Tweede Blad voor het Land j van Heusden en Altena, de Langslraat en de Bommelerwaard. No. 4992 Vrijdag l Februuari FOSTER'S Een Winternacht Pijnloos Scheren 1 Rugpijn Nieren Pillen Kinderrubriek. FEUILLETON! 'Rheum&tiek Kloosterbalsem W aarschuwingen BEHOORENDE BIJ HET Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuraa- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels. zijn: 1. De letter „A". 2. Koe koek is koekoek. 3. Borst el is borstel. 4. Peet, Piet, Poot. De nieuwe raadsels zijn: 1. Van welk soort laken zal een kleermaker nooit een pak maken. 2. Wie kan, door in elk woord één letter te veranderen, van de vol gende woorden een bekend spreekwoord maken WIT EEK MUIL DRAAGT DOOR DEN ONDER VILT AR ZALF ilS 3. Welke muizen durft zelfs het kleinste meisje zonder vrees in haar hand te nemen? NAAR HET ENGELSCH. De dag van het vertrek naderde, en gevolgd door hen, die door zijn voorbeeld aangemoedigd waren, verliet de Chevalier zijn huis. Eenige dagen later kwam er bericht, dat de Nor- rnandische recruten met andere uit de naburige districten tot een compagnie vereenigd waren, waarvan Gavrolles tot tot kapitein was gemaakt. „Heb moed, lieveling." schreef de Chevalier aan zijn dochter. „Ons is bevolen onmiddellijk naar het front te gaan." Hij voegde er in een post-scrip- tum aan toe: „Het medaillon v. je moe der en jou ligt altijd op mijn hart. Eiken nacht wanneer ik ga slapen, kijk ik er naar en zegen beiden, de leven de en de doode. Dat God je bescherme en ons weer spoedig zal vereenigen." Alleen achtergebleven in het kasteel, voelde Blanche haar eenzaamheid ten volle. Diep geloovig, bracht zij nu veel tijd in gebed door. Haar piano was gesloten en werd nimmer geopend, haar schilderen, dat zij anders erg graag deed, werd ver waarloosd, zelfs boeken hadden heur aantrekkingskracht voor haar verloren. Haar voortdurende zorg bestond in de kranten te lezen, die vol nieuws van het oorlogsveld waren, en nieuwsgie rig uit zien naar brieven van haar va der. Naarmate de tijd verder ging, werd 4, Het heeft vier pooten en een rug en kan toch niet loopen. Rara wat is dat? OOM KAREL. DE ZANDMAN. VRIJDAG V. Dien avond, toen Olie Loek, de Zand man bij Halmar's bedje kwam, en op den rand ging zitten, sprak hij: „Het wonderlijk, zooveel groote menschen er zijn die mij graag zouden zien komen. Vooral menschen met een kwaad gewe ten. Lieve, beste brave Zandman, zeg gen die tegen me, we kunnen onze oo- gen niet dicht doen. En we liggen den heelen nacht wakker en onze slechte dagen staren ons aan. Het zijn net boo- ven alle andere poppen mooie geschen ken aan Herman en Bertha. Er was echter niets te eten, want dat doen de poppen nooit. Toen sprak Herman, de bruidegom: Zullen we naar buitengaan, of zu'len we op reis gaan. Ze vroegen het aan de zwaluw, die zooveel ge- „Geen goud zoo goed" 1 ded van den rijkstuinbouw consulent, t Uit de 27 sollicitanten naar de be trekking van bedrijfsleider werd be noemd de heer M. Kemperman te Vree land a. d. Vecht De Voorzitter deelt mede dat: a. de volontair Sterk overgegaan is in cm bezoldigde dienstbetrekking te Ba- rendrecht; b. de minister van financi'n f 150.- registratierechten gerestitueerd heeft; c. de begrooting voor 1930 door den raad van Gorinchem goedgekeurd is; d. de provinciën Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland subsidie's verkenen van resp. f400, f200 en f50; e. de minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft medegedeeld dat Z.E. bereid is te bevorderen dat in 1930 de Vereeniging een rijkssubsidie zal ontvangen van f750.en voor 1929 een buitengewone subsidie zal worden verleend van f145.en f. de propa- ganda voor een doeltreffenden tuinbouw den voldoende met een en ander op de hoogte zijn. Mej. Joh. Kant ver kreeg 10 stemmen Mej. v. Elzelingen een, zoodat Mej. Kant is benoemd. Voorstel B. en W. tot aankoop ee- ner rnotor-brandspuit. De Voorzitter dit voorstel toelich tende, zegt dat de heeren de stukken hierover hebben kunnen inzien. B. en W. zijn op hun oorspronkelijk voorstel om gezamelijk met Werkendam en Woudrichem tot aanschaffing van een motorspuit over te gaan, teruggekomen,, omdat Werkendam zelfstandig tot aan schaffing wil overgaan. Van Woudri chem is nog geen beslissing ingeko men, doch B. en W. achten dit geen bezwaar, al zou Woudrichem niet mee doen, dan zouden B. en W. voor de Werken en Sleeuwijk alleen jtpt aan schaffing willen overgaan van een mo- torsouit van de firma Bikkers uit Rot terdam, die f1995.zal kosten. Er zijn ÉÉlli KtSti De eerepromotie van H. K- H, Prinses Juliana. Langs den g^eelen weg waarlangs de Prinses zich per rijtuig begaf, werd zij door een enthousiaste menigte begroet. ze elfjes. Ze komen bij ons op bed zitten en gieten heet water over ons uit. Lieve, beste^, brave Zandman, wil je ze niet komen wegjagen? Zoodat we goed kunnen slapen?" „Nou, en dan zuchten ze diep en fluisteren: We willen je er graag voor' betalen, hoor Olie Loek, de Zandman. Het geld vind je wel in de venster bank." „Maar dat kun je begrijpen. Ik doe het niet voor geld", zei Olie Loek tot Halmar„ en lachte zachtjes. „Nou, en wat zullen we vannacht doen? Heb je zin om nog eens naar een bruiloft te gaan? De groote pop van je zusje, die met jongenskleeren aan, gaat trou wen met de meisjespop Bertha. Herman heet die jongenspop. Nou, en bovendien is Bertha jarig vandaag." „O, ik weet er alles van.", riep Hal- mar uit. „Telkens wanneer de pop- epn een nieuwe jurk noodig hebben, zegt mijn zus dat ze jarig zijn of gaan trouwen. Dat is zeker al honderd keer gebeurd." „Ja, maar vannacht is het de hon derd-en-eerste keer, en dat is iets heel bijzonders, en daarom zal het een groot en prachtig feest zijn. Kijk maar eens." Halmar keek onder de tafel. Daar stond het bordpapieren poppenhuis met lichtjes bij de ramen en alle houten soldaatjes buiten en presenteerden het geweer. Het bruidspaar zat op den grond voor het huis en leunde mét den rug tegen den tafelpoot aan. Olie Loek, de Zandman had de zwarte japon van grootmoeder aangetrokken en trouw de de twee poppen. Toen dat gebeurd was, zongen alle meubelen in de ka mer, de stoof en de tafel en de stoe len en het ledikant een vroolijk brui loftslied. op de wijs van „Zie de maan schijnt door de böomen". Toen ga- reisd had en aan een oude moederkip, die vijf keer twaalf kuikens gehad had. De zwaluw vertelde hen over heer lijke warme landen, waar druiven groei den en sinaasappelen, en waar heerlijke bergen waren. „Ja, maar ze hebben daar toch geen boerenkool", zei de kip. „Ik ben den heelen zomer buiten geweest met mijn kuikens, en daar hadden ze een tuin, met allemaal boerenkool erin. Wat was die heerlijk groen. Ik heb nog nooit zooiets lekkers geproefd." „Kan best wezen", zei de zwaluw een beetje boos. „Maar de eene kool lijkt precies op de andere, en bovendien is het hier zoo dikwijls leelijk weer". „O, maar daar zijn we aan gewend. En iedereen, die kwaad van mijn land spreekt zal ik.... zal ik....", de hen kon niet verder en begon dikke tranen te huilen uit haar kippenoogen. „De hen is een wijze kip", zei Ber tha, de bruid toen, „en ik houd ook niet van reizen, vooral niet in de ber gen, want dan ga je eerst omhoog en dan moet je weer naar beneden. Nee ik wil naar buiten en laten we dan tusschen de boerenkool gaan wan delen". Nu, zoo gebeurde het natuur lijk. En toen was het verhaal uit. (Slot volgt.) voorloopig in het Land van Heusden en Altena met sacces ter hand geno men is. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Tot volontairs werden toegelaten G. J. G. Bron te Rijswijk en A. Duijm te Noordeloos. Voorts werd besloten de bouw van de centrale verwarming in het eerst komende ^voorjaar uit te voeren en dien van de bedrijfsleider met schuur in de maand Februari aan te besteden. Ongeveer 6000 bloemkoolplanten en 500 meOenplanten zullen verkrijgbaar ge steld worden. De belooning van den vaktuinman Uilenberg werd met f2.50 per week verhoogd, voor de naleving van de tuinbouw ongevallenwet zal men zich wenden tot de tuinbouwonderlinge. Proeftuin Gorinchem. In de op 30 Jan. te Gorinchem gehouden vergadering van het bestuur met leden van de commissie van advies van de proeftuinvereeniging werden de volgende besluiten genomen. Het in October ontworpen teeltplan, voor zoo ver het twee derde gedeelte van den tuin betreft, werd eenigszins gewijzigd, terwijl dat voor het overige gedeelte onderwijzen zal worden aan het oor- de toestand steeds kritieker. De Franschen werden aan alle kan ten teruggedreven en de altijd zegen- vierende Duitschers drongen tot in het hart van Frankrijk door. Het was in derdaad een oorlog tot het bittere einde. Spoedig hoorde men overal overdreven geruchten van de gruwelijke daden van den vijand, die hun nadering aankon digden, door brand en plundering. Ge lukkig werd Blanche opgewekt door de boodschappen van haar vader, maar naarmate de dagen verliepen, werden de brieven zeldzamer, totdat er eindelijk geen enkele meer kwam. Op een ochtend, toen Blanche in haar kamer zat, werd er aan de deur ge klopt en Hubert kwam binnen, een waar beeld van wanhoop. „Nieuws, juffrouw, verschrikkelijk nieuws." riep hij uit. „De Duitschers zijn vlak bij." Blanche sprong van ontsteltenis op. „Het is zeker waar, juffrouw, ging de oude man verder. „Ik heb het uit den mond van Monsieur Dudevant, de Schoolmeester, gehoord, die ze met zijn eigen oogen gezien heeft. O, als de aarde eens openging en ze levend ver zwolg, de kannibalen. Zij zullen hier komen en spoedig zullen wij levend op gegeten worden." Het nieuws was niet geheel en al onwaar. Een deel van de vijandelijke voorhoede was Normandié binnen ge komen en had bezit genomen van de hoofdstad. Het geheelee district was van plotselingen schrik vervuld. Vree- selijke verhalen deden de ronde en door iedereen werd verteld, dat de Duit schers de onmenschelijkste misdaden beginnen. Ieder oogenblik hoorde men van massamoorden, onteerde vrouwen en van dorpen, die geheel uitgeplunderd en met den grond gelijk gemaakt waren. In overeenstemming met wat de oude Hubert zei, was het gewone gebruik van de vreemde duivels om kinderen uit de armen van hun moeders te ha len, ze aan het uiteinde van hun ba jonetten te roosteren en ze dan te verslinden. Zelfs vader André, een beschaafd en ontwikkeld mensch, die beter had kun nen weten, geloofde elke beschuldiging tegen den vijand, hoe dwaas en on mogelijk die ook zijn mocht. Het wa ren geen menschen, geen menschelijke wezens,, maar duivels, die gelukkig, wa ren als ze slechte dingen konden doen. Ondcrtusschen leefde Blanche de Ga vrolles in voortdurenden angst, want er waren al bijna veertien dagen ver- loopen en er was noch een brief noch een boodschap van den Chevalier ge komen. Zijn laatste brief, geschreven in haast op een stuk van een oude envelop was verzonden uit een afge legen stad in het noorden, waar fel gevochten was met de vijandelijke voor hoede. Eén regel bevatte het, die later een bron van hoop en troost voor haar geweest was. „Ik weet niet, of deze brief je ooit bereiken zal" schreef de Chevalier, ,„maar als je hem ontvangt, moet je niet ongerust zijn,, als je niet spoedig weer van me hoort, want het is nu uiterst moeilijk om brieven verzonden te krijgen. Houd goeden moed, Blanche, want ik denk, dat deze rampen spoe dig voorbij zulleri zijn en dat dit het begin van het eind is." Door oude Hubert werd het alarmëe- rend nieuws verteld." „Zij zijn in Rouaan, juffrouw. Zij heb- Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK. De begrootingen 1929 en 1930 wor den gewijzigd, zooals door B. en W, 1 aangegeven de laatste, omdat daarop geen pos( is uitgetrokken, voor toe slag aan de Landarbeiders bij werke loosheid, hiervoor wordt thans een post van f400.op de begrooting gebracht. Bovendien wordt een bedrag op den kapitaaldienst gebracht voor het bou wen der woning voor den Hollander. Benoeming schoon- en kachelaan- maakster voor het gemeentehuis. De alphabetische aanbeveling luidt: 1. M. van Elzelingen, 2. Joh. Kant, 3. Wed. SchriekDekker. De heer Gulden beveelt nummer twee aan, omdat dit een wees is, die in haar eigen onderhoud moet voorzien. Nummer één is de dochter van den Ge meenteveldwachter, een gezin, dat meer dere bronnen van inkomsten heeft. De Voorzitter zegt, dat de raadsle- ben de telegraafdraden afgesneden. God, help ons." In dezen tijd dacht Blanche niet aan zichzelf of aan persoonlijk gevaar, dat haar kon bedreigen, al haar gedach ten en zorgen waren voor haar vader. Zij bad gedurig voor hem. Toen heel het district in rep en roer was en het kasteel zelf een opgeschrikt kraaien nest leek,, met oude Hubert, die rede voeringen in het publiek hield en de vrouwelijke bedienden luid pratende van schrik bleef zij uiterlijk kalm, terwijl zij zelden de eenzaamheid van haar kamers verliet. Maar op een koude, stille namiddag, toen het voor het eerst gevroren had, verliet zij het kasteel en wandelde in de bosschen, die nu mooi waren met hun verdroogde en bruine bladeren. In een eenvoudige japon van zwart fluweel gekleed, met een ivoren kruis, het geschenk van haar vader, om haar hals, zag ze er uit als een heilige. Haar eenige metgezel was een oude Normandische jachthond, die Gas ton heette, naar haar vader. Zonder doel wandelende, vol v. haar eigen treurige gedachten, kwam ze voorbij de rotsen langs de zee en dicht bij het kleine kerkje staande, keek zij naar het dorp. Er was juist een dili gence binnengekomen, een opgewonden menigte stond er om heen voor de herbergdeur, terwijl anderen in alle rich tingen heen en weer lippen, sommigen met groote haast. Toen zij naar de kerk keek, zag zij vader André, die voor de kerkdeur met eien man stond te praten, die met opgewonden geba ren naar de St. Valéry weg wees. Of schoon zij ver beneden haar stonden, kon zij ze toch duidelijk zien, de lucht was zoo stil1 en helder, dat zij zoo dan evenwel slechts 5 meter zuigléi- ding bij. Mocht dit niet voldoende zijn, dan zou er nog 5 meter bijgenomen moeten worden voor f 105.zoodat de totale kosten dan op f2100.zul len komen. De slangen van de aan wezige handspuiten kunnen aan deze motorspuit worden gekoppeld, zoodat er voldoende slangen zijn. De spuit kan achter i edere auto worden gehaakt. De heeer Kramer vindt 5 meter buis leiding wel wat weinig, hij vreest, dat er dan gevallen zullen zijn dat men niet aan het water kan komen. Be sloten wordt 5 meter extra leiding er, bij te, nemen. - 1 Geen pyn en geen stukgaan meer en ook geen naschrynen der haid, als men vóór het in2eepen de huid in wry ft met een weinigje Doos 30, en 60, Tube 80 ct. PUR0L I De heer Sigmond vraagt of het dei bedoeling is, de handspuiten nu op te ruimen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, deze blijven, als men ze gaat verkoo- pen, krijgt men er heel weinig voor, terwijl ze in sommige gevallen nog goede diensten kunnen bewijzen. t De heer v. d. Stelt vreest dat men! er met f2100.niet zal komen, men dient bergruimte te hebben en er zal toch iemand voor aangesteld moeten worden. De Voorzitter zegt, dat het de be doeling is, de spuit een plaatsje te ge ven in het arrestantenlokaal, de bedie ning is heel gemakkelijk en is zooi geleerd. nu en dan het geluid van! stemmen uit de verwijderde straten opving. De zon ging boven de zee onder j en het begon er naar de zijde vanj j het land al een beetje donker te wor den, toch verhaastte zij haar loop niet, ofschoon zij nu in de richting van haar huis keek. Voordat zij het hekje bereikte, da f toegang gaf tot de bosschen, die bij het huis behoorden, was de maan op gekomen, die haar zilveren stralen één liet worden met het zwakke daglicht. Droevig en in gedachten, getroffen door. de rustige schoonheid van het land schap, bleef zij binnen het hekje staan, den kant van de zee uitkijkende. Eensklaps werd zij opgeschrikt door, het geluid van paardenhoeven en bij na op hetzelfde oogenblik bemerkte zij twee mannen te paard, die vlug door de velden naderden. Zij werden door het maanlicht beschenen dat weerkaat ste op een stalen voorwerp. Ineen9 wist zij, dat het soldaten waren, want hun sporen rinkelden en ieder van hen droeg een lang wapen, dat op een speer geleek. Vlug verborg zij zich tusschen het kreupelhout, greep den hond bij zijn halsketting en liet hem aan haar. voe ten iiggen. De mannen kwamen in een draf langs terwijl zij vol vrees in haar schuilhoek zat, om ze te laten voor bijgaan, zag zij, dat haar grootste vrees werkelijkheid was geworden, het wa ren Uhlanen. 1 (Wordt vervolgd). JTienw^btad De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5