Tweede Blad No. 5012 Vrijdag 18 April Mantels en Japonnen L'ARRABBIATA FIRMA JATHMER-MARTENS Nergens beter! Nergens voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. f Rugpijn Nieren Pillen prima afwerking - beste stoffen lage prijzen FEUILLETON Buitenland O! die Rugpijn! Kinderrubriek. dan bij anderen, want ONZE munten uit door GASTHUISSTRAAT - GORINCHEM. ZIE ONZE ETALAGES! 2e Paaschdag geopend. behoorende bij het 3. Wie kan van een deel van een boom, alleen door het onderste boven te zetten, een nuttig dier maken? OOM KAREL. DE AVONTUURLIJKE GESCHIEDENIS VAN KONING FRIKADEL DE TWEEDE. 6. Bijgelicht door het wapperende kaar- senhchtje van koning Frikadel, slopen de dre mannen, voorop Koning Fri kadel, daarachter de Generaal en daar achter Kniptang, de kapper, achter el kaar heel zachtjes door de gang. Eens klaps klonk er een onderdrukte j schreeuw, gevolgd door een klagelijk gejammer. Woedend wendde koning Frikadel zich om, en fluisterde: „Wees toch stil. Zoo meteen maken ejlui ko ning Pimpo nog wakker. Wat is er aan de hand „De generaal heeft me op mijn kleine teen getrapt, au, au, au", jammerde de kapper zachtjes. „Het Mas zijn eigen schuld, Ma jesteit", fluisterde de generaal, „Knip tang is zeker erg bang, want hij loopt aldoor zóó vlak achter mij, dat ik er niets aan kan doen, als ik hem op zijn teenen trap." „Sssst, nu is het genoeg", beval ko ning Frikadel, „we gaan nu Meer voor- M7aarts, maar denk er om, geen ge luid meer, hoor." Doodstil ging het nu verder, de gang in. Bij de zeven-en-dertigste deur hiel- den ze stil. Daar, in die kamer, moest koning Frikadel toch van plan? Hij bukte zich, en tuurde door het sleutelgat. Daarna drukte hij zijn oor tegen het sleutelgat en luisterde. Niets anders kon hij hooren, dan het gesnork van koning Pimpo, die blijkbaar in die pe slaap Mras. Kniptang stond 'te be ven van angst en de generaal keek be straffend naar hem. Toen pakte koning! Frikadel zachtjes den knop van de deur, draaide dien om, en heel Voorzichtig i duwde hij de deur open. Achter el kaar, diep gebogen, om zich zoo klein mogelijk te maken, slopen de drie man nende slaapkamer van koning Pim po binnen. Aan het voeteinde van het bea bleven ze staan, en luisterden, zon der één vin te verroeren. Maar ko ning Pimpo bleef rustig doorslapen.' Toen ze den slaj>enden vorst zoo een 1 minuut hadden gadegeslagen, fluisterde 1 koning Frikadel tot zijn beide metge zellen: Vlug, doorzoek a'Ie koffers in de kamer. De koffers van koning Pimpo stonden in een hoek van de kamer, en bij het schijnsel van het kaarsje maakten Knip tang en de Generaal de koffers open, en begonnen naar iets te zoeken. Maar MTat ze zochtenHet M-as hun blijk baar niet te doen om de schoone zak doek, die de koning bij zich had m zijn koffer, en ook niet om zijn zijn Zondagsche pak, ot zijn tandenborstel. j Eindelijk haalde de generaal, heelemaal t onder uit den koffer, een pakje te voor- schijn, dat in een stuk krantenpapier Mras gepakt. Hij maakte het pakje open... en daar kwam een gouden doosje te voorschijn. Juist zou de generaal het gouden doosje open maken, terwijl ko ning Frikadel en Kniptang aandachtig toekeken, toen ze achter zich eenig geritsel hoorden, en plotseling iemand hardop zei: „Hm hm, welkom in mijn slaapkamer, neeren. Wat zoekt U ei- gelijk?" De drie mannen keken omen fe. Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn ep gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Steen, neem er „st" af, dan blijft over „een". 2. Zaandam begint met Z en het woordje „eindigt" begint met L. 3. Mees, beek, boek, roos. De nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn eerste noemt iets, waarin de meesten van ons een derde deel van hun leven doorbrengen. Mijn tweede is een oude lengte maat en mijn derde vindt je op den akker. Mijn geheel noemt ie mand, die armer is dan jij of ik. 2. Zoek de verborgen jongensnamen in de volgende zinnen: Ja, nergens kun je zoo goed geschenken koo- pen als in de bazaar. De hond ging zoo bar tegen de kinderen tekeer, dat Greet en Oskar elkaar de hand gaven en hard wegliepen. Prima Mantels in prijzen van 6,90 7,90 8,50 9,80 10,50 11,90 13,50 15,50 en hooger. Grootste sorteering in Stoffen en Zijden Japonnen 5,90 6,90 7,50 8,90 9,80 11,50 12,50 en hooger. ju Zwarte Mantels en Japonnen ook in de grootere maten. De meest uitgebreide sorteering KINDERMANTELS EN JURKEN. (DE TROTSCHAARD). De zon was nog niet op. Boven d;e Vesuvius hing een dikke, grijze nevel die zich in de richting van Na pels uitstrekte en de kleine plaatsjes aan de kunststreek verduisterde. De zee lag stil. In een smalle inham in de rotsachtige oever van Sorrento waren reeds visschers met hun vrouM'en bezig om de booten met netten, die 's nachts uitgeworpen waren, met dikke touwen aan land te trekken. Anderen tuigden hun booten op, heschen de zeilen en sleepten roer en raderen uit de groote, met tralies gesloten kelders, die, diep in de rotsen gelegen, 's nachts het scheepsmateriaal bewaren. Men zag nie mand leegloopen, want ook de oudjes, die niet meer ter vischvangst gingen hielpen mee met trekken om de net ten aan wal te brengen, hier en daar stond een oud moedertje met haar kleinkinderen te praten, terwijl de doch ter haar man hielp. „Zie je, Rachela?, daar loopt onze pastoor", zei een oudje tegen een klein ding van 10 jaar. „Aanstonds zal hij op ons schip komen, Antonino zal hem naar Capri overvaren. Lieve help, M'at ziet de eenvaarde heer er slaperig uit", en zij groette met de hand een kleine vriendelijke priester, die in de boot pladts genomen had nadat hij zijn zwar- te rok zorgvuldig opgetild en over de houten bank uitgespreid had. De an deren op het strand lieten hun werk eventjes rusten om hun pastoor te zien wegvaren, die naar links en rechts vriendelijk groette. „Waarom moet hij naar Capri, groot moeder", vroeg het kind. „Hebben de menschen daar geen pastoor, dat zij den onzen noodig hebben?" „Wees toch niet zoo onnoozel," zei j het oudje. „Ze hebben er genoeg en de mooiste kerken en zelfs een kluize naar, zooals wij hen niet hebben. Maar daar is een voorname Signora, die lang hier in Sorrento gewoond heeft en zeer ziek was, zoo, dat de pastoor dikwijls bij haar moest komen, wan neer men meende, dat zij den nacht niet zou doorkomen. Nu, de heilige Maagd heeft haar geholpen, zoodat zij weer gezond geworden is en zij eiken dag in zee baden kon. Toen zij van hier na Capri ging, heeft zij heel veel geld aan de kerk en de arme menschen gegeven en men zegt, dat zij niet van hier heeft willen gaan, zonder dat de pastoor haar beloofd had, haar daar te komen bezoeken om haar de biecht af te nemen. Want het is verwonder lijk hoe zij op hem gesteld is. En wij moeten blijde zijn dat wij iemand tot pastoor hebben, die gaven heeft als een aartsbisschop. De heilige Maagd zij met hem" en met deze woorden knikte zij naar het scheepje, dat juist van den wal afzette. „Zullen wij mooi Mreer krijgen, mijn zoon", vroeg de kleine priester en zag bedenkelijk den kant van Napels heen. „De zon is nog niet door", antwoord de de jonge man. „Dan zal dat beetje nevei wel optrekken". „Vaar dan door, dat wij voor de p hitte aankomen". Antonino greep naar de lange roei riem, om de boot in het vaarwater te krijgen, toen hij plotseling ophield I en naar het hoogste punt van den steilen weg zag, die van het stadje Sorrento naar den zeekant liep. Een slanke meisjesgestalte werd bo ven zichtbaar, die vlug den steenigen M'eg afliep en met een doek zwaaide. Zij droeg een pakje onder den arm; haar kleeren zagen er armoedig uit. Toch kon zij op een bijna trotsche Mij- ze haar hoofd in den nek werpen en de zwarte vlechten, die zij om haar hoofd gewonden had, stonden haar als een diadeem. „Waar wachten wij op", vroeg de pastoor. „Fr komt daar nog iemand aan, die ook naar Capri wil. Als U het goed vindt pastoor, het zal hierdoor niet veel langer duren, het is een jong ding van nauwelijks achttien jaar." Juist kwam het meisje vanachter den muur te voorschijn, die den slingenveg afsloot. „Laurella, zei de pastoor. ,wat moet zij in Capri doen?" Antonio haal de de schouders op. Het meisje kwam met haastige passen naderbij en zag recht voor zich uit. „Goedendag, FArrabiata" riepen ee- nigen van de jonge schippers. Zij zou den nog meer gezegd hebben, als de tegenwoordigheid van den pastoor hen j niet M'eerhouden had, M'ant de trotsche manier, waarop het meisje hun groet aannam, scheen den moedigsten te prik kelen. j „Goedendag Laurella," riep nu ook de pastoor. „Hoe gaat het? Wil je I mee naar Capri?" Als het mij vergund is, pastoor." „Dat moet je aan Antonino vragen, die is de baas van de boot. 'leder toch is baas over zijn eigendom en God is baas over ons allemaal". „Hier is een halve karlin (kleine Na- politaansche munt), zeide Laurella zon der den jongen schipper aan te zien. „Als ik daarvoor mee kan". „Jij kan het beter gebruiken dan ik," zei de jonge man zachtjes en verschoot een paar manden met sinaasappels, zoo dat er plaats vrijkwam. Hij wilde ze in Capri verkoopen, want het rotseiland bracht niet genoeg op voor de behoef ten der vele bezoekers. „Ik wil niet voor niks mee," zeide het meisje en zij fronste haar zwarte wenkbrauen. „Kom kind", zei de pastoor, „hij is een brave jongen en wil niet rijk wor den van jou armoede." „Kom, stap in," en hij stak haar zijn hand toe, ^kom naast me zitten; Kijk, hij heeft zijn buis voor je neergelegd, dan zal je zachter zitten. Voor mij is hij zoo goed niet geweest. Maar jong volk doet altijd zoo. Voor één kleine vrouwenkamer wordt beter gezorgd dan voor tien geestelijken. Neen, neen, ver ontschuldig je maar niet, Tonino. On ze Lieve Heer heeft het zelf zoo inge steld." Laurella M'as intusschen in de boot gestapt en was gaan zitten, maar eerst had zij de jas, zonder een woord te zeggen, op zijde geschoven. De jonge schipper liet ze liggen en zei zachtjes wat in zich zelve. Daarna zette hij krachtig van de kant af en de kleine boot vloog in de gol ven vooruit. „Wat heb je in dat pakje?" vroeg daar zat koning Pimpo rechtop in bed en keek hen stomverbaasd &an. Knip tang begon te trillen van angst, de ge neraal liet van schrik het gouden doosje op den grond vallen, en koning Frika del stond te stotteren: „Ik we hm mijn". Verder kon hij het niet brengen. Hij Mas al te zeer geschrokken en wensch- te, dat hij op de Mokerhei zat. „Jelui zijn leelijke inbrekers", zei ko ning Pimpo boos, „en ik zal dadelijk koning Frikadel roepen, en dan gaan jelui in de gevangenis, deugnieten." „Dddddat hoeft al niet meer" sta melde koning Frikadel, „want ik ben de echte koning Frikadel (Wordt vervolgd). MMXHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zennw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. bioscoopbrand. Bij een bioscoopbrand in het dorp Na- limowo in de Oeral zijn 18 personen om het levari gekomen. om niet te hoeven te dienen...;: Te Kavalla zijn 2 Turken, die over de grens wilden ontsnappen om den militairen dienst te ontgaan, door soldaten in een hinderlaag opgewacht, 1 van de vluchten den werd gedood, de ander ontkwam, 21 mijnwerkers" gedood. In de steeokoleDmjjn »Carbonado« van de Pacific Coal Company bij Tacoma (Was hington, U.S A.) zyn in twee mijngangen zeer heftige explosies geweest21 werk lieden werden hierbij gedooi. o koolzuurflesch gesprongen. Bij het verrichten van werkzaamheden in een technisch atelier sprong een kool- zuurfbsch uit elkaar. Twee arbeiders Mon teurs werden onmiddellijk gedood. De Ijj- ken waren deerlgk verminkt. ernstig motorongeluk. De chemiker dr. Wilhelm Titius uit g indow (district Potsdam) en zijn te B<sr- Ijjn wonende zuster zijn met een motor- fi ts onder een Berlycsche vrachtauto geraakt. Beiden werden een eind meege sleept en waren onmiddellijk dood. HITTEGOLF^ AMERIKA. Uit Chicago wordt gemeld: Door een hittegolf was de tempera-, tuur m een paar uren tot 32 graden' Celsius gestegen. Het was de warmste dag die Chicago ooit om dezen tijd ^pn het jaar te registreeren heeft gehad. Uit Milwaukee en andere steden van den staat Wisconsin werd eveneens een temperatuur van 32 graden gemeld en uit Cedar Rapids (Iowa) een van 40 graden Celsius. DRAAG GEEN^GELDZAK OVER DEN SCHOUDER. de pastoor, terwijl zij over het water voeren, dat door de eerste zonnestralen beschenen werd. „Zijde, garen en brood", eerwaarde. De zijde verkoop ik aan een vrouw in Capri, die koord maakt en het garen aan een andere." „Heb je het zelf gesponnen?" „Ja, heer". „Als ik me goed herinner, heb je ook geleerd koord te maken." „Ja heer pastoor. Maar met mijn moe der gaat het weer minder, zoodat ik niet lang van huis kan en een weef stoel kunnen wij niet betalen. „Gaat het minder. Och, toen ik met Paschen bij jullie was, zat ze toch op". „Het voorjaar is altijd de slechtste tijo voor haar. Sinds wij die hevige stormen en aardschokken hebben ge had, heeft zij van de pijn moeten lig gen." „Vergeet niet te bidden tot de hei lige Maagd. En wees braat en vlij tig, opdat je gebed verhoord worde". Na een poos gezwegen te hebbben, zei de pastoor: „Toen je op het strand aankwam, riepen ze je toe: Goeden dag l'Arrabbiata. Waarom noemen ze je zoo? Het is voor een Christin geen mooie naam, want die moet zacht en deemoedig zijn." Het meisje kreeg een roode gloed over heel haar gezicht en haar oogen fonkelden. „Ze bespotten mij, omdat ik niet dans en zing en veel praat, zooals andere meisjes. Zij moeten mij mijn gang la ten gaan, ik doe hen toch ook niets." (Wordt vervolgd). Nieuwsblad k". - r.y.$M TM'ee motorbandieten te Woolwich ontrukten aan een ambtenaar van de gemeen+e een zak met weekloonen, tot een bedrag van 1200 pond sterling. De ambtenaar had het geld juist aan een bankinstelling ontvangen en Hep met den geldzak over den schouder op het trottoir, toen de auto hem ach terop reed met een der bandieten uit de auto leunend. Deze maakte zich van den zak meester, met een ruk. De auto was spoedig uit het gezicht verdwenen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5