Dit nummer Mat uit 2 Diaden. Een Winternacht De moord te Bennektim. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4999. Woensdag 5 Maart 1930. Binnenland FEUILLETON Sproeten komen vroeg in j lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad vmchgnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en 1 Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. den extra-trein naar Leipzig gegrepen, -of- De moord op den dfjk in 1925.' De vermoedelijke dader thans aangehouden. Hjj ontkent de gezochte te zijn. In den nacht van 10 op 11 Februari 1925 werden in een café op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam op den 34 jarigen Spaanschen zeeman F. Dioses, toenmaals wonende in de Schilderssteeg, een drietal revolverschoten gelost, waardoor bjj twee verwondingen in den buik en één in den arm bekwam. D. overleed spoedig daarop. De vermoedelijke dader, met wien de ver moorde had staan biljarten, had kans ge zien te ontkomen en slaagde er zelfs in om het land te verlaten. Verleden week kreeg de pol'tie aanwij zingen dat B. in Rotterdam moest zjju aangekomen. Twee adressen, waar hjj we| kwam, werden opgegeven en in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag van de vorige week werd op beide adressen, op den Schiedamschedjjk en in de Hudson- straat, een inval gedaan. Beide invallen leverden de aanhouding van een Spanjaard op. Zaterdagmorgen werden beiden met getuigen van den moord geconfronteerd en al spoedig kwam vast te staan, dat de aangehoudene uit het pand op den Schie damschedjjk onmogeljjk da dader kon zijn. Bjj nadere confrontatie werd de aangehou dene uit de Hudsonstraat door eenige ge tuigen pertinent herkend als de man die de doodeljjke schoten op Dioses had gelost. 'Oh— MOORDAANSLAG OP EEN CAFÉHOU DER TE VLISSINGEN. De 48 jarige caféhouder Kats, die na den sluitingstijd nog een wandeling deed, in de Hellebaardierstraat te Vlissingen, is onverhoeds aangevallen door de gebrs. V., die hem gewapend met een mes en een hamer te Ijjf ginget). Het slachtoffer kreeg 3 diepe sr eiefl over het hoofd en werd over het geheele lichaam gewund. Zijn toestand is ernstig. De aanleiding tot dezen moordaanslag is gelegen in het feit dat K. aan de broers V. den toegang tot zjjn café bad ontzegd. De daders die zeer oDgunstig bekend staan, zjjn ingerekend. Ook het mes is door de politie in beslag genomen. i-o— Een arrestatie. Mej. Boerwinkel herkent den aangehoudene. Zaterdagavond heeft de politie te Ede, onder leiding van inspecteur Hulsman, ge arresteerd een persooD, die verdacht wordt den moord op mej. Tiny Koperberg te Bennekom te hebben gepleegd. Het is 34-jarige J. H., koopman in brei machines, tegen wien verdenking was ge rezen. was langzamerhand verminderd. Behal ve een paar hazen en konijnen en eeni ge patrijzenfamilie's, was er weinig overgebleven. Gavrolles zelf ging niet op de jacht. Houzel zorgde voor del tafel op het kasteel, gevende het wei nige, dat noodig was om aan de be scheiden behoeften Van zijn meester te voldoen. In spijt van dit alles, was Houzel trotsch op zijn ambt en hij bewaakte de jachtterreinen even teeder, alsof het schatkamers, die goud bevatten, waren. Wanneer hij een strooper betrapte, was hij zoo wijs om zelf een bestraffing te geven, inplaats van den misdagigen bij den Chevalier te brengen, die hem1 zou hebben weggestuurd met een klei ne berisping. Alzoo hadden de rneln- schen met een slechten naam niets tej vreezen van de wet en een gevangenis, maar konden een geducht pakslaag krij ger van den boschwachter en jachtop- opziener, voor wien zij inderdaad erg bang waren. Den avond na de ontmoeting tus- schen Blanche en den Duitscher, had Houzel het kasteel bewaakt, totdat hij zag, dat iedereen naar bed was ge gaan en daarna met een gezicht zooi donker als de nacht naar huis gegaan. Toen hij binnenkwam wierp hij zijpl geweer naast zich neer en ging bij het vuur zitten, waar de oude man, zijn helper, reeds zat, die bezig was een! roestig oud geweer schoon te maken. „Wel meester nieuws?" vroeg de ou de man na een lang stilzwijgen. „Je kijkt, alsof je een geest gezien hebt." (Wordt vervolgd). VROUWENLIJK IN EEN SCHROEF. Zaterdagmorgen weigerde op de rivier den IJsel nabij de Steenfabriek te Windes- heim de schroef van een motorboot. Bjj onderzoek bleek, dat z;ch in de schroef het lijk van een vrouw bevond, hetwelk aan boord gehaald en naar het Katerveer werd vervoerd, waar aangifte geschiedde bij de politie. Bjj onderzoek bleek, dat de overledene was juffrouw P. M. uit Wjjhe, die Zaterdagnacht in overspannen toestand in den IJsel te water was geraakt. PAARDENDIEVEN""3ESNAPT. Eén hunner bleek een ontsnapte psychopaat h. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. heeft men uit een schuurtje, staande bjj de in aanbouw zjjnde woning van J. P. Buitendijk aan de Rjjsoordsche steeg te Rijsoord, een paard ontvreemd. Dit heeft men gespannen voor een aldaar staanden wagen en is er mee vandoor gegaan. Op een terrein aan den Charloisschen Lagendijk werd de wagen achter gelaten. Met het paard zijn de dieven echter niet ver ge komen. De Rotterdamsche politie heeft hen achterhaald, het paard in beslag ge nomen en de daders naar Ridderkerk ver voerd, waar zjj voorloopig zjjn opgesloten. Het bljjkt dat de politie een goeden slag heeft geslagen. Een der verdachten is de laatste van het drietal ontsnapten uit de pshychiatrische inrichting te Leider, terwjjl de andere een gevaarlijk sujet bleek te zjjn. Op dezen werd o.m. gevonden een revolver met 12 scherpe patronen. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. In het stadsziekenhuis te Alkmaar is overleden de ljjnwerker Kruithof bij het electriciteitsbedrjjf van de gemeente Oter- beek, die Woensdag bjj zijn werkzaamheden in aanraking was gekomen met een draad, geladen met een stroom van 50.000 volt. o DOODGEDRUKT. De 61-jarige opzichter P. Koreman ge raakte op de gemeentelijke gasfabriek te Einhoven tusschen een cokeswagen en een ijzeren pilaar, met het gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt. De man is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hjj en kele uren later aan de bekomen verwon dingen is overleden. Hij laat een vrouw met groot gezin achter. —O»— EEN GELADEN WAPEN. Een maréchausee ia de depot-kazerne te Apeldoorn was bezig zijn revolver schoon te maken. Hg wist niet, dat er nog een NAAR HET ENGELSCH. 12 De gewonde man zat rechtop, onder steund door kussen en doorstond het onderzoek van den dokter zonder eenige klacht te uiten. „Komaan, het is niet zoo Ieelijk, als ik dacht," mompelde Huët. „U dacht mij al een gestorven man, mijnheer," zei de Duitscher met een, ernstigen glimlach. Alles goed be schouwd ben ik aan u en aan de mee steres van dit huis mijn leven te dan ken. De anderen hadden wel lust om mij gisteren te dooden." „Hm." zeide Huët, zijn schouders op halende. „Ik veronderstel, dat ik mijzelf als gevangene moet beschouwen? vervolg de de Duitscher. „Zeker, en dat doet mij denken het is de uitdrukkelijke wensch vani den bevelvoerenden officier, dat u on der geleide1 weggevoerd zult worden, tenzij ge uw woord geeft, dat u geen poging tot ontvluchting zult aanwenden of in verbinding te staan met den vij and. „Precies", antwoordde de1 Duitscher vermoeid, „u heeft mijn woord." Blan che volgde den dokter naar de deur. „Uw edelmoedigheid was een beetje te groot," zei hij, de ,vraag die op haar gezicht te lezen stond, beantwoor- Ons mooie Stadhuis in fees telijke verlichting, ter gelegen heid van de ingebruikneming van het electriciteitsnet. hebben zich tegoed gedaan aan verschillende etenswaren en snoeperijen en hebben uit de kast van een kegelclab de behaalde prijzer, medailles etc. gestolen. I DIEFSTAL VAN 7000 DUBBELTJES. In een woning aan den Utrechtschen Straatweg te Hilversum, is een brutale inbraak gepleegd. De daders het ver moeden bestaat, dat er meer dan één per soon schuldig is aan het misdrjjf hebben zicb door verbreking van een ruit toegang verschaft, waarna zij op de slaapkamer uit een lade kastje een sigarenkistje namen en zich den inhoud, bestaande oit..,. zeven duizend dubbeltjes, toeëigenden. De commissaris van politie verzoekt een ieder die in aanraking komt met personen, die voor hun uitgaven een meer dan ge wone hoeveelheid dubbeltjes gebruiken, zich onverwjjld tot hem te willen wenden. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. ONBWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagnacht is nabg den onbewaakten overweg in de Eekte, onder Oldenzaal, het lyk gevonden van den 22-jarigen monteur S, uit Losssr. Waarschijnlijk is hg door kogel op zat, het schot ging af en tiof zijn kameraad Groen, die aan de gevolgen overleed. O"— DE SCHILDERIJEN DIEFSTALLEN. dende. „Die kerel zal over een dag of twee weer op de been zijn, en dan zal u van hem af zijn, hoop ik." Wat de dokter had voorspeld, kwam juist uit. Binnen drie dagen stond de Duitscher van bed op en ging de trap pen af. Hij zag er bleek en vermoeid uit, en droeg zijn linkerarm in eein( doek, maar was anders een knappe ke rel. Terwijl hij blootshoofds in de gang stond, rookte hij rustig zijn pijpje en overzag het landschap rondom hem. Terwijl hij zoo deed, werd hij een krachtige gestalte gewaar, die een vijf tig meter van het kasteel vërwijderd tegen zijn geweer geleund stond en die hem opmerkzaam gadesloeg. De trappen afgaande, ging de Duitscher naar hem toe, toen Houze.l (want hij was het) hem met een boos gebaar wenkte om terug te gaan. „Wat is er, vriend" vroeg de offi cier rustig met een Fransche tongval. Houzel's eenige antwoord was een uiting van groot misnoegen, maar toen de andere opnieuw een beweging in zijn richting deed, beval de jachtop ziener opnieuw om terug te gaan. „Ik zie," mompelde hij in 't Duitsch, „dat ik een gevangene ben en dat die booze buldog mijn Cerberus is." Toen hij "zich omdraaide en lang zaam loopende naar het kasteel terug ging, kwam hij van aangezicht tot aan gezicht tegenover Blanche te staan, die van het terras afkwam. Hij groette haar eerbiedig. Zij boog zenuwachtig voor ihem en was al voorbij, toen zijn stem 'haar deed stilstaan. „U moet niet denken, dat ik onbe schaamd ben, juffrouw, maar mag ik tegen u spreken? Zoo ja, dan zou ik u graag willen bedanken voor den groo- ten dienst, dien u mij bewezen hebt." „Spreek daar niet van, mijnheer," ant woordde zij. „Ik heb slechts gedaan, wat mijn vader ook gedaan zou hebben, als hij hier was." „Is uw vader van huis, juffrouw?" „Ja, hij is bij het leger." „Moge God hem weer veilig bij u terugbrengen. Hij moet wel trotsch en gelukkig zijn, dat hij zulk een goede en knappe dochter heeft." Hij keek om zich heen, toen hij sprak en ontmoette de oogen van Houzel, die was gaan zitten en zijn ooren spit ste om het gesprek op te vangen. „Ik sta onder bewaking, merk ik.", zei de Duitscher met een bedaarde glim lach. „Mag ik u vragen, is die heer een soldaat? Zijn kleeding in aanmer king genomen „O, dat is Houzel," viel Blanche hem in de rede. „Hij is de boschwachten van mijn vader en als hij iemand be waakt, dan ben ik het." „Waarlijk. Maar als ik niet bang was u te mishagen, zou ik zeggen, dat die mijnheer Houzel geen erg minzaam mensch was." Hij is trouw, antwoordde Blanche vriendelijk. „Een goede eigenschap van een hond," zei de Duitscher terwijl hij zijn schouders ophaalde. „Maar het verwon dert me niets, dat hij trouw jegens u is." Houzel, die ieder woord gehoord had, trilde als een blad, maar uitte zich verder niet. Dit was het eerste gesprek sinds het herstel van den Duitscher. Toen h'j sterker werd, wat heel vlug ging, werd Blanche meer op een afstand tegen hem, een zekeren tegenzin en wantrou wen tegen hem. En bovendien hij was een Duitscher en Duitschers waren de vijanden en Frankrijk. HOOFDSTUK VIII. Aan den grens van de bosschen van Grandpré, niet ver van de plek, waar Blanche vroeger de Duitsche officier ontmoet had, stond een klein laag huis je tegen de rotsen met het uitzicht naar de zee. In den zomer groeiden wilde ro zen en klimplanten boven de deur en klommen tegen de ramen op, maar in den laten herfst was het er treurig en verlaten. In het huisje was het zeer eenvoudig, de vloeren waren van ongeschaafd den nenhout, maar in de erkers waren groo te kleerenkasten van eikenhout die daar al sedert onheuglijke tijden waren. In dit huis hadden verscheidene geslachten van de Houzels gewoond, van vader op zoon, maar nu was de jonge jachtop ziener de eenige bewoner. Ontevreden en niet bemind, gedeelte lijk ten gevolge van zijn beroep gedeel telijk omdat hij het hoofd wat hoog opstak en zich beroemde op een eerste klas opvoeding, leefde Houzel in dit huis. Zijn eenige metgezel was een oude boer, die hem1 bijstond als onder jachtopziener. Zijn betrekking was vroe ger gewichtig geweest, maar nu was zij niet veel meer dan een sinecure, want, daar de Chevalier de Gavrolles vrije opvattingen had, was er nooit een strooper voor het gerecht gedaagd en liet wild, dat toch al niet talrijk was, Een gestolen schilderij in Antwerpen gevonden. Het schilderstukje van A. var. der Venne »Be dansende invalidenter waarde van ongeveer f1500, dat Zondag j.l. in bet Haagsche Museum is gestolen, heeft de Belgische politie in beslag genomen bij een schilderijenhandelaar in Antwerpen. Een heer had het daar omgeruild voor eenige miniaturen. Het signalement, dat genoemde schilderijen-handelaar van zijn klant kon geven, komt volkomen overeen met dat van den persoon, die van de diefstallen in Utrecht, Haarlem en den Haag verdacht wordt. Hij had ook nog bg zich het in Haarlem gestolen schiiderg van Dirk Hals, een jongenskopje. De Belgische politie is er van overtuigd dat dit brutale heerschap de dader is van de ncujeum diefstahen. INBRAAK. In de R K. Kerk te Warmond is inge broken. Alle offerblokken zijn geledigd. Een vrg aanzienlijk bödrag is medegenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Delft ingebroken in het Patronaats gebouw aan de Raamstraat. De dieven Feestelijke ingebruikneming van het electriciteitsnet in onze gemeente, in de prachtige raadzaal van ons Stadhuis. Deze ingebruikneming geschiedde in tegenwoordigheid van de Ver tegenwoordigers van de P N.E.M., het College van B. en W. en het Feestcomité. De EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen haalt het handel over, waardoor de feestverlichting van het Stadhuis aangaat. vior het Laid van Heysdei straat sn de Bommelerwaard O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1