Und van alten* Brillen voor Veraf en Nabij Hort, Gedipl. Opticien. Oil wier Hostaal «ii 3 Mn. BEHANGSELPAPIEREN. Plaatselijk Nieuws 5. f. £anktwyzea (o's Bask Jt.V. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4996 Vrijdag 21 Februuari 1930, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Herziening van het hypotheekrecht A. BAAI JENS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uar ingewacht. uit één stuk geslepen, leveren wij op den dag van bestelling, uit voorraad. Deze zijn veel :!W' gemakkelijker en voordeeliger dan twee verschillende brillen. Prijzen vèr beneden iedere concu rentie. Zusterhuis C 494 Gorinchem. Electrische Briilenslijperij en Reparatie-Inrichting. Gevestigd sinds 1876. Tel. No. 289. Een paar weken geleden heeft de Staatscommissie voor de Nederlandsche Burgerlijke Wetgeving een ontwerp van wet met memorie van toelichting be treffende eene herziening van de wet telijke regeling van het hypotheekrecht en zijne gevolgen, aan de regeering doen toekomen. Dit ontwerp is van groot belang en hoogst interessant voor velen onzer lezers en daarom willen we er eens iets over zeggen. Alhoewel de wettelijke regeling van het recht van hypotheek en van de daarmede samenhangende onderwerpen, in het algemeen gezegd kan worden te hebben voldaan, neemt zulks niet weg dat gedurende de negentig jaren van hare werking zekere leemten zijn gebleken, die herziening van dit on derdeel onzer wetgeving gewenscht ma ken. Het ontwerp heeft in hoofdzaak ten doel te komen tot eene betere regeling van het huurbeding, deexecutie en de zuivering, terwijl het tevens bepaalt welke de rechtsgevolgen zullen zijn van het vestigen van zakelijke rechten op een goed na de vestiging van een hy potheek. Nu lezen we in genoemde memorie van toelichting o.m. het volgende: „Dat een hypotheekwetgeving dan al leen voldoende kan worden geacht, wan neer zij den hypotheekhouder de grootst mogelijke zekerheid, met betrekking tot het hem gegeven onderpand, verschaft, zal wel niemand ontkennen, die eisch is te klemmender geworden nu, na de in voering van de wetgeveng van 1838, het leenen van geld tegen hypothecaire zekerheid zoo groote uitbreiding heeft ondergaan. In verschillende opzichten voldoet de huidige wetgeving niet aan dat ver- eischte. Het belang toch van den hy potheekhouder is niet alleen, dat onder geen omstandigheden het hypotheek recht als zoodanig hem kan ontvallen daarvoor is in de bestaande wetge ving in het algemeen voldoende zorg gedragen maar tevens dat de wet waarborgen inhoudt, dat de waarde van zijn onderpand niet zonder zijn mede werking tijdens het bestaan van het hypotheekrecht kan worden verminderd, voor zoover de wetgever daartegen waarborgen kan geven, en dat de re geling van de wijze, waarop hij zijn recht mag uitoefenen, zoodanig is, dat zij geacht kan worden in het algemeen tot een zoo hoog mogelijke opbrengst te leiden. In die beide opzichten wil het onderhavige ontwerp verbetering en aanvulling brengen, daar zich inder daad sinds 1838 groote leemten te dien aanzien hebben doen voelen. Die leem ten zijn kort omschreven de volgende: lo. de onvoldoende bescherming van den hypotheekhouder tegen voor hem schadelijke handelingen van den ver huurder van het verhypothekeerde goed; 2o. het ontbreken van een regeling, welke den hypotheekhouder beschermt tegen de gevolgen van het vestigen van zakelijke rechten op zijn onderpand na de vestiging van zijn hypotheek recht; 3e. de gebrekkige wijze van te gelde maken van het onderpand, te weten, voor wat betreft den eersten hypotheek houder door verkoop krachtens een on herroepelijke volmacht, voor wat be treft de verdere hypotheekhouders door verkoop na executoriaal beslag; 4e. de onvoldoende regeling der zui vering. De eerstgenoemde beide leemten lei den hoofdzakelijk tot een waardever mindering van het onderpand reeds vóór de executie. De laatste beiden zijn oorzaak, dat bij verkoop ten verzoeke van eenen hypo theekhouder de opbrengst veelal be neden het normale blijft." Ten aanzien van het genoemde huur- PARTIJ RESTANTEN. ZÉÉR YOORDEELlGr Staalboeken seizoen 1930 worden gaarne ter inzage gezonden. Ook genegen te behangen. DROGISTERIJ 4. VERSCHUUR BAERT Botermarkt 72 HEUSDEN beding moge worden opgemerkt dat het tegenwoordige artikel 1230 van het Burgerlijk Wetboek den hypotheekhou der beschermt tegen vooruitbetaling van huurpenningen, maar dat er twijfel be staat of dat artikel hem ook beschermt tegen verpanding of cessie van toe komstige huurtermijnen.- Aan dat be zwaar is nu door eene eenvoudige in voeging in genoemd artikel tegemoet gekomen. Het eerste lid van Art. 1230 luidt thans: „Indien de akte, waarbij de hypotheek is gevestigd, een uitdrukkelijk beding bevat, waarbij de schuldenaar in zijne bevoegdheid is beperkt, het zij om het bezwaarde goed buiten toestemming des schuldeischers te wogen verhuren, het zij ten aanzien van de wijze waarop, of van den tijd gedurende welken het zelve zal kuftnen worden verhuurd, het zij ten aanzien van de vooruitbetaling der huurpenningen, zal zoodanig be ding niet alleeen verbindende zijn tus- schen de partijen, maar ook tegen den huurder kunnen worden ingeroepen door den schuldeischer die zoodanig beding op de openbare registers zal hebben doen aanteekenen." Wat de gevolgen van latere vestiging van zakelijke rechten betreft, dienaan gaande ook bestaat onder de bestaande wet.,die daaromtrent niets bepaalt, geen rechtszekerheid. Daarom wordt in het ontwerp bepaald dat een zakelijk recht na de vestiging der hypotheek op de verbonden zaak gevestigd, niet geldt tegen den hypothekairen crediteur en dien hypotheekhouder de bevoegdheid verleend het goed als vrij van dat recht uit te winnen, indien de uitwinning plaats heeft door anderen, aan dezen de verplichting opgelegd, het goed eveneens vrij van dat recht uit te win nen, indien een hypotheekhouder, te gen wien het recht niet geldt, zijn verlangen daartoe bij deurwaardersex- ploit te kennen geeft. Aangaande het derde der genoemde punten, dat de uitwinning betreft, zij het volgende opgemerkt. Over deze ma terie vinden we gehandeld in het twee de lid van art. 1223 B.W., hetwelk aldus luidt: „Het staat echter den eersten hypo thekairen schuldeischer vrij om, bij het vestigen der hypotheek, uitdrukkelijk te bedingen dat, bij gebreke van behoor lijke voldoening der hoofdsom, of van de betaling der verschuldigde renten, hij onherroepelijk zal zijn gemagtigd het verbonden perceel in het openbaar te doen verkoopen, ten einde uit de opbrengst te verhalen zoo wel de hoofd som als de renten en de kosten. Dat beding zal óp de openbare registers moeten worden aangeteekend, en zal de veiling moeten plaats hebben op de wijze als bij artikel 1255 is voorge schreven, met uitzondering alleen dat de tegeenwoordigheid van den kanton- regter niet vereischt wordt." (Slot volgt.) DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. De Rotterdamsche rechtbank besloot Donderdagmiddag, de voorloopige hechtenis van Willem Visser, bijgenaamd Tjjs de TuinmaD, die verdacht weid op 9 Oct. j I. in den polder Blydorp bij Rotterdam de 40 jarige Marietje v. O vermoord te hebben, voor dit feit Diet langer te verlengen. Willem Visser zal evenwel nog niet on middellijk in vrijheid worden gesteld, omdat hjj nog voor andere misdrijven wordt ge zocht. VOOR Mantels - Japonnen - Hoeden is uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, hoopt de heer Ah, toonkunstenaar te Boisward voor het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen weder een lezing te houden op Woensdag 26 Febr., des avonds om 8 uur, in het Hótel »Concordia« alhier over vHamletc van Ambr. Thomas, welke lezing opgeluis terd zal worden met muziek eo lichtbeelden. De heer Alt is voor Heusden een goede bekende, wiens lezingen steeds een talryk publiek trekken. Wij twyffilen er niet aan of ook ditmaal zal zulks het geval zyo. Gisteren herdacht de familie Wassen alhier het feit, dat hare zaak in uurwerken met reparatie-inichting voor 100 jaar terug werd opgericht. De ingezetenen lieten zich niet onbetuigd en toonden hunne belang stelling, terwijl de Winkeliersvereniging, by monde van het bestuur, eveneens hare gelukwenschen kwam aanbieden eu een mooien leunstoel aanbood. Woensdagavond gaf „Heusden's Mannenkoor" in de zaal van den heer H. v. Strien zijn aangekondigde uit voering, met medewerking van „Con Amore's Tooneelvereeniging" uit Wijk. Na een kort openingswoord door den heer Schmiehausen, Voorzitter van „Heusden's Mannenkoor", werd onder leiding van den heer C. J. M. Merkx een zestal zangnummers op zeer ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht, waarna de tooneelvereeniging uit Wijk opvoerde: „Truusje Meijer", vroolijk spel in 3 bedrijven doom Jan Grosfeld en Leo Post. In dit tooneelspel komen heel aardige momenten, die ook heel goed werden weergegeven. Het was jammer, dat de belangstelling van het publiek, niet zoo groot was, als anders. Waarschijnlijk, dragen de talrijke uit voeringen, die den laatsten tijd zijn gegeven en nog gegeven zullen wor den, hieraan grootendeels schuld. Van de werf van de firma de Haan Oerlemans alhier, werd met goed gevolg te water gelaten het stalen sleepschip ge- naamd »St. Theresec, gebouwd voor den Heer Achille Pyl, te Namèche in België De hoofdafmetingen van het schip zyn lengte 50 M., breedte 6.60 M. en holte 2.35 M., terwyl het laadvermogen circa 560 ton bedraagt. Het schip is ingericht met twee laadruimen, voorkajuit, dekhut, achteronder en is voorzien van ankerlier- motor en pompinstaliatie. Op de vrygekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een dito schip voor Nederlandsche rekening. - De officieele in gebruikneming van het Electriciteitsbedryf zal geschieden op Donderdag 27 Februari, des avonds 7 uur, op het Stadhuis. Na de officieels opening zal te half acht een lichtstoet worden ge vormd en zal met onze beide muziekgezel schappen een rondgang door de gemeente worden gemaakt, waarby de volgende route zal worden gevolgd: Breestraat, Wittebrood- telbf. No. is RaamsdonksYeer. Agentschap van de ftmsterdamsche Bank Jf.V Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. (BÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA straat, Sterrestraat, Oudheusdensche Poort, Burchtstraat, Breestraat, Pelserstraat, Putterstraat, Herptschestraat, R K Gasthuis, Kerkstraat, R K. Kerk, Zastersteeg, Hoog straat, Botermarkt, Engstraat, Vischmarkt, Haven, Molenstraat, Hoogstraat, Nieuwstraat, Vischmarkt, Wijksche straat, Burchtplein, Breedstraat, Engstraat, Vischmarkt. Ieder die voorzien is van een lampion kan aan dezen optocht deelnemen. Ons Stadhuis zal gedurende één week met schijn werpers worden verlicht, wat naar wy vertrouwen, vooral voor de omgeving een mooi effect zal maken. Gaarne wekken wy de ingezetenen op, zooveel mogelijk medewerking te verleenen, de winkeliers om hun beste beentje voor te zetten en de aandacht op hunne zaken te vestigen, door het aanbrengen van pakkende etalages. Paling in gelei. Haring in tomatensans. Ansjovis. Sardines in olie en tomatensaus. Sardelrings. Kippered Her rings. Zalm. Makreel. Lunchtong. Ossetong. Kip en Ham. Kip en tong. Piccalilly. Uitjes enz. enz. HETXSDEN, Botermarkt 88. AALBURG. Dinsdag, 25 Febr., des avonds om half zeven, hoopt Ds. Leenmans uit Delft in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. AL'MKERK. Op de j.l. vergadering v. d. Ge- i zinsverpleging alhier, werden tot be- stuursleden herkozen de heeren P. L. Koekkoek, J. P. Cornelis en G. J. de Vries. Terwijl in de vac. Bergmeijer an van Esch werden gekozen de heeren H. Blok (burgemeester) en Haspels Hoofd der Chr. school te Waardhuizen. Op 3 Maart a.s. hopen de Herv. Jong.vereeniging „Eben Haëzer" en 1 „Samuel", in de zaal Pruijsen eene ge- combineerdee vergadering te houden. De Geref. Jong.vereeniging „Sa muel" hoopt op 27 Febr. a.s. haar jaarfeest té vieren. Tot bestuursleden van de Herv. Zondagschool alhier, zijn herkozen de heeren J. v. Leeuwen en J. P. Cor nelis. Den Heer A. B. alhier, had het ongeluk op de Rijksstraatweg zoodanig van zijn rijwiel te vallen dat Dr. de Vries de wond aan zijn hoofd moest hechten. Door enkele broodbakkers alhier, is de broodprijs ook met 6 en 4 cent verlaagd. CAPELLE. De verplaatsing van onzen vroegeren rijksveldwachter, den beer J. G. de Ridder, thans ryksveldwachter-brigadier te Tiel, naar Princenhage, is by besluit van den Minister van Justitie ingetrokken. Tot voorzitter der plaatselijke tuin- bouwvereeniging is benoemd de heer Jac. van Hooren. Tot bestuurslid van den Ring 's Grevelduin-Capelle e. o, van Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G.G. is in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. J. Ryken, voor de afd. Loonschendyk gekozen de heer D. Haverhals. Deze week is door Van Gend Loos een bestel en afhaaldienst vanaf het station Capelle-Nieuwevaart geopend, welken dienst 2 maal per dag gereden wordt. GENDEREN. Onder Voorzitterschap van den heer Ruitinga, Secretaris van de Paarden verzeke ring Onderlinge Steun c had de leden vergadering van Onderiingen Steun plaats. In zyn openingswoord sprak de heer Ruitinga woorden van gedachtenis aan den overleden Voorzitter, wylen den heer D. van Buren. De beer Ruitinga gaf een keurig verslag over de vereeniging vanaf de oprichting. Da rekening werd zonder op- of aan merking goedgekeurd. Tot bestuursl. werd herkozen de heer de Graafï en gekozen de heeren A. v. Buren en M. Spoor, in de plaats van wylen de heer D. van Buren en de heer Ruitinga die naar Dokkum ver trekt. Bij het einde van de vergadering sprak de heer G. v. d. Beek L G.zn., een waar- deerend afscheidswoord tot de heer Ruitinga en schetste deze als eminent secretaris van «Onderlinge Steunt. De leden gaven een parig blijk van instemming met de door den beer van der Beek gesproken woorden. I HERPT. Wy pubiiceeren hieronder verschillende verslagen van de afdeeling Herpt van den N. C. Boerenbond. Omzet pakhuis van den N.C.B. te Herpt over 1929veevoederartikelen 165.481 kg- kunstmeststoffen 101.261 kg.totale omzet 266.742 kg. Aantal zakken kunst meststoffen bedroegan in 1929 slakken- meel 443 zakken kalksaipeter 125 zakken superfosfaat 59 zakken kalizout 77 zak ken kalizout 40 1 zakkalkstikstof 9 zakken patentkali 8 zakkenzwavelz. ammoniak 141 zakken; chilisalpeter 3 zakken. Omzet veevoeder 118 kg. minder dan in 1928, omzet kunstmest 26.193 kg. meer dan in 1928. Bedrag in geld over 1929 f 24 297.40 of f 2884 70 minder dan in 1928. Varkensverzekering. Verzekerd vanaf 1 Maart 1929 tot heden 473 varkens, 16 zeugen. Uitbetaald tot heden 14 varkens, 1 zeug tot een bedrag van f 284.20, ter wijl aan schade f 5 werd betaald wegens beenbreuk. Slacht vee verzekering verzekerd over 1929 17 varkens, 2 zeugen, uitbetaald. Ongevallenverzekeringdeelnemers 41 (4): verzekerd loon 26 330 (2790); by- dragen 360.20 (41.85): ongevallen 2 (1) kosten 51.83 (40). is vryw. verzekering. Dienstbodenverzekering. Deelnemers 2, verzekerd 2, ontvangen premie 8, ziekte gevallen 1, kosten f 81.26. LOONSCHEN DIJK. j De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate der jongelings vereen., heeft ruim f 13.— opgebracht. MEEUWEN. De timmerman en aannemer G. Vos alhier, is door den Inspecteur der Directe Belastingen te Waalwijk voor de gemeenten Eethen, Dus sen en Alm- kerk aangewezen voor de opneming der, huurwaarde ten behoeve van de hef fing der personeele belasting. SPRANG. Wegens een misverstand tus- schen bestuur en spreker kon de open bare vergadering j.l. Dinsdagavond van de Chr. Bouwvakarb. niet doorgaan. Deze zal nu 4 Maart gehouden worden. Voor een tamelijk goed bezet kerkgebouw trad j.l. Woensdagavond voor de Ned. Herv. Jongl.vereen. op G. G. „Timotheus" op Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorcum om te spreken vitr lint Land iaii Heusden en Alteia,deLai|straat en U Bommelerwaard /-lot-» tumn travp^nillnnno Krillon

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1