KfiUM-MALMGRÉ - HEUSDEN Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Nlijnhardt's Zenuwtabletten. DAMRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws jL^en zachte huid WIJNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD TflsadieS 1 yid^IsaVencler* (j^oap VOOR DE BETERE kwaliteiten BLIJFT HET AANGEWEZEN ADRES. Opgericht 1816- Uitgebreide pryscoar&nten en Reizigersbezoek op aanvrage. Voor feestelijke gelegenheden speciale conditiën. Tot oplossing voor deze week geven we thans het tiende of laatste Wedatrijdprobleem. De heer v. d. Stelt zou als de hand spuiten niet worden opgeruimd, deze doen probeeren. De Voorzitter belooft dit te zullen laten doen, dit is wel goed. Met alge- meene stemmen wordt hierop tot aan schaffing eener motorspuit besloten. De heer v. d. Schuijt vraagt of men de brandweerorganisatie nu maar niet moet opdoeken. De Voorzitter zou hiermede wachten 1 van dien aard is, dat er verbetering tot een volgende vergadering. B. en J moet komen. Zoo erg schijnt de toe- iW. zullen dhn probeeren een regeling stand niet te zijn, meent spr. anders te treffen, zoo mogelijk in samenwer-zouden de bewoners er wel voor zijn De heer Gulden zegt, dat dit een oud denkbeeld is, dat hiermede even wel geen afdoende verbetering wordt verkregen en de rotte toestand blijft be staan. De hr. v. 't Sant, bevreemdt het dat door de bewoners schijnbaar zoo wei nig voor verbetering wordt gevoeld, C. BaxA. Deorloo. 2e groep Abr. SluyoaersA. Sluymers Ger. Jonker—G. Jonker A. FittersA. Schranders. king met Werkendam. Aangezien op de begrooting voor de aanschaffing van een motorspuit slechts f 1500.is uit getrokken, moet dezen post met f 600. worden verhoogd en alzoo worden ge bracht op f 2100. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sleeu- wijk. De voordracht: 1. N. Paats, 2. J. W. v. Loon en 3. J. v. Koppen hagen. B. en W. hebben van de eerste sollicitante de beste inlichtingen, van daar dat zij deze nummer een hebben geplaatst. Mej. N. Paats verkreeg 6, Mej. J. Wi. v. Loon 5 stemmen, de eer ste is alzoo gekozen. De Voorzitter noemt het een eigen aardige stemming. De heer Gulden zegt, ook te vinden, dat deze stemming onaangenaam aan doet en een slag in het gezicht van B. en W. beteekent. Rondvraag: De heer Walraven komt terug op tie kwestie van het pad aan de Kille. Spr. vindt het vervelend, dat er tel kens in den raad op teruggekomen moet worden, het is er net mede als met de kwestie van de Looze Stoep, ook de ze begint zoo zachtjes aan de keel uit te hangen. De kwestie is echter zoo dat ze voor vele bewoners on houdbaar is en spr. begrijpt wel dat het een groote moeilijkheid is, om met Lagrouw tot een oplossing te komen, doch laat de gem. de menschen het geld geven om het aan Lagrouw te beta len. zou Lagrouw daarop niet ingaan, laat men dan tot onteigening overgaan. De Voorzitter zegt toe, in dezen zin ïiogeens stappen te doen. De heer Gulden zou maar ineens tot onteigening willen overgaan, dan is er ten minste uitzicht op een einde. Be sloten wordt een bedrag op de begroo ting te brengen om Lagrouw te doen uitkeeren. De heer Gulden vestigt de aandacht öp den slechten toestand van den weg hier bij de woning van den Burge meester achteruit, bovendien is de weg niet verlicht, spr. dringt er op aani dat B. en W. eens onderzoelfen of er niet met al te groote kosten verharding is aan te brengen, en de mogelijkheid overwegen, om een of twee lichtpun ten aan te brengen. De Voorzitter belooft in dezen zin stappen te zullen doen. Als de raad in beginsel zou willen besluiten tot ver harding, zullen B. en W. in een vol gende vergadering met een vast voor stel komen. Wat de verlichting betreft, daarvan zal meent spr. alleen ietsi kunnen komen als de bewoners willen aansluiten, misschien dat dan de P.N. E.M. daartoe wel wil overgaan en is hei voor de gemeente geen bezwaar een of twee lichtpunten aan te brengen. De heer Kramer vestigt de aandacht op den vervuilden toestand van de ha ven te de Werken. De Voorzitter zegt, dat deze eerlang zal worden schoongemaakt. De heer Sigmond meent dat als men zoo nu en dan, deze haven van boven af kan doorspuien, men geregeld geen kosten behoefde te maken om de ha ven schoon te maken. Spr. meent dat dit doorspuien, heel goed mogelijk is, door het aanbrengen van een duiker. Hiervoor zou evenwel de medewerking van de Waterstaat gevraagd behooren te worden. De Voorzitter zegt toe, in deze jrichting stappen te zullen doen. De heer Gulden vraagt hoe of het staat met de Looze Stoep. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie al weer een keer op een dood punt is gekomen. De bewoners schij nen niet veel voor verbetering te voe len althans Verdoorn, v. d. Wiel en v Duist hebben het gemeentebestuur in dezen zin geschreven. B. en W. hadden verwacht dat de bewoners er zeer mede ingenomen zouden zijn ge weest, zoodat het was of zij een koud water bad kregen, toen ze deze kennis gevingen ontvingen. De heer Kramer deelt mede, dat de Commissie door den raad voor de Loo ze Stoep ingesteld, een begrooting heeft ;opgemaakt van de kosten tot verbete ring en tot een bedrag van f3792.50 komt. De heer Verdoorn, be woner aan de Looze Stoep geeft als verbetering een afdamming met gedeel telijk riooleering, waarvoor de kosten slechts f1400.— zullen bedragen. Wit begint en wint. Stand in cyfers"Zwart schjjven op 7, terwijl daartegenover in den raad tel-9» 10, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 22, 23, kens wordt gesproken, dat de toestand, 24, 25, 28 en 29. Wit ecb(j*en op 27, 31, 34, 35, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45, 48 en 50. De oplossingen en de totaal uitslag geven we in onze rubriek van Vrydag 14 Febr. Oplossingen van dit probleem in te zenden binnen 10 dagen. De heer v. Straten heeft met eenige bewoners daar gesproken en deze ach ten den toestand niet zoo slecht, als de raadsleden wel denken. Zij zijn bang voor rioleeren, omdat dan zinkputten Naar we nog vernemen zal de beer de gemaakt moeten worden, die zooals de Graag ter gelegenheid van bet behalen van ondervinding leert niet voldoende wor- de meestertitel een simultaan-séaoce geven den gereinigd, waardoor dus geen ver betering van den toestand wordt ver kregen. De bewoners zijn van oordeel, dat,, als de sloot geregeld wordt schoon gemaakt, men meer zal bereiken, dan door de voorgestelde rioleering. De voorzitter zegt, dat v. Duist, zul ke bezwarende bepalingen maakt, dat dc gemeente er absoluut niet op kan ingaan. B. en W. worden gemachtigd, de werkzaamheden, zooals door den heer Verdoorn voorgesteld, dus met gedeel in hotel vliet Wapen *an Amsterdam* te Heusden, op ZATERDAG 15 FEBRUARI, des avonds te 7 uur. Opgave tot deelname moet men richten tot dhr. G Jonker, voorzitter van de dam- klub vV. D.c te Heasden. HEUSDEN. L.l. Maandagavond bond de Damclub vV.D.c den stryd aan tegen vOcs Ga noegenc Zaltbommel, en een niet verdiende teïijke rioleering en afschutting, te doen nederlaag, nl. 12 8 is het slot gewordeo. uitvoeren. O.i. hadden een gelyk spel de verhoading De heer v. d. Stelt vraagt hoe het met beter weergegeven. Niettemin kan de wed- het geneeskundig onderzoek van den stryd ais goed geslaagd heetenalleen eersten Ambtenaar ter Secretarie is afge- jammer dat aan de lagere borden te veel loopen. voor afleiding gezorgd werd, wat onge- i i Zl^et\ v.el*klaart hierover in twyfeld zyn uitwerking op die borden niet besloten vergadering mededeehng te yf zullen geven. Daar geen der heeren 6 iets meer voor de openbare vergadering 0v*r d« diverse partyen het volgende heeft, wordt deze gesloten en gaat de v»o d«r Fher opende onregelmatig, waaruit raad over in geheime zitting^ naar aan- de Graag zyn voordeel sloeg. Het werd leiding van de vraag van den heer een insluitingsparty wat den Bommelaar te v. d. Stelt en ter behandeling vain, machtig bleek, Zwart gaf na 3y3 uur reclames in belastingzaken. taaien stryd op. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men. word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Ditmaal rust op ons de aangename ver plichting van een zeer hiezonder feit mel ding te geven, n.l. het behalen van bet meesterschap op damgebied door de heer A. de Graag te Heusden. Reeds vorige week hebben onze lezers hiervan kennis kunnen nemen in dit blad, doch dat bericht was naar ik meen van een der leden van de Heusdense dam* klub »V.D.« Doch waar de beer de Graag een der eersten was die by de opening van deze rubriek in »Het Nieuwsblad*, nu reeds ongeveer zes jaar geleden, zyn op lossingen trouw inzond, en later meermalen mooie bydragen leverde op bet terrein der problematiek, is bet ons een behoefte hem langs deze weg onze welgemeende kompli- menten te doen toekomen. De heer de Graag heeft my persoonlik wel eens gezegd dat het feitelik onze rubriek is geweest die by hem de lust tot het damspel beeft opgewekt. We zien nu wat er met veel studie te bereiken is. Ik weet wel dat iedereen het niet zo ver kan brengen, ook niet indien hy evenveel studeert als de heer de Graag, want een onmiskenbaar feit is. dat bij het dam- en schaakspel, aanleg ook een rol speelt. Doch de berekening spreekt toch de boventoon, en dat is een kwestie van opletten en van routine. De eerste meesier in het Land van Heusden en Al- tena zai wellicht niet zo spoedig een op volger hebben, doch we vertrouwen dat het voor velen een aansporing zal zyn, zich met groter yver te oefenen, en zich zo mogelik aan te sluiten by de Heusdense damklub »V. D.c, waarvan de heer de Graag de leider is, om zoodoende onder leiding van deze meester zich verder te bekwamen. De heer de Graag, onze beste wenschen vergezellen U by Uw deelname aan verdere weds try den, en we vertrouwen dat ge ernstige pogingen zult doen eenmaal het Nederlandse Kampioenschap binnen Heusdens' muren te brengen Met een paar krachtige afruilen wist Cath. de Joode een klaverblad-stelling in winststelling te herschapen. Het voordeel werd dermate uitgebuit dat voornoemde reeds spoedig won. De party Vogelaarvan Bruchem werd een hekstellings-party met voordeel voor den V.D.er, Ook bier werd hei voordeel keurig uitgebuit en werd van Bruchem spoedig tot overgave gedwoDgen. Bax kreeg minder dan hy verdiende. Een Hollandsche opening werd door Troost onregelmatig voortgezet. Het kwam tot een uitruil, waarin Bax winnend kon slaan, doch dit verzuimende en juist in de kaart van zijn tegenstander speelde, wat schyfverlies bracht. Later won by deze terug, doch in bet eindspel verloor hy, jammerlyk genoeg, door wat al te reglementair spelen van Troost. Gezien de wederzydsche blun ders bad hier een puntenverdeeling een voor beiden bevredigende oplossing gebracht. Aan bord 5 speelde C. de Joode een vlossec party, kwam een stuk achter, doch behoefde pas in bet eindspel op te geven. Party 6 was een Hollandsche insluit- party met eenig voordeel voor den V.D.er. In het middenspel deed echter bet bezetten van het kerkhof zyn uitwerking ten gunste van den Bommelaar. Deurloo bracht door keurig positiespel zyn tegenstander spoedig in het nauw. Het middenspel werd echter mioder goed be handeld waardoor het behaalde voordeel teloor ging. In het eindspel werd Vos wederom in een mindere positie gebracht, doch jammer genoeg miste Deurloo in de laatste instantie en het werd remise. A. de Joode kon het tegen de meerdere routine van zyn tegenstander niet bolwer ken en verloor bet eerst. Ooze BenjaminGerrit Jonker had dit maal een zwaardere party. In een zeer onregelmatige party bracht hy bet echter toch nog tot een remisestand. Hierin maakte by echter een fout en verloor onverdiend. Debutant Fitters speelde een voor hem zeer goede party en veroverde een winst stand. In bet eindspel profiteerde hy echter niet van het behaalde voordeel en remise was het slot. Aanstaande MaancUgavond beginnen in de damclub V.D. wederom groepenwed- stryden. In de le ronde ontmoeten elkander le groep Cath. de JoodeC. de Joode ANDEL. Ds. H. v. d. Bosch trad alhier voor het Comité van Winterlezingen op, met het onderwerp „Het Gebed". Er was een tijd,, aldus spr., dat het geloof aan God gebrandmerkt werd als „een kranke droom van het kranke brein". Deze tijd is, althans in ernstig wetenschappelijke kringen, nu voorbij en een meer religieus getinte strooming is duidelijk merkbaar. In ieder mensch wordt gevonden een religieus besef. Uit dit besef bloeit als vanzelf op de vraag, of er niet iemand wordt gevonden, die dichter bij God staat om onze zaak te behartigen. In den priester zien we zoo iemand. God zelf riep den priesterstand in het leven, echterom priesterschap van Chris tus. Zoo is goddienst geen uitvinding van priesters. Religie. Wat is religie? Het woord is afgeleid van een woord, dat samen binden beteekent. Het ziet op een nauw keurig waarnemen, van alles, wat de verhouding tot God raakt. Maar groot is het onderscheid tusschen de Hei- densche godsdiensten en het Christen dom. Bij de eerste domineert de vrees. Bij 't Chr.dom is angst uitgesloten. Het aantal definities van „religie" gegeven is groot. We zouden aldus kunnen definieeren„Religie is besef van afhankelijkheid van de Godheid". Uit dit besef vloeit voort de igebeds- behoefte, omdat 't gebed is het cen trale punt van alle religie. Bij net gebed nu, zal Spr. eenigen tijd stilstaan. Doch dit onderwerp in den breede behandelen vermag hij nietdaarvoor is de tijd te beperkt. Hier toch openen zich diepe perspec tieven en wijde horizonten, zoodati spr. slechts een klein deel van ditj uitgestrekte en heilige terrein wil be lichten. Zoo handelt hij dan eerst over het wezen, daarna over de waar de van het gebed. Het gebed. Bidden. Wat is bid den Het isspreken met God. Aan deze definitie geeft spr. de voorkeur. Schoon en teer is bidden' gedefinieerd door de geloovige Han- na, met haar fijnbesnaard gemoed, als ze zegt„Ik heb mijn ziel uit gegoten voor den Heere. We zouden nog van bidden kun nen spreken bij hen, wier godsdienst bestaat in een „religieuze aanvoer ling", die onder bidden verstaan een verzinken in den Algeest. Piatisten, Hernhutters, enz. richten zich in 't gebed voornamelijk tot Je zus. Hier schuilt dit groote gevaar, dat allicht zou kunnen gebeden tot Jezus in zijn menschelijk bestaan. Christus als mensch is echter schepsel Gods. t Het gebed eischt diepe eerbied. Het tutoyeeren, 't aanspreken met jij en jou, dat in sommige mystiek-val- sche kringen wordt aangetroffen is streng te veroordeelen. Het' is een neerhalen van de Goddelijke Majes teit is de sfeer van het dagelijksch leven. Ook bij zeer intiem verkeer met den Heere, (denk aan Abraham) is een eerbiedige toon eerste eisch. Deze aartsvader zegt„Ik onder winde mijik, die stof en assche ben Nu raken de gebedsvormen de intense waarde van het bidden niet. Als bewijs daarvoor dat die vormen verschillend zijn, naar gelang de vol keren. De Jood bidt met gedekten hoof de. Wij, mannelijke personen, ont bloot en daarentegen het hoofd. Het volmaakte gebed is het „On ze Vader' Jezus leerde het zijn dis cipelen en daardoor ons. Het echte gebed wordt door de vlammen van het leed ontstoken. De groote wijs geer Kant, de filosoof van de eeuw der revolutie, de man, die stond aan de spits van den nieuwen tijd en het denken in nieuwe banen trachtte te leiden, heeft het gebed genoemd, een kortstondige krankzinnigheid van 'n hoogmoedigen dwaas. Hij is de we tenschappelijke bestrijder van het ge bed. En achter staan de duizenden, die 't gebed al zijn waarde ontzeggen. Welke waarde heeft dan het ge bed Allereerst de subjectieve waad de. D.w.z. de groote beteekenis, die 't heeft voor den bidder zelf. Het is het versterkend element, da't 't ge bed bevat, en invloed uitoefent pp de gansche persoonlijkheid. Het is de louterende kracht, die uitgaat van het gebed en aanspoort tot heiligma king. Het is de stimulans tot arbeid die het bevat. De objectieve waarde is deze, dat het gebed het hart van God aan raakt, zoodat een reflex daarvan neer slaat in ons eigen leven. Zullen wij bidden, daar Gods Raad van eeuwigheid is Daar in den stil len Raad des Vredes reeds alles door Hem is bepaald Christus, die op dit punt authen tieke wetenschap bezit, kent groote waarde toe aan het gebed. Hebben de eenzame bergen van Galilea zijn zuchten niet gehoord Knielde Hij Zelf niet neer in den Hof der Olijven, worstelend in het gebed Maar hij voegde er aan toeUw wil geschie de! Zoo moeten wij de lijn van on zen wil door 't gebed ombuigen en "j| 7 i parallel do.en loopen aan het God delijke willen. Dat is juist 't ontzagj- lijke. Dit leert niet de nood, maar de H. Geest. Zoo bidt de geloovige. Voor hem is 't gebed de ademhaling zijner ziel. Hij kan er niet buiten. En dan spreekt hijom Jezus' wil, om God als 't ware in gedachtenis te doen houden, wat Ide Zoon deed voor de Zijnein. En hij besluit Zijn gebed met 't eeuwigheidswoord Amen. In den grond der zaak, zegt spr. zijn er geen onverhoorde gebeden. Waarom? Omdat de Almachtige bor duurt op het stramien van ons le ven Zijn eigen patroon. Als volgende spreker zal voor het Comité van Winterlezingen alhier optreden Prof. Diepenhorst, met het onderwerp „Arbeid en zieleleven". DONGEN. Zondagmorgen reed de Zui— derstoomtram in op een stilstaande ersonenauto van den heer v. A. ersoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Materieele schade was echter wel het gevolg. De heer E. de J. kwam op den Tilburgschen weg in aanraking met de stoomtram en werd daarbij ernstig gewond. De tram vervoerde hem naar de Heidebloem, vanwaar hij verder per voertuig naar Loon-op- Zand werd gebracht. Het echtpaar Akkermans-Roe^ len, vierden hun gouden huwelijks feest. De buurt had ondanks dat de oudjes verzocht hadden, niet veel drukte van het feest te maken, zich buitengewoon uitgesloofd. Een eere- boog was opgericht, het huis ver sierd en er werd alom gevlagd. Er was zeer veel volk op de been en den geheelen avond heerschte er een gezellige drukte. De bewoners van de Vaart hebben ten duidelijkste be wezen dat de achting voor het gou den bruidspaar groot is. 's GRAVENMOER. De tooneelver. „Excelsior" ge vestigd in het café van dhr. Lee<- mans alhier, gaf vorige week aldaaq een welgeslaagde uitvoering. Zaterdag kwam de dochter van H. Zalm, zoodanig met een rijwiel te vallen, dat zij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. De Geref. Meisjesver. „Dor cas" vierde Dinsdagavond 4 Febr. 8e jaarfeest, hetwelk onder leiding stond van den WelEerw. heer Ds. J. Snoei. De Voorz. sprak zijn ope ningswoord naar aanleiding van Han delingen 9 36einde, daarin wijzen de de liefde van „Dorcas" tot den naaste, maar ook tot Christus. Uit het verslag van den secret, bleek, dat de vereen, thans 24 leden en 66 be gunstigers telt. Vervolgens werden er een tweetal goed verzorgde onder werpen en tal van voordrachten en zangstukjes ten beste gegeven, het geen afgewisseld werd door tracta- ties enz. Een reciteerwedstrijd werd gehouden, waaraan 10 meisjes deel namen. Na de pauze werd het rijk- verzorgde programma afgewerkt tot aller tevredenheid. Het middernachte lijk uur was reeds verstreken toen de Voorzitter op gebruikelijke wijze deze feestvergadering sloot. HERPT. Maandagavond vergaderde men in het café „de Ploeg" ten einde te geraken tot oprichting eener varkens- fokvereen. Verscheidene leden gaven zich op, die besloten het veredeld Duitsch landvarken te fokken. Eene commissie van drie personen werd benoemd bestaande uit A. v. Lieshout, Chr. v. Herpt en C. v. Gre- venbroek, die de voorbereidende werkzaamheden zouden verrichten om tot definitieve oprichting te geraken. De heer De Boer, die zich tel kens voor enkele maanden aangesteld za;g aan het Rijkspontveer louder Bern heeft thans zijn vaste aanstelling als gezagvoerend pontwachter. is vooral in' on» klimaat een kwestie van goede verzorging. Gebruik toch altijd de beste toiletzeep, die U kunt krijgen. Het is beter en goedkooper dan alle crèmes en zalf. Ladies Old LMrender Soap is een milde zeep, met haar zachte schuim en den fijnen geur van den natuurlijken Lavendel- bloesem. Niet duurder dan gewone toiletzeep. Probeer heden een stukje. Groot formaat 20 cent Klein formaat 12 Va cant The Crown Soap Work* Apeldoorn Holland. mmmmmmmmmmmmmmmmmrnrn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6