WSBLAD VAN HEUSDEN"-*! Beeii iedereen mm&t nog niet, dat adverteeren in het „Nieuwsblad van Öeüsden" beteeken IturgerSij ifiiaieetilatid WAT WIL DIT VOOR^H- H. ADVERTEERDERS ZEGGEN Iedereen weet ook, dat adverteeren doet verköopen. heden Advertentie-tarieven!! Na de Wasch Land- en Tuinbouwwereld Stand DAT HET Administratie „NIEUWSBLAD VAN HEUSDEN Uitgave Firma L. J. Veerman - Heusden. de kuikens van vleugelringen te voor zien. Wel is waar was het noodig de ringen de eerste weken om de pooten der dieren te bevestigen, en daarna met behulp van een mesje, waarmede een kleine snede in de vleugel aan te bren gen, zoodat het ringetje daaraan be vestigd kan worden. Aan deze methode kleefde het bezwaar, dat men de dier tjes na eenige weken moest vangen om de ringen door den vleugel te be vestigen. Dit bracht weer zijn eigen aardige bezwaren mede, waarom er dan ook gezocht werd naar een nog bete re en nog volmaakter methode, om de dieren op latere leeftijd te onder scheiden, een methode welke gepaard moest gaan aan groote arbeidsbespa ring. Op het hoenderpark „Harscamp" heeft men na vele proefnemingen ten slotte een tang weten te construeeren, die aan de gestelde eischen voldeed. De methode is zeer eenvoudig. In den bek van het tangetje past een ringe tje, dat voorzien is van scherpe pun ten. Zoodra men het tangetje dicht knijpt, dringen de punten in het vleu gelvlies en sluiten zich, waardoor het ringetje achter het koord van het vleu gelvlies zit, Het aanbrengen der rin getjes vereischt eenige routine, daar de diertjes klein zijn en het vleugel vlies bedekt is met dons. Wanneer men het vlies een weimg vochtig maakt, zijn het opperarmbeen en de ellepijp, waartusschen het vlies gelegen is, dui- deijk zichtbaar. Deze twee beentjes wor den verbonden door een koord, waar achter het ringetje dient bevestigd te worden. Daar de ringetjes voorzien zijn van een nummer volgt de verdere be handeling vanzelf. Door het noteeren van het ringnummer achter de hen, wel ke de moeder der kuikens is, heeft men later een duidelijk overzicht van de af stamming der kuikens. Men is thans meer gebonden aan een bepaald aan tal merken, maar is in staat zooveel „kuikens op individueele afstamming te merken, als men wenscht. S. smettingsmiddel U. T. 685 van dien aard, dat ook dit middel voor de ont smetting van bietenzaad kan worden aanbevolen. Per K.G. zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mo gelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het verkrijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droog- ontsmettingsapparaten. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambte naren. op de 72-jarige mevrouw Odem, levens lange gevangenisstraf. BOTSING TUSSCHEN TWEE LOCO MOTIEVEN BIJ HET STATION LAGE ZWALUWE. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft op het stationsemplacement te Lage Zwaluwe nabij seinpost T., een ernstige botsing plaats gehad van twee goederentreinen, waarbij zeer groote materieelee schade is aangericht. Niet minder dan zes waggons werden geheel verbrijzeld, terwijl een negental aanzien lijk werd beschadigd. Verder hebben nog veel andere wagens meer of min der te lijden gehad. Persoonlijke onge lukken vonden niet plaats. Storting van hei verkeer ,t.w. het passagiersverkeer op de groote lijnen, heeft deze botsing evenmin veroorzaakt, daar het ongeval op spoor 3 is geschied, terwijl het personenvervoer over spoor 1 en 2 wordt geleid. GOEDERENWAGON TE DORDT ONTSPOORD. Belangrijke vertraging in den treinen loop. Zaterdagavond omstreeks halfelt heeft op het spoorwegemplacement te Dordrecht een spoorwegongeval plaats gehad, dat hoewel er slechts een goe derenwagon bij ontspoorde, veel stag natie en last veroorzaakte. De wagon sprong juist op een wis selovergang uit de rails en versperde de hoofdsporen, waardoor de laatste treinen uit Dordrecht niet konden ver trekken en die van Rotterdam niet kon den binnenkomen. Het gevolg was, dat de reizigers ge noodzaakt waren uit te stappen en naar het station of de Dokhaven te wande len, waar men dan in een gereedstaan- den trein verder naar de plaats van bestemming werd gebracht. Personen, die nog naar Gorinchem moesten, konden gebruik maken van een trein, die feitelijk op. Rotterdam dienst moest doen. De vertraging duurde bijna li/2 uur. 's Nachts werden de beletselen spoe dig opgeruimd, zoodat het verkeer Zon dag weer normaal was. tusscheiTde riemen. Den 43-jarigen H. Knip, vader van negen kinderen, is Zaterdag in Buur- ma's Olieslagerij te Hoogezand de lin kerarm afgeknepen door een drijfriem. Het slachtoffer is naar Groningen ver voerd. Door eenige Burgemeesters in het Land van Heusden en Altena is onderstaande circulaire verzonden aan alle vruchtboomhouders in hunne gemeente. Deze circulaire is verkrijgbaar bij de Firma L J. VEERMAN te Heusden. De Commissaris der Koningin in deze provincie bericht mij, dat bij den Plantenkundigen Dienst te Wageningen is verschenen een brochure getiteld „Rupsenplagen". In dit geschrift, dat naar aanleiding van het zeer hevig optreden van eenige rupsensoorten, met name van den bastaardsatijnvlinder, is samengesteld, wordt ge wezen op welke wijze doelmatige bestrijding van de bastaard satijnvlinder kan plaats vinden. Ten einde aan de droevige vooruit zichten op dit punt zooveel mogelijk paal en perk te stellen, roep ik namens den heer Commissaris der Koningin U aller medewerking in, om het zoo noodzakelijke bestrijdingswerk te doen uitvoeren. Het is derhalve noodig, spoedig de noodige maatregelen te ne men, opdat de oogst niet vernietigd zal worden door het groot aantal rupsen, dat straks uil de nesten te voorschijn zal komen, zoodra de weersverandering de boomen aan den groei zal brengen. Het wijfje van den Bastaardsatijnvlinder, dat wit van kleur is met een sterk behaard, roestbruin gekleurd achterlijf, legt in de maanden Juni en Juli ongeveer 200300 eitjes aan de onderzijde van de bladeren. Deze eierhoopjes worden met de uit het lichaam getrokken haren bedekt. In. Augustus komen hieruit de jonge rupsjes te voorschijn, die weinig kwaad doen en zich in een spinsel ver bergen. Door die spinsels worden meerdere bladeren tot elkaar getrokken en in deze tot nest geworden bladmassa's brengen de rupsjes den winter door. Het blad verdort en op het oogenblik zijn de nesten gemakkelijk waarneembaar. In het voorjaar beginnen de rupsen aan de blad- en bloemknop pen te vreten en het is begrijpelijk, dat daardoor de bloemvorming zal achterblijven en ieder boomgaardbezitter het aan zich zelf te wijten zal hebben, wanneer de oogst zeer zal tegenvallen. Doch niet alleen de knoppen hebben het te verduren, doch naderhand zal het blad sterk worden aangetast en voor een groot deel worden vernietigd. Vooral in sommige Gemeenten, die wij niet nader zullen noemen, treedt dit kwaad zeer sterk op en de onverschillige, die het niet de moeite waard acht het te bestrijden, zal er schuldig aan zijn, dat zijn buurman, die wèl de oorzaak wil wegnemen, toch de plaag voor een volgend jaar niet zal meester worden, omdat de vlinders evengoed zijn boomen opnieuw zullen aantasten. De rupsen zijn ruim 3 cM. lang en op den rug bruin van kleur met een paar vuurroode stippen aan de zijden en met roode zig- zagstrepen, die over een deel der rugzijde loopen. Verder zijn ze behaard. In Juni gaan ze in poptoestand over en een veertien dagen later komt de vlinder te voorschijn. In verband met het bovenstaande wordt U dringend verzocht, zoowel in Uw eigen belang als in het belang der boomgaardbezit- ters in het algemeen, zoo spoedig mogelijk de rupsennesten uit te knippen en te verbranden. Zitten ze te hoog, dan maakt men gebruik van een langen stok met een brandende fakkel er boven aan, waar mede men de nesten uit kan branden. Dergelijke fakkels en scharen, die men op een stok kan steken zijn in den handel verkrijgbaar. heeft noen vaak last *an schrynecde handen Dit schrijnen nbqdt dadeljjk op door Parol BELGISCHE TRE1LER VER GAAN. Bij Domburg is een treiler uit Osten- de vergaan. De bemanning, bestaaide uit vier koppen, is in een roeiboot te Domburg geland. DE ONTVLUCHTING UIT HET PSYCHOPATHENASYL Zaterdag is te Utrecht weder een der drie uit het Rijks Psychopathenasyl te Leiden ontsnapte verpleegden. F. A. uit Arnhem, aangehouden. De man is naar Leiden overgebracht. Een der ontvluchten is thans nog zoek. BRAND TEZAANDAM. Te Zaandam heeft Zondagavond een uitslaande brand gewoed in het woon huis van den heer Jelle van Wier aan het Weerpad. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, slaagde erin, het vuur tot de bovenverdieping te berei ken. Men vermoedt, dat het vuur is ontstaan door dat kinderen met vuur hebben gespeeld, doch zekerheid hier omtrent heeft men niet. De aangerich te schade is betrekkelijk gering. INBRAAK. Met behulp van een valschen sleutel is ingebroken bij den procuratiehouder F. w. v. d. w. aan het Mathenesser- Elein te Rotterdam. Vermist worden: 5 eereneostuums, 3 mantels, 15 dames japonnen, een klok, een wekker en twee dekens. =^sj bl.ad is in het geheele land vAn heusden en altena Dat wil dit zeggen^ dat elke zakenman die^ijm^4|igen belang voor oogen stelt en het belang van zijn zaak wil voorstaan in een blad adverteert, waarvan het bewijs wordt gefóvet^ te zijn het meest gelezen blad in een uitgebreid rayon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6