geloioven van onze dappere landge- genocten." De oude vrouw keerk onheilspellend naar haar. „Het is goed' zoo, antwoordde zij," want rijke menschen zooals n, praten zou. Jullie aristocraten kijken toe, terwijl wij, arme menschen voortgedreven worden om te sterven. Mijn zoon was een boer; ik kon geen plaatsvervanger voor hem kbopen, hij moest gaan." „Laat het u een troost zijn, dat hij vecht voor een edel doel." „Een edel d,oel. Wat geef ik om een doel: ik wensch' mijn zoon. Als1 hij een fijne heer geweest was, zoioals u, zou hij veilig thuis zijn gebleven, maar hij was arm, zooals ik al gezegd heb, en, zij namen hem van mij weg mijn Jan, mijn eenigen zoon. O, het is een schande. Er is een God voor de armen en voor de rijken, en de armen moeten lijden voor al de slechte daden, die onze regeerders1 doen." Aldus spiekende en meer dan eens in een dof gemompel vervallende, ging de oude vrouw langzaam weg. Vader en dochter keerden in een treurige stemming terug en wandelden langzaam langs de toppen van de rotsen. Ver beneden hen zoo ver, dat de klapwiekende zeemeeuw niet groioter dan een vlinder scheen braken de golfjes van de kalme zee op de steen-en van de kust in een smalle lijn van wit- schuim. Het was vloed en -een klein -eindje va,n de kust af verrees een gro-o-t blok kalk steen, aan den- voet- begroeid met zeewier en aan alle kanten door water omgeven. Onophoudelijk hoorde men een dof ge brom evenals het geluid van een kanon. „Wat is heit) hier stil en vreed zaam." zeide de Chevalier. „Als men hier z-oio- rustig' staat,, zou men niet, denken, dat er zoo-iets als oorlog bestaat." „Ja", zei het meisje; zich aan hem vasthoudende, „maar' God is goed, het oorlogsveld is ver weg, en wij zijn hier veilig." Het gezicht- van den man versomberde en droeg weer die zorgelijke uitdrukking evenals bij! het gesprek aan de kerkdeur. „Blanche, mijin kind, hoorde je wat die oude vro-uw; zeil Zij' had. gelijk. In dezen treurigen oorlogstijd treft- het kwaad de ai-men, terwijl de rijken ge spaard worden. En dat is niet- recht vaardig." Zij keek ernstig naar hem op; alsof ziji niet goed begreep-, wat! hij bedoel- en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemdej AKKER'» verzacht verrassend^ snel. ,Geen goud zoo goed." ie, v'oior ze antwoordde. „Maar het zijn niet alleen de armen, die nu voor het vaderland vechten. De kranten staan vol met de namen van hen, die onder dienst gaan en de bloem van onzen ouden adel is onder hen. Ve len zijn zelfs als gewoon soldaat ge gaan." Het gelaat van den Chrevalier werd rood, maar de blos verdween langzamer hand en de oude trek van zorg keer de terug. „Kom Blanche", zei hij gehaast en zij wandelden verder. Na eenigen tijd, het voetpad langs de rotsen gevolgd te hebben, gingen zij een piiareau,, begroeid met. gras en thym over en kwamen toen op.' velden, waar den geheelen zomer het gele koolzaad gegroeid had. Nu kwamen zij in de scha duw van dennebosschen. Een klein hek gaf toegang tot een smalle laan, die tus- schen de hoornen liep en nadat ziji eeni gen tijd die laan gevolgd hadden, kwamen ziji in 't gezicht, van 't oude kasteel, dat gedurende vele geslachten de woning van de familie geweest was. Het was een ouderwetsch huis, met een groot terras (op het, zuMen en aan alle kanten omringd door bosschen en weiland. De tuin voor het huis was aangelegd met schaduwrijke wandelpaden en achter heti huis waren verscheidene boomgaarden. In het zwakke licht van dien herfstdag hekeken, zag de plaats er wat vervallen en verwaarloosd uit, want de Chevalier de Ga.vrolles, schoion van een oud geslacht, was: niet'* rijk, en achtte het- om vele redenen noodig zijn inkomen zuinig te beheeren. Eén tuinman, die soms hulp had van Housel, de boschwachter, moest! de bloembedden en tuinpaden in goede orde houden, ©en oude cediende en een dienstmeisje moes ten toezicht houden over de zaken Din- nensbuis. Een pauw liep met trotsch© schre den over de paden van het kasteel en spreidde zijn prachtigen staart in de roo- de kleuren van de ondergaande zon. Toen zij1 dichterbij kwamen, verliet Blanche haar vader en liep naar den vogel, die haar met zijn hard, onwel luidend geschreeuw begroette. Zij' stond daar glimlachend met uit gestrekte hand. De glans van de on dergaande zon viel op haar en bescheen haar jeugdige schoonheid met een licht uit een amd're wereld. Haar donkerblauwe oogen schitterden van vreugde en haar gouden haar glansde onder haar witten stroohoed. Haar vader st.ond naai- haar te kijken en zijn oogen vulden zich met. tranen „Arme Blanche," mompelde hij1, „ze is nu zoo gelukkig." Hij ging op het terras zitten en stak een sigaar op. Ziji gedachten gingen te rug naar den dag, waarop- zijn lieve vrouw gestorven was, hem met. dat eenig kind als een eenzame weduwnaar achterlaten de. Sedert dien tijd was Blanche de vreugde en troost, van zijn leven geweest. Samen hadden zij' in de eenzaamheid ge- w'eond, daar ziji weinig of geen menschen zagen en slechts, zelden hun huis verlie ten. Een onderzoeker bijna een ge leerde had hiji van den beginnen af een afkeer gehad van de militairen loopbaan, alzopi niet handelende volgens de ti-aditie's van zijn geslacht. In zijn jeugd was hiji officier in het leger ge- Weest maar toen het. keizerrijk kwam, had hij den dienst verlaten, was ge trouwd en leidde het. leven van een rus tig landedelman. Zoo kwam het; dat hij op middelbaren leeftijd zonder bezigheid was. Toen kwam de groote ocrlog, de vaij van het tweede keizerrijk en de eerst© gebeurtenissen van den Germaanschen in val. De klank van de trompet, had hem met plotselingen vrees vervuld temidden van zijn vreedzame studie en spoedig was h'ij. een prooi van verdriet en omrustL Zooals afgesproken whs kwam vader, André en zij. gebruikten met hun drieën het middagmaal in den groeten eetzaal van het 'kasteel, door Hubert, de -oude huisknecht, bediend, die gekleed was in de livrei van de familie. Meer dan eens gedurende het maal kwam het! gesprek op het onderwerp van de publieke belang stelling, de kleine priester door den wijn verhit, had nu. gelegenheid zijn oorlog zuchtige gevoelens te herhalen tof zeer groote vreugde en bijval van den ou den Hubert, die in zijn opwinding en nieuwsgierigheid de schotels bijna liet) vallen. Ten laatste '.sltpnd Blanche op, Hu- bert ging weg en de twee heeren waren alleen gelaten baj| hun koffie. Eenige minuten spraken ziji over al gemeene dingen; vervolgens, na ©ven msr tig naar de gesloten deur te hebben ge keken, zei de Chevalier. „Ik zou U, graag willen spreken, var der André, over een onderwerp1, dat het| geluk van mijn lieve dochter betreft." De oogen van den priester schitterden en hiji drukte zijn lippen op elkaar, alsof hij wist, wat! er volgen zou. Zoioals u weet, is Blanche bijna acht tien. Als mij! iets, mocht overkomen, zou ziji alleen in de wereld staan." „Juist", knikte vader André. „Dan zoekjt gij' zeker een geschikte man voor haar van haar eigen stand? Mogelijk hebffcl u uw! Leus al gedaan?"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1