Oil Minor bestaat uit 2 bladen. HOOFDPIJN FE UIL LITTON Een rondreis door Amerika. Bi] Scheren land van alten^ Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No. 5017. Woensdag 7 Mei 1930. FOSTER'S MAAGPILLEN Hiiisieisiaiid Dit blad varschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. iMt. Telefoon no. It. Postrekening no. §1525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege' meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. Alom aangeprezen. f0.65 per flacon. SPOORLOOS VERDWENEN. Sedert Donderdagmiddag 5 uur is de ongehuwde klerk op het politiebureau te Amersfoort, J. Rijke genaamd, spoor loos verdwenen. Donderdagmiddag heeft hij nog tot 5 uur dienst gedaan, doch is sinds dien niet meer in zijn kosthuis geweest en verschenen Vrij dag ook niet op het bureau gekomen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen, omdat hij den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid leed. MISHANDELING VAN KRANK ZINNIGE. De Deli Crt. meldt, dat een oppas ser van het doorgangshuis voor krank zinnigen te Soeboek Pakam een ver pleegde getrapt heeft, waardoor diens milt scheurde en hij onmiddellijk over leed. De oppasser is aangehouden en heeft bekend. Hij zal vervolgd worden wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. EEN KINDERMOORDENAAR. Naar de Sum. Post meldt stond voor den Landraad te Medan een Chineesche koelie van de onderneming Padang Boe- lan wegens kindermoord terecht. Beklaagde was gehuwd met een Ja- varnsche vrouw en eenige maanden geleden werd hun een meisje geboren. I/e Chineesch was met de geboorte van dit kind In het geheel niet inge- nomenven verklaarde tot de vrouw, dat het meisje zonder twijfel, ongeluk zou aanbrengen. Volgens hem is dat dan ook inder daad het geval geweest. Want toen het meisje 11 dagen oud was nam de Chinees f10 op zak en ging daarmee dobbelen. De tien guldens verloor hij en toen hij 's nachts om 3 uur thuis kwam, deelde hij de vrouw zijn tegen slag mede. Hij zei: Zie je wel dat ik gelijk heb. Het kind brengt ongeluk aan. Ik heb de tien gulden verloren. Hierover ontstond een twist die wel een uur duurde en de Chineesch be i Een zakenreis naar de Vereenigde Staten van Amerika wordt zelfs door ons Nederlanders, die zich toch zoo dikwijls buiten de landsgrenzen begeven en veelal moeten begeven, wegens de geringe uitgestrektheid van ons grond gebied als iets minder alledaagsch beschouwd. En men vindt het een heel bijzondere onderneming, wanneer een enkeling, uitsluitend als toerist, op een rondreis eens een kijkje wil gaan ne men in het land, waarvan ieder tegen woordig den mond vol heeft. Een land, dat in vrijwel alles nieuwe wegen be wandelt, en daarom den naam van het „Mekka van het Modernisme" onge twijfeld in alle opzichten waardig is. Een verblijf gedurende den nazomer in Yankee-land werd dan ook door ons benut om ons zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van de toestanden in dit land der onbegrensde mogelijk heden. Eiken zomer trekken de Amerikanen in groote drommen naar Europa, In Juni en Juli heeft te New York een groote uittocht plaats en brengen de geweldige Oceaanstoomers tienduizen den toeristen naar de Oude Wereld. Hierbij vergeleken is het aantal Euro peanen, en vooral ook Nederlanders, die Amerika voor een vacantiereis uit kiezen, zeer gering. En toch is het ons allen bekend, dat er aan de overzijde van den Oceaan veel te zien en te sloot tenslotte het meisje van kant te maken. In tegenwoordigheid van de vrouw, wurgde hij het. Den volgenden ochtend ging bekl. aan het werk, alsof er niets gebeurd was en 's avonds, omstreeks 6 uur ging hij het lijkje, buiten voorkennis van den hoofd tandil, begraven. Bekl. ontkende de gruweldaad ge pleegd te hebben, doch de moeder gaf er een gedetailleerd relaas van, terwijl een en ander door getuigen bevestigd werd. De Landraad sprak het schuldig over bekl. uit en veroordeelde hem tot 7 jaren gevangenisstraf. De Chineesch vroeg „bedenktijd". ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Het 7-jarig dochtertje van den heer H. Eikens te Valthermond is van een wagen, waarop het geklommen was, gevallen. Een wiel ging het kind over het hoofd, het stierf na eenige uren. DOODGEVALLEN. Vrijdagavond is de "54-jarige H. Z., wonende te Elburg, in een huis aan den Vaartweg te Hilversum in den liftko ker gevallen. Hij werd dood opgeno men. Hij Iaat een weduwe met 5 kin deren na. DOODELIJK MOTORONGELUK. De heer M. v. K., aannemer van vrachten te Woensel, is terwijl hij per motor door Son reed, door een vracht auto aangereden en in de sloot ge worpen. Hij was op slag dood. Het lijk is naar het gasthuis te Son overge bracht. ZIJN EIGEN KIND OVERREDEN. Te Beek in Limburg heeft de heer R. bij het achteruitrijden van zijn auto in de garage zijn drie-jarig dochtertje overreden. Het kind was opslag dood. VERDWIJNENDE MOLENS. Da korenmolen van den heer D. L. Kranendonk aan den molendijk te Ridder kerk is voor afbraak verkocht en wordt gesloopt, Jammer is het dat deze ranke molen, die op een vrij eenzamen dijk een aardig efïjct maakt, uit het landschap ver- ei wyet. Volgens een in den molen aange- brachten gedenksteen, is de eerste steen gelegd in 1721 door »Oito Groetm x van Zielen, Heer van Ridderkerk*. De 8looper zal dezen gedenksteen aan de familie Groenirx van Zoelen op het Huys ten Donck ssheriken. ^en MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de DE SCHATGRAVERS. Uit Zaandam meldt men aan de N.R.Ct. Het graverswerk hier wordt thans na een rustpoos van enkele dagen weer met kracht voortgezet. De onderzoekingen ge schieden nu op een plaats meer in de na bijheid van het kerkhof en geheel op aan wijzing van de helderziende dame Sylvia uit Berlyo. Tot nog toe is niets van eenige waarde gevonden. De heer Lanthurst uit Würzberg, in BeiereD, is ijverig bezig, het terrein af te zoeken met bsbulp van een platina kogeltje aan een zijden draad, die nu eens langzaam, dan weer vlug bewogen wordt, al naar gelang van de gesteldheid van den bodem. geen stukgaan en pyn meer en ook geen na- schrynen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwryft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL AUTOBUS ONGELUK. Zaterdagmiddag is van een autobus, die op weg was naar Yolendam, op den Buik- sloterweg nabij de Heliotroopstraat te Am sterdam de vooras gebroken. Met een snelheid van ongeveer 30 K.M. reed bet voertuig daardoor tegen een boom en werd ernstig beschadigd. Yan de inzittende Volendammers werden er drie gewond. Twee kondeu zich na verbonden te zyn, naar huis begeven, de aDdere is met een gebroken arm naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORQ. bewonderen valt. Wij weten, dat daar zijn de vele grootsch opgezette mil- lioenen-steden, met haar imponeerende gebouwen, weidsche parken, trotsche bruggen en reusachtige tunnels. Wij hooren steeds de Amerikanen er prat op gaan, dat in hun land alles „the biggest", het grootst, is. Maar wij gaan ons nog te weinig zelf overtuigen, dat alle deze gigantische afmetingen wor den voorgeschreven door de harde noodzakelijkheid. „Well", de toerist, die na een leerzame rondreis door de Nieuwe Wereld het Vrijheidsbeeld en de skyscrapers (wolkenkrabbers) van New York weer onder de kim ziet ver dwijnen, heeft zich eenigszins een denk beeld kunnen vormen van het geweldige raderwerk, dat deze wonderbare sa menleving heeft te besturen. Inderdaad, voor ons toerisme ligt hier nog een geweldig terrein van nieuwe werk zaamheid, eri* in het bijzonder voor een sociale organisatie als de Nederlandsche Reisvereeniging, welke reeds zulk een enorm aantal Nederlanders in Europa buiten de landsgrenzen heeft gebracht. Onze heenreis had plaats met een van de geriefelijke stoomers van de Hol- land-Amerika Lijn, welke een groot aan tal Amerikaansche toeristen, waaronder vele studenten, huiswaarts bracht. Ame rikanismen, typische bijzonderheden over Yankee-land, zijn ons allen uit couranten, tijdschriften en boeken be kend, en in het bijzonder wat betreit het geweldige verkeer, de hemelbestor mende skyscrapers, e.d. Wij weten ook, dat er in het algemeen tusschen het reizen in Amerika en in Europa een zeer groot verschil bestaat. Maar er AUTO IN EEN SLOOT. Motorrijder over den weg geslingerd. Zondagavond heeft op den RotterdamscheG weg, naby Cherschie een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Uit de richting Delft kwam de auto van den heer Heestink uit HeerleD, die een voor hem uitrijdende autobus uit Dordrecht wilde passeereD. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de tegen overgestelde richting een motorryder, de heer Jolen uit Rotterdam. Een botsing tusschen de beide voertuigen had plaats, waarbij de a»to in de sloot terecht kwam, terwyl de motorrijder over den straatweg werd gesleurd. De man werd ernstig ge wond aan hoofd en onderlijf eD is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Rotter dam veivoerd. De motor was totaal vernield. Da auto welke zwaar was gehavend en waarvan de bestuurder met geriDg letsel was vrij gekomen, is later met behulp van een kraanwagen van J. de Graaf gelicht en weggesleept. De auto was eerst door de politie van Overschie in beslag genomen, doch werd later weer vrij gegeven. zijn van die kleine verschillen en af wijkingen, die men alleen in het land zelf kan waarnemen, en het was in teressant te vernemen, welke typische verschillen nu in de eerste plaats de aandacht van de Amerikanen hadden getrokken. De visie der Yankee's kwam wel zeer duidelijk tot uiting, toen door de studenten een cabaret-avond werd georganiseerd, en onder de verschil lende „stunts" een voordracht voor kwam, waarin werd beschreven hoe een Amerikaan Amerika en Europa ziet. Plaatsgebrek belet om deze aardige, typisch Amerikaansche voordracht in te lasschen. De eigenlijke Oceaan-reis begint na het vertrek van Southampton, en het gezellige verblijf aan boord is een aan eenschakeling van heerlijke en nieuwe gewaarwordingen van het oogenblik af, dat men de zon voor het eerst in al haar pracht boven de kim ziet verrij zen, tot men de schilderachtige Ame rikaansche kust ziet opdoemen. En dan is het einddoel van de zeereis: New York spoedig bereikt. New York! De grootste stad van de wereld, zoowel wat bevolking als bebouwde oppervlakte betreft, en daar door natuurlijk ook in alles met de allergrootste afmetingen. Nadat Hudson, in dienst van de Oost- Indische Compagnie, in 1609 met zijn schip „De Halve Maan" de naar hem genoemde rivier was opgevaren, werd in 1626 Fort Amsterdam opgericht waartoe de Gouverneur van Nieuw- Ntderland, Peter Minuit, het eiland Manhattan, thans van billioenen waarde voor een vaatje rum en zestig gul- BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN AUTO. De motorryder zwaar gewond. Zaterdagavond had aan de Roode Vaart naby bet dorp Moerdyk een ernstig onge val plaats. De beer Pelten uit Haarlem reed met zijn motorrijwiel in de richting Zevenbergen. Nabjj de brug over de Roode Vaart reed by tegen een uit de richting Klondert komende luxe auto, afkomstig uit Poortvliet. Het voorste deel van de auto werd zeer beschadigd. De motorryder werd van zyn voertuig geslingerd en werd zeer ernstig gewodd. Hij is in bedenkelyken toestand naar Breda overgebracht. Oik het motorrijwiel is ernstig beschadigd. o DYNAMIET-AANSLAG. Stuk van een weg te Kerkrade opgeblazen. Te Kerkrade is Vrijdagavond met spring stoffen een aanslag gepleegd, die zeer waar- scbynlyk tegen den automobilist H. gericht was. Toen deze van Heerlen naar Kerke- rade reed, sprong plotseling met een ge weldige ontploffing een stuk uit den straat weg. De auto was juist over de plaats der ontploffing heen. De keien vlogen over den wagen. De heer H. werd evenwel niet gedeerd. De politie is er in geslaagd den dader, een zekeren J. van S. uit Kerkrade te arresteeren. Hij had nog meer springstoffen met lont en slaghoedjes by zicb. Bij een huiszoeking iG zyn kosthuis vond de politie verder nog veertig van dezelfde patronen (sabulite) met slaghoedjes. Deze bleken ontvreemd te zyn op de myn Willem Sophiec. De man is gearresteerd. Op de plaats van de ontploffing is in den weg een groot gat geslagen. DE RAMP VAN*DE *SALENTO«. Italiaansche onderscheidingen voor de redders. Uit Rome wordt gemeld Bij supplement van de dogorders van het Ministerie van Marine wordt medege deeld, dut de volgende onderscheidingen zyn verleend wegens heldendaden ter zee: Zilveren medaille aan de nagedachtenis van Piet Visser te IJmuiden en aan Corn, v. d. Wiele Frans Peters, Tb. Dropman, Joh. Jansen, Jan Westerwal, Petr. J, A. Kramer, Petr. J A. Jun, G. Stam, Y. A. Kramer, R, G. King, Y. de Graaf. Bronzen medailleaan kapitein-vlieger Van Weerden Poelman, den eerste luite nant-vlieger Van Dorst, den sergeant-vlieger Bosch en den serg.* majoor-vlieger v. d. Hoek. Deze onderscheidingen zyn verleend voor de reddingspogingen van de bemanning van de »Salento«. o den van de Indianen kocht. Nieuw- Amsterdam, het dorpje dat in 1664 1500 inwoners telde, is in den loop der eeuwen uitgegroeit tot het tegen woordige Greater New York, welks be bouwde oppervlakte als grootste lengte 60 K.M. en als grootste breedte 30 K.M. heeft en een bevolking van ver over de 10 millioen zielen bevat. Het is natuurlijk onmogelijk, in een klein bestek als dit een volledig begrip van deze geweldige metropolis te ge ven. Echter, met enkele cijfers reeds kan de beteekenis van New York eenig- zins worden geschetst. Meer dan vijftig volken der aarde zijn er vertegenwoor digd; er wonen meer Italianen dan te Rome, meer leren dan te Dublin, meer Duitschers dan te Bremen. Elke zes minuten heeft een geboorte plaats, elke tien minuten een huwelijk. De stad wordt dagelijks door 350.000 personen bezocht; elke 45 seconden komt een personentrein binnen. Alleen reeds op het grootste der talrijke stations worden per jaar bijna 30 millioen reizigers voor langeren af stand vervoerd; de treinen in de stad vervoeren jaarlijks 2500 millioen passa giers, de ondergrondsche per dag ver over de 2 millioen. Elke 40 minuten ontstaat een nieuw gebouw; elke tien minuten wordt een nieuwe zaak ge opend. Eiken dag zijn er ruim 2000 theaters en bioscopen, en 1500 kerken open; alleen reeds de theaters aan Broadway, die met zijn 35 K.M. leng te als de langste straat der wereld geldt, bieden zitplaatsen voor 760.000 toeschouwers. Er zijn hotels met meer dan 2000 kamers en even zoovele bad kamers. Het aantal telefoonaansluitin gen is grooter dan dat van Londen, Pa EEN SCHENKING VAN DE ROCKEFELLER FOUNDATION. $110.000 voor de Leidsche Sterrenwacht. De Rockefeller Foundation te New-York heeft 110 000 dollar ter beschikking ge steld van de Sterrenwacht te Leiden. Het grootste gedeelte hiervan is bestemd voor den aankoop van een dubbelen fotografischen kijker, die, hoowel het eigendom blijvende van de Leidsche Sterrenwacht, zal worden opgesteld op het terrein van de Sterren wacht te Johannesburg. Hetgeen van bet bedrag, benoodigd voor de aanscbaffiing van den kijker, overblyft, zal dienen om een fonds te vormen, waaruit de onkosten van de waarnemingen met dezen kyker zullen worden bestredeD. De Nederlandsche Regeering en enkele partiquliere stichtingen in ons land hebben gezamenlijk een jaarlyksche bijdrage van f 10.000 toegezegd ten behoeve van de hierdoor noodig geworden uitbreiding van personeel en materieel-uitbreiding der Ster renwacht. DE BANKBILJETTEN VAN f10. Verlenging van den termyn voor de inwisseiling van de biljetten model 1904 en 1922. Blijkens mededeeliDg in de Staatscourant van 2 Mei 1929, mede opgenomen in de meest gelezen Nederlandsche dagbladen, heeft de directie van de Nederlandsche Bank bepaald, dat de biljetten van f 10 model 1904 en 1922 (op de voorzijde voorzien van een mannenfiguur, voorstellende den arbeid, en van een vrouwenfiguur, voorstellend de welvaart) zouden worden ingetrokken en na verloop van 1 jaar r& publicatie van dat bericht niet meer ter betaling zouden worden aangenomen aan baar kassen, doch ter inwisseling zouden moeten worden gezooden. Nu intusschen deze termijn verstreken is, is het der directie gebleken, dat het aantal nog circuleerende biljetten van deze coupure zóó groot is, dat het handhaven van den gestelden termyn voor het publiek ernstig ongerief zoude beteekenen. Io ver band daarmee heeft zy bssloten, om on verplicht alsnog voor korten tyd al kassen open te stellen voor de inwisseling van dit papier. Houders van deze biljetten kannen deze dus tijdelijk nog inwisselen op alle kantoren van de Nederlandsche Bank. In hun eigen belang wordt aangeraden, zulks spoedig te doen, daar binnenkort uitsluitend het biljet van f 40, waarop de Zeeuwsche boerin voorkomt, gangbaarheid zal hebben, en de overige door de houders ter inwisseling naar Amsterdam zullen moeten worden ge zonden, waarmee tijdverlies en kosten ge paard gaan. rijs, Berlijn, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tezamen. De stadspost heeft dagelijks 12 millioen stukken te ver werken. Wat de haven betreft, elke twintig minuten wordt een groote Oce- aanstoomer geloodst; slechts een zeer snelvarend schip zou in acht dagen alle kaden en pieren kunnen afvaren Enz., enz., enz. Het wekt dan ook allerminst ver wondering, dat de toerist, die vertrouwd is met de verschillende hoofsteden in Europa, in het begin eenigszins verbij sterd is. Want New York is de stad van het onverwachte, het grillige, het uiterst verbazingwekkende. Van uit zee lijkt het, met zijn imposante rij van huizen-torens, een sprookjesstad; be treedt men de City, dan gevoelt men, dat daar boven in die wolkenkrabbers nog een wereld leeft. Een zomeravond op een dakrestaurant, te midden van duizenden verlichte vensters, bevestigt opnieuw, dat New York feeëriek, als- een sprookje, is. Skyscrapers vormen geen voordeelige geldbelegging; zij worden spoedig verouderd geacht, en worden dan onverbiddelijk neergehaald en vervangen door gebouwen, nog hoo^ ger nog moderner, nog practischer dan hun voorgangers. Gebouwen, wel ke nog vele eeuwen zouden kunnen trot- seeren, worden afgebroken, omdat zij niet meer aan de allerhoogste eischen kunnen voldoen. Het hoogste gebouw is nog steeds Woolworth-Building, 236 M. hoog en bijna 60 verdiepingen tel lend, hoewel nog veel hoogere in aan bouw of in voorbereiding zijn. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD loir list Laid ui Heisdei en AltenaJeLaiistraat en de Bumelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1