Tweede Blad j|,4997 woensdag 26 Februari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Jmaa&fll/ FOSTER'S MAAGPILLEN Plaatselijk Hieuw ONS KINDERHOEKJE. Beste Kinderen! BEHOORENDE BIJ HET jrek aan eetlust, hartwa ter, spijsverteringsstoor- \issen en ongeregelde ^toelgang verdwijnen ^or het gebruik van r's Maagpillen. V» ^-65 Per flacon. X DRUNEN. Prijsnoteering van 20 Febr. Goudreinetten 16—22 ct. per kilo. Bellefleurs 1317 ct. per kilo. Court Pendu 712 ct. per kilo. Ossekoppen 914 ct. per kilo. Ceulemans 813 ct. per kilo. Zoete appelen 412 ct. per kilo. Peren 718 ct. per kilo. Spruitjes 2232 ct. per kilo. Spruitjes II 1021 ct. per kilo. Witlof 813 ct. per kilo. Kroten 23 ct. per kilo. Spinazie 5060 ct. per kilo. Wortelen 2i/2—3 ct. per kilo. Knolraap li/22 ct. per kilo. Juin 26 ct. per kilo. Roode kool 313 ct. per stuk. Witte kool 46 ct. per stuk. Sla III 23 ct. per stuk. Selderij i/2i9i/2 ct. per stuk. Selderij snij 12 ct. per bos. Prei I/s12 ct. per bos. WERKENDAM. Dinsdagavond 18 Febr. hield de coöp. Landbouwver. „Werkendam en Omstreken" haar 3e algemeene verga dering. Na opening las de secr. de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Uit het verslag bleek dat 't ledental is gestegen van 20 op 35 en was aangekocht voor f7035,16 kunst mest en f 1227.57 klaverruiter, wat, ge zien de laten oprichting, nog vrij goed is te noemen. Tot leden voor het nazien der boe ken over 1930 werden aangewezen, de heeren C. den Besten, B. v. d. Dag en G. Holster. De aftredende bestuursleden de hee ren Bogers en Wijnja, werden herkozen. Hierna sprak de heer W. Bronkhorst, Hoofd der Chr. Landbouwschool te An del over Bemesting". Spreker begint met te wijzen op de prijzen der producten, welke 89 pCt. zijn van die, van voor den oorlog, terwijl de arbeidsloonen zijn verhoogd met 104 pCt. en de levensstandaard met 150 pCt. Er zijn echter dit jaar ook nog wel enkele lichtpunten geweest, n.l. veeteelt varkenshouderij, spreker zegt, dat nie- het verklaren kan, hoe het komt dat de varkens aan zoo'n goede prijs zijn, zoomin als iemand het weet te zeggen, wat de oorzaak is, de lage producten- prijzen. Dan begint spreker aan te dui den de opbrengst per H.A. in H.L. voor dat men kunstmest gebruikte en de uitkomst met kunstmestgebruik. Jaar 1850: 19 H.L. tarwe, nu 34 H.L., 32 H.L. haver, nu 44 H.L. en 18 H.L. rogge en nu 39 H.L. aardapppelen 120 H.L. nu 240 H.L. Hieronder volgt een overzicht van 't jaar 1928, het eerste is het gemiddel de van het Land van Heusden en Al tena, het laaste het gemiddelde van Noord-Brabantsch-Westhoek: Tarwe 37,8 H.L. en 43,9 H.L.; Rog ge 29,9 en 35,1 H.L.; Wintergerst 45,1 en 61,9; Zomergerst 51,2 en 65,6 H.L.; Aardappelen 230 en 340 H.L.; suiker bieten 32.300 K.G. en 34.400 K.G.; Erw- ten46 H.L. en 44,1 H.L. Zooals men ziet staat N.-W.-H. bo venaan, wat volgens den heer Bronk horst zijn oorzaak vindt, in 't gebruik van meer kunstmest. Met 't oog op 't sluitingsuur wordt deze vergadering tegen plm. 10 uur gesloten. W OUDRICHEM. In café van de wed. P. van Ber- geijk hield Dinsdagavond 18 Febr. de land en tuinbouwvereeniging „Land v. Altena", haar 37ste ledenvergadering. De Voorzitter de heer T. Biesheuvel opende met een kort woord deze verga dering. De Secretaris, de heer J. Spie ring, las daarna de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Een uitgebreid jaarverslag volgde, Waarbij vrijwel alles wat de vereeni- ging in het afgeloopen jaar doorleefde, de revue passeerde. Vooral van de ten toonstelling, die gehouden werd terge legenheid van het 27-jarig bestaan der vereeniging, viel heel wat te vertellen. Jammer dat dit jubeljaar voor de land en tuinbouw, zulke slechte uitkomsten gaf. 't Was hard werken en zwoegen van den morgen tot den avond, en niets verdienen. Het ledental bleef ongeveer gelijk en bedroeg op 1 Jan. 291. De omzet aan de veiling bedroeg f21760.83, aangekocht werd voor een bedrag van rond f21000. De aanvoer bedroeg 392700 K.G. aardappelen, 84444 K.G. appelen, 59640 K.G. peren, 4188 stuks kool, 3341 K.G. boonen en voorts allerlei soort zacht fruit en groenten. Afgegeven werd: 55000 K.G. Slakke- meel, 46000 K.G. Superfosfaat 17 pCt., 50000 K.G. Superfosfaat 14 pCt., 7500 K.G. Kalizout, 1200 K.G. Kalkstikstof, 7200 K.G. Kalksalpeter, 21000 K.G. Pa tentkali, 1800 K.G. Zw. Amoniak, 2300 K.G. Kainiet, 6000 K.G. Kalizout 20 pCt., 1000 K.G. Ureum, 28375 K.G. Chili salpeter, 272000 K.G. Eierkolen, 80000 KG. Stukkolen, (X 00 Stuks sparren, 3000 K.G. Pootaardappelen, 6000 K.G. S.K. koek en 60 K.G. anthraciet. EÏe commissie tot het nazien der re kening over 1929, bestaande uit de hee ren C. van Vugt en Abr. van Hoven, bracht een zeer gunstig rapport uit, zoo dat de rekening in zijn geheel werd goedgekeurd. De inkomsten bedroegen f26434.90, de uitgaven f2597779, slot 457.11 plus voorraad kunstmest te waarde van f1000 wordt f 1457.11, het kassaldo op 1 Jan. 1929 bedroeg f 1016.41, batig saldo f440.70, waarvoor af voor onkosten materiaal f 204.34, blijft f236.36. Het bestuur stelde voor dit bedrag voor afschrijving te reserveeren, Nerwijl nog plm. f200 als vermoedelijke inkomsten zijn te boeken. Aan materiaal was aangekocht voor een bedrag van f 1050.31. Ingekomen was een schrijven van het personeel der veiling waarin zij ver zoeken een betere salarisregeling voor hen te treffen, daar hun werk in 1929 zeer onvoldoende betaald werd. Naar aanleiding van de bespreking die hier op volgde deed de voorz. mededeeling, dat in de werkzaamheden van het per soneel groote wijzigingen zullen komen. Het staat thans vast, dat de heer Spie ring zich niet meer beschikbaar za) stellen als secretaris-penningmeester. Bij gevolg had het bestuur zich ge dacht, een groot gedeelte van de werk zaamheden van den secretaris, over te brengen op een zaakvoerder, tevens vei lingmeester, die dan voor dat werk zorg draagt. Door de leden werd gevraagd of het dan niet gewenscht zou zijn, met het tegenwoordige personeel in over leg te treden, om de vrij komende werk zaamheden, door hen te doen overne men. Door het bestuur werd toegezegd, in dien geest de zaken te zullen af wikkelen. Een bestuurvoorstel om de contrubu- tie met 50 cent te verhoogen, werd na dat het voorstel Schaap om met 1 gul den te verhoogen, was afgestemd, met meerderheid van stemmen, aangeno men. Verkiezing 3 bestuursleden, af tredend de heeren A. Vink Czn., H. van Andel en J. Verschoor. Beide eerstgenoemden werden herko zen, terwijl de heer Verschoor zich niet meeer beschikbaar stelde. Gekozen werd in diens plaats, de heer J. van Leeuwen, die van deze benoeming kennis zal wor den gegeven. Het salaris van den secretaris-penn. werd vastgesteld op f 100 per jaar. Ver schillende kleine posten werden onver anderd vastgesteld. De heer van Andel stelde voor den heer Spiering voor zijn vele werkzaamheden in het afgeloopen jaar een gratificatie toe te kennen van f 100. Ook was hij overtuigd dat het personeel een karig loon verdiend had, maar omdat te verbeteren, zou hij de middelen niet kunnen aanwijzen. De heer v. d. Giezen, zag liever, dat wat beschikbaar gesteld werd, door de drie heeren werd verdeeld. De heeer Spiering verklaarde voor de bijzondere werkzaamheden, geen gel den in ontvangst te zullen nemen. Hier na kwam de heer Colijn op het idee, den heer Spiering als aandenken, een geschenk aan te bieden. De heer van Hemert stelde daarom voor het bestuur te machtigen 50 gulden hiervoor te be steden, en het personeel ook elk 50 gulden toe te kennen, hetwelk werd aangenomen. Tot leden der Com. tot het nazien der rekening over 1930 wer den benoemd 'de heeren C. M. Schaap en J. H. Verhoeven. Het te heffen recht op aangekochte producten werd op 3 pCt. gesteld. De heer van Andel drong aan op strengere keur der aangevoerde pro ducten. De heer Verdoorn had opge- merkt dat soms nog in eigen fust werd geveild. I De Voorzitter zegt toe, dat op een en ander zal worden gelet, j De heer van Andel stelde voor gel- den beschikbaar te stellen voor een proefveld op hooiland. Ook dit werd aangenomen. Klachten werden geuit over het te hooge tarief voor fust- huur voor de leden. Bij het vaststel- len zal hiermede rekening worden ge houden. De heer H. van Zon informeerde, I waarom een door hem ingediend voor stel, niet op de agenda was geplaatst. De Voorzitter deelde mede, dat zijn voorstel, in het bestuur geen meerder heid had kunnen vinden. Besloten werd de gelegenheid tot het bestellen van heinsparren nog nader bekend te maken. De heer van Hemert betreurde het dat een paar oud-bestuursleden niet wa- J ren aangezocht voor het eere-comité tentoonstelling 1929, hij vroeg daar over inlichtingen. De Voorzitter antwoordde, dat het eere-comité niet was samen gesteld door het bestuur maar op een gecom bineerde vergadering, 't Is een fout ge weest, die nu eenmaal niet meer te her stellen is! Aan het einde der bespre kingen gekomen, deelde de heer Spie ring nog mede, om welke reden hij tot het besluit gekomen was, de func tie van secretaris-penn. neer te leggen. Hoewei de leden het heengaan zeer betreurden, bleef hij bij zijn genomen besluit. Daarna sluiting. DE LOONLIJSTEN VOOR DE ONGEVALLENVERZEKERING EN DE BEDRIJFSTELLING. In December hebben, evenals in vo rige jaren, alle hoofden van onderne mingen, welke volgens de Ongevallen wet 1921 verzekeringsplichtig zijn, de loonlijsten voor 1930 ontvangen. Deze lijsten wijken in zooverre van de gebruikelijke af, dat enkele vragen j eenigszins gewijzigd zijn en dat aan de loonlijsten over het tweede half jaar een uitslaand vel gehecht is, waar op een aantal nieuwe vragen voorko men, uitsluitend op den toestand op 31 December 1930 betrekking hebbende. Verder zijn deze loonlijsten op ge kleurd papier gedrukt. f De reden van deze bijzonderheid is door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid in een, de loonlijs- ten begeleidend schrijven uiteengezet. Er zal n.l., indien het wetsontwerp, dat de Regeering voornemens is binnenkort in te dienen, tot wet verheven wordt, op 31 December 1930 een bedrijfstelling plaats hebben. In andere landen moe ten de ondernemers voor de bedrijfs- stelling speciale vragenlijsten invullen, doch in Nederland zal, voor zoover de verzekeringsplichtige ondernemingen be treft, ook naar aanleiding van de te dien opzichte door de ondernemers-or ganisatie geuite wenschen, gebruik ge maakt worden van de loonlijsten voor de Ongevallenverzekering. Daardoor wordt het afzonderlijk vragen, van ge gevens voorkomen. Deze methode, wel ke o.a. arbeidsbesparing voor de be- drijfshoofden ten doel heeft, kan ech ter alleen dan met succes worden toege past, indien de loonlijsten juist en vol ledig ingevuld worden. De Raden van Arbeid zijn aangewezen om het noodige toezicht op de invulling der loonlijs ten te houden en alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. Onjuiste, on volledige of slordige invulling zal tenge volge hebben, dat schriftelijk of mon deling nadere inlichtingen moeten wor den verstrekt, een werk dat tijd en geld kost. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op de welwillende me dewerking van alle bedrijfshoofden om de speciale loonlijsten met de grootste nauwgezetheid juist en volledig in te vullen. Het doel van de bedrijfstelling is een behoorlijk inzicht te verkrijgen in den omvang en de samenstelling van het geheele Nederlandsche bedrijfsle ven. De bestaande gegevens zijn alle beperkt tot bepaalde bedrijfsgroepen ot tot ondernemingen van een zekeren om vang. Doordat die gegevens ook met verschillend doel en op verschillenden grondslag verzameld zijn, kan er niet een geheel van gemaakt worden. Bo vendien zijn er een aantal punten, waar omtrent niets of zoo goed als niets be kend is. Onbekend zijn, om eenige voor beelden te noemen, het aantal en het vermogen der krachtwerktuigen in de nijverheid, het aantal en de soort der zaken zonder personeel, het aantal en de soort der winkels, het aantal en de soort der binnenschepen. Omtrent deze en nog zoovele andere punten zal de bedrijfstelling het materiaal moe ten verschaffen, dat noodig is voor allen, aan wie de zorg voor het be drijfsleven is opgedragen ot die zich met de bestudeering ervan bezig hou den. Daarom zij ieder bedrijfshoofd doordrongen niet alleen van zijn wet telijke, maar ook van zijn moreele plicht om door het verstrekken van juiste en volledige gegevens de totstandkoming van een goede, betrouwbare bedrijfs- statistiek te bevorderen. ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan doof meer da» een schimmel veroorzaakt worden. Ee« van deze, Phoma betae, die in verre- weg de meeste gevallen de oorzaak is van het wegvallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting be streden worden, tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plant jes aantastende schimmels helpt zaad ontsmetting natuurlijk niet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst I te wenschen overlaat, of, dat er tocls nog vele plantjes wegvallen. J Op grond echter van de, met het uit zaaien van ontsmet zaad, verkregen re- sultaten, raden wij aan, uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ont- I smet suikerbieten- ot mangelwortelzaad uit te zaaien. De ontsmetting kan geschieden door. het bietenzaad 2 uur onder te dompele» in een oplossing van Germisan ot van het iets minder werkzame, maar tocK nog goede resultaten gevende Uspulun universal ter sterkte van i/2 procent K.G. ontsmettingsstof op 100 L. water) of 4 uur in een vierde procentsoplos sing (een vierde K.G. ontsmettingsstot op 100 L. water). Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 a 4 L. van de op- sing noodig. Dezelfde oplossing kan meerdere malen achtereen gebruikt wor- den, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen dat 1 K.G. zaad onge- veer 0.8 a 1 L. oplossing opneemt Het storten van het zaad in de vloei stof is, met het oog op de bevochti- 1 ging, beter dan onderdompeling in een j zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid, vaak om- zetten bevordert een snelle droging. Met I het zaaien behoeft niet gewacht te wor den, tot het zaad volkomen droog is» Uitzaaien van iets vochtig zaad be vordert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden, j dat het zaad door vochtopname is uit gezet. De ontsmetting kan, bij gebruik making van Germisan, ook geschieden. volgens de machinale omschepmelhode^ Hierbij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droogontsmetting. Een goede ontsmet- ting wordt verkregen, door per 20 KG. zaad, 4 L. van een 3 procentige Ger- misan oplossing te gebruiken. Ot get- ringere hoeveelheden vloeistof en ont- smettingsstof aangevend kunnen wor- den, zal nader worden nagegaan. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen, zijn door- 1 gaans iets minder, dan bij onderdompe ling van het zaad. Hiertegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.l. 4 a 5 minuten in de» trommel rondgedraaid. - Indien de machinale omschepmethodte wordt toegepast, is het noodzakelijk, dat direct na toevoeging van de vloeistof met draaien begonnen wordt, daar .an ders een gedeelte van het zaad sam£TP koekt. Beter nog is gebruik te maken van machines, die zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien bij het zaad wordt gevoegd. Terwijl de tot voor kort door ons bqjroefde droogontsmettingsmiddele» steeds zoodanige resultaten opleverden» dat het gebruik er van ontraden moest worden, zijn de resultaten der proef nemingen met het nieuwe droogont- Wij hebben voor jullie een aardige verrassingwaarmee je naar wij vertrouwen wel in je schik zult zijn. Wij hebben namelijk beslotenvoortaan ook in ons Woensdagnummer voor jullie eenige plaatsruimte beschikbaar te stellen en zullen geregeld in dat nummer een Geïllustreerd Kinderverhaal opnemen. Wij beginnen met een heel lang verhaal met ongeveer 100 mooie plaatjes met bijschrift, waarvan wij er iedere week 2 of 3 zullen plaatsen. Het verhaal is getiteld ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT". Wij raden je aan, deze geregeld uit te knippen en te bewarenje krijgt dan een mooi geheel. DE REDACTIE. 1. Aladdin was een kleine Bedouinen jongen. In de woestijn was by geboren en opgegroeid en in de woestyn was zijn woonplaats. Van stad tot stad, van oase tot oase trok bij met de karavaan mee, want zyn ouders, Arabische kooplieden, ver dienden bun brood door handel te dryven in aller hande goederen. Ivoor en stofgoud uit Timboektoe, dadels en vygen en zooveel meer brachten zy door heel de woestijn, en de kleine Aladdin had al heel wat dorpen en steden in Afrika bezocht. Het was een stevig en vriendelijk kereltje, goed en lief voor iedereen. 2. De kwaadaardigste kameelen en dromedarissen waren hem gehoorzaam, en geen kryger in de geheele karavaan zou onviiendelyk tegen hem willen zyn. En dat waren anders geen makke jongens, die soldaten, die have en goed van de kooplieden moesten verdedigen. Aanhoudend moes ten ze klaar staar, om te vechten tegen roover- stammen, die de woestijn onveilig maakten en vaak trok Aladdin's vader mee om te strijden. Dan kroop Aladdin met zyn broertjes en zusjes dicht by moeder en het waren dan angstige oogenblikken voor hem. Maar was de aanval eenmaal afgeslagen, dan leefde hij weer frank en vry en zong zyn vroolykste liedjes. 3. Eens op een kwaden dag zou het echter niet zoo goed afloopen. Veel goud en diamanten voerde de karavaan met zich en hoewel alles zoo geheim mogelyk was gehouden, hadden sommige dief achtige menschen er de lucht van gekregen. Ze waarschuwden een sterke rooverbende en midden in de woestyn, op een eenzame plek, werden de kooplieden verrast. Lang duurde de strijd, maar de overmacht was te sterk en men moest zich overgeven. De soldaten, die met heldenmoed ge vochten hadden, vluchtten en de arme handelaren met hun vrouwen en kinderen werden als ge vangenen weggevoerd en verdeeld onder de roovers die ook hun schatten voor goeden prys verklaarden. Nieuwsblad (Wordt vervolgdj.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5