Tweede Blad Mb. 500? woensflap 2 Wil Schoonmaak voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVER FLU IT. Tuinbouw. Bekendmaking;. Plaatselijk Nieuws Proeftuin Gorinchem. BEHOORENDE BIJ HET Het polderland van 't Land van Altena met zijn loesen bodem, die van nature zelf reeds humus bevat, al moet dit humus gehalte door stal- en kunstmest vergroot, met zijn waterstand, die gere geld wordt door watermolens, b.v. nog te Almkerk en Andel, en electrische ge malen, levert een goed terrein voor tal rijke cultures. Uitstekend kan de tuin bouw slagen, wanneer de tuinders weten schappelijk worden voorgelicht. De kwee kers in deze streken brengen hun pro ducten naar Drunen, Utrecht of Amster dam. Vooral aardbeien, die in flinke hoeveelheden gekweekt worden op ver schillende plaatsen in 't Land van Altena, worden uit Almkerk gaarne naar Am sterdam verzonden. Voor een deel blijven de tuinbouwproducten uit 'tLand van Altena nog in het binnenland, ofschoon van de veilingen Gorinchem en Drunen al veel naar Duitschland wordt verzon den. De concurrentie met dit land wordt echter scherper, zoodat de kweeker in het Land van Altena alle energie moet besteden aan de cultuur en daar hij nog niet voldoende is ingevoerd in het vak, meer dan de geoefende en goed voorge lichte tuinder in de van ouds bekende landbouwdistricten. Een groot voordeel van de ontwikke ling van de tuinbouw in 't Land van Altena zal blijken te zijn, dat de bevol kingsdichtheid in de toekomst grooter worden zal en de absentie der arbeiders gezinshoofden zal verdwijnen. Daar de tuinbouw meer handen eischt dan de landbouw zal tevens werkloosheid wor den bestreden. Hier wijzen we er op, dat vooral ook in de plaatsjes Almkerk, Uitwijk-VVaard- huizen en Andel aardbeien geteeld wor den. Deze planten kan men vermenig vuldigen door uitloopers en zaad. Wil men nieuwe soorten aardbeien kweeken, dan moet men de laatste manier toepas sen. De tuinder moet dan wel toezien, dat hij een krachtige, flink ontwikkelde aardbeiplant neemt en daarvan de meest ontwikkelde vrucht. Door uitspoeling van te saprijke vruchtvleesch kan hij de kleine zaadjes ter ontkieming in zaaibakjes leg gen, of, zooals in deze omgeving veel ge beurt, zoo in den vollen grond. Het teere, frisch-groene plantje, dat na enkele weken te voorschijn komt, zal echter eerst in het derde jaar een volledigen oogst leveren en moet, als 't barre winter weer den grond doet verstijven, beschut worden door bladeren of andere koude- isoleerende stoffen. Te Almkerk worden echter tal van aardbeiplanten vermenigvuldigd door uit loopers. Welke plant zal de kweeker nu nemen Die, welke 't dichtst bij de moederplant is gegroeid? Ja, deze is vaak de sterkste. Toch is een waar schuwing hier op zijn plaats. Het is gezien, dat aardbeien ook bij goede be mesting, geen noemenswaardige vrucht gaven. Oorzaak De kweeker had te veel jaren achtereen deze planten ge bruikt. Door niet-aangesloten tuinders worden de aardbeien veel verzonden naar Utrecht en Amsterdam. Gaarne naar laatstge noemde plaats, daar de verzending voor niet-leden naar de hoofdstad des lands beter is geregeld dan naar het eerst ge noemde centrum. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN HEUSDEN, Gelet op het bepaalde in artikel 29 van het Melkbesluit Koninklijk Besluit van 13 Februari 1929, Stbl 43, gewij zigd bij Kon. Besluit van 25 Juni 1929, Stbl 370; BESLUITEN: I. Ons besluit van 24 Januari 1927 wordt ingetrokken; II. Het vervoer en het ten verkoop in voorraad houden van melk en ot melkproducten en van als zoodanig aan geduide waar door of vanwege hem, die het bedrijf van melkverkooper uit oefent, mag in deze gemeente niet plaats vinden zonder een door of vanwege den Burgemeester te verleenen vergun ning, behoudens door Burgemeester en Wethouders voor bepaalde bedrijven te verleenen ontheffing. Deze vergunning zal worden afgegeven, indien het be drijf van den melkverkooper voldoet aan de eischen gesteld in art. 31 van het Melkbesluit, Kon. Besluit van 13 Februari 1929, S 43, zooals dit is ge wijzigd bij Kon. Besluit van 25 Juni 1929, Stbl 370, en hij schriftelijk juiste opgave heeft gedaan van de ligging van het perceel en de perceelsgedeel ten, waarin het bedrijf zal worden uit geoefend, met vermelding of de melk en melkproducten geheel ot ten deele zullen worden rondgebracht of gevent, dan wel alleen in het aangewezen per ceel zullen worden verkocht, alsmede welke behandeling of bewerking zij zul- len ondergaan vóór de aflevering aan de koopers. Deze vergunning is slechts geldig zoolang geen verandering is ingetreden in den toestand overeenkomstig boven genoemde schriftelijke opgave. Het vorenstaande is niet van toepas sing op winkeliers, die geen andere melk en of melkproducten verkoopen dan die, voorzien van de aanduiding „gepasteuriseerd" of „gesteriliseerd' en ol „karnemelkspap", alsmede op hem die niet meer dan 20 Liter melk pei dag uitsluitend aan verbruikers, woon- achting in de onmiddellijke omgeving zijner hofstede, verkoopt, tenzij de hot stede gelegen is in de bebouwde kom Dit besluit treedt in werking 1 Jul? 1930. Burgemeester en Wethouders van HEUSDEN. H. J. VAN EGGELEN, Burgemeester A. DE HAAN, Wethouder. Heusden, 26 Maart 1930. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt b«kend, dat aanvragen ter bekomiog van vlsch- en hengelakten, alsmede hewyzen van registratie, bedoeld bij art. 31 der Jachtwet uiterlijk voor den 15 April a.s. ter gemeentesecretarie moeten worden ingeleverd. HEUSDEN, 29 Maart 4930. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. ALMKERK. In de Openbare School alhier werd gehoudeo de eindles van den lu'nbouwcur- sus, in tegenwoordigheid van de heeren H. Blok, burgemeester alhier en tevens voorzitter van de tuhibouwvereen. J. de Witt, secretaris der vereeniging en C. Goct, Rykstu nbouwc nsulent. Nadat de heeren tuinbouwleeraren Dees van Sprang en Verduin van Dussen een onderzoek hadden ingesteld naar de aan wezige kennis, bleek, dat, aan 22 van de 28 een diploma uitgereikt kon worden. De Rijkstuinbouwconsulent felicitreerde daarna de geslaagden, deed uitkomen dat de beoordeeling zeer moeilijk is en dankte verder de leeraren, ook den heer F. C. Huijzer, die wegens ziekte moest vervangen door den heer Dees, voor bun gepresteerden arbeid in 't belang van den cursus en hun uitnemend onderwijs. Hen, die geen diploma verwerven spoorde hij aan, vol te houden. Vooral in deze streken waar de bodem voor groentencultuvr geschikt is, is 't vol gen van een tuinbouwcursus van groot be lang. Namens de geslaagden dankte de heer P. Nieu «venhuizen den leeraren voor hun onderwys en bood een b'ijk van waardee ring aan. De burgemeester, het woord verkrygend, i als voorzitter, èa als hoofd der gemeente, den geslaagden geluk. Wees verder op 't groote nut der throretische vorming en spoorde de niet-geslaagden tot volharding aan. Waar tengevolge van de slechte resu'- taten in het landbouwbedryf, de economische toestanden in deze streken minder roos kleurig zyn, is nu de tjjd gekomen, de bakens te verzetten en zich toe te leggen op tuiubouw. Al verkeert de tuinbouw ook in moeilijk heden, grond voor pessimisme is er aller minst. Het genomen initiatief der tuinders in deze streken pryst hy en spreekt de hoop uit, dat volgend jaar nog meerderen den cursus zullen volgen. Nog wyst bij op 't groote nut van den Gorinchemsen proeftuin, waar o.s. practiscb les in 't snoeien zal gegeven worden. Wie nog geen lid der proeftuin vereeniging is, sijoort by aan tot spoedige toetreding. AALBURG. De heeren C. van Son en Jac. van Bergeyk hebben bnnne benoeming als No tabel aangenomen. De beer E. de Graaff is wederom tot Ouderling benoemd. DRUNEN. VEILING VAN 28 MAART. BslleflcU'8 20—28 ct. Bellefleurs li 4246 ct. Diverse appelen 349 ct. Zoete appelen -420 ct. Peren 45—25 ct. Spruitjes 2038 ct. Motlof 40—46 ct. Witlof II 6—9 ct. Spinazie 4824 ct. Spinazie II 40—46 ct. Kroten 1fs4 ct. Wortelen 42 ct. Slavellen 4322 ct. Juin 3-4x/s ct. Juin II l/A 2 ct. Knolraap x/sct. Schorseneeren 27 ct. Sjalotten 2327 ct. Alles per K.G Bloemkool 2x/g 8 ct. Roodekool 46 —23 ct. Wittekool 5—6 ct. Savoyekool 1/23 ct. Boerenkool 4 4x/2 ct. Selderie x/46x/2 ct. Sla 842 ct. Sla II 36 ct. Sla III 42x/2 ct. Alles per stuk. Radys 34 ct. Kelen 42 ct. Piei 246 ct. Alles per bos. GORINCHEM. Veilingsvereeniging »G. en O.c Veiling van 29 Maart. Spinazie 1320 ct. Dunsel 44 —47 ct. Stoofsla 43y2 ct. Kroten lx/2 ct. Wortelen ll/22x/2 ct. Spruiten 49—26 ct. Spruiten 11 78ys ct. Aardappelen 21/2 ct. Uien 472-2V2 ct. Bellefleurs 7 8 ct. Bellefleurs II 4-5 ct. Culemansappeleo l1/211 ct. Culemansappelen II 51/2 ct. Brederoden 41 Va ct. Alles per K G. Radys f2,50—f4,50. Raapstelen fl,10f 1,15. Rabarber f 5,50f 10, Prei f150—f2,— Selderie 11,00fl,50. Wortelen f 41, Alles per 100 bos. Wittekool f6,00 -f8,00. Knolrapen f 1 Kropsla f 8,50-f 10,50. Kropsla II f2,50—f6, Boerenkool f 2.60. Bloemkool (hoorders) f 5, Savoyekool f 9,00 f 10, Violen f2,50—f3, Alles per 400 stuks. geeft menige hu svrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacbt en blank door Purol. NIEUMENDIJK. Zondagavond bad alhier een ernstig auto ODgeiuk plaats, mej, P. Heymans uit Dussen passeerde met baar flets de nieuwen- dyk. Nabij den buitecdyk reed zij een opgeschoten jongen aan, met het gevolg dat zij omversloeg. Een juist passeerende auto greep haar waardoor zij ernstig aan hoofd en borst gewond werd. Ook bekwam zy een ernstig been-fractuur In bewusteloozen toestand werd zij binnen gedragen by mej. D. na verbonden te zyn door Dr. de V. werd zij per auto naar buis vervoerd, baar toestand is zorgwekkend. WAALWIJK. NIEUW STADHUIS TE WAALWIJK. De gemeenteraad van Waalwyk be handelde gisteren de plannen voor een nieuw raadhuis. Het voorstel-Pullecs om den beer Kropholler in beginsel definitieve opdracht te geven werd verworpen met 57 stem men. Het voorstel van B. en W. om den heer Klynen te verzoeken mede te deelen onder welke voorwaarden hy bereid is een nieuw scheteontwerp in te dienen werd aangeno men met 8—4 stemmen. Uitgekeerde premiëa ter veemarkt van 27 Maart. Premiën van f 2,50 C. Kortier te Waal wijk, A. C. Groenveld te 's Gravemoer, A. Vos SpraDg, J. Vos te Sprang, S. Vos te Waalwyk, G. M. v. d. Kolk te Genderen, A. J. Bel te Eethen, G. J. W. Branderhorst te Eethen, Th. v. Loon te Waalwyk, P. Ros te Sprang-Cappelle, F. van Loon te Waalwyk, T. v. Baardwyk te Sprang, J. van Bjardwyk te sprang, A. J. Verboeven te Sprang-Cappelle, J. v. Bavel te M7aalwijk, P. van Daelen te Waalwyk, A. van Huiten te Waalwyk (2 premiëo), C. Soyders te Cappelle-Heistraat, J. van Loon te Waal wyk, A. van Veldhoven te Waalwyk (2 premiëo), W. Schilders te Waalwyk, H. van Huiten te Waalwijk, P. Klerfex te Waal wyk, C. Klerkx te Waalwyk, M. van Dron- gelen te Waalwijk, J. Brok te Nieuwkuyk. Totaal tndrag f70. Aangevoerd werden 80 k 90 stuks rund vee verder een aantal paarden, biggen en ander klein vee. De handel was zeer levendig. Zooals men weet heeft het bestuur van de proeftuin-vereeniging alhier, haar leden de gelegenheid gegeven om de groenten, gekweekt in den jongsten winter in oogen- schouw te nemer. Ondanks de minder goede weersgesteldheid, is hiervan een ruim ge bruik gemaakt. Behalve meerdere Raads leden uit verschillende gemeenten, bevonden zich onder de bezoekers vele tuinders, die zich nader met bet voor cultuur bedryf op de hoogte lieten stellen en boeren die blijk baar er nu over beginnen te denken om althaos op zeer bescheiden schaal een in- tencief tuinbouwbedrijf beginnen. De uiterst slechte uitkomsten van het groot landbouw bedryf werkeo er in geen geringe mate toe mee, dat de landbouwers zich meer en meer in die richting beginnen te bewegen. De mooie resultaten welke den joDgsten winter op den proeftuin zyn verkregen, werkten er in geen geringe mate toe mee dat de belangstelling in het tuinbouwbe drijf band over band toeneemt. Vooral is dit bet geval met de tuicders uit bet Land van Hensden en Altena. Laten de kleine grondbezitters in de Tielerwaard en de VyfheereDlanden, alsmede de landbouwers in de Albtasserwaard dit voorbeeld volgen dan is de kans groot, dat het tuinbouw bedrijf zich iu deze omgeving binnen weinige jaren krachtig zal gaan ontwikkelen. Met grooten nadruk moeten we er nogmaals op wijzeD, dat dit niet gemakkelyk uit te oefe nen bïroep niet eerder ter hand mag worden genomen, dan naar daarvoor een practkch en theoretische opleiding is genoten. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) H. te A. Uwe vraag valt niet onder de rubriek »rechtsvragenc. U zult zieh moeten wenden tot het Classicaal Bestuur der Ned Herv. Kerk. Langs mijn erf is electrische geleiding aangelegd. Nu staat een pereboom op mijn erf, terwijl de draad eveneens over myn erf gaat. De monteur van het G. E. B. heeft op last van den Burgemeester de bovenste takken uit mjjn pereboom laten snyden, die bjj storm de draden kunnen raken. Is de Burgemeester gerechtigd om zoo te handeleD, terwijl ik bij de plaatsing verzocht, den draad een meter hooger te brengen Een abonté. Kan ik myn eigendom voldoende bewyzen door het kadaster W. W. v. O. Is een schoonvader verplicht, aan zijn behoeftige schoondochter onderstand te ver leenen als haar huwelyk met zijn zoon door echtscheiding is ontbonden D. Een schoonvader. In deze gemeente zyn de huurprijzen voor middenstandswoningen abnormaal hoog wegens groot gebrek aan zoodanige wo ningen. Kan men nu in verband met de per8oneele belasting zeggeD, dat de huren van zoodanige woningen onder ab normale omstandigheden zyn bedongen G. Een huurder. De laatsgehouden raadsvergadering die hier is gehouden, stond in het aanplakbord aangekondigd als zou zy worden gehouden op Woensdag 26 Maart, terwjjl zy in wer kelijkheid is gebouden op Dinsdag 25 Maart. Is dit niet in strijd met de wet en zijn de genomen besluiten nu wel rechtsgeldig Nederhemert. X*. Ik ben getrouwd en zonder kinderen, wanneer er nu een sterfgeval van ray plaats heeft, kan dan myn of haar familie myn vrouw verplichten tot uitkeeriug A. M. A. Wanneer U geen kinderen heeft en U hebt bij testament niet anders beschikt, dan erft uwe vrouw bij uw dood uwe gansche nalatenschap en uwe familie kan haar niet verplichten tot eenige uitkeering. Sterft uwe vrouw vóór U, dan geldt het zelfde voor U. Mijn dochter dient ongeveer 1 jaar en 9 maanden by een en dezelfde persoon. Nu is zij ziek geworden. Moet nu die 16. Lang duurden de onderhandelingen, totdat ze meenden dat geen van beiden waard waren zoo'n edel dier te bezitten en dat bet niemand dan hnn vader toekwam. Suleika was vol mede lijden met Aladdin. >Was je niet moe, jongen ?c vroeg ze. alk bad zoo'n spjjt, dat ik je door de brandende zon weggestuurd had. En die stoute bond was heelemaal niet weg. Hy had zich bij de kameelen verborgen. Ga maar rustig hier liggen, ik zal de muskieten wel bij je vandaan houden.c 's Avonds speelde Aladdin voor de tent en alle stamgenooten kwamen luisteren. 47. Het concert duurde tot diep in den nacht en toen ze eindelyk gingen slapen, voelden ze zich wonderlyk te moede..,. Ieder was tevreden en vroolyk, maar niemand begreep, boe dat kwam. »Die kleine jongen koe mooi spelen zeiden ze tot elkaar. iWe zullen hem vragen, of by het morgenavond weer wil doen.s lederen avond speelde Aladdin nu voor den verzamelden stam en geluk en tevredenheid begonnen under ben te heerscben, De menschen werden zachter voor hun ondergeschikten en behandelden hun dieren met minder wreedheid. En Aladdin zou gelukkig geweest zyn als hy niet zoo'n groot verlangen had gehad naar z'n ouders en z'q broertjes en zusjes. 18 Eens, toen hij een slaapje deed in de schaduw van een rotsblok, hoorde hy een fijn stemmetje iets in zyn oor roepen. zBen je ons al vergeten, meoschenkindc, zei het, iwaarom kom je ons nooit eens opzoeken ?c Aladdin keek op en naast hem stonden, vroolyk glimlachend, de kleine elf met haar moeder. »Zal ik je weer klein maken, jongens, sprak Aya's Moeder, »en ga je dan met ons mee naar huis ?c Aladdin stemde toe, en fl>ep, daar stond hy weer even klein als de elfen tnsschen het drooge gras. Hij was een beetje beschaamd, dat hij zijn kleine vrienden zoo verwaarloosd had, maar toen hy vertelde van zyn heimwee naar zyn ouders, begrepen ze het best en zochten hem te troosten. (Wordt vervolgd/. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5