Ruwe Handen Plaatselijk Nieuws De Papegaaienziekte. Rechtzaken. ten f6.—, f2.50 en voor kleine akte f 1.Tot nu toe werd voor het vol trekken van een huwelijk voor 8 uur f 2.50 na 8 uur een gulden gerekend. Voortaan zal voor het voltrekken van een huwelijk op Maandag f 2.op Dinsdag f 10.op Woensdag t7.50, op Donderdag f5.op Zaterdag f3. in rekening worden gebracht. Des Vrij- dag's kan men kosteloos trouwen. De heer Sprengers, zou gaarne ook een recht hebben gezien voor personen, van buiten de gemeente aan wie een ventvergunning wordt uitgereikt. De Voorzitter zegt, dat hierin is voor zien, dat evenwel in de nieuwe alge- meene politieverordening, ook een be paling hierover zal worden opgenomen. De Commissie belast met het ontwer pen van een dergelijke verordening, ge schikt voor alle gemeente in deze pro vincie, komt binnenkort met hare werk zaamheden gereed. Rondvraag: De heer Sprengers wil, hoewel het voor hem als jongste raadslid, eigen lijk niet op den weg ligt, den Voorzitter, namens den raad dank zeggen, voor zijn beste wenschen, bij den aanvang van de vergadering geuit, wederkeerig wenscht spr. den Voorzitter een voor spoedig jaar toe en hij hoopt dat deze nog jaren het genoegen zal hebben, Burgemeester dezer gemeente te zijn. Spr. brengt hem persoonlijk dank voor de deelneming betuiging naar aanleiding van het overlijden zijner moeder. De Raad gaat hierop over in geheime zitting ter behandeling reclames school geld en hondenbelasting. HEÜSDEN. Tot Notabel by de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer A. v. d. Plas, die zijne benoeming heeft aangenomen. ■yl Binnenkort kunnen van Ged, Staten van Noordbrabant voorstellen worden ver wacht tot vereeniging van Vlijmen met Nieuwkuik en een gedeelte van de gem. Hedikhuizen, en van de gemeenten Heusden en Herpt en een gedeelte van de gemeente Hedikhuizen. Onder voorzitterschap van den heer Commissaris der Koningin had j.l. Vrijdag middag ten stadhuize alhier eene vergade ring plaats inzake de autobus-exploitatie in het Land van Heusden en Altena. De vergadering werd bijgewoond door de Leden van Gedeputeerde Staten Jhr. Mr. van Ryckevorsel en Kipp, de Leden van Prov. Staten uit de omgeving Mr. van Ommeren, A. D. van der Schans, J. W. Gulden, G. van der Ven, C. Bogers en W. G. de Waard, alle Burgemeesters der gemeenten in het Land van Heusden en Altena, den Inspecteur der Posterijen te 's Bosch, den Burgemeester van Waalwyk, den heer de Haan, wethouder alhier, den Voorzitter en den Secretaris van de Kamer van Koop handel te 's Bosch, een Lid en den Secre taris van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, den Directeur van het Post kantoor alhier, de Directeuren der N.V. A L.A.D. en De Onderneming en den heer M. van de Water, wethouder te Hedikhuizen. Tot bepaalde resultaten kwam de ver gadering niet, zoodat door den Commissaris eene Commissie werd benoemd, welke vóór 20 Maart a.s. aan Gedeputeerde Staten bare zienswijze in zake het autobusvraag- stuk in het Land van Heusden en Altena moet doen kennen. Tot Voorzitter dezer Commissie werd be noemd de heer Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter en Lid der Pro?. Staten al hier, terwyl tot Leden werden benoemd de heeren H. J. van Eggelen, Burgemeester alhier, Blok, Burgemeester van Atmkerk, C. van der Ven, Lid der Prov. Staten en Burgemeester van Vlymen, W. Beuken kamp, Burgemeester van Werkendam en De werken c.a., Jac. van der Lely, Burge meester van Woudrichem, M. J, van Liempt, Secretaris van de Kamer van Koophandel te Waalwyk, Mr. F. Wagenaar, Secretaris van de Kamer van Koophandel te 's Bosch en de Inspecteurs der Posteryen te 's Bosch en te Dordrecht. Mr. van Ommeren heeft de eerste ver gadering belegd op Vrydag 14 dezer, des middags te 2 uur ten stadhuize alhier. Onze damclub behaalde dus de 4e prys, bestaande uit een zilveren lauwerkrans (15 cM. hoogte), wat een zeer goed resul taat genoemd mag worden. De uitslagen van de le ronde der groepenwedstryd, uitgaande van de dam club »V.D.luiden: Groep I Cath. de Joode wint van C. de Joode. C. BaxA. Deurloo remise. Groep II Abr. SluijmersA. Sfuymers 20. A. SchreudersAnt. Fitters 2—0. Gsrrit JonkerG. Jonker 20. AALBURG EN HEESBEEN. Onze vroegere Predikant Ds. J. Bus heeft l.l. Zondag zyn intrede gedaan in de Ned. Herv. Kerk te Winters- woude en had als tekst gekozen Joh. 3 vers 14 en 15 ANDEL'. De Ger. Meisjesvereeniging vierde Donderdag jl. in de Ger. Kerk haar jaar feest, hetwelk alleszins geslaagd mag heeten. De Herv. Jongelingsver. «Obadja* zal op Woensdag, 26 dezer, haar jaarver gadering houden in de v.m. Openb. School. De prys der zoete melk is met 1 cent per L. verlaagd en bedraagt thans 13 cent per L. Met het lage water ondervinden schepen veel moeite om door de Schuts- sluis alhier te komen. Vooral schepen welke met zand zijn geladen en zeer diep liggen, moeten soms wachten totdat het water hooger wordt, aangezien ze anders vastraken. Sinds eenige dagen ligt er thans weder een schip met zand te wachten. ALMKERK. Daar de tarwe zeer laag in prijs is, heeft de heer Krul Mr. Bakker, alhier besloten, de prys van zijn brood belangrijk te verlagen I (Zie Advertentie). De heer A. B. uit Dussen had het ongeluk, terwyl hij alhier bezig was hoo rnen te vervoeren, met zyn been zoodanig tusschen een boom te geraken, dat hy dit brak. Dr. De Vries alhier verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de on gelukkige naar 't ziekenhuis te 's Bosch vervoerd werd. CAPELLE. De Ned. Herv. Meisjesvereeniging «Bidt en Werku hoopt a.s. Donderdag avond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier ónder leiding van Ds. A. v. Willigen haar vierde jaarfeest te viereo. De gemengde Zangvereeniging »'t Rozeknopjec heeft besloten, nog een tweede uitvoering voor leden en introduced te geven en wel in den loop der volgende maand. De Landbouw vereen. «Sprang Capelle e. o.« hield Vrijdagavond, onder leiding van haar Voorzitter den heer H. Boer, een drukbezochte algemeene leden vergadering. Nadat de Voorzitter de vergadering ge opend en de aanwezigen welkom geheeten had en de notulen der vorige vergadering na voorlezing waren goedgekeurd, werd door den secretaris-penniDgmeester den heer P. I. de Visser, het verslag over den toestand en de werkzaamheden der ver eeniging over 1929 uitgebracht, waaruit bleek, dat het aantal leden geklommen is tot 160 en dat de omzet over het afge- loopen jaar ongeveer f 47000 bedroeg. Hierna bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie tot bet nazien der boeken en bescheiden van den penning meester verslag uit omtrent haar onder zoek, waaruit bleek, dat de rekening en verantwoording in orde waren en de kas sloot met een batig saldo. In verband met de gunstige uitkomsten met het in voor raad nemen van veevoeder en meststoffen, waartoe de vereeniging vorig jaar is over gegaan, werd besloten tot het bouwen van een pakhuis. Na nog eenige huishoudelijke zaken besproken te hebben, werd deze ver gadering met een woord van dank voor de belangstelling, door den Voorzitter ge sloten. Daartoe uitgenoodigd door de Chr Oranje vereeniging «Het Drievoudig Snoer^* Ruwe Huid-Schrale Lippen twee jaarlijksche verhoogingen van 36.maximum salaris dus f810. De Voorzitter zegt, dat bij de benoe ming reeds met dit salaris is rekening gehouden. Ged. St. zal dit worden be richt. Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie over jaar- wedderegeling van gemeenteveldwach ters. Waar de aangegeven regeling alleen geldt voor gemeenten boven de 3000 zielen heeft de ciculaire voor deze ge meente geen zin. De Voorzitter zegt, dat hij voor zich persoonlijk niet goed kan inzien waar om de regeling niet voor gemeenten be neden de 3000 zielen geldt, een gemeen te-veldwachter, heeft daar meestal meer dienst te verrichten dan in een ge meente boven de 3000 zielen, omdat daar meestal meer dan een veldwachter is. De Voorzitter zegt, dat indertijd aan het gemeentebestuur van Heusden, het verzoek is gericht, naar aanleiding van de gemeenschappelijke regeling, over het schoolbezoek in de gemeente Heus den, door kinderen uit Oudheusden, om het bedrag van f20.per leerling, te brengen op f 15.zooals ook door de gemeente Herpt wordt betaald. De gemeente Heusden heeft zich schijn baar tot Ged. St. gericht met de vraag of wijziging mag plaats hebben. B. en W. worden gemachtigd deze kwestie nader met het gemeentebestuur van Heusden te regelen. Verzoek van de Burgemeester in de kanton's Hoorn enz. om adhaesie te willen betuigen aan hun adres over de classificatie van gemeenten inzake onderwijzerssalarissen. De Voorzitter meent dat het meer op den weg van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ligt, bij de regeering aan te dringen op wijziging, dan op iedere gemeente afzonderlijk. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Door Ged. St. is goed keuring verleend aan het raadsbesluit tot wijziging van de gemeentebegroo- ting. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gemeentelijke in komstenbelasting dienst 19301931. Het voorstel van B. en W. om dit cijfer op hetzelfde bedrag te handhaven als vorig jaar n.l. op 5i/2 wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel B. en W. tot wijziging der geme.-begrooting 1929. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat het na- deelig saldo voor 1929 waarschijnlijk belangrijk lager zal zijn dan voorgaan de jaren. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een vergoeding aan den gemeenteveldwachter voor het bezit van het politiediploma. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren bekend is de gemeenteveldwach ter een salaris heeft van f1000.waar van 8i/2 pCt. pensioenstorting afgaat. Spr. gelooft niet dat het thans tijd is wijziging voor te stellen, doch B. en W. achten het wel billijk, den veld- veldwachter voor het bezit van het po litiediploma f50.toe te kennen. De raad gaat met dit voorstel accoord. VoorsteL van B. en W. tot het toe kennen van een belooning aan den cor respondent der arbeidsbemiddeling. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den heer v. Heijst tot correspondent der arbeidsbemiddeling hebben aange steld. Deze houdt thans geregeld een staat bij van werkeloozen in de gemeen te. B. en W. meenen dat de heer v. Heijst voor zijn controle wel een kleine vergoeding mag hebben, in welke ver goeding het rijk voor 40 pCt. bijdraagt. B. en W. stellen voor hem f50.per jaar toe te kenneh, wat voor de ge meente neerkomt op een bedrag van f30.omdat het rijk 40 pCt. of 20 gulden voor zijn rekening neemt. Met algemeene stemmen wordt ook dit voor stel aangenomen. Benoeming van twee leden van het Burgelijk Armbestuur aftreding P. van Loon en Th. van Grevenbroek. Beide aftredenden worden met algemeene stemmen herbenoemd. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente. Wordt ter visie gelegd. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van secretarieleges. B. en W. hebben den raad een concept der verordening thuis gezonden. De heer Sprengers acht een bedrag van 50 ets. voor het schrijven van een vergunning voor caféhouders, die ver lenging vragen, voor het sluitingsuur bij een uitvoering ot iets dergelijks, tegenover het bedrag van 50 ets. voor hét nazien der kadastrale kaarten, die erg gehavend zijn en dringend verbete ring behoeven, bovendien hoofdzakelijk geraadpleegd worden door Notarissen en personen buiten de gemeente wel wat hoog, hij zou het eerste op 25 ets. willen brengen. De heeren v. Herpt en Lijsten verklaren dit voorstel te wil len steunen, waarop het met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het recht voor legalisatie van een handteeke- ning wordt gesteld op 25 ets. voor een getypt uittreksel op 40. Voor het open blijven van tapperijen, na sluitingsuur op 25 ets., voor het raadplegen der kadastralekaarten op 50, indien hier bij hulp moet worden verleend door een ambtenaar op 60 ets., voor het verstrek ken van een vergunning voor het in bezit mogen hebben van een vuurwapen 50 ets. voor het eerste, 25 ets. voor het 2de enz. Schuttersvereenigingen val len buiten deze bepaling. Voor jachtak In het najaar nam de damclub «V.D.* deel aan een nederlaag tournooi in Den Bosch. Dit tournooi is thans geheel geëindigd, met den volgenden uitslag «Bossche Damclub*«E.E.D.* Eindhoven 7—13 «Tilburg* 812 —«Ons Genoegen* Zaltbommel 1010 «V.D.* Heusden 12—8 «Excelsior* Den Bosch 14 6 —«Philips Damclub* 14—6 «Leerdam* 155 «Vriendenkring* 16—4 «D.O.S.* Breda 164 «Boxtel* 173 hield Donderdagavond Ds. v. Willigen in de Ned. Herv. Kerk alhier een lezing. Het aantal belangstellenden was niet erg groot. Na beëindiging der lezing bestond er gelegenheid tot het zich opgeven als lid der vereeniging. LOONSCHEN DIJK; Voor de Ned. Herv. Jongelingsver. «Gideon* alhier zal a.s. Vrijdagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse als spreker optreden Ds. Holland uit Rot terdam. NEDERHEMERT. Donderdag, 13 Febr., des avonds 7 uur, hoopt Ds. Van 't Zandt uit Delft voor de gemeente aan de Noordzijde op ie treden. i RIJSWIJK. Zaterdag 8 Febr. l.l. hield de Afd. Ryswyk (N.-Br.) van den Ned. Bond van Arb. in het Landbouw-, Tuiob.- en Zuivel bedrijf een openbare vergadering, in het lokaal der O. L. S. alhier. Door verhindering van den Voorz. opent het lid v. d. Wiel te ruim zeven uur in het kort deze goed bezochte vergadering, waarna dan het woord is aan den heer F. Bax uit Roosendaal, die aan de hand van verschillende feiten het nut der organisatie duidelijk demonstreerde. «Op U, ongeorganiseerde landarbeiders aldus spreker dan ook de volle verant woordelijkheid van den slechten toestand waarin Gy en Uwe lotgenooten thans nog verkeeren Daarna kregen we een duidelijke uiteen zetting omtrent de werking der Ziektenwet, welke aanleiding gaf tot een aangename gedachtenwisseling alsook het stellen van verschillende vragen, die dan ook door den spreker voornoemd, uitvoerig werden be antwoord. Te omstreeks 10 uur sloot de w.n. voorz. deze gezellige en leerzame vergade ring met een woord van dank aan spreker en aanwezigen. SPRANG. Door het muziekgezelschap «Sirene* werd in het café van den heer van Zwinte ring een goed geslaagde uitvoering gegeven. Zoowel de muziek als hum. voordrachten gaven bljjk van goede voorbereiding. Dhr. Chr. Teeuwen, Theol. Cand. te Leiden, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Heden Woensdagavond zal dhr. A. Stopelkamp, Secretaris van den Chr. Fa- brieks- en Transport Arbeidersbond in de zaal van den Chr. Volksbond in openbare vergadering spreken over de Ziektewet. WOUDRICHEM. Gedurende het tydvak 31 Januari tot en met 6 Febr. j.l. werden aan de visch- markt alhier twee winterzalmen aangevoerd, van 16 tot 42 pond, welke f2.65 tot f 2.90 per pond opbrachten. Bssteed werd voor snoek 45 toL 55 centbrasem 25 tot 30 centbaars 17 tot 25 centvoorn 10 tot 15 centalles per pond. Beroepen by de Ned. Hervormde Gemeente alhier Ds. M. L. Mulder te Voorthuizen. In verband met de herstelling van de consistorie en verlegging van de leiding van het electrische licht, zullen gedurende drie weken in plaats van Zondagsavonds, des middags godsdienstoefeningen worden gehouden. Vrydag j.l. had in de Kerkstraat een aanrijding plaats tusschen de vracht auto vau M. Versteeg en die van C. Snoek uit Andel. Met eenige materiëele schade aan eerstgemelde auto liep dit ongeval af. Voor het Comité van winterlezingen zal op Vrydag, 14 Februari in het gym nastieklokaal der le Openbare school op treden Ds. Voorsteeg van Gouda met 't on derwerp «Gods werk of des menschen werk. WELL. De muziekvereeniging «O. B. K.c alhier, is voornemens op Hemelvaartdag deel te nemen aan het concours te Baarn en uit te komen in de le afd. De zangvereen. »S«mper Crescendo* alhier is voornemens op Zaterdag 8 Maart a.s. haar tweede winteruitvoering te geven met medewerking van «Con Amore's* tooneelvereeniging uit Wijk en Aalburg. WERKENDAM. De Zaterdag jl. gehouden voetbaf- wedstryd door «Merwede* van Gorincbem en »W. V. V.« alhier, eindigde met 21 voor «Merwede*. Dit is de eerste wedstryd welke door «W.V.V.* op haar nieuw terrein werd gespeeld. Naar wy vernemen hoopt de Geref. Jongem. vereen. «Dient den Heerec, Woens dag 19 Febr. a.s. haar jaarfeest te houden in 't gebouw voor Chr. Belangen. De bruto opbrengst van de Java Soemba- fiim, welke alhier werd vertoond, was ruim f 130.De netto opbrengst plm. f 100. komt geheel ten bate der Geref. Zending. Naar wy vernemen zal Mej. Rensen, hoofd der Bewaarschool alhier, op 1 April a.s. dan dag herdenken, dat zy voor 50 jaar aan die school werd verbonden. De gem. Zangvereen. «U. D. I.« alhier, directeur dhr. de Bie van Gorinchem, hoopt Hemelvaartdag deel te nemen aan het concours, welk gehouden wordt te 's Gravemoer. Zy zal dan uitkomen in de Eereafdeeling. De WelEd. Heer D. J. Nijman alhier, slaagde voor het te dezer dagen gehouden examen, Adjunct-Commies der Registratie en Domeinen. (Examen A.) Op de j.l. gehouden vergadering werd het Bestour van het Ned. Bjjbel- genoodschap afd. Werkendam als volgt verdeeldDs. D. J. Lazonder, voorz., Ds. J. H. Jonker, seer., J. C. Visser, penningm, J. van Herp, biblioth. en J. H, Adriaansen, adjunct. A.s. Vrijdag zal het Duo Spijkerman van Rotterdam haar medewerking verleenen, by de uitvoering der muziek vereen. «Kunst na Arbeid* en niet zooals reeds was vermeld, het Duo Aug. de Laat uit Tilburg. WIJK EN AALBURG. Vrijdagavond j.l. werd door een® c emmissie Hj monde van den hooggeachten We leer w. Heer Ds. Gobius du Sart namens in gezetenen"; aan' den scheidenden Secretaris- O ntvanger te diens huize treffende stoffelijke blijken van waardeering aangeboden, be- s taande uit twee keurige waaier crapeaux m et massief zilveren inktstel en zilveren p« nhouder, voor al hetgeen bij in 't belang der ge meente en hare ingezetenen heeft gedaan» De Predikant schetste uitvoerig zyn veel omvattenden werkkring, zyne hulp vaardigheid jegens de burgery, zonder on derscheid van rang of stand en zyne ba- langlooze diensten gepresteerd ten bate van de gemeenschap gedurig zyn langdurige ambtelyke loopbaan. De afgetreden Secretaris betuigde, zicht baar bewogen, zyne diepe erkentelijkheid, mede namens zyn gezin, aan allen, die hem met zoo'n treffenden avond hadden verrast, de verzekering gevende, dat deze uren hem in dankbare herinnering zullen blyven. Na de^ toespraken werd door alle aanwezigen den WelEd. Heer Sluymers toegezongen^ Psalm 134 het laatste vers. Nog langen tyd bleef men genoeglijk byeen. ZALTBOMMEL. De heer G. A. Bogaard, notaris te Waardenburg, is aldaar4in den ouderdom van 48 jaar overleden. Het oordeel van dr. Heyermans REGEER1NGSMAATREGELEN IN OVERWEGING. In het Wilhelminagasthuis te Amsterda 5 zyn Zaterdag opgenomen drie [leden van een geziD, wonende in de Spechtstraat (Noord). Een der patiënten heeft ver moedelijk longontsteking. In hunlwoniogjs verleden een week papegaai overleden. Daar nu een symptoom van de papegaaienziekte vaak longontsteking is, is het niet uitge sloten, dat het dier aan die ziekte leed en de menschen besmet heeft. Een kat van het gezin is overleden na den papegaai. Op die kat is een sectie verricht en het dier bleek aan longont steking te zijn gestorven, zoodat ook deze besmet zou kannen zyn. Of men inderdaad met papegaaienziekte te doen heeft staat nog niet vast. Intusschen is de Geneeskundige Dienst waakzaam. In verband met de overbrenging van eenige personen uit een gezin aan den overkant van het IJ naar het Wilhelmina gasthuis, by wie zich verdachte ziektever schijnselen zouden hebben voorgedaan, beeft de redactie van het Internationaal Pers bureau te Amsterdnm zich in verbinding gesteld met den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst aldaar, den heer dr. L. Heyer mans, teneinde nadere bijzonderheden omtrent dit geval te vernemen. Het is de meening van dr. Heyermans, dat men aaG de hand van de bekende factoren en de verschijnselen, die zich heb ben voorgedaan, wel mag concludeeren, dat hier werkelijk een geval van papegaaien ziekte zich voordoet. De papegaai, die vermoedelijk het gezin besmet heeft, werd meegebracht uit Zuid- Amerika, waar naar men weet de pape gaaienziekte heerscht. Na ongeveer zes weken werd het dierc dat onderdak vond by een familie aan de Spechtstraat ernstig ziek en stierf. Ook de kat werd plotse ling ziek. Uit het gezin werden 3 personen onwel. Naar de huisdokter constateerde was de man aangetast door longaandoening, terwyl by de vrouw eveneens dergelijke verschijn selen zich voordeden. Het derde lid van het gezin, een twintig-jarig meisje, kreeg hooge koorts. Alle drie leden van het gezin zyn in overleg met den ditecteur van den genees kundigen Dienst naar het Wilhelminagast huis ter observatie overgebrachten aldaar geïsoleerd in verpleging opgenomen. De patiënten zyn Ijjdende aan een soort van longontsteking, een verschijnsel, dat zich op het oogenblik ook in bet buitenland by door de papengaaienziekte aangetaste patiënten voordoet. Da kat is niet tengevolge van de pape gaaienziekte gestorven. Toen het dier zwak was, is het in het laboratorium van den Geneeskundigen Dienst afgemaakt. Een sectie op het lyk heeft uitgewezen, dat ook de kat aan longontsteding leed. Al deze factoren leiden ertoe, dat men wel kan aannemen, dat omtrent de diagnose geen twyfel behoeft te bestaan. Ten slotte deelde Dr. Heyermans ons in antwoord op een vraag mede, dat in verband met de papegaaienziakte in ons land regeering8maatregelen in overweging zijn. Uitspraak Politierechter 3 Febrnari. F. L., Kaatsheuvel, art. 300, f3 subs. 3 d. h.J. v. G., Waalwyk, wederspannig- heid, f20 sobs 20 d. h.; J. B. d. A., Waalwyk, cvertr. hondenbelasting, f 3 subs

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2