Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5002 Vrijdag 14 Maart BEHOORENDE BIJ HET DARRURRIEK. Redakteur H. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Toen onze oud-oplosser in probleemwed strijden, de heer A. DE GRAAG te Heusden voor enkele weken de meestertitel behaalde, hebben we hem gevraagd in een artikel zjjn ervaringen uit deze wedstrjjd ons mee te delen. We vonden de heer de Graag hiertoe bereid, en geven hem thans het woord OVER DE MEESTERWEDSTRIJD 1929-1930. Ongetraind heb ik me aan deze hoogst moeilike wedstryd gewaagd. Daar echter de tjjd, dat ik getraind hierin zou kunnen uitkomen wellicht voor eerst op zich zou laten wachteD, besloot ik toch deel te nemen. Laat ik direkt zeggenf dat de wedstryd, maar vooral ook het resultaat, me geweldig zjjn meegevallen. Eendeels wyt ik dat aan de bezetting, die niet zo sterk was als andere jaren, anderdeels dat Vrouw Fortunac me in de beslissende ronde niet in de steek gelaten heeft. Doch ook by een wedstryd met sterke bezetting (zoals b.v. vorig jaar) zou ik geen spyt van deel name gehad hebben, en zou ik een alles zins behoorlike plaats hebben verworven, althans hebben kunnen verwerven. Dit vooraf I Laat ens tans spelers en wedstryd nader bezien. J. B. Sluiter te Haarlem is m.i. de eigenlike winnaar van het tournooi. Ongeslagen bezet by de tweede plaats. Toch kreeg ik de indruk van hem dat by te spoedig met remise tevreden is, en be haald voordeel niet met dezelfde inspanning in winst omzet. In deze wedstryd was hjj bovendien niet b'undervrrj, wat bleek uit zyn partyen tegen Kleer en Kortlever. Hjj kan veel beter I P. Schaap te Amsterdam is een wisselvallig speler, met goede en slechte momenten. Hy heeft niet door krachtver- schil gewonnen of verloren. In de beslis sende ronde, waarin hy slechts remise be hoefde te maken om de meeste kans te hebber), ontging hem de titel door niet naar de positie te speleo en in een een voudig slagzeije te lopen. M.i. was Schaap zeer nerveus, wat de doorslag gaf. P. Beers te Amsterdam is my tegengevallen. Zeker had ik te veel ver wacht van een speler die slechts vier borden onder de Nationaal Kampioen speeltAan hem verloor ik mijn enige party door een type-slag. Toch verloor by slechts een party, wat wel een bewjjs is dat hy niet gemakkelyk te verslaan is. J. Kleer te Leiden en C. Kort lever te Eindhoven de beide hek kensluiters, moeten niet als de bepaald minderen worden aangez:en. Mij of de overige spelers had dit evengoed kunnen overkomen. Kleer kan zelfs nog wel op een goede wedstryd terug zyn. Het heeft hem niet bepaald mcègezeten. Bij Kortlever hebben treurige familie omstandigheden haar uitwerking niet ge mist. Hy kan beter en heeft ook meer malen betere suksessen geboekt. Dit over de spelers. De wedstryd als organisatie is uitnemend geslaagd. De speellokalen te Utrecht, Am sterdam en Den Haag vooral Utrecht waren biezonder goed te noemen. In dit opzicht stond Rotterdam ver achter. Mijns inziens is een ruimte van slechts enkele vierkante meters geen goede gelegenheid om dergelike partyen te spelen, Ook het in twee groepen spelen Ijjkt ons een goede gedachte en bespaard veel tjjd en kosten. Over het algemeen dusuitnemend 1 De Nederlandsche Dam bond verdient alle lof I (Wordt vervolgd.) A. DE GRAAG, Heusden. Jaarvergadering van den Noord- Brabantichen Bond van Vee handelaren. In hotel Noord-Brabant te 's-Hertogen- bosch had de Jaarvergadering plaats van den Noord Brabantschen Bond van Vee- handelarer. Onder Voorzitterschap van den Heer C. van Tilburg werden de belangen van den Noord-Brabantschen Veehandel in het bjjzonder besproken. Met instemming van alle aanwezigen werd door den Voorzitter hulde gebracht aan het Eere-Lid, Burgemeester Van Lanschot, en den Raad van 's-Hertogenbosch, alsook aan de betrokken Gemeentediensten voor de voortvarendheid, waarmede de bouw van de nieuwe Veemarkt te Den Bosch wordt uitgevoerd. Deelneming 'werd uitgesproken met de ramp welke Frankryk heeft getroffen. Ook nu weer bleek in Noord-Brabant, eene hoewel niet zoo groote als wel wensche Ijjk was, dan toch sterke en vooral een drachtige kern van Veehandelaren te zyo, die hunne Handelsbelangen goed inzien, door lid hunner organisatie te zijn. De toestand van en in den Nederland- echen Bond maakte een punt van ernstige gedachtenwisseling uit en zonder nog direct een bepaald standpunt te dien aanzien in te nemen, kon de vergadering zich wel vereenigen met de overwegingen in deze van het bestuur der afdeeling. Noodig werd geoordeeld een beperkte aansprakelijkheid te scheppen, opdat men niet voor onverwachte verrassingen zou komen te staan inzake mogelyke belangr jjke overschrijding van de begrooting van den Nederl. Bond. De motie der afdeeling Zuid-Holland in deze, werd overgenomen. Algemeen kon men zich niet vereenigen, met de eigenmschtige handelingen van het Centraal Bestuur v. d. Nederl. Bond in zake verplaatsing Secretariaat en de rege ling der Reductie met de Spoorwegen, tegen het eerste dan ook bereids door den Voorzitter, als lid van het Algem. Bestuur was geprotesteerd. Zulke ingrjjpende handelingen moesten niet buiten de sanctie van het Algem. Bestuur en der Afdeelingen omgaan, meende verscheidene leden. Meer dan ooit, was het thans noodig, dat alle veehandelaren in Noord-Brabant zich aansloten bjj hunne organisatie. De warme toegenegenheid van Burge meester Mr. van Lanschot voor de belangen van Den Bosch, Noord Brabant en den handel, in het bjjzonder den veehandel werd met dankbaarheid herdacht. Goedgekeurd werden de demarches van het bestuur om meer Buitenlandsche relaties te verkrjjgeD. Hulde werd voorts gebracht aan den afgetreden Bondssecretaris van den Nederl. Bond, die onder zeer moeiljjke omstandig heden voor alles het werkeljjk belang van den geheelen veehandel had gediend. Besloten werd de belangen van den vee handel met kracht zelfstandig te leiden. Hulde werd gebracht aan het bestuur en die leden, zooals de heer C. vau der Sluis van de Moerdjjk, voor hun steun aan den Dordtschen Veemarkt bewezen, hoewel met waardeering voor de getoonde «nergie van het gemeentebestuur van Dordt, de noodzakelijkheid dier markt niet werd inge zien. Met de Belgische veehandel worden aan gename relaties onderhouden. Het ledental toonde echter vooruitgang. Na een ernstig woord van opwekking van Voorzitter Van Tilburg, om toch door aansluiting den eigen handel te helpen be vorderen, vooral waar Noord-Brabant eer daags een vooraanstaande plaats zal innemen, werd de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst gesloten. Vergadering van den Raad der gemeen te HEUSDEN op Woensdag 12 'Maart des n.m. 8 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer H. J. v. Eggelen. Alle leden zijn tegenwoordig, een va cature wegens vertrek van den Heer Mr. Ruitinga. De Voorzitter opent de vergadering te 8.20 uur, waarna de Ambtenaar ter secretarie de notulen leest, die onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: 13. en W. bieden den raad het ver slag over den toestand der gemeente over 1929 aan. Wordt ter visie gelegd. Procesverbaal van kasopneming bij den gem.-Ontvanger, tevens administra teur van het vleeschkeuringsbedrijf, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gem.-be- grooting 1929; idem van het raadsbe sluit tot vaststelling van een rooilijn, voor het hoekhuis aan de Wijksche poort. Bericht van de Commissie tot We ring van schoolverzuim dat alle bej- stuursleden zijn herbenoemd. Van de zelfde Commissie het verslag van hare verrichtingen over 1929, wordt ter visie gelegd. Bericht van Mr. Ruitinga, dat hij we gens vertrek naar elders ophoudt lid van den gemeenteraad te zijn. De Voorzitter zegt, dat hij meent in den geest van alle leden te handelen, als hij Mr. Ruitinga hartelijk dankzegt, voor al het geen hij als ïid van den jraad in het belang van de gemeente heeft gedaan en de hoop uitspreekt, dat het Mr. Ruitinga in zijn nieuwe woon plaats in alle opzichten moge welgaan. Onderzoek der geloofsbrieven van het benoemd verklaarde raadslid den heer P. Maasen. De Voorzitter wijst de heeren de Haan en de Mol aan voor het onder zoeken der geloofsbrieven en schorst gedurende dit onderzoek de vergade ring. Na heropening zegt de heer de Mol, dat de Commissie alle stukken in orde heeft bevonden en dus tot goed keuring adviseert. Met algemeene stem men wordt aldus besloten. Verzoek van de N. V. Fabriek van melkproducten te Rotterdam tot het ver krijgen van gemeentegrond in erfpacht. De Voorzitter wil bij dit punt even een nadere toelichting geven. Zooals de heeren waarschijnlijk weten, is indertijd van deze N. V. een verzoek ingekomen, om een stukje grond aan de tramhaven. De vennootschap was gevestigd in de voormalige Conservenfabriek, eigendom van de firma Wagenberg—Festen, doch deze had de DireHie laten weten, dat zij het fabrieksgebouw voor eigen doel einden moest gebruiken. De Vennoot schap zocht daarom een ander terrein om zelf te gaan bouwen. Na heel wat onderhandelingen tusschen de Ven nootschap en B. en W. was het zoover »dat het terrein was uitgezet, er was needs een ingenieur geweest eni alles was: zoover gevorderd, dat tot aanbesteding van het gebouw kon worden overge gaan, toen te elfder ure tusschen de firma WagenbergFesten en de Di rectie een overeenkomst tot stand stand 'k'wam, waarbij de melkfabriek weer voor twee jaar in het gebouw geves tigd kan blijven. De Vennootschap heeft toen haar verzoek ingetrokken, doch heeft er bijgevoegd, dat zij het terrein voor 2 jaar zou willen huren met optie om het daarna gedurende 30 jaren in erf pacht te krijgen. B. en W. zijn evenwel Van oordeel, dat niet aan dit verzoek kan worden voldaan, omdat het moge lijk is dat een andere firma, er een industrie zou willen vestigen en de ge meente dan niet aan een eventueel ver zoek om dit terrein beschikbaar te stel len kan voldoen. Er bestaat bij dit verzoek geen zekerheid, dat er ook werkelijk een fabriek zal komen, daar om is het gewenscht, dat de gemeente zijn vrijheid over het terrein behoudt. De heer de Mol vraagt welk terrein het is, waarop de Voorzitter antwoordt idat het gaat over het gedeelte aan de tramhaven, waar de firma Wagen berg nu teenhout heeft opgestapeld. De heer Stap vraagt of geen zeker heid wordt gegeven, dat er ook wer kelijk een fabriek zal worden gebouwd. E>e Voorzitter merkt op, dat de Ven nootschap alleen de bedoeling heeft, de zekerheid op den grond te heb ben, als zij hem over twee jaar mis schien zou noodig hebben. Met alge meene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek beschikt. Aan het verzoek van den heer v. Horssen te Rotterdam' om ontheffing van de rioolbelasting van een perceel aan het Wilhelminaplein, wordt voldaan, omdat dit perceel "gedurende 1929 heeft leeg gestaan. Voorstel van B. en W. tot wijziging der regeling met Oudheusden over de toelating van kinderen op de openbare school alhier. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat van het gemeentebestuur van Oudheusden, het verzoek is inge komen, om voor de kinderen, die uit Oudheusden hier de openbare school bezoeken, evenals voor die uit Herpt f15.te rekenen. Zooals de heeren zullen weten betaal de Oudheusden tot heden f20.per leerling per jaar, terwijl Herpt slechts f 15.vergoedde. Dit verschil had de aandacht van de Commissie van on derzoek der gemeenterekening getrok ken, die er een opmerking over maakte. Welke opmerking de aandacht van het betrokken gemeentebestuur heeft ge wekt en dat daarna het verzoek om! gelijkstelling heeft gedaan. Een goede reden voor het verschil was er ook) niet, men heeft indertijd voor Oudheus den f 20.gevraagd, omdat de gemeen te er geen schade bij wilde lijden en men de bewoners van Oudheusden ten wille wilde zijn. B. en W. meenen dat het billijk is aan het verzoek te voldoen, zij heb ben daarom ook aan Ged. St. machti ging gevraagd, welke machtiging is ont vangen, het College stelt daarom thans voo:r in 't vervolg ook voor de kinderen uit Oudheusden die de openbare lagere school bezoeken, het bedrag van f 15. te rekenen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen.. Voorstel van B. en W. tot verkoop van straatlantaarns. De Voorzitter licht toe dat de gas lantaarns beschikbaar komen en dat B. Jen, W. meenen dat het gewenscht is, deze zoo mogelijk te verkoopen. Door bemiddeling van de Directie der gas fabriek is een bod ingekomen van f 8.50 per lantaarn, een bodi dat n,aar het oordeel van B. en 'W'. alleszins aan nemelijk is en geaccepteerd moet wor den, want het is tegenwoordig moei lijk gaslantaarns kwijt te worden. Zon der discussie wordt ook dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling kohier rioolbelasting 1930. Wordt vastgesteld op een bedrag van f1004.—. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening van f 10.000.tot dekking der kosten van aanleg der straatverlichting en van de overdracht in beheer en on derhoud aan de Provincie van den weg naar Herpt. De Voorzitter deelt mede dat de kos ten voor de straatverlichting f 6810.20 hebben bedragen, welke kosten volgens overeenkomst met de P.N.E.M. door de gemeente moeten worden betaald. De nota dezer kosten is door den des kundige der gem. onderzocht en ac- coord bevonden. Verder moet aan de provincie een bedrag van f 3616.wor den betaald voor de overdracht van den weg naar Herpt. Deze bedragen vormen samen iets meer dan f 10.000 doch het meerdere zouden B. en W. uit de gewone inkomsten willen vin den. Het College zou het bestuur van de Godshuizen willen vragen het be drag tegen een rente van 4i/2 pCt. en een aflossing van f500.te leenen. Zonder discussie wordt ook dit voor stel aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting en der begroo ting van het vleeschkeuringsbedrijf over 1929. De Voorzitter zegt, dat wijziging der begrooting van het vleeschkeuringsbe drijf helaas zijn oorzaak vindt in het nadeelig slot van f802.55 van het vo rige dienstjaar. Dit nadeelige saldo is ontstaan door het feit dat het vorige jaar minder varkens zijn uitgehald, waarschijnlijk tengevolge van een hoo- gere marktprijs der varkens. Verder zijn er veel noodslachtingen geweest, waar bij politietoezicht noodig was en waar door den post reis en verblijfkosten ook is overschreden. De heer de Mol vraagt of Heusden dit nadeel alleen moet lijden, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, de aangesloten gemeenten moeten daarin bijdragen. In verband hiermede moet ook de gemeentebegrooting worden ge wijzigd voor het aandeel dezer gemeen te dat f121.84 bedraagt. Verder stel len B. en W1. voor den post gemeente reiniging eveneens met f59.50 te wijzi gen met het oog op de herstelling van de vuilniskar, die van twee nieuwe wie len is voorzien. Op de begrooting voor 1930 zouden B. en W. een postje willen brengen, kosten voor officieele ont vangsten tot een bedrag van f50, het komt zoo nu en dan voor dat het gemeentebestuur personen officieel moet ontvangen en daarom is het ge wenscht dat er ook een post voor op de begrooting staat. Deze begrooting moet bovendien worden aangevuld met den post 6810,20 voor de straatverlich ting. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijzigingen beslo ten. Bij de rondvraag vraagt de heer Metselaar of er voor het hoekhuis van den heer Bouman, aan de Wijksche straat, niet een weg is te vinden. De De stichting Hendrik de Keijzer noemt het wel een mooi ouderwetsch gevel tje, doch wil niet meer dan f 1000 geven. Zouden de Godshuizen het pand niet kunnen aankoopen vraagt spr. het staat er nu miserabel bij. De Voorzitter zegt, met Bouman te hebben gesproken en deze heeft hem (medegedeeld het plan te hebben het zelf te laten restaureeren. De heer Metselaar vreest dat de toe stand, er dan niet veel zal verbete ren. De Voorzitter is het daarmede niet eens, gaat Bouman aan het breken dan wordt de vastgestelde rooilijn ook toe gepast. De heer Metselaar zegt, een half jaar terug te hebben gewezen op den slech ten toestand van rioleering in het Ach terstraatje, de voorzitter heeft toen be loofd er eens te zullen gaan kijken. Spr. vernam gaarne hoe de Voorzitter den toestand heeft bevonden. De Voorzitter zegt, dat hij eens een kijkje heeft genomen, doch hij vond den toestand nu niet zoo erg, dat er nood zakelijk verbetering moet komen, de vuile boel ligt hoofdzakelijk aan de be woners zelf. De heer Metselaar meent dat met geringe kosten hier verbetering was te brengen. De Voorzitter zegt, dat alle kosten die niet noodig zijn, overbodige uit gaven beteekenen. Daar verder niemand het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Is een achteruitpedaal van een motor» ijjtuig als een rem aan te merken? A. L, v. L. Kan by plaatselijke verordening worden verboden het hebben van varkenshokken en mestverzamelingen op plaatsen, waar dit voor anderen hinderlyk is? H. C. S. Ik heb een inkomen beneden de f 2000. en kreeg een waarschuwing om my te laten inschryven in hét handelsregister. In Januari j.l. maakte de rykspolitie pro cesverbaal tegen my op omdat ik nog niet aan vorenstaande waarschuwing had vol daan, omdat ik naar mijne meening hiertoe niet verplicht ben. De Kantonrechter ver oordeelde mjj, omdat de kinderaftrek by de hoofdsom werd geteld en mjjn inkomen daardoor boven de f2000.komt, wat ik evenwel bleef ontkennen. Hoewel my slechts een lichte straf werd opgelegd, heb ik toch appél aangeteekend. Indien ik nu wordt vrygesproken, kan ik dan recht op schadevergoeding en vergoeding van reiskosten eischen S. A. U hebt geen recht op schadevergoeding en vergoeding voor reiskosten kunt U ook n et eischen, ook al wordt U vrijgesproken. Myn minderjarige zoon is gestraft met 40 dagen tuchthuis of 20 gulden boete, heeft tegen dit vonnis appél aangeteekend, kan ik nu kosteloos een advocaat krijgen op een akte van onvermogen, aangezien ik geen eigendommen bezit Hoe moet ik daarvoor handelen A. R. Uwe vraag is onvolledig gesteld, daar U niet zegt of uw zoon gestraft is door den Kantonrechter of door de Rechtbank. Evenmin zegt U of uw zoon boven of be neden de 18 jaren oud is en ook niet voor welk feit by gestraft is. Wilt U dus een antwoord op uwe vraag dan kunnen we dat pas geven als U haar met het voren staande hebt aangevuld. Ik heb een groote vischakte, mag nn myn zoon bier ook op visschen als ik zelf niet kan, daar myn zoon ook voorzien is van vergunningsrechten X. X. Uw zoon mag niet visschen op nwe akte als U er zelf niet bjj bent, ook al beeft bjj een schriftelijk bewjjs van ver gunning voor een bepaald water. Ik kocht met een kennis samen een vrachtauto. Daar myn kennis geen geld had, gaf ik hem da geheele koopsom, waar mede bjj de auto betaalde. De quitantie werd op zijn naam afgegeven. Nu weigert hjj mij zjjn helft terug te betaleD en zegt geen geld van mjj ontvangen te hebben. Wat kan ik daar nu aan doen? W. Een vrachtrijder. U kunt daar niet veel aan doen, tenzy U de koopsom aan uw kennis ter hand hebt gesteld in bijzjjn van getuigen, die b.v. kunnen verklaren dat er gesproken is over bet samen betalen van de auto of over terugbetaling van de helft enz., dus over iets waaruit bljjkt dat ge samen de vrachtauto hebt gekocht. De vader van vijf minderjarige kinderen alhier overleed eenige weken geleden. Hij was weduwnaar. Nu wil de familie van den vader dat A. voogd zal worden en de familie van de moeder dat B. het zal wor den. Hoe moet nu gehandeld worden? A, B. De Kantonrechter moet vier der naaste bloedverwanten of aangehuwden hooren en wel zooveel mogeljjk twee van vaders en twee van moeders kant. Twee hunner wenschen A. tot voogd over de minder jarigen en twee hunner B. Eene meerder heid is er dus niet, zoodat de Kantonrechter niet op het gevoelen der familieleden zal letten en iemand zal benoemen, dien hjj geschikt acht. Daar mjjn vrouw overleden i>, wordt mjjn huishouden bestuurd door een huis houdster. Valt deze nu onder de verplichte Ziektewet 1930? D. Abonré. Uwe huishoudster is niet werkzaam in eene onderneming, zoodat zjj niet valt onder de Zietenwet. PROEFTUIN GORINCHEM. In de Woensdag, 12 Maart, gehouden vergadering van het bestuur van den proef tuin te Gorincbem werd o.m. besloten, inzake den bouw van een bedrjjfsleiders- woning, de perceelen 3, 4 en 5 aan de laagste inschrijvers te gunneDover de perceelen 1 en 2 werd nog geen definitieve beslissing genomen. Den leden der verv eeniging zal, beginnende 17 Maart, ge legenheid worden gegeven om des Maandags van 1012 uur v.m., Woensdags- en Zaterdags van 2—4 uur nam. den proef tuin te bezoeken en van den chef den heer Kemperman de verlangde inlich tingen over het voorbeeldbedrjjf te ont vangen. Deze regeling blijft voorloopig gedurende 1930 van kracht. Met het oog op de gekweekte vóór cultures in de druiven- kassen, het warenhuis, de 600 platramen en in de kweekkas, geven we de belang- hetbenden en belangstellenden in over- weging, deze in de week van 17 tot en met 22 Maart op vorengenoemde dagen in oogenschouw te nemen. Met den bouw van de centrale verwarming zal tot Mei of Juni worden gewacht. De kweekkas wordt tjjdeljjk met groote kassen op tem- peratuur gehouden. Het ledental bljjft steeds groeiende, vooral in het Land van Heusden en Altena. De vereeniging be staat thans uit 800 leden en is daar mede een der sterkste proeftuin- vereenigingen in ons land. Het kweek- plan is vastgesteld, maar de weersgesteld heid in den komenden tjjd kan daarin nog verandering brengen. De algemeene leden vergadering is voorloopig bepaald op 31 Maart a.s. te Gorinchem. Den leden der vereeniging zal gelegen heid gegeven worden om de in den jongsten winter gekweekte vóórcultures te bezich tigen op Maandag- en Donderdagvoormiddag van 1012 uur en Dinsdag-, Vrjjdag-en Zaterdagnamiddag van 2—4 uuralles in de week van 17—22 Maart. Jfiwwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9