Dit BUHier Bestaat uit 2 Blades. Een Winternacht Hoesten An ga FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. YEEB.MAN, Heusden. No. 4995 Woensdag 19 Februuari 1930. Binnenland ^ND VAN alten^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderlgke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. If. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vry dagmorgen 9 uur ingewacht. Autobusverkeer in 't Land van Heusden en Altena. Hier onder laten wij volgen het ar tikel onder het plaatselijk nieuws van Waalwijk opgenomen in de Echo v. h. Zuiden van 12 Februari j.l. Wij hebben in ons vorig nummer medegedeeld, dat er in Heusden eene vergadering zou worden gehouden onder leiding van den Commissaris der Koningin naar aanleiding van boven staand "onderwerp. We zijn eens op onderzoek uitgegaan, om van deze vergadering wat meer te weten, speciaal in verband met een artikel in het „Nieuwsblad van Heus den en 't Land van Altena enz." waar in niet de belangen van die streek ver dedigd worden, maar waarin in hoofd zaak van leer wordt getrokken tegen de Kamer van Koophandel voor de Langstraat en de gemeente Waalwijk. We hebben over dit artikel elders meer gezegd(zie hoofdartikel) en zullen ons hier in hoofdzaak tot de vergade ring bepalen. Wat is nu de zaak. Op uitnoodiging van den Commissaris der Koningin in deze provincie heeft Vrijdag j.l. ten stadhuize te Heusden een bespreking plaats gehad, waartoe waren uitgenoo- digd verschillende burgemeesters uit het Land van Heusden en Altena, de burgemeesters van Vlijmen en Waalwijk enkele leden van de Provinciale Sta ten uit de streek en vertegenwoordigers van de Waalwijksche en 's Hertogen bosche Kamer van Koophandel. De Waalwijksche Kamer werd vertegen woordigd door de heèren de Haan, Mortier en den Secretaris. De Com missaris der Koningin was vergezeld van de leden van Gedeputeerde Staten Jhr. v. Rijckevorsel en Kip, een afdee- lingschef van den Provincialen Water staat en een technisch ambtenaar van den keuringsdienst der autobussen. De bespreking was belegd in verband met het eindigen op 1 Mei a.s. van de concessies voor de verschillende auto busdiensten in het Land van Heusden en Altena en omdat het wenschelijk werd geacht thans voor de nieuwe concessieperiode een bevredigende op lossing te verkrijgen voor de regeling van de autobusdiensten, die in de afge- loopen periode te wenschen overliet. Nadat de Commissaris der Koningin deze aangelegenheid had ingeleid, be gon direct het Statenlid Mr. C. van Ommeren, noch voor dat de vertegen woordigers van 't Gemeentebestuur van Waalwijk, noch een van de ver tegenwoordigers der Kamer van Koop handel voor de Langstraat iets hadden gezegd, een strafregister open te slaan over Waalwijk en genoemde Kamer van Koophandel. We geven hier eenige citaten: le. De Kamer van Koophandel zou gaarne zien dat 't Land van Altena door meerdere lijnen met Waalwijk werd verbonden, en dat is z.i. over bodig en ongewenscht. 2e. De bevolking van 't Land van Altena orienteert zich alleen naar Den Bosch en niet naar Waalwijk. 3e. De Waalwijksche Kamer, wier leden in hoofdzaak Waalwijkers zijn, zouden van Waalwijk een groote stad willen maken. 4e. De Kamer moet niet voorbij zien, dat ze niet de belangen van Waalwijk alleen heeft te behartigen. 5e. Men heeft geen behoefte in 't Land van Heusden en Altena aan con tact met Waalwijk. 6e. Alles wat men doet om contact te krijgen met Den Bosch is goed, met Waalwijk nutteloos. 7e. Waalwijk moge iets meer zijn dan Heusden, 't is toch maar een klei ne provincieplaats, die niet met Den Bosch vergeleken kan worden. 8e. De pogingen der Waalwijksche Kamer zullen geen schijn van kans hebben. 9e. De dienst Waalwijk-Gorinchem moest na eenige maanden gestaakt. 10e. De bestaande busdiensten van inwoners der streek moeten gehand haafd blijven. Dit zijn de voornaamste philipica van ons Statenlid mr. van Ommeren. Door den burgemeester van Waal wijk en den secretaris der Kamer van Koophandel werden naar aanleiding van het gesprokene door Mr. van Om meren eenige zakelijke opmerkingen ge maakt en gezegd, dat wij geen af breuk willen doen aan de verbindin- gen van 't Land van Altena met Den Bosch, maar dat 't Gemeentebe stuur en de Kamer gaarne hersteld zag de verbinding van Waalwijk, met Gorinchem, vroeger door de A.T.O. onderhouden en die volgens de directie j der Ato zelf zeker levensvatbaar is, als men overal passagiers kan opnemen. Een verklaring van meer practische I waarde dan 't betoog van Mr. van Ommeren en 't Nieuwsblad, die van buitengewone oppervlakkigheid ge tuigden. De kwestie van belangen verdedigen kan hier ook worden omgedraaid, n.l. dat de Kamer .van Koophandel niet alleen heeft te zien naar de belangen van Heusden en Altena, doch evenzeer naar de Lang straat, zoodat het bevorderen van een I verbinding WaalwijkGorinchem niet meer is dan een staaltje van haar i plicht. Over andere insinuaties spreken we" elders. Met voldoening mag uit deze ver gadering nog worden aangehaald, dat het Statenlid Gulden uit Sleeuwijk als zijn meening te kennen gaf, dat de verbinding WaalwijkGorinchem zeker moet worden hersteld. Het slot van de bespreking is ge weest, dat uit de ter vergadering aan wezigen een commissie is benoemd onder voorzitterschap van Mr. van Om meren, terwijl daarin zitting hebben de burgemeesters van Heusden, Almkerk, Vlijmen, de Werken c.a. en Woudri- chem, de secretarissen der Kamer van Koophandel te 's Bosch en Waalwijk, de Inspecteur der Posterijen te 's Bosch 9 Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig VERDRONKEN. De hoofdonderw. R. te Vessem is met zijn fiets aldaar te water geraakt en «erdron ken. Hij iaat een weduwe met vier kin deren na. Vermoedelijk door de gladheid is de 73 jarige machiost Kok afkomstig uit Maassluis en dienst doende op het bergings vaartuig Buffelliggende te Vlissingen, van de loopplaak gevallen en verdronken. De zoon vond het lyk van zijn vader. HET BEWARENVAN BENZINE. Naar aanleiding van den brand, die de zer dagen ontstond in de drukkery van den heer A. Korten aan den O.Z. Voor burgwal te Amsterdam, als gevolg van het breken van een glazen flesch met ben zine, is door de Arbeidsinspectie proces verbaal opgemaakt, aangezien deze benzine alleen mocht worden bewaard in gesloten mstalen kannen of bassen van ten hoogste tien liter inhoud. DOOR ZIJN KNECHT BESTOLEN. Bjj de politie te Zoetermeer werd door v. d. T. aangifte van diefstal gedaan van een bedrag van ongeveer f 800. Ten huize van den knecht van v. d. T., te Wilnis is beslag op het geld gelegd. De knecht werd aangehouden en ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie te 's Gravenhage. NAAR HET ENGELSCH. A Bronchitis Bronchitis en Kinkhoest Siroop per flesch 1 gld. Bonbons per doos 60ct Bij Apoth. tn Drogisten 8 Blanche sidderde. Naderbij komende, legde zij haar hand op zijn schouder. „Hauzel", zei ze, ,/je bent erg on- voorzichting en roekeloos, beloof me, dat je je niet zorgeloos in het gevaar zal begeven. Bij haar aanraking bevende, deed de jonge man zijn belofte. „Maar nu moet ik gaan en uw hond begraven, juffrouw." „Kom dan dadelijk bij me, zoo gauw je terug bent, dan weet ik, dat je weer in veiligheid bent. Opgewonden en trotsch liep Houzel weer den weg langs, dien hij en Blan che zoo even hadden geloopen. Alles was nu rustig en de maan scheen prach tig. De hond lag nog, waar hij neer gevallen was, en Houzel zag nu, wat hij van te voren niet bemerkt had, een fijn, dunne doekje, dat naast den hond lag. Hij raapte het op, het was de zakdoek van Blanche, die nog nat was van haar tranen. Bevend van aandoening, kuste hij het kostbare souvernir en borg het in zijn borstzak, daarna, toen hij den hond opgetild had, ging hij weer naar het kasteel terug. Ongedeerd kwam hij er aan, maar in plaats van naar binnen te gaan, droeg hij zijn last regelrecht' naar den tuin, en begroef hem bij denj zonnewijzer, zooals Blanche gezegd had. Vervolgens ging hij naar het huis, waar hij verwezen werd naar de huiskamer, waar Blanche; zat. „O, wat ben ik blij, dat je terug bent" zei Blanche. „Hoorde je nog iets meer?" „Niets juffrouw,, alles is rustig nu. Ik heb Gaston begraven, en voeg de hij er zachtjes aan toe ik zou een kogel door het hart van den man willen jagen, die hem gedood heeft." HOOFDSTUK V. Den volgenden dag hoorde Blanche vele bijzonderheden van de gebeurte nissen, die den vorigen dag hadden plaats gevonden. De dorpsbewoners waren, terwijl zij dien avond zich in het zonnetje voor hun huisdeuren zaten te koesteren plot seling opgeschrikt door de verschijning van zes Uhlanen te paard, in volle oorlogsuitrusting, terwijl zij bedaard door de hoofdstad reden. Bijna voordat iemand zich van de schrik van hun verschijning kon her stellen, waren zij langs den hoofdweg, die verder het land invoerde verdwenen. Toen ontstond er groot lawaai, de klokken werden geluid, gendarmes hol den af en aan, zelfs de visschers wa lenden zich met wat zij maar konden (rijgen, en angstige moeders namen hun kinderen in hun armen de bedeesde meisjes gingen naar de kerk om te bidden. Een poos later kwam er een troep franc-tireurs, die in het dorp hun bivak opsloegen en vrij drinken had den op kosten van de boerenbevolking en die een verschrikkelijken haat voor den vijand hadden. Tot dusver echter, en Dordrecht en de heer de Haan, wethouder van Heusden. We hopen dat de commissie en ten slotte de Staten het mooi opgezette schema van den loop der Autobussen in 't Land van Heusden en Altena dat bedoeld Statenlid gereed heeft, en dat natuurlijk Waalwijk geheel vergeet, naast zich zullen neerleggen ofeen beteekenisvolle wijziging doen onder gaan. Een lijn langs 't Noorden van 't Land v. Heusden en Altena van 's Bosch naar Gorinchem en de Kop van Dordt, een lijn van Gorinchem naar Waalwijk, de Langstraat en Tilburg, dat het oude afzetgebied is voor de Klei, dat is waaraan dit Land, maar ook wij be hoefte hebben. Speciaal ook met het oog op de toekomstmogelijkheden dezer streek op elk terrein, niet 't minst op die van verkeersbelangen. was er nog niet gevochten, en de pach ter van St. Leon die naar het markt plein kwam gereden, vertelde aan de autoriteiten, dat de Uhlanen, na het erf van de boerderij opgeloopen te zijn, eene hoeveelheid veevoeder en levén- de have mede genomen te hebben, be taald hadden voor wat zij genomen hadden den marktprijs in Fransch geld. Blanche bleef met den ouden Hu- bert en den tuinman in het kasteel. De voordeur was gebarriceerd, de luiken voor de ramen vorgvuldig gesloten, al les in veiligheid gebracht voor een mo gelijken aanval van den vijand. Hubert hield met het geweer naast zich, den geheelen nacht de wacht in de keuken, omringd door bevende vrouwen, die te verschrikt waren, om te gaan slapen. Toen de uren voorbij gingen en geen enkel teeken van gevaar zich voordeed, werd de oude man meer en meer held haftig wat niet weinig versterkt werd door een paar flesschen wijn van den Chevalier, die hij uit den kelder haal de. De nacht verliep en niets belangrijks gebeurde. Den volgenden morgen vroeg kwam vader André naar het kasteel en vroeg naar de jonge meesteres. Blanche ging dadelijk naar hem toe en vond hem wachtende in de salon. Zij zag, dat de bedienden hem reeds ingelicht hadden van alles, wat er ge beurd was. „je bent ternauwernood ontkomen,, kind" zeide hij. „Maar moed gevat hoor. Onze dappere mannen zoeken in alle richtingen en spoedig zullen wij die schurken gedood hebben. Het is echter gevaarlijk voor je om hier in het ka- ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdag is te Odoorn hevig gevoch ten. In een café hadden enkele be zoekers twist gekregen, die later op straat werd voortgezet. Even buiten het dorp ontstond toen een hevige vecht partij waarbij de arbeider J. H., uit Odoorn, door twee mannen werd aan gevallen, die hem efem viertal messte ken toebrachten en daarna de vlucht namen. De gewonde bloedde hevig o.a. was een polsslagader geraakt. Na door een geneesheer te zijn verbonden, werd het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Assen vervoerd. De Rijksveldwachter slaagde er in den laten avond in, een der beide aan vallers, den 22-jarigen A. V., uit Hee- serveld, te arresteeren. Hij legde een volledige bekentenis af. Een groot mes werd op hem bevonden. Den anderen anderen vechterbaas heeft men nog niet gearresteerd. auto-ongelukT Zondagmiddag zijn op den Amster- damschestraatweg bij Arnhem twee au to's op elkaar gereden. Beide auto's kwamen uit de richting Ede. De eerste auto, bestuurd door zekeren R., uit Arn hem, passeerde te vroeg de auto uit Hilversum, waarin gezeten was de fa milie S. De auto uit Hilversum bot ste na de aanrijding in snelle vaart tegen een boom. Van de inzittenden was mevr. S. er erg aan toe. Toen hulp kwam opdagen, vond men haar in bewusteloozen toestand. Zij werd on- m'iddellijk naar het Stedelijk Ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar bleek, dat zij een hersenschudding en een vrij ern stige hoofdwonde had bekomen. De andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto uit Hilversum ■werd geheel vernield, terwijl die uit Arnhem slechts lichte schade Opliep. o- EEN KASSIER VOORTVLUCHTIG. Volgens de Res. Bode is een kassier, in dienst bij de N.V. Westlandsche Hy potheekbank aan de Lange Houtstraat te 's Gravenhage, sinds Donderdag voortvluchtig, met medeneming van een bedrag van f 3000 aan coupons. Het moet reeds eenige dagen geleden gebleken zijn, dat het met de boeken van den man, die reeds 27 jaren bij de Westlandsche Hypotheekbank in betrek king is geweest, niet geheel en al in or de was. De boeken werden dientenge volge aan een nader onderzoek onder worpen en de man schijnt de resultaten van dit onderzoek liever, niet te heb ben willen afwachten. Althans Donder dag is hij met de Noorderzon vertrok ken. Thuis heeft hij een brief achter gelaten aan zijn vrouw, waarin hij be kent zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. TWEE KINDEREN GESTIKT. Terwijl de ouders afwezig waren, raakten in een woning te Rensdsburg eenige kleedingstukken, die bij den schoorsteen waren opgehangen, in brand. Er ontwikkelde zich een ster ke rook en de drie kinderen, in den leeftijd van één tot vier jaar, die al leen waren achtergelaten, werden zwaar vergiftigd door den rook. Twee hunner zijn aan de gevolgen, overleden, terwijl de derde in hopeloo- zen toestand verkeert. De ouders keer den eerst tegen middernacht terug, toen het ongeluk reeds was geschied. GASVERSTIKKING. Te Wageningen zou Zaterdagmiddag de 16-jarige P. W. Bakker een bad ne men. Toen hij na een half uur nog niet terug was en in de badkamer niet ge hoord werd, ging zijn moeder eens kij ken en vond haar zoo bewusteloos in de gevulde badkuip liggen. De onmiddellijk te hulp geroepen ge neesheer kon slechts den dood consta- teeren. Het bleek dat de knaap, ee- nigste zoon zijner ouders, door gas- verstikking om het leven was gekomen. In den geiser was een lek, welke Maandag zou gemaakt worden. GOED AF(?ELOOPEN. Zondagmiddag reed een automobilist, de heer H. L. H. uit Amsterdam, ko mende uit de richting Bussum, met groote snelheid tegen de brugleuning over de Bussummervaart. De auto ver steel te blijven, dat zoo eenzaam ge legen is. Ga met me mee naar het dorp en blijf daar onder mijn hoede.". Maar Blanche weigerde beslist wegj te gaan. i „Hier ben ik veilig, vader André,' en ik zou op geen enkel ander plaats gelukkig zijn." „Maar de Uhlanen, die verachtelijke Uhlamen" pleitte de kleine priester om' haar over te halen met hem mede tet gaan. Je kent ze niet, zij kennen geen! medelijden, zij zijn erger dan wilde bees-j ten. Ginder in Gravelotte hebben zij een boerderij verbrand. Zij hebben den: herbergier van Omer aan zijn eigen deur opgehangen, omdat,, dappere ke rel, hij vanuit zijn slaapkamerraam op hen schoot." ,„Ik ben niet bang", antwoordde Blan che. „Bij slot van rekening moet het waar zijn, wat de vreemde officier zei- de: „Wij voeren geen oorlog tegen vrouwen en kinderen." „.Ik zeg u dan, juffrouw Blanche, het zijn duivels van de duisternis, riep vader André uit", zij hebben zelfs geen eerbied voor het heilige gebied van de kerk. In Rouaan hebben zij hun bivak in de kerk opgeslagen. O, mochten de gewiide muren omvallen en hen dooden. goddeloozen." Toen vader André zag, dat Blanchen haar besluit om op het kasteel te blijven, niet veranderde, nam hij afscheid. Omstreeks 12 uur, hoorde men heel uit de verte hevig schieten, dat slechts een zeer korten tijd duurde. Een weinig later, toen Blanche voor het raam in de huiskamer zat, terwijl zij naar de bosschen keek, die langzamerhand in schemer gehuld werden, zag zij een troep scherpschutters in Fransch uni form in de oprijlaan naderbij komen. Zij hielden halt en verdeelden zich in groepen onder het terras. De oude Hu-, bert leidde twee heeren naar binnen, de eene, een jong officier dien Blanche nooit van te voren gezien had, de an der een man van middelbaren leeftijd, ook in- uniform, dien zij herkende als zijnde Dr. Huët, een operateur in het Fransche leger en een oud vriend van haar vader. Zij groetten haar eerbiedig en ver telden haar, dat zij dien weg gegaan waren, omdat zij op den uitkijk waren naar van het vijandelijk leger afgedwaal de soldaten, die naar men zeide in de naburige bosschen gezien waren. „Het zijn onverschrokken schurken, merkte de dokter op, voornamelijk de Uhlanen. Hubert vertelt me, juffrouw, dat u gisteren eeen avontuur met hen gehad heeft. Blanche herhaalde het verhaal, tot groote verbazing van haar hoorders. „En deden zij u anders niets?" riep de jonge oficier uit. „O., juffrouw, dan bent ,u gelukkig weest. Zij zijn gewoonlijk niet zoo me delijdend." „In elk geval," zeide de dokter, „be hoeft u geen vrees meer te hebben, onze mannen staan gereed u te bescher men. Maar vertel wij eens, is er nieuws van den Chevalier? Wanneer hebt u voor het laatst iets van hem gehoord, juffrouw?" „Dat is bijna drie weken geleden", zeide Blanche bevende, terwijl zij haar gezicht afwendde om haar tranen te verbergen. (Wordt vervolgd). voir let Lul in Heisriei ei Alteu strait ei de Imelervaarl rrj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1