Jan Geertzen, 's-BOSCH, m&zmmjjj™? ^3?^ 'apt»bletten Een Winternacht C. BOEMAN, F— 1.1. mms CAHIERS Bij Gevatte Koude Cananjrin* FEUILLETON Burgerlijke Stand. Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages- van 3'U, 5 en 6 cent te veroveren in de voorste rijen. Zoo belooft de tuinbouw veel voor de toe komst en zal ongetwijfeld medewer ken tot verhooging van den welvaart onzer landstreek. Door 't polderbestuur van den „Ouden Doorn" is tot molenaar van dien polder benoemd dhr. C. v. d. Beek alhier. RARYLONlëNRROEK. Door de gladheid kwam de hr, D. uit Andel met zijn luxe-auto tegen een boom terecht waardoor de wagen «enige beschadiging opliep. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. BRAKEL. Onder zeer groote belangstelling hield de Ned. Herv. Jongelingsvereeni- fing op Oer. grondslag „Onderzoekt de chriften". Donderdagavond hare derde jaarvergadering. De vergadering werd door den voor zitter. den heer J. v. Willigen, geopend door het laten zingen van Ps. 119:1 en 2, lezen van een schriftgedeelte over Ps. 119:124,. ging daarna voor in gebed en sprak een zeer passend ope ningswoord naar aanleiding van lSam. 3:1 en 7. De secretaris en penning meester brachten hun verslag uit over het afgeloopen jaar. Hierna werden door de leden verschillende onderwer pen behandeld en wel een 3-tal bijbel- sche onderwerpen een Vad. Gesch., een Kerk. Gesch. en een onderwerp over den Watersnood van 1916. De onder werpen kenmerken zich door eenvoud en leken zeer goed onderlegd te zijn; 'n 3-tal zeer passende gedichten kregen we te beluisteren, 2 maal werd er pauze gehouden, waarin door de dames der Zondagsschool chocolademelk en ver snaperingen werden rondgediend. Afge vaardigden uit Herwijnen, Kerkwijk, Ga meren, Zuilichem en Andel brachten hun gelukwenschen over, die allen af zonderlijk door den voorzitter werden bedankt. Aan het einde sprak de voor zitter een woord van dank tot allen die hun belangstelling hadden getoond, waarna de heer Verheul, godsdienston derwijzer alhier, deze zeer leerzame en aangename avond met een passend slot woord en dankgebed slot. Wei voldaan ging een ieder huis waarts. DRUNEN. Donderdagavond om ongeveer 7 uur brak brand uit in de dubbele wo ning. waarin gevestigd waren de fa milies Koks en KoksDe Leur. De brand is ontstaan in een aangrenzend schuurtje en had vermoedelijk als oor zaak het omstooten van een lamp. waardoor hooi en stroo vlam vatten. Hoewel de brandspuiten van Drunen en Wolfshoek direct ter plaatse waren, konden deze niets uitrichten en is het ten slotte uitsluitend aan het gebruik van bluschapparaten en emmers water, mede ook aan de uiterst gunstige wind richting te danken dat verder onheil is voorkomen. De brand bleet beperkt tot de dubbele woning; eenig huisraad kon gered worden. Inmiddels was ook de stoombrandspuit uit Waalwijk ge- requireerd, doch deze kon evenmin wa ter geven. Naar wij vernemen was een en ander slechts laag verzekerd. Op de 7 Febr. gehouden veiling werd besteed voor: Goudreinetten 1727 ct. per kilo. Goudreinetten 615 ct. per kilo. Bellefleurs 1014 ct. per kilo. Bellefleurs II 49 ct. per kilo. Ossekoppen 816 ct. per kilo. Ossekoppen II 47 ct. per kilo. Reine d'Or 610 ct. per kilo. Sterappelen III 79 ct. per kilo. Blanke Reinetten 914 ct. per kilo. Grauwe Reinetten 611 ct. per kilo. Ceulemans 79 ct. per kilo. Bismarck 814 ct. per kilo. Zoete Bellefleurs 39 ct. per kilo. Zoete Campagne 48 ct. per kilo. rmge weken geleden te Tiel voor een Zoete Huismans 2—7 ct. per kilo. Zoete Veentjes 16 ct. per kilo. Brederode 10—6 ct. per kilo. Brederode 10—16 ct. per kilo. Kleiperen 3—10 ct. per kilo. Besie v. Schonauen 415 ct. per kilo. Spruiten 1827 ct. per kilo. Spruiten II 816 ct. per kilo. Kroten 1— 2lh ct. per kilo. Wortelen ltyg2 ct. per kilo. Witlof 10—15 ct. per kilo. Juin 1 Va4 ct. per kilo. Sjalotten 15—17 ct. per kilo. Schorseneeren 5—12 ct. per kilo. Knolraap 1I1/* ct. per kilo. Roodekool 2—13 ct. per stuk. Wittekool 24ct. per stuk. Wittekool 24 ct. per stuk. Savoijekool 18 ct. per stuk. Boerenkool 2 ct. per stuk. Andijvie 35 ct. per stuk. Selderie V2—81/2 ct. per stuk. Selderie snij 111/2 ct. per bos. Prei 115 ct. per bos. GORINCHEM. huis in de Kleibergstraat ontvreemd was. Verder kwam aan 't licht, dat de dief dit rijwiel eerst verkocht had aan een bewoner van Meteren, doch dat hij, schijnbaar bang geworden, het na derhand had ingelost en het onder Zui lichem in de rivier had geworpen. De dader bleek te zijn W. v. W., vroeger als bakkersknecht alhier werkzaam, thans te Vreeswijk vertoevende. Hij is aldaar gearresteerd en naar hier over gebracht, waar hij een volledige be kentenis afgelegd. Veilingsvereeniging „G. en O." Veiling van fruit en groente van 7 Febr. De prijzen waren als volgt: Goudreinetten 914Va ct., 2e srt. 4— 6 ct. Bellefleurs 10—13 ct 2e srt. 4- mèf W,"v.~ d.' wïel, *25 j. 5Va ct., Brederoden 11 ct., Drielsche pe-1 ren 6V* ct spruiten 15-23 ct., ,2e srt. DE .WERKEN EN SLEEUWIJK 510 ct., losse idem 3—5 ct., uien 4 HEUSDEN. Geboren: Maria G., d. van A. J. W. v. Hemmen en A. Chr. v. d. Bosch. Ondertrouwd: P. W. Boeren, 30 a 1 Over Januari. VEEN. Over Januari. Geboren: Jenneke, d. van W. Cle ment; Maaike, d. van G. C. Verbeek en van A. M. Roeland; Elizabet, d. van M. v. d. Hut en van G. C. Ka merman; Geertruida d. van G. A. Roeland en G. J. Verbeek. Getrouwd: J. G. Vos met G. Ver beek. Overleden: G. A. v. Rijswijk, 36 j., echtgen. v. J. v. Bergeijk. WASPIK. Over Januari. Geboren: Elisabeth Th. A. d. v. A. J. van lrsel en A. P. van Dongen; Hendrikus A. z. v. T. J. Smits en J. A. Langermans; Bertha F. d. v. J. C. van der Ven en A. Pols; Louis L. z. van L. Fitters en M. A. Vos; Ar- nolda A., d. v. A. Neijssen en A. H. Verschuren; Elisabeth P., d. v. L. Tim mermans en P. A. Schalken; Cornelis P. J. z. v. B. Dingemans en P. Kan- ters; Dymphena C. R. d. v. J. C. Lan germans en M. W. Schapers. Overleden: J. Netten, weduwnaar van M. J. van Dun, 72 j.; J. Didden, weduwe van C. de Bont, 80 j. WOUDRICHEM. Over 'Januari. Geboren: Willem, z. van C. Wijn- ct., Wortelen li/22i/2 ct., Bravo's 3 Geboren: Gerrit, z. van T. van ct., Kleine wortelen 14 ct., paradijsap-Andel en G. Roubos; Teunis, z. van belt en C. L. Pieterse; Johannes, z. pelen 78i/2 ct., hollaars 10 ct., goudap- T. Baggerman en W. J. van Gelderen; i van M. Havelaar en J. E. Baks. pelen 19—20 ct., Veldsla 31 ct., Win- Anna H.„ d. van P. Holster en C. J. Cl. Ondertrouwd: W. Pippeling, 27 terjannen 5 ct. Alles per K.G. Sel- Holster; Dirk, z. van A. Pruissen en j-> met A. M. H. Reijers, 22 j. derie f3.50—f5.00; Rammenas f2.00, A. Ippel; Jan D., z. van J. M. Ouwer-1 Overleden: D. P. Vink, 76 j. echt- f5.00. Alles per 100 bos. Roode kool kerk en C. W. Crielaard; Hendrik H., genoot van J. Ottevanger; W. Struik, kooi f5.00f8.00, 2e srt.-13.00, Savoije z. van H. H. Kant en H. C. de Jong; kooi f 4.00—f 9.00, Kleine groentjes f 2.00 Dirk, z. van A. Smits en A. Colijn; f4.50, Bloemkool 1303e srt. 13.00; Heiltje R., d. van D. Verhoeven en Boerenkool f 1.2012.40, Knolrapen G. de Heer. f 1 -5012.00, Andijvie f 1.70. Alles per Levenloos kind van A. Pruissen en 100 stuks. VRIJHOEVE-CAPELLE. Ds. Snoek pred. bij de Ger. gemeente die het beroep naar Putters- A. Ippel. Ondertrouwd: M. Koek, 25 j. met M. Visser, 20 j.; E. Tebbenhofl, 37 j., met E. Dekker, 34 j.; T. Blom 57 j., met C. Pellikaan, 44 j. ui u i a *- ij j Getrouwd: 1. A. Verhey, 25 j., hoek aannam hoopt 6 April des avonds t c K, 22 M> Koek 25 om 6 uur afscheid van zijne gemeen- f M VisUr ?n i te te nemen en zal 13 April daaraan; ove'rledei: O. P. Smits, 2 j.; D. volgende zijn intrede houden en be- pmissen 3 weken. vestiga worden door Dr. Hoek- stra uit Kampen. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier, op Donder- NEDERHEMERT. Over Januari. Geboren: Cornelia, d. van B. van Kooten en G. de Putter. 86 j., weduwnaar van C. Krielaart. ZUILICHEM. Over Januari. Geboren: Maria W., d. van A. Grandia en M. W. van Hees; Meeuwis P., z. van M. v. Rijswijk en P. van Hees; Leendert, z. van L. v. d. Lin den en A. E. Ekelmans. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik heb een jongen op school welke met Augustus a. s. 14 jaar wordt. Nu heeft by met April a. s, 2 keer de 7e klasse doorloopen. En daar ik hem nu noodig zonen in dienst, of hoe zit deze wettelyke bepaling in elkaar V. E. Wanneer de oudste zoon is afgekeurd na ten minste 30 dagen in werkelykeo dienst te zyn geweest, zyn de andere zoons try. Ik heb een manufacturen-winkel en daar naast een winkel in vleeschwaren. De eerste levert my ruim f 300 per jaar op en de tweede ruim f 1800. Nu ben ik niet in geschreven in het Handelsregister. Naar ik meen, kan ik ook niet worden inge schreven. Is dat juist? X. S. Handelaren, wier belastbaar jaarlyksch inkomen over de drie laatste jaren blykens hun aanslag in de Ryksinkomstenbelasting minder dan f 2000 bedraagt, behoeven niet in het Handelsregister te worden inge schreven. Uit welke bronnen dat inkomen voortspruit, doet niet ter zake. Het in komen van een handelaar wordt in zyn geheel genomen. Uw inkomen is meer dan f 2000, zoodat U moet worden inge schreven. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. dag, 13 Februari 1930 des v.m. halt v e r 1 e d e n: J. yan de Werken, 23 heb 20U beDa graag tbujs houden, mag tien. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Onderwijzeres O. L. school te Eethen. jaar SPRANG-CAPELLE. Over Januari. Geboren: Johanna D. M., d. v. 3. Benoeming Hoofd der school te D j Schuller en P. v. d. Poorte; Jo- Babylonienbroek. I hanna J. S., d. v. J. W. Molegraat 4. Voorstel tot aankoop grond voor en p j Rutters; Josynus J., z. v. L. het bouwen eener woning voor Vos en p Vos; j2Ln, z. v. C. A. Pom- een Rijksveldwachter. I per en Vennink; Bartholomeus H., 5. Voorstel tot het doen bouwen van v A> M stam en w H v Achter_ een veldwachterswoning. j berg; Gijsbert E., z. v. W. C. Nieuwen- 6. Voorstel tot beschikbaarstelling v. huizen en A A Krop; johannes, z. v. c. v. Oosterhout en A. M. v. Drunen; zulks Een abonr.é. een blanco-crediet voor leggerwij ziging. 7. Voorstel tot toetreding in principe tot den schoolartsendienst in Noord-Brabant. 8. Onderzoek geloofsbrief benoemd Raadslid Adr. de Graaft. 9. Rondvraag en sluiting. ZUILICHEM. Johanna G., d. v. J. Ophorst en J. P. v. Tiggelen. Getrouwd: Chr. Bosman, 28 j., met E. J. v. Heijst, 24 j.J. Nieuwen- huizen 27 j. met E. J. v. lersel, 21 j. Overleden: G. J. de Beer, 73 j.; T. de Vos, 67 j. echtgenoote v. C. Wagemakers; Cornelis Vos, 77 j. echt genoot van J. Heijblom; C. Rosenbrand, Op 4 Febr. is uit de Waal alhier74 echtgenoot v. J. Dekker; J. v. d. een rijwiel opgevischt. Bij onderzoek Schans, 16 j. bleek, dat dit het rijwiel was, dat ee-| NAAR HET ENGELSCH. Zij herkende hen aan hun kleeding en de speeren, die zij droegen, want ofschoon zij nog nooit een Uhlaan in levende lijve had gezien, de plaatjes waren haar bekend uit de geïllustreer de tijdschriften. Ook had zij gelezen en gehoord van de slechtheid en wreedheid van de man nen, die meer dan eenige andere afdee- ling van het Duitsche leger de schrik van de bevolking hadden opgewekt. Het land was vol van hun wreede daden, ja, men sprak zelfs over kannibalisme. Was het dus een wonder, dat haar hart ineenkromp van schrik, toen zij twee van die. duivels in denschenge- daanten vlak bij haar zag? Gelukkig was zij veilig verborgen en de vreemdelingen zouden zonder argwaan voorbij gereden zijn als de hond het niet bedorven had. Ondanks haar pogingen om hem rustig te hou den, begon Gaston te brommen, zijn tanden te laten zien en deed pogingen om te ontvluchten. Plotseling, toen zij voorbij het hekje kwamen, rukte hij zich los en uit het kreupelhout ren nende, holde hij achter de paarden aan. Doodelijk verschrokken, bleef Blanche in haar schuilplaats, in angst en beven afwachtende, wat er nu zou gebeuren.de schuilplaats van het Toen de hond wegholde, zijn tanden latende zien, keerde één van de ruiters zich vlug om en schoot hem met een pistool. Een knal, en het arme dier lag dood op den grond. De man, die het schot gelost had, was een ongunstig uitziend soldaat van middelbaren leeftijd. Hij had een zwar te knevel, was klein en dik en zat voorovergebogen in het zadel. Zijn met- gezel, die de plek voorbij was gereden, maar die nu vlug terugkwam, was vele jaren jonger en zeer lang; zijn baard en snor waren rossig en de uitdruk king van zijn gezicht, ofschoon streng, niet onaangenaam. Terwijl hij zijn paard langzame liet gaan, sprak hij in vlug Duitsch, de ander antwoordde met een grot lachen en wees met zijn speer op den dooden hond. Gebukt in het kreupelhout, was hel hart van Blanche vervuld van haat en schrik. Naar haar meening waren de mannen nauwelijks menschelijke wezens te noemen, veeleer wilde monsters. Ze merkte nu, dat de man, die ge schoten had, een bos stroo, groenten en een koppel ganzen bij zich had. Eenige oogenblikken spraken zij met eikaar, toen, zag zij tot haar schrik, dat de jongste soldaat naar de plek wees, waar zij verborgen lag en iets zei, dat door den ander met een on geioovig schouderophalen beantwoord werd. Daarna zag zij de oudste naar de boschjes rijden, zijn pistool in de hand. Zijn opmerkzaamheid werd door iets gewekt want hij uitte in het Duitsch een luide uitroep en op hetzelfde 00- genblik richtte hij zijn wapen recht op ongelukkige meisje. De ander riep ongeduldig naar hem, alsof hij hem vragen wilde verder te gaan. Blanche, hoewel ze niet gezien kon worden, keek recht in zijn wreede oogen, vervolgens niet in staat zich langer te beheerschen en bereid haar lot met moed te aanvaarden, wat het ook Zijn mocht, stond ze op en uit de boschje komende, stond Zij kaars recht voor hem. Een oogenblik hing haar leven aan een zijden draad, zijn vinger had hij aan den trekker en hij stond klaar om te schieten. Maar eensklaps slaakte zijn metgezel een waarschuwende kreet en vlug hem ter zijde komende, legde hij zijn hand op zijn arm. „Pas op, Vogel!" zei hij zachtjes in het Duitsch. „Het is een vrouw!" HOOFDSTUK IV. Toen zij zag, dat ontvluchten niet meer mogelijk was, kwam Blanche uit haar schuilplaats te voorschijn en stond, doodsbleek, maar fier voor de twee officieren. De oudste van de twee, schijnbaar door de hulpeloosheid een weinig bewogen, keek haar van haar hoofd tot haar voeten met een boozen blik aan maar de andere sprong met een lachje uit zijn zadel en kwam naar haar toe. Zij keek hem, zonder vrees te toonen, aan, ofschoon zij dacht, dat haar laatste uur gekomen, was. Tot haar verbazing, sprak hij haar heel vlot in haar eigen taal aan. „Pardon, juffrouw, het is voor ie mand, zoo jong als u, een laat uur om van huis te zijn. Mijn vriend hier houdt van haastig handelen en u was Iodien het geval precies zoo is als U opgeeft, kant ge uw joDgen by het einde van het loopende schooljaar gerust van school nemen. Hy is dan 13 jaar en heeft de zeven klassen doorloopen. Kan U my ook zeggen hoe ver eea electrische lantaarn op een fiets vooruit mag schyneD, het uiterste punt. De wacht meester wist het niet, doch ik kreeg toch een proces-verbaal. Waar kan ik my nu ver voegen N. A. Noch wet noch algemeene maatregel van bestuur zegt ons, hoever een electrische fietslantaarn vooruit mag schjjnen. Is het licht te verblindend geweest, dan hebt U stellig proces-ver baal gekregen om dat U daardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar hebt gebracht. Daartegen kunt U niets doen dan uwe verdediging naar voren brengen wanneer de zaak voor den Kantonrechter dient. Een vader heeft 7 zonen. De oudste zoon is goedgekeurd en heeft in militairen dienst geweest, doch later in dienst afgekeurd. Moeten nu nog meerdere bijna door hem gedood." Zij antwoordde niet, doch bleet hem met angst aankijken. Zijn vriendelijk heid, was echter een verrassing voor haar en zij zag, dat de uitdrukking van zijn gelaat niet zoor verschrikkelijk was. „Wilt u mij uw naam zeggen, juf frouw, en waar u woont?" vroeg hij niet onvriendelijk. Zijn manier van spreken gaf haar moed; voortdurend haar oogen op hem gevestigd houdende, richtte zij zich fier op„ toen zij zeide: „Mijn naam is Blanche de Gavrolles en ik woon op het kasteel van Grand- pré!" De andere Uhlaan antwoordde haai met een ruwen lach, terwijl hij in hel Fransch uitriep, dat hij met een sterk Duitsch appent sprak. „Alle duivels, de kleine heks heeft moed. Zet haar op mijn zadel Hart- mann, dan zal ik haar naar het kamp terugbrengen." Hartmann, zooals zijn metgezel hem noemde, antwoordde met een boozen blik, en zich weer naar Blanche wen dende, zeide hij rustig: „Maak u niet angstig, juffrouw, mijn vriend is een onaangenaam uitziende kerel, maar hij meent niet, wat hij zegt. ,„Hij is een lafaard," antwoordde Blanche, „anders zou hij mijn armen Gaston niet doodgeschoten hebben!" „Bedoelt u den hond?" Was het dan de uwe. „Ja", antwoordde zij, terwijl zij, ver blind door tranen, naar het doode li chaam keek. De man op het paard lachte weer. „Dank den hemel meisje, dat jij het Reclamewagens speciaal tarief. Drietrompetterstraat, HEUSDEN, bericht, dat hij heeft ontvan gen Alle soorten groenten in blik, Snijboonen, Spercieboo- nen, Doperwten, Spinazie, An dijvie, Worteltjes, Appelmoes en Soepgroenten. Alle soorten Jam - merk HERO. - Vruchten op sap, in blik en flesch, Perziken, Abriko zen, Kersen. Reine-claudes en Melange op sap. Alle soorten Jam De Betuwe Tiel. 2-ponds pot A 82 cent. 1-ponds pot A 46 cent. Verder alle soorten Kruide nierswaren en Comestibles. Minzaam aanbevelend In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrijgbaar niet was, die ik schoof, maar die hond!" riep hij. „Zwijg, Vögel! Zie je niet, dat het meisje verschrikt is?" „Ik ben niet verschrikt!" zei Blanche. „Ik ben een Fransche en ben niet bang voor de vijanden van mïjn land?" Hartmann keek haar met een glimlach aan. Zijn oogen waren heel zacht en zijn manieren werden steeds vriendelijker. „Het spijt mij, juffrouw, dat dit ge beurd is. Ik verzeker u, wij Duitschers voeren geen oorlog tegen vrouwen en kinderen of stomme dieren. Heb je ou ders, kleintje?" „Ik heb een vader," antwoordde Blan che. „Dan moet hij wel een zorgelooze vader zijn, om toe te laten dat je al leen in de bosschen zwerft in zulk een gevaarlijken tijd." Hij is met het leger naar het Noor den, „antwoordde Blanche, om voor zijn vaderland te vechten." „Kom Hartmann!" zei de reeds te paard fittende Uhlaan, die ongeduldig was om verder te gaan. Hartmann maakte aanstalten zijn4 paar-d te bestijgen, vervolgens keek hij weer aarzelend naar Blanche. „Neem mijn raad aan, en ga gauw naar huis, er zijn er meer van ons hier in de buurt, en er kon gevaar zijn. Het zou mij spijten, als u iets over kwam. Gindsch in Duitschland heb ik een zuster, waarvan ik veel hou." Hij steeg in het zadel en met een knikje en een glimlach reed hij weg achter zijn metgezel aan. (Wordt vervolgd). 5Va ct, 2e srt. 1li/a ct., kroten 2—4i/2 BEZOEKT rvOOriS.rxneumaiieK Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct. By Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6