4 ^ND van altena X Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5011. Woensdag 16 April 1930, Binnenland. Plaatselijk Nieuws Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int* Telefoon no. 19 Postrekening no. 91525 Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ec Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN op Vrijdag 11 April des n.m. 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig de heer Herman. De Voorzitter opent de vergadering, leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat hij op de publieke tribune den dokter ziet zitten, die waarschijnlijk veel belang stelt in punt 6, daarom zou Spr. indien de heeren daartegen geen bezwaar hebben eerst dit punt aan de orde willen stel en, om niet te veel van den tijd van den dokter vergen. De raad heeft hier tegen geen bezwaar, zoodat aan de ©rde komt: Vaststelling gemeenschappelijke rege ling betreffende het aanstellen eener vroedvrouw voor de gemeente Dussen en Almkerk. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds verschillende malen in den raad is behandeld, ze is al een jaar 10 of 12 hangende. In de vorige vergadering is de raad ingelicht, hoe de onderhan delingen stonden met de gemeente Alm kerk. Het is niet mogelijk dat deze gemeente alleen een vroedvrouw, waar mede allicht een 1200 gulden is ge moeid, aanstelt. In combinatie met de gemeente Almkerk zal het slechts f400 kosten voor iedere gemeente. De vroed vrouw wordt benoemd door een com- sie bestaande uit de de Burgemeesters en de Doktoren van beide gemeenten, terwijl de regeling geldt voor 3 ach tereenvolgende jaren en telkens met eenzelfde tijdvak wordt verlengd, als ze niet 6 maanden voor het eindigen van den termijn wordt opgezegd. De instructie voor de vroedvrouw moet door beide gemeenteraden worden vast gesteld, in deze instructie wordt be paald dat ze niet verder dan li/2 K.M. van de gemeenschappelijke grens mag wonen. Deze regeling gaat in 1 Juli 1930. B. en W. stellen voor deze regeling vast te stellen. De heer v. Drunen vraagt of het we) noodig is den datum van 1 Juli te noemen kan niet beter worden gezegd met ingang van de benoeming? De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, hoewel het waarschijnlijk toch wel 1 Juli zal worden eer een vroed vrouw in dienst kan treden, met het oog op de voorbereidingen. De hr. v. Drunen acht de bepaling over het wonen ook niet in orde, zooals het hier staat kan ze in de Hang of aan den Nieuwendijk gaan wonen. Spr. zou de verplichting opleggen dat ze in de Korn moet wonen. De Voorzitter zegt, dat de Commissie dit ook het geschikste gedeelte heeft geacht, doch deze vond het bezwaar 'de verplichting op te leggen, dat ze daar moet wonen, omdat de mogelijk heid bestaat, dat zij er geen kosthuis zou kunnen vinden. Men zou evenwel kunnen zetten, dat ze bij voorkeur in de Korn moet wonen. De raad keurt dit goed. De heer Smink acht een proef van 3 jaren wel wat lang, gaat het niet, dan zit men er ook 3 jaren aan vast. De Voorzitter merkt op, dat de be noeming niet voor 3 jaren geldt, deze geschiedt door B. en W. van beide ge meenten, niet door den raad. De heer Jongbloets meent, dat als het niet gaat, de vroedvrouw ook niet zal blijven. De heer Middelkoop, zegt dat als het niet gaat, en de gemeente komt als de nieuwe finantieele regeling in werking is getreden er beter voor te staan, de gemeenten altijd ieder zelf een vroed vrouw kunnen aanstellen, wat per slot de beste oplossing zou zijn. De heer v. Drunen vraagt of Uit wijk er ook bij komt, waarop de Voor zitter antwoordt van ja. Met algemeene stemmen wordt hierop de voorgestelde regeling vastgesteld, eveneens de in structie voor de vroedvrouw. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting. Schrijven van Ged. St. eerst heden morgen ingekomen, over de nieuwe re geling voor de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Wordt in handen gesteld van B. en W. voor na der advies. Nota van aanmerkingen op de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1930 wordt in handen gesteld van B. en. W. ter afdoening, aangezien de aan merkingen slechts van administratieven aard zijn Verslag van de werkzaamheden van de Landarbeidersstichting te Dussen over 1929 met balans-, winst- en ver liesrekening. Wordt ter inzage gelegd. De politievereeniging „Samenwer king" geeft kennis, dat de politiehond is ondergebracht bij den rijksveldwach ter F. de Bie te Meeuwen. Bericht van ontvangst door Ged. St. van de door den raad vastgestelde ver ordening op de verwijdering van rup sennesten. Schrijven van de Commissie tot we ring van schoolverzuim waarin wordt kennis gegeven dat deze commissie vol tallig is en er geen vacature bestaat. Dit naar aanleiding van een opmerking van den heer Smink in de vorige ver gadering. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig De heer Smink zegt, dat de commissie ook weieens uit 7 leden heeft bestaart- Procesverbaal van kasopneming op 3 Maart bij den gemeenteontvanger ge houden door B. en W. en door het Verificatiebureau van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, waarbij bleek dat een bedrag van 587,73 te veel in kas was. De ontvanger verklaarde, dat dit gedeeltelijk hier aan was te wijten, dat een uitgaaf van 367,63 nog niet was uitbetaald, het restant was hem op dat oogenblik onbekend. B. en W. hadden daar geen vrede mede en heb ben gezegd, zie dat het in orde komt, op 27 Maart is toen een nieuwe kas opname gedaan en bleek een verschil in kas te zijn van 31 cent, de ontvan ger kan de oorzaak daarvan niet op geven. Een schrijven van de Nationale Com missie ter bestrijding van het alcoholis me over beperking van de drankver gunningen, wordt ter inzage gelegd De Voorzitter zegt, dat B. en W er niet aandenken, in deze met een voor stel te komen, wil een van de leden dit doen, dan kan dit in een volgende vergadering gebeuren. De heer Smink zou wel iets doen, het misbruik van sterkendrank is hier veel erger dan in omliggende gemeen ten. De Voorzitter zegt, dat dit aan den aard der bevolking ligt, het aantal ver gunningen in de gemeente overschrijdt niet het bij de wet gestelde aantal. Als een vergunning verdwijnt krijgt men verlof. Het aanvragen van zoodanig ver lof wordt door B. en W. aangemoedigd en het wordt door hen steeds verleend, als aan de door de wet gestelde ei- schen wordt voldaan. Het College is van oordeel dat het beter is dat er publieke drankgelegenheden zijn, waar op toezicht kan worden gehouden, dan zoogenaamde stille knippen. De heer v. Drunen vraagt of B. en W. ook verplicht zijn deze ver gunningen te verleenen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Het schrijven van den Diocesanen- bond voor werkliedenvereenigingen te 's Bosch over de heffing van de perso- neele belasting en schoolgeld, wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven v. den Bosschen Diocesane- werkliedenbond over het bouwen van arbeiderswoningen. Aangezien men hier reeds heeft een Landarbeidersstichting de gemeente zelf reeds een paar wo ningen heeft gebouwd en de finantien niet toelaten verder te gaan, als dit, wordt ook dit schrijven voor kennisge ving aangenomen. Vaststelling kohier hondenbelasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van f1164.—. Benoeming van een lid der schattings commissie. De Voorzitter zegt, dat de door den heer Smink in de vorige vergadering gemaakte opmerking over de vacature in deze commissie juist is geweest. B. en W. bevelen ter benoeming aan de heer A. v. Velthoven of de heer A. v. Vugt. De heer v. Velthoven ver kreeg drie, de heer v. Vugt zeven stem men, zoodat de laatste is gekozen. Eveneens was juist de opmerking over de vacature, in de Landarbeiders stichting. Voor de vacature v. Steen bevelen B. en W. aan de heer v. Et- ten, die in de plaats van den heer v. Steen in den raad is gekomen en voor de vacature v. d. Koppel, het raadslid de Graaff. Beiden worden door den raad met algemeene stemmen benoemd. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer inkomstenbelasting. Wordt evenals het vorig jaar vastgesteld op 2.2. Vergoeding ex art. 72 L. O. wet 1920 Van het schoolbestuur van de R.-K. school van Dussen B. is een verzoek ingekomen, om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van school banken, wegens uitbreiding van het ge tal leerlingen. Wordt ingewilligd. Goedkeuring door Ged. St. van de ge meenterekening 1928. Het College bericht dat de commissie van onderzoek het bedrag van tl5. gedaan door een lid der commissie tot wering van schoolverzuim ten on onrechte als voor diens persoonlijke re kening beschouwd wil zien. Dit bedrag behoort in de gemeemerekening te ko men, te meer waar de betrekkelijke post niet is overschreden. De Voorzitter deelt mede, dat er over de school in den polder klachten zijn ingekomen en er aangedrongen wordt een hek te plaatsen voor den dam. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen en tevens een bestrating te maken. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. De heer v. Drunen merkt bij de rondvraag op, dat er nu wel een ver ordening op de verwijdering van rup sennesten is, maar wordt aan deze ver ordening ook de hand gehouden? De Voorzitter antwoordt van zeer ze ker, hij heeft den veldwachter al eens rondgestuurd en is zelf ook hier en daar eens gaan kijken. Spr. is er niet voor direct procesverbaal te doen ma ken, de menschen worden eerst gewaar schuwd. De heer v. Drunen zegt, dat dit ook niet zijn bedoeling is, alleen zou hij hen die nog nalatig zijn gebleven, at tent willen doen maken, gebeurt dit dan is het goed. De vergadering wordt hierop geslo ten. MESSTEEK IN DEN HALS. In de melkinrichting op den Tongersche weg te Maastricht stak Zaterdagochtend omstreeks halfelf J. M. V. der. melkventer M. S. bij een twist met een mes in den hals, waardoor deze doodelijk getroffen werd. De aanwezige marechaussee hield den verdachte aan. De getroffene werd overgebracht naar Galvariëubïrg. DOOR AUTOBUS°GEGREPEN. Zaterdag om half elf is op de Kanaal- brug te Oegstgeest de 49 jarige wielryder A. van Büiher, uit Aalsmeer door een autobus aangereden en voor een juist aan komende stoomtram geslingerd. De flets werd geheel vernield. B. werd ernstig gewond, o.a, had by een gebroken been. Nadat dit door een geneesheer was ge spalkt, is de gewonde naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. VROUWEN NIET^BENOEMBAAR TOT BURGEMEESTER. - Iu het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, dat in 1923 onder bet ministerschap van den heer Ruys de Beeren- brouck werd ingediend, kwam een bepaling voor, waardoor de benoembaarheid van vrouwen tot het ambt van Burgemeester en van gemeente-secretaris werd mogelyk gemaakt. Minister Kan handhaafde in zyn gewij zigd ontwerp deze bepaling. Thans zal, naar de »Tel.< verneemt, minister Ruys bij de Memorie van antwoord, die spoedig te wachten is, deze bepaling terugnemen. Van het burgemeesterschap meent de minis ter, dat vooral de leiding der gemeentepolitie het opperbevel by brand enz. eischen stellen waaraan in den regel een vrouw niet vol doet. AUTO-ONGEVAL*" Dr. A. Switzar te Wateringen, die Don derdagmorgen door een auto werd overeder, is Zaterdagmiddag, zonder het bewustzyn te hebben herkregen, overleden. Dr. Switzar, die den leeftijd van 61 jaar bereikte, beeft gedurende ruim 30 jaar zyn praktijk te Waterirgen waargenomen, na eerst gedurende 21/3 jaar te Harmeien praktyk te hebben uitgeoefend. Hij was een algemeen geacht en zeer kundig arts. De politie heeft tegen den autobestuurder, den heer van L. uit Delft, proces-vei baal opgemaakt. VERONGELUKT. Ziterdagmiddag omstreeks 5 uur is boven de duinen, 5 K.M. benoorden Noordwyk aan Z^e, een Pander-zweefvliegtuig neer gestort. Het toestel werd zeer ernstig beschadigd. De bestuurder, de heer Pander, liep ernstige inweridige kneuzingen op en is per auto naar Den Haag vervoerd. UIT EEN RAAM~*GEVALLEN. De 56 jarige echtgenoote van den beer C. J. van den Heuvel te Amersfoort viel bij het schoonmaken uit het zolderraam op straat. De vrouw was onmiddellyk dood. OMGESLAGEN. Een vrachtauto, afkomstig uit Medan, die op weg was naar Sigli, nam een scherpe bocht met een snelheid van 80 K.M. De wagen vloog van den weg en sloeg om. Een inzittende Chinees werd gedood en een tweede Chinees ernstig gewond. De chanf- feur kwam er goed af. 1279 MILLIONAIRES"IN NEDERLAND. Uit de Maartaflevering van het Maand blad van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat het bedrag der vermogens in 1929 gestegen is van 14073 millioen tot 14884 millioen gulden. Dit beteekent dus een toename van ons nationaal vermo gen met 811 millioen. Het aantal aangeslagenen in de vermo- gingsbelasting was in 1928 177.457, In 1929 waren er 184.853, die een bedrag van f 14.450.000 als cijns aan den fiscus opbrachten. Het aantal millionnairs bedroeg 1239 in 1921, daalde tot 946 in 1924, docb heeft thans weer het cyfer 1279. Over bet algemeen zyn de groepen der groote vermogens niet zoo sterk gegroeid als het aantal van kleinere kapitaalbezitters, zoo waren er in 1921 64.406 bezitters van vermogens tusschen 16 en 30 duizend gnlden, in 1929 was dit gestegen tot 79 186. OVERREDEN. Bij het oversteken van den straatweg werd de 13-jarige A. van G. te Haaren door een vrachtauto overreden. Het kiDd bekwam zoodanige kwetsuren, dat het kor ten tijd later overleed. BOERDERIJ AFGBRAND. Elf koeieD in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond omstreeks ses uur brak brand uit io de kapitale boerdery van den heer Lessink op het Hinkamp onder Win terswijk. De boerdery brandde geheel af. Van het vee kwamen elf koeien in de vlammen om de varkens en kalveren kon den gered worden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in de aanwezigheid van een bran denden fornuispot. De bewoners waren niet thuis. DOOR AUTO GEGREPEN. g| Zondagmorgen is een ongeveer 14 jarige jongen, die op zyn fiets op de Weesperzyde te Amsterdam reed, ter hoogte van de Fahreoheitstraat door een hem achterop rydende vrachtauto overreden. Het onge- luk is aan de schuld van den jongen te wjjten, daar hy naar links uitweek, zonder een teeken te hebben gegeven. Het slacht offer is in zeer ernstigen toestand per auto naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis ver voerd. WIELRIJDER GEDOOD. De 15-jarige J. D zoon van het hoofd der Christelijke school te Hommert», is Zaterdagavond, toen bij op den straatweg SneekLemmer fietste en een auto wilde passeeren, door een andere auto gegrepen en onmiddellyk ged rod. Den bestuurder treft waarschjjoiyk geen schuld. Het lyk is ter gerechtelijke schouwing naar Sneek ver voerd. VERDUISTERING0" Te Amsterdam is door de politie ge boord een 59 jarig accountant, die er van verdacht wordt een N.V. te Den Haag voor f 1500 te hebben opgelicht. o BOERDERIJ AFGEBRAND. In de Boerderij van den heer Triesen, te Meerlo, brak Vrydag een groote brand uit. Door de droogte stond het huis spoedig in lichte laaie en brandde tot den grond toe af niets kon gered worden. De ge- beelen inboedel en 21 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. HEUSDEN. 20 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zyn, dat de beer A. van Genderen alhier in dienst trad by de Firma L. J. Veerman. Dit feit hoopt de jubilaris op Zaterdog 19 April feestelijk te herdenken. Door de leden der Staten va Noord brabant, woonachtig in bet Land van Heus den en Altena, alsmede door de Burge meesters der gemeenten in het L*nd vaa, Heusden en Altena en de Burgemeesters der gemeenten Herpt, Hedikhuizen en Vlymen, is aan Gedeputeerde Siaten een zeer gemotiveerd adres gericht houdende verzoek om de aan de autobusondernemingen »A.L.A.D« en vDe Onderneming* voor den duur van 2 jaren verleende concessie te willen verlengen tot 5 jaren. J.l. Zaterdagavond te 7 uur had alhier in de Teekenschool de sluiting plaats van den cursus 19291930, waarby de Voorzitter van bet Bestuur Mr. C. W. van Ommeren, zich in hartelijke bewoordingen richtte tot leerlingen en leeraren alsmede tot de Heeren H. J. van Eggelen, Burge meester en Hilwig, Voorzitter der afdeeling Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Burgemeester van Eggelen beantwoordde de toespraak van den Voor zitter en deed daarbij vooral uitkomen dat Heusden's gemeentebestuur de Teekenschool bijzonder goed gezind is, omdat haar groot nut door een ieder wordt erkend. Slechts ééa diploma kon worden uitge reikt en wel aan F. J. van Diem te Heusden als machine-teekenaar. Het praedicaat op het diploma luidt »zeer goed*. De voor zitter zeide, dat in de vergadering van Bestuur en Leeraren het toekennen van meerdere diploma's wel was overwogen, maar dat het beter gevonden werd om nog eeD jaartje te wachten teneinde de waarde der diploma's der Heusdenscbe Teekenschool op zoo hoog mogelijk peil te houden. Toch wilde het Bestuur als uiting van groote tevredenheid eenige prijzen toe keDnen en wel: een le prijs aan G. Hobo en 2e prijzen aan S. Nieuwkoop en G. van Kapel, allen voor bouwkundig teekenen, zoo ook 2e prijzen aan J. Andriesse en D. J. de Bruin voor scheepbouw kundig teekenec. Ook werd nog een tweede prys toegekend aan M. P. Borsje voor machineteekenen. Aan leerlingen der le of 2e klasse wordt slechts bij zeer hooge uitzondering een prys toegekend. Dit jaar hebbm Bestuur en Leeraren gemeend een prys te moeten toe kennen aan den leerling der le klasse'N. van Ryswyk te Andel, over wiens vorde ringen en jjver alle leeraren zonder uitzon dering buitengewoon tevreden waren. Naar wy uit goede bron vernemen wordt door de Directie der Hollandsche Buurtspoorwegen overwogen een aanvraag om concessie voor een autobuslyn Waalwyk- Drunen-Heusden-Eethen- Waal wijk, zulks met de bedoeling om te Eethen aansluiting te krjjgen met de autobussen van de N.V. A.L.A D. De slager C. Kuijsten alhier, heeft van den veehandelaar Jac. Viguurs te r r NIEUWSBLAD voor bet Land van Heusdeu en AltenaJeLangstraat en de Bommelerwaard f -o- j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1