Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4991. Woensdag 5 Februuari 1930. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Buitenland land VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. KORT VERSLAG van de 5e jaarvergadering van de Herv. Meisjesvereen. „T a b i t h a" te Andel. Slot. Nadat nog een samenspraak getiteld „De Bchatgraver" ten gehoore was ge bracht en Mevr. Calame op alleszins ver dienstelijke wyze het gedicht „Najaars laan" had voorgedragen werd door den Eere-Voorzitter de pauze aangekondigd. In de pauze werd door enkele dames de traditioneele chocolademelk rondge diend en koekjes aangeboden, hetgeen de gezelligheid zeer verhoogde. Vooral sommige jongens schenen van het heer lijke vocht maar niet genoeg te kunnen krijgen. Gedurende de pauze werden door de leden van de Jongelingsver. „Obadja" enkele liederen gezongen en door Mej. van Berkel een marsch op het orgel ge speeld, welke getuigde dat deze het or gelspel tot in de finesses verstaat. Door Mej. C. van Rijswijk werd daar na voorgedragen „De arme jongeling" en door Mej. C. van Rijswijk J.d. „Eli za's Vlucht". Beide dames kweten zich uitnemend van hun taak en toonden, wat door ernstig willen kan worden be reikt. Mej. Rien Versluys zong daarna het „Onze Vader". We kunnen niet anders zeggen, dan dat dit goed werd gezongen. Naderhand werd door Mej. Versluys met Mej. den Besten nog gezongen „Nacht en Morgen", hetgeen eveneens zeer in den smaak van het publiek viel en ons onwillekeurig de woorden ontlokten Jammer, dat deze dames hun stem door het nemen van lessen nog niet wat meer ontwikkelen. We hoorden er zelfs een prevelen Ze waren best in staat om voor de radio te zingen. Dit laten we even wel voor rekening van bedoelden „pre- velaar". Mej. Kleinloog droeg nog voor het gedicht van den Genestet „Turksche Beeldspraak", hetgeen in één woord „af" was, en ons hoe langer hoe meer duide lijk deed worden, dat er in de Meisjes- vereen. uitnemende krachten schuilen. De hoofdschotel van dezen avond was evenwel het tableau „Geloof, Hoop en Liefde". Toen het doek werd verwijderd en de drie in het wit gekleede dames in het schijnsel der electrische verlich ting met hun attributen zichtbaar wer den, waren de menschen even onder den indruk, 't Was dan ook werkelijk mooi, temeer, daar alhier iets dergelijks nog nooit is opgevoerd. Nadat nog door Mej. M. de Fijter was voorgedragen „Jezus in de herberg" door Mej. J. Versluys „Hondentrouw", hetgeen we eenig mooi vonden en door Mej. Naaijen „Hoe Jaap enz.", hetwelk de lachspieren nog aeens in beweging bracht, sloot de Eere-Voorzitter deze ver gadering onder dankzegging aan allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. In het bijzonder bracht hij ook dank aan de dames, welke door hun uitnemenden zang de aanwe zigen hadden verkwikt en aan Mej. van Berkel, die den zang op zoo keurige wijze had begeleid. We sluiten ons bij deze woorden van den heer Calame gaarne aan, doch moe ten hem tevens opmerkzaam maken, dat hij ondanks de waarschuwing van de Presidente der Vereeniging, om toch vooral niemand te vergeten, zich des niettemin aan dit euvel heeft schuldig gemaakt. Dit was evenwel begrijpelijk. Zichzelf bedanken gaat nu eenmaal niet. Wij willen echter op deze plaats den heer Calame hartelijk dank zeggen voor zijn uitnemende leiding en voor al de moeite welke hij zich reeds sinds het bestaan der Vereeniging voor deze ge heel belangeloos heeft getroost. Het vijfde jaarfeest der Meisjesvereen. mag alleszins geslaagd heeten. Leden en bestuur kunnen er met trotsch op terugblikken. Vergadering van den Raad der gemeen te SLEEUWIJK op Vrijdag 31 Januari des n.m. 2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris WelEd. Heer A. Knoot. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen, die j onveranderd worden vastgesteld, i De Voorzitter deelt mede, lo dat de aanbesteding van het huis voor den Hollander heeft plaats gehad en de bouw. aan den laagsten inschrijver voor f2313.is gegund, 2o dat men er ingeslaagd is, den Rijksontvanger voor de bewoners van de Kille een zitdag te doen houden in het Insti tuutgebouw aan den Nieuwendijk, waar van ook de bewoners van den Nieuwen dijk kunnen profiteeren. De kosten zul len daarvoor door de gemeente Alm- kerk en de Werken en Sleeuwijk geza- melijk worden gedragen. De heer Sigmond vraagt of de bouw van het huis van den Hollander in massa is gegund? De Voorzitter antwoordt ontkennend, de gunning heeft plaats gehad aan de laagste inschrijvers voor iedere inschrij ving afzonderlijk, de kosten komen daardoor lager. Naar aanleiding dezer besprekingen voortvloeiende uit de no tulen. deelt de Voorzitter mede dat B. en W. de huur voor de woning hebben gesteld op f3.per week, terwijl v. Vugt en den Hollander ieder voor zich. voor deze huur aansprakelijk zijn, doch deze moeten zelf maar overeen komen wat ieder zal betalen. De heer Gulden maakt bezwaar tegen deze regeling wat moet A en wat B nu betalen. Spr. acht het beter dat bepaald wordt, hoeveel den Hollander en hoeveel v. Vugt moet betalen, want wie is nu aansprakelijk? En wat moet er gebeuren, als die twee oneenigheid krij gen? De heer Walraven zou dezelfde op merking hebben willen maken, met wel ke persoon wordt nu een contract ge maakt. De Voorzitter zegt, dat hij misschien j wat onduidelijk is geweest, doch het is de bedoeling van B. en W. beiden aansprakelijk te stellen, men moet niet uit het oog verliezen dat het hier geen dubbele woning is, dat v. Vugt slechts bij den Hollander inwoont en een gedeelte van de woning in gebruik heeft, het is hier een bijzonder geval en ieder zal toch moeten toegeven, dat het in dit geval beter is, twee per sonen aansprakelijk te stellen, dan een. De heer v. 't Sant vraagt of het niet verstandiger was geweest, als er een dubbele woning was gebouwd. De Voorzitter acht het terrein daar voor te klein, daarbij hadden B. en W. slechts in opdracht voor een woning voor den Hollander te zorgen. De heer Walraven kan zich na de toelichting van den Voorzitter goed met het voorstel van B. en W. vereeni gen. De heer Gulden vindt de verhuring op deze manier eigenaardig, hij acht het beter, dat één persoon aansprake lijk is, stemt daarom ook tegen het voorstel van B. en W., de andere hee- ren stemmen allen vóór, zoodat dit voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de raad B. en W. opdracht heeft gegeven te informeeren naar de kosten van her stelling en verbetering van de woning van Sterrenburg, omdat hij het bod van f800.niet hoog genoeg achtte. Opzichter de Jong heeft een onderzoek ingesteld en heeft naar aanleiding daar van opgegeven, dat, om de woning eenigermate aan zijn doel te doen be antwoorden en bewoonbaar te maken er f 1100.aan ten koste zal moeten worden gelegd. Waar dan nog geen goede woning wordt verkregen, mee- nen B. en W. hun oorspronkelijk voor stel om deze voor f800.onderhands aan Sterrenberg te verkoopen te moe ten handhaven. De heer Gulden merkt op dat de grond waarop de woning staat ook wordt verkocht, spr. acht het beter, dat de woning wordt opgeknapt en gemeente-eigendom blijft, afgezien nog van den prijs. Jaar in jaar uit heeft de gemeente de woning verhuurd, zon der er iets aan te laten doen, dit is verkeerd geweest. Nu zou spr. even wel de woning behoorlijk op doen knap pen ze mogelijk wat omhoog trekken dan krijgt men een behoorlijke woning, waaraan de gemeente behoefte heeft. De heer v. 't Sant verklaart voor ver koopen te zijn, hij is er niets opgesteld deze woning voor rekening van de ge meente te houden. De heer Kramer heeft de woning ook wezen bezichtigen, doch hij als deskundige acht het beter ze geheel omver te gooien, dan er kosten aan te gaan maken. Voor f2300.zet men een geh'eelee nieuwe woning, dit is veel beter dan deze op te lappen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het hiermede niet eens zijn. Al gaat men de woning opknappen, dan krijgt men er geen woningruimte bij. Als men er f 1100.aan ten koste gaat leggen, houdt men nog slechts de zelfde woningruimte, die er thans is. Spr. zou dan eerder zeggen, laat men bij deze f 1100.en de f800. die de gemeente er voor ontvangt, nog een vijf honderd gulden bij leggen, dan krijgt men meer woningruimte waaraan werkelijk behoefte bestaat in de gemeente. De heer Gulden heeft gezegd om een hor ding op de bestaande woning aan te brengen, om ze op tettekken, doch de deskundige zegt, dat hij dat niet durft te doen, omdat de fundeering daar niet op berekend is. De heer Gulden wil na de toelichting van den Voorzitter zijn standpunt wijzi gen en met het voorstel van B. en W. om de woning te verkoopen accoord gaan. Maar vraagt spr. is het niet bil lijker de woning publiek te brengen, niet onwaarschijnlijk dat ze dan ook meer zal op brengen. Met het denk beeld om bij de koopsom wat bij te leggen en een woning te bouwen wil spr. gaarne sympathiseeren, al gelooft hij niet, dat dit direct het voorstel van B. en W. is. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig De Voorzitter zegt, dat dit geen di reet voorstel is, doch persoonlijk is spr. er wel voor. Voor het denkbeeld van den heer Gulden, om de woning publiek te verkoopen, kan spr. niet voe len. Sterrenburg zal op 't oogenblik meer betalen, dan hij kan, omdat, als de woning publiek komt, hij de kans loopt, dat hij op straat komt te staan. Dat de gemeente van deze omstandigheid zou profiteeren, is niet eerlijk, men zou zoo iets van een particulier afkeuren, dus zeker ook van het gemeentebestuur. De heer Gulden verklaart zich na deze toelichting geheel met het voor stel van B. en W. te kunnen veree nigen, hoewel hij meent, dat de ge meenten eigenlijk altijd publiek behoort te verkoopen. Spr. is te eerder tot het denkbeeld van publieke verkoop ge komen, omdat Sterrenburg eerst slechts f500.heeft willen geven en na on derhandelingen met B. en W. tot f 800.is op geklommen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn dat de woning met f800 behoorlijk betaald is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Walraven zegt, dat naar aan leiding van de notulen reeds meer naar voren is gebracht. Aan de hand van de notulen verwondert het spr., dat er niets bekend is, omtrent het pad a^i de Kille. Spr. zou willen voor stellen dat de gemeente het geld aan die menschen geeft, die het dan op hunne beurt aan Lagrouw kunnen be talen, dan krijgt men ten minste een einde. De Voorzitter antwoordt dat men met deze kwestie weder op een dood punt is gekomen. Ged. St. zeggen dat de clausule, dat de gemeente als deur waarder gaat optreden voor Lagrouw er uit moet en deze wil daar niets van weten. Spr. zou evenwel den heer Walraven willen verzoeken hierop straks terug te komen. Ingekomen is: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn f 17613.57. Verzoek om adhaesiebetuiging aan het door de Burgemeesters in de Kan ton Hoorn enz. inzake de klasse in deeling der gem. voor de onderwijzers- salarissen, tot de regeering gericht adres. B. en W. stellen voor geen ad- haesie te betuigen, omdat dit adres toch geen resultaat zal hebben. Aldus besloten. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit van 6 December, idem van de gemeentebegrooting 1930, idem der rekening 1928. Verzoek van Blokland te Werkendam, om zijn jaarwedde voor het ophalen v. het vuil te de Werken van f76.50 te willen verhoogen tot f125. B. en W. stellen voor, na gepleegd overleg met het gemeentebestuur van Werkendam het verzoek niet in te wil ligen, doch Blokland f100.vergoe ding te geven voor zijn hit, die hij heeft aangeschaft. De heer Walraven vraagt of de hit voor deze gemeente moest worden aan geschaft. De Voorzitter antwoordt ontkennend, maar aldus spr. de gemeente profiteert er van. De heer Visser vraagt of het be drag van f100.in de juiste verhou ding staat met de verhooging van f200 die Werkendam hem heeft gegeven. De Voorzitter zegt, dat Werkendam fien man f1200.per jaar geeft, terwijl de Werken hem slechts f76.50 betaalt. B. en W. stellen voor f100.ver goeding te geven voor den hit, omdat dit inderect de gemeente Werkendam ten goede komt. De heer Sigmond vraagt of nu hij een hit heeft, het vuil niet wat ver der kan worden opgehaald. De heer Visser zegt, dat de Wer ken hem niet veel betaalt, doch hij komt ook alleen de blikken bus aan de Looze stoep ledigen. De Voorzitter meent dat als Blok land meer kan doen er geen bezwaar tegen zal zijn, dat hij het vuil wat verder ophaalt. De heer Sigmond acht dan de ver hoogde uitgaaf meer gemotiveerd. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen is verder het Kon. Be sluit" waarbij goedkeuring wordt ver leend aan het raadsbesluit tot afschaf fing van de straatbelasting, idem van de assurantiebelasting. Adres van den Algemeenen Ned. Bouwvak Arbeidersbond waarin wordt verzocht bij werkeloosheid de zelfde regeling te willen treffen als voor de landarbeiders is getroffen, eenzelf de adres is ingekomen van den Hout bewerkersbonden v. den Centralen Bond van Transportarbeiders. Deze laatsten deèlen mede dat de gemeente Sleeu wijk in de 3e klasse is ingedeeld, waar om het bestuur aandringt te willen lbe- vorderen dat de gemeente bij de 2e klasse wordt ingedeeld. B. en W. stellen voor afwijzend op deze adressen te beschikken. De rege ling is alleen voor de Landarbeiders getroffen omdat deze bij vorst di rect buiten werk zijn en de loonen der landarbeiders veel lager zijn, dan in andere vakken en bedrijven. De heer Gulden noemt dit voorstel meten met twee maten. Immers deze menschen vragen niets meer of min der wat andere krijgen, daarbij vormen zij een catagorie, die altijd heeft be grepen, dat zij in de allereerste plaats voor zich zelf behooren te zorgen en ge toond heeft verantwoordelijkheidsgevoel te bezitten. Spr. zou dan ook willen voorstellen de verzoeken wel in te wil ligen. De Voorzitter zegt, dat in het voor stel van B. en W. geen meten met twee maten ligt opgesloten omdat de loonstandaard van de eene catagorie veel beter is, dan die van de land arbeiders. In de bouwvakken zijn de loonen veel hooger dan die van de landarbeiders. Als B. en W. zeggen dat de eene catagorie geen hulp noo- dig heeft en de andere wel is dat niet meten met twee maten. B. en W. stellen voor niet op de verzoeken in te gaan, omdat het de draagkracht der gemeente te boven zou. gaan. Boven dien is het hier een gemeente met veel landarbeiders. De heer Gulden zegt, dat de Voor zitter meent zijn standpunt voldoende te hebben gemotiveerd, door de be wering. dat adressanten geen steun noo- dig hebben omdat hunne loonen veel hooger zijn, dan die der Landarbei ders. De in deze gemeente aangesloten transportarbeiders zijn meest allen, werk* zaam in het hoepelbedrijf, waarin ook geen hooge loonen worden gegeven en die ook vaak gedupeerd worden dooi; hoog water. Déze arbeiders verdienen! ook een sober loon spr. zou daarom willen voorstellen, deze gelijk te stel len met de landarbeiders. Als B. en Wig hun voorstel baseeren, op de betere? conditie's waarin de andere arbeiders verkeeren dan is hun onderzoek niet erg objectief geweest. Wat de bouw vakken betreft, de loonen daarin zijn ook niet zoo hoog als men vaak meent. Als men den loonstandaard In Werkendam neemt, dan ziet men dat de bouwvakarbeiders ook daar slechts eei| karig loon verdienen en is een toeslag op tien gulden en centen per week geen weggegooid geld. Spr. blijft van oordeel, dat het verleenen van een toe slag als hier verzocht een geoorloofde toeslag is, die bovendien de draag kracht der gemeente niet te boven gaat en zou daarom op de adressen goed gunstig willen beschikken. De Voorzitter zegt, dat de heer Gul den heeft gesproken dat de transport arbeiders slechts een uitkeering van f 10.20 krijgen, de landarbeiders krij gen slechts f8.40. De loonen van de transportarbeiders vallen beslist onder; een hoog peil, die van de landarbei ders niet, die komen slechts op on geveer f 18.per week. De heer v. 't Sant merkt op dat deze loonen niet hooger zijn dan 154 of 16 gulden. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken wordt hierop aangenomen, de heeren Gulden én Sigmond stemden tegen. Circulaire van den Commissaris der Koningin over de bestrijding van de? rupsenplaag en het in het leven roepen van een verordening daartegen. De heer Sigmond voelt veel voor; bestrijding^ acht het echter een be zwaar dat de menschen niet weten wat zij bestrijden moeten. Spr. meent dat de onderwijzers hier goede diensten, kunnen bewijzen, door de jeugd hierin onderricht te geven. De heer Gulden juicht bestrijding, eveneens toe, en zou na den schouw- dienst van gemeentewege ten koste vart de nalatigen, vernietiging doen geschie den. Besloten wordt een verordening als aangegeven, in het leven te roepen, terwijl de onderwijzers in de gemeente verzocht zal worden onderricht in het vernietigen te doen geven. T oekenning voorschot gemeente vergoeding voor 1930 en vaststelling; v. den kostprijs per leerling over 1928 ten behoeve der bijzondere school te Sleeuwijk. Beschikbaar wordt gesteld een bedrag van f728.terwijl de ver goeding voor 1928 wordt vastgesteld op 8.22V2 per leerling, dit naar aanleiding der cijfers van de vastgestelde gemeen terekening. (Slot volgt.) SLEEPBOOT GEZONKEN. Een vao het tankschip Libre, van de Standard Oil, afkomstig draadloos bericht behelst, dat de sleepboot Edgar F. Coney in de golf 6van Mexico ten Z.-O. van Port Arthur is gezonken. Het tankschip redde de bemanning. LEVEND VERBRAND. Te Reims heeft een zoon het lyk ge vonden van zijn moeder, dat geheel ver koold in de kamer lag. Men veronderstelt dat de vrouw met een petroleumlamp is gevallen en in brand is geraakt. STAKING. 8000 Textiel-arbeiders in België hebben besloten in staking té gaan, totdat bande geëischte 5 pCt. loonsverhooging zal zijn toegestaan. SH0H i J I M' j BOETEN. De magistraat van Kattowsky heeft be sloten allen, die by de vorige gemeente raadsverkiezingen niet hebben gestemd, een boete van ongeveer 9 gulden op te leggen. Het zyn verscheiden duizenden die deze boeten zullen moeten betalen. SNEEUW EN VORST. In verschillende deelen van Duitschland is een einde gekomen aan dezen zomer- schen winter. In geheel Saksen heeft het geducht gesneeuwd bij stevige vorst. Ook uit het Schwarzwald worden sneeuwval en vior bet Land van Heusdeo en Altena.deLangstraat en In Bommelcrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1