Tweede Blad liili Woeisdag 19 FeM Handen ruw of stuk voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. laSsiÊEjimfo Burgerlijke Stand. Bekendmaking. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag van de gemeente EETHEN. Voorstel tot toetreding in principe tot den schoolartsendienst in Noord- Brabant. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor in principe tot toetreding te besluiten, men verbindt zich hiermede tot niets en of men later definitief zal toetreden zal blijken, als men weet welke kosten er voor de gemeente uit zullen voortvloeien. De bedoeling van het besluit is, dat het gemeentebestuur te kennen geeft, de oprichting van een schoolartsendienst te waardeeren en ook voor deze gemeente van belang acht. De heer Donken zegt, dat het hem genoegen doet, dat B. en W. er thans anders over denken, als eenigen tijd te rug. Spr. vindt een schoolartsendienst een heel nuttige instelling. Spr. heeft gelezen dat de kosten niet zoo groot zijn, in Noord-Holland b.v. zou dit slechts 28 cent per leerling bedragen. Wethouder v. d. Beek zegt, dat hij van harte hoopt dat het uit zal komen, zooals hij thans denkt en de school artsendienst niet te veel zal ingrijpen, in dat gene, wat tot het gezin behoort. Mocht dit echter wel het geval blijken dan zal spr. er zich tegen verzetten. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Onderzoek geloofsbrief benoemd raadslid Adr. de Graaff. De Voorzitter wijst de heeren Don ken en de Bruijn voor dit onderzoek en schorst gedurende dit onderzoek de vergadering. Na heropening zeggen de heeren dat alle stukken in orde zijn bevonden. Met algemeene stemmen wordt hierop tot toelating van den heer A. L. de Graaft, als raadslid besloten. De Voorzitter zegt, dat hij tot zijn spijt moet voorstellen een verordening vast te stellen ter bestrijding van de rupsenplaag, dit naar aanleiding van een circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Over de bestrijding van deze plaag is door het Hoofd van den tuinbouwcursus een ver gadering gehouden, waarbij echter slechts 3 personen tegenwoordig wa ren. Het eenige zal daarom zijn een verordening vast te stellen, waarbij de verplichting wordt opgelegd de plaag te bestrijden. In de verordening die met algemeene stemmen wordt vastgesteld, wordt de verplichting opgelegd dat ie der jaar voor 1 Maart, rupsennesten, uit boomen en beplantingen moeten zijn verwijderd en vernietigd. De politie heeft op de naleving dezer verordening toezicht uit te oefenen in het tijdvak van 1: tot 15 Maart. Overtreding zal worden gestraft met 6 dagen hechtenis of een geldboete van ten hoogste f 25.—. De heer Donken vindt de termijn van Maart wel wat kort, waarop de Voorzitter opmerkt, dat altijd nog 14 dagen na 1 Maart gelegenheid wordt gegeven, aan de bepaling te voldoen. De heer Donken verklaart dan ook geen bezwaar tegen de vaststelling der verordening te hebben. De Voorz. stelt nog voor de politie- verord. aan te vullen met een bepaling, waarbij het verboden wordt eenden te laten zwemmen in slooten, die door B. en W. zullen worden aangewezen. Dit voorstel is een gevolg van een schrij ven. van de Gezondheidscommissie, waarin wordt kennis gegeven, dat bij dit College een klacht is ingekomen over verontreiniging van het water in slooten, door eenden, welk water moet worden gebruikt als drinkwater. De be paling luidt dat houders van eenden, hebben te zorgen dat deze zich niet meer in een sloot bevinden, zoodra dit door B. en W. is gelast. Voor heel de gemeente is dit verbod niet noodig, er zijn slooten, waarvan niemand last heeft al bevinden er zich eenden in. Met algemeene stemmen wordt de be paling vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een verzoek van M. v. Wijk te Genderen, om vergoeding van f3.— per week, voor het bezoeken van de Christ. M.U.L.O. school te 's Bosch door zijn dochtertje. Dit verzoek is reeds 4 Sept. ingekomen, doch de Voorzitter verklaart, dit met goed vinden van adressant onder zich te hebben gehouden om eerst de Kon. Beslissing af te wachten, van het be roep van v. Gammeren. Nu deze be slissing er is, stelt spr. namens Bi, en W. voor de gevraagde vergoeding te verleenen en wel met ingang van 4 Sept. 1929. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt verder nog mede, een poosje geleden, bezoek te hebben gehad, van het comité van de zangver- eeniging te B.-Broek, van de Bazar die door de vereeniging is georganiseerd. Het comité vertelde flOOO te bezitten, waarmede ze geen raad weten en die ze daarom aan de gemeente willen aan bieden, onder voorwaarde, dat de zang- vereeniging altijd van het gymnastieklo kaal gebruik mag maken voor zijn re- petitie's en uitvoeringen. De Inspecteur op het L. O. heeft verklaard geen be zwaar hiertegen te hebben en ook Ged. St. hebben bericht er geen bezwaar te gen te hebben, mits de gemeente ten allen tijde haar rechten behoudt. Nu is de kwestie, dat het comité heeft gevraagd het lokaal te vergrooten. Spr. is verder gegaan en heeft Haspels op gedragen een berekening te maken van de kosten der vergrooting. In 1936 moet het gymnastieklokaal toch vergroot zijn, omdat het dan te klein is. Haspels heeft als kosten der vergrooting tot 81 M2. opgegeven f950.ongeveer. Ontvangt de gemeente dus f 1000.dan is ze goed af en is dat nogeens zaken doen. Spr. zegt deze mededeeling al leen te hebben gedaan, om het gevoelen van den raad te leeren kennen en te vernemen of de raadsleden er zich me de vereenigen kunnen, zoodat B. en W. verder met de Commissie in overleg kunnen treden, om dan later met een voorstel te komen, dat natuurlijk door Ged. St. moet worden goedgekeurd. De raad keurt het voorstel goed. Bij de rondvraag zegt de heer Donken dat hij heeft gelezen, dat door den Com missaris dezer provincie in Heusden een vergadering is gehouden over vereeni ging van gemeenten. Spr. vraagt of den Voorzitter ook bekend is, hoe het met Doeveren en Heesbeen zal loopen. De Voorzitter zegt, dat hem hierover niets bekend is. De vergadering wordt hierop gesloten. Vergadering van den Raad der gemeen te ANDEL, op Vrijdag 14 Februari des n.m. 2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. v. Andel. De heer Schouten is afwezig als de Voorzitter de vergadering met gebed opent. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Besluit tot machtiging van B. en W. voor het houden van de gewone ver- koopingen en verpachtingen in 1930. Wordt verleend. Wijziging van de begrooting 1929. Met het oog op de uitbreiding van het electrischnet moet de begrooting met f 150.worden gewijzigd, wat ge vonden kan worden uit verhooging van den post grasverpachting. Verder moet de begrooting met een paar kleine post jes worden gewijzigd. Wordt goedge vonden. Tijdens de behandeling van dit punt is de heer Schouten ter ver gadering gekomen. Vaststelling percentage G. I. Belas ting 19301931. Wordt evenals het vo rige jaar gesteld op T pCt. Vaststelling verordening bestrijding rupsenplaag. Naar aanleiding van een circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie stellen B. en W. voor een verordening vast te stellen ter be strijding van de rupsenplaag. De Voorzitter zegt, dat in deze ge meente al heel wat ter bestrijding is gedaan, er zijn echter nog enkele lui, die er niets aangedaan hebben, voor de ze is het noodig, een verordening in het leven te roepen, omdat anders de bestrijding geen volledig nut zou heb ben. De verordening bepaalt dat rup sennesten voor 1 Maart uit boomen en beplantingen verwijderd moeten zijn. De heer v. Vliet vraagt of de ge meente dan niet verplicht is, ook ma teriaal beschikbaar te stellen voor deze bestrijding. De Voorzitter antwoordt dat dit niet op den weg ligt, als de menschen geen raad er mede weten, kunnen ze: zich bij spr. vervroegen, dan zal hij hen wel een weg wijzen. Met algemeene stemmen wordt de verordening vast gesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van de Landstormcommis sie, waarin een subsidie van f50. wordt gevraagd. Tevens wordt aange drongen de afdeeling Andel te steunen. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar, in de meening, dat slechts één keer subsidie werd gevraagd, f 25. is verleend, thans stellen B. en W. voor een subsidie van f 1:0.te ver leenen. Wordt goedgevonden. Verzoek van de Afdeeling van het Groene Kruis om subsidie. De Voorzitter zegt dat het vorig jaar een subsidie van f 10.is verleend. Het is van algemeene bekendheid dat het hier een nuttige instelling geldt, bovendien wordt door ingezetenen ge bruik gemaakt van het door de ver eeniging gestichte consultatiebureau voor zuigelingen te Almkerk, welk con sultatiebureau voor Andel wel een offer waard is, daarom stellen B. en W. voor, ook dit jaar wederom fïO toe te staan. Wordt goedgevonden. Van den burgemeester van Terheij- den, voorzitter van het voorloopig be stuur van den schoolartsendienst is een herinnering ingekomen, met verzoek dat de gemeente alsnog zal besluiten in principe toe te treden tot een op te richten schoolartsendienst, 64 gemeen ten hebben dit besluit reeds genomen. B. en Wi. meenen een beslissing in>üeze. nog even te moeten aanhouden, tot de binnenkort te houden raadsverga dering. De raad gaat hiermede accoord. Daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft sluit de Voorzitter de vergadering. weer spoedig zacht en heel met Purol. Beknopt verslag van de 12 Febr. gehou den Propagandavergadering der Geref. Jeugdcentrale te Almkerk. De bijeenkomst wordt precies half zeven door den voorzitter geopend, waarna Ds. J. C. Hakman een rede uit spreekt in 't belang dezer gemeente. 5pr. begint met aan te geven, wat het doel der organisatie is. Dit doel vindt men omschreven in één der artikelen der statuten der Ger. Jeugdvereen., waarin staat, dat, gestreefd zal worden naar de geestelijke en zedelijke vorming onzer jeugd. Er zijn tal Van ouderen, die voor standers zijn van 't Brave-Hendrik-sy- steem, die de kinderen willen maken tot volmaakte, onberispelijke ideaal-men- schen. Dezulken bereiken hun doel nooit, omdat 't kind reeds van de ge boorte af bevlekt is door de ronde. Van een ideale jeugd zal geen sprake kunnen zijn. De H. Schrift leert ons kennen de gansch, eigenaardige plaats, die 't kind inneemt in de menschenrij en zegt ons de dingen zooals ze z ij n. Dr. Bavinck zegt: „Ze (H.S.) vleit en blinddoekt ons niet, maar plaatst ons vlak voor de naakte, onverbloemde re aliteit van 't leven en Hij (de Heere) zegt waar 't op staat/' Zullen we dan blijven staan bij den onopgevoeden mensch en de handen slap laten han gen? Neen! Hier valt een hemelsche lichtstraal: „De Heere wil Zijn Lof be reiden uit de mond der zuigelingen." Hij wil bijstand bieden. Verwacht daar om uw hulp van Gods bergen We stellen dus als uitgangspunt van den jeugdarbeid: God moet 't doen. Maar dit make ons niet werkeloos. We blijven streven naar 't doel, 't vormen van menschen Gods, tot alle goed werk volmaaktelijk toegerust. Nu staat Spr. stil bij de gesteldheid van de jeugd in 't algemeen. We moeten onderscheid maken tusschen de jeugd voor den grooten Wereldbrand en die van de periode van ellende er na. De Wereldoorlog riep de gezinshoof den op en door die absentie der vaders misten talloozen een krachtige leiding. Een geest van verzet, baldadigheid, van verwildering groeide langzaam maar ze ker en deed op alle terreinen des levens zijn onzaligen invloed gelden. De eer bied voor 't gezag kwijnde en een revolutie geest greep de jeugd aan. Verruwing van zeden bleef niet uit. De jongere generatie spotte met norm en wet nieuwe tijden met nieuwe nor men ontstonden. Reeds hoorde men spreken van de opstandige jeugd en dat alles was een gevolg van 't kranke Christelijke gezinsleven. De kwaal met haar verderfelijke gevolgen begon in 't gezin, en omdat uit deze cel de gansche maatschappij is opgebouwd, moest deze invloed zich wel doen ge voelen in de heele menschelijke samen leving. Nu geeft spr. een korte karakterstrek van de rijpere jeugd. Hij onderscheidt hier een drietal perioden en handelt dan als vanzelf over de zeer gewichtige pu berteitsperiode. Deze belangstelling voor de rijpere jeugd heeft in den laatsten tijd een nieuwen tak van wetenschap doen ontstaan. Tal van wetenschappe lijke, maar ook populairgeschreven wer ken zagen 't licht, en met name moet hier vermeld, 't werkje van Prof. Ba vinck, dat op deze periode zoo'n hel deren kijk geeft. In dezen tijd van „Sturm-und-Drang" ontstaat in 't gansche wezen van den puber" een sterke groeikracht. De lichaamsomvang neemt toe. Het gewicht der hersenen wordt grooter Het geslachtsleven rijpt. De hartstochten woelen en werken in 't jeugdige li chaam. Hoe nuttig zou hier sexueele voorlichting zijn Gevoels- en gemoeds leven ontwikkelen 't persoonlijkheidsbe sef ontwaakt. Het gevoel van eigen waarde ontwaakt. De vlammende hart- tochten branden: ze zoeken ontlading. Helaas! Menig jeugdig lichaam wordt verzwakt door de geheime zonde der onanie. Het wilsleven wordt sterker. In deze periode valt dan ook de beroepskeuze. Doch 't wilsleven kan ook ontaarden en ontstaan in brutaliteit. Maar de „pu ber" wil nu komen tot een vaste wereld en levensbeschouwing. Hij wordt nog zoo geslingerd heen en weer. Nu een staat hij op de volle hoogte van 't leven, dan verzinkt hij in 't moeras van moedeloosheid. Dan weergevoelt hij zich lid van de groote menschen- maatschappij dan weer gevoelt hij zich een kind. Blije levenslust wisselt af met sombere zelfmoordplannen. Uitbun dige vreugde maakt plaats voor intense droefheid. En onder dat alles smacht de „puber" naar een liefde. Verlangt hij ook een leider die richting geeft aan zijn leven. Hoe zal hij de jeugdbranding kun nen verlaten, alleen opzichzelf aangewe zen? En toch? Hoevelen weigeren hier de behulpzame hand, deels uit laksch- heid, deels uit onwetendheid. Vandaar, dat vele „rijperen" hier stranden, al wordt hij sommigen de gan sche persoonlijkheid uitgezuiverd tot een vasten Christen belijder. Het doel van de Geref. Jeugdvereen. is dan ook leiding geven hij dit jeugdproces, lei ding onder de krachtige werking van den H. Geest, door Wiensalmacht geen opvoedingswerk slagen kan. PROBFïüm GORIMCHEM. De benoemde bedrijfsleider, de hr. J. H. Kemperman te Vreeland a. d. Vecht, heeft zijn functie op den proeftuin te Gorinchem aanvaard. De nieuwe func- tienair is in het bezit van het diploma van de rijkstuinbouwwinterschool te Naaldwijk en van het z.g.n. dubbele diploma van tuinbouw vakonderwijzer, d.i. zoowel voor de fruit- als de groen- tenteelt. Voorts volgde de heer Kemper man te Nijmegen een curcus in ziekte en beschadiging der tuinbouw gewassen en de bestrijding daarvan. De heer Kemperman, die langen tijd in het west- land werkzaam geweest is en zich de daar gevolgde en vermaard geworden kweekmethodes geheel eigen gemaakt heeft, was te voren hoofd van den tuinwintercursus te Winsen. Met dezen bedrijfsleider en den gediplomeerden tuinman Uilenberg, bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit- geëxamineerde deskundigen, zal, onder hoofdleiding van der rijkstuinbouw con sulent te Rotterdam, de inrichting van dit voor onze omgeving van zooveel belang zijnde voorbeeldbedrijf, door het bestuur krachtig worden doorgezet. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Is het mogelyk, dat van een gemengde meelsoort, welke uit 10 42 verschillende soorten bestaat, door deskundigen kan wor den vastgesteld welke soorten dit mengsel bevat, en hoe groot van iedere soort het percentage is. Een Aboncé. Ik heb twee jaar geleden een rybewys gekregen en examen daarvoor afgelegd. Nu moet ik weer een nieuw rybewys hebben, moet ik ru weer examen doen, of kryg ik direct een nieuw tegen inlevering van het oude. Een aboncé Kippen van myn buurman loopen telkens op myn land en beschapigen dan in erge mate myne bloembollen. Wat kan ik daar tegen doen Myne dochter heeft een aanstaande ge had, die meermalen onder getuigen beloofde baar te zullen trouweD. Daarop afgaande kocht myne dochter, die meerderjarig is, reeds veel huisraad, dat veel geld kostte. Kan zij nu, nu de vryery uit is, nog wat op haren vroegeren vrijer verhalen? X. X. Ik verhuis 1 Maart a. s. naar eene an dere gemeente. Hoe zit het nu met het betalen van myne gemeentebelasting over het loopende jaar. H. J. H. v. d. M. Wegens benoeming van een nieuwe Voorzitter, waren enkele leden onzer ver eeniging van meening, dat een algemeen plaatsvervanger welke aftredend was en een Neef van den nieuw gekozen Voor zitter is, niet meer mag herkozen worden. Dus ook niet meer in aanmerking mag bomen als bestuurslid. Mijn vraag gaarne beantwoord ziende teeken ik Y. W. A. Als u in uwe vraag eene gewone ver eeniging bedoelt, zouden wy, om haar te kunnen beantwoorden, eerst het reglement of de statuten moeten kennen. Mogen ouders hunne meerderjarige doch ter uit hun huis verwyderen 't Meisje bezit niets en is ook niet io staat zooveel te verdienen, dat zy io haar eigen onder houd kan voorzien. H. K. Ouders mogen hun meerderjarige dochter gerost uit hun huis verwyderen. Als echter het meisje niet in haar eigen onderhoud kan voorzien, kunnen de ouders gerechte lijk gedwongen worden in dat onderhoud by te dragen, We hebben dan den zoo- genaamden alimentatieplicht. In Augustus 1928 kocht ik een kachel op afbetaling. Door werkeloosheid had ik onlangs drie maanden niet afbetaald. Ter- wyl myn geheele gezin afwezig was en de deur mijoer woning openstond heeft de vsrkoopsr de kachel er uitgehaald en ergens elders geplaatst. Mocht de verkooper dat doen en zoo neen wat moet ik dan doen W. V. De verkooper der kachel is uwe woning wederrechtelijk binnengedrongen en zulks is strafbaar met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Dezer dagen reed ik 's avonds laat in een hoop zand, die voor herstel van den weg op den weg laogs de kant lag. Er brandde geen lantaarn by. Myn fiets was erg kapot en ik zelf verwoodde my aan de hand, zoodat ik naar den dokter moest. Het herstel was aangenomen werk. Kaa ik nu den aannemer aanspreken voor ég geleden schade A. Een werkman. U kunt de gemeente aanspreken voor de geleden schade als de door u bedoelde weg in baheer en onderhoud by de gemeente is. Deze kan dan op hare beurt een actie tegen den aannemer instellen. De machinist van het stoomgemaal van den polder te H. heeft f 600.— salaris -f- vry wonen -|- vry bouwland. Zyo pensioengrondslag is f 755,Nu betaalt de polder voor hem 15y2 premie aan het pensioenfonds. Moeten er nu ook nog zegeltjes voor hem worden geplakt en moet nu voor hem ook nog betaald wordeu voor de Ziektenwet H. Een bestuurslid van den polder. Zegeltjes behoeven niet te worden ge plakt en voor de Ziektenwet behoeft niat te worden betaald als de machinist langer dan twee jaren in dienst is en eene vaste aanstelling heeft. HEUSDEN. Geboren: Bertus Johannes z. van F. A. van Dongen en J. M. van der Pluym; Hendrikus Wilhelmus z. van A. van den Bosch en H. de Gouw. Overleden: Pieternella van Rjjswyk, v?ed. van A. van Wyk, 70 j. HERPT. Over de maand Januari. G e b o r e n j Jacobus A. z. van A. J. v. Haren en P, M. GoedhartMaria J. d. van L. F. Boy3 en W. Fr. v. Gorkum Cornelis J. z, van P. Kuys en S. Mooy— kindAntonius C. z. van Th. J. v. Horen en A. M. v. d. Loo. Overleden: A. Buijs 62 j„ wed. vau A. M. Buijs M. C. Kouwenberg, echtg. van M. A. v. Korven, 37 j. BURGEMEESTERS EN W.ETHOU- DERS VAN HEUSDEN brengen ter kennis der ingezetenen, dat op MAAN DAG, 24 Februari 1930 door het Col lege van Brandmeesters eene schouw zal worden gevoerd, zullende alsdan alle rookgeleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere bepalin gen der algemeene politieverordening en der bouwverordening betreffende het voorkomen van brand, streng zal wor den toegezien. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. J. van Eggelen, Burgemeester. A. de Haan, Wethouder. Heusden, 14 Febr. 1930, JRwwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5