Pil miner Resiaal oil 3 Waden. Voor Naaimachines Breukbanden, Herman Caarls, Opticien - Bandagist 5. p. Caslcltttyzctt (o's Bank jt.V. Agentschap van dc Arajtcrdatnscbe Bank jt.V, Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5016. Vrijdag 2 Mei 1930. P. v. d VELDEN Buitenland Binnenland Yuchterstraat 's-HEKTOGENBOSCH. Plaatselijk Nieuws Dit blad verscfajjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. §1525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De in moeilijke omstandig heden verkeerende landbouw Het is algemeen bekend, dat de land bouw thans in hoogst moeilijke om standigheden verkeert en niet het minst is zulks het geval in onze omgeving. Immers zijn de boeren in het Land van Heusden en Altena (waaronder we ook den geheelen Biesbosch rekenen) en in den Bommelerwaard grootendeels huurboeren en nog wel voor 't mee- rendeel kleine pachters, die gebukt gaan onder de lasten van hooge pachten, welke in den voorbijgeganen duren tijd voor meerdere jaren werden aangegaan. Dure pachten zijn voor onze boeren ongetwijfeld een factor van economi sche beteekenis, maar men denke niet dat het de eenige is die de verarming der pachters beinvloedt. Er zijn nog geheel andere en veel dieper ingrijpende oorzaken, welke moeten worden gezocht in economische factoren, welke de we reldmacht beheerschen. En dan willen we vier dezer factoren noemen en wel: le. de vermindering der koopkracht in verband met de beurscrisis; 2e. de steeds sterker wordende con- curentie van overzeesche gewesten; 3e. de verhooging der invoerrech ten met protectionistische doeleinden door omligende staten en 4e. de lasten welke in sterke mate op het boerenbedrijf drukken en die door de boeren niet kunnen worden afgewenteld op de consumenten, gelijk dit in andere bedrijven steeds geschiedt. Over punt 1 behoeven we niet veel te zeggen, want wie de dagbladen leest kan zich zelf overtuigen welk een scha delijken invloed de beurscrisis der laat ste maanden op handel en nijverheid heeft. En dat die beurscrisis ook van ingrijpende beteekenis is Yoor den land bouw bij den handel in landbouwpro ducten, ligt wel voor de hand. Wat punt 2 betreft, noemen wij het artikel „suiker". Immers heeft de biet suiker den laatsten tijd hen zwaren concurrent gekregen aan de rietsuiker, met als gevolg lage suikerprijzen en lagere bietprijzen. Golden de suiker bieten een paar jaar geleden nog f 18.00 a f19.00 per 1000 K.G. voor het jaar 1930 zijn contracten gesloten van f 14.00 per 1000 K.G. Rekenen we nu eene gemiddelde opbrengst per H.A. van 35000 K.G., dan beteekent dat eene mindere opbrengst per H.A. van plm. f 140.00 en dat is juist de verdienste De ons land omringende staten hebben de laatste jaren de invoerrechten voor meerdere artikelen niet onaanzienlijk verhoogd en wel met de bedoeling om binnenlandsche producten te be schermen tegen concurrentie van buiten, hetgeen voor ons tengevolge heeft ge had, verkleining van het afzetgebied, wat neerkomt op minder vraag naar onze producten. teeld is erg goedkoop, zoodat zij die een gedeelte van hun landbouwbedrijf hebben omgezet in een tuinbouwbe drijf, daarvan niet zeer gunstige resul taten ondervinden. En hoe staat het nu met de bloem bollencultuur in het Land van Heus den en Altena? Een paar weken gele den lazen we in „de Tijd" het volgen de: Men schrijft ons uit Noord-Brabant: Het jongste Zondagochtendblad van „De Tijd" heeft een berichtje bevat, meldend, dat in het Land van Heusden Cl Paling in gelei. Haring in tomatensaus. Ansjovis. Sardines in olie en tomatensaus. Sardelrings. Kippered Her rings. Zalm. Makreel. Lunchtong. Ossetong. Kip en Ham. Kip en tong. Piccalilly. Uitjes enz. enz. A. BAAI J ENS, CK au is JE ADRES WIJK—AALBURG. Met betrekking tot punt 4 merken we op dat de sociale wetten, van welke de meeste van jongeren datum zijn, belangrijke lasten op den landbouwer leggen. Land- en Tuinbouvv-Ongeval- lenwet, Invaliditeitswet, en Ziektewet werken er in niet geringe mate toe mee om de bedrijfskosten voor den boer te doen stijgen. Gelukkig echter komt er eenig licht in de duisternis. De industrieele be drijvigheid in omliggende landen, in het bijzonder in Duitschland, beweegt zich thans weer in stijgende lijn. Een ge volg hiervan zal zijn vermeerderde koopkracht der massa en meer afzet mogelijkheden ondanks hooge invoer rechten. De graanprijzen zijn weer stij gend en de prijzen der aardappelen zijn de laatste paar weken opgeloopen van t0,80 a f0,90 per Hectoliter tot f2.00 a f2,50. Dit zijn lichtpunten, welke echter wel wat Iaat komen daar de landbouwers hunne producten van den oogst 1929 grootendeels reeds van de hand hebben gedaan. Met den tuinbouw is het al niet veel beter gesteld dan met den landbouw. Ook in den tuinbouw hoort men klaag tonen en terecht, want de tuinbouw producten brengen ook al niet veel in bet laatje en wat onder glas is ge en Altena de bloembollenvelden spoe dig in bloei zullen staan en dat dan stellig velen uit die omgeving een be zoek aan de bloembollenvelden zullen brengen. Dat is een nieuwe klank uit het Brabantsche land, en menigeen, die de berichten ook uit andere streken de zer provincie gedurende de laatste maanden heeft gevolgd, zal zich allicht de vraag hebben gesteld: „Komt er m Brabant een bloembollenteelt?" Hoe men er aan komt om te spreken van de bloembollenvelden in het Land van Heusden en Altena kunnen we niet begrijpen. Er zijn slechts 2 of 3 klei ne stukjes land, elk ter oppervlakte van ten hoogste een vierde Hectare, die met bloembollen zijn beplant, zoodat het wel eenigszins vreemd aandoet dat gesproken wordt van een bezoek aan de bloembollenvelden van het Land van Heusden en Altena. Zeker is dit een nieuwe klank uit het Brabantsche land, maar het is er ook eene, die de ver bazing wekt van een ieder, die het Land van Heusden en Altena kent. Maar hoe dit ook zij, de vraag „Komt er in Brabant een bloembollen teelt" heeft eenigermate reden van be staan. Noch wat den landbouw noch wat den tuinbouw betreft gaat het naar wensch, zoodat het verstandig is proe ven te nemen met andere bestaansmid delen, welke de bodem verschaffen kan. Nu is de bloembollenteelt vooral in de streek van Haarlem steeds een zeer winstgevend bedrijt geweest, zoodat wanneer de grond in het Land van Heusden en Altena geschikt mocht blijken te zijn voor bloembollencultuur, velen in die cultuur een flink stuk brood zouden kunnen verdienen, wat ze niet kunnen met land- en tuinbouw zoolang de land- en tuinbouwproducten tot zeer lagen prijs moeten worden verhandeld. Waar de waarde van gronden in de omstreken van Haarlem, welke voor bloembollencultuur worden gebezigd, tusschen de 120,000 en f 30,000 per Hectare bedraagt, daar ligt het voor de hand dat de waarde van gronden in onze omgeving zeer aanzienlijk zal stij gen indien zij voor bloembollencultuur geschikt blijken te zijn, al zullen ze dan ook nimmer eene waarde krijgen als de gronden bij Haarlem en Hillegom, die zich bij uitstek voor bloembollencultuur leenen. Wij zouden de landbouwers in het Land van Heusden en Altena en ook die in den Bommelerwaard willen aan raden: „stelt U eerst op de hoogte van de bloembollencultuur en beplant dan een klein gedeelte van uw land bij wijze van proef met bloembollen". Geeft de proef succes en zijn ook de financiee- le uitkomsten gunstig, bestemt er dan pas meer land voor. LAGE STREEK. Uit wraak hebben onverlaten te Klop penburg in Oldenburg de troggen van een groote boerderij met de in ont binding overgegane ingewanden van een koe vergiftigd. Al het vee is ge storven. VREESELIJK BLOEDBAD IN EEN CHINEESCHE STAD. Naar uit Sjantoeng wordt gemeld, .heeft een bandietenbende de stad King- soet Sjen, in het Noordelijk gedeelte van de provincie Kiangsi, overvallen 'en in die stad een vreeselijk bloedbad aangericht. Duizend mannen, vrouwen en kinde ren werden gedood, terwijl duizend ge vangenen werden meegevoerd. E)e bandieten drongen met machine geweren de stad binnen en schoten de plaatselijke autoriteiten neer. Vrouw-en en kinderen werden omsin geld en neergeslagen. De roovers dwongen de gevangen ge nomen personen den buit te dragen. Voordat de bandieten de stad ver lieten staken zij haar in brand. VREESELIJKE~LX)OD VAN EEN AUTO-MONTEUR. In het dorp Koberwitz vonden door luid schreeuwen toegeloopen menschen in een auto-garage den monteur Groeschner geheel in vlammen gehuld. Bij reparatiewerk onder een auto wa ren verzamelde gassen tot ontploffing gekomen. Het door olie gedrenkte pak van den monteur stond direct in brand en toen men den in vlammen gehulden monteur uit de garage haalde, was hij reeds over het geheele lichaam en het gezicht gedeeltelijk verkoold. De oogen waren geheel verbrand- Hij stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis. O— WILD WEST IN BERLIJN. Maandagavond tegen zeven uur hield een taxi met zes inzittenden stil voor een café in de Kirchhofstrasse te Ber lijn. De inzittenden stormden met gum mistokken gewapend het café binnen, waar zij alles kort en klein sloegen. Een van hen was met een revolver ge wapend. De buffetchef werd neerge slagen en zwaar gewond. Toen de em ploye's van het café de politie wilden telefoneeren, werden zij met de revolver in bedwang gehouden. Eerst toen al les kapot geslagen was, verdwenen de onverlaten weer zooals zij gekomen wa ren. Het schijnt dat het hier een ge val van wraakneming betreft. CHINEESCHE-0ZEEROOVERS- MANIEREN. In China is een Engelsch stoomschip op een mijn geloopen, welke Chineesche zeeroovers in de Kantonrivier hadden gelegd. Het schip zonk terstond waarbij 100 personen om het leven zijn gekomen. Het is niet de eerste keer dat Chi neesche zeeroovers mijnen leggen, om schepen in de onmiddellijke nabijheid van Kanton te berooven. De reeders hebben de regeering thans verzocht, terstond maatregelen tot on derdrukking van de zeerooverij te ne men. VLIEGTUIG OP~°"DE TOESCHOU WERS NEERGESTORT. Bij vliegdemonstraties op het vlieg veld Tayetteville bij Nashville stortte Zondag een kunstvlieger met zijn vlieg tuig, waarin zich ook nog twee passa giers bevonden, midden tusschen de toeschouwers. Hierbij werden zeven personen ge dood en twintig min of meer ernstig gewond. De inzittenden van het vliegtuig ble ven ongedeerd. Toen het vliegtuig, dat betrekkelijk laag boven het vliegveld demonstraties uitvoerde, in de menigte vloog, maak te zich een paniek van de toeschouwers meester. Eenige slachtoffers werden vreeselijk verminkt. Alleen verkoop Drogisterij A. VERSCHUUR-BAERT Botermarkt Heusden. EEN HARDHANDIGE CAFEHOU- DER. De caféhouder B. te Deventer kreeg in zijn logement oneenigheid met een commensaal, den sigarenmaker Groen. De twist liep zóó hoog, dat beiden naar een stoel grepen en op elkaar los trokken, waarbij de logementhouder zijn tegenstander het rechteroog fi- telbf. No. is RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotifigea. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BC Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA naai uitsloeg. De getroffene rende naar buiten, waar hij van pijn en bloedver lies in zwijm viel. Toegeschoten politie en voorbijgangers boden hulp en de den G. per brancard naar 't ziekenhuis vervoeren. Zijn toestand was zorgelijk en de kans is groot, dat het zwaar beschadigde oog voor goed vefloren zal zijn. Tegen den hardhandigen B. is proces-verbaal opgemaakt. verbeterd systeem. Alleen verkrijgbaar bij v h. Firma P. 0DENK1RCHEN ZIJN MOEDER MET EEN BIJL GE DOOD. Dinsdagavond werd den inspecteur van politie te Soest medegedeeld, dat zekere mevr. M. T. H., wonende Ko- lonieweg aldaar, onder verdachte om standigheden zou zijn gestorven. On middellijk is door de politie een on derzoek ingesteld. Het bleek, dat de bedoelde vrouw vijf ernstige hoofdwon den had vermoedelijk ten gevolge van slagen met een zwaar voorwerp, waar aan zij is overleden. Haar man, die op reis is, vertoeft momenteel in Bel gië. Op het oogenblik woonde zij met twee zoons, van wie één te Amers foort school ging en de ander thuis was. Het onderzoek heeft den geheelen nacht voortgeduurd. Op grond van het verzamelde bewijsmateriaal kon als verdachte worden aangehouden de 17- jarige zoon F. B. J. M. H. Deze heeft ten slotte bekend, dat hij zijn moeder, toen zij lag te rusten op den divan, mét een bijl verwondingen had toege bracht. Hij verklaarde zelf niet te we ten hoe hij daartoe gekomen was. Het lijk is in beslag genomen. Het par ket was Woensdagmorgen ter plaatse. Na zijn daad gepleegd te hebben, is de jongen 's middags om 2 uur het huis uitgeloopen en 's avonds om streeks 7 uur teruggekomen. Hij was vrij onverschillig toen hij het lijk van zijn moeder zag, althans zoo deed hij zich voor. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Tot zoover de Tel. Daar er geen aannemenlijke reden voor den moord is, neemt men aan, dat de dader in een voorbijgaande vlaag van verstandsverbijstering heeft gehan deld. met bieten bezaaid is, zal een kVHte entree worden geheven. 1 GASVERGIFTIGING TE HEL- MOND. j 1 2 Dooden. Een derde in levensgevaar. Men meldt uit Helmond: In de chemische fabriek van den hr, J. H. Neles, aan den Havenweg tea HGelmond, heeft in den nacht va® Woensdag een ernstig ongeval plaats gehad waarbij twee personen omi het leven zijn gekomen en het derde slacht* slachtoffer in levengevaar is. Door het scheuren van een reservoir van triehp loor-acetyleengas zijn de arbeiders Wijnen en Van Duijnhoven vergiftigd en verbrand. Toen er hulp daagde^, waren de levensgeesten reeds geweken. Ook de heer Leenen, directeur der far briek vond men zwaar vergiftigd op, zijn kantoor. Hij is naar het Si Aar toniusgasthuis overgebracht en van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. In de fabriek wordt dag! e,n naefef gewerkt. I r i VOOR Boedei Mantels - Japonnen Is uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. DEMONSTRATIE MET WIED- MACHINES. Op Vrijdag, 9 Mei a.s., 's namiddags 2 uur, zal op een terrein van den Heer C. Dane Gzn., villa „Moria" te Willemstad, vanwege de Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw, een domonstratie met wiedmachines, worden gehouden. Waar het terrein We vragen de aandacht onzer lezers voor een interesante beschrijving van een rondreis door Amerika, waarmee in heë volgend nummer een begin wordt gemaakt, De heer Cor. Diehjens, dia tegeljjk beDoemd werd tot onderwyzer aan de rochiale scholen alhier en te Herpt, heé& voor de laatste bedankt en komt bier 1 Jutxi in functie. Woensdag was de heer F. van Dijkt ambtenaar der P. en T., voor de laatste maal ten kantore hier werkzaam, aangezien hij met ingang van 1 Mei is overgeplaatst* naar het postkantoor te Oss. De Heusdensche Plnimveevereeoigiog waarvan hij van de oprichting af voorzitter was, zal het moeilyk vallen een even ener giek opvolger te vinden. Oaze beste wen- schen vergezellen hem in zijn nieuwe stand plaats. Gedurende de afwezigheid van den heer Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier is met waarneming daarvan belast de heer Klein, ambtenaar bij ge noemden dienst te Amsterdam. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand April 193$ Ingelegd f 16657.99. Terugbetaald f 22989 83. Bet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10553. Op het Woensdag j.l. alhier gehouden examen van het xOracje Kruist behaalde de Heeren J. Versluis en D. Evertse eind diploma voor de eerste Hulp bjj ongelukken. Terwijl Mej. D. de Graaff uit Aalburg slaagde voor den 2den cursus. De cursus werd evenals de vorige jaren geleid door Dr. A. van Guiik alhier. AEMKERK. J Door den Ed.Achib. Heer Burge meester alhier, z(jn aangewezen, tot beft opnemen van landerijen en veetelling dee Gem. veldwachter Kraaienveld en de Ge meentebode A. J. Pouli. A.s. Dinsdag n.m. 2 uur hoopt de Raad dezer Gemeente, in een openbare zitting bijeen te komen. NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en Alteaa,iiBLangstraat eg ie Bomiiielerwaard HEUSDEN, Botermarkt 88. ■MU—I1H IIIW I I IMII i i-"HI III

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1