^weede Blad lo. 4891 HMD 5 Feörauari Een Winternacht voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Keurig zittend Haar Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) HEHOORENDE RIJ HET WERKTIJDENBESLUIT EN WIN KELSLUITING. Op 1 Januari j.l. is het Werktijden besluit voor winkels van kracht ge worden. In dit besluit, dat steunt op de Arbeidswet, wordt de arbeidsduur van het personeel geregeld en o.m. bepaald dat het recht heeft op één halven vrijen dag per week. Door het personeel is nu in verschillende ge meenten een actie op touw gezet, om gedaan te krijgen, dat deze halve vrije dag voor al het winkelpersoneel te gelijkertijd wordt gegeven. De orga nisaties hebben zich daartoe tot de Ge meentebesturen gewend, om in de plaat selijke winkelsluitingsverordeningen een bepaling opgenomen te krijgen, waar door de sluiting van alle winkels op één halven dag in de week verplicht wordt. Zoo hebben organisaties van handels- en kantoorbedienden aan den Gemeenteraad te 's Gravenhage een adres ingediend, om in de verordening op de winkelsluiting een bepaling op te nemen, dat na 1 Januari alle winkels te 's Gravenhage op Dinsdag na 1 uur moeten zijn gesloten. Bovendien willen zij het daar geldige sluitingsuur van 9 uur 's avonds gewijzigd zien in 8 uur 's avonds, Soortgelijke adressen zijn tot de besturen van alle gemeenten van eenige beteekenis gericht. Het „Algemeen Weekblad De Mid denstandsbond" keert zich met groote kracht tegen dit streven. Het blad wijst op den grooten socialen vooruitgang, welken het personeel met ingang van 1 Januari a.s. door de inwerkingtreding van het Werktijdenbesluit reeds krijgt, waarin zijn arbeidstijd wordt geregeld en het gewaarborgd is tegen het ver richten van arbeid in de late avond, nachtelijk- en vroege morgenuren. Het blad constateert, dat er alom in den lande een verzet groeit tegen de actie van het personeel, en haalt met in stemming aan hetgeen de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam hieromtrent in een adres aan den Ge meenteraad zegt. Deze Kamer betoogt dat het geven van den halven vrijen dag voor al het winkelpersoneel in de geheele ge meente tegelijk voornamelijk van orga- nisatorischen aard is en het algemeen belang hiermede niets te maken heeft. Was dat wel zoo, dan had de wetgever gever dit wel bij het ontwerpen van het Werktijdenbesluit mede bepaald. Ook het nog aanhangige ontwerp van wet tot regeling van de winkel sluiting heeft dien ge I ij kt ij d i ge n vrij en halven dag niet verplichtend ge steld. Slechts wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het wensche- lijk kan blijken, in een gemeente een maal per week gedurende een halven (dag of voor bepaalde groepen van win- kels sluiting voor te schrijven en dit kan bovendien nog verschillend zijn voor verschillende gedeelten van de ge meente en voor verschillende groepen van winkels Hieruit blijkt, dat de wetgever reke ning heeft willen houden met de bij zondere omstandigheden voor iedere gemeente. Wanneer men tot het uit vaardigen van een dergelijke verorde ning overgaat, moet rekening gehouden worden met de belangen van het pu bliek en in de eerste plaats met die van de winkeliers. Dit heeft de Re- geering ook gewild, zooals blijkt uit de passage uit de Memorie van Ant woord, die hierop betrekking heeft. Daarin wordt gezegd, dat deze; bepa ling er uitsluitend op gericht is moei lijkheden in het winkelbedrijf te voor komen, welke uitvloeisel kunnen zijn van de verplichting het personeel op een vóór- of namiddag een halven vrij en dag te geven. De Regeering ver wacht dan ook dat dergelijke veror deningen alleen tot stand zullen ko men op wensch en na overleg met de belanghebbende groepen zelf. Daarom wil de Regeering de gemeenten ook niet verplichten een dergelijke veror dening tot stand te brengen. Dit is aldus de Rotterdamsche Ka mer van Koophandel- de eenige maat staf die ook nu moet worden aange legd, en gebleken is„ dat men in de kringen der winkeliers voorloopig be zwaar heeft tegen de verplichte win kelsluiting op één middag per week. De Kamer van Koophandel te Rotter dam raadt aan, eerst af te wachten hoe het Werktijdenbesluit voor win kels in de practijk werkt. Plaatselijk Meirus ALMKERK. Donderdagavond trad voor de tuinbouwvereeniging Almkerk op de hr. A. Dees, tuinbouwonderwijzer te Sprang, met 't onderwerp: „De rup- senplagen". Nadat de WelEd.Achfb. hr. Blok, burgemeester vvan Almkerk, ais voorzitter der tuinbouwvereeniging al len hartelijk welkom geheeten had, gaf hij het woord aan den heer Dees. Deze begon mede te deelen, dat het voorkomen in vele gemeenten van de bastaardsatijnvlinderrupsen den vorm van een ernstige plaag aangenomen heeft. Dientengevolge is er vanwege den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen een brochure ,„Rupsen- plagen" verschenen. De Inspecteur, hoofd van dezen dienst, heeft de me dewerking van Rijk en Provincie inge roepen om, te komen tot een doelmatige bestrijding hiervan. Als gevolg hiervan is door den Commissaris de Koningin dezer provincie aan alle gemeentebe sturen een schrijven gericht om een ge- ganiseerde bestrijding der rupsenplaag in het leven te roepen, 't Gevolg hier van is, dat wij hier dezen avond bij een zijn om eens een en ander; te vertellen over de rupsenplaag. Hierna besprak de heer Dees de ver schillende rupsen die vooral onze aan dacht moeten treffen. Zeer duidelijk en leerzaam zette hij alles uiteen. Vooral miLLKTOIt NAAR HET ENGELSCH. Toch, als de zon haar beschenen had. zou men gezien hebben, dat al het bloed uit haar wangen was ge vloeid en ze wit en koud als marmer waren en dat in haar oogen en uit drukking van grooten schrik en pijn te lezen was. Hezig, bevende, klemde zij zich aan haar vader vast, alsof zij de ijzeren hand al voelde, die gereed stond hem van haar weg te rukken. „Vader, u moet niet gaan. Frankrijk heeft duizenden en duizenden solda ten en ik heb alleen maar u. Beloof me, dat u thuis zult blijven beloof het, en ik weet dat u uw woord zal houden." „Ik heb mijn woord al gegeven,", antwoordde de Chevalier, „en dat woord bindt mij om dienst te nemen voor de verdediging van mijn land. Lieveling, in mijn groote liefde en zorg woor jou, heb ik langen tijd geaar zeld, maar de gebeurtenissen van de aatste paar dagen hebben mij een be- luit doen nemen en als ik nu lan- .vachtte, zou ik mezelf weinig beter "an een ellendige lafaard vinden." „Dat zal niemand van u denken" iep Blanche uit. „Iedereen weet, dat i moedig zijt." rIk zou in mijn oogen een lafaard zijn, Blanche. Er zijn oogeublikken in het leven van naties evengoed als in het leven van menschen, waarin het het bestaan aan een zijden draad hangt, wanneer de kleinste gebeurtenis over het lot kan beschikken. Een van die oogenblikken heeft Frankrijk nu. Gis teren was zij een zoo juist gestrafte zondaar, vandaag is zij een wreed be handelde martelaar. Wou je je vader hier houden en maken, dat andere men schen geen hoogen dunk van hem heb ben terwijl andere menschen, zijn land- genooten hun goed en bloed opoffe ren voor hun land en wanneer het zwaard van iederen waren Franschman genoodzaakt is de invallers terug te drijven en een duurzame vrede te be werkstellen Hij hield op, als om haar antwoord af te wachten, maar zij zeide niets, hij kon de heete tranen langs haar bleeke wangen zien vloeien. „Blanche, lieveling, ontneem mij mijn moed niet. Je weet nu in welke richting mijn plichlt !gelegen is. Sta mij toe, dat ik dien volbreng, wil je?" „Het is zoo plotseling, zoo vreese- lijk" antwoordde zij. „En we waren zoo gelukkig saampjes. O, vader, moet u gaan „Je weet, dat ik moet." „Dan zal ik trachten het te dragen ik wil u toonen, dat uw vertrou wen in mij niet misplaatst was. En over een korten tijd, komt u weer te rug bij mij, niet, vadertje?" „Ja„ kind, als God het wil." Terwijl hij sprak klemde hij hafar in zijn armen en kuste haar vele mla- len. Beiden waren aangedaan, beiden schenen de schaduw van een eeuwigen liet hij duidelijk uitkomen, welk gevaar er zit in het in groot aantal aanwezig zijn van nesten van den bastaardsa- tijnvlinder. Duidelijk liet hij zien, hoe in deze slechts één bestrijdingsmiddel is én wel: uitsnijden en verbranden. Anderè midddelen, als bespuiten met carbolineum of met Bordeausche of Californische pap, waarin een maag gift is gedaan, dat voor andere rup sen, zooals de ringelrups,, wel doelma tig is, helpen bij de bestrijding van de bastaardsatijnvlinderrups niet. In 't algemeen belang raadde hij dan ook ten sterkste aan, dat alle boom- gaardbezitters hun boomen nauwkeurig na zouden zien en alle rupsennesten zouden verwijderen. Deed een buur man zulks niet, dan was 't zeer wen- schelijk hem hierop te wijzen. Hij vond 't beter zoo te handelen, dan dat er vanwege de gemeente een verordening in 't leven zou geroepen worden, waar bij 't verplichtend gesteld werd alle rupsennesten te verwijderen. Nadat de heer Dees zijn lezing, die door alle aanwezigen met groote aan dacht gevolgd was, geëindigd had,, be dankte de voorzitter hem voor zijn zeer leerzame rede. De aanwezigen drukte hij ten sterkste op 't hart, te doen zooals door spreker was gezegd, werd dit niet gedaan, dan zou van gemeen tewege ingegrepen moeten worden. Te vens deelde hij mede, dat de autori teiten van Rijks- en Provincialen Wa terstaat bereid zijn te bevorderen, dat in elk geval die gedeelten van de beplan tingen langs Rijks- en Provinciale we gen van rupsennesten gezuiverd worden in welker nabijheid zich huizen of boom gaarden bevinden, mits de eigenaar of gebruikers dezer tuinen en boomgaar den voor Februari getoond hebben, dat zij hun eigen terreinen zullen zuive ren. Gepasseerde week zag men bij den heer V. alhier, 2 jonge lamme ren grazen in de weide, wel een be wijs van een vroeg voorjaar. De 51ste jaarcollecte voor de scholen met den bijbel heeft voor Waardhuizen opgebracht ruim f320. Op 14 Febr. a.s. hoopt de meis- jeskrans „Dorcas" in de consistorie-j kamer der Herv. Gbm. alhier, een ge zellige avond te houden. Op Zaterdag 8 Febr. 's avonds 6 uur hoopt de varkensverzekering „Al ler Belang" in de zaal Dekker alhier, haar jaarvergadering te houden. Ter wijl na deze vergadering, een gratis verloting zal plaats hebben. Bij het spelen had een zoontje v. d. heer W. P. alhier, het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zijn arm brak. Dr. de Vries verleende genees kundige hulp. CAPELLE. In de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier, geeft de tooneel afd. der vereeniging Volksonderwijs a.s. Woensdag 5 Febr. des avonds half acht een uitvoering. Opgevoerd wordt „Beurskoorts", blijspel in 3 bedrijven van Max Reiman en Otto Schwartz, vooraf gegaan door „Een pootig wijfje", kluchtspel in één bedrijf van J. J. Rent- meesrer. DRUNEN. Prijsnoteering van 30 Jan. Goud- reinetten 12—16 cent; idem 2e srt. 6 10 cent; Bellefleurs 814i/2 cent; idem 2e srt. 3—'cent; Ossekoppen 8 scheiding te voelen. Maar met een krachtige poging overwon het nobele meisje haar groote smart, voordat deze haar overwinnen kon en trachtte met alle macht de zware last van haar va- der's leed te verlichten. Nagenoeg voor den eersten keer be sefte de Chevalier alle kracht en sterkte van haar aanhankelijke natuur. Zoo ge broken door smart als zij was, tracht te zij hem moed in te spreken, en, toen de eerste wreede pijn over was, sprak zij hoopvol en bijna vroolijk over hetgene, wat gebeuren ging. Toen zij voor den nacht van elkaar scheidden, was zijn hart vol van dankbaarheid aan God, dat Hij hem met zulk een kind gezegend had. Toen zij den volgenden morgen el kaar weer zagen, was zij kalm en be rustend, hoewel zij zeer bleek was. Zij had hét grootste deel van den nacht in gebed doorgebracht. Haar vader zag haar met bewondering aan, want hij wist hoe zij van hem hield en be sefte ten volle de groote krachtsinspan ning, die zij om zijnen wil toonde. Twee dagen later kwamen er brie ven van de administratie, waarin stond dat zijn vrijwillige diensten werden aan genomen en hem verzocht werd zich onmiddellijk naar het hoofdbureau te begeven. Rustig bijna kalm, zag Blan che de voorbereidingen tot zijn ver trek aan; maar den laatsten nacht voor de scheiding werd zij door haar ver driet overmeesterd, zij viel snikkende aan zijn borst neer. Zij maakte een klein gouden medaillon, dan aan een dun gouden kettinkje aan haar hals hing, los gaf het hem in zijn handen, terwijl zij zeide: —11 cent; idem 2e srt. 2—6 cent; Reine d'Or 2—8 cent; Ceulemans 3—6 cent; Zoete appelen Vs 6 cent; Stoofperen 2 —16 cent; Juin 1—4 cent; Witlof 2— 14 ct.Schorseneeren 311 cent; Spruit jes 1825 cent; idem 2e srt. 917 cent; Wortelen 1lVa cent; Knolraap 1IV2 cent per k.g.; Roodekool 1—11 cent; Wittekool 26 cent. Savoijekool Va4 cent; Selderie y3—5 cent per stuk; idem 115 cent; idem snij 12 cent; Prei Vs14 cent per bos. Naar wij vernemen, bereikte de om zet aan de Veilingvereeniging „de Lang straat" alhier, over het jaar 1929 de kolossale som van f473.423.47. POEDEROIJEN. Bij besluit van den Heer Com missaris der Koningin in Gelderland 27 Januari 1930 no. 281 ]37 is vrijstelling wegens broederdienst van den dienst plicht verleend aan Dirk Biesheuvel, Hendrik van Driel, Poulus Johannes van de Werken, Dirk Dufourne,, Jan Willem Hasselman en Johan Bok, inge schrevenen voor de lichting 1931. SPRANG. Door de afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarbeidersbond is de hr.. Mandemakers als bestuurslid van den Chr. Besturenbond ,„Sprang-Capelle aangewezen. WAALWIJK. Bij besluit van den Heer Com missaris der Koningin in dit gewest dd. 28 Januari 1930 is benoemd tot lid der gezondheidscommissie, zetelen de te Waalwijk, de heer P. J. Kohier arts te Sprang-Capelle. Als mfeo zoo nu en dan des morgens slechts een weinï^Pürol even tusschen de handen wryft, dan wiordt dit by het uitstrijken door de haren, Tsnnoiddeliijk daarna opge nomen en het gtwïdg hiervan is dat na het kammen Uw haarNjen geheelen dag keurig blijft zitten. ZALTBOMMEL. De door den kring van Burg wachten in Bommeler- en Tielerwaard gehouden kringwedstrijden hadden den volgenden uitslag; 1. Philips, Tiel; 2. H. van Veluw, Zaltbommel; 3. C. J. Fischer, 4. Van Hof ten,, 5. Baggerman allen Tiel; 6. H. de Gaaij, Zaltbommel; 7. I. van Boort, Zaltbommel; 8. P. van Leeuwen, Tiel; 9 J. v. d. Eertwegh, Tie1.; 10. Beekman, Tiel; 11. H. B. Stehmann, Zaltbommel; 12 H. v. d. Eertwegh, Tiel; 13 A. Blom,, Zaltbom mel; 4. N. van Maren, Zaltbommel; 15. A. de Kruijff, Zaltbommel; 16 J. Bloos, Zaltbommel; 17. P. C. de Geus, Zuiüchem; 18. Spee, Tiel; 19. G. C. van Maren, Zaltbommel; 20. M. van van Zuijdam, Zaltbommel; 23. Tettero i Tiel; 22. J. J. van Wijk, Zuilichem. i Vaste baan: 1. H. van Veluw, Zalt bommel; 2. Philips, Tiel; 3. C. J. Fi scher, Tiel; 4. P. van Leeuwen,, Tiel; 5. Beekman, Tiel; 6. Tettero, Tiel; 7. H. B. Stehmann, Zaltbommel. Wij kunnen verder meedeelen dat be sloten is dit seizoen vroeger te begin nen, terwijl ook Ammerzoden en Her wijnen dan zullen deelnemen. Als ge volg van de door ons gemelde rede „Kijk vader, het portret van moe der en het mijne zit er in. U zult het dragen, nietwaar? Misschien God weet het zal het een talisman voor uw veiligheid zijn en maken, dat u weer bij me terugkomt. O vader, va der" voegde zij er hartstochtelijk aan toe, „wat moet ik doen als u weg zijt." „Vertrouw op God, lieveling," ant woordde hij. Hij bracht het medail lon aan zijn lippen en zeide: „Doe het eigenhandig om mijn hals. Zoo lang als ik gespaard zal blijven, zal blijven, zal het onafscheidelijk zijn van mij: en als ik sneuvel." „O, spreek daar niet van, vader. God (Z,al u weer veilig bij mij terugbrengen. O ja vader, ik geloof niet, dat Hij menschen van elkaar zal scheiden, die zooveel van elkaar houden." Hij trok haar zachtjes naar zich toe, met zijn hand over haar hoofd strij kende, terwijl hij haar in de oogen keek. „Blanche, kind," zeide hij, ,wij moe ten door onzen smart niet zelfzuchtig worden, wij moeten niet vergeten,, dat ons verdriet een gemeenschappelijk ver driet is, dat door duizenden en nog een duizenden gedeeld wordt, niet al leen hier in Frankrijk, maar ook in Duitschland, aan de andere zijde van Den Rijn. Het is juist het groote kwaad van den oorlog, dat hij niemendal spaart en juist het wreedst is voor de hulpeloozen en onschuldigen. Ook onze vijanden hebben kinderen, die voor hen bidden, denk daar aan. „O, vader, wat bent u goed. Zelfs in uw groot verdriet voelt u meer voor anderen dan voor u zelf. Maar van generaal-majoor Tonnet, hebben di verse personen zich als lid opgegeven. Dinsdag hield de Onderlinge Veeverzekering-Maatschappij „Bomme ierwaard" haar jaarvergadering, wel ke flink bezocht werd. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 19281929 bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen fl265.32V2 en de uit gaven f 1521,25, nadeelig saldo mits dien f255.92V2. Dit werd bestreden uit het reservefonds. Op 1 Juli 1929 wa ren verzekerd 48 deelnemers met 130 koeien, voor een totaal bedragd van f40.165. De heer G. van de Leur, diérperio- diek als commissaris aftrad, werd bij acclamatie herbenoemd. De contributie werd ook voor 1930 vastgesteld op 2 pCt. Voor een bijzonder schadegeval werd met algemeene stemmen aan een deel nemer een tegemoetkoming van f 70 toegekend. Hierna sluiting. ZUILICHEM. Bevolking op 1 Jan. 1929 581 m. -j- 484 vr. 1065 Geboren 12 ra. -j- 16 vr. n8 593 m. 500 vr. =1093 Ingekomen 22 m. -f- 29 vr. 51 615 na, -f- 529 vr. 1144 Overleden 6 ra. -f 3 vr. 9 609 m. -f- 526 vr. 1135 Vertrokken 22 m. -f- 42 vr. 64 687 484 vr. 1071 Ik heb een jongen op school welke met Augustus a. s. 14 jaar wordt. Nu heeft hij met April a. s, 2 keer de 7e klasse doorloopen. En daar ik hem nu noodig heb zou ik hem graag thuis houden, mag zulks Een abonné. Kan U my ook zeggen hoe ver een electrische lantaarn op een fiets vooruit mag schijnen, het uiterste punt. De wacht meester wist het niet, doch ik kreeg toch een roces-verbaal. Waar kan ik my nu ter- :en N. A. Een vader heeft 7 zonen. De oudste zoon is goedgekeurd en heeft in militairen dienst geweest, doch later in dienst afgekeurd. Moeten nu nog meerdere zonen in dienst, of hoe zit deze wettelyke bepaling in elkaar V. E. BABYLONIëNBROER. Dinsdag l.l. had de aangekondigde jaarvergadering der Chr. Jongeüngsvereen. »Obadja« alhier plaats. De Eere-Voorzitter Ds. Ki uijs-Voor bergen opende de vergade» mg, waarna overgegaan werd tot de Bijbelbe- spreking, handelende over Matt. 13, waarop een tamelijk lange bespreking volgde. Verder werd een flink aantal opstellen en voordrachten gegeven, welke allen goed in den smaak vielen. Tenslotte sloot de Eera Voorzitter de vergadering met dankzegging. Het, kerkgebouw was goed gevuld. iedereen weet zelfs vader André heeft het van den kansel af gezegd. onze vijanden zijn monsters, zonder medelijden en zonder liefde." „,Neen Blanche, het zijn slechts on gelukkige menschen, zooals wij\ Ze spreken een andere taal, maar zijn vat baar voor dezelfde gevoelens. Het is niet hun schuld, maar die van hun regerders, die hen er toe aanzetten. Ik vind het treurig kind, dat ik voor een medemensch het zwaard moet trek ken, maar het gevaar, waarin Frankrijk verkeert, is mijn verontschuldiging. En alleen uit zelfverdediging zal ik schie ten." HOOFDSTUK III. Toen het bekend geworden was, dat de Chevalier en Gavrolles een van de verdedigers van Frankrijk geworden was ontstond er een groote geest drift. Vader André hield lange rede voeringen over vaderlandsliefde en wees op den heer van het kasteel als een schitterend voorbeeld. Het onmiddelli k gevolg hiervan was, dat er zich een groot aantal vrijwilligers vormde, ve len van hen waren mannen, die hun dienststijd reeds ver achter zich had den. en dus vrij waren van dienst plicht. De geestdrift kende geen gren zen en zelfs Blanche begon er in te deeelen. Daar zij veel van haar vader hield, verheugde zij zich in zijn daad van zelfopoffering. „Was ik ook maar een man", dacht zij, ,„dan kon ik ook mijn leven voor Frankrijk offeren." (W.ordt vervolgd). iieow$blad m: s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5