75Is>aclies! GIJ ^IsxuPenJer* \oap Plaatselijk Nieuws Binnenland, marktbericht ?orst gemeld, zoodat allerwege de mogelijk- heid voor wintersport is aangebroken. HEUS DEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Jan. 1930. Ingelegd f23059.47. Terugbetaald f 22702.56. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 10516. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant heeft eene vergadering belegd ten stadshuize te Heusden op Vrijdag a.s. des middags te half drie ten einde besprekingen te houden over de oplossing van het autobusvraagstuk in het Land van Heusden en Altena. Tot bijwoning der vergadering zijn o.m. uitgenoodigd de Leden van GedeputeeiÉle Staten, de Le den der Provinciale Staten, die woon achtig zijn in het Land van Heusden en Altenaen de Burgemeesters der gemeenten in dat deel van Noordbra bant. De Commissaris der Koningin in Noordbrabant, de leden van Ged. Staten en de Griffier der Staten van deze provincie bezocht Vrydag de gemeenten Vlymeo, Nieuwkujjk, Hedikhuizen, Herpt en Heusden, ter bezichtiging van de ontwikkeling der streek en ter beoordeeling mogelyke wjjzi- ging van de gemeentegrenzen. De WelEd.Gsstr. Heer Mr. W. Ruitinga, Griffier by het Kantongerecht alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan het Kantongerecht te Dokkum. Aan gezien de heer Ruitinga, lid van den ge meenteraad is, ontstaat tengevolge van zyn aanstaand vertrek een vacature. Opvolger op den Protestantsche lysl is de heer P. Maassen. BRAKEL'. Donderdag j.l„ des avonds om circa 6 uur, passeerde hier een auto vanuit de richting Zalt-Bommel, bestuurd door J. H. R., reiziger te Sliedrecht. Toen de be stuurder de bocht bij de eerste huizen aan het begin van het dorp nam, slipte de wagen, waardoor de bestuurder een oogen- blik de controle over het stuur verloor, met het gevolg dat de auto van den dyk reed. De wagen werd in totaal onbruik baren staat onder den dyk aangetroffen Daar hy was gekanteld, was hy nagenoeg geheel vernield. De bestuurder kwam met den schrik vry, alleen klaagde deze over eenige pijn in zyn been. Te ongeveer 9 uur kwam een auto van de firma Van Mill uit Gorinchem ter plaatse en is men be gonnen de wagen weer op den dyk te brengen. Een en ander had veel bekijks. Naar wy vernemen bestaat alhier by enkele jongelui het voornemen om een mondharmonicaciub op te richten, onder leiding van een directeur uit Gorinchem De vereeniging zou haar repetities in de zaal van A. v. Dalen Cz. willen houden. CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de Chr. Oranjevereeniging »Het Drievoudig Snoer* zal D3. A. v. Willigen a.s. Donderdag half acht in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier voor leden en belangstellenden een lezing houden. De in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse gehouden collecte, ten bate van de zending onder de Israëlieten heeft, naar men ons mededeelt, ruim f 32 opgebracht. De Coöp. Aankoopvereeniging voor Capelle, Vryhoeve-Capelle en Sprang houdt a.s. Donderdagavond 6 uur, in het Café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje, een algemeene ledenvergadering, waarop de Rykslandbouwconsulent, Ir. Huizinga uit Breda, een lezing zal houden over vBehan- deling van grasland en het doel van gras landkeuringen. Vorige week Donderdag in »Nieuw Levenc en j.l. Zaterdagavond in «Ontwik- keling* te Tilburg, gaf de tooneelvereen, der afd. Sprang-Capelle van Volksonderwijs voor leden en geïatroduceerden der afd. Tilburg van Volksonderwijs met succes een opvoering van het door haar ingestudeerd blijspel »Baurskoorts«. Bjj monde van den Voorzitter der afd. Tilburg werd de tooneel- vereeniging j.l. Zaterdagavond een prachtige bloemenmand aangeboden. DOEVEREN. Zaterdagmiddag is de jonge juffrouw M. Boll alhier, op den weg tusschen Baardwijk en Doeveren aangerand door een nog jeagdig persoon. Het meisje heeft zich dapper ge weerd en is er alzoo met den schrik, een gehavend pakje en achterlating van haar portemonnaie afgekomen. Nog denzelfden dag is de dader door de politie aangehouden. Hei bleek een persoon uit Vlymen te zyn. Hy heeft bekend, het gestolene was nog gedeeltelijk in zyn bezit. Tot Notabel werd vorige week her kozen de heer J. A. Boll. iGENDEREN. Zeer tot spijt der Ned. Herv. Gsm. maakte Dr. E. D. G. v. d. Horst Zondag van den kansel bekend, voornemens te zyn emeritaat aan te vragen, waarbij Z.Eerw. mededeelde dat de gezondheidstoestand van zyn zoontje, waarvoor een boschrjjke om-, geving wenschelyke is, de oorzaak hiervan is. Nader vernemen wij, dat Dr. Van der Horst 1 Mei a.s. de bediening des Woords wenscht neer te leggen. De Jongelingsvereen. »Maranatha« herdacht op feestelijke wjjze haar 60-jarig bestaan. Onder Voorzitterschap van den heer G. v. d. Beek L Gzo. (oud lid) was hiervoor een feestavond georganiseerd in het gebouw der Geref. Kerk, welk voor dit doel wel op eenvoudige, doch op ge zellige wjjze was versierd en geïtimineerd met verschillende lichteffecten. Als feest redenaar trad op de heer Boender te Dussen, met als onderwerp »Het lied van Debora*, hetgeen door spreker met uitgelezen woorden keus werd ontwikkeld en onder ademlooze stilte werd aangehoord. Nadat spreker in dankgebed was voorgegaan en de pauze was gepasseerd, volgden de toespraken. Allereerst door den Eere-Voorzitter van »Maranatha«, Ds. Menken, mede ook namens den kerkeraadVervolgens door den afgevaardigde van de afd. Noordbr. en Limburg den afgevaardigde van den ringden afgevaardigde van de Meisjes- vereenigingden afgevaardigde van de Knapenvereeniging De heer Thur oud lidterwyl tot s'ot der toespraken een gelukwensch werd voorgelezen van den heer Hayer uit Delft, kleinzoon van wijlen Ds. Hayer, die in 1870 de vereeniging oprichte. De toespraak van de afgevaardigde der Meisjesvereen., Mej. T. v. d. Beek, welke in dicht werd uitgesproken, oogste in 't bijzonder veel bjjval. Hierna volgde een historisch overzicht door den Secretaris van »Maranatha«. Het verdere van den avond werd onder stichtelijke zang en voordrachten afwisselend doorgebracht, terwijl de dames der meisjes - vereeniging voor milde tractatie zorgden. SPRANG. Ten nadeele van den landbouwer W. V. Kuysten alhier, stierf één zjjner beste werkpaarden. Het dier had zulke booge koortsen dat het den veearts ver baasd deed staan hoe dat het dit dier uit hield. Voor genoemde een heele schadepost. A. s. Donderdag zal door enkele dames langs de huizen een collecte ge houden worden voor de vereeniging van de Nederlandsche Bijbelverspreiding. J.l. Donderdagavond trad v. d. A. R. Kiesvereen. alhier op de heer C. B. v, d. Wal uit 's-Bosch met het onderwerp »Het sociale vraagstuk gezien in het licht van de Christelijke levensbeschouwing^. Na een woord van inleiding waarbij Spreker wees op tweeërlei levensbeschou wing n.l. een Anti Chr. levensbeschou wing en een Chr. levensbeschouwing welke uitgaat van de Goddelijke ordinantie. Ver volgens werden door spr. een drietal ge dachten nader ontvouwd. Ie. Het vraag stuk van den arbeid voor het maatschappelijk. 2e voor het Staatkundig leven, 3e voor het kerkelijk leven. Ten slotte maakt Spr. zyn gehoor duidelijk hoe den Christen te staan heeft tegenover het vraagstuk van den arbeid. Na een woord vac opwekking door den voorz. sloot spr. met dankgebed. Zaterdagavond kwam de afd. »Patr.« alhier ia haar 21ste jaarvergadering bijeeir. De leiding was aan den secretaris opge dragen die deze bijeenkomst op gebruike lijke wyze opend. Uit de verslagen bleek dat de afd. zich in goede conditie mag ver heugen. Tot bestuurders werden herkozen H. M, Zwart en A. v. d. Schans. Gekozen in de vacature Klootwijk, J. de Ruyter. Allen lieten zich de benoeming welgevallen. Een tweetal nieuwe leden werden voor gesteld. Tot afgevaardigde naar de feest- vergadering van de vak vereen, werden be noemd R. v. Drongelen en Adr. Brouwers. Na een woord van dank voor de opkomst en een opwekking om met den zelfden ijver voort te arbeiden aan den opbouw van »Patr.« sloot de secretaris met dankgebed. A.s. Zondagmiddag zal in het belang van den Gar. Zendingsbond in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier optredenDs. Bieshaar uit 's-Hage. VRIJHOEVE-CAPELLE. Oaze vroegere dorpsgenoot de heer J. Gouda Jr. thans onderwijzer aan de openbare school te Brakel is in geljjke be trekking benoemd te Amsterdam. Naar wy vernemen staat de heer Gsuda ook op de voordracht te Arnhem als nummer een. kWEUL'. J.l. Vrydag 31 Januari hield de vereen. »Het Groene Kruisc te Well Ammerzoden haar jaarvergadering in »Ons Huis*. Na opening door de Presidente, Mevrouw Plas met een welkomstwoord, werden de gebruikelijke jaarverslagen van de Penningmeesteresse en Secretaresse voor gelezen die onveranderd werden goedge keurd. Daarna werd medegedeeld dat de aftredende bestuursleden bjj enkele candi- daatstelling waren herkozen en deze hunne bsnoeming aannamen. Wegens bedanken van de Secretaresse, Mevrouw de Bas, is in de plaats gekozen Mevrouw van Willigen die daarvan schriftelyk mededeeling zou worden gedaan. Verder kwam ter sprake wat er alzoo van de vereeniging uit is gegaan in dit jaar en wat er nog meer gedaan kon worden. Tevens volgde vragen door een lid over de Candidaatstelling die door bestuur en door Burgemeester Herken- rath werden baant woord, waarna de Pres. de vergadering sloof. WERKENDAM. A.s. Donderdag des nam. 7 uur zal voor de Garef. Gameente alhier opreden, Ds. J. Overduin van Sliedrecht. Benoemd bij de Brandweer alhier, de heeren A. A. Egas, P. v. Eizelingen, W. v. Elzeliogen en C. Kieboom. De busjes der Zending, welke zjjn geplaatst aan de uitgangen der Ned. Herv. Kerk, hebben in 't tweede halfjaar 1929 opgebracht f 89.35 Mej. v. K, alhier had 't ongeluk een kan kokende koffie op haar beide beenen te laten vallen. Door den schrik greep zjj een volle melkkoker van de kachel welke ook over haar beenen werd uitge stort. Deerlijk verbrand aan beide voeten werd zij opgenomen. - A. s. Donderdag des avonds 7 uur zal in de Réhobothschool een ouderavond worden gehouden. Deze is toegankelijk voor de ouders der schoolkinderen en leden der vereeniging. Beide beenen werden haar afgereden. Zjj werd in het St. Aantoniusgasthuis opgenomen O' INBREKERS GESNAPT. Zondagnacht is ingebroken in een par ticuliere garage van Mej. Driessen aan de Juiianalaan te Oegstgeest. De dieven had den de auto reeds naar buiten gereden toen zy door voorbijgangers werden ge stoord, waarop zij het hazenpad kozen. Eenvoudige Luxe. FRANSCH STOOMSCHIP IN DEN WATERWEG GESTRAND. Tengevolge van den dichten mist is het hier binnengeloopen Fransche s.s. ïCapitaine Luigk nabjj ducdalf 3 te Hoek van Hol land tegenover de exportslachterijen aan den grond gevaren. Sleepbooten bevinden zich in de nabjjheid van het schip. EEN 100 JARIGT Gisteren heeft mevrouw de Wed. J. Seijbel geb. Carolina Hadepool, verblijvende in het R -K. Oudeliedengesticht Amstelrust te Onder-Amstel, haar lOOsten geboortedag herdacht. SNEEUWVAL IN° HET NOORDEN. In de noordelijke provincies heeft het Zaterdag Hink gesneeuwd. In den loop van den dag is er ongeveer 10 cM. sneeuw gevallen. Tegen deu avond begon het evenwel te dooien en viel er evenwel eenige regen. HET SS. »MEROPE«. Het s.s. »Merope« van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., dat Zaterdag ter hoogte van de Portugeesche kust S.O S seinen uitzond, is biykens een bjj de Directie der K.N.S.M. ingekomen telegram, naar Lissabon gesleept. Het schip had een gebroken roer en een deel van de brug was weggeslagnn. EEN GEHEIMZINNIG STERFGEVAL. Uit het sectie-onderzoek, op het Ijjk van den oud-hoofdbrandwacht H. te 's-Hage is niet gebleken dat er verband bestaat tus schen den slag met een bos sleutels door een vrouwelijk familielid en het overljjden van den man, zoodat waarschijnlijk van een vervolging van de vrouw zal worden afge zien. EEN ONWILLIGE GEMEENTERAAD. In de openbare raadsvergadering te Slees hebben alle raadsleden geweigerd de ge* meente-rekening 1928 na te zien en er over te rapporteeren. VINGERTOPPElT0AFGESNEDEN. Te Nieuw-Vosmeer geraakte J. B. met een zijner handen onder een circelzaag, waardoor drie vingertoppen werden afge sneden. DOOR TRAM OVERREDEN. De 20-jarige dochter van F. Martens te Deurne, was Zaterdag op ziekenbezoek ge weest in het St. Antoniusgasthuis te Hel mond. Toen zjj naar huis wilde terug- keeren, werd zjj door de tram der Lim- burgsche Tramweg Maatschappij overreden. NEKKRAMP. Te Assen is bjj een kind van tien weken nekkramp geconstateerd, ——O-—- LEENING ZUID HOLLAND. Op de uitgifte van 41/2°/0 obligatie Zuid-Holland is voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat op de grootere inschry vingen een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. o BAGGERMOLEN GEZONKEN. Gsen persoonlijke ongelukken. Men meldt uit Sliedrecht In de haven i3 Zondag door onbekende oorzaak gezonken de groote baggermolen »Merwede«, eigendom der firma L. Volker en Zn., aannemer te Sliedrecht. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. EEN BELASTINGGESCHIL. In 1928 rees tusschen den fiscus en de Fondsen der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft een geschil. De fiscus meende dat van de 5 pCt. welke via de „Instelling" aan het personeel ten goe de komen en van de 5 pCt. welke gedurende eenige jaren aan de Stich ting Fonds voor Invaliditeits- en Ou derdomspensioenen waren uitgekeerd. Dividend- en tantième-belasting moest worden betaald, met terugwerkende kracht over vier voorafgaande jaren. De fabriek was van deze aanslagen in beroep gegaan. Thans heeft de Raad van Beroep inzake belastinggeschillen uitspraak gedaan en beslist dat de uit- keeringen aan de Stichting „Fonds voor Invaliditeits- en Ouderdomspensioenen" in beginsel niet aan dividend- en tan tième-belasting onderhevig zijn. Hieruit vloeit voort, dat de betaalde belastingen zullen worden gerestitueerd. 2e. Dat het met terugwerkende kracht heffen van dividend- en tan tième-belasting over de 5 pCt., welke via de „Instelling" aan het personeel ten goede komt, ten onrechte is ge schied. IN KOKEND ZEEPSOP GEVALLEN. Te Hoenderloo bij Arnhem is een drie-jarig kind op een met een deksel gesloten waschketel gevuld met kokend zeepsop, gaan zitten, toen de moeder even weg was gegaan. De deksel gleed weg en het kind viel in het zeepsop. Met ernstige brandwonden is het naar het Kinderziekenhuis te Arnhem ge bracht, waar het is overleden. MET BRANDENDE AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vrijdagnacht geraakte de iuxe au to van den heer H. Mauruk, wonen de te Rhoon, aan den Jachtdijk onder Pernis in brand. De eigenaar, die de auto bestuur de, trachtte de vlammen uit te trap pen, hetgeen hem niet gelukte. Door den schrik verloor de bestuurder de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. Half versuft door de aanrijding wist de bestuurder toch nog zonder ver der letsel te bekomen uit de branr dende auto te komen. De veldwachter A. Driesprong en D. Berkhout hebben met emmers water het vuur gebluscht. Van de auto is zoo goed als niets overgebleven. DE SLEEPBOOT „UTRECHT" IN DEN ORKAAN. De drijvende kraan op de Spaansche kust gestrand. Gedurende den hevigen storm, welke in het eind van de vorige week op de Spaansche kust woedde, heeft de sleep boot „Utrecht" van het Bureau Wijs muller, met een drijvende kraan op weg van Schiedam naar Konacry (Fransch Guinea, West-Afrika) de kraan verloren. Het is de sleepboot niet gelukt de kraan weer vast te ma ken en later is deze op de Spaan sche kust bij Quixido Point gestrand. Van de opvarenden is niets naders be kend. De sleepboot is een Spaansche haven binnengeloopen. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. Aan de Academie te Leiden heeft Vrijdag de eere-promotie van Prinses Juliana plaats gehad, mede in tegen woordigheid van de Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder. In de Senaatskamer had de plechtigheid plaats, waarbij prof. N. van Wijk de eerste toespraak hield, aan het slot waarvan hij zei Koninklijke Hoogheid. Op welover wogen gronden heeft de Leidsche Se naat in zijn vergadering van 26 No vember 1929 besloten U het eere-doc- toraat in de Letteren en Wijsbegeerte te verleenen. Thans is de decaan van die faculteit, welke het voorstel hier toe deed, de hoogleeraar Huizinga, ge machtigd, U op de gebruikelijke wijze met die wardigheid te bekleeden. De promotor sprak aldus: Volgaarne aanvaard ik de taak, mij door den rector-magnificus der Uni versiteit opgedragen. Uit kracht dan van de bevoegdheid, ons bij *de toegekend, overeenkomstig het bes van den Senaat van 26 November verklaar ik U Juliana Louise Emm. Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, te bevorderen tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal U het diploma, door rector en se cretaris onderteekend en met het groot zegel der Universiteit bevestigd, wor den ter hand gesteld. Nadat ik alzoo de mij opgelegde taak heb volbracht, mag ik de eerste zijn, die U als doctor begroet en met de verkregen waardigheid gelukwensch Nadat haar het doctor-diploma was overhandigd sprak de Prinses een woord van dank tot den Senaat. In het bijzonder aprak H. K. H. haar erkente lijkheid uit jegens de hoogleeraren, die haar de tentamina hadden afgenomen en haar studies hadden geleid. Zij sprak voorts dankwoorden tot alle hoogleer aren bij wie zij de colleges had ge volgd. De Prinses Verklaarde het eere doctoraat hoogelijk te waardeeren en zeide zich bewust te zijn van de ver plichtingen, welke dit eere-doctoraat voor haar in de toekomst zou mee brengen. Mijn streven, aldus de Prinses, zal zijn, mij deze onderscheiding waar dig te toonen. H. K. H. besloot met de verklaring, dat zij zich met groote dankbaarheid in 't hart immer haar studiejaren aan de Leidsche Universi teit zou blijven herinneren. Bij Leiden's bevolking was de geest drift geweldig. Men kon op sommige punten der stad als het ware over de hoofden der menschen loopen. Des avonds had ten Paleize te Den Haag een maaltijd plaats, die het karak ter droeg van een gewoon promotie diner. AUTOBUSONGELUK BIJ APELDOORN. Zondagmorgen is de A.D.A. autobus, die om 10 uur uit Apeldoorn vertrekt, in de nabijheid van de buurtschap de Teuge met zoo'n groote kracht tegen een boom gereden, dat deze tot mid den in de autobus doordrong. De oor zaak was,, dat de chauffeur moest uit wijken voor een in dezelfde rechting rijdende woonwagen en daarna de bus niet meer op den weg kon krijgen. In de autobus zaten 16 passagiers, die door een wonder gespaard bleven. De schok was zoo hevig, dat van de zetels in de bus geen enkele op den vloer bleef staan en de passagiers door elkander op den bodem werden ge worpen. Een passagier W. genaamd, brak een been. Hij werd naar het ziekenhuis te Apeldoorn gebracht. De overige pas sagiers kwamen met licht kwetsuren, als builen en schrammen, benevens den schiik vrij. |DE KONINGIN EN DE PRINSES IN BEIEREN. Behouden aankomst te München. Blijkens een bij het Corr.-Bur. in Den Haag ontvangen telegram zyn de Koningin en Prinses Juliana met haar reisgezelschap gisteravond laat in goeden welstand te Müochen aangekomen, waar overnacht werd ten einde heden door te reizen naar Oberst- dorf, waar de Koningin en de Prinses eenigen tijd zullen verblijven. BREDA, 3 Febr. Op de markt van heden waren aangevoerd 360 stuks vee, t.w. 72 stuks hoornvee, 99 varkens, 189 biggen en 0 schaap. De volgende pryzen werden besteed Kalfvaarzen f 250f 280 Kalfkoeien f 300—f 330 Pinken f 80f120 Drachtige Zeugen f150—f170 Loopers f 35f 40 Biggen f 22f 28 Fokstieren f f Graskalveren f f Per pond geslacht lekw. 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 48—52 4448 Vette koeien 4448 4443 3438 Vette stieren 4546 Per K.G. levend gewicht Vette varkens 7678 7475 Vette zeugen 6870 Vette kalveren 85—90 HandelIn vet- en drachtig vee goede handel, vooral goede kwaliteit slachtvee werd vlug verkocht. Vette varkens vlugge handel met iets daling in prys. Drachtige zeugeD, loopers en biggen handel goed. Er was veel vraag naar fok vee. ANDED. Wegens ziekte van den Ryksland- bouwconsulent is de lezing Vrijdagavond j.l. niet doorgegaan. Wanneer deze thans zal plaats hebben zal nader worden mede» gedeeld. Gedurende da maand Januari j.l. zijn door de Sluis alhier gepasseerd 3311 vaartuigen met een inhoud van 494527Ms RIJSWIJK. Als volontair bjj den Proeftuin te Gorinchem is toegelaten G. J. Bron alhier. iWOUDRICHEM. Gedurende het tydvak 24 tot en met 30 Jan. j.l, werden aan de vischmarkt w Het is een genot zich de eenvoudige luxe van Ladies Old Lavender Soap te veroorloven. Het zachte, donzige schuim en de fijne geur van den Lavendel bloesem geven een gevoel van luxe en welbehagen, zooals U alleen in de duur ste Engelsche toiletzeepen terugvindt. Groot formaat 1 20 cent Klein formaat l2'/> cent .Ibe Crown Soap WorJt» Apeldoorn - Holland. —O—- -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2